Fotbalová reprezentace postoupila na mistrovství Evropy. A to nečekaně a mimořádně elegantním způsobem. Mám z toho jako každý fanda velkou radost. Ještě více mně teší, že se naplnila moje důvěra v trenéra a jeho tým, kterou jsme mimochodem nikdy neztrácel (viz můj blog zde ze dne 2.4.2007 „Hodnoťme podle výsledků“).
Chtělo by se říct, že je na čase zapomenout na klopýtání v předešlých zápasech – ve dvou klíčových střetnutích po sobě hráči nezklamali a vyhráli.
Bylo by to ale příliš jednostranné vidění světa. Právě tak, jednostranné, jaké jsou mnohé reakce v médiích. Na jedné straně oslavování středečního koncertu v Mnichově a vydřeného vítězství s Iry. Na druhé zatracování mužstva i po minulém zápase, kde hráči uhájili vítězství s notnou dávkou štěstí. Trochu mi to připomíná pohledy na politickou scénu, ať již dříve či nyní.
Myslím, že hodnocení závěru kvalifikace by mělo být pozitivní a to i přes veškeré problémy, které náš národní tým v ní zažil. Česká reprezentace nemá tu výkonnost, na jakou jsme byli před časem zvyklí (nic na tom nemění skvělý výkon s Němci). Nejen kvůli odchodu některých hráčů a ztrátě formy u jiných. Také kvůli atmosféře, která se kolem ní vytvořila. Nikoli jen díky médiím!
Po utkání v San Marinu jsem měl obavy, že Iry můžeme porazit jen zázrakem. A zjevně jsem nebyl sám. Přesto jsem se po vedoucím gólu kupodivu moc neobával, že o vítězství přijdeme. Ano, hra českého týmu měla řadu chyb. Ale od první minuty bylo vidět, jak moc se hráči na zápas zkoncentrovali, jak moc chtěli vyhrát. Síla vůle byla zjevná na první pohled. Po tom všem, co se v poslední době událo, a jak špatně hrálo mužstvo s Německem, Kyprem a v Itálii, bylo jeho probuzení až obdivuhodné. A v zápase s Němci vlastně jen dokonané.
Moderní psychologická a sociologická literatura stále více zdůrazňuje vůli jako hlavní příčinu úspěchů (manažerská o ní hovoří méně, přestože za řadou obchodních úspěchů bývá právě odvaha, vytrvalost a přesvědčení o správném podnikatelském záměru). A vůli soupeře jako hlavní příčinu neúspěchu těch, kteří chtějí někoho natrvalo zlomit, pokořit či ovládnout. Ačkoli jsme dalek přílišného vynášení do nebes českých fotbalistů, myslím, že nakonec podali o vůli lepší svědectví než ti, kteří je tak snadno odsuzují.
Existuje řada studí, podle nichž nejlépe prosperují ekonomiky s efektivně fungujícím kapitálovým trhem. Troufám si tvrdit, že stejně důležitou podmínkou je fungující stát, přesněji řečeno státní správa.
Přestože je v posledních desetiletích celosvětovým trendem omezování role státu v hospodářství, stále zůstává významným partnerem pro každého jedince. Zvlášť pro ty, kteří buďto řídí společnosti, anebo podnikají na vlastní pěst.
Stát určuje pravidla, vybírá daně, rozděluje peníze. A politici v celém světě se neustále hádají, kolik má ta či ona sazba činit, co všechno má zdaňovat a co už ne, na co bezplatného (rozuměj: bez přímé platby) či na jakou dávku má mít občan nárok a podobně.
Podnikatelé i manažeři jim zpravidla odpovídají: „Ať už to rozhodnete jakkoliv, hlavně to udělejte srozumitelně, dejte nám dost času na přípravu, než to vstoupí v platnost a nechte to aspoň chvilku neměnné.“ Tak, jako se často hovoří o nutné předvídatelnosti práva, je také důležité, aby živnostník, podnikatel, zaměstnavatel, manažer, ale nakonec i zaměstnanec a občan věděl, co jej čeká.
Poslanecká sněmovna schválila na konci srpna reformu veřejných financí a 19. října ji Senát propustil bez projednávání k prezidentskému podpisu. Stále čekám na masivní vysvětlovací kampaň, co vlastně reforma obsahuje, a nic. Samozřejmě, o jejích základních parametrech se toho popsalo dost. Různé skupiny uvnitř vládní koalice svedly boj, který rovněž leccos rozkryl. Přesto jsem například v různých médiích našel zcela různé informace o tom, jak to bude s vyměřovacím základem OSVČ u sociálního pojištění.
Novináře je ale dle mého soudu třeba vzít v tuto chvíli v ochranu. Vždyť samotný sněmovní tisk má téměř 200 stran a ke každému paragrafu je třeba si najít příslušný paragraf v zákoně, který se mění. A to hned v několika zákonech. Dost náročný úkol pro právníka či daňového poradce, natož pro ostatní. Kdo ví, co hledá, najde. Kdo by se chtěl celkově podívat, zda na něj v reformě nečeká něco skrytého, zvládne to těžko Pod hlavními čísly se skrývá řada změn třeba v odpisech, u převodů majetkových podílů, odečítání ztrát při změně činnosti či významné změně majetkových poměrů ve společnosti, některých nákladů na vzdělávání, neuhrazených pohledávek a podobně.
Kolik vyhlášek bude třeba připravit do Nového roku, nevím. Ale pár jich bude. Stejně tak by bylo vhodné hodně rychle připravit souhrnný vysvětlovací materiál pro všechny občany ČR. Nový rok 2008 je tu za tři měsíce. Úkol hodný efektivně fungující státní správy.