Rok návratů? Asi ano

05. 01. 2009 | 15:02
Přečteno 6821 krát
Prognózy na letošní rok nevypadají moc růžově. Nárůst nezaměstnanosti, zpomalení hospodářského růstu. Čísla a odhady většinou jen tak proletí, hlavní důraz média kladou na fakt, že tam a onde už se propouští.

Co naplat, dopady krize na Českou republiku nelze přehlédnout. Na stranu druhou, odhadovat „jak hluboko“ a „jak dlouho“, je dost těžké. Asi proto se vedle těchto chmurných zpráv už nehemží stránky novin a webů tolik předpověďmi konkrétních čísel.

Co tedy od roku 2009 očekávat? Možná ještě zajímavější než pro ekonomy, je tato otázka pro sociology. Devadesátá léta přinesla určitou polarizaci společnosti, příjmy se po mnoha desetiletích rozvrstvily do škály, jejíž jeden konec byl v nedohlednu pro ty, jež byli na konci druhém (lhostejno kterém). Mnozí se majetkem přestali tajit a vydávali jej na odiv. Leckteří si začali myslet, že mohou vše, mnozí z těch druhých jim začali závidět. S frustrací na straně jedné a neschopností vyrovnat se s bohatstvím na straně druhé zápolí mnozí dodnes.

Co přinese současné dění? Osobně si nemyslím, že opravdu krvavou krizi. Spíše ztrátu iluze, že se nic nemůže stát, že nás čekají věčně dobré časy a že žít na dluh je bez rizika. Tedy alespoň pro někoho.

Nejde jen o náš problém, a tak se celá západní civilizace snaží s tím něco dělat. A padají mýty. Trh už není všemocný, pravidla pro zachování konkurenčního prostředí nejsou nepřekročitelná. Státy rozdávají veřejnou podporu, jen to lítá. Do ekonomik se budou pumpovat peníze. Evropská unie nad tím přebírá cosi jako záštitu, aby to nevypadalo, že vlády zvýhodňují domácí proti cizím.

Hovoří se znovu o dotacích, úlevách, dokonce leckde možná i přispějí obyvatelům na nové auto, aby se udržela poptávka. Leckdy to vypadá na to, že lékem má být přesně ona droga, která způsobila naše dnešní problémy. Tedy spotřeba (nadspotřeba) na dluh. Asi to vychází z terapeutického přístupu při léčbě narkomanie, kdy se obvykle také začíná podáním drogy.

Ani Pakt stability třeba už nebude dogmatem. Nejsou jím ani pravidla, že stát se radši nemá do ničeho moc montovat. tzv levicoví ekonomové vystupují ze stínu, objevují své staré pravdy a volají: „Kasinový kapitalismus skončil! Přepište učebnice! Liberalismus je mrtev!“ Pan Sarkozy prorokuje, že nastává nová epocha, aniž by přesněji specifikoval, v čem je její nová kvalita.

Nějak mi to připomíná začátek devadesátých let, kdy v celé Evropě vítězily pravicové strany. Nějaký ten rok či desetiletí před tím ovlivňovaly vlády vše v takové míře, že nezbylo než od nich odtrhnout centrální banky a další úřady. Ukázalo se, jak je zhoubné, jestliže jde státním rozpočtem až příliš mnoho, a ministři schvalují věci, o kterých má rozhodovat majitel – ať již kapitálu, anebo svých pracovních schopností.

Jenže krach tohoto novodobého absolutismu neznamenal krach potřeby státu jako instituce, starající se o věci, které trh zvládnout nemůže. Jen někteří si to mysleli. Ani teď krize neznamená konec trhu jako klíčového prvku v moderní ekonomice, neskončí burzy, neskončí ani hypotéky.

Liberalismus neupadl v nemilost proto, že by jeho základní myšlenka byla špatná. Nýbrž proto, že jeho vulgární interpretace vedla k nedostatečné ochraně trhu, jenž prostě přestal fungovat. Neprůhlednost hospodaření finančních institucí i emitentů cenných papírů, jde právě na vrub těch, kteří považují regulaci za omezování osobní svobody.

Nápadně to připomíná i krach opačné, pseudo keynesiánské ideologie v letech osmdesátých. Právě tehdy začali mnozí dnešní rádoby liberálové řvát, že regulace je sprosté slovo (ne náhodou nad tím například nositel Nobelovy ceny a kovaný liberál Milton Friedman tak trochu kroutil hlavou). Dnes zase jejich oponenti hulákají, že burzy jsou příčinou všeho zla.

Co se tedy stane? Kyvadlo se prostě uvedlo do pohybu a půjde teď ještě chvíli na druhou stranu, říkejme tomu pracovně třeba „do leva“. Ještě chvíli bude cestovat tímto směrem, než začne zpomalovat a nakonec se vydá zase zpátky. Bude to tedy rok návratů. Návratu ke keynesiánství, anebo to ještě letos stihneme zpátky k liberalismu? Hlavně aby ty brázdy z rozdávání bianco záruk, podporující morální hazard, a dalších nesystémových opatření nerozklížily trhy až příliš.

Nejlepší by však bylo, kdyby to byl rok návratu ke zdravému rozumu a potřebné míře empatie, chcete-li, možná pokory. Ta lidskému pokolení nikdy nemůže uškodit a její vzácnost v posledních dobách roste ještě rychleji než vzácnost vyčerpatelných přírodních zdrojů.

O čem, že to hovořil nejslavnější prvorepublikový historik Josef Pekař ve vztahu k českým dějinám? O periodicitě? Asi se to netýká jen české kotliny.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Neopřemyslovec napsal(a):

to Rusnok: Váš článek je z vašeho pohledu správný. Jenžá já neumím a nechci aktivovat svůj mozek. Od toho musí příjít někdo, kdo za mě bude myslet a vládnout. Nějaký správný vůdce. Nemusí zrovna hajlovat. On mě musí převést přes útěsy. Jinak by to mělo být tak, že silnější přežije jen tak, že se opře o hřbet slabšího, slabší o ještě slabšího atd. Jenom ne sentimentalitu se slabšími! Jim zvětšíme záchytné sociální parkoviště.
05. 01. 2009 | 15:34

bape napsal(a):

Kyvadlo potřebuje první impuls, aby pracovalo. Tenhle vývoj mi spíše připadá, jako bludný kruh sínusovky, než pohyb po šroubovici k světlým zítřkům. Je to tak, že člověk se svým ego se rozhoduje vždy jen z hlediska svých individuálních a krátkodobých zájmů. Jinak je Váš článek skvělý. Děkuji.
05. 01. 2009 | 15:49

vlk napsal(a):

Přiznám se, že jsem takhle dobrý blog od autora nečekal. V podstatě mi mluví z duše.... Svět je vážně divnej.
Jen jd eo to, co který výkyv způsobí, resp. jaké šrámy za sebou zanechá.

Period a státního etatismu za s ebou zanechala relativně vysoké zadlužení států.

Zdá s e, že perioda liberalismu za sebou zanechá ještě větší zadlužení. Kdsž to dobře dopadne. Když ne, pak s e také může stát, že budeme mít co do činění s globálním finančním krachem...

Nepřipadá mi tojako posun k lepšímu.
05. 01. 2009 | 15:53

Aleš Jakeš napsal(a):

Zdravý rozum, pokora a empatie? To je přesný opak vlastností většiny vrcholných politiků! Vždyť bez jejich popření by se do vrcholné politiky nedostali /a ani se v ní neudrželi/! Též se obávám spíše toho horšího.
05. 01. 2009 | 16:08

IQ napsal(a):

Překvapil jste mne v kladném slova smyslu. Jenomže k návratu k důvěře ve vás je ještě daleko,je-li vůbec možné přemýšlet o návrat důvěryhodnosti ve vás.
A co ty zatracené soukromé fondy, plácaniny o reformách a pod?
05. 01. 2009 | 16:29

Kritik napsal(a):

Pěkný článek od ekonoma. Kde však jsou ty obsáhlé články o dokonalosti fungování volného trhu s četnými odkazy na věhlasné ekonomické kapacity včetně laureátů Nobelových cen? Nezbývá, než ocitovat: "Ten, jenž trůní v nebesích, se směje, Panovníkovi jsou k smíchu."[Žalmy 2:4]

Nám nezbývá, než se rozpomenout na skutečné hodnoty života a nezabývat se již nikdy falešnými modlami, jako je třeba touha po finančním úspěchu.
05. 01. 2009 | 17:19

andy napsal(a):

Spousta hezkých slov,ale zpátky na Zem!
Co náš důchodový systém a konec garancí státu za vložené peníze do penzijních fondů, pane Rusnoku, o což usilujete ?!?!
05. 01. 2009 | 17:29

Komančov 008 napsal(a):

tak přesně si představuji činsky komunismus přesně popsane tomu dame tumu ho další si počka a něco přece musi zustat nam a kde to vše skončí vnějake černe diře ktra se napapa a spíš si sebere svuj podil a trch pojede dal.Mleku vykoupíme uskaldníme maslo atu vykoupime taky je slisujem uskaladníme suroviny.srušime cukrovar je cukru přebytek firmě dame nějakou tu miliardu aby netratila .USA dali dodace je to skro asi stavební založnu a američane bydli v pruměru asi 3 roky v jednom domě a co gdyby nic nedostali možna by ty domu se stalym najmnymi domy a hold by firma odepsala straty nebo šla ke dnu hold chytre vlady chtěji najednou řešit vše ,asi se skomančily.Určitě to bylo taky žitín na ukor budoucnosti jako v byvalem komančově akorat je to krize přebytku a ne nedostatku.Jak to vlastně skončí klidně se muže stat bude stoho nakonec kryze s nedostatkem něktreho zboží a trch si zase najde cestu aby se to obratilo ale podle nana Rusnoka a jinych se dopracujem podle potžeb a zasluch a to zase jen pro něktre poslušne ani nevim jestli pan patřil k rubym myfianum a jak se mu to bude přičitat k dobru nabo k minusu populsta ani nevim ale asi jo, těch tady je.Co tetkom uděla trnky vypalit nebo usušit čeho bude malo chlastu nebo kolaču asi je radši přepalit s kolače uš uhrizava svym spusobem organizovany zločin.Vlady všech zemí spojte se hrkostat vas čeka hyrka vas poděli martany pozve .
05. 01. 2009 | 17:50

Dan napsal(a):

Jeste za doby minitrovani pana Rusnoka jsem se domnival, ze tento velmi inovacni pan prevezme oteze nove politiky. Bohuzel vsak odchodem z politiky zacal vice hajit zajmy druhych (rozumej chlebodarcu), nez-li sve.

Tento clanek me ale potesil
05. 01. 2009 | 18:15

borůvka napsal(a):

Pana Rusnoka jsem měla vždy ráda a mrzí mne,že je v Sociální demokracii. Je ho tam škoda.
05. 01. 2009 | 18:44

Al Jouda napsal(a):

Doufám, že to bude také rok návratu ČSSD do vlády.
05. 01. 2009 | 19:12

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat,ad borůvka, že se též drobátko divím...
05. 01. 2009 | 19:23

Věžák napsal(a):

Celkem přijatelný text pro všechny. Co zaráží, je u pana autora, přízemní charakter části argumentace.
1) Operovat termíny pravice/levice v době, kdy jsou tyto pojmy zkompromitovány tím, že zkorumpované vlády plní stejné úkoly (bez ohledu na nálepky a celosvětově) stejných nadnárodních pánů světa za jidášský groš ze stejné kapsy, kdy by se volební programy pravice a levice měly tisknout na hajzlpapír a sociální stát likviduje efektivněji levice než pravice ...
2) Operovat termíny liberalismus a etatismus jako protipóly v době, kdy oba -ismy jsou stejnými penězovody daňových výběrů od póvlu k vyvoleným elitám a jejich cestě k nikým a ničím neomezené moci .....
je hloupé či účelově zavádějící.
... a o čem hovoří bilderbergský sajan Sarkozy - neslyšel jste ještě, pane Rusnoku, o "novém světovém pořádku", světu postaveném na pyramidálním principu multinacionální akciové společnosti, na v SSSR ověřené byrokratické a mocenské, na korupci založené totalitní struktuře s bilderbergskou správní radou a Rothschildy v dozorčí radě? Určitě slyšel.
.. a kasínový kapitalismus skončí až v okamžiku, až už nebude koho okrást, koho v globálním tunelu zlikvidovat(daňové poplatníky, podnikatelskou konkurenci i zoufalce-neinsidery na burze. Takže jedeme dál, přes spáleniště, přes krvavé řeky ....
05. 01. 2009 | 19:31

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, věžáku brrr, za koho kopete, to o čem píšete tady přece vždycky bylo v různých formách, je a pravděpodobně vždycky bude, ale jako doživotnímu nájemci jednoho života mi snad nemůžete upřít jistě naivní snahu, pokud to jde, vybírat občas, sem tam, to menší zlo. Jinak na strašení je to svělé a na prostej lid dokonce asi to nejlepší, takže merry crisis and happy new fear, jak to teď frčí po internetu....
05. 01. 2009 | 19:54

vlk napsal(a):

Mně daleko víc, než Věžákovo roroctví zajímá, jestli Rusnok přijme účast v tom novém Topolánkově šramlíku, co dává dohromady....
05. 01. 2009 | 20:07

prirodovedec napsal(a):

vlk: Samozrejme uz souhlasil :)

http://aktualne.centrum.cz/...
05. 01. 2009 | 20:57

Karel (taky) napsal(a):

Empatie? Ať začnou ti, kdo se v každé diskusi ohánějí "Paroprasetem". Tedy ta špička společnosti, tito podle průzkumu inteligentnější voliči. Protože moudřejší by měl ustoupit, ne? Pak můžeme být empatičtí všichni.

(Pane Stejskale, sorry, ale tady nevím, jak to jinak napsat...)
05. 01. 2009 | 21:41

kam napsal(a):

pro Borůvku: Mohu vás uklidnit.Rusnok nikdy nebyl sociálním demokratem a nikdy jím nebude. Pouze se k sociální demokracii přilepil, aby mohl dostat post. Dneska by potřeboval pro své chlebodárce ukrást penzijní fondy. Pravičáci vědí dobře, proč si ho mezi sebe berou.
05. 01. 2009 | 22:50

alena-m napsal(a):

Zalozte si komisi a reste realne problemy v systemu k uzitku lidi-lepsi nez nadavat je vypracovat nejaky ten navrh a snazit se pomoct jak se z te krize dostat!
05. 01. 2009 | 23:01

Stan napsal(a):

Mě by zajímal názor pana Rusnoka na jisté problémy italské vlády v souvislosti s opt-outem zmiňované zde
:
http://www.outsidermedia.cz...

Copak budete vládě radit, pane presidente Asociace penzijních fondů?
06. 01. 2009 | 13:12

Pepino napsal(a):

Jestli se děsím nějaké osoby v tomto státě, tak je to pan Rusnok. Podle článku, je vidět, že má nadhled a je erudovaný, ale pořád s ním obchází strašidlo komunismu, divíte se proč? Protože chce uvolnit ruce k použití prostředků, které si lidé spoří v penzijních fondech a zahrát si s nimi ruletu. On své peníze za správu fondu dostane a vkladatel má nést rizika. To je také jeden z důvodů, proč je tak málo ve penzijních fondech naspořeno, lidé mají obavu, jestli jim v nich něco na penzi zbyde. Bez ohledu na to co je uvedené ve vašem článku pane Rusnoku, jste pro mě téměř nepřítel č. 1. Na burze a v casinech se s penzemi nehraje.
06. 01. 2009 | 13:37

Věžák napsal(a):

wbgarden :

Asi Vás těžko budu přesvědčovat, že nekopu za nikoho, a když, tak za svoje děti a vnoučata a za to, aby nemusely vybírat menší z nabízených zel, aby mohly žít v míru,bezpečí,ve vlastní národní kultuře a ve společnosti rovnoprávných občanů mohly naplňovat svoje sny a tužby. Každý nějak reflektujeme svoje vzdělání, životní zkušenosti, profesionální dovednosti, každý analyzuje a syntetizuje různé zdroje informací svým způsobem a na jiné úrovni. Já mohu strašit jen lidi, kteří nedělají nic jiného, než že se, z různých důvodů (třeba i proto, aby se nezbláznili),snaží zůstat ve falešných iluzích o podstatě, příčinách a předvídatelných důsledcích toho, co se kolem nich děje.
Politika obecně, je už dávno funkcí velkých peněz (tam nahoře nad vládami, Bushi i Putiny,a za oponou) a jejich zájmů. Sledujte tyto zájmy, veletoky peněz,odpovídejte si na otázky kdo, kdy ,s kým, o čem a pro koho a s jakým cílem a pochopíte i to, co se zdá být zdánlivě nepochopitelné. A i to zdánlivě pochopitelné má mnohdy jiný, či opačný význam.
A na funkci proroka (Vlk)fakt nemám, to bych musel být v nějakém Rothchildově think-tanku, kde se plánuje geopolitika na 50 let dopředu.To, co se děje dnes,je naplňování 10-20 let připravovaných plánů, žádná náhoda, výsledek precisní a trpělivé práce nejlepších mozků na trhu. Neakceptujete-li tento fakt a způsob evaluace dat a vývojových tendů, nemůžete moje řádky pochopit.
Ideologického protivníka a škůdce ve mně ale nehledejte. Trpím úctou i k těch největším padouchům s velkými, daleko dopředu myslícími mozky.
06. 01. 2009 | 13:52

alna napsal(a):

Často s názory p. Rusnoka souhlasím ale teď jsem z jeho rychlých závěrů na rozpacích.
Viníkem krize je podle něj nedostatečná regulace. Asi je pravdou, že se formální oddělení investičního a komerčního bankovnictví podílelo na menší transparentnosti řady transakcí, ale stejně si myslím, že hlavním viníkem je politika levných peněz - což není nic jiného než forma zásahu státu do fungování trhu. Stačí se podívat na úrokové sazby v USA za posledních několik let a vzestup měnového agregátu M2. Pro takový nárust se těžko hledná zdůvodnění. I u nás vzrostl agregát M3 za posledních 6 let na téměř dvojnásobek. To je podle mého názoru prapříčina všech problémů. Velké množství peněz a jejich snadná dostupnost hnaly ceny v některých sektorech nahoru aniž by tomu zvyšování cen odpovídala vyšší kvalita. V USA těmi sektory byly nemovitosti a ceny akcií na burze. V určitém okamžiku se několik velkých hráčů prostě rozhodlo z tohoto kruhu všeobecně akceptované lži vystoupit. Nic víc, nic míň.
Mohl by p. Rusnok vysvětlit, jakou formu státní regulace by si představoval, aby k tomu nebylo bývalo došlo a aby zároveň tato regulace nepodkopávala základy volného trhu?
06. 01. 2009 | 15:32

Germanicus napsal(a):

Ať dělám, co dělám, pořád mám takový divný pocit (mrazení), že tahle krize není a nebude, takříkajíc, standardní. Standardní rozumím, že po určitém útlumu zase přijde oživení, začnem zas kupovat auta a pumpovat naftu atd. atd. Zatím většina blogerů více méně předpokládá standardní krizi a standardní (její) překonání. Včetně p. Rusnoka a našeho milého doc. J. Havla.
Já (pochopitelně) nemám žádné ucelené řešení, jenom jaksi instiktivně tuším, že nemá smysl se připravovat na minulé války. Tuším, že do hry by mohla vstoupit opět (ale na úplně jiné úrovni) soběstačnost (zejména potraviny, energie) a to ne pouze na celostátní úrovni, ale i na úrovni regionální...
06. 01. 2009 | 16:02

smiley napsal(a):

autorovi

Díky za zase relevantní interpretaci věcí. Blahopřeji ke jmenování do NERVu, ikdyž být ve stejném ansámblu jako nadšený modrý komsomolec, který se svojí oddanosti ideologickému dogmatu nejednou blíží rudé verzi svého jmenovce v 50. letech, rozhodně nebude lehké.

Každopádně ustavení NERVu je znak toho, že lehkomyslné, kovbojské, macho zlehčování krize, kterou hlavně způsobili anglosaští hrdinové našich rádoby liberálů, začínají svoji jistotu ztrácet. Je to vidět i na jiných činech vlády, MF, kde došlo od podzimního EKOFINu atd. k výraznému posunu, včetně garance vkladů, vytvoření rezervních fondů na stimulaci a tak dále.

Závěrem jen odkaz na vývoj zadluženosti USA, které jinak světu radí, jak konzervativně utahovat opasky. Fakt jako je tento je, na uklidnění pravičáků, také v NERVu, pochopitelně plno. Bohužel.

http://en.wikipedia.org/wik...
08. 01. 2009 | 15:20

ing.Vladimír Kozubek napsal(a):

Vážený pane inženýre,
jako člen(bývalý) ÚVV ČSSD si Vás pamatuji, jako jediného socana, který ve svých vystoupeních na jednání ÚVV stál nohama na zemi. Možná si vzpomenete, na Žofíně jsem Vám, jako předseda OVV v Ústí nad Labem nabízel možnost kandidatury do senátu. Tehdy jste mi řekl, že už s vysokou politikou nechcete nic mít. Velmi si vážím, že jste přijal účast v "NERVu". Mám jen malou připomínku. Trh nepřestal fungovat, naopak funguje dokonale.Dnes již, srovnatelně kvalitní ale laciná produkce zemí "třetího světa" spolehlivě likviduje drahou výrobu "vyspělých" zemí. Od Kavkazu až k Čínskému moři je miliarda dělníků připravená pracovat za 10 až 30 USD měsíčně 12 hodin denně, šest dní v týdnu. Bez nároku na jaké-koli sociální zajištění. Producenti si na rozdíl od nás nelámou hlavu se životním prostředím, bezpečností a ochranou zdraví při práci atd. Když bez žádných bariér umístíte toto zboží vedle sebe, kdo bude prodávat? Klausova neviditelná ruka trhu funguje opravdu spolehlivě a věřte tomu, že i špičkové technologie v Číně skutečně mají a velice rychle se učí. Jsem jeden z těch podnikalů, který si přes všechno řádění Špidlů, Grossů, Paroubků ale i Blairů myslí, že bychom se měli živit především výrobou a tvorba hodnot hmotných i těch nehmotných by měla být základem ekonomiky. Prosím Vás, zasaďte se o to abychom měli na trhu stejné podmínky. Nepotřebujeme dotace ale obrazně řečeno, když my musíme vyčistit svoje odpadní vody, ať je čistí i konkurence. Samozřejmě nejde jen o odpady. Tady už se ale dostáváme na půdu WTO a důrazně by měla být slyšet Evropská unie. Doufám, že NERV je pro Vás jenom začátek nové cesty a těším se na Vaši odpověď.
12. 01. 2009 | 01:10

Mirek napsal(a):

Zdravím Vás
Krizi lze zmírnit jedině pomocí protekcionismu. Nejdřív je potřeba odstranit řetězení dluhů mezi podniky poskytnutím půjček vždy pouze na splátku dluhů prvnímu v řetězci, kdy poměrně malými finančními náklady dochází k oddlužení velkého počtu firem.Takovéto řetězce je třeba cíleně vyhledávat a odstraňovat.
Jinak je zapotřebí profesionálně a rychle poskytovat bezúročné půjčky na zvýšení produkce firmám,které mají odbyt svých produktů zajištěn tak,že ho nestačí pokrýt. Takovéto firmy je třeba rychle vyhledat a v podstatě donutit co nejdřív k vyšší produkci.Je 21.století. Hraje se tu o čas, neboť některými výrobky se zaplní trh již za pár měsíců,rok nebo dva a tuto dobu je potřeba rychle využít než bude výroba za zenitem díky konkurenci ve světě a rychle přejít na nový druh výrobku.
Ze stejných důvodů se dnes pro zahájení výroby nevyplatí stavět stavby s životností 20 a více let. Nejvhodnější je postavit rychle levnou halu o životnosti mírně přesahující odhadovanou dobu prosperity výroby, nebo na tuto dobu použít již hotové stavby,což by mohlo být ještě rychlejší.
Ve světě se objeví každý rok 10 000x tolik novinek, než je vymyšleno v Čechách,je třeba aby s nimi byly vysoké školy a výzkumné ústavy aktivně seznámeny,v žádném případě nevystačíme s tím co se vymyslí doma, přiznejme si,že existuje každý rok obrovské množství novinek o nichž nic nevíme a daly by se použít.Výzkum a vývoj by se měl zaměřit na sestavování nových kombinací součástí na špičkové úrovni z celého světa a vytváření nových výrobků obdobně jako je tomu v oblasti počítačů.Předpokládá to, že vysoké školy a výzkumné ústavy by tyto součásti či součástky všeho druhu z celého světa nakupovaly a měly v potřebném množství k disposici.
Je sice vyšší nezaměstnanost, přesto by firmy měly usilovat o nahrazování lidí stroji a automaty a tím zlevňovat výrobu aby byla konkurenceschopná se špičkovými výrobci ve světě.Proto je potřeba aby výrobci věděli jaké technologie používá světová konkurence.Osvětu by v této oblasti měly provádět především vysoké školy a výzkumné ústavy jako jednu ze svých hlavních činností prováděných často efektivně na požádání, za symbolickou cenu financované státem.
Neměly by se již snižovat odvody firem státu,firma musí svůj zisk zvyšovat novou technologií a organizací výroby snižující náklady.
V sociální oblasti není možno zvyšovat příjmové výhody obyvatelstva nad současný rámec výdajů, neboť nás budou čekat rozpočtově minimálně 2-3 těžké roky,z tohoto hlediska je i sporné navrhované navracení poplatků ve zdravotnictví.Při 100% naplnění sociálního programu ČSSD bychom na tom s mandatorními výdaji byli hůře jako po uzákoněných volebních slibech.
V době krize by se měla větší měrou budovat infrastruktura, elektrárny, dálnice, silnice, železnice, čistírny odpadních vod,vodovody,internet ve státní správě a do škol.Neprodávat Letiště Praha,protože by to bylo pod cenou.Jeho cena během několika let značně naroste dá se říct do násobků toho co bychom dostali v nominále dnes.
To by bylo zatím vše,
Mirek
19. 01. 2009 | 18:23

Jirka Kotrba napsal(a):

Pomozte s přípravou a realizací stavby vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. V prvé řadě nejde o to, že po něm poplují lodě. Jde hlavně o :
- zadržení vody, a voda, to je bohatství, o které se ve světě již dnes válčí. Jde proto též o projekt ekologický.
- okamžitá injekce do ekonomiky, daná vytvořením smysluplného díla, které naplno ocení až naše děti (a to se možná dnes nenosí)
- po jeho realizaci se v přímém okolí rozvine mikroekonomika, stejně jako kolem všech cest (ať již železničních, či silničních)

Určitě lze získat dotaci z EU a náš stát by nemusel platil celou realizaci.

O dalších výhodách je možno psát celé knihy, ale to je v tuto chvíli zbytečné.
01. 02. 2009 | 17:09

insurgentes napsal(a):

Proč jen ta rétorika oranžových mozků je vždycky tak blízká slohu páté třídy...
03. 05. 2009 | 23:30

Informovany napsal(a):

Pan Rusnok je lobista.
Je to proste clovek, ktery lobuje za zajmy zdravotnich pojistoven, a tak take sedy kardinal ceske pobocky spolecnosti ING, kde spolu s mladym arogantnim kretenem Daliborem Sajarem vytvari absolutismus.
07. 05. 2009 | 02:41

Bisnis Online napsal(a):

Period and state etatismu for ebou left with a relatively high debt countries.
13. 06. 2009 | 18:19

Replica watches napsal(a):

Replica watches are not widely embraced by a lot of people and this is because they are known to be cheap. The really watch is not cheap in fact they are very high quality watches that are duplicates of what you would find in an Omega. You'll receive a watch that is the same exact weight and looks identical to an Omega, so why not choose the more affordable option?Replica watches for you to save a large sum of money!http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 05:40

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
20. 08. 2009 | 09:26

meiyuyang napsal(a):

<a href=http://www.okaysneakers.com...>nike free 3.0</a>
<a href=http://www.okaysneakers.com...>gucci men shoes on sale</a>
25. 03. 2010 | 14:06

meiyuyang napsal(a):

<a href=http://www.okaysneakers.com...>nike free 3.0</a>
<a href=http://www.okaysneakers.com...>gucci men shoes on sale</a>
25. 03. 2010 | 14:08

meiyuyang napsal(a):

<a href=http://www.okaysneakers.com...>nike free 3.0</a>
<a href=http://www.okaysneakers.com...>gucci men shoes on sale</a>
25. 03. 2010 | 14:10

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:18

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
20. 04. 2010 | 02:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy