Co činí policie a státní zastupitelství?
Policie a státní zástupce požádali Sněmovnu o vydání poslance Zdeňka Ondráčka za výrok, jehož se dopustil vůči kandidátovi na prezidenta Michalu Horáčkovi. Výrok, který se nepodařilo poslanci Ondráčkovi doložit, se zcela jistě dotýká cti a dobré pověsti pana Horáčka. Podle mého laického úsudku, by měl dotčený žalovat poslance v civilním řízení.
Pro srovnání mne však udivuje, že se policie ČR, ani státní zastupitelství dosud nezabývají výrokem Petra Štěpánka, kandidáta do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání "...ČT si zaslouží podložit dynamitem a stisknout knoflík..."
Tento výrok Petr Štěpánek jistě použil v emocionálním zaujetí, nápadně však splňuje dikci § 352 Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci. Výrok působí poněkud návodně a bezesporu se jím zaměstnanci ČT i návštěvníci mohou cítit ohrožení.
Petra Štěpánka znám dlouhá léta, vím, že jde o povahu výbušnou, nejde daleko pro ostrá slova. Osobně jsme si sympatičtí (možná pro Petra nyní už sympatický nejsem), verbální vyjádření tohoto typu však překračují podle mého meze únosnosti. Výrok je jistě myšlen metaforicky, mohl by však být také chápán jako návodný. Zejména, je-li vyjádřen mediálně pro širší publikum.
Policie ČR a Státní zastupitelství by neměly v záležitosti tak flagrantní měřit metrem o různém počtu centimetrů.
Neméně mne mrzí, že tuto skutečnost nevzali poslanci ANO v úvahu. Pokud měli v úmyslu nominovat člověka odborně způsobilého a kriticky orientovaného vůči zpravodajství a publicistice ČT, napadá mne řada jmen s méně extrémně předpojatým výrazivem.
Petr mi snad tento názor promine.
Jiří Svoboda