Česká vláda stále ještě tápe v tom, co má vlastně používat jako hlavní argument pro údajnou nutnost umístit americký radar v Brdech. Po asi ročním harašení Íránem premiér Topolánek změnil rétoriku a dnes již hovoří o hrozbě ruského medvěda. Přesto ono dlouhodobé manipulování veřejností přineslo svoje výsledky. Lidé se přou o tom, zda Írán je nebezpečím nebo není. Na Rusko jako argument si zatím nezvykli. Faktem je, že se premiér posunutím v argumentaci přiblížil k pravdě. Není to ovšem pravda celá.
Abych za něj udělal ještě o krok navíc, budu se držet našeho cíle: vnášet do místní diskuse důležité původní informace z originálních zdrojů. Jeho součástí bylo koneckonců i pozvání bývalého náměstka obrany USA Philipa E. Coyla do Prahy v lednu t.r. Uvedu tedy postupně pro ukázku některé citace.
Začnu náhledem do úvah a cílů amerických neokonzervativců sdružených pod názvem Projekt pro nové americké století (Project for the New American Century), které zformulovali v jejich jakémsi programovém prohlášení – Přebudování amerických ozbrojených sil, strategie, síly a zdroje pro nové století (Rebulding America´s Defenses, Strategy, Forces and Resources for a New Century). Neokonzervativci, konkrétně pánové Rumsfeld, Cheney, Wolfowitz, Libby, Bolton a další jsou hybnou silou všech amerických zahraničních extempore Bushovy administrativy, včetně vmanipulování USA a dalších spojenců do invaze Iráku v r.2003, která sama o sobě byla hrubým porušením mezinárodního práva.
Jakých nových ozbrojených sil má být brdský radar součástí?:
Vyvinout a nasadit globální protiraketovou obranu s cílem bránit americkou vlast a americké spojence a zajistit základ pro posílení americké moci na celém světě.
(Develop and deploy global missile defense to defend the American homeland and
American allies, and to provide a secure basis for U.S. power projection around the world.
Mít kontrolu nad novými mezinárodními veřejnými statky vesmírného prostoru a kybernetického prostoru a připravit půdu pro vytvoření nové vojenské služby – amerických kosmických sil s jejich posláním mít kontrolu nad vesmírným prostorem.
(Control the new „international commons“ of space and „cyberspace“ and pave the way for the creation of a new military service– U.S. Space Forces – with the mission of space control.)
V jednadvacátém století je udržení vedoucí role v kosmu skutečně prioritní pro geopolitickou, vojenskou a ekonomickou pozici USA. Upevnění americké pozice v kosmu podobné dominanci Velké Británie na mořích v devatenáctém století není pro Spojené státy volbou, ale spíše nutností, protože pokud tak neučiní USA, jiný národ nebo národy budou usilovat o tuto roli, jak již někteří i činí. Pro Spojené státy je kosmický prostor kriticky důležitým geopolitickým prostorem, který zahrnuje globální protiraketovou obranu.
(In the twenty-first-century maintenance of its present lead in space is indeed pivotal to the geopolitical, military, and economic status of the United States. Consolidation of the preeminent U.S. position in space akin to Great Britain’s dominance of the oceans in the nineteenth century is not an option, but rather a necessity for the United States, for if not the United States, some other nation, or nations, will aspire to this role, as several others already do. For the United States space is a crucially important twenty-first-century geopolitical setting that includes a global missile defense.)
Přístup do kosmu, stejně jako kontrola nad ním jsou klíčové pro budoucí americké snahy odradit jiné země a teroristické organizace snažící se získat zbraně hromadného ničení a jejich nosiče. Jako taková je kontrola nad kosmickým prostorem společně s protiraketovou obranou umístěnou na oběžné dráze kritická pro americkou národní bezpečnost v jednadvacátém století.
(Furthermore, access to space, as well as space control, is key to future U.S. efforts to provide disincentives to states and terrorist organizations seeking WMD and their delivery systems. As such, space control is crucial to U.S. national security in the twenty-first century, together with space-based missile defense.)
…Spojené státy by se měly vyhnout právním režimům, které mohou omezit jejich schopnost akce v kosmu nebo které by vymezily kosmický prostor jako jedinečné prostředí. Legislativa, jakou byl Zákon na ochranu vesmírného prostoru (Space Preservation Act), která byla předložena sněmovně representantů v r. 2001 a poté opět v květnu 2005 a který prosazuje podobné záměry, by měla být odmítnuta. Navíc by měli zastánci kontroly nad vesmírným prostorem a protiraketové obrany zveřejňovat argumenty a úvahy proti takové legislativě, aby pomohli generovat podporu vládním rozhodnutím a byli protiváhou aktivitám think-tanků a akademiků, kteří odmítají schopnosti americké protiraketové obrany.
(… the United States should avoid legal regimes that may curtail its ability to act in space, or which would cordon off space as a unique environment. Legislation, such as the Space Preservation Act, introduced in the U.S. House of Representatives in 2001 and again in May 2005, that pursues such ends should accordingly be opposed. Space control and missile defense advocates additionally should publicize the arguments and rationale against such legislation in order to generate backing for governmental decisions and counter the actions of think tanks and academics opposed to a U.S. missile defense capability.)
Pokud by se pan Topolánek skutečně domníval, že žádné nové závody v jaderném zbrojení nehrozí, protože ruští generálové si na záměr zrealizovat výše uvedené cíle maximálně připijí vodkou a pak se zpijí do dlouhodobé němoty a že jedna a čtvrt miliarda Číňanů se bude dále věnovat pouze vypalování nelegálních CD, měl by přehodnotit adekvátnost úrovně svých analytických schopností úřadu, který zastává. Je však možné, že se současná česká vláda a zastánci radaru domnívají, že tou nejlepší cestou, jak se připravit na hrozící a rostoucí konkurenci mezi světovými ekonomickými a mocenskými bloky je militarizace kosmu a byla by škoda u toho nebýt. Tím spíš, když je přece tak povznášející být premiérem malinké země, která je „světovým“ hráčem. Nebo alespoň apendixem jiného. Protože ať se koukám, jak se koukám, nic o tom pupku světa mezi Šumavou a Krkonošemi ve strategických plánech na Přebudování amerických ozbrojených sil nevidím.