Tři otázky na biskupa-politika Tomáše Holuba
Nikým nežádané ingerování do politiky ve smyslu vydávání politických posudků bylo vždy doménou kazatele Tomáše Halíka. Nyní se zdá, že jeho pozici úspěšně přebírá plzeňský biskup Tomáš Holub. Posledně na svém twitterovém profilu komentoval slučitelnost křesťanství s programem SPD. Dlouhodobě se pak tento biskup, a zároveň vnuk předválečného lidoveckého poslance Řičáře angažuje ve prospěch strany KDU-ČSL, potažmo tedy koalice SPOLU.
Rezignuji na své členství v Radě ČRo
Když v České televizi v roce 2000 probíhala pověstná stávka kvůli změně ve vedení ČT, Václav Havel se nechal slyšet, že vše sice proběhlo podle litery zákona, ale nebyl naplněn jeho duch. Byť samotné výsledky televizní stávky považuji za velmi nešťastné, protože jedním z jejich důsledků byla i jakási “privatizace” veřejnoprávního zpravodajství a publicistiky do rukou určitého okruhu spřátelených novinářů, postup tehdejší televizní Rady byl minimálně divný. Jedním ze součástí opatření, reagujících na stávku pak byla i nová konstrukce rozhlasové a televizní rady, která předpokládala jejich “odpolitizování”. Záhy se však ukázalo, že s nepolitičností mediálních rad to nebude tak jednoduché.
Normalizační člen KSČ Petr Šabata nemůže nadále vést veřejnoprávní stanici
Nepatřím mezi ty, kteří by pořádali hony na čarodějnice. Jsem ročník 1986 a otázku komunismu považuji z dnešního odstupu 30 let od sametové revoluce za téměř uzavřenou. Podobně velkorysý přístup bych ale očekával i od těch, kteří si z doby před rokem 1989 nesou mnoho másla na hlavě.
Když pyšný prelát Halík lže a pomlouvá
Tomáš Halík býval svého času zajímavým knězem. Od jisté doby se ho ale zmocnil démon pýchy, pohrdání obyčejnými lidmi a pocitu nadřazenosti. Zvláště pak nad lidmi, kteří nepocházejí z jeho elitních kruhů. Na skutečnosti, že křesťané stále méně vnímají jako obhájce svých hodnot dřívější strany, a stále častěji hledají alternativu, nejčastěji pak v podobě SPD, tím však nic nezmění.
Co rozhlasové Radě vadí na ČRo Plus?
Na svém 4. dubnovém zasedání Rada Českého rozhlasu vyjádřila určitou nespokojenost se způsobem, jakým je na rozhlasové stanici Český rozhlas Plus nakládáno s principy objektivity a vyváženosti. Do začátku je třeba říci, že se jedná o pojmy, na jejichž definici nepanuje shoda. To ale neznamená, že by byly nehodnotitelné, resp. že by kontrolní orgán veřejnoprávních médií neměl možnost, jak dodržování těchto zákonných nároků na média veřejné služby vyhodnotit. K samotnému posouzení jsou pak zřízeny příslušné mediální rady.
V blogu o rozhlasové Radě
Předem mého prvního textu, publikovaného na blogu Aktuálně.cz, se sluší poděkovat redakci tohoto serveru za prostor, který blogerům poskytuje, mezi něž mám nyní tu čest se zařadit.
O autorovi
Autor je od roku 2020 členem Rady Českého rozhlasu. Humanitně vzdělán, v zahraničí školen, s praxí z médií veřejné služby, digitálního PR i tradičních médií. Prezentuje své komentáře na mediální dění, především pak to rozhlasové.