Volební kalkulačka a programy stran: Pohled od Německa

03. 09. 2013 | 09:11
Přečteno 4272 krát
Už brzy u nás bude spuštěna tradiční Volební kalkulačka, která občanům umožní porovnat svoje politické postoje s postoji stran. U řady nových stran, jako je Ano, Úsvit přímé demokracie nebo LES jasně neznáme jejich odpovědi na řadu významných otázek, takže bude určitě užitečná.

V listopadu se k volebním urnám vydají i Němci. Ti svoji volební kalkulačku pro volby do Spolkového sněmu už mají. Jmenuje se Wahl-o-Mat a dlouhodobě ji vyvíjí Spolkové centrum pro politické vzdělávání (Bundeszentrale für politische Bildung), vzdělávací agentura spadající pod federální vládu. Českou Volební kalkulačku vyvíjí občanské sdružení KohoVolit.eu.

Wahl-o-Mat je velmi podobný české Volební kalkulačce, jak ji známe z posledních prezidentských voleb. Uživatel odpovídá na 38 otázek „ano“, „ne“, nebo „nevím“. Počet otázek je v mezinárodním srovnání spíše vyšší, obvykle se pohybuje mezi 20-30 otázkami, i když jedna švédská kalkulačka jich měla 70. Následně uživatel může označit otázky, které považuje za důležité. Ty dostávají při výpočtu shody vyšší váhu.

Poněkud se liší způsob zobrazování výsledku. Zatímco v české Volební kalkulačce se zobrazí procentuální shoda se všemi stranami či kandidáty, v německém Wahl-o-Matu si uživatel nejprve musí vybrat jednu až osm stran. Následně se dozví procentuální shodu svých odpovědí a odpovědí poskytnutých stranami. Při výběru jsou přitom opticky zvýrazněny strany zastoupené ve Spolkovém sněmu nyní.

Obě kalkulačky používají stejnou metodu sběru dat. Odpovědi na otázky poskytují samotné strany na základě předem zaslaného dotazníku. U některých kalkulaček přitom vytváří odpovědi sami tvůrci podle programů stran či mediálních vyjádření politiků. Někdy se oba způsoby sběru kombinují. Například tvůrci britské kalkulačky Vote Match nejprve zodpoví otázky sami a následně zašlou stranám odpovědi ke schválení. Pokud strana neodpoví, má se za to, že odpovědi jsou správné.

Přeložil jsem si Wahl-o-Mat pomocí Google Translate a vybral všechny strany, které nyní v šetřeních stranických preferencí jmenuje více než 1 % respondentů. Jde o strany přítomné ve Spolkovém sněmu, Piráty, nacionalistickou stranu NPD a novou anti-evropskou stranu AfD. Toto jsou moje osobní výsledky:Tvůrci Wahl-o-Matu zveřejnili odpovědi všech stran. Můžeme je proto vzájemně porovnávat. Vhodnou metodou je tzv. multidimenzionální škálování. Jedná se o statistickou metodu, která sleduje vzájemné korelace v matici odpovědí a na jejich základě umisťuje strany do pomyslného prostoru. Čím blíže k sobě dvě strany leží, tím podobnější jsou jejich odpovědi na všechny otázky.

Politický prostor německých stran vypadá takto:Dimenze prostoru nemají samy o sobě žádný věcný význam, lze je ale zpětně pojmenovat, a to jednak na základě vzájemného shlukování stran a jednak na základě vah jednotlivých otázek na těchto dimenzích. Čím vyšší váhu otázka má, tím vlivnější je odpověď strany pro její umístění na této dimenzi. Toto je deset otázek s největší vahou na první (vodorovné) dimenzi:Zdá se, že první a nejdůležitější dimenze odpovídá klasickému dělení na pravici a levici, které je v Německu překryto dělením stran na sociálně liberální a sociální konzervativní (otázky na regulaci antikoncepce či adopci dětí homosexuálními páry). Je zajímavé, že němečtí zelení se společně s piráty nachází nalevo od sociálních demokratů.

Toto je deset otázek s největší vahou na druhé (svislé) dimenzi:Druhá dimenze zcela jasně odděluje NPD od všech ostatních stran. Můžeme ji označit za dimenzi politického extremismu. NPD od ostatních stan odlišují odpovědi na otázky ohledně soužití Němců s přistěhovalci, vystoupení z NATO, znovuzavedení kontrol na hranicích atd. NPD je přitom na první dimenzi středová.

Odpovědi všech hlavních stran na všechny otázky najdete zde:Data si můžete stáhnout zde.

Již brzy bude spuštěna česká Volební kalkulačka, takže se díky ní dozvíme odpovědi českých stran na množství zajímavých a důležitých otázek. Zároveň se budeme moci podívat, kde české strany v pomyslném politickém prostoru leží. Do tvorby Volební kalkulačky se můžete zapojit i vy navrhováním otázek:

Pokud se vám tento článek líbí, podpořte občanské sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu), DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč, odchází automaticky každý měsíc po 1 rok)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vasja napsal(a):

Zatim holky klídek, žádný vzrůšo, páč různá úzká vedení daj brzo doporučení.
Bude to zajmavý, kdo že doporučí stranu pana Disko Karla a kdo pana Babiše.
Medialní fronta to nebude mít lehký.
03. 09. 2013 | 09:32

vasja napsal(a):

A já tu DMS pošlu.
03. 09. 2013 | 09:34

Drzá zrzka napsal(a):

Doufám, že bude, pěkným scénám k fotografování nakloněný podzim.

Nashle po volbách. :-)
03. 09. 2013 | 09:38

Pravičák jak poleno napsal(a):

Dělejte si kalkulaček kolik chcete, ale kdo nám zvýšil DPH a podruhé tímpádem zdanil příjem tak toho nemohu volit, že Kharle.
03. 09. 2013 | 09:43

Marty napsal(a):

Drží palce k tvorbě co nejkomplexnější volební kalkulačky :-)
Relevantnost otázek do kalkulačky bych otestoval na širokém vzorku webovým hlasováním, samozřejmě jen jako doplňující kritérium pro výběr otázek. Jak další kritérium bych dal otázky prohlasovat vyvážené skupině sociologů a také politologů (aby byly zohledněny i odborné a ne jen populární názory).
03. 09. 2013 | 09:48

kamilgregor napsal(a):

Marty: To je ideál, k němuž se blížíme. Letos intenzivně sbíráme náměty voličů (už máme několik stovek) a spolupracujeme i s odborníky na daná témata. Spíše než sociology a politology jsme oslovili experty, kteří se daným tématem denně zabývají. Hlasování jsme moc chtěli, ale bohužel nebude, protože není čas na jeho technické zajištění (už tak máme co dělal, abychom stihli samotnou kalkulačku).
03. 09. 2013 | 10:16

rosclays napsal(a):

"V listopadu se k volebním urnám vydají i Němci. " (zveřejněno 3.9. - v případě opravy)

Vážený pane.... datový analytiku a politologu....v listopadu se k urnám Němci učitě nevydají, protože již budou mít dávno zvoleno.
Čemu (komu) lze u nás ještě věřit, tzv. "odborníkům"?
03. 09. 2013 | 10:55

zasMeňo napsal(a):

kalkulačka
03. 09. 2013 | 14:53

zasMeňo napsal(a):

Fajn, jde to tady.
Dobré odpoledne, zdravím na "odpoleční šichtě" všechny diskutující.
I když to není vnitropolitické, taky to souvisí (v tuzemsku musíme pečlivě vyhodnocovat, co se děje též za našimi hranicemi).
Pořád naše média nadávají na Rusko a poklonkují USA, ale jim by se v Americe taky nelíbilo, kdyby ruské ponorky a letadlové lodě konaly manévry u východního pobřeží USA, že ? Takže "co nechceš, aby jiní činili tobě, nečiň ty jim", řekl kdysi někdo moudrý, a nám nezbývá, než se tím řídit. Tedy jim za "velkou louží" by se to taky hrubě nelíbilo - ono stačilo za časů karibské krize s tou Kubou, jak tam tehdy SSSR (Chruščov) cvičil s jadernými bombami, a moc nescházelo, a pustili by se tam do sebe...
Zatím zdraví zasMeňo.
03. 09. 2013 | 14:58

zasMeňo napsal(a):

Němci mě tak netočí, od nich (zatím) nebezpečí nehrozí, že by nám tu chtěli zase dělat pořádek, jako už dvakrát v min. století. Jen ti Američani mě zlobí, že to na středním a blízkém východě dělají..........
03. 09. 2013 | 15:00

kamilgregor napsal(a):

rosclays: Díky za opravu. Má mám dyslexii na September a November. Hrozně mi to komplikuje nákupy letenek :D
03. 09. 2013 | 16:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy