Proč brát Volební kalkulačku vážně (ale nepřehánět to)

18. 10. 2013 | 16:11
Přečteno 4717 krát
Michal Kašpárek publikoval na Finmagu článek "Sedm důvodů, proč ignorovat volební kalkulačky". Tady je odpověď od člověka, který volební kalkulačky dělá.Abyste věděli, o čem je řeč, můžete si volební kalkulačku k předčasným volbám vyzkoušet přímo zde:Fungující Volební kalkulačku si můžete snadno vložit do svého webu nebo do blogového článku, podobně jako zde. Je to stejně jednoduché, jako vložit video z YouTube. Stačí do html editoru (na blogu Aktuálně.cz přímo do textu článku) zkopírovat tento kód:Pokud se vám tento článek líbí, podpořte občanské sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu), DMS ROK KOHOVOLIT(cena 30Kč, z toho 27Kč, odchází automaticky každý měsíc po 1 rok)

O našich dalších stejně zajímavých článcích se můžete dozvědět, když nás zalajkujete na Facebooku:

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

zasMeňo napsal(a):

Volím ZEMANOVCE !
Ukázali za pár měsíců ve vládním angažmá, že to umí líp, než dosavadní partajní paňáci.
18. 10. 2013 | 17:09

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Lidé by měli především ignorovat Finmag. Je to Kohutovina a je jasné, že Kohoutovi jde především o oblbování lidé a není v jeho zájmu, aby lidé znali názory stran na jednotlivá témata.

Dobrá volební kalkulačka je dobrá věc.
Poskytne především rychlou orientaci a vytřídí strany. Udělat by si ji měli především ti, kdož chtějí volit stranu podle dojmu, případně protestu.

Co by asi většina kalkulaček potřebovala, to je váha pro jednotlivé otázky, například přidělit hodnoty z rozsahu alespoň 0 - 3. Nevím, jak je zde myšleno „nevím / je mi to jedno“, bylo by dobré, když ne otázky vážit, tak alespoň vypouštět a srovnávat jen zodpovězené ano / ne.

Samozřejmě je důležité vybrat vhodné otázky, jak z pohledu důležitosti, tak i formy nástroje. Nikdy by neměly chybět základní otázky, jako jsou daně a základní otázky demokracie. Ne hloupé otázky typu nízké či vysoké daně, ale zda zvýšit progresi u příjmu, jak se sazbami DPH apod. U demokracie, zda více přímé demokracie, více rovnost nebo elitářství, apod.
18. 10. 2013 | 17:13

zasMeňo napsal(a):

Dodatek ke Kalkulačce :
Podle dnešního odhadu (Seznam, Median) to vypadá na levicovou koalici za podpory KSČM, tedy ČSSD 28 + KSČM 20 + SPOZ 7 = 55 procent.
Z toho plyne, že volit pravici (bez ohledu na její průšvihy v uplynulých 22 letech) je bez šance.
18. 10. 2013 | 17:16

Zdislava napsal(a):

zasMeňo :

Co že to umí líp ? Nadávat novinářům ? Rvát se ještě předtím, než se dostanou do PS ? Vylučovat se z partaje ? Papouškovat přitroublé Zemanovy hlody ? Tajit sponzory a stranické účetnictví ? Plédovat proti anonymním akciím, pokud je ovšem vlastní někdo jiný než zemanovci sami ?

A pozor, jedna vlaštovka ještě jaro nedělá !!
:-)
18. 10. 2013 | 17:54

zasMono napsal(a):

zasMeňo,
Podle volebního modelu společnosti STEM by ve volbách zvítězila ČSSD, která by dostala 25,9 procenta hlasů. Hnutí ANO by mělo 16,1 procenta, komunisté 13,3 procenta, TOP 09 11,5 procenta a ODS 8,6 procenta.
Podle hypotetického přepočtu mandátů by měla ČSSD 67 poslanců, komunisté 33 a ANO 41. TOP 09 průzkum přisuzuje 28 zákonodárců, ODS 20 a Úsvit by měl ve Sněmovně 11 zástupců.
Pokud by volby příští týden dopadly podle tohoto modelu, nebylo by sestavení vládní koalice vůbec snadné.
18. 10. 2013 | 17:57

evix napsal(a):

Komunisté v posledních volbách měli více hlasů než 13,3% a letos budou mít více než 20%. A můžete si psát co chcete..Volím Okamuru a nejsem sama, tak si to příští týden přepočítejte :-D
18. 10. 2013 | 18:10

gambler napsal(a):

evix sni,
voli uzvatlaneho populistu pitomia a tvrdi ze komousi budou mit vic nez než 20%. Evix si asi na to vsadila 10 korun a doufa. Ja si vsadil 10000 ze to tak nebude. Komuniste maximalne 17% a evixuv pitomio mezi 4,9 - 5.1 %. . Uvidime kdo vyhraje.
18. 10. 2013 | 18:45

dejavu 2010 napsal(a):

Sobotka se poti,
Pravděpodobnému vítězi volební model Medianu přisuzuje 25,5 % STEM 25,9 %.
18. 10. 2013 | 18:55

www.apodnikejsnadno.cz napsal(a):

Kdo trochu přemýšlí, měl by vybírat ty, kteří nechtějí rozhazovat, tzn. chtějí vyrovnaný státní rozpočet. To chce Úsvit
Okamury. Nevím o další straně či hnutí, která si to napsala.
18. 10. 2013 | 19:08

přece víme, kdo je kdo napsal(a):

Vedle asi dvou stran, které neznám a jsou nevolitelné (Změna, Občané) mi vedle sebe vyšel mezi prvními Pravý blok Petra Cibulky a KSČM.
Smůla je, že Petr je nevolitelný taky.

PS. O zbytky duševního zdraví mě připraví reklama ČSSD -
ZPŘÍSNÍME REGULACI.
Jako by nestačilo, že ceny energií a vody jsou zásluhou socdemáků šílené, chystají se nejspíš ještě zpoplatnit dešťovku a váš FE panel na střeše.
Čekám na stranu, která VYRVE kontrolu cen energií a vody Z RUKOU ZLODĚJŮ.
O co, že to nebude ČSSD.
18. 10. 2013 | 20:33

a kde sou zločinec s kašparem? napsal(a):

Pozoruhodná reportáž Ludvíka Hradilka o tom, že Miruna ve skutečnosti bílé nadýchané svetříky nenosí a navch si nemyje hlavu vrcholí zjištěním, že hlavním kandidátem ODS je zjevně monsignore Duka (aby ne, za těch 257 miliard).
To si samozřejmě Daniel Herman může rovnou zalezt pod stůl a už tam zůstat. Skoro mi začíná být sympatický, ale jen skoro.
18. 10. 2013 | 21:17

petrvileta napsal(a):

Volte Zemanovce. Za 100 dnů vlády v demisi dokázali vyházet z úřadů rovných 100 lidí. No, já se vás tedy nechci dotknout, ale "kdo z vás to má?" :-)
19. 10. 2013 | 05:31

zaorálkova cesta do blázince napsal(a):

opět sem si projel volební kalkulasčku a když vezmu konec
37 % lev 21
36% ksčm
35% čssd
33% strana přátel organizovaného zločinu
jsem rád, že všechny čtyři komunistické partaje skončili až na konci. ještě pořád sem normální.
19. 10. 2013 | 09:02

volim piraty napsal(a):

to petrvileta,

ma na to Zak a podobne krysy kryte Lukoilem. SPOZ je strana mafianu.
PS.
Senátor Dryml podal trestní oznámení kvůli Lukoilu .
19. 10. 2013 | 10:13

otaznik napsal(a):

Videl nekdy nekdo predsedu SPOZ Zdenka Štengla?
Je to myticka postava? A nebo SPOZ vede Lukoil a Štengl je jen bilej kun?
19. 10. 2013 | 10:19

otaznik napsal(a):

zaorálkova cesto do blázince,
Cim to je ze vas byvalej predseda Paroubek dosahuje nyni 0.2 procenta? Nedopadne tak za par let i ten ozubenej ukecenaj plesoun Bohus ?
19. 10. 2013 | 11:00

zaorálkova cesta do blázince napsal(a):

otazník,
socialistický psychopat dluhoslav se chystá zvýšením daní a pojistneho zlikvidovat spoustu firem a zvýšit nezamestananost na 15% jako na slovensku a dále zadlužovat českou republiku. proto prosím všechny soudné lidi, která nemají sve rudé mozky zatemnělé závistí , nenávistí a totální blbostí, aby volili ODS nebo TOP 09. i když vím, co předváděli. vláda socanů nás posune směrem k sociálním nepokojum a k ponižující žádosti o záchranné pujčky.
19. 10. 2013 | 11:10

michal skop napsal(a):

Bakalův nezvaný host

pokud otázku vypustíte nebo kliknete "je mi to jedno", do shody se ta otázka vůbec nezapočte. Vizte volebnikalkulacka.cz/info
19. 10. 2013 | 16:23

Saint Just napsal(a):

petrvileta
A vy se po těch třidvaceti letech optimisticky domníváte, že jich tam víc jak 100 nebylo?
19. 10. 2013 | 18:07

jura napsal(a):

no tak mi kalkulacka vyhodila DSSS, druzi jsou cerveni, asi jim hodim, pravda bude, ze budou mit pres 20 proc
19. 10. 2013 | 20:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy