Volební kalkulačku v Německu použilo 10 milionů lidí. Zkuste si ji!

14. 10. 2013 | 08:11
Přečteno 3056 krát
Nedávno se v Německu konaly parlamentní volby a stejně jako u nás je doprovázela volební kalkulačka. Ta jejich se jmenuje Wahl-o-Mat a použilo ji rekordních 10 milionů lidí, tedy každý šestý volič. Přeložili jsme pro vás německou volební kalkulačku do češtiny.

10 milionů lidí představuje asi 16% všech registrovaných voličů. Tímto úspěchem německá Spolková agentura pro politické vzdělávání, která Wahl-o-Mat vytváří, lehce předběhla český projekt Volební kalkulačka od sdružení KohoVolit.eu. Česká volební kalkulačka k letošním prezidentským volbám měla 1,2 milionu uživatelů, což představuje 13% všech voličů.

Je příznačné, že první otázka od moderátora v jediném televizním duelu mezi kandidáty na kancléře Angelou Merkelovou a Peerem Steinbrückem zněla „Už jste si vyzkoušeli volební kalkulačku?“ Podle tvůrců díky tomu přibyl více než 1 milion uživatelů během následujících 24 hodin.

Tady je německý Wahl-o-Mat v češtině:Určitě vás bude zajímat i můj dřívější článek, v němž jsem se podrobněji podíval na odpovědi německých stran. Ukazuje se například, že sociální demokracie je v Německu středovou stranou nebo že němečtí piráti a zelení mají velmi podobný program a jsou levicoví.

U nás běží volební kalkulačka k předčasným volbám právě teď. Můžete si ji vyzkoušet přímo zde:Fungující Volební kalkulačku si můžete snadno vložit do svého webu nebo do blogového článku, podobně jako zde. Je to stejně jednoduché, jako vložit video z YouTube. Stačí do html editoru (na blogu Aktuálně.cz přímo do textu článku) zkopírovat tento kód:Pokud se vám tento článek líbí, podpořte občanské sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu), DMS ROK KOHOVOLIT(cena 30Kč, z toho 27Kč, odchází automaticky každý měsíc po 1 rok)

O našich dalších stejně zajímavých článcích se můžete dozvědět, když nás zalajkujete na Facebooku:

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gabriela napsal(a):

Nabízím volební kalkulačku s 80 otázkami, která se dotýká mnohem širšího okruhu témat, a proto mnohem lépe vypovídá, co mají naše strany a hnutí "za lubem".

S hrůzou jsem zjistila, že můj favorit Tomio Okamura s celým Úsvitem mi v této kalkulačce propadl na pouhých 50% shody. Takže mám problém. Budu tedy zřejmě vybírat mezi dalšími stranami, které mají přímou demokracii v programu. A to mezi Zemanovci, se kterými mám vysokou shodu a Piráty, shoda o 1 % méně ...

Rozšířená předvolební kalkulačka zde ...

http://www.volby.cz/pls/ps2013/ps11?xjazyk=CZ&xv=1&xt=2

Kandidátky do voleb zde. Stačí rozkliknout křížky...

http://www.volby.cz/pls/ps2013/ps11?xjazyk=CZ&xv=1&xt=2
14. 10. 2013 | 08:36

Petr z Tábora napsal(a):

Nechci zlehčovat informační přínos volební kalkulačky, ale mám k ní dvě poznámky:
1) Výběr otázek ovlivňuje výsledek. Jistě dost lidí napadnou otázky, které by považovali za důležitější.
)Politici jsou obchodníci se sliby na které po volbách částečně zapomínají.Podstatné jsou tedy skutky a nikoli odpovědi na otázky. Ty odpovědi nám parlamentní politické strany přeci daly svou praktickou politikou. Vedou je nadále většinově stejní lidé a proto se ani ta politika nezmění.Takto to běží dvě desetiletí.
Mne to vede k preferování nových stran s reálnou šancí překročit 5%-hranici voličů, protože mě žádná z parlamentních stran dostatečně "neuspokojila" - ANO2011, SPOZ.
14. 10. 2013 | 08:42

Petr z Tábora napsal(a):

to gabriela:
Máte jen kandidáty, ne kalkulačku
14. 10. 2013 | 08:44

gabriela napsal(a):

sorry ...

Rozšířená volební kalkulačka a 80 otázek "na tělo" zde ...

http://volebnikalkulacka.cz/poslanecka-snemovna-2013-ultimate/
14. 10. 2013 | 09:13

SuP napsal(a):

Lidi neblbněte. Přece si nemyslíte, že vás někdy někdo naučí, jak si "spočítat" výhru? Pokud si zkusmo touto kalkulačkou projdu, pravidelně mi ukáže největší shodu
s obskurní stranou, kterou bych nikdy nevolil a ani se nedomnívám, že má šanci překročit 3%.
Jo, beru tenhle test jako rychlý výcuc z programů stran, které bych jinak nestudoval. Ale nebudu přece volit stranu, s kterou souhlasím jen částečně jen proto, že podle kalkulačky má větší šanci na průlez do parlamentu. A JAK se tam potom mají dostat ty další zajímavé strany?
14. 10. 2013 | 09:38

Baba Jaga napsal(a):

Všeliké volební kalkulačky pouze pro hraní jsou...
14. 10. 2013 | 09:39

Pepa 3 napsal(a):

Je vidět, že autor je ještě hodně mladý nadšenec, který je přesvědčen o své jedinečnosti a neomylnosti.
Jakákoliv tzv. "volební kalkulačka" je totiž z 80 - 90 % věc SUBJEKTIVNÍ. Můžete mi říct, kdo vybíral otázky a možné odpovědi na ně? Kdo hodnotil shodu těchto odpovědí s programem (nebo prohlášeními) jednotlivých stran? A zejména: Jak je v této kalkulačce zabudováno hodnocení toho, jak jednotlivé strany plnily své sliby v minulosti?
Veškeré takovéto kalkulačky a další podobné srovnávací studie na A.cz i v dalších médiích nejsou ničím jiným, než jedním z nejúčinnějších nástrojů na vymývání mozků a ovlivňování voličů! Obvykle jsou totiž sestavovány NA ZAKÁZKU určité strany nebo zájmové skupiny. Zkusil jsem si vaši kalkulačku a po seriózním zodpovězení otázek mi vyšlo, že bych měl volit DSSS, o kterou bych v životě nezavadil ani hůlkou. (Podobné zkušenosti jako SuP, se kterým se shodnu málokdy!)
14. 10. 2013 | 09:57

neo napsal(a):

Volební kalkulačka ukazuje jen shodu v některých otázkách.
Může pomoci při rozhodování, ale asi nebude jediným kritériem.

Mě vyšly tyto strany na prvních místech : Koruna česká, Top 09, Piráti, Svobodní, ODS.

Od konce pak KSČM, SPOZ, ČSSD, SZ, DSSS, LEV21
14. 10. 2013 | 09:58

Ládik!!! napsal(a):

Být Němcem, tak podle kalkutlačky mám AfD a PBC (80%), Anděla má 66% a Linke 39%. V našich končinách mě to směruje na KAN a Stranu soukromníků (75%), na konci je ODS (44%). Nakonec to hodím pirátům nebo machovi nebo okamurovi.
14. 10. 2013 | 10:30

J.K. napsal(a):

Ta německá - to asi překládal nějaký polointeligent, k češtině to mělo daleko.
A na závěr jsem klikl na Výsledky - a ono nic, prázdné místo. k ČEMU JE TAKOVÝ ŠMEJD ?
14. 10. 2013 | 10:40

gabriela napsal(a):

Jsem v úžasu. Německá kalkulačka mi poslala Angelu Merkelovou s jejím 40% vítězným obrem CDU-CSU úplně na chvost posledního místa do záporných hodnot. Má to někdo podobně, ať se necítím tak trapně? ...
14. 10. 2013 | 11:04

líný černý pes napsal(a):

to gariela :
Také mne to zarazilo ....
14. 10. 2013 | 12:19

pavel v napsal(a):

Volební kalkulačka, žel, vůbec nepostihuje nejdůležitější hledisko pro rozhodování koho volit: zda je uvažovaná politická strana zkorumpovaná!!! Co jsou platné jakési ideologické zásady, když korupce, tento mor politiky, vytváří hlubokou a oprávněnou nedůvěru občana, že by se mohlo cosi změnit k lepšímu.

Proto zásadně nedoporučuji volit "zavedené" politické strany jako ČSSD a ODS. Jejich zlodějny jsou do očí bijící (kauza Mostecké uhelné, kauza Rath, kauza ROP Severozápad...). Kdyby voliči trošku uvažovali, tyto strany by se ani nedostaly do parlamentu.

Jako argument proti novým stranám je uváděn krach Věcí veřejných. A´t už byly jaké byly, nikdy nezpůsobily takové škody, jako např. ČSSD při privatizaci Mostecké uhelné.
14. 10. 2013 | 12:34

gabriela napsal(a):

líný černý pes
Jsem mile potěšena ...
14. 10. 2013 | 12:39

Pepa 3 napsal(a):

Pavel v:
Než začnete psát a odsuzovat, nejprve si o tom, co píšete něco zjistěte! U MUS bylo o majoritním, tedy rozhodujícím, podílu rozhodnuto dávno před nástupem ČSSD. V rukách státu v té době nebylo ani blokačních 33 %! Kromě toho, minoritní podílv MUS prodával FNM v čele s Romanem Češkou (ODS) a předsedou představenstva zemědělcem a samozvaným ekonomem Vlastimilem Tlustým! Hrozně se mi líbí šiřitelé štvavých a zaručených zpráv!
14. 10. 2013 | 13:34

gabriela napsal(a):

Pepa 3

OK, souhlas. Tady mají jiné strany, především z pravicového spektra, megatuny másla na hlavě, ale kopat se bude do tradiční a čitelné levicové strany. Jak typické ...
14. 10. 2013 | 14:14

pavel v napsal(a):

Pepa 3

Hluboce se mýlíte. Privatizace Mostecké uhelné byla totálně zpackaná vinou vlády ČSSD, jíž předsedal Miloš Zeman. Více o tom: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-zak.php?itemid=15732.
14. 10. 2013 | 14:16

pavel v napsal(a):

gabriela

Miloš Zeman, než se stal předsedou vlády Sociální demokracie, vyhlašoval v předvolební kampani akci "Čisté ruce", že hodlá potrestat předcházející tunely ODS. Pak se však v Opoziční smlouvě spojil s Klausem a za jeho vlády, kdy byla nejvyšší státní zástupkyní Marie Benešová, se nevyšetřilo vůbec nic! Že je mezi ODS a ČSSD spojení se projevilo nedávno tím, že sociálnědemokratickýá prezident prosazoval Livii Klausovou na velvyslankyni.

Spojení mezi ODS a ČSSD se projevilo i při jejich koaličním ovládnutí magistrátu Prahy (Šťastný - Hulínský).
14. 10. 2013 | 14:30

Pepa 3 napsal(a):

Pavel v: Hluboce se mýlíte vy! Mne nezajímá nějaký blog známého ideologa Václava Žáka, ale fakta. Ta jsou celkem jednoduše dohledatelná například na portálu Justice.cz ve výpisech z obchodního rejstříku. Koneckonců stačí sledovat výsledky a závěry Švýcarského soudu.
14. 10. 2013 | 15:00

gabriela napsal(a):

pavel v

A co že se vlastně vyšetřilo v současnosti? Např. Kauza "Casa" byla "odložena", vyšetřování se nekoná a konat nebude. Kauza "Nagyová" se vytrácí do ztracena jakbysmet. Zdá se, že pravičácká mafie je zde velmi podivným a podezřelým způsobem "hájená".

Jediné vyšetřování se vede s Davidem Rathem a to je tak zmanipulované a nechutné, včetně nekonečné vazby Davida Ratha, že se z toho až zdvíhá žaludek. Znovu se ptám, co se vyšetřilo dnes? Velké ... nic. A to jsem slušná, nemám ve zvyku mluvit sprostě.

Takže ano, možná budu volit "Piráty", nebo se ustrnu nad SPOZ, možná nakonec i nad tím Okamurou, i když mi vychází ve volební kalkulačce zoufale malá shoda v názorech. Na můj vkus je Úsvit dost pravicově zaměřený. Ale má alespoň přímou demokracii v programu. Chce to, aby více rozhodovali sami občané. Minimálně v referendu...
14. 10. 2013 | 15:46

evix napsal(a):

gabriela napsal(a):
sorry ...
Rozšířená volební kalkulačka a 80 otázek "na tělo" zde ...
http://volebnikalkulacka.cz/poslanecka-snemovna-2013-ultimate/
..............................
Zase mi vyšla jiná strana a říkám dost, buď Okamura, nebo komáři........
14. 10. 2013 | 16:31

zaorálkova cesta do blázince napsal(a):

sem překvapenej výsledkama
1. koruna česká
2. KAN
3. kříženeček
.
.
.
.
uplně poslední sockomsolci čssd 30%
14. 10. 2013 | 18:15

gabriela napsal(a):

evix

Na komančech oceňuji jejich kladný postoj k referendu a dokonce snaha vystoupit z NATO. Komáři jsou jedni z mála spolu s DSSS. To by ale šlo řešit i jednodušším způsobem. Pokud by NATO začalo plnit agresivní, místo defenzivní funkci, zkrátka začalo zlobit, přes přímou demokracii a referendum by se dalo velmi demokratickým způsobem odejít. Rozhodla by demokratická většina samotných občanů. A tak by to mělo být i s dalšími závažnými otázkami. Proto stále upřednostňuji přímou demokracii, před de facto totalitním rozhodováním stranických sekretariátů a odmávnutí jejich rozhodnutí parlamentní většinou, která velmi často s postojem většiny občanů nemá vůbec nic společného ...
15. 10. 2013 | 11:39

modrý edvard napsal(a):

gabriela: mně to zvolilo AfD, přesto že jsem "proeuro".
15. 10. 2013 | 13:33

modrý edvard napsal(a):

Tak v Česku mi to zvolilo Korunu českou a potom Okamuru. Tím mně to potvrdilo, že to je spíš předvolební hračka a že se mám hlavně řídit tím, co politici dělali v minulosti.
Na té kalkulačce mi kromě toho vadí, že na spoustu otázek bych odpověděl, "ano, pokud ..."
15. 10. 2013 | 13:40

líný černý pes napsal(a):

Včera večer jsem vyzkoušela 3 různé volební kalkulačky. Otázky různé. Pokaždé vyšly jiné strany. Takže zas budu volit dle svého uvážení.
15. 10. 2013 | 15:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy