Již po několikáté jsme byli svědky koncem roku a dokonce i před několika dny při nominaci stínové ministryně, jak při sestavování vlády o ministerstvo kultury byl mezi stranami evidentně nejmenší zájem.
"V roce 1977, tuším 28. ledna, když bylo v Národním divadle odsouhlaseno, že jsme renegáti a zrádci národa, jsem seděl ve Slavii, pil jsem myslivce, samozřejmě na dluh, tenkrát málokde ode mě chtěli peníze, a cestou do kavárny jsem potkal na mostě Mildu Kpeckého a říkám: 'Kam jdeš?' A on říká: 'Neboj, mě tam nedostanou.
Ve dnech 21. a 22. ledna uplyne 25 let od uzavření Česko-německé deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji.
Patnáct let už uběhlo od představení vítězného návrhu studia Future Systems Jana Kaplického na novou budovu Národní knihovny, která měla stát v Praze na Letné.
Z úst představitelů nové vlády často zaznívají slova o navázání na politiku Václava Havla. Sám premiér Petr Fiala zdůrazňuje v této souvislosti hlavně boj za svobodu, demokracii a lidská práva.
"Jestliže jsem snad dnes náhodou zapomněl někoho z přítomných urazit, ať mi to, prosím, odpustí," s těmito slovy se prý ve Vídni ve své oblíbené restauraci loučil večer co večer skladatel Johannes Brahms se svými kumpány.
Minulý rok byl u nás plný slepé vroucnosti, potměšilosti, umíněnosti, mrzutosti a arogance, proto se stal do značné míry epištolou hamby.
Josef Škvorecký zemřel před deseti roky ve věku 87 let, 3. ledna 2012, v Kanadě, v Torontu, ale každý, kdo se bude zajímat o moderní historii Československa, ho nemůže pominout.