Grus 200, Mutanti Kremlu aneb aneb o filmu, který v Karlových Varech chyběl

08. 07. 2007 | 20:14
Přečteno 5676 krát
Grus 200, česky Náklad 200, je šifra pro cínové rakve, v kterých byli dováženi mrtví vojáci z Afghánistánu a kterou použil ruský režisér, osmačtyřicetiletý Alexej Balabanov, pro název svého posledního filmu. Hned po titulcích se objeví na plátně sdělení: Tento film je natočen podle skutečnosti!

V dnešní terminologii, píše Der Spiegel, by šlo o psycho-thriller, ale ve skutečnosti jde o navýsost politický film, který v neobyčejně přesné parabole popisuje bezbřehou policejní moc, proti které v současném Rusku neexistuje obrana. Na mikrokosmu provinčního fiktivního městečka Leninsk je přesně předvedeno, jak došlo k tomu, že stát se utrhl ze řetězu a je zcela mimo kontrolu a jak díky tomu upadá obyvatelstvo do latergie. Kultovní režisér Balabanov je ruský Quentin Tarantino, který natočil Pulp Fiction, píší zahraniční novináři. Po první projekci film okamžitě rozdělil kulturní ruskou veřejnost na dva tábory.

Ruský týdeník Kommersant Vlast hovoří o nekompromisním filmu a naproti tomu ředitel televizní stanice Rosija zase říká, že jde o nejprotisovětštější film, jaký si je možné jen představit. K němu se okamžitě přidali další ředitelé státem kontrolovaných televizních stanic a všichni oznámili, že takový film nebudou nikdy vysílat.

O co ve filmu jde?
Film se odehrává v roce 1984, tedy dva roky po smrti Leonida Brežněva a rok před nástupem k moci Miichaila Gorbačeva. Policista Šurov si pouty připevní ke své posteli mladou Angeliku, která mu začne vyhrožovat slovy: „Můj milý bojuje v Afghánistánu a až se vrátí, tak mě pomstí.“ O šest dní později přiveze armádní letadlo do Leninska šest rakví (v kódové řeči šestkrát Grus 200) a v jedné z rakví leží i bývalý milenec Angeliky. Šurov otevře rakev, v které je uložen její chlapec, připíchne na jeho uniformu dvě vyznamenání a mrtvolu odvleče Angelice do postole. A protože je sám impotentní, nechá Angeliku znásilnit jedním opilým trestancem.

Film je prý natočen velmi klidnou kamerou, ale jeho výpověď je brutální. Velice šikovně pracuje se symboly, které odkrývají agonii hroutící se moci. Když Šurov nechává znásilnit Angeliku, dceru partajního funkcionáře, sedí vedle v pokoji jeho opilá matka u televize a poslouchá senilního Konstantina Černěnka, předchůdce Gorbačeva, jak vypočítává nekonečné úspěchy Sovětského svazu. A ve stejnou dobu před policistovým domem pochodují rázně pionýři, zatímco Šurov popíjí vodku a dívá se se zalíbením na bustu zakladatele KGB (původně NKVD) Džerdžinského. Bezradná Angelika nakonec policistu Šurova sama zastřelí loveckou puškou. Jinou možnost nemá: Stát ho potrestat nedokáže.

Komentář režiséra
Sám režisér říká: „Ukazuji v jaké špíně žijeme. Tato společnost je od roku 1917 nemocná. Balabanov svým dílem evidentně oponuje heslu Vladimíra Putina, který tvrdí, že rozpad Sovětského svazu byla největší geopolitická katastrofa XX.století, a tím jakoby režisér říká, že hlavní proměna na Rusko teprve čeká. To, co se děje dnes, je jen poslední křeč, jak zachovat bývalý mocenský systém. To, co se stalo po odchodu Gorbačova, je možné podle všech dostupných zpráv považovat za vítězství KGB a policie vůbec nad komunistickou stranou Ruska.

Televize pod státním vlivem plní evidentně velice přísně Putinův příkaz udělat konec sebetrýznivému pošpiňování minulosti a je plná seriálů a filmů jejichž hrdinové jsou důstojníky KGB, jakým byl i sám Vladimír Putin, který pracoval jako špion v bývalé NDR. O řádově dvaceti milionech mrvých v sovětských věznicích (Gulagu) se už nehovoří. O masovém vrahovi Josifu Vissarionoviči Stalinovi, se zase mluví jako otci vlasti a právě se o něm vysílá oslavný čtyřicetidílný seriál, který je plný lží: To, že nechal vyhodit do povětří hlavní moskevskou pravoslavnou katedrálu, je zatajeno a naopak je ve fimlu prezentován jako ten, který církev podporoval, podotýká Der Spiegel.

Producent filmu Grus 200, jednapadesátiletý Sergej Seljanov, je opačného názoru a tvrdí, že úkolem filmařů je proti této lživé nostalgii bojovat. Říká: „Za Jelcina by nám kina takovýto film trhali z rukou, dnes se ale takový film promítá jen v několika málo okrajových kinech a jestli se tam bude uváděn dál, to nemohu za této atmosféry garantovat“.

Před dvěma týdny naopak Vladimír Putin na konferenci učitelů dějepisu pledoval proto, aby se do dětí neočkoval pocit viny. Obviňoval západ z toho, že všechny pomlouvačné kampaně ruské minulosti jsou financovány ze zahraničí. To je slovník, který my starší moc dobře známe. Jakákákoliv kritika v totalitní společnosti přichází vždy jen od nepřátel a ze zahraničí.
Ti, co ale film viděli, ho vidí jinak a říkají, že ukazuje prstem na poměry, které každý i v dnešním Rusku zná. V Putinově státě je policie stále všemocná a brutální. A producent Seljanov dodává: „Mnohé je dokonce dneska ještě horší.“

Mutanti Kremlu

Dokazuje to i osud ruské čtyřiatřicetileté novinářky Jeleny Tregubové, autorky knihy Mutanti Kremlu, která původně pracovala jako stálá korespondentka v Kremlu pro časopis Kommersant Vlast. Osobně poznala jak Jelcina, tak Putina, který ji dokonce jednou – ještě jako šéf tajné policie FSB - pozval na oběd. Kniha popisuje poslední léta vlády Borise Jelcina i první období vlády Vladimíra Putina, který ji okamžitě kvůli jejímu nekompromisnímu psaní nechal z redakce vyhodit. V knize, které se v Rusku prodalo 300 000 výtisků a pak vyšla jak v Anglii, tak v Německu, je Putin popisován jako muž posedlý mocí a bezskrupolózní vládce, a proto se autorka domnívá, že v roce 2004 bomba, která vybuchla v domě, v kterém bydlela, byla nastražena právě na ni. Měla jít totiž k autu, které na ní čekalo a centrála taxislužby volala, jestli už půjde. Naštěstí se zdržela.

Od té doby, jak na to upozornil The Guardien, žije v anglickém exilu. Má obavy, aby neskončila jako její zavražděná kolegyně Anna Politkovskaja. I v Londýně má pocit, že je sledovaná ruskou tajnou službou a velice se diví, že západní novináři se nechávají ukolebat demokratickou skořápkou, kterou kolem sebe pečlivě buduje Putin a nevšímají si, že pod touto slupkou se Rusko vrátilo zpět k totalitě. Dokazuje to i na tom, že jednoho dne se u ní ohlásil jakýsi Andrej Lugovoj, který ji oznámi, že by se měl starat o její bezpečnost z podnětu podnikatele Berezovského. To bylo krátce před tím, než se právě tento muž setkal s Alexandrem Litviněnkem, který brzy na to zemřel na otravu radioaktivním poloniem a dnes ho Reusko odmítá vydat Angličanům. Lugovoj byl či dodnes je důstojníkem ruské rozvědky, který se v Anglii vydával za obchodníka.
Oficiální statistika ruského státního zastupitelství z roku 2004 hovoří o 110 000 násilných činech, kterých se dopustili policisté a tajné služby a nejde jen o maličkosti, ale i o mučení, zabití, vydírání a znásilňování.

Škoda, že právě film Grus 200 v Karlových Varech nebyl uveden, když tento festival se konal až po té, co měl film v Rusku premiéru. Mohl zvýšit prestiž festivalu víc než přítomnost některé z hvězd.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy