SRN: Co to jsou sociální volby?

23. 04. 2011 | 11:18
Přečteno 3042 krát
V sousedním Německu se letošní rok označuje jako supervolbení, protože tam probíhají sedmery zemské volby a dvoje komunální. A navíc ještě by mělo 48 milionů pojištěnců se zúčastnit tzv. sociálních voleb.

Sociální volby se konají v Německu každých šest let a minule, tedy v roce 2005, kdy tam bylo 44 milionů pojištěnců, se jich zúčastnilo jen třicet procent lidí. Prognostici říkají, kdyby letos byla účast podobná, byl by to úspěch. Ekonomové kroutí naopak hlavou, protože sociální volby přijdou daňové poplatníky na 40 milionů eur. Politikové tyto volby ale tvrdě obhajují, protože se v nich rozhoduje o budoucnosti a dodávají: demokracie je drahá věc, s tím se nedá nic dělat.

O co v těchto volbách vlastně jde? Idea sociálních voleb se zrodila z představy, že zdravotně pojištění občané a penzisté by si sami měli zvolit lobbisty, kteří by je zastupovali v pojišťovnách v tzv. samosprávních grémiích či radách, které jsou partnery ředitelů pojišťoven a vlády. Jsou to tedy ti, co zastupují zájmy pojišťěnců.

V současné době sedí v dozorčích radách penzijního pojištění třicet takových zástupců, z nichž ale polovinu do rad nominují zaměstnavatelé a polovinu zaměstnanci. Členové těchto rad volí představenstva a dozírají na jejich činnost.

Projekt vypadá velmi rozumě, ale novináři se ptají, jestli taky rozumě funguje. Při bližším pohledu se ale zdá, že něco takového skutečně funguje jen u několika málo zdravotních pojišťoven a u ostatních si členy grémií volí ze svého středu různá uskupení, tedy de facto odbory, jejichž členy pojišťovna sdružuje. Ale i tam, kde probíhají volby řádně, je problém v tom, že každý kandidát musí v současnosti mít doporučení dvou tisíc voličů, ale to jen v případě, že v žádném grémiu již nesedí. Ten, kdo už jednou členem byl, nemusí podpisy sbírat, což samozřejmě vede k zabetonování daného stavu.

Další otázka, kterou si novináři v této souvislosti kladou, zní: O čem vůbec členové takovýchto rad rozhodují? Odpověď, kterou dostali, zní: "Rozhodujeme o počtu zastoupení, otevírací době odboček a platech členů představenstva." A jak novináři zjistili, práci v radě takového zástupce pojištěnců se dotyčný věnuje dvacet dní v roce. Vykonává ji v době mimořádné dovolené a za každý den dostává náhradu ve výši 62 eur. Žádné velké výhody z toho tedy takový zástupce nemá.

Tento systém ale kritizují nejen novináři, ale už i vědci, hlavně sociologové, protože podle nich neodpovídá změnám ve společnosti, ke kterým došlo v posledních dvou desetiletích, kdy se společnost silně atomizovala a odbory, které prosazovaly své zástupce do zmíněných rad, už nezastupují všechny skupiny obyvatelstva. V budoucnu by měly být v radách pojišťoven - podle zákona, který je zatím zaparkován v parlamentu - zastoupeny hlavně různé skupiny obyvatelstva, které mají společné zájmy, jako jsou třeba mladí lidé, ti co s prací teprve začínají, studenti, lidé, kteří se přeškolují, svobodné matky atd.

Politolog Braun z univerzity v Brémách, který se sociálními volbami dlouhodobě zabývá, je ale k nějakému pozitivnímu posunu v těchto otázkách velmi skeptický, i když by větší transparentnost při těchto volbách podporoval. Za hlavní problém považuje obecný nezájem. Odkazuje přitom na Facebook, kde těmto volbám fandilo do konce minulého týdne jen 413 osob. Zdá se tedy, že sociální volby Němcům závidět nemusíme.

Psáno pro ČRo 6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Tenco napsal(a):

Anthony Giddens ve svém díle "Sociologie" píše, že v rámci systému NHS /Velká Británie/ by měly okresní zdravotní výbory odrážet třídní a etnickou strukturu dané oblasti. I tam je však reálná situace jiná, navíc konzervativci umožnili vznik trustů.
Kritici soudí, že takové nemocnice - korporatizované subjekty, trusty, mají šanci prosperovat jen v oblastech se zámožnějším obyvatelstvem, navíc se bude péče prodražovat v důsledku nákupu drahých zařízení, kterými disponuje i blízká konkurence a že nebude zájem o pacienty jejichž léčba je nákladná - respektive ekonomicky neefektivní.

Ad sociální volby via Německo :
Možná že nezájem pramení ze znechucení a znechucení vyplývá z nezájmu.
Zřejmě je nutná náprava parametrů systému - ostatně téměř jako u jakéhokoliv systému. Tedy - aby fungoval dle původních představ.
To se třeba v ČEZku, na Moravě a v Slezsku nenosí.
Zde je nutno systém neustále reformovat.
Většinou tak, že se původní systém cíleně zneschopní nebo zničí.
Je to jakási tradice.
Řekl bych že na ni brzy zajdem.
23. 04. 2011 | 13:02

Liberál napsal(a):

Tenco:

Dobrý den pane Teneco. Upřímě dávat 40 milionů eur za to aby měli zástupce v zrdavoní pojišťovně to je hodně neefektivní a dost zbytečné. Tyto volby jsou mrháním peněz, když zdravotní pojištění jde i bez "sociálních voleb" které nejsou v mnoha státech Evropy a taky tam zdravotní pojištění funguje.
23. 04. 2011 | 16:50

František Klouček napsal(a):

Mne nejvíce zaujalo, že vykonávají svoji funkci za mimořádné dovolené 20 dnů v roce a za každý den mají Ti "vyžírkové"62,-Euro.Víte kolik mají členové dozorčí rady ČEZu za 1 měsíc? 106.000,- Kč a služební automobil k dispozici.Co dělají s těmi automobily Ti,kteří jsou ve více dozorčích radách?Prosím pana Hvížďalu, velmi si jej vážím, aby se trefoval do problémů naší společnosti.Chápu,že mu srdíčko trochu přirostlo i v Německu,ale dokud si z Německa nedokážeme brát příklad,jsme v .....
23. 04. 2011 | 17:25

Skogen napsal(a):

Řekl bych, že zdravé povětšinou zdravotnictví moc nezajímá. Respektive jsou otázky s ním spojené schopni brát s jakýmsi nadhledem, s objektivizujícím postojem, který poněkud zkresluje, a který se mění se změnou podmínek.

V tomto duchu pokládám třetinovou účast za normální věc. U nás je to obdobné. Víme, že s realizací reforem v dosud předkládané podobě těm méně šťastným z nás (těm méně zdravým a méně disponovaným) zcela zákonitě poteče do bot, ale většina z nás je ochotna "brát to s nadhledem". Omlouvám se za cynismus. V Praze tak byli vzdor zdravotnímu i sociálnímu handicapu ochotni protestovat invalidé, ale kromě nich jen nepatrná část populace.
23. 04. 2011 | 19:12

Skogen napsal(a):

Ještě poznámka k volbám - jakýmkoliv. Domnívám se, že při méně než nadpoloviční účasti všech voličů by volby měly být neplatné. Například při zmíněné 30% účasti hrozí riziko nereprezentativní části populace, tedy takové, která přišla volit ze svého užšího zájmu, který je vzhledem k okolnostem pro dotyčnou skupinu motivující, ale jinak rozporný se zájmem většinovým.

Jinou cestou, zamezující plýtvání s prostředky na zmařené volby, by byla povinná účast ve volbách. Pro ty, kteří by volit nechtěli, by byla možnost prázdné obálky.
23. 04. 2011 | 20:09

Al Jouda napsal(a):

U nás by také bylo třeba zástupců obyčejných lidí ve správních radách pojišťoven. Sociální volby jsou však drahá pitomost. U nás by stačilo zástupce z lidu losovat dejme tomu každý rok.
23. 04. 2011 | 21:10

jan napsal(a):

Ústavní koaliční činitelé (Kočí Tluchoř Pospíšil) provedli protivládní puč a smějí se lidu do očí! Jak by dopadli v SRN? Vazba a odsouzení do několika týdnů!!! Máte rád srovnávání, tak si odpovězte, proč je u nás protiústavní jednání tolerováno? Protože zakrývá hlavní cíl: nerušené rozkrádání veřejných financí, organizování protispolečenských reforem, poškozování společnosti!

TA se snaží škodlivým reformám zabránit a mezitím jejich kmotříci rozkrádají společný majetek, žádný vlastním přičiněním nevytvořili, protože umí jenom krást!!! To jim přináší nejrychlejší zisky!!!

Pane H. pochopil jste technologii moci založenou na zločinu? Zatloukat, jiné problémy zveličovat, pomllouvat, lhát, podvádět a v tichu krást!!!

Taková zločinná parta našich politiků z PSP nás již 14 ovládá a okrádá!
24. 04. 2011 | 11:41

kverulant112011 napsal(a):

Přesto co píše pan Hvížďala je angažovanost Němců podle mě mnohonásobně větší než u nás. A jejich společnost a stát taky podle toho vypadá - je násobně efektivnější než ten náš bor.. Jen teď o velikonocích prý běží v Německu asi 80 různých shormáždění, manifestací a podobných veřejných akcí, na rozmanitá témata, a většinou to jsou akce s tisícovou nebo větší účastí, ne několik extrémistů. A děje se to většinou ve volném čase, ne stávkou.

U nás nám naši politici vysloveně dělají na hlavu shora dolů a zřejmě to nikomu příliš nevadí, s výjimkou několika zdepřispívajících :-).

Takže vlastně si můžem stěžovat tak v průměru akorát sami na sebe.
24. 04. 2011 | 17:17

Tenco napsal(a):

ad Skogen
Zajímavé v této souvislosti je to, že účast na Sčítání lidu povinná byla.
To hodnotu voleb skutečně devalvuje.
Tedy - informace o sobě dávejte, luzo, včas a povinně, vyjádřit svou moc dle Ústavy ale povinně nemusíte.

P.S. Na druhé straně - Kočí nechce klub, nechce ji strana, nechtějí ji v místních organizacích Moravskoslezského kraji...a stejně asi v pohodě doposlancuje.
Takový mandát stojí za hovno, i kdyby účast ve volbách byla povinná.
Apropo - KDO ji vlastně chce ??
:))
25. 04. 2011 | 08:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy