O kulturním deficitu politiků

05. 06. 2008 | 06:26
Přečteno 3361 krát
V době, kdy v celé republice probíhaly Dny neklidu, jako protest proti tlaku na komercializaci pražské kultury, se mi dostalo do rukou červnové číslo německého časopisu pro politickou kulturu Cicero. Mimochodem v Německu tento časopis vydává a donedávna dotoval Michael Ringier, který u nás vydělává na Blesku. A v tomto časopise je otištěný výsledek rešerše s názvem: 100 nejdůležitějších žen v německy mluvícím prostoru, jako tam před časem byl zveřejněn žebříček jednoho sta nejdůležitějších mužů. Pořadí určily podle relevantních, tedy nezpravodajských citací, různé světové servery.

Výsledek: Mezi první stovkou mužů i žen není ani jedna politička a ani jeden jediný politik. Počítače hledaly osobnosti, které nejvíce ovlivňují veřejné debaty a veřejné mínění a ptaly se na to, kdo významně provokuje originálními myšlenkami, aktuality je nezajímaly.

Vyhrála Elke Heidenreich, spisovatelka, nositelka mnoha význačných literárních ocenění jako je Grimmepreis a Cena za jazykovou kulturu a novinářka, která se vyjadřuje k veřejným věcem pravidelně každý týden ve svém rozhlasovém pořadu. A na prvních dalších devíti místech jsou podobné ženy: navíc jedna vědkyně a jedna evangelická farářka. Z těch u nás známých jmen bych připomněl alespoň Alici Schweizer, která je na druhém místě a Elfriede Jelinek, která je hned za ní či Christu Wolf.

V časopise je otištěn s pětašedesátiletou Elke Heidenreich, která žije v Kolíně nad Rýnem a jejíž kniha Nero Corleone byla přeložena do 23 jazyků, rozhovor, který se právě týká vztahu politiků ke kultuře, a to je také důvod, proč o této anketě zrovna dnes píši. Podle paní Heidenreich je totiž typické pro dnešní politiky, že mezi hlavní jejich deficity patří totální nezájem o kulturu, protože žijí pouze mezi svými papíry a zajímají se pouze o své politické plány.

Naopak ti, kteří se zajímají o kulturu, jsou více mezi lidmi, jsou lehce otřesitelní, křehcí, a tím pádem i průhlední a s těmito vlastnostmi nelze dělat politiku. Politik musí mít takové ustrojení, aby se jeho duše vůbec nic nedotklo (musí mít nízkou sociální inteligenci), jinak - podle paní Heidenrech - v politickém byznysu propadne. Politik musí být pragmatik, zatímco pravá kultura je zcela nepragmatická. V politice jde jen o ego a moc, kultura pracuje vždy s transcendencí, tedy s tím, co vše dosažitelné přesahuje, co je neuchopitelné či nepojmenovatelné.

Problém je, že pro přežití jakéhokoliv národa je ale nejdůležitější právě kultura, protože jen ta je tím prostředkem, kterým si lidé předávají a tradují hodnoty, na kterých každá společnost stojí. Jinými slovy by se dalo říci: Zatímco politika, a to každá, pohled na svět zužuje, skutečná kultura, a to taky každá, pohled na svět rozšiřuje, a proto je tak důležitá. Jenže stojí-li tyto dva pohledy na svět tak daleko od sebe, měly by existovat mechanismy, které kulturní provoz od politického co nejvíce oddělí, aby naše společnost (a i děti dnešních politiků) na to nemohla doplatit. A právě před tímto problém nyní stojí kulturní provoz Prahy.

A že tomu tak je přece dokazují i ty počítače, které naposled volily sto nejdůležitějších žen v německy mluvícím prostoru: proto se mezi ně nedostala ani německá kancléřka Angela Merkelová: Její činy totiž ovlivní nakonec Německo mnohem méně, než slova Elke Heidenreich.

Zajímavý je vůbec celý triumvirát vítězek: Zatímco paní Heidenreich je literární papežkou Německa, paní Schwarzer je nejznámější feministkou a Rakušanka Jelinek je největší německy píšící provokatérkou (její předci pocházejí evidentně z Čech či Moravy). Podobně dopadl i výběr nejdůležitějších mužů.

Item: Slovesné umění, feminismus a myšlenkové provokace jsou nakonec tím, co ovlivní i naši budoucnost víc než pragmatismus bez vize dnešních politiků, a to i tehdy, když kultuře nepomohou. Německo nám to předexecírovává jen na větším vzorku. Na to by politici neměli zapomenout. Jinak jejich deficit bude tím hlavním, co po nich zůstane.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Renata Vostrovská napsal(a):

Z toho, co si pamatuji ze školních lavic, tak tomu takto vždy bylo, je a bude. Cožpak lidstvu někdy dalo víc např. i vítězné válečné tažení než moudrá myšlenka?
05. 06. 2008 | 07:29

Řeč mysli napsal(a):

Pane Hvížďala (a jiní-Pehe, Jelínek atd.) Vaší chybou je, že napíšete nadpis článku a cíl do kterého myšlenky směřují. Potom obsah tvoříte k obrazu svému. Kdyby jste neznal cíl směřování, potom by jste musel postupovat logickým navazováním. Určitě by jste došel k ale k jádru problému. Tomu bylo při Dálkovém výslechu. Já vím, že musíte být v odtaženosti od politiků. Proto Rádio 6 vysílá do zdi. A vy proto zde máte nejmenší čtenost.
05. 06. 2008 | 08:25

jirka napsal(a):

To RV: Svatá pravda. Ve starověkém Řecku spolu neustále bojovaly městské státy a státečky, vyhrávaly, prohrávaly, expandovaly a byly obsazovány - kdo o tom dnes ví ? Na řecké kultuře je ale postavena celá naše civilizace.
05. 06. 2008 | 08:59

StandaT napsal(a):

Váš článek provokuje k jedné otázce: Kolik z těch mužů a žen nejvíce ovlivňujících německojazyčný prostor je závislých na grandech?

Jsem tady už nějaký ten pátek a za celou tu dobu jsem nepotkal žebráka, který by byl schopen ovlivnit cokoliv jiného, než jiného žebráka. Ale možná němci mají na rozdíl od nás významné a důležité žebráky a má životní zkušenost je na nic.
05. 06. 2008 | 09:01

Karel napsal(a):

Jenže mám někdy dojem, že umělci a politici jedno jsou a to i v dnech neklidu.
V Praze na jedné straně mafiánská radnice ovládáná ODS a ČSSD a na druhé straně umělci neschopni se sami uživit a s představou, že jim na jejich zábavu musí někdo dát anebo když už se uživí, tak se jim musí dát na luxus neb nájmy na Floridě jsou drahé.
05. 06. 2008 | 09:13

RUMCAJS napsal(a):

Ta představa začíná být nakažlivá jako mor. Určité skupiny naší společnosti začínají mít představu,že politik je tu od toho,aby tahal z Rumcajse peníze.
Rumcajs je kulturní barbar, tak je potřeba ho ke kulturnosti donutit.
Rumcajs nechce to , nebo ono a tak tu bude politik, který Rumcajse umravní a rozhodne za něj co si koupí.

Rumcajs je hlupáček a tak to za něj rozhodne jeho páníšek!
05. 06. 2008 | 09:56

VOM napsal(a):

Pro Standu T: Vaše úvaha mě docela zaujala. Máte na mysli některého konkrétního španělského granda?

Pro Řeč mysli: Proč tolik nevole po ránu? Alou k panu dr. Nešporovi a paprskovitě a střelhbitě začněte hýkat a pohupovat se v bocích nebo co to radí v takových případech ranní nevolnosti a vraťte se až budete mít lepčí náladu.
Já bych spíš autorovi poděkoval za monitoring z německého tisku, která nesleduji a že si přihřál svoji polívčičku? Co na tom? Je to jeho blog.
05. 06. 2008 | 10:24

StandaT napsal(a):

VOM: díky za upozornění. Grant, ne grand :-)
05. 06. 2008 | 10:46

Ferda napsal(a):

pro Řeč mysli: Řeč vaší mysli, mě nezajímá,protože z vašich ostatních příspěvků jsem zjistil, že vaše mysl se ubírá jinými cestami než moje,ale dovoluji si vás upozornit, že se píše - abyste, kdybyste atd. a ne aby jste, by jste atd.
05. 06. 2008 | 11:28

Vico napsal(a):

Rumcajsi někdy dokážete být zábavný. Bez ironie.
05. 06. 2008 | 13:11

tachyon napsal(a):

Pane Hvížďala,
také děkuji za info z německa, nějak nestíhám sledovat ve víru ostatních událostí, na co tam ti germáni zase přišli..

1)
Ani sem nebyl překvapen hlavním obsahem blogu, t.j.že politici nejsou mezi těmi, kteří nejvíce ovlivnují společnost..
ale zaujala mne ta metoda výběru, kterou popisujete..
/Počítače vybrali a pořadí určily podle relevantních, tedy nezpravodajských citací, různé světové servery./
Už ta formulace je podivná, a konkrétní technické detaily realizace takového výběru by mne opravdu zajímaly.. v tom je nějaká kulišárna :-)

2)
/Politik musí mít takové ustrojení, aby se jeho duše vůbec nic nedotklo (musí mít nízkou sociální inteligenci), jinak - podle paní Heidenrech - v politickém byznysu propadne./

S tímto výrokem paní Heidenrech zásadně nesouhlasím.. člověk bez sociální inteligence zjednodušeně řečeno nemusí rozpoznat hranici mezi asociálním jednáním a tím běžným (sociálně korektním). To je nebezpečná vlastnost (osobně bohužel takové lidi znám) a pro politika je krajně nevhodná.

Politik musí mít sociální inteligenci a není důvod, aby to automaticky znamenalo neúspěch na politické scéně..

zdravím Vás všechny..
05. 06. 2008 | 13:33

grőssling napsal(a):

Možná o deficitu reálného uvažování kulturních elit. Po listopadu 89 přibylo do politiky intelektuálů neúrekom. Chvíli pobyli a rychle utekli, prý se na tu špínu nemohli dívat. Jenže ona je politika potřebná, tvrdá a vyčerpávající práce, na teoretické žvatlání tam není čas stejně jako v průmyslu, obchodě nebo sedlačině. A ti intelektuálové, kteří pracují tvrdě se do politiky nikdy nehrnuli. Prostě každý dělá svůj džob. Pan Hvížďala holt fandí nárokovatelům grantů a tak hledá důkazy o podřadné duchovní a myšlenkové úrovni politiků. Zase rána vedle do otevřených dveří. Jako obvykle.
05. 06. 2008 | 15:59

Terry napsal(a):

"O kulturním deficitu politiků"

Nejen kulturním...

Ale o co větší deficit, o to větší sebevědomí.
05. 06. 2008 | 20:43

vlk napsal(a):

Pane Hvížďalo, připojuji se k díkům, za rozšíření obzoru- vi tachyon.

Přemýšlím, co by asi tak vybraly počítače u nás....Meda Mládková, třeba?

Já si nejsme jist. Já bychsi tipnul, že tam budeme číst jména jako Talmanová, Němcová Jacques...jakkoliv ani stínem nedosahují například potenciálu pani Merkelové..
05. 06. 2008 | 21:43

Tomas Flegr napsal(a):

Jedine vzdelany, kulturni a zdravy narod ma budoucnost....
zdravim a preji invenci do dalsiho blogovani

Tomas Flegr

http://flegrtomas.cz.tl
10. 06. 2008 | 11:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy