Utajená Plzeň 1953

09. 06. 2008 | 17:39
Přečteno 3923 krát
Asi tak od začátku května 1953, tedy před pětapadesáti lety, jsem mohl i doma zaslechnout první spekulace o tom, že se vláda dohodla na měnové reformě. Táta jako ekonom tvrdil, že je to pravděpodobné, protože existuje velký přebytek peněz, které lidé nemohou za nic utratit. Později jsem se dočetl, že se tento převis odhadoval až na 10 až 15 miliard. Zároveň ale otec připomínal, že dělat tak brzy za sebou druhou měnovou reformu (první byla v roce 1945) by bylo politicky složité a těžko se to lidem vysvětlí.

Když v pátek 29. května 1953 promluvil v rozhlase prezident Antonín Zápotocký, který byl mezi lidmi pro svou lidovost oblíbenější než Gottwald, a prohlásil: „Naše měna je pevná a měnová reforma nebude, všechno jsou fámy, které šíří třídní nepřátelé,“ řada lidí mu uvěřila.

Jako dnes si pamatuji na debatu u večeře, kdy táta tvrdil, že prezident si nemůže dovolit lhát, to by ztratil u národa veškerý kredit a dědeček se jen usmál a řekl: „To je pro mě důkaz, že měnová reforma bude. Nechceš se vsadit? Ve sklepě mám ještě pár lahví koňaku!“ V sobotu, tedy druhý den odpoledne, stejný rozhlas vysílal projev Viliama Širokého, v kterém hovořil o tom, že reforma musí být, protože existence nadbytečného množství oběživa v rukou obyvatelstva představuje neovladatelnou část kupní síly.

Měnová reforma byla krutá a připravila podruhé během osmi let všechny lidi o úspory. První měnová reforma proběhla v listopadu 1945. Tehdy bylo nařízeno přihlásit všechny úspory a tyto peníze byly zablokovány a prohlášeny za tzv. vázané vklady. Celkem takhle bylo staženo 258 miliard okupačních peněz. Dodnes se pamatuji na vkladní knížky v otcově pracovním stole, na nichž ležely tyto zablokované peníze označené razítkem snad do šedesátých let.

Druhá reforma z konce května 1953 tyto vázané vklady anulovala a staré peníze obyvatelstvu vyměnila za nové v poměru 5:1, ale nejvýše do 300 korun. Všechna ostatní hotovost se vyměňovala bez omezení v poměru 50:1. To ale platilo jen pro zaměstnance, byl-li někdo považován za vykořisťovatele, tedy měl-li někdo nějakého zaměstnance, měnily se veškeré jeho peníze v poměru 50:1, a to se týkalo všech, i třeba lékařů, kteří zaměstnávali jednu zdravotní sestru či advokátů, kteří si platili sekretářku.

I na tuto sobotu si pamatuji jako dneska, protože mně dědeček dal balík stokorun a řekl mi, ať je utratím za cokoliv, že stejně nemají cenu. Obchody byly buď zavřené, nebo zcela prázdné. Jediný obchod, na který jsem v blízkosti našeho domu narazil a který měl otevřeno, prodával optiku. Za všechny peníze jsem u pana Holouška koupil lupy. Na mikroskop, který tam měl, a který mě moc lákal, to nestačilo. S jednou z těch lup jsem dokonce emigroval a dodnes ji v Berlíně používá můj syn.

Všichni ale na tyto dny nevzpomínají s takovou laskavou nostalgií jako já, protože měnová reforma zasáhla krutě do jejich života. Týkalo se to hlavně dělníků v Plzni, Kladně a Moravské Třebové, kteří silně protestovali a vyšli do ulic. Nejmasovější protesty byly v Plzni, kde protestující dělníci 1. června vyrabovali radnici a budovu krajského soudu. Protestů se aktivně zúčastnilo asi 4 000 dělníků. Při střetu s jednotkami Pohraniční stráže, lidových milicí a vojsk ministerstva národní bezpečnosti povolaných z Prahy, místní vojáci a příslušníci veřejné bezpečnosti, jak se tenkrát říkalo policii, proti demonstrantům nezasáhli. Střety ale proběhly bez velkých zranění.

Perzekuce nastala až později: Podle publicisty Miroslava Šišky bylo v Plzni zatčeno 650 osob a 256 z nich bylo odsouzeno v 15 vykonstruovaných procesech. Nejvyšší trest dostal pan Kottera, 14 let. Dvě stovky rodin byly násilně vystěhovány a řada mužů poslána do táborů nucených prací. O protestech se s výjimkou roku 1968 nesmělo až do roku 1989 v médiích referovat.

Dnes, po pětapadesáti letech, je situace úplně jiná: O některých dohodách se dozvíme dříve, než jsou v jakékoliv kanceláři sepsané. Svědčí to o dvou skutečnostech: zaprvé, že tu je svoboda slova, a zadruhé, že tu díky předchozím totalitám je velice poškozená politická kultura.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

A děti těchto soudců soudí dnes, a Tejc je obhajuje.
09. 06. 2008 | 17:57

džajár napsal(a):

Takže měnová reforma v České republice už je na obzoru - velké výkyvy na burzách a neúměrné zdražování VŠEHO!!!
09. 06. 2008 | 18:07

vlk napsal(a):

Jako hodně malý prcek to pamatuji také. Hodně malý. Pamatuji si bílý obličej táty a plačící mámu. Źe prý chtěla koupit něco nábytku, o který jsme přišli, když jsme s emuseli do 24hodin vystěhovat.

A pamatuji se na nové peníze. Hnědou korunu a modrofialovou tříkorunu...

A podobně jako vy i já dostal peníze... Ty staré. Bezcené. V ulici byl hračkářský krám. Častojsem se tam stavěl s nosem na výkladní skříni. Prodavač mne znal. Měl jsme z něho strach. Mračil se.
Toho dne mi otevřel. V krámu nebylo nic. Jen jediný z překližky vyřezaný a nabarvený malý velikonošná zajíček, opírající se o kraslici. Taky vyřezanou z překližky....
Nemračil se. Když viděl moje peníze - žřekl, vezmi si aspo%n tohle. Vystrčil mne z krámu a zavřel. Odnesl jsem zajíčka mámě..Měla ho ve vitrině v sekretáři až do konce života.
Měnová reforma u nás doma.
A ještě něco - termín slovo prezidenta. Tohle se také používalo. Ve specifických situacích.Nemusím vysvětlovat jakých,.
Joa plzeňská rebelie. Vedle demonstarace byla, asi o dva dny později i antidemonstrace. Stoupenců režimu. A vytáhli na tzv. Dukelské náměstí. Stála tam Masarykova socha. Protože tam to tak nějak všechno dva dny před tím neoficiálně začalo, a dav provolával masarykovská hesla, antidemonstrace udělala rychlý řez, aby nic takového nebylo možné. Totiž strhla MAsarykovu sochu. A pokud si dobře pamatuji vyprávění babičky a strejdy, tak tam dost radikální úlohu hráli tzv. revoluční herci z Divadla J.K. Tyla. Kromě jiných prý i Josef Větrovec. Ale to mám z druhé ruky.
09. 06. 2008 | 21:20

StandaT napsal(a):

:-)

Hezké, jak se místní vždy zapálení diskutéři z té lepší, slušnější a prograsivnější poloviny národa vyhýbají tomuto blogu jak čert kříži... dneska nějak udělali vyjímku a nechodí pochválit, což? :-)
09. 06. 2008 | 21:22

Ročník 53 napsal(a):

Hezké pane Hvížďalo, jenže pan Vhrsti byl o "Deset dní, které otřásly českou justicí", rychlejší...
10. 06. 2008 | 00:11

Al Jouda napsal(a):

Je zajímavé, že dluhy se nepřepočítávaly 1:50, ale 1:5. Naše rodina měla tu kliku, že těsně před měnovou reformou v roce 1952 zakoupila na půjčku ze spořitelny německý konfiskát v pohraničí - vilku za 125 000 Kčs. Po měně už byl dluh jen necelých 25 000 Kčs. Na počátku 60. let byla zaplacena a nyní má cenu cca 2 mil. Kč a její cena stále roste.
10. 06. 2008 | 14:24

dej2 napsal(a):

Al Jouda.Podobnou"kliku"měli i lidé jako Michal David aj.Tito zase kupovali"výhodně" konfiskáty po roce 68.Hlavně,že máte dobré spaní.
10. 06. 2008 | 22:33

Honza999 napsal(a):

Al Jouda

Jestlipak tu Němcům ukradenou vilku vrátíte původnímu majiteli????

Vše, co bylo ukradeno, musí se přece vrátit (alespoň jsem OD VÁS již takové výroky zde četl, třeba v souvislosti s církevními restitucemi...). Stát Vám v nejhorším vrátí kupní cenu 25000.. I když si myslím, že ve chvíli koupě Vaší rodiněmuselo být jasné, že kupuje kradený majetek, takže nějaké výmluvy na "koupi v dobré víře" bych Vám neuznal..
10. 06. 2008 | 23:53

Al Jouda napsal(a):

Honza999: Tak za prvé, vilka je v pohraničí, o které v roce 1952 nebyl velký zájem a dodnes tam ceny nemovitostí jsou tak 5x nižší než v Praze. A za druhé, byli jsme už 3. majitelé po roce 1945, takže žádné zlatokopectví se nekonalo. A za třetí, majetek odsunutých Němců byl podle zákona zkonfiskován, což není žádná krádež. To uznávají i samotní sudetští Němci, kteří prohlásili, že nemají vůči nám žádné majetkové nároky.
Dej2 : Srovnání s Michalem Davidem vůbec nesedí. Ten dostal příležitost levně zakoupit vilku po emigrantech, protože byl přisluhovačem komunistického režimu.My jsme vilku koupili na inzerát, kde byla podmínka výměna bytu v Praze.
11. 06. 2008 | 06:35

Karel napsal(a):

A co si máme myslet o měnové reformě v devadesátých letech? Nebo to bylo něco jiného?
Do rozdělení státu se ani nenamáhali vydat nové bankovky.
11. 06. 2008 | 09:08

Honza999 napsal(a):

Al Jouda

Všechen znárodněný majetek byl také konfiskován "PODLE ZÁKONA"...

Jak tak koukám, berete to dvojím metrem - ostatní zloději ať vracejí, ale u nás je to jinak... Že jste to kupovali až z "třetí ruky", nehraje roli.. Již ze samotné povahy kupovaného zboží (vilka po odsunutých Němcích) jasně vyplývalo, že se jedná o uloupený majetek (stále zde trvám na analogii se znárodněným majetkem v roce 1948).

Aby bylo jasno, nejsem zastánce Sudetských Němců, dostalo se jim toho, oč si řekli. Jen mne iritují takoví jako jste Vy, podle kterých všichni ostatní kradou, jen oni mají podobně získaný majeteček oprávněně a legálně..

Já chápu, že je to pro Vás těžké přiznat, že Vaše vlastnictví vilky v pohraničí je založeno na utrpení někoho jiného, byť si to "zasloužil". jenže Vás to neopravňuje k měření dvojím metrem - "já" a "ti druzí"..
11. 06. 2008 | 10:35

Wednesday napsal(a):

Násilně prý byly do pohraničí vystěhovány zejména rodiny, které bydlely kolem náměstí. Nepohodlní svědkové tehdejších událostí...
23. 06. 2008 | 13:23

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>buy generic propecia</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>buy propecia online</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz buy generic propecia
06. 09. 2012 | 01:56

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>generic propecia</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>buy propecia online</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz generic propecia
06. 09. 2012 | 02:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy