Dva klíčové rozsudky

10. 06. 2008 | 11:37
Přečteno 6395 krát
V minulých dnech padly v České republice dva klíčové rozsudky: první 4. června, kdy rozhodl Nejvyšší soud v Brně o nepromlčitelnosti zločinů komunismu a druhý 5. června, kdy zase Krajský soud v Praze prokázal, že se špičky české justice pokusily ovlivňovat vyšetřování korupční kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka. Druhý rozsudek zatím není pravomocný.

Oba rozsudky jsou průlomové a jsou důkazem další emancipace české justice, která je předpokladem fungující demokracie. Dělba moci mezi mocí ústavodárnou, výkonnou, soudní a mediální tvoří základ moderní demokracie v euroatlantické civilizaci, přičemž moc soudní a mediální plní i funkci kontrolní: přezkoumává rozhodnutí parlamentu a vlády.

Oba rozsudky mají ještě jeden společný znak, který je symptomatický pro dnešní dobu: Jen potvrzují to, co všichni dávno vědí. O tom, že v případě Dr. Milady Horákové šlo o vraždu se ví od padesátých let a po roce 1989 se proto našly i důkazy. Šlo o nezákonnou manipulaci, na které se paní Ludmila Brožová-Polednová iniciativně podílela.

Podobně v případě tzv. justiční mafie, v níž kvůli tomuto označení špičky české justice zažalovaly stínovou ministryni spravedlnosti za sociální demokracii Marii Benešovou, šlo jen o potvrzení toho, o čem se ve všech médiích rok spekulovalo či přímo psalo, že někteří představitelé české justice se pokusili ovlivnit vyšetřování korupční kauzy vicepremiéra Čunka, aby se nerozpadla křehká koalice a nepadla vláda.

Prvoinstanční pražský městský soud, kterému předsedal soudce Petr Braun, paní Brožovou-Polednovou odsoudil k osmiletému vězení, paní Brožová-Polednová se ale odvolala k vrchnímu soudu, který ji osvobodil. Nejvyšší soud, jak řekl po jednání jeho mluvčí, konstatoval: „Její čin je zločin z doby komunismu a nemůže být promlčen. Soud musí rozhodnout, zda je vinna, či nevinna.“ Podle Nejvyššího soudu je čin paní Brožové-Polednové nepromlčitelný kvůli její prokázané přímé účasti. Ombudsman a bývalý ministr spravedlnosti Otakar Motejl to komentoval slovy: „Přišlo to ale pozdě, protože 15 let se tady tyto kauzy z dob komunismu likvidovaly a zametaly právě promlčením.“ My můžeme dodat: Takhle byl zbaven obvinění už i prokurátor Karel Vaš, který poslal na smrt generála Heliodora Píku.

V druhém případě zase Vojtěch Cepl mladší pomocí řady svědků a citací z novinových článků podrobně zrekonstruoval, co se v klíčových chvílích Čunkova případu dělo. Díky tomu se potvrdily všechny dřívější pochyby i schůzky v restauracích, na nichž místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera pronesl zásadní kompromitující větu ve smyslu: „Nezávislost justice musí jít stranou!“ Rovněž se prokázalo, že paní Vesecká z případu stáhla všechny žalobce, kteří chtěli pana Čunka obžalovat. Soudce Cepl doslova řekl: „Ve věci Jiřího Čunka se objevily nepovolené intervence.“

V rozsudku stojí: „Činnost žalobců ve věci nestandardních postupů v případu Jiřího Čunka lze nazvat koordinovanou spoluprací. Instančně a procesně nebyl k této spolupráci žádný důvod. Tvrzení žalované Benešové o manipulování s kauzami má proto prokázaný skutkový základ.“

V tomto případě ale nejde jen o to, že ostudu si zavinily špičky justice samy tím, že paní Benešovou žalovaly, ale hlavně šlo přece o to, že kdyby případ pana Čunka nechaly dojít až k soudu, nezůstala by řada otázek bez odpovědí a prestiž justice by se naopak zvýšila. Takhle dostala naše justice jen další ránu.

Oba klíčové rozsudky prokazují to, co ve Spojených státech vědí občané již léta, a sice, že k tomu, aby se pravda, byť je jakkoliv nebezpečná, vyjevila, stačí jeden odvážný soudce.

Napsáno pro ČRo6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

juvel napsal(a):

Poctivý a odvážný soudce, státní zástupce, policista, úředník, politik, občan, to je to nejcennější, co může lidská společnost mít. Bohužel je to také nejúhlavnější nepřítel všech mocenských struktur, ať demokratických nebo autoritativních, levicových nebo pravicových.
10. 06. 2008 | 12:16

Ročník 53 napsal(a):

Není co dodat, pane Hvíďalo. Jedině že bych dodal - jako obvykle.
10. 06. 2008 | 12:38

tata napsal(a):

ale bohužel kolik jich je sem vtomto pesimista podle toho jak se unas soudí kolik velkych podvodníku bylo odsozeno?kolik se jich ani nedostane ani k soudu,moc duvodu k radosti nemame a nehorší je co konstatoval soudce Cepl že kdyby to přišlo k soudu tak by Čunek musel byt osvobozen takže nejen nestranost ,korupce ale i trestuhodna hloupost kčemu intervence když by ho soud musel osvobodit?to je obrazek naší spravedlnosti naprosto v rozkladua zato nemuže jen ODS TO JE ROZKLAD CELÉ NAŠÍ POLITIKY
10. 06. 2008 | 12:45

Yfča napsal(a):

To je sice hezké, co píšete, ale z reakcí pana ministra spravedlnosti Pospíšila a pana předsedy vlády Topolánka vyplývá, že ještě bude zřejmě nutno nějaké kauzy pomocí paní Vesecké a jejích melodyboys zahrát do autu. Proto ji ještě budou potřebovat tam, co sedí. Smutné.
10. 06. 2008 | 12:50

Aleš napsal(a):

povedené jako vždy.
Rozhodnutí pana Cepla bylo podrobeno kritice několika advokáty a ukázalo právní bezvědomí žalobkyně Vesecké, z které v televizi prýštil hněv "co si to ten soudce drzoun dovolil". Na této kauze je pro mne nejstrašnější to, že ony špičky české justice jsou přesvědčeny o tom, že neudělaly nic proti etice svého povolání, jinak by si netroufly žalovat tu "drzou" Benešovou. A co je nejsmutnější, že toto nikdo z předních našich politiků nekomentoval. Vládní koalice má nepochybně máslo na hlavě,neboť mohlo být angažmá pana Němce jiné než vládní?
10. 06. 2008 | 13:07

vlk napsal(a):

Jsem rád, že oba rozsudky padly! A to tak, jak padly!
Soudím, že nelze promlčet justiční vraždu a podíl na ní.
Stejně tak soudím, že cesta k justičním vraždám je dlážděna kameny toho typu , které horlivě a iniciativně vyráběli protivníci Benešové. Pokud ěkdo řekne ,že i Benešová stihla před tím, nějaký ten šutřík přiložit, nemám s tímhle tvrzením problém.
Miladě horákové život nevrátíme a Brožovou Polednovou zavřít ničemu nejspíš moc nepomůže. Ale je nesmírně třeba, aby prostě to co předvedi Vesecká s Kučerou a Němcem už nikd ynebylo možné. Protože odtud se bere slabost demorkacie a odtud se zakládá na diktatury s e souhlasem obyvatelstva....
Pane Hvížďalo, díky.
10. 06. 2008 | 13:14

Aleš napsal(a):

Vlku obávám se, že mnoho zástupců to má pod kůží a už mnoho let, ten útok na zelené- že neovlivní rozhodování nejvyššího státního zastupitelství, ten byl opravdu hezky podpásový.
Bylo dobře, že pan Moravec Veseckou pozval- pohled na její ledví na rozdíl od tvářičky rozhodně pěkný nebyl!!
10. 06. 2008 | 13:19

hanah napsal(a):

Rvu si všechny vlasy co mám na hlavě, vlku, ale zase s Vámi musím bohužel souhlasit....
10. 06. 2008 | 13:25

Vico napsal(a):

Pan Topolánek to však vidí úplně jinak. Vpodstatě Veseckou pochválil. Proto řešení nevidí v odvolání Vesecké, ale těch státních zástupců, kteří tu zbyli jako relikt po Benešové.Tak jen houšť.
10. 06. 2008 | 13:46

ročník 75 napsal(a):

Jsem rád, že oba rozsudky padly také...

jen pozn.: paní Vesecká tvrdí, že je absolutně nevinná (viz otázky VM) ale snad již zjistila, že veřejné mínění a nejen to jí nevěří a nesouhlasí s ní. Pokud se opravdu vnitřně cítí nevinná a nelže si "do vlastní kapsy", i tak, po všeobecně vyjádřené nevoli vůči jejímu postupu bych u "zodpovědné" osoby očekával, že sama nabídne složení své funkce... pak by se řešily možnosti, co dál...nebylo by to na místě takový postoj? vždyť s úsměvem v otázkých řekla, že složit funci není pro ni žádná tragedie, spíše naopak...

ale to bych toho zase chtěl moc asi :-)
pekný den všem
10. 06. 2008 | 13:47

Karel napsal(a):

Doufám, že Nejvyšší soud bude také razit zásadu, že zločiny z doby kapitalismu nemohou být promlčeny.
10. 06. 2008 | 13:50

Georg napsal(a):

Je smutné, jaký postoj k tomu zaujímá vláda a především sám maestro Topolánek. Není to první případ, kdy k tak závažnému problému či události se ti "nejvyšší" chovají systémem mrtvého brouka. Připomenu jednání M. Topolánka s pověstnou "jedničkou",slovní manévry při volbě presidenta od Dr. na 2 Langra, kdy nikdo, presidentem počínaje, přes předsedy obou komor a konče u politických, kulturních a jiných kapacit, nikdo se neozval s odsouzením tohoto hulvátského chování. Dnes nevidí Topolánek důvod se případem Vesecké zabývat, natož ji odvolat. Pravdu bude mít kolega-yně Yfča když si myslí, že Veseckou ještě potřebují nebo potřebovat budou. Až ne, tak s ní zametou a za odměnu dostane nějakou zlatou trafiku na nějaké ambassádě. Obavy jen mám o osud soudce Cepla ml., ten by mohl skončit dřív, než Vesecká. A to bych nerad.
10. 06. 2008 | 13:50

vlk napsal(a):

Aleši

já se včera s převapením dozvěděl. že pouze Albánie, Rumunskoa ČR mají systém státních zástupců závislých na vládě! Tohle už nepotřebuje dalšího komentáře!
chceme nezávislost státních zástupců? Tak pro ni něco udělejme. napříkald zřízenm institutu vyštřujících soudců a vyvedení státního zastupitelství do soudovské nezávislosti.
Pokud statání návladní je součástí státua podléhá mu, bude vždycky tlak na jejich ohnutí. Teď od modrých, zítra od oranžových.

hanah
no něco byste s tím už vážně měla dělat...Třeba začnete pochybovt o rodné s traně, to se opravdu, ale opravdu stát nesmí. Jinak -vítejte do světa bez modrých brýlí.Že je to fajn pohled?
10. 06. 2008 | 13:55

Charlie napsal(a):

Soudím společně s panem ombutsmanem, že souzení 84letého spoluvraha Brožové-Polednové po 19ti létech od Velké Listopadové, je jen opět svého druhu česká švejkárna.
Ostatně jako strašení komunisty po tom, co člrenům jejich pravé StB zařídil tehdejší fed. ministr financí, známý antikomunista Václav Klaus, výslužné k důchodům a vysoké odstupné!!
V druhém případě bych rád slyšel pane Hvížďalo Váš názor na vyšetřování v přímém přenosu. Co pan Čunek, Urbanová, a další řekli odpoledne policejním vyšetřovatelům bylo večer v televizi.
Zdá se Vám to normální,správné a dostatečně "evropské"
Je pro naši současnou justici příznačné, že tato stránka kausy nezajímala ani statečného soudce Cepla. Bylo docela zajímavé jakou důležitost přikládal pan soudce výpovědím st. zást. Andělová, která se neslavně vyznamenala v tzv. kause Kořistka. Zde bych si dovolil tvrdit, že se jedná o ryzí kariéristku brousící si zoubek na Vrch.st. zast.

Pro mne je výstrahou případ paní Jourové, kdy se probíralo její obvinění ve sdělovacích prostředcích už jako dokonaný trestný čin. Při návratu byla teatrálně na letišti zatýkána za přítomnosti TV kamer. Dva měsíce(!!) držena ve vazbě, aby se nakonec ukázalo, že je naprosto nevinná.
Žena, která mnoha strostům a dalším žadatelům pomáhala s vyplněním žádostí a dokumentů o "Evropské peníze" dnes navštěvuje ordinace.

Zajímal se někdo z vás čunkobijců (Hvížďala, KVS, Paroubek,Tomský,Kostlán atd.) o osud této ženy (p. Jourové)??

Kde končí spravedlivé a nestranné vyšetřování a začíná štvanice??
10. 06. 2008 | 14:00

MS napsal(a):

Souhlasím s autorem, především v kause Čunek. Jen se mi nelíbí soud, který ovlivní články v novinách či televizní investigativní reportáže. Kdykoliv jsem byla já nebo moji kolegové nedobrovolně “mediální hvězdy“ vždy tito investigativní novináři problému (po odborné stránce) nerozuměli, reportáž sestříhali a tím velmi zkreslili - význam vět byl jiný. Zdůrazňuji slovo vždy a byly to reportáže u všech našich televizních stanic. Toto zkreslení bylo velice výrazné jak v právních tak v odborných technických věcech! Proto věrohodnost rozsudku je u mne silně podryta, přestože jsem na straně rozsudku.
Moje zkušenost je, že novinář (především investigativní) vůbec neví a nezná problematiku, o které píše.
10. 06. 2008 | 14:17

Meňo napsal(a):

Tu "MEDIÁLNÍ" si(s) vymyslel !
To tam není a uvádí se to zde (účelově?) jaksi navíc.Ústavu známe, dřív se jí učili na ZDŠ, dneska né a asi je jasný, proč...
10. 06. 2008 | 14:29

Aleš napsal(a):

MS celé znění rozsudku dostupné na CT 24 a na aktualne.cz.
Ano Vlku- pro moudrého premiera by mělo jedno poučení- nikdy neponechat ve funkci ministra jemuž reálně hrozí soudní obvinění a to ještě z korupce a nikdy nepřipustit takovou šaŠkárnu jakou byla změna delegace. Paní Vesecká v počátku výkonu funkce velmi bojovala za posílení nezávislosti státního zastupitelství. Obávám se, že osamostatnění státního zastupitelství je politicky nereálné, stávající vláda naopak se snaží o posílení svých kompetencí ve jmenování soudců , v kárných řízeních , tak aby jednou provždy byl zlikvidována vzpomínka na kauzu Brožová.
Heslo- soudci to je banda lenochů, kteří drží při sobě a chtějí co nejvíce autonomie. To strana s dědictvím kormidelníka, jehož ústředním heslem je "volený politik je v demokracii kompetentní úplně ke všemu"- namátkou - k rozhodování o veřejnoprávních mediích, pražských panoramatech, zralosti soudce, schopností soudce nejvyššího soudu, nemůže připustit aby si nechala vytrhnout takovouto kompetenci.
Jsem přesvědčen, že Čunka by při vznesení obvinění odvolali všichni naši polistopadoví premieři, včetně Grosse a tomuto potupnému skandálu se vyhnuli.
10. 06. 2008 | 14:37

klarasamkova napsal(a):

AD Charlie - s paní Jourovou jsem v kontaktu, ví kam zavolat, když bude třeba.... (ke mně) KVS
10. 06. 2008 | 15:01

StandaT napsal(a):

Charlie: plný souhlas. Jen bych zvýraznil, že princip presumce viny padá až na příliš úrodnou půdu.
10. 06. 2008 | 15:15

zdesta napsal(a):

P.Čunek při obhajobě svého soukromého konta,připomínal spíše Hlustviciháka, než profesionálního politika.Řešení této kausy má podobný scénář.Hloupost,nedostatek soudnosti a.t.p.Místo plusových bodů,totální pohnojení.Vesecká a spol,měli zřejmě úkol,dát této komedii přijatelnou podobu.Ošetřovat naprostou ztrátu důvěry další nevěrohodností,je důkazem politického amaterismu a arogance a hlouposti.Podobných státních úředníků a politiků jsme si v dobách totality užili až až.Bohužel,zde se neodstupuje!
10. 06. 2008 | 16:10

nikdo napsal(a):

Pane Hvížďalo, proč nenapíšete naplno, že všude jinde v demokratických zemích, by po odvysílání reportáže ČT, museli dotčení podat demise. Zde je premiér a ministr spravedlnosti klidně obhajují. Prostě arogance této špinavé koalice už je za hranicí možného. Poslanec Tlustý v sobotním Právu přiznal systém získávání opozičních poslanců, na řadě je prý Snítilý z ČSSD.
Není možné, aby právo a spravedlnost stála na osobní statečnosti jednoho soudce. Vždyť, kdyby arogance a zpupnost Vesecké,Kučery atd. nezatemnily jejich mozek nepodali by žádnou žalobu proti Benešové. Dnes každý vidí proč ODS a pravice, tak prosazovali systém zrušení nezávislých prokuratur a zavedení státních zástupců pod kuratelou ministerstva spravedlnosti a vnitra.
10. 06. 2008 | 17:13

Fallen napsal(a):

necekane, p. Hvizdala projevil sveho revisionistickeho ducha a posteskl si nad tim ze justice zacina fungovat. Nezacina, pouze pomalu umira. Kdyby fungovala, trestni oznameni za sireni poplasne zpravy a verejna vyzva k nasili vuci skupine obyvatel kterou jste tady nekolikrat prezentoval jako 'demokraticky sionisticky nazor' by neskoncila smetena ze stolu ...
10. 06. 2008 | 17:14

Charlie napsal(a):

Z mě dostupných informací nejsem schopen říci, že pan Čunek je vinen.
Jen mohu politovat opozici, která se nerozpakuje využívat "výsledky" podivného vyšetřování k pokusům vyvolat rozpad vlády. Přitom sama má tak neblahé zkušenosti s mediální manipulací. Obě velké strany si mohou ve svých způsobech podat ruce.

Následky nediskrétního a neférového vyšetřování jsem popsal v předchozím příspěvku - viz p. Jourová
Důkazem, kam až jsou příslušníci policie schopni zajít byly snímky nebohého skladatele Karla Svobody.
Pro mne je snesitelnější koktající nešika než mazaný "privatizátor", který má na vše pohotovou ale nicneříkající odpověď. Co mám na mysli lze vidět zde:
http://www.antibendl.cz/
10. 06. 2008 | 18:03

Ikena napsal(a):

To Vlk,
je zajímavé, že když se přihnali Ruml a další na vnitro, ponechali si ten starý bloševický model, kdy je vyšetřovatel ve stavu skryté podřízenosti. .
A pak se tento model přenesl na postavení státního zastupitelství a výkoná moc si tak nepřímo hlídá i policii, vlastně jakékoliv vyšetřování.

To Charlie,
ano máte pravdu, vysokým potentátům z STB
bylo umožněno odejít s výsluhou, která se
navíc pravidelně valorizuje. Může mi někdo vysvětlit, proč ji dostávají, když je komunistický režim označen jako zločinný?
Asi se na ně nikdo netroufne a oni se musí smát. Davu je předhozená Brožová-Polednová, ikdyž pozdě, ale přece dojde k soudu.
A proto navrhuji zrušit veškeré výsluhy pro STB, čímž se hned ušetří ve stát. rozpočtu a dát je učitelům.
10. 06. 2008 | 18:39

Charlie napsal(a):

StandaT

a když se spravedlivému hněvu pracujícího lidu předhodí kost např. jménem Čunek, to se to tuneluje.
A zatímco policie čtyři měsíce vyšetřuje, zda pan Čunek bral rodinné přídavky oprávněně či ne, v tichosti se zprivatizuje jedenáct středočeských nemocničních areálů včetně kompletního vybavení bratru po 50ti milionech.
Lid je spokojen a noví majitelé (zatím neznámí) také.
Nikdo se dnes nemusí pachtivě dopracovávat k majetku jako pan Baťa. Dnes stačí být členem té správné party - jako kdysi v Chicagu.
10. 06. 2008 | 18:51

Řeč mysli napsal(a):

Nejpřesněji vystihl pravdu pan Vlk st. Hvížďalo vezměte si z něho příklad. On je asi ve stejném věku co vy. On je velmi moudrý, vy chcete být moudrý. Bohužel vždy nevystihnete podstatu. To prokletí pravdy/lásky vás moc poznamenalo.
10. 06. 2008 | 20:54

Václav napsal(a):

Nejsmutnéjší je skutečnost ,že mezi Polednovou a Veseckou je pouze jeden jediný rozdíl -obě pracovaly na objednávku politických špiček jenom s tím rozdílem ,že každá v jiné době a pro jiný režm.
10. 06. 2008 | 21:13

Jeník napsal(a):

Pěkný článeček:

Z ostudy kabát zůstal v šatně, před kamerami seděla opět ta známá elegantní a vysmátá dáma, jak Renatu Veseckou, toho času stále ještě nejvyšší státní zástupkyni, známe. Divák se však mohl poklidně věnovat svému nedělnímu knedlo-zelo-vepřo, z televize se linulo mlžení, snad i mouchy v letu usínaly nudou.
To je ale též problém moderátora. Ten na jedné straně nedokázal nimrání v detailech utnout, na druhé straně nechal bez poznámky například úmyslně matoucí polopravdu o tom, že JUDr. Vesecká nemohla chybět při otvírání justičního paláce v Jihlavě. Václav Moravec přitom jistě dobře ví – právě tak jako ona sama – čeho se týkal rozsudek soudce Cepla: nikoli oficiální slavnosti, kde byly stovky lidí, ale následného rautu a stolu jen pro zvané. Jen průměrný divák, který politiku vnímá na půl oka, si to takhle nepřebere. Jeho chyba?
Střih, přichází sám premiér Topolánek a s ním opět mlha. Tady je ovšem moderátor bezmocný, tady nejde o záměrné matení faktů, tady už jde o jakési zvláštní rozpoložení mysli. Tři velezrádci ve vlastních řadách, dvě (to jest celá třetina klubu) nadmíru emancipované poslankyně zelených, jeden zlobivý lidovec. To by chtělo šest nových Melčáků, což ani Marek Dalík na počkání nezvládne. Dítko Štěstěny, které zatím s odřenýma ušima prošlo vším, co zavánělo malérem, si s tím hlavu netrápí. Místo toho péruje moderátora, že hovoří o církevních restitucích, když přece nejde jen o restituce, ale o celkové vyrovnání. Jako by právě v tom slovíčku byla podstata.
Podstatné je, že ODS má kluzko pod nohama. Nejprve prošvihla tu církevní záležitost. Začíná se jí sypat Julínkova zdravotní reforma. Podtrhla ji Vesecká se svými kumpány, když své čachry dohnali k soudu a hloupě tím připomněli čunkiádu. Uškodil jí i pražský primátor Bém, když byl nucen odložit napěněný půllitr a přiznat před naštvanými divadelníky, že dotace na vstupenku nepodporuje kulturu, ale komerci.
Topolánek si ovšem s ničím hlavu neláme. Má padnout vláda? Třeba padne, s tím on nic nenadělá. Že bychom měli být připraveni na předsednictví v Unii? Ono to nějak dopadne. Gentleman, kterého nikdy nic nevyvede z míry. Takže nakonec to jediné, čemu lze porozumět, je jeho hrdé heslo: Starosti si dělám, až přijdou. Tím se pochlubil a leccos vysvětlil. Zkrátka jako ten sedlák, co začíná shrabovat seno, až když lije a padají kroupy.
10. 06. 2008 | 21:20

Martin napsal(a):

Líbí se mi Vaše rozdělení moci ve státě, resp. přidání moci mediální. Takto by se to mělo i učit na školách.
10. 06. 2008 | 21:55

tata napsal(a):

pane Charlie take nevím jestli je Čunek vinen nebo nevinen ale ty jeho neobratnosti ve vypovědích,dale sam požadam o zbavení imunity skutek utek,a nakonec zkartovaní zapisníku co dostal nepravem víte v normalně fungující demokracii by davno demisi podal nebo by ho vyhodili tady už není vina nevina tady je selhaní politika a zato se všude nesou nasledky,nedivte se opozici že potom skočila jako hladovy pes po kosti takže litovat opozici vtomto není třeba, to by udělala každa opozice to ste zapomněl co udělala ODS se STANDOU SAMOZŘEJMNĚ tam nikdo soudny nemuže věřit že to bylo košer, hlavně to pokračovaní,ale vemte že mu nikdo nic nedokazel,ani trestne stíhaní nezačalo a přece musel odejít,,samozřejmně podle mne opravněně,,dobře ale srovnavat se to da taky ste litoval opozici ODS co dělala myslím že je to srovnatelné i když postupem doby je to jine protože dnes sem přesvěčen že to je pěknej ,,šibal,, ale taky mu nic nikdo nedokazal
10. 06. 2008 | 23:19

Honza Český napsal(a):

S tou mocí mediální je ale problém.
Moci zákonodárná, výkonná a soudní jsou navzájem provázány systémem vzájemného ovlivňování, regulace a kontroly
Však co ta moc madiální? Kdo volí či jmenuje novináře nebo mediální podnikatele? Kdo je kontroluje? Komu se zodpovídají? Kdo je nejvíce ovliňuje?
Na rozdíl od ostatních je moc mediální mimo demokratické struktury, je fakticky mocí vlastníků medií a zadavatelů inzerátů.
A je to současně moc mediální, která může zničit soudce, poslance i ministra
Možná, že pan Hvížďala v příštím textu navrhne, jak moc mediální včlenit do demokratických struktur, jak ji regulovat.
Spíše to ale neudělá, ve jménu svobody slova …
11. 06. 2008 | 00:44

Charlie napsal(a):

tata

předtím než mě napíšete polemickou odpověď bych byl velmi vděčen, abyste si pořádně přečetl(a) co jsem ve svých třech příspěvcích napsal. Pak byste mé rozumy nevykládal(a) podle svého, ale podle toho co jsem skutečně napsal.
Jako příklad uvádím :
" se nerozpakuje využívat "výsledky" podivného vyšetřování k pokusům vyvolat rozpad vlády. Přitom sama má tak neblahé zkušenosti s mediální manipulací"..........

Chcete snad v duchu své ideologie říci, že nadbíhám ODS? Co jsem asi těmi slovy "neblahe zkušenosti" myslel?
A pokud jde o tu poctivost - tak si myslím, že by důsledném uplatňování důvěryhodnosti českých politiků byla ČR častěji bez vlády než s vládou. Jakoukékoli - levé i pravé.
Ale nakonec - netýká se to jen politiků.
11. 06. 2008 | 00:49

Charlie napsal(a):

Honza Český

udeřil jste hřebíček na hlavičku.
Já osobně jsem přesvědčen, že novináři a redaktoři si vybírají témata jednostranně selektivně, sami si je podle potřeby interpretují a pak těmi svými "výtvory" masírují veřejnost.
Pod rouškou údajné nezávislosti vykukuje jako sláma z bot propagandistická práce na zakázku.
Nadějí je, že se najdou i čestné vyjimky.
11. 06. 2008 | 07:48

Pavel napsal(a):

Pan Hvížďala podlehl iluzorním představám o cestě ke zlepšení justice. Glorifikuje očistu justice a neuvědomuje si, že je mimo mísu.

Bývalý politik Unie svobody Cepl linul právní perly ze svých úst, ačkoliv odůvodnění svého rozhodnutí si beztak koncipoval s papá, vědom si toho, že tak, jak si "TO BOMBOVĚ PŘIPRAVÍ" polechtá neuralgický bod hlasu lidu.Tomuto "odvážnému soudci" kausa padla na stůl, jak mana z nebe.Stal se slavným a třeba si jej někdo všimne a stará, či nová vlna mocenské garnitury jej vynese nahoru. Zkrachoval v Unii svobody, tak to zkouší v justici a tady je pro něj pole neorané.

Pan Hvížďala a valná část přispěných komentářů skočila na lep tomuto dobovému panoptiku.

Jeden vedle druhého a to od Vesecké počínaje, konče u Cepla-ti všichni touží být ve světle ramp a toto prostředí používají ke své kariéře.

Jedna poznámka na závěr.

Vážený pane Hvížďalo, nějaká stíhaná imbecilní komunistická troska nebo hádající se karikatury před Ceplem-to má být nakročení k lepším zítřkům justice? Promiňte, Vás omlouvá, že o podstatě toho systému nemůžete ničeho vědět. Promluvte si s advokáty, co je realitou, kolik bylo postaveno mimo službu policistů, státních zástupců či soudců z jejich nezákonných rozhodnutí!!! Jak se připravují podklady pro trestní stíhání, jak se přehlíží důkazy ve prospěch obviněných atd.

Jeden příspěvek výše uvedl jistou náměstkyni z ministerstva pro místní rozvoj-to jsou Vážený pane pravdivé příběhy stavu státního zastupitelství, policie a taktéž i soudu!!! Tady jsou skutečné osudy nešťastníků po kterých ani pes neštěkne, protože mají dvě "negativní" vlastnosti - jsou slušní a neumí se bránit. Na těchto případech jsou důsledky názoru vox populi na justici. Nekvalifikovanost, arogance, neomylnost, neodvolatelnost, protekcionářství, dosazování dětiček funkcionářů těchto orgánů na posty zase policie,st.zastupitelství,justice-to vše založilo současný a hlavně neřešitelný stav dekadence tohoto "mechanizmu demokracie".

V jednom má ten Cibulka svatou pravdu, sice za takové přehmaty jaké provádějí tito "činitelé", by v americe letěli od koryta. Dokud budou tito šérifové a tito státní zástupci a soudci jmenováni do funkcí mimo lid a tento si je skutečně nebude sám volit, pak bude hůř a hůř, důsledkem je toho mimo jiné i ta komedie, kterou stavíte jako vzor justice- směšné, omluvitelné-nevědomost hříchů nečiní...
11. 06. 2008 | 11:15

Právník napsal(a):

Pane Hvížďalo, zklamal jste mne. Rozsudek nad "mafií" je dosud nepravomocný. V každé civilizované zemi nelze nepravomocná rozhodnutí pojímat a komentovat jako by byla definitivní Zatím to je jen a jen právní názor jednoho jediného soudce. Nebo Vy jste také jediný majitel práva na pravdu ?
11. 06. 2008 | 12:23

jepice napsal(a):

Právníku, vy jste právník? V tom případě mě zaráží, že píšete o rozsudku nad "mafií".
Nešlo snad o soukromoprávní spor, kde jedna strana požadovala po té druhé omluvu?
11. 06. 2008 | 13:12

Na tom nezáleží napsal(a):

Před několika lety byl soudce Berka a ostatní vydáváni placeným agentem BIS Jiřím Hynkem za JUSTIČNÍ MAFII. Poté co korunní svědci obžaloby začali u soudu v táboře hovořit o tom, že byli vydíráním ze strany vyšetřovatelů a dozrujícíh státních zástupců donuceni k výpovědím, na základě kterých Vrchní státní zastupitelství v Praze konstruovalo obvinění a díky kterým trávili zjevně nevinní lidí, kteří se vzájemně neznali rok ve vzabě, pro ÚČAST NA ZLOČINNÉM SPOLČENÍ, se o této kauze přestalo psát.
Najednou tu máme JUSTIČNÍ MAFII pojmenovanou soudem, v jejímž čele stojí úplně jiní lidé než soudce Berka, přičemž jí šéfuje nejvyšší státní zástupkyně. A to není ÚČAST NA ZLOČINNÉM SPOLČENÍ ?
Průlomový rozsudek by to byl, pokud by sodcem Ceplem pojmenovaná JUSTIČNÍ MAFIE byla trestně stíhána za zneužití pravomoci veřejného činitele, stejně jako jakýkoliv občan. Každý advokát zná ze své praxe značné množství smutných lidských osudů, na nichž se lidé ze státního zastupitelství a policie dokázali podepsat nejen svojí krvelačností, ale v mnohých případech i naprostým pohrdáním právem v kauzách, které dokázali vytořit. Až budou státní zástupci a policisté skutečně odpovídat za to, co dokázali vědomě napáchat zneužíváním svého postavení, a to nejen lidem, kterýc bylo třeba se zbavit, tak pane Hvížďalo mluvte o průlomových rozsudcí či obrodě justice. Pak opravdu budeme žít v právním státě a ve svobodné zemi.
11. 06. 2008 | 13:54

Jaromír napsal(a):

Milý pane redaktore,

pravidelně čtu Vaše články a chtěl bych Vám vyseknout hlubokou poklonu. Málokdo se v této naší mladé demokracii zasloužil tolik o nezávislost justice jako Vy. Doufám, že se ještě někdy uvidíme. Bylo by mi ctí.

S ujištěním hluboké úcty,

Váš Jaromír Jirsa
11. 06. 2008 | 22:08

tata napsal(a):

pane Charlie velka omluva,četl sem nepozorně
11. 06. 2008 | 23:25

Ládik napsal(a):

Žádný soudce 19 let po "pádu komunismu" není pro mne důvěryhodný. Každý z nich je nějak spojený s komunisty, jejich vliv nelze omezit. Dalo by se snad věřit vnukům dnešních soudců. Pro mě jsou takové rozsudky jen plácnutím do vody.
12. 06. 2008 | 10:07

tata napsal(a):

pane Ladík nic si stoho nedělejte on zase malokdo chape vaší pravicovou zaselepenost kde do každeho problemu motate komunisty
12. 06. 2008 | 10:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy