Protokoly z procesu s M. Horákovou a spol. po 58 letech

30. 06. 2008 | 20:26
Přečteno 3785 krát
Dne 27. června v roce 1950, tedy před osmapadesáti lety, byla v Praze na Pankráci ve věznici popravena JUDr. Milada Horáková po vykonstruovaném politickém procesu, který probíhal v režii sovětských poradců. V procesu s M. Horákovou a spol., jak byl oficiálně nazván, bylo navrženo sedm rozsudků smrti a z nich bylo pět vykonáno. Šlo o největší politický proces s funkcionáři nekomunistických stran, který zároveň provázela do té doby největší politická kampaň, v níž se ozývalo volání po krvi. V řadě velkých závodů se konaly schůze, z nichž vycházely petice, žádající pro všechny trest smrti.

Přes několikeré pokusy o rehabilitaci, které však nikdy nebyly dovedeny do konce, protože k tomu chyběla politická vůle, k ní došlo až v demokratickém Československu v roce 1990. Připomeňme, že bedlivé čtení průběhu rehabilitace a chování soudů, státního zastupitelství (tehdy prokuratury) i exekutivy na začátku sedmdesátých let v dnešních dnech v řadě aspektů a taktice oddalování velice silně připomíná vyšetřování a chování justice v případě pana Jiřího Čunka.

Známý historik Karel Kaplan v brzké době vydá v nakladatelství Karolinum knihu s názvem Druhý proces, Milada Horáková a spol. – rehabilitační řízení 1968 – 1990, která je doposud nejúplnější rekonstrukcí průběhu či lépe řečeno neprůběhu a věčného oddalování rehabilitace. V knize jsou také shromážděna svědectví odsouzených, kteří v roce 1969 ještě žili, výpovědi svědků i osob, které byly souzeny v následujících procesech a nevystupovaly v procesu hlavním a spoustu dalších důležitých dokumentů.

Širší veřejnost tak bude mít poprvé možnost nahlédnout do veškerých nalezených materiálů, které se týkají tohoto zcela vykonstruovaného procesu. Jako příklad jsem z celé knihy, která bude mít necelých 600 stran vybral malou ukázku z protokolu výslechu národohospodářského odborníka strany národně socialistické JUDr. Jiřího Hejdy z 18. dubna 1969, ze kterého jasně vyplývá, jak zcela nesmyslná doznání byla z obviněných vynucena:

„…Nikdy jsem nebyl udeřen, ale na světnici, kde jsem byl sám a kde bylo přetopeno, jsem nesměl otevřít ani ventilaci okna, po celý den jsem nesměl sedět, i jídlo jsem musel jíst ve stoje, takže jsem pochopitelně byl velmi unaven a stál jsem opřen o záda. V noci, když jsem usnul, byl jsem náhle probuzen – spal jsem celé noci při ostrém světle, které se neztemnilo a nesměl jsem si stáhnout přikrývku přes oči -, musel jsem se obléknout a byl jsem jako vždy se zavázanýma očima veden do horního patra před svého referenta. Nechal mě napřed stát delší dobu čelem ke zdi a pak se mne zeptal. Chci-li podepsat protokol, jaký mi nadiktuje. Řekl jsem, že nemohu psát zřejmé lži, načež mi odpověděl: Jak si přejete a poslal mě zpět na světnici. Když jsem usnul, nevím po jaké době, byl jsem znovu zbuzen a volán k výslechu, tentokrát k jinému referentovi, kde se procedura opakovala… Několik dní jsem odmítal podepsat to, co ode mne referent chtěl, ale když se procedura s nočním buzením opakovala a viděl jsem sám na sobě, že bych to nervově dlouho nevydržel, napsal jsem vlastnoruční doznání tak, jak si je referent přál. Od té doby jsem také bez protestu podepisoval vše, co mně bylo předloženo. Byl jsem totiž přesvědčen, že musí každý pochopit, že jsem nemohl podepsat namnoze nesmyslná tvrzení…“

Z protokolu s poslancem za národně socialistickou stranu (celkem bylo jeden den, dne 8. listopadu 1949 zatčeno 300 funkcionářů této politické strany) Františkem Přeučilem vyplývá, že ne s každým jednala státní bezpečnost stejně. Cituji:

„…od toho rána, bylo to úterý, jsem seděl v plášti, jak mě přivezli, až do pátku do večera, a byl jsem trvale vyslýchán bez jídla i pití. Za tu dobu se střídali referenti… a křikem, nadávkami, fackami i pendreky se mě snažili zdeptat. Padala slova a lidský mozek se po několika hodinách dostal doslova do varu, takže jsem neměl jasno, oč vlastně běží, a musel jsem se domnívat, že vypukla nějaká nová „revoluce“ a že budu likvidován. Referend, který mě zatýkal… asi za tři dny odpadl a za něho nastoupil referent menší postavy, černé vlasy a nechal si říkat poručík. Byl to typ boxera s tvrdou pěstí. Tohoto poručíka jsem si zařadil do kategorie „bicích referentů“, zatímco byla celá kategorie „hodných“, kteří se spokojili se stovkou dřepů, držením papíru čelem na zdi, temnicí, hladovkou, buzením a pod…. Vydržel jsem asi přes měsíc tvrdit skutečnosti, které odpovídaly pravdě. Ale po několika speciálních lekcích – nedostal jsem několik dní jíst, spal jsem na zemi bez pokrývky a byl jsem každých dvacet minut buzen, jsem nahoru do patra nevyšel, ale lezl jsem po čtyřech, a tu jsem referentovi, který si nechal říkat doktor, řekl: Napište si, co chcete… Podle tohoto referenta jsem prý dokázal, že mám marxistický přístup k věci…“

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ivan Hochmann napsal(a):

Ani žádný komentář nebude.

Chtěl bych vidět toho člověka,který by chtěl něco komentovat.

A co tím vlastně chce básník říci,pane Hvížďalo?Nemusíte mít žádné obavy.Většina lidí si myslí,že v tomto státě byl "bolševik demontován" před dvaceti lety.Tak mě to bylo alespoň řečeno před pár minutami na blogu pana Koudelky.
Toho Čunka jste si mohl odpustit.
Ivan.
30. 06. 2008 | 21:10

Charlie napsal(a):

Ach ten Čunek

ještě že jste nenapsal, že pan Čunek křivě svědčil proti paní Dr. Horákové. Aby byla nějaká souvislost.

To stáří je pes..........strašnej pes
01. 07. 2008 | 00:25

MUDr.Tomáš Rozsíval napsal(a):

Vážený pane Hvížďalo, bohužel ještě dnes se, dokonce i v mé rodině, u prarodičů, kterým je dnes kolem 80 let, vyskytuje názor, že vlastně žádné petice "pracujícího lidu" za odsouzení Milady Horákové, aj. vůbec neexistovaly. Že si je prý také mohli komunisté schválně vymyslet, aby měli tzv. alibi. Zdá se mi to nechutné a zvrácené. Máte-li možnost, poraďte mi, kde se dostanu ke kopiím nějakých takových peticí např. z tehdejšího VŽKG Ostrava, nebo z tzv. NHKG Ostrava, abych ty dva blbečky konečně převědčil, že se jedná o historickou skutečnost. Děkuji.
30. 01. 2009 | 18:06

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 04:19

louis vuitton napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 19:48

luis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 18:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy