Jací komunisté se dostávají k moci

10. 11. 2008 | 16:59
Přečteno 12958 krát
Komunisté se po posledních krajských volbách, v nichž vyhráli sociální demokraté, dostávají do krajských zastupitelstev, kde buď budou vládnout v koalici, nebo budou sociální demokraty otevřeně podporovat a půjde jen o zastřenou koalici. V okamžiku, kdy tento text píši (v neděli odpoledne), budou společné koalice ČSSD a KSČM v Karlovarském a Moravskoslezském kraji a menšinové krajské vlády s podporou komunistů v Plzeňském, Středočeském, Pardubickém a Zlínském kraji. Po dvaceti letech se tedy komunisté vracejí na krajské úrovni k moci, a proto je na místě otázka: Jací komunisté se k moci vracejí a na jaké tradice chtějí, musí či budou navazovat?

Při troše zjednodušení si můžeme dovolit říci, že mají na vybranou ze čtyř variant: Šmeralovská tradice byla až do roku 1929 proevropská, nenacionalistická a chtěla z ČSR vybudovat malé Rakousko. Gottwaldovsko-stalinská zavedla krutý teror a rasistickou nenávist nahradila třídní nenávistí, tedy pracovala s negativním společenským nábojem. Koncem šedesátých let opanovala komunistickou stranu reformní tendence a od sedmdesátých let Husákova normalizační a demoralizující tradice.

Připomeňme si krátce, co každá z tradic představuje: Bohumil Šmeral byl přesvědčen, že vývoj ve střední a západní Evropě bude zcela jiný než v Rusku, a proto prosazoval od dvacátých let specifické cesty k socialismu pro jednotlivé země. Tak to i na jaře v roce 1920 vysvětlil v Moskvě Leninovi, který si byl vědom silného postavení Šmerala v Československu: ke komunistům přetáhl značnou část dělnictva ze sociální demokracie. Šmeralova teorie: vážil si Masaryka a zastával decentralizaci a autonomii pro menšiny, byla pro Stalina a Zinověva nepřijatelná. Ti trvali naopak na centrálním uspořádání, a to dokonce s jedním centrem v Moskvě. Proto byl Šmeral obviněn, že přeceňuje revoluční potenciál mas a podceňuje avantgardní úlohu strany. Stalinem ovládnutá Kominterna tuto význačnou figuru smetla. Bolševizace KSČ byla pod tlakem Moskvy dovršena v únoru 1929, kdy vedení na V. sjezdu KSČ převzal Klement Gottwald.

Druhá tradice je tedy poznamenaná důslednou snahou po likvidaci sociálnědemokratických tendencí v KSČ a zároveň byl vyhlášen boj i proti sociální demokracii jako hlavnímu nepříteli. Tehdy se také v této straně zavedly konspirativní metody a dvojí jazyk: jedním, kterým se hovořilo uvnitř strany a druhým, kterým se hovořilo na veřejnosti. Tato deformace – jak víme ze záznamů z různých uzavřených jednání KSČM – trvá dodnes.

Gottwaldova metoda znamenala likvidaci KSČ jako masové strany: již během prvního roku, kdy byl Gottwald u moci, stranu opustilo 75 000 členů a počet se smrskl na 25 000 lidí. To ale umožnilo zavést byrokratický centralismus, bez nějž by asi nebylo možné později zorganizovat únor 1948 a obrovské čistky: kromě likvidace většiny živnostníků a sedláků bylo uvězněno přes 200 000 lidí a do emigrace odešlo hned asi na 60 000 lidí. Celkem komunisté nechali v žalářích zemřít 4 500 lidí, do emigrace do roku 1989 odešlo 179 000 lidí, na hranicích bylo zastřeleno 374 lidí a popraveno bylo 254 lidí, z nichž jedna byla žena: Dr.Milada Horáková.

Třetí tradice je reformní, která se pokusila smířit socialismus s demokracií a regulované, centrální hospodářství s tržním hospodářstvím: tato evropská tendence, podobně jako ta Šmeralova, byla opět převálcována v srpnu roku 1968 ruskými tanky. (Dnes zažívá jistou renesanci ve snaze smířit globalizaci s demokracií a v době finanční krize regulaci s tržním hospodářstvím).

Poslední tradice je normalizační a nejlépe ji ilustruje nález memoranda z konce roku 1968 v pozůstalosti Leonida Brežněva, tehdejšího vládce Kremlu, v němž stojí: „Nastolení vojenské kontroly nemůže samo o sobě vést k dosažení vytčených cílů (v Československu)… Musí to být doplněno politickou a administrativní kontrolou. To znamená – musíme se co nejrozhodnějším způsobem vměšovat do československých záležitostí, vykonávat nátlak ve všech možných směrech, vznášet nejultimativnější požadavky. Politická situace v Československu je sice již tak dost komplikovaná, ale musíme dělat všechno, aby se stala ještě komplikovanější.“

Díky této a podobným instrukcím byl výběr lidí na všech možných úrovních založen na negativní selekci: jen duševní mrzáci, lidé s pokřivenými charaktery, zbabělci a zrádci mohli dělat kariéru, a to zemi samozřejmě dokonale zmrzačilo. Václav Havel toto období považuje za nejhlubší krizi, kterou kdy náš národ v dějinách prošel. Celou společnost totiž ovládl strach a zdeformoval charaktery, což pociťujeme dodnes.

Dnešní členstvo komunistické strany je tedy složeno částečně z těch, kteří na normalizaci vydělali, na různých lidech, kteří jsou frustrovaní změnami, kterými společnost prošla a s nimiž se neumějí vypořádat, z vypočítavých pragmatických kariéristů, socialistických idealistů a posledních pamětníků tvrdé vlády padesátých let, kteří na ni nostalgicky vzpomínají.

Do krajských „vlád“ se ale samozřejmě dostávají s velkou pravděpodobností převážně noví komunističtí pragmatici a až v menší míře bývalí aktivní komunisté či socialističtí idealisté, ale z důvodů hybridního složení členstva si nemohou dovolit opustit konspirační jazyk, a proto budou jinak mluvit ve straně a jinak v krajských zastupitelstvech, a díky tomu nebudou navazovat na Šmeralovu či reformní tradici, která by je přibližovala k sociální demokracii. Tím by totiž ztráceli zdůvodnění pro svou existenci, i staré členstvo.

Zároveň ale právě proto komunisté pro všechna krajská představitelstva představují jisté nepřehlédnutelné nebezpečí: Jsou stále nevypočitatelní a jejich dalším cílem, kromě toho „podílet se na rozdělování zakázek, a tím ovlivňovat toky peněz“, je naše poměry destabilizovat, protože v takové situace se nejlépe vyznají a také nic jiného neovládají než destrukci, která jim má pomoci se opět přiblížit k jejich vzoru: Rusku. V tomto směru tedy budou nejspíš navazovat na normalizační Brežněvovu tradici, a to je hlavní důvod, proč jsou obavy z nich oprávněné.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

já napsal(a):

Co to melete??? Ve Zlínském kraji menšinová koalice s komunisty??? Asi byste si měl pořádně ověřovat informace, protože v ZK se pečou koalice ČSSD+ODS+KDU, nebo ČSSD+starostové
10. 11. 2008 | 17:12

Vilém napsal(a):

KSČM je v současnosti jedinou významnou stranou s kritickým vztahem k základním tendencím směřování společnosti v posledních letech. Nebudu nikoho nálepkovat a přisuzovat mu vzory z minulosti, ale faktem je, že všechny ostatní parlamentní strany se podílely na vraždění v Iráku, takže se nemohou vymezovat proti komunistům jako zastánci umírněnosti a humanismu právě naopak.
Rovněž vývoj v oblasti ekonomiky a sociálních práv byl pro většinu občanů negativní až extrémně negativní, a celý model ultratržní společnosti dospěl svým vystupňováním k destabilizaci i bez přičinění komunistů.
Je zarážející, že žádná ze stran, které netrpí zátěží minulosti, nedokázala formulovat alternativní vize politiky, takže změnu k lepšímu nemůže nyní přinést nikdo jiný než KSČM.
Nedivím se, že se komunistů establishment bojí, naproti tomu je komické, když je někdo považuje za nebezpečí pro ústavní práva občanů, která jsou každodenně likvidována pravicovými i socanskými reformátory. V tomto ohledu by čeští komunisté byli jistě zcela bezproblémoví.
10. 11. 2008 | 17:26

Sualk napsal(a):

Výstižné a zcela přené. Ovšem nezapomínejme na stranu oranžovou. Neovládá tato strana tuto destrukci prohnaně lépe a zastřeněji? Vzpomeňme si na povolební projev p. Paroubka v roce 2006 po prohraných parlamentních volbách. Však p. Melčák a nejen on to v parlamentu řekl dost jasně k čemu se toto paroubkovo vedení uchýlilo dost přesvědčivě.
10. 11. 2008 | 17:32

Janovec napsal(a):

Pane Karle Hvížďalo, na vaši otázku: jací komunisté se dodávají k moci, je poměrně snadná odpověď. Pokud ze skutečného komunisty v socialistické společnosti svléknete ideologický kabát, zůstane Vám k dispozici poměrně liberální a samostatně uvažující člověk. Takový prototyp podnikatelsky uvažujícího individua. Rozený kapitalista. Byl ve funkci a řídil lidi, muselo mu to poměrně dobře ekonomicky myslet. Všeho byl tehdy nedostatek. V řídicí funkci to neměl vůbec lehké.

Dnešním komunistům těm je hej. Nic jim nechybí a převtělit se mohou do jakékoliv strany. Ti, kteří se ovšem z vlastního přesvědčení nepřevtělili, na ty je potřebné dávat velký pozor. Tihle budou trošku hloupější, neboť zapomněli, že příroda člověku nadělila také sofistikované mimikry. Jako ostatně i chameleónům, ale u zvířat se děje jen na povrchu jejich těla. Člověk jde do hloubky, povrch těla stejný, jen duše jiným jazykem promlouvá. Doporučuji komunisty dále nepronásledovat. Důsledností v tomto bychom nakonec pronásledovali vlastní kapitalistickou obrodu země. Kde bychom bez nich dneska byli? Hezký večer.
10. 11. 2008 | 17:34

JAHA napsal(a):

Ad:Janovec
Neviem, ako to bolo v Cechach, ale u nas (povacsinou, netvrdim, ze vsade), pokial ste zvliekli ideologicky kabat, tak vam zostal bezcharakterny jedinec, ktory nielenze takmer nic nevedel (podla toho, ako tam bol dlho) o podniku, ktory riadil, ale navyse robil vsetko mozne (i nemozne), samozrejme nevedome, lebo nevedel "vo co kraci", aby pracu tych, na ktorych naozaj stali pripadne dobre vysledky podniku, maril. A tak sa v kazdodennej praxi chodilo po rozumy a pracu ani nie za namestnikom (ten bol povacsinou podobny typ, podstatna kvalifikacia bola clenstvo v strane), ale za odbornikmi, ktori to vsetko naozaj v praktickom zivote riadili, no kedze neboli stranikmi, tak smotanu samozrejme lizali ti vasi "pomerne liberalni a samostatne uvazujuci ludia"
10. 11. 2008 | 17:57

Honza Český napsal(a):

Takže komunisté
„nic jiného neovládají než destrukci, která jim má pomoci se opět přiblížit k jejich vzoru: Rusku.“
A proto oni dostali v letošních krajských volbách o cca 21.000 hlasů více než v těch předchozích
A starosty mají ve stovkách obcí
Že tak skvěle destruují
Že nás přibližují k Rusku
Fakt chytrý

To Hvižďalové takovými nesmysly posouvají komunisty k moci
10. 11. 2008 | 18:02

LEVAK napsal(a):

Proč periodicky vzniká v ČR osmnáct let po pádu komunismu antikomunistická hysterie?Je to nepochopitelné. Může to, prosím, někdo vysvětlit? Opět - jako už tak často - vzniká dojem, že je Česká republika jeden velká blázinec pro duševně postižené. Je tomu asi tak, jako kdyby v roce 1936 se najednou všichni zbláznili a 18 let po likvidaci rakousko-uherského impéria se začali obávat, že od zítřka vznikne znovu.
Jsou pochody českých myslí nepochopitelné? Jak může někdo brát vážně představu, že v České republice, pevném členu Evropské unie, by mohl vzniknout - uprostřed Evropy - komunistický totalitní skanzen?
Jde o účelovou hysterii od ODS, která je frustrována tím, že nevyhrála volby a mstí se sprostou kampaní? To by snad bylo pod úroveň, ne?
Není to pod úroveň i pro česká média a její komentátory se chovat jako kdyby byla v blázinci?
Mohl by jste to, prosím, třeba Vy pane Hvížďala mě vysvětlit?
10. 11. 2008 | 18:17

Karel napsal(a):

Pane Hvížďalo, je to trapné.
Kupodivu přesto musím říci, že máte z velké části pravdu.
Ale na druhou stranu se tento opožděný antikomunismus míjí účinkem. A je to dobře. Nejlepší antikomunismus je civilizovaná, nezlodějská, otevřená pravice. Až ta tu bude vládnout, věřím, že komanči se vrátí tam, kam patří, do velmi nízkých procent a nedůležitosti. A Vy se budete muset živit něčím jiným ....
10. 11. 2008 | 18:44

ROSSIAN napsal(a):

Já bych k tomu řekl toto:
Antikomunistická hysterie je zcela účelový nástroj současných politických i intelekuálních mainstreamových elit. Dílem to pramení ze skutečné obavy těch co komunismus zažily, ale již nejsou schopni chápat realitu současného světa ve kterém komunisté prostě svůj experiment zopakovat nemohou i kdyby se dostali k moci (dnes již totiž neexistuje základní mocenské i ideologické centrum komunismu). Nicméně tito lidé - "přesvědčení antikomunisté", uvízlí v realitě minulosti jsou tak zneužiti tzv. "účelovými antikomunisty" z velké části se rekrutující ze současné vládní ODS - "modrobolševici" - bezohlednými a velmi tvrdými kariéristy pro které je ideologie pouze zástěrkou k prosazení vlastní vůle, moci a prospěchu. Tito lidé plynule přešli s KSČ do ODS - tedy pragmaticky tam kde se jim naskytla možnost kariéry. V dnešní KSČM ale tito nebezpeční lidé chybí, protože jim KSČM neposkytuje dostatečné zázemí pro bezohledný kariérismus.
Antikmomunismus dneška je tak dnes jen účelový nástroj řízeného politického a ideologického inženýrství vládnoucích elit a z druhé strany nástroj k vybití nenávisti těch které režim přinutil spolupracovat a dnešním antikomunismem si léči své komplexy. Proto souhlasím s tím co řekl Zaorálek, že mnohem větší hrozbou než dnešní komun isté jsou ti co sedí v ODS. V případě krizové situace by jsme se totiž velmi divily, protože ten kdo by rozpoutal skutečný teror by nebyli revoluční snílci ale bezohlední kariéristé bojící se o svá koryta a o svá odhalení.
10. 11. 2008 | 18:48

jarpor napsal(a):

Jak si čtu dosud připojené reakce, tak trochu zírám.

Asi je třeba připomenout, z čeho idoelogie komunistů vychází :
diktatura proletariátu
třídní boj
společenské vlastnictví výrobních prostředků
každému podle potřeb

Rád se seznámím s tím, kterého z výše uvedenách postulátů se komunistická strana vzdala. To, že se omluvila za excesy, které z těchto ideologických základů vzešly, to ještě neznamená, že opustila tyto základy.

Ano, komunistická strana je legitimní stranou v parlamentu.
Tak si jejich protagonisty na krajích užijme a poděkujme těm, kteří si je jako kámoše vybrali.

Jistá zkušenost je patrně zapomenuta. Jsou noví, nezatížení, bezproblémoví... Byla to jen taková nevýzmnamná epizoda ve společenském vývoji našich národů...

Hezký večer
10. 11. 2008 | 18:54

Janovec napsal(a):

Ne že bych komunistům fandil, to tedy ne. Ale určitě jste si všimli, že voliči za těch předchozích 20 let už stačili vyzkoušet všechny strany kromě těch proklatých komunistů. A když ti všichni ostatní postupně zklamali,tak se prostě pár lidí navíc naštvalo a komunistům dalo hlasy. Tomu se koneckonců také říká demokracie.

To, že jim lidi ve volbách dali hlasy, tak to je chyba především těch druhých stran. Je to přece prostá politická soutěž, ve které se také nemusí vyhrávat jen vlastním přičiněním, ale může se třeba vyhrát selháním soupeřů. Zbytečné je plakat nad rozlitým mlékem, i když je dnes podezřele načervenalé.
10. 11. 2008 | 18:55

PatientO.T. napsal(a):

Osobně nejsem ze emancipace KSČ/M/ vůbec nadšen. Otázkou ovšem je, co se prakticky změní třeba v Karlovarském kraji, jestliže bývalého komunistu JUDr. Pavla (dnes ODS, dříve KSČ) a jeho kliku složenou mj. z dalších bývalých komunistů vystřídá nový hejtman, Ing. Novotný, rovněž bývalý komunista (dnes ČSSD) v čele šiku komunistů současných a bývalých...
10. 11. 2008 | 18:59

Mario napsal(a):

Plně se ztotožňuji s tímto článkem. Cožpak mají všichni tak krátkou paměť? Vzpomeňte na Jakeše a spol. !!! Proč se KSČM nezřekla třídního boje? Vďyť oni mají v programu vraždění lidí !! Paroubek a jeho noshledové jsou bohužel z dob totality z mnohými nynějšími komunisty velmi provázáni. Proto i když pravice ztratila glanc a ODS přímo volá po vnitřní reformě, přesto nechápu jak někdo může volit veksláky, estébáky a lháře !
10. 11. 2008 | 19:01

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, především, nebýt německé a ruské okupace a čtyřicetileté vlády komuny, tak bychom se rozhodně dnes nemuseli znovu brodit blátem ranného kapitalismu a zárovň též číst některé rudooranžové příspěky. Dávno bychom patřili mezi nejvyspělejší státy světa. Jinak komunisté celého vesmíru se dodnes nevzdali myšlenky na totální odstranění soukromého vlastnictví. To bez totální krádeže ovšem nejde. A zlodějna je, jak je všeobecně známo kriminiální čin. Takže ideologie založena na principech zlodějny je..., tajenku doplňte sami.., elementary, dear watson, že.
10. 11. 2008 | 19:06

ROSSIAN napsal(a):

Taky nechápu proč do toho hviždala zase tahá svoje fantastické asociace jen aby si mohl rýpnout do Ruska (jak to vždy s oblibou dělá) a spojuje dnešní české komunisty ze současným Ruskem. Co já vím tak dnešní čeští komunisté mají k současnému Rusku poměrně rezervovaný vztah. Mezi dnešním Ruskem a českými komunisty nelze hledat jakoukoli souvislost pokud se nechceme uchýlit k nějaké účelové demagogii jako pan hvíždala, který nemá rád rusko ani komunisty tak je prostěm hází do jednoho pytle.
10. 11. 2008 | 19:10

Ládik napsal(a):

Komunistická strana je zločinecká organizace. ČSSD se jí přibližuje.
10. 11. 2008 | 19:12

Germanicus napsal(a):

Proboha pane Hvížďalo, v Moskvě už žádná Kominterna není, v Rusku funguje kapitalismus (někdy, pravda polostátní), ale kapitalismus, ve většině případů kapitalismus jako řemen. Zajeďte se podívat do Moskvy, Petrohradu, případně jiných hospodářských center a uvidíte. Nebo se zeptejte českých top podnikatelů, kteří podnikají v Rusku. Strašení ruským komunismem přenechte pánům Štětinovi. Mejstříkovi a spol.
A co se týče našich komunistů v krajských zastupitelstvech - to je jednoduché - buď se osvědčí a budou znovu zvoleni nebo se neosvědčí a maximálně v příštích volbách vypadnou...
10. 11. 2008 | 19:18

nepolitik napsal(a):

Autore, v jednom se pletete. Ti pragmatičtí předlistopadoví "komunisté" jsou už dávno rozlelzlí v ČSSD - Škromach, Palas, Jičínský, atd. atd.
10. 11. 2008 | 19:24

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, když ten český komunismus je teď tak zoufale bezzubý,zbytečný atd., tak proč se tak někteří snaží rudochy za každou cenu ochránit. Jako pátá kolona je to super.., ne ?
10. 11. 2008 | 19:26

petr napsal(a):

Pan Karel:
Jaký opožděný antikomunismus?
Pašáci když se do toho pustěj ,tak po 17 letech chytěj starou babu,které dali číst obvinení M.Horákové,kdyby ho nečetla,šla by taky.A tak si to čechové s bolševikem vyřídil.Jó bývali čechové........
10. 11. 2008 | 19:33

krok napsal(a):

pane Hvížďalo, větu "Dnešní členstvo komunistické strany je tedy složeno částečně z těch, kteří na normalizaci vydělali, na různých lidech, kteří jsou frustrovaní změnami, kterými společnost prošla a s nimiž se neumějí vypořádat, z vypočítavých pragmatických kariéristů, socialistických idealistů a posledních pamětníků tvrdé vlády padesátých let, kteří na ni nostalgicky vzpomínají." může napsat jen naprostý politický analfabet:-))..ta sorta, o které píšete neskončila v KSČM, ale v ODS a ČSSD:-))..klidně si to ověřte, vím o čem mluvím:-))
10. 11. 2008 | 19:34

Xaver35 napsal(a):

Velice moudrý článek;ta vzpomínka na kreténa Brežněva (ten jeho bolševicko-imperialistický chorý výplod proti naší zemi jsem neznal),mě ještě dnes přivádí k zuřivosti...Jenže,pane Hvížďalo,ten Váš povzdech,který sdílím,je asi marný,neboť tragické sémě zásady "nejsme jako oni" bují,kam se podíváte.Bohužel ti nejhorší - normalizátoři - jsou všude: banky a finance,ministerstva,vysoké školy(poptejte se třeba na bývalé VŠE na kádrový profil profesorů),dokonce i v diplomacii(!) na postech velvyslanců,ve sdělovacích prostředcích, o zahraničních firmách ani nemluvě...Kdyby byli aspoň skromní,ale s bolševickou drzostí lezou stále výš a výš jako by se nikdy na té odporné epoše našich dějin ani nepodíleli.Ano,kdosi to po převratu strašně,ale strašně zpackal!
10. 11. 2008 | 19:38

RUMCAJS napsal(a):

Při čtení Viléma jsem si říhnul a u ROSSIANA jsem si prdnul.

Za víc to opravdu nestojí.
10. 11. 2008 | 19:39

Theo napsal(a):

" jen duševní mrzáci, lidé s pokřivenými charaktery, zbabělci a zrádci mohli dělat kariéru, a to zemi samozřejmě dokonale zmrzačilo."
To teda máme u nás hodně duševních mrzáků.
10. 11. 2008 | 19:42

MS napsal(a):

Pane Hvížďalo,

zdá se mi to, nebo otevřeně prosazujete dvě strany – levou a pravou (předposlední odstavec). Zbytek jsou jen odnože, které jsou nutné v každé “zdravé“ straně a jsou v ní schopné žít?

Jinak bohužel mám hodně podobný názor jako Vy - radši bych se mýlila :-).
japor

zase souhlas :-).
10. 11. 2008 | 19:49

Vico napsal(a):

Autor : Dobrá charakteristika tradic našich komunistů, ale už jsem četl i lepší. Co to znamená pro nejbližší budoucnost však článek nemá příliš velkou vypovídací hodnotu.
- Volby rozdaly jasně karty a složení krajských rad více méně odpovídá výsledkům hlasování. ODS alespoň na čtyři roky nechť zkusí opozici, toť vzkaz voličů.
- Já myslím, že tam, kde se komunisti dostanou k e krajské exekutivě, pošpiní se zhruba tak, jak se to podařilo ostatním politickým stranám a u mnoha voličů dojde k vystřízlivění. Zvláště, když se na výsluní dostanou i bývalí aparátčíci, jak alespoň informuje MF Dnes.
Jarpore : vy opravdu věříte tomu, co jste napsal?
Když už jsme u těch hrozeb, vidím je aktuálně někde jinde. V geopolitickém určení. Komunisti usilují o přičlenění naší země do sfér ruského /jakkoliv kapitalistického/vlivu. Pryč z NATO, pryč z EU, pryč ze Západu. Zpřetrhat co nejvíce dosud tenkých nitek, které nás se Západem spojují. Proto m.j. jsou právě komunisté tolik proti LS. Budou hlasovat proti. Užitečného idiota, nic ve zlém, jim dělají úplně jiní, než by se na první pohled zdálo.
10. 11. 2008 | 19:52

Jožin napsal(a):

pane Hvížďalo , vždyť to co popisujete je výsledek i vašeho předvolebního úsilí.
10. 11. 2008 | 19:52

Karel napsal(a):

Pane Hvížďalo, v uplynulých devatenácti letech se u nás k moci dostaly takové zástupy lemplů, zlodějů, že logicky komunisté stále drží své pozice a fungují jako jediná opravdová protestní strana.
Místo primitivních úvah nad komunisty co a kde, zkuste se zamyslet nad našim režimem.
Podívejte se v Rusku je kapitalismus jako křen a přesto Rusko leží USA a jimi placeným pisálkům hluboko v žaludku, takže ideologií to asi nebude, že?
10. 11. 2008 | 19:55

Eduard Konečný napsal(a):

To že se dostali komunisté k moci je vina všech demokraticky vládnoucích stran v naší zemi. Arogantní, papalášské a korupční vládnutí nedává možnost voliči, aby si vybral a každý soudný člověk, který si pamatuje komunistickou dobu si rok od roku s hrůzou říká, že to jinak nemůže dopadnout a budou vládnout zase komunisté.
10. 11. 2008 | 20:02

Goral napsal(a):

Komunisti vyrobili za 40 let vlády v Česku tolik degenerovaných bolševiků ... k nimž počítám i část ČSSD , že náprava vymytých mozků bude trvat několik generací . Začít se bude muset ve škole , aby si lidé nepletli demokracii s komunismem . Volič je zatím ze slovenského vol !
10. 11. 2008 | 20:06

ROSSIAN napsal(a):

Karel, ano, máte pravdu, zvlášt posledním odstavcem jste uhodil hřebíček na hlavičku. Ono to opravdu není o ideologii. Panu Hvíždalovi ve skutečnosti neleží na srdci komunismus ale Rusko. Stačí si přečíst jeho článek a je to naprosto jasné.Bude kritizovbat každého u koho získá dojem že straní Rusku. Dám příklad i když trochu přitažený za vlasy: Pokud by u nás byla "šmeralova KSČM" prosazující západní orientaci a naopak nějaká konzervativně pravicová strana kamarádící se Ruskem, tak Hviždala obratem zapomene na všechny chyby komunismu a pustí se do boje proti "kapitalistickému vykořistovatelskému Rusku".
10. 11. 2008 | 20:14

ROSSIAN napsal(a):

A ještě k Rusku a USA. Taky nechápu proč dnes skoro dvacet let po zhroucení SSSR jako centra světového komunismu řídí USA (respektive neokonzervativní zahraničně-politický mainstream)mocenskou, politickou i ideologickou kampan proti Rusku, používající stejných prostředků jako kdyby Rusko bylo SSSR a ohrožovalo životní existenci USA.
Naprosto se tak ztotožnuji ne s ideologickými floskulemi o Ruské hrozbě a nutnosti přimknout se k západu -(ve skutečnosti za ideologií "transatlantické jednoty" stojí zcela "sobecké" zájmy USA získat ve svůj prospěch nadvládu v euroasii pro kterou je Rusko jejich hlavní překážkou)- ale s tím co řekl konzervativní americký myslitel P. Buchanan který považuje veškerou angažovanost USA v Evropě po pádu SSSR za zcela účelovou a úmyslně nepřátelskou vůči Rusku.
Dokonce i J. Kennan tvůrce americké strategie zadržovaní a velký zastánce americké angažovanosti proti SSSR, prohlásil že v okamžiku pádu SSSR a komunistické ideologie, kterou pozoruhodně předpověděl není nejmenší důvod pro další setrvávání americké angažovanosti v Evropě a celé koncepce idologické, mocenské a bezpečnostní euroatlantické strategie.
10. 11. 2008 | 20:28

bobš napsal(a):

Mne to připadá, jako kdyby jsme byli strašeni páterem Koniášem a jeho jezuity. Uvědomte si, že bývalé komunistické špičky měli před 20 lety věk kolem 50 let. Čili dnes je jim kolem 70 let a to po nich chcete aby ještě měli nějaký velký vliv na politiku?
10. 11. 2008 | 20:43

Selen napsal(a):

Žasnu, kolik diskutérů vidí v článku zbytečnou hysterii. To je mi vždycky smutno, jak se na těch 50 let strašně rychle zapomíná.

ROSSIAN.: to jsou strašný bláboly. Přehlédl jste zcela podstatnou věc. Americká angažovanost byla po pádu SSSR minimální, spíš setrvačná. Ale s nástupem Putina a přeměnou Ruska v imperiální neoSSSR s carskými absolutistickými rysy má svoje opodstatnění. Přeci nechceme žádnou rovnováhu mezi těmi dvěmi velmocemi, když jedna je přes dílčí chyby tradiční demokracií a druhá zmrzačený národ zvyklý na diktaturu ještě víc než my.
10. 11. 2008 | 20:46

Tupelo napsal(a):

Kdyz vidim tohle: http://aktualne.centrum.cz/... , tak se hlasum pro komunisty ani nedivim. A soude podle diskuze pod clankem, nejsem sam. Lide ve volbach pozadovali zmenu a ta se projevila jen v tom, ze se prohodili zidlicky. A trapne zduvodneni navrch.

Co se tyce komunistu, klidne at si zkusi vladu i na nejvyssi urovni, zkazit moc co nemaji a bude zde aspon vyhlidka na to, ze, po francouzkem zpusobu, se vladnim ucinkovanim vymazou z politicke mapy a konecne nebude 10-15% levicovych hlasu pravidelne hazeno do kose. Pravici sice zmizi jeden strasak, ale oni uz si nejakou prilezitost k mobilizacim zase najdou ;)
10. 11. 2008 | 20:47

jarpor napsal(a):

Vico

Místo otázky sdělte, co z toho co jsem napsal není pravda.
V co věřím či něvěřím, to laskavě ponechejte stranou.

Hezký večer
10. 11. 2008 | 21:01

ROSSIAN napsal(a):

selen, bláboly? To spíš ten váš o minimální angažovanosti USA ve vztahu k postsovětskému Rusku. Co porušení dohody (bohužel Rusko ji v počáteční naivitě nechtělo kodifikovat)že se nebude rozšiřovat NATO mezi Jelcinem a Clintonem? USA od počátku rozpadu SSSR - tedy přesně od chvíle kdy poznalo že Rusko pro ně (tehdy) není vážný soupeř přistoupilo obratem k ofenzivní strategii vůči Rusku. Zahraničně-politický stratég Z. Brzezinski který významným způsobem formoval strategii USA vlči Rusku v 90 let v r. 1995 vydává knihu "Velká šachovnice" kde popisuje velmi tvrdou a zákeřnou strategii vůči novému Rusku. Rusko ajeho civilizaci zde nazývá "černou dírou" euroasie bez nároku na vlastní mocenskou i politickou autonomii. Svým způsobem je to ještě horší než svým způsobem "čestná" strategie zadržování kdy USA mělo určitý respekt vůči svém u soupeři. Ale zpátky ve "Velké šachovnici" Brezinski píše: Je nutné záměrně podporovat naivní víru nového Ruského vedení že ho USA bere jako rovnocenného partnera abychom podpořily ty kruhy které jsou v Rusku pro nás užitečné - přece si nikdoi nemůže myslet že zaostalou zemi jako Rusko budeme brát jako rovnocenného partnera. Tolik volný výklad: nemám u sebe tu knihu pro přesnou citaci, ale toto stačí jen na ukázku jako USA prosazovali od počátku vůči Rusku velmi tvrdou strategii bez ohledu na pokusy tehdejšího jelcinova vedení plnit reformy podle západního vzoru. Do nástupu Putina chbělo ještě pět let, takže vy mi něco povídejte o blábolech...A vůbec se nedivím současnému Ruskému u vedení že nevěří západu ani slovo.
10. 11. 2008 | 21:02

ROSSIAN napsal(a):

Bohužel strategie USA vůči postsovětskému Rusku utvrdila současné Ruské vedení v názoru (mnohdy oprávněném) že na západní geopolitickou zákeřnost a provokace - např. skrytá podpora Saakašvilliho režimu a jeho vyzbrojování proti Rusku, neplatí dohody ale pouze síla.Jenom před tou bude mít západ respekt - myslím si že NATO se (pokud má západ zdravý rozum) navzdory chlácholení toho kašpara v Gruzii se nerozšíří už ani o krok.
10. 11. 2008 | 21:12

vanoce3000 napsal(a):

U normalizace píšete "Jen duševní mrzáci, lidé s pokřivenými charaktery, zbabělci a zrádci mohli dělat kariéru". Já bych se i zamyslel jaká byla role těchto lidí při polistopadové transformaci. Ono to pak také dneska tak vypadá...
10. 11. 2008 | 21:20

Pepa Řepa napsal(a):

To Levák + etc.
Jsem rád, chlapci, že jste ve zdraví přežili oslavu VŘSR a jste zase při síle.

Jak vy to děláte, že nemáte nikdy ani kocovinu, ani výčitky svědomí?
10. 11. 2008 | 21:21

Lila napsal(a):

Minulý týden bývalý velvyslanec v Ruské federaci Luboš Dobrovský připomenul v ČT Putinův výrok, že největší tragédií 20. století byl rozpad SSSR. Ne dvě strašné světové války, ne holocaust, ale konec sovětského impéria!
Ta nostalgie po bývalých časech tu nepochybně je a je otázkou, zda Rusko bude někdy demokratické.
U nás jsou lidé, jako např. pan Zaorálek, kteří budou dělat vše pro to, aby nás k Rusku opět připoutali.

Jinak dost dobře nechápu, proč řada diskutujících označuje konstatování ověřených faktů za hysterický antikomunismus.

Doporučuji shlédnout výstavu fotografií z čečenské války, která je nyní v Karlových Varech a brzy zamíří do Prahy. Doufám, že velký obdivovatel Ruska Rossian si ji nechá ujít!
10. 11. 2008 | 21:23

vanoce3000 napsal(a):

Jak mohou krajští komunisté navázat na normalizační Brežněvovu tradici? Tím že postavěj akvapark v Horní místo v Dolní? :-)
10. 11. 2008 | 21:25

GariG napsal(a):

Pan Hvížďala je ve svých analýzách dost zabedněný a své historické exkursy předem podmiňuje svou vlastní představou.
On nevykládá historická fakta, on do svých myšlenkových schemat dosazuje historické epizody, které podporují jeho vlastní myšlenky a názory. To je vlastnost všech novinářů, kteří káží rozumy o všem a v důsledku nerozumí ničemu.
Celý článek je tak zabedněný, že je pode vší kritiku. Jeden příklad je však ilustrativní. V osmdesátých letech, označovaných zglajchšaltovaně jako normalizace, měla tehdejší KSČ více než milion členů. Podle analýzy pana Hvížďali to byli samí duševní mrzáci a karieristé. Dnešní státostrana ODS má asi dvacet tisíc členů a téměř všichni straně vděčí za své kariéry. Po letošních volbách jich řada o kariéry přišla. Boj o moc mezi Topolánkem a Bémem není v žádném případě programový střet. V několika krajích ODS názorně ukazuje, že okamžitě odhodí své programové zásady, pokud se jí podaří udržet u moci. To spíše ukazuje, kde lze hledat kariéristy a duševní mrzáky.
10. 11. 2008 | 21:26

David - 1. část napsal(a):

To, co tady už mnoho let předvádí ODS + KDU-ČSL, je jen falešný antikomunismus, který dlouhodobě paralyzuje celou politickou scénu a je třeba tuto hloupou bariéru konečně prolomit. Ať se nám to líbí nebo ne, tak jsme všichni na jedné lodi, a tou je Česká republika, a podle toho bychom se měli také chovat. To, že KSČM má 18 let po listopadu 89 stále takové významné postavení na politické scéně není zásluhou samotné KSČM, ale je to zejména vinou velkých chyb, kterých se po listopadu dopustily tzv. demokratické strany. Občané viděli a stále vidí, jakým způsobem se při privatizaci rozkrádal majetek – neprůhledná výběrová řízení – korupce, jak se nemohli dovolat svých práv u soudů atd. atd. Dále obyčejní a řadoví občané jsou zklamáni, že pravda a spravedlnost je na tom skoro stejně jako před listopadem. Že řadu podniků i úřadů stále ovládají různé mafiánské klany, a je jedno, zda jsou složeny z bývalých komunistů, nebo z tzv. „polistopadových politických rychlokvašek“, a to průřezem ze všech politických stran. To, co tzv. „demokratické strany“ na komunistech kritizovaly, to samy dělaly, čímž došlo mezi občany k poškození a znevážení pojmu Demokracie jako takového. Prostě ztráta důvěry! Proto se stále objevují mezi občany i takové názory, že než takovou „demokracii“, tak, že to bylo před listopadem lepší. A to poslouchat 18 let po listopadu je opravdu, ale opravdu velmi smutné ! Demokracie je především dialog. Tam kde schází věcné argumenty nastupují zákazy a příkazy. Podle mého názoru skutečným bojovníkem proti komunismu byl mj. např. Petr Cibulka a až on dostane od pana prezidenta vyznamenání za zásluhy za to co v životě v boji proti komunismu pro náš národ vykonal, tak teprve potom budu věřit, že jdeme skutečně po té správné cestě.

Chtěl bych sdělit velmi zajímavou myšlenku, která pochází od významného rakouského psychologa Viktora Emanuela Frankla, který prožil několik let v koncentračním táboře za 2. světové války. V.E.Frankl: „ na Zemi jsou jen dvě lidské rasy – lidé slušní a lidé neslušní … Žádná skupina není složena výhradně z lidí slušných nebo naopak z lidí neslušných.“ Já dodávám, to je to podstatné dělení společnosti, které jediné má smysl. I lidská společnost je proto „geneticky“ rozdělena na tyto dva póly. Podle mých životních zkušeností proto nemá smysl dělit lidi na chytré a hloupé, černé a bílé, věřící a nevěřící, pravicově nebo levicově orientované, bohaté a chudé a podobně, ale má praktický smysl dělit lidi jen na ty slušné a ty neslušné. Myslím si, že jedině takové dělení společnosti má smysl a je nutné aby slušní lidé se spojili. V této souvislosti bych ještě citoval z knihy Benjamina Kurase „Jak přežít padouchy“, který můj názor velmi pěkně vystihuje. Cituji ze str.186, kapitola – Sdružování. „ V počtech je síla. Vyhledávat lidi podobně smýšlející, podobně toužící, podobně jednající, s podobnými cíli. Společně pěstovat nepadoušství, společně čelit padouchům. Lidská práva a důstojnost se dají budovat a udržet jen ve společenství, které má moc je bránit a zaručit. Slušní lidé mají povinnost nebýt slabí. Obrovskou sílu dává už samotné vědomí, že v něčem nestojíme sami. Jako všechno na světě, i slušnost je nakažlivá, když ji provozuje dostatečný počet lidí, po kterých se ostatní mohou opičit. Když vidí, že se jim to začíná vyplácet. Dřív nebo později se začnou opičit i padouši. Když zjistí, že se jim to vyplatí. Prosazovat zákony a pravidla slušnosti s organizovanou podporou zájmových skupin. Je-li to neproveditelné v rámci politického systému a politických stran, provádět veřejný nátlak prostřednictvím sdružení a spolků.“ Konec citace.
10. 11. 2008 | 21:27

David - 2. část napsal(a):

Je proto potřeba co nejdříve změnit to zatuchlé klima na naší politické scéně a potažmo v celé společnosti, a to v tom smyslu, že když komunisté řeknou, obrazně řečeno, že 1+1=2, tak se nebudeme bát je podporovat a nebudeme se za to stydět, a na druhou stranu, když ODS řekne, že 1+1=2,35, tak budeme s ODS urputně bojovat. Prostě jestliže jednou je KSČM – de iure demokratickou politickou stranou a dostala se dokonce i do parlamentu, tak nelze ve skutečně demokratické společnosti předem podmiňovat, že by se nikdy nesměla dostat dokonce i do vlády, v které by už stejně nikdy nezískala takovou většinu, jakou měla před listopadem. To, jestli bude vliv KSČM dále narůstat, nebo naopak ubývat, zcela nesporně bude záviset na kvalitě politické kultury, kterou předvedou ostatní tzv. demokratické strany. Není žádné umění tzv. hodit na někoho komunistický pytel a vyřadit jej předem z diskuse. Naopak je uměním včas rozpoznat, které názory té které konkrétní osoby jsou užitečné a naopak které jsou škodlivé pro naši společnost. Není důležité kdo to říká, ale co říká a hlavně pak je nutné si pohlídat, zda nedochází k rozporu slov a činů a právě na to se musíme vždy soustředit.

Prostě ten hloupý a zcela ubohý falešný antikomunismus, musí zmizet z našeho politického myšlení co nejdříve, jinak se nepohneme dopředu. Na to, abychom potrestaly zločiny komunismu jsme měli 18 let a jestli jsme je nepotrestaly, není to vinou KSČM, ale zcela jednoznačně vinou všech polistopadových „demokratických“ vlád, které by z toho měly vyvodit také i svoji politickou odpovědnost. Je potřeba se nebát podívat pravdě do očí!

Podle mého názoru je už nejvyšší čas, aby všichni slušní lidé, a to bez rozdílu barvy pleti, náboženského nebo politického vyznání, úrovně vzdělání se spojili a vytvořili tak sílu, která by mohla, účinně čelit zlu, které nás stále ničí. Braňme se jakékoliv totalitě, ať je hnědá, červená nebo modrá!
10. 11. 2008 | 21:29

StandaT napsal(a):

Typografie komunistů je jen pseudointelektuální hvížďalova hříčka.

To, co je instalováno do krajských vlád, to nejsou nějací řadoví komunisté, kteří se jednou za měsíc sešli ve stranické buňce a hlasovali, že soudružka Novánková smí jet do Jugošky. To byli lidé, kteří formovali husákismus na plný úvazek. To jsou lidé plně zodpovědní za to, že jedni lidé byli vyhazováni z práce, za to, že druzí nedostávali doporučení ke studiu a za to, že třetí proseděli večer a půl noci na služebně VB jen proto, že měli dlouhé vlasy.

Tím, že se tito lidé dostali k reálné vládě, vhozením hlasovacích lístků pro ToSprávnéDobro, byli hozeni přes palubu všichni ti, kterým minulý režim ubližoval. A vy to tady schvalujete. Schvalujete, že ti lidé už nemají naději na satisfakci. Schvalujete, že ta tlustá černá čára, po které komunisté toužili jako po ničem jiném, že ta byla už konečně narýsována. Definitivně. Konečná. Opět budujete lepší zítřky na základech ze kterých byla vytěsněna morálka. Až tady zase budete modrým bolševikům předhazovat chudé stařečky, tak se koukněte do zrcadel. Mnoho z nich je chudých, protože jim minulý režim upřel vzdělání i práci, kdy by si mohli vydělat na slušný důchod. Přesně těmto jste schálili konečnou.

Chtěli jste zúčtovat s Topolánkem a zůčtovali jste s morálkou. A to je teprve první účet, který dostáváme. Další budou následovat. Lid si zvolil, lid si to vyžere. Apelovat na váš stud nebudu. Dokonce ani na tu - dnes u vás tak oblíbenou - sebereflexi.
10. 11. 2008 | 21:34

jarpor napsal(a):

David

S mnohými větami lze souhlasit. Jen kdyby nebyly v kontextu, že z ohně a vody lze udělat jednu materii.

A na konec ještě chybí připsat : Proletáři všech zemí, spojte se.

Hezký večer
10. 11. 2008 | 21:38

Vico napsal(a):

Jarpor : Jste jako pstruh, rukama se nedáte chytit. Jo, psal jste jen o postulátech jejich ideologie. Z toho přímo nevyplývá, že se reálně bojíte jejich naplnění. Já psal o tom, čeho se z jejich strany mohu reálně obávat/ za určité geopolitické konstelace/. Snad proto jsem zastánce evropské integrace. Na rozdíl od komunistů, našeho prezidenta a velké části ODS.
10. 11. 2008 | 21:42

Jan napsal(a):

Jací komunisté se dostávají k moci? No přece ti, které před plyšákem volilo přinejmenším 99 procent Čechů. Dávali jim jako ovce své hlasy (KSČ v Národní frontě), tak proč se dnes mnoho z těch, kdo před 1989 hlasovali ve volbách pro komunisty, diví? Bez jejich hlasů by se komunistům vládlo dost těžko.
10. 11. 2008 | 21:55

jarpor napsal(a):

Vico

Nejsem přítelem výzkumů veřejného mínění, ale na margo Vašeho závěu, 80 % členů ODS jsou zastánci integrace. (Když kladete rovnítko mezi ODS a komunisty v této věci.) Věřím, že jste tento fakt zaregistroval.

Fajn, Vy se reálně nebojíte té ideologie. To neznamená, že ta ideologie neexistuje. Takže jsem ve své první reakci nenapsal nic nepravdivého.
Voliči rozhodli jak rozhodli. Nezbývá než rozhodnutí voličů respektovat.
Neznamená to neupozorňovat na ideové základy stran a historické zkušenosti s nimi.

Existoval vtip - z lágru píše vezeň domů : Mám se dobře. Dobře mi tak.
Smutný vtip.

Hezký večer.
10. 11. 2008 | 21:57

Abraham napsal(a):

GAriG to vyjádřil nejlépe.Páně Hvíždala je jen maskot české žurnalistiky a e-migrantů a KSČM budoucnost a naděje ČR.
10. 11. 2008 | 22:18

Matěj Kopecký napsal(a):

Je jasné, že rudo oranžová záře na našem nebi by měla co nejdříve pohasnout. Doufám, že oranžoví socani a rudí komunisté bro přesvědčí i ty nejzarytější odpurce modrého ptáka v tom, že se blíží katastrofa. Hejtmani jako Palas, Emmerová, Rath, jsou zárukou rudé záře. Jim jde o jejich koryta a ne o lidi, Paroubkovi a jeho Peťulkou také jenom o moc. Na nás oni ... Každý normální a soudný člověk, který zažil jako já roky 68 a 89 musí s tímto bratrstvím skutečně nesouhlasit. Ač jsem nevolič ODS, až ve mně hrklo to, co se teď našim - rozuměj těch, co ČSSD volili, děje. To jsme mohli volit komunisty a ne ty Palasy, Emmerové a jiné přebarvené komunisty v ČSSD. A ten hospodskej Paroubek jim k tomu pěkně přizvukuje. Miloši Zemane, teď je to na tobě...
10. 11. 2008 | 22:46

Bergen napsal(a):

Nevím proč se tady zapomíná na fakt,že komunisté v krajských volbách nic nevyhráli. Mají již léta kolem 15% hlasů.Snad bychom si měli jen připomenout,že tady vedeme diskusi o tom,jak jim socialisté otevřeli cestu k moci.Výsledky voleb neznamenají ani tak obrat národa doleva,ale spiš protest,nesouhlas a znechucenost s tím jak ODS vládne.
10. 11. 2008 | 22:55

Ivan Hochmann napsal(a):

Fuj,že se nestydíte.Zase budete pindat a pindat až vám komunističtí gauneři zatnou tipec.

Přeji vám to z celého srdce.Lidé,kteří dokáží diskutovat o smysluplnosti toho co se u nás nyní děje si musí nést svoji odpovědnost.Přeji aby vás ta vaše levičácká inklinace zavedla až TAM.

Být mladým člověkem - sbalím pingl a nikdo by mě v tomto zas...... státě v životě neuviděl.

Fuj hnusáci. Ivan.
10. 11. 2008 | 23:06

oposum napsal(a):

To Rumcajs:
"Při čtení Viléma jsem si říhnul a u ROSSIANA jsem si prdnul."

Já sem to měl stejně, ale v tom druhém případě už jsem měl namále,
on ale ten ROSSIAN spíš vypadá na spamovací robot z Moskvy, kteří teď nepravidelně oblažují vybrané země v Evropě
10. 11. 2008 | 23:13

franci napsal(a):

..Já to furt říkám,že tak doluho budete strašit komunismem,(asi tak jak komunisti furt strašili kapitalismem),až se dostanou k moci.Zatím jen v omezené míře v krajích.
Teď bude záležet na nich jak se ukážou,teď můžou ukázat svou pravou tvář.(všechno zlé je na něco dobré)
Buď v těch krajích budou makat dobře a nebo špatně.V tom lepším případě posílí a v tom horším jejich preference spadnou pod 5% volitelnosti v příštích volbách.
Jinak jednoznačně je třeba říct že tak jak se podařilo zdiskreditovat slovo "kapitalismus" Klausovi a jeho vládám,tak se to nepodařilo zdiskreditovat komunistům za 50let.
Tak že pane Hvížďala, poděkujte především ODS že komunisti jsou dnes tam, kde jsou.
10. 11. 2008 | 23:17

Kakt napsal(a):

ROSSIAN:

Muzeme se na to take podivat opravdu zcela jednoduse : Uz nikdy namestkem hejtmana byvaly urednik KV KSC, duvody jsou snad jasne ..
10. 11. 2008 | 23:31

Saliven napsal(a):

Nejsem nadšen z toho, že si socdem pěstuje svojí konkurenci a špiní se rudým odérem, který odradí řadu voličů, ale když slýchávám jaká je u nás modrá reprezentace, v čem mají všem prsty a jak přes spřátelené firmy dojí veřejné prostředky, tak opravdu radši s těmi komunisty, protože ti sice nejsou tak schopní, ale nebudou se tak svinsky chovat. Je to smutné, ale je to tak. :-(
10. 11. 2008 | 23:45

Saliven napsal(a):

Ivan Hochmann:
O co jsou lepší modří gauneři, kteří už se třesou na unijní miliardy a kteří se neštítí vzít si za 5ti řádkový posudek 1 999 000 bez výběrového řízení?
10. 11. 2008 | 23:47

Saliven napsal(a):

Matěj Kopecký:
A ODS jde o lidi? :-))) Každý normální člověk, který nakoukne pod pokličku politiky se musí pozvracet z toho, co vytváří na ministerstvech a krajích ODS. Tím neříkám, že socani jsou svatí, ale tak (všeho)schopní jako lidé od ODS většinou nejsou. :-( Schválně si do ODS vlezte, nahlédněte jak to vypadá uvnitř a pak si to povíme.
10. 11. 2008 | 23:51

Saliven napsal(a):

Jinak tím, co jsem napsal nechci tvrdit, že jsou všichni z ODS špatní, to vůbec. Ale ti co mají nějakou důležitější funkci z velké části ano. :-(
10. 11. 2008 | 23:53

zdesta napsal(a):

p.Hvížďala:Vaše analyza ohledně členstva KSČM je velmi dobrá a nelze ji nic vytknout.Poslední odstavec vašeho blogu je na úrovni Xavera (V.Nový)a nemá nic společného se solidní novinařinou.Píšete zde o destrukci, destabilizaci,o ovlivňování toku peněz,o navazování na Brežněvovské tradice.Nevím sice jaké Brežněvovské tradice lze na komunální úrovni prosazovat,ale budiž.Teď k tomu ostatnímu.Každý straník (jakákoliv strana)se stává komunálním úředníkem nějakého resortu.Představa,že by někdo vtéto funkci úmyslně něco destabilizoval,nebo prováděl cílenou destrukci,je absolutním nesmyslem. Veřejné zakázky-tok peněz je kontrolován příslušným kontrolním orgánem,veřejností,tiskem a opozicí. To se týká také kompletní činnosti každého úřadu.Takový úředník naúrovni kraje, města. čí obce,neovlivňuje ústavu,zákony, mezinárodní vztahy třeba s Ruskem,USA,s EU,nebo s NATO a celou řadou dalších rozhodujících politických aktivit.Je v podstatě jedno jaký úředník(modrý-rudý)postaví novou čističku,opraví most, nějakou komunikaci,či rozšíří park.a.t.p.Mám dojem,že určitá spolupráce na komunální úrovni s komunisty se příliš démonizuje.
10. 11. 2008 | 23:55

Ivan Hochmann napsal(a):

Salivene,známe se.

Buťe tak laskav a neoslovujte mě.
Já na rozdíl od vás všech ostatních ,kterým komunisté a jejich ideje,myšlení,minulost nevadí se štítím všech i socanů. Jsou většinou bývalí bolševici,teď teprve ponese jejich strategie ovoce.Ostatní rudoši nalezlí do ostatních stran už svoje penzum odvedli.Teď je vidět Havlova špatná strategie,když svou tolerancí umožnil komunistické partaji přežít ty nejhorší časy,kdy jim hrozila smyčka na lucerně za jejich zločiny.Těď už jsou zase oprsklí a jen čekejte kdy rozmlátí ČSSD na kusy.

Pochybuji o vašem zdravém rozumu,když si myslíte,že se něco démonizuje.Však vám také vaše děti pěkně poděkují a celá Evropa se zatím pouze směje,jako vždy.

On je ten smích přejde.Ivan.
11. 11. 2008 | 00:19

Saliven napsal(a):

Ivan Hochmann:
Dokud budete plácat takové hlouposti, tak laskav nebudu - nechcete-li být oslovován, tak sem nechoďte. Vy narozdíl od nás všech ostatních, kteří jsme k politice alespoň trochu načichli, vůbec netušíte, co se děje. Zabýváte se ideologickými bojůvkami, zastydnul jste v minulosti a nechápete, že hoši z ODS dojí v současnosti nás všechny o miliardy.

PS: Netahejte do ničeho Havla, ten nikdy neměl páky na to, aby kohokoliv zakazoval (na rozdíl od ODS).
11. 11. 2008 | 00:27

Saliven napsal(a):

Ivan Hochmann:
Jo a než začnete pochybovat o mém zdravém rozumu, tak se naučte číst. O žádném démonizování jsem nic nepsal.

To vy postrádáte zdravý rozum pokud bojujete proti komunistům, ale nevadí vám doslova rozkrádání státu hochy z ODS.
11. 11. 2008 | 00:31

ivanT napsal(a):

Zajimavy clanek. Ale myslim, ze prehlizi to, ze krome snad Smerala vsechny predchozi verse komunisticke strany naprosto zavisely na existenci SSSR - svetove komunisticke velmoci. Tato komunisticka velmoc uz neexistuje, a nezda se mi, ze by Cina poskytovala alternativu.

Za techto okolnosti je treba analyzu poopravitr. Jsou dnesni komuniste o kterych mluvite slepi a nevidi novou realitu? Nebo je jejich plan jiny? Jestli ano, jaky?

Tezko si dovedu predstavit teror 50-tych let v malem statecku uprostred Evropy, jeste k tomu bez podpory podobnych stran. Tim nerikam, ze se komuniste maji prijmout jako kterakoliv jina strana, ale ptam se, kdo tedy oni opravdu jsou a kam chteji jit? Je to opravdu jednolita strana se spolecnym planem diktatury proletariatu?
11. 11. 2008 | 02:21

Terry napsal(a):

Vybral jsem jen pár citací z komentářů:

Theo napsal(a):
To teda máme u nás hodně duševních mrzáků.

Karel napsal(a):
Nejlepší antikomunismus je civilizovaná, nezlodějská, otevřená pravice.

Eduard Konečný napsal(a):
To že se dostali komunisté k moci je vina všech demokraticky vládnoucích stran v naší zemi.

Ivan Hochmann napsal(a):
Fuj,že se nestydíte.Zase budete pindat a pindat až vám komunističtí gauneři zatnou tipec.

a nakonec jedno "moudro":

Honza Český napsal(a):
Takže komunisté
„nic jiného neovládají než destrukci, která jim má pomoci se opět přiblížit k jejich vzoru: Rusku.“
A proto oni dostali v letošních krajských volbách o cca 21.000 hlasů více než v těch předchozích
A starosty mají ve stovkách obcí
Že tak skvěle destruují
Že nás přibližují k Rusku
Fakt chytrý

To Hvižďalové takovými nesmysly posouvají komunisty k moci.
11. 11. 2008 | 07:07

Matěj Kopecký napsal(a):

Ano, díky za komentýře, myslím, že lidé v této zemi jsou nepoučitelní. A je to pravda, že každý má takovou vládu jakou si zaslouží. M\y asi ty komunisty...
11. 11. 2008 | 07:21

Selen napsal(a):

ROSSIAN: Moc pěkně citujete, a používáte nevhodně cizí slova jako nepř. "mainstream" - opravdu. Připomínáte mi studenta rusistiky (jestli takový obor existuje), který zdeformován svojí orientací hájí něco úplně nesmyslného. Jestli je podle Vás rozšiřování NATO tvrdá a bezskrupulozní agrese vůči Rusku, tak nemám co dodat. Rusko tu není od toho, aby plnilo nějakou protiváhu USA, což se mu dařilo (ale neudržitelně) jenom v jaderném a vesmírném programu.
11. 11. 2008 | 07:33

honza napsal(a):

Co se divíte pane Hvížďalo, sám svými "havlovskými" články podrážíte nohy pravici a pomáháte do sedla komunistům.
11. 11. 2008 | 07:39

Teo napsal(a):

Odmysleme si politické strany a všimněme si, kdo se dostává z naprosté většiny k vlivným místům. Jsou to lidé, kteří cílevědomě jdou za svým prospěchem. Pracují dnem i nocí na tom a výsledky jsou podle toho. Významné místa na úrovni obcí obsadily klientelistické spolky, rozdělují si mezi sebou vliv na dění. O výnosy z vlivu jdoucí do kapes a kont vlivných.
Soupeření vlivných mezi sebou pak lze nazvat politikou. S plebsem to ale nemá nic! Plebs je použit jen jako politikum, jako voličstvo. Plebsu se jen podbízí před volbou slibem. Splnění slibů pak plebs reflektuje v další volbě.
Jde o hospodářství celého státu? Jde o prospěch každého pracovitého? Jen okrajově a prospěch vlivných má podstatnou přednost.
Každý i sebemenší úřad je místem vlivového člověka. Tato vlivová místa se musí opečovávat a na ně dosazovat vlivným spřízněné duše. Soupeření vlivných mezi sebou směřuje především k vlivovým postům. K ovládání vlivných pozic. O plebs rozhodně nejde!
Kdo pláče nad prohrou a jásá nad vítězstvím ve volbách? Vlivní! Lidé, kteří nějak ztrácejí, či získávají pozice vlivu, ztrácejí možnost a nebo získávají možnost se obohatit. Plebs jen zatím zoufale čeká, kdy dojde na splnění jemu daných slibů vedoucích k všeobecnému zbohatnutí společnosti, tedy i ku plnější peněžence plebsu.
Většinou se po volbách plebs dočká výmluv na předešlé vlády, na nebezpečnou politiku opozice, na nedostatečnou pracovitost plebsu a na vnější nepřátelský postoj jiných národů.
Sumarizace: Vlivní makají dnem i nocí na svém obohacení. Plebs jde ekonomicky do kolen. Vlivoví zaměstnanci obcí i státu mají jako vždy pohodu a stále rostoucí příjem bez obav z možného ekonomického vývoje státu.
KDOŽE TO MÁ PROFIT Z ČEHOKOLIV CO SE U NÁS ŠUSTNE? KDO NEMUSÍ MÍT STRACH Z BUDOUCNOSTI AŤ JE JAKÁKOLIV? KOMU NEVADÍ POLITICKÁ STRANA JAKÉKOLIV IDEOLOGIE? No přece ti, co sedí na vlivových místečcích a pilně jen plní příkazy a přání vlivných!!
Tak co si tu budeme namlouvat pane Hvížďala!
11. 11. 2008 | 07:57

Saliven napsal(a):

honza:
Pravice (myšleno ODS) si podráží nohy sama tím, jak se chová a jací lidé se v ní angažují - a to má ještě stěstí, že se o aktivitě některých lidí veřejně nepíše a většina lidí žije v blažené nevědomosti a tetelí se, jak to ta ODSka pěkně všechno dělá. Kdyby tam byli jiní (slušní) lidé, tak bych i já byl pro velkou koalici (pro kterou jsem byl, než množství svinstev o kterých jsem věděl nepřesáhlo kritickou mez), protože ke komunistům důvěru nemám. V tuhle chvíli (alespoň u nás v kraji), je to ale to menší zlo.
11. 11. 2008 | 08:01

Saliven napsal(a):

..než množství..přesáhlo kritickou mez.
11. 11. 2008 | 08:03

evzendavid napsal(a):

PANE Hvížďalo,zrovna se vracím z Britských listů kde mě nadyvedla nebetyčná hloupost autora Tomana.Řekl jsem si jeto vůl a přešel jsem na Váš článek.Ten je perfektní .Nebudu jej komentovat větu po větě protože to pro jeho dokonalost nejde,ale mohu Vám sdělit,žejsem pocítil pocit souznění.Nechutenství ,které jsem měl z Britských listů,ono ten jejich název mě mate protože by se měly jmenovat listy KGB,tak tobylo pryč.Vy jste to pojmenoval a popsal DOKONALE!Nezbývá mi nic jiného než slušmě a hezky poděkovat.Děkuji.
11. 11. 2008 | 08:03

Xury napsal(a):

Pro Tea:
můžete uvést nějaký příklad společenského uspořádání, kde to neplatí?
11. 11. 2008 | 08:58

Miloš napsal(a):

Nepřipadá mi, že by KSČM byla jediná, která má "dvojí jazyk". Viz. Topolánek: "Kdybychom lidem řekli před volbami co chceme udělat, nikdy by nás nevolili." Komunistů se nebojím, jsou stejní jako ostatní.
11. 11. 2008 | 09:10

ROSSIAN napsal(a):

selen, no máte pravdu, ten "mainstream" tam asi není nejvhodnější, ale to není podstatné. Nejsem student rusistiky, jsem vystudovaný politolog a poradce v oblasti mezinárodních vztahů.
Berte to tak, hegemonie USA vznikla rozpadem SSSR, kdy se uvolnilo obrovské politické, mocenské i ideologické vakuum - po zániku SSSR jako centra globálního komunismu. USA střádající během desetiletí obrovský mocenský, silový i ideologický potenciál na střet s nepřítelem ho po jeho zániku využila k vytvoření tzv. unipolárního světa - vlastní mocenské, politické i ideologické hegemonie, protože USA nestála v té době jediná překážka k vytvoření vlastního světa - pax americana.
Jenže nyní je situace poněkud odlišná sílí ostatní civilizační centra (Rusko, Čína, Indie, Latinská Amerika) a svět se stává multipolárním - kdy největší hegemon - USA postupně ztratí monopol na svoji politickou, mocenskou i ideologickou hegemonii ve prospěch jednotlivé mocenské i politické automie ostatních civilizací (tedy i Ruska). Je to zákonitý vývoj, stejně jako byl zánik bipolárního světa, kdy dříve či později se jeden aktér ukázal slabší. Ani dnes nebude moct USA čelit donekonečna sílícím požadavkům na mocenskou i politickou autonomii ostatních velmocí. USA tak zbývají pouze dvě možnosti uznat dříve či později realitu multipolárního světa a stát se jedním z několika rovnocenných světových mocenských center bez nároku na vlastní globální mocenskou i ideologickou hegemonii. V opačném druhém případě nezbývá USA nic jiného než vyvolat globální válku, protože jinak než prostou silou už by své globální záměry neprosadilo. Ani tak ale nezvítězí a historická zákonitost vzniku a zániku impérií i tak USA dostihne, ale za cenu obrovských obětí a politické, ekonomické i ideolgické destrukce vlastní civilizace a globální legitimity.
Euroatlantická vazba se během 21 století výrazně oslabí, NATO zanikne nebo se včlení do budoucí oraganizace euroasijské kolektivní bezpečnosti a Rusko se stane přirozeným mocenským aktérem v Evropě. Jakmile americký mocenský faktor z Evropy zmizí dojde k významné geopolitické změně myšlení u hlavních aktérů EU - Německa a Francie pro kterou se stanou prioritou vztahy s Ruskem.
Toto je geopolitická realita a nějaké iracionální pohnutky politických elit zemí jako je estonsko, ČR, Gruzie, Polsko apod. zde nebudou hrát jakoukoli významnou roli. USA nyní iracionální rusofobii politických elit těchto zemí podporuje - ale pouze z ryze pragmatických důvodů že se stále pokouší získat vliv v euroasii na úkor Ruska. Až budoucí politické elity USA zjistí že je pro USA lepší pragamticky se dohodnout s Ruskem než na něj tlačit tak obratem své vazaly potopí ve prospěch nového strategického partnerství s Ruskem. Vše záleží na budoucím geopolitickém vývoji a ne na tom jestli se zcela bezvýznamné elity zemí střední evropy budou rozhodovat zada na východ či na západ. A vazba na USA je v tomto směru velmi ošidná - USA nás v budoucnosti s klidem posune do východní sféry pokud pro zachování své mocenské přítomnosti v Evropě bude potřebovat Rusko - třeba proti zesílenému Německu či Francii a jejich geopolitickým ambicím.
My tady opravdu nerozhodujeme o ničem to je jenom jedna velká iluze.
11. 11. 2008 | 09:12

oranžový napsal(a):

Viléme , Viléme....:-(
Komunisté a jejich zvrácená ideologie v praxi :
Jak jinak si vysvětlit fakt , že po skončení nacistického řádění - přichází na řadu nové a prakticky totožné zřízení ?
Ano , komunistické - svojí rafinovaností a mocí nad životem a smrtí.
Např : taková uniforma.....
Oblékaly se do nich nejen vojáci,ale i tzv.lidové milice ,esenbáci a další složky, které měli ,,s hůry,, danou MOC nad životy lidí , podobně jako složky v NSDAP.
Všichni tedy víme, co bylo jejich náplní práce.... / ohlídat stádečko /
Tento systém byl doveden takřka k DOKONALOSTI - proč ?
Vtěchto složkách byli opravdoví profesionálové a i přez to , dokázali PŘEVÉZT určité pravomoci na obyčejné USMRKANCE.
Ptáte se o koho jde ?
Tak například takový holobbrádek rukující na dvouletou vojenskou základní službu - povolán jakožto ostraha státních hranic.
Tedy funkce pohraničníka, střežícího klid a mír.
To je ale pouze zástěrka , která má hlubší význam.
Představte si, že hodláte strávit rodinnou dovolenou někde - třeba v Německu / směr západ / a na státní hranici na Vás začne pálit ze samopalu nějaký smrkáč v uniformě .
Řeknete si : Šmarjá panno - co je to za magora a KDO jej pověřil takovýmto úkolem ?
Žeby ještě nějaký větší magor ?
Už VÍME ?
Stačí Vám to takhle ?
11. 11. 2008 | 09:18

Karel napsal(a):

TO evzendavid :

Konkrétně, konkrétně prosím, Evžo.

Emoce jsou pěkná věc, ale pak nejde o žádnou diskuzi, nýbrž o tělesné pazvuky, v lepším případě nechutenství.
Zkus to.
11. 11. 2008 | 09:21

Xury napsal(a):

Měl bych k článku i komentářům několik poznámek, ale nebudu je psát adresně.
Význam účasti komunistů v krajských vládách vidím v tom, že tím dochází k uznání této strany jako možného partnera při vládnutí na libovolné úrovni včetně té nejvyšší. Nedomnívám se, že by jejich se účast v krajských vládách vyznačovala nějakými excesy - na to nemají kraje sílu. Osobně očekávám, že pokud bude ČSSD s komunisty schopná sestavit vládu po volbách v roce 2010, tak to učiní. Nevím jestli tam budou přítomni i fyzicky (taktičtější by bylo držet se v pozadí a obsazovat méně viditelné, ale zároveň vlivné posty). Pokud nedojde k nějaké vnější krizi nedomnívám se ani, že by jejich účast (lhostejno zda skrytá nebo zjevná) znamenala nějaké velké změny. Lze očekávat oslabení vazeb na NATO a zvláště s USA a podporu všech státně regulačních byrokratických aktů, které půdou z Bruselu a naopak odpor k liberalizačním opatřením.Pokud by ovšem došlo k nějaké krizi, která by měla za následek oslabení NATO nebo USA, tak lze předpokládat, že zafungují jako ruská pátá kolona.
Řada komentářů hovoří o tom, že v Rusko už není SSSR a, že je tam kapitalismus. To je sice pravda, ale tamní demokracie má dost daleko i té, kterou tak často kritizujeme u nás doma. Komunisté předpokládají, že pokud se přimknou k Rusku, tak to jim nebude bránit v zavedení diktatury. Což by jim neprošlo ani v NATO ani v EU. Rusko přijalo trh ne z ideových důvodů, ale protože direktivní ekonomika selhala a vedla ve finále k pádu impéria. Je potřeba si uvědomit, že SSSR byl z mocenského pohledu pokračováním carského impéria pod jinou vlajkou. A tyto imperiální ambice tam samozřejmě přetrvávají.
Samozřejmě u nás by nedošlo k opakování února 48, ta změna by byla nepochybně pozvolnější a závisela by i na charakteru a intenzitě oné spouštěcí krize. Taky se nedomávám, že by došlo opět k totálnímu znárodnění. Malé firmičky a provozovny by patrně zůstaly soukromé, byť by jim samozřejmě stát notně šlapal za krk. Velké firmy by stát zřejmě částečně zabavil (třeba na základě trestních obvinění) nebo odkoupil pod cenou (zahraniční subjekty).
Pan Paroubek tvrdí, že účast komunistů ve vládě by dokázala, že nedokáží problémy řešit lépe a že by stejně jako ve Francii došlo k jejich marginalizaci. Zapomíná ovšem na tři věci:
1)Francie v té době stála na prahu občanské války
2) Česko 2008 není Francie 1968 a Češi nejsou Francouzi
3)Paroubek není ani omylem de Gaulle
11. 11. 2008 | 09:23

Vekslák napsal(a):

Mario: Ty veksláky, lháře atd myslíš jistě současné představitele ODS a miliardáře, kteří jediní mohli skoupit akcie nás všech a dnes vládnout pod záštitou privatizace pana Klauze???
11. 11. 2008 | 09:28

F.Srbek napsal(a):

K podílu na moci, nikoli k moci, se dostávají ti komunisté, kteří byli řádně zvoleni. Tisk, zejména MF už začal jejich životopisy podrobně a "nestranně" analyzovat. Strašení komunisty je stále velmi levnou a snadnou obranou u řady lidí, kteří voliče nedokáži přesvědčit svou prací. Volení zisky komunistů jsou podle mne ve větší míře způsobeny chybami ostatnách stran než jimi samými. Řada prostých lidá má zcela oprávněně obavy a obyčejný strach z nastávajících reforem zdravotnictví a řady dalších opatření. Je třeba hodnotit nová zastupitelstva na krajích podle výsledků jejich práce. To se konečně děje na místní úrovni řadu let. Tam , kde se lidé osobně znají se jen velmi těžko dá něčím strašit, nebo vytvářet iluzorní mediální obrazy "osobností". Letošní výsledky krajských voleb tak mohou být poučením pro všechny.
11. 11. 2008 | 09:32

StandaT napsal(a):

Salivene: vždycky jsem si Vás dobíral. Někdy v dobrým, jindy míň dobrým. Teď ale musím jít proti Vám.

Jdete proti svinstvům pravice. Proč ne. Ale proč jdete cestou rehabilitace architketů (byť regionálních) minulého režimu? Nota bene, když jste sami neudělali NIC pro satisfakci těch, kterým bylo ublíženo - třeba dorovnáním směšných důchodů těch, které Vámi vyzvednutí (ano vámi, nikoliv voliči!!) ničili a nenechali je pracovat tak, aby výpočet důchodu nebyl ponižující? Pokud někdo musel dělat kotelníka, nebo uklízečku za 1500Kčs v 85tým roce - jaký může mít dneska důchod, co myslíte?

Jak chcete budovat lepší společnost, když legetimizujete, a tím i rehabilitujete, zlo předchozího systému? Už jsem to psal včera v noci - Vy stavíte změnu na základech, z kterých jste vytěsnili morálku. Cíleně a cynicky. Nemluvte už více, prosím, o mocichtivosti těch druhých. Na to jste právě ztratili právo. A hlavně od Vás už nechci slyšet něco o chudých starých lidech - to po Vás vystartuju, jako Hochmann s Pocestným dohromady!!!
11. 11. 2008 | 09:35

Xury napsal(a):

Pro Rossiana:
nějak vám v tom vašem geopolitickém rozboru vypadlo několik věcí.
Za 1) ani v dobách studené války nebyl svět bipolární. Čína od konce 60.let hrála důležitou úlohu a v podstatě se v té době vytvořila tři mocenská centra, z nichž se nedalo ignorovat žádné. Význam Číny s hospodářských růstem vzrostl, na druhé straně je ekonomicky více propojena s USA a EU než kdy v minulosti.
Za 2)Euroasijské propojování - k tomu by musely existovat nějaké společné hodnoty a ty v tuto chvíli neexistují. Mimochodem co si představujete pod pojmem kolektivní bezpečnost?
ad 3) USA (a pro NATO to platí zrovna tak) nejsou impériem (to je jen nadávka antiamerikanistů) a nikdy nebyly.
11. 11. 2008 | 09:52

baf napsal(a):

ROSSIAN vy jste se pěkně inspiroval ve Velké šachovnici, kterou tak odsuzujete :-)

Ale nejspíš to tak nějak bude, ovšem v té době se v Rusku bude mluvit čínsky.
11. 11. 2008 | 09:55

Kamil napsal(a):

Kdy se začnou komunisté distancovat od Lenina?
http://neviditelnypes.lidov...
Je důležité, aby se lidem otevíralo co nejvíce utajovaných archiválijí, aby si mohli opravit svůj náhled na minulost.
Hezký den.
11. 11. 2008 | 10:06

Vilém napsal(a):

oranžový
Svůj nick zřejmě myslíte jako ironii, jinak byste měl své kvílení směřovat k vlastním papalášům.
Vámi popisované hrůzy levou rukou zvládne kdejaká válčící demokracie, stačí si připomenout primitivy jako vojínku Englandovou.
Pro demokracii a práva občanů je však v současnosti nebezpečnější Štětina a jeho komise než celá KSČM. Kdyby KSČM neměla ve svých řadách lidi s nesmyslně nostalgickým vztahem k normalizaci a pochybnou minulostí z té doby, okamžitě bych do ní vstoupil, protože její program je mnohem kvalitnější než u jiných parlamentních stran a jako jediná je vůbec schopna postavit se patologickému glajchšaltování společnosti podle neoliberálních tržních zásad. ČSSD v tomto ohledu patří "čestné" místo nejpodlejší strany, protože na rozdíl od ODS a pravice svou sprostou politiku vydává za levicovost.
11. 11. 2008 | 10:15

oranžový napsal(a):

Máte problém Viléme - víte o tom ?
Např: takové ,, glajchšaltování ,,
Vy mě z něj obviňujete a přitom Váš článek je jeden velký glajchšalt :-))

Pro mě jsou důležitější prostá FAKTA - Víte ?
11. 11. 2008 | 10:30

Ivan Hochmann napsal(a):

Xury,oranžový,

přišli jste s křížkem po funuse,To vše o čem píšete zde bylo stokrát prodiskutováno i s osobními útoky a nadávkami.Je zbytečné a hloupé otevírat diskuzi s takovými exoty jako Vilém,Rossian a další.

Mnohdy obviňuji glogaře,že svými tématickými teoretickými úvahami coby kdyby a proč to,či ono podněcují a aktivují tyto lidi.

Pan Hvížďala k nim ani moc nepatří.Řekl ve svém blogu jasné a striktní závěry ke kterým uvažující člověk nemůže mít výhrady.
Jenže tihle leváci si vyberou větu a rozvinou ji známou bolševickou demagogií do obludných rozměrů.Přesně podle receptu Paroubkovic socanů.
Jsou se svými útoky tak čitelní a odporní,že člověka skoro napadá některé excesy z vládnutí ODS bagatelisovat.

A vlastně proč ne?Čeho tak strašného se dopustila koaliční vláda,že jim polovina občanů naočkovaných levičáckým serem nemůže přijít na jméno?
Už jste zapoměli na Bamberk,izraelkou dálnici,Diag Human,mašifíru,a tu plejádu socanských svinstev ?

Teď přidali největší hnus.Ukázali se v pravém světle,což vědoucí lidé(ano považuji se za vědoucího a hlavně předvídavého,neboť se dokáži poučit i z historie)dávno věděli že tak učiní.Celých 20let od převratu k tomu směřují.Jsou to vlastně přesvědčení bolševici.(V ODS jsou ti převlečení vychcánci,kteří budou v každé době a každém režimu).

Je mě odporné se k těmto věcem vyjadřovat.Vy všichni,kteří si myslíte,že komunisti v krajských radách nejsou nebezpečím a urážkou čestných lidí jste ....... ,a stejná......jako oni(to si o vás myslím ,bez jakékoliv diskuze).

Ivan.
11. 11. 2008 | 10:33

ROSSIAN napsal(a):

Ano, Čína sehrávala v době bipolárního soupeření důležitou úlohu, ale pouze nikoli jako aktér (USA, SSSR)ale jako důležitý prostředník v rámci soupeření obou bloku. K tomu aby Čína vytvořila "tripolární" ji chyběl mocenský i ideologický potenciál, který mělo USA i SSSR. Pravdou je že Čína je dnes s EU a USA ekonomicky velmi propojena. V případě "euroasisjkého propojování" jsem neněl na mysli společné hodnoty ale mocenský pragmatismus. Euroasijskou organizace kolektivní bezpečnosti myslím bezpečnostní spojenectví Ruska, EU, SNS s perspektivou rozšíření o Indii, Čínu, Írán jež by řešila hrozby a rizika euroasijské bezpečnosti mnolem lépe než současná koncepce rozšířování NATO, jež vyvolává napětí tím že je stále byt neformálním mocneským prostředkem jediného hegemona - USA. USA lze jednonačně označit za impérium, protože má všechny jeho znaky - vizi šíření vlastních politických i ideologických hodnot jako univerzálních (idea univerzální demokracie), možnost - i když stále slabší zasahovat o ovlivnovat situaci ve svůj prospěch kdekoliv na světě. USA bylo na vrchlu své im periální moci v 90 letech, nyní už je jeho impriální potenciál na poklesu.
baf, v Rusku se nikdy nebude mluvít Čínsky - je to podobně nesmyslná utopie jako že Evropu znovu islám. Pro Čínu namísto expanze do nehostinných oblastí Sibiře je mnohem váhodnější udržovat s Ruskem tento konsenzus - Rusko Číně dodává výhodně nerostné zdroje (na rozdíl od neokonzervativní západní strategie chybí v Čínském geopolitickém myšlení prvek expanze - např. v případě USA pokusy tyto zdroje získat pro sebe na úkor Ruska - expanze do kaspiku), a Čína svůj geopolitický zájem nesosutředí na dobytí sibiře ale geopolitickou expanzi do jihovýchodní asie a Afriky. Čína zkrátka pro Rusko neznamená zdaleka takovou hrozbu jako různé západní koncepce - např. rozšiřování NATO. Rusko má historickou zkušenost s tím že nejvíce bylo ohroženo vždy tlakem ze západu a nikoli z východu či jihu.
11. 11. 2008 | 10:37

Vilém napsal(a):

oranžový
Mám určitě spoustu problémů, ale na rozdíl od vás ani nepotřebuji monolitní názor a mohu vidět přednosti komunistů i přes to, že vím o jejich nedostatcích. Tolik k tomu glajchšaltování. Z vás mám pocit, že potřebujete věci vidět černobíle a komunistům připadla ta černá, přestože už dávno nejde o KSČ.
Doporučuji plácat se po rameni s tak zásadovými a neotřesitelně nesmiřitelnými lidmi jako je Ivan Hochmann, sice tím připomíná normalizační komunisty, ale problém určitě nemá.
Hezký den
11. 11. 2008 | 10:40

oranžový napsal(a):

Tak abychom to nějak ukončili...
Pan Hochman napsal /proto Vás to tolik irituje / holou PRAVDU.
Pan XURY vyjádřil totéž.
Chcete po mě opravdovou chuťovku ?
Obávám se, že by jste to neunesl....
11. 11. 2008 | 11:19

dej2 napsal(a):

A stejně se mi někdy po komančích zasteskne.Ti by s takovým rosianem na druhé straně barikády udělali exemplární akci.Kam by se ně srala taková čučkařka Brožová.No dnes může rosian psát a psát,a nikdo u něj ráno ve 4 hodiny nezazvoní...
11. 11. 2008 | 11:47

Saliven napsal(a):

StandaT:
Ale my se tu bavíme o kraji, takže Vaše věcné poznámky (jakkoliv s nimi souhlasím) jsou trochu mimo mísu. Je to výběr ODS nebo komunisti - já volím (což bych si ještě před pár dny nebo týdny nepomyslel) komunisty. Pošlete mi mejl a já Vám "mimo záznam" napíšu proč.
11. 11. 2008 | 11:53

Selen napsal(a):

ROSSIAN: ty prognózy zní sice zajímavě, ale z historie dobře víme, že odhadnout vývoj v čemkoli na ubohých pět let dopředu je rovno hádání z ruky. NATO může zaniknout, klidně, stejně tak se může upevnit jeho význam. Francie a Německo se můžou přimknout k Rusku, stejně tak ale Francie může stát v čelé nějakého Středomořského svazku a Německo v čele Středoevropského i s námi. Souhlasím jenom s tím popisem minulosti a závěrem, že jako malý nárůdek nemáme a nikdy moc nebudeme mít žádné slovo. Jakékoliv odhady na desítky let vpřed nemají smysl. Podívejme se na ty zmíněné velké země Evropy (Chirac-Sarkozy, Schroder-Merkelova) co udělá jeden člověk na nejvyšším postu se zahraniční politikou a mezinárodními vztahy svého státu... Čímž jsme ale odbočili od původního - nepřijímám myšlenku, že by Rusko bylo po pádu SSSR nějak systematicky likvidováno ze strany USA. Nynější vyhrocený stav je výsledkem především Putina, který důrazem na nacionalismus, sílu a velmocenskost upevňoval svou pozici v Kremlu.
11. 11. 2008 | 12:03

Kritik napsal(a):

Jací komunisté ve skutečnosti jsou? To by zajímalo každého.

Kdo je poznal za socialismu jako konkrétní lidi z masa a kostí mohl odvodit, že ideologická platforma, kterou se zabývá autor článku, je až to poslední, čím se odlišují. Byly to skupiny lidí:

1. Prospěcháři největšího kalibru, kteří KSČ viděli jako prostředek k získání vedoucích pozic na pracovištích, podnicích, státní správě (úřadech), nebo dokonce v centrálním řízení.
Kdyby tu byl dnes Hitler, našel by v nich své nadšené spolupracovníky.

2. Prospěcháři, kteří prospěch viděli v co nesnazším životě bez problémů pro sebe a své blízké. Šli zkrátka cestou nejmenšího odporu. Byla jich v KSČ většina, jako ostatně dnes v každé politické straně. Kdyby tu byl Hitler, aktivně by pro něj pracovali.

3. Ideologicky přesvědčení komunisté, kteří měli tuto ideologii jako jedinou správnou.
Těchto lidí bylo velice málo. Jednalo se o jednotlivce mezi tisíci jiných. Jimi se zabývá autorův článek.

3. Lidé s enormním sociálním cítěním, dokonalí pracanti a obětavci. Zpravidla neprůbojní, ale po lidské stránce téměř vzoroví, i když deformovaní bezpáteřními názory ateistické výchovy. Těch si funkcionáři KSČ vážili nade všechno a snažili se je získávat do svých řad, aby se jimi mohli chlubit.
Kolik jich mohlo být, to vidíme i dnes sami kolem sebe.

Po obrácení větru v roce 1989 se jako korouhvičky obrátila i skupina principiálních prospěchářů (bod 1 tohoto komentáře) a dnes jsou z nich obvykle zaujatí pravičáci pod ekvivalentními stranickými nálepkami, vznešeně používající za mořem hanlivý název "liberálové". Pokud zbohatli, své mlaskání utajují a i jinak izolují svoje soukromí.

Skupina z bodu 2 tohoto komentáře zpravidla stranické angažmá vzdalo nebo se vetřelo do politických stran, ve kterých je (podle jejich hodnocení) může čekat osobní prospěch (ODS) nebo alespoň něco z drobků padajících ze stolů mlaskajících mocných (ČSSD).

Skupina obětavců (bod 4) se buď nechá vláčet propagandou nebo to jsou členové a voliči socialistů. Nemůžeme čekat, že by přímo masivně přešli do aktivní politiky a tvořili součást stran a pokud ano, lze předpokládat, že menšinově zůstali v KSČM. Ostatní jako voliči tvoří přesvědčenou základnu ČSSD.

Zbývá nám jen skupina ideologicky přesvědčených komunistů (bod 3). Jsou to v podstatě charakterní lidé, alespoň v tom smyslu, že se neobrací tam, kam právě vane vítr. O nasměrování charakteru můžeme diskutovat, máme však o čem. To u těch prospěchářů z bodu 1 a 2 nemůžeme. Ti nemají žádný fundament (základ), jen egoismus a vlastní prospěch.

Nicméně, angažmá dřívějších přesvědčených komunistů nemohu potvrdit z praxe. Až na informace z médií o konkrétních lidech tohoto druhu nic nevím. Kdo je zná jako lidi a ne jako médii předkládaná ideologická klišé, nechť to zveřejní.

Za vším je totiž jen člověk. Se svým přesvědčením, cíli a záměry. Nejhorší však pro tuto zemi (a každou jinou) jsou prospěcháři z bodu 1 a 2 tohoto komentáře.
11. 11. 2008 | 13:01

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Kritiku,

znáte to pořekadlo :"Nejhorší je srážka s blbcem".

Jsou tací.Jsou ještě dnes jsou schopni diferenciace mezi komunisty.Je všeobecně známo,zákonem ošetřeno,že komunismus je ideologie protilidská,zločinecká,zlovolná.Komunisté jsou tedy logicky zlovolná zločinecká hovada.Je mi jedno zdali jsou chytří,nebo hloupí.Naivní,nebo vychcaní.Nikoho ani mě to nezajímá.Poznali jsme ten hnus hnusných lidí na vlastní kůži.

Dalo by se to vyjádřit ještě lapidárněji,mám ale ten dojem ,že by měl správce blogů zbytečnou práci.

Vy mě asi neporozumíte,ale pro informaci:přečtěte si ještě jednou první větu tohoto mého článku.
Ivan
11. 11. 2008 | 13:33

Ivan Hochmann napsal(a):

Abych zamezil dalším výlevům "obětavých a čestných komunistů",kteří by chtěli profitovat na rčení
že za vším je ČLOVĚK, říkám :

"už jsme vás jednou vykopali na smetiště dveřmi,ani jsme vám za hrůzy a zničené životy milionů lidí nedali přes držku.
Vy se nyní s drzostí vám vlastní vracíte zpět oknem.
To opravdu počítáte s tím,že jsme takoví srabi a zbabělci,že bychom se báli zůčtovat s vámi jednou provždy a definitivně.
No myslet si to můžete."

Ivan.
11. 11. 2008 | 13:43

lubka napsal(a):

Pane Hochmane,kdyby se měl člověk určovat podle způsobu vyjadřování a argumentace,tak největší bolševik v téhle diskuzi jste vy.
11. 11. 2008 | 13:59

Alf napsal(a):

Je zajímavé, že nejzuřivější antikomunisté v dnešní době se rekrutují v převážné většině ze zuřivých komunistů nebo svazáků minulého režimu (Štětina, Mejstřík, Langer, Nečas, Bendl a mnoho dalších). Těžko se dá ve vrcholné politice najít někdo, kdo se "neprostituoval" za minulého režimu. Bezpáteřnost těchto lidí, jejich obdiv k těm, kteří jsou momentálně mocní a jejich přezíravý postoj k těm, kteří jsou momentálně slabí, to opravdu vyžaduje notnou dávku otrlosti, podlosti a typické lidské špinavosti. Kdyby tito lidé někam zalezli a nic neovlivňovali, byli by asi slušným lidem k posměchu. Nejhorší však na tom je to, že tito lidé se proderou za každého režimu k moci a ze svého postavení ovlivňují životy milionů lidí!

Karel Steigerwald
- přisluhovač režimu, ať je jakýkoliv. Dnes populární glosátor pravicového deníku MF Dnes a kritik všeho levicového byl před rokem 1989 aktivním publicistou v tehdejším komunistickém tisku. Není bez zajímavosti, že jako jeden z prvních (!) podepsal komunistickou Antichartu, akt „veřejného“ odsouzení signatářů Charty 77. Kdyby se, nedej bože, dostali v našem státě k moci třeba neonacisté, hádejte, kdo by pěl nejhalasnější ódy na znovuoživší „famózní myšlenky velkého spasitele Adolfa a jeho věrných?“

Jaromír Štětina
- v současnosti jeden z nejagilnějších antikomunistů požíval za minulého režimu nejedné výhody, díky čemuž se mu, jako zapálenému komunistickému reportérovi, naskytla nevídaná možnost cestovat po zemích tehdejšího Sovětského svazu. To se, v takové míře jako jemu, mohlo poštěstit jen kovaným kádrům. Jen co došlo k převratu v roce 1989, najednou jako mávnutím kouzelného proutku „prokoukl“ a povýšil antikomunismus na svůj životní úděl. Antikomunista par excelence, bez bázně a hany...

Martin Mejstřík
- Štětinova pravá ruka v horlivém antikomunismu proslula před rokem 1989 mimo jiné aktivním výkonem funkce svazáckého vůdce. Dnes všechny kolem sebe, včetně nemluvňat a plyšových zvířátek, poučuje, jaké že je ten komunismus příšerné zlo a proč musí být zakázán. Vskutku veleformát...

Jan Šinágl
- tzv. „občanský aktivista,“ věčný kverulant a profesionální demonstrant proti všem a všemu. Obdivovatel praktik Vladimíra Hučína a vražedného komanda bratří Mašínů s Milanem Paumerem (viz též níže). Mezi hlavní osobnostní rysy této na první pohled výrazné figurky patří jasnozřivá schopnost (znalci v oboru psychiatrie nazývaná pokročilá paranoidní psychóza) vidět komunistické ohrožení, kamkoliv se jen podívá. Kdybyste proto někdy potkali vyššího holohlavého pána, jak demonstruje proti prodeji dětských hraček nebo vánočního cukroví s tím, že „jsou v tom zcela určitě ukryti zločinní komunisti,“ víte, s kým máte tu čest.

Vladimír Hučín
- velmi zručný a vynalézavý mužík – pyromanii a terorismus povýšil na nejvyšší ctnost. Proslul např. tím, že v 70. letech minulého století ničil pomocí výbušnin veřejné vývěsky. V roce 1973 pak také zapálil stánek s tiskovinami ze Sovětského svazu, podílel se na útoku proti klubovně mladých svazáků a jiných „klukovinách.“ Ideál ozbrojeného „boje proti komunismu“ ho neopustil ani po listopadu 1989, díky čemuž se stal modlou všech podobně smýšlejících lidských kreatur. Pan hrdina s velkým Pé...

Milan Paumer
- skutečně zdatný představitel zemitého antikomunismu. Člen vražedného komanda bratří Mašínů, který stále uniká spravedlivému procesu a ještě pořád mu zbývá dostatek energie a invence spoluorganizovat s lidmi jako Šinágl nebo Hučín agitační demonstrace proti čemukoliv, co byť jen trochu zavání levičáctvím. Podobně jako Hučín je příznivcem krveprolití ve jménu „svaté války proti komunismu.“ Jeho nejvyšší (a zřejmě jediné) životní krédo by se dalo shrnout do stručného: „Ostatně soudím, že komunisti musí být do jednoho zničeni.“

Ross Hedvicek
- jedna z nej(tragi)komičtějších postaviček českého internetu. Sebestředný narcis zahlcující internetové diskuse a mailové schránky spamem ve formě svých „protikomunisticky buditelských“ textů, jež se mnohdy řetězovou formou šíří dále. Nedivte se proto, když i vy najdete ve své elektronické schránce nějaké to agitační „psaníčko“ od Rosse Hedvicka. Nejrozumnější rada? – zní tak prostě: okamžitě smazat.
11. 11. 2008 | 14:22

Ivan Hochmann napsal(a):

S lidmi komunistického ražení

se rozumně povídat nedá.Ostatně soudím,že komunisté musí být do jednoho zničeni!

Ivan.
11. 11. 2008 | 14:39

lubka napsal(a):

Pane Hochmane,myslíte si,že všichni ti,kteří s vámi nesouhlasí jsou komunisti?
11. 11. 2008 | 14:44

oranžový napsal(a):

Vypadá to, že někteří jedinci stále NIC nepochopili a uznávají pouze a jen závěry XXV /nevím kolik ,,X / sjezdu ÚVKSČ.
Jednomu z těchto roztleskávačů , jsem slíbil ,,chuťovku ,,.
Další zájemce se už právě přihlásil.
Budete tedy mít / dnes,nebo zítra / co požadujete.
11. 11. 2008 | 14:49

lubka napsal(a):

NIC nepochopili....
Uznávají závěry sjezdu....
Bla,bla,bla.
Víte,jsou tu lidé (i když mi to třeba nebudete věřit),kteří přemýšlí vlastní hlavou a vědí,že nic na světě není černobílé. Vy dva ne. Pro vás je jenom černá a bílá. A heslo "Kdo nejde snámi,jde proti nám".
Já si to heslo pamatuju. Bylo napsané na každém rohu a bylo to komunistické heslo.
Myslím,že máte ke komunistům blíž než většina ostatních.
Ne v tom,jakou ideologii vyznáváte,ale ve způsobu myšlení.
11. 11. 2008 | 15:10

Oponent napsal(a):

Hvížďala by rád strašil komunisty, ale neví jak na to. Drápe se do historie uř od roku 1929 i když jaksi zapomněl na činnost komunistů za 2.světové války a jejich odpor proti fašismu. A tak straší obavou o rozdělování toků peněz, jako by ty dosavadní toky,bez komunistů byly kdovíjak čisté. Nebyly a právě když ty toky budou moci komunisté více kontrolovat, tak je předpokled, že ty toky peněz budou čistší. Vždyť KSČM je jediná popřevratová strana bez průšvihů!!
11. 11. 2008 | 16:09

jarpor napsal(a):

Oponent

Soudím, že "průšvihů" této strany před listopadem 89, a "průšvihů" celé její ideologie v zemích, kde se mohla tato ideologie realizovat, bylo pro Vás patrně málo.

Ne tak pro jiné.
Stačilo. Není třeba světu si to znovu zopakovat.

Hezké odpoledne
11. 11. 2008 | 16:25

oranžový napsal(a):

Jen krátce: Zarážející FAKT
Že se alespoň trochu nestydíte......
11. 11. 2008 | 16:43

StandaT napsal(a):

lubka: dovolím se připojit do soutěže "kdo má blíže ke komunistům", kterou jste tady rozehrál. Nejblíže k nim mají ti, kdo z nich dělají nekritizovatelné a nedotknutelné.

Dolejš, Filip, Paroubek a další tady roky vytvářeli pohled, kde dnešní komunisté a komunisté minula nemají spolu takřka nic společného. Že jsou to dvě různé organizace, dvě různé party lidí. Tato maska padla. Protože komunisté dosazení na kraje nejsou žádné nové tváře, které se objevili až po 89tém roce. Dneska už každý vidí, že tady JE personální kontinutia. A, jak doufám víte i Vy, partaj to jsou lidi a nic než lidi. SocDem umožnila nástup ne nějakým novým, čistým, s minulostí nic společného nemající komunistům, ale normalizačním kádrům! Spoluarchitektům minulých sviňáren osobně a plně zodpovědných ze svých minulých postavení. Aparátčíci dostali amnestii a opět budou rozhodovat a Vy tady budete okřikovat ty, kterým se to nelíbí?!?

Salivene: posílám mail, jsem zvědav.
11. 11. 2008 | 17:09

lubka napsal(a):

Standa T:
Děkuji vám za váš názor,který mě utvrdil v mém názoru.Můžete mi vysvětlit jakouže hru jsem to já rozehrál? Kde se rozplývám nad komunisty a schvaluji jejich dnešní postavení? Kde se rozplývám nad Filipem ,Dolejšem a Paroubkem? Děláte mi tu politické školení a ani pořádně číst neumíte.
Ohradil jsem se tu proti presentaci určitých lidí,jejich verbální projev a řešení problému je totožný s jednáním komunistů.Můžu vás ujistit(a je mi vcelku jedno,jestli mi budete věřit),že komunisty rád nemám a z jejich postavení radost nemám.Ale jsou tady a po pár letech vládnutí ODS jejich vliv vzrostl. Není vám to divné?
A k tomu okřikování.Přečtěte si ještě diskuzi a zjistíte kdo koho okřikuje.
Trochu objektivity by vám neškodilo.
11. 11. 2008 | 19:14

ivanT napsal(a):

Vazeni,

Jak ctu ty komentare, napada mne otazka jak si vlastne lide predstavuji demokracii.

Komuniste jsou nesnesitelni a meli by se zakazat, socialni demokrate take protoze jsou to jen kryptokomuniste, zeleni asi rovnez, te druhe strane jsou ODS jen zlodeji a take jen nedavni estebaci, ...

Chceme tedy vlastne parlament a politicky system, ve kterych by bylo vic politickych stran vice nez jedna? A kolik je vlastne lidi, kteri by chteli, aby radeji nebyla zadna? A co s volici? Mnozi je povazuji za zcela neschopne, nepoucitelne, a pdodobne, a meli by se tedy snad take zrusit.

Muze mi nekdo vysvetlit, co bychom si vlastne prali?
11. 11. 2008 | 21:49

Selen napsal(a):

ivanT - myslím si, že existence KSČ a hlavně tolerance až obhajoba jejího postavení po těch 40ti letech je OSTUDA tohoto národa. Co bych si přál? Aby tomu tak nebylo, to je jednoduché.
11. 11. 2008 | 22:52

Ivan Hochmann napsal(a):

Ivane T:

Je nepodstatné jak by si kdo co představoval.Běh života má přesné dané zákonitosti,které jsou-li narušeny,poškozeny,nerespektovány,dochází ke kolapsu.Jak jedince tak celých národů,celé lidské společnosti.

Demokracie jako jistý způsob žití sice dává velkou pravomoc jedinci ,ale zdá se že o to velká většina vůbec nestojí.Pravomoc totiž automaticky musí generovat odpovědnost,ta zase zdrženlivost a toleranci ,atd atd.
Je tedy naivní ptát se kdo co chce.

Máme zde jistou společenskou nabídku a ti,kteří ji nechtějí akceptovat ať táhnou do řitě.Už jsme jim to řekli tolikrát a oni tomu nechtějí rozumět.Asi potřebují bičem přes tlamu,jak už jsem řekl.

Děkuji za pochopení.Ivan.
11. 11. 2008 | 23:15

Ivan Hochmann napsal(a):

Je možné,že se moje myšlení,zkušenosti,získané vědomosti,a vyjadřované názory mohou změnit.

Ale snad v druhém životě ,po reinkarnaci,kdy by se ze mě mohl stát Vůl.

Dobrou noc Ivan.
11. 11. 2008 | 23:21

ivanT napsal(a):

Ivan Hochmann:

Podle Hinduismu (odkud reinkarnace pochazi) bude vase nove vteleni takove, jake si zaslouzite svym soucasnym zivotem. Doufam, ze mate o hodnote sveho soucasneho zivota lepsi mineni :-)
11. 11. 2008 | 23:33

Ivan Hochmann napsal(a):

Opravdu jsem nevěděl,

že převtělení je řízeno hodnocením prožitého minulého života.
Vidím v tom ale jistou nepatřičnost.Jsou v hinduistickém náboženství povoleny nějaké vyjímky ?
Dovolím si tvrdit,že lidský život je z hlediska vyšší moci daleko náročnější a pro požadavky na kvalitu i mnohem trpnější.

Je tady logicky přijatelnější být v druhém životě volem a krásně si bučet,být posvátnou krávou ve společenství neagresivních lidí.Vcelku bych to bral.

Hodnotící prvky používané k objektivnímu poznání mohou být dle vzdělání,nálady,a dalších faktorů velmi rozdílné.Vidíte to na těchto stránkách.

Ivan.
12. 11. 2008 | 09:20

oranžový napsal(a):

Sázka na lidský rozum.
Každý ,kdo volá po starých komunistických pořádcích - by si měl v klidu sednout a popřemýšlet ,co vlastně chce nejen on sám, ale co je do budoucna DOBRÉ pro jeho potomky.
Ano - každý z nás si dobře pamatuje , co nám obyčejným lidem slibovala KSČ a co nám slibuje nyní.
Také dobře víme, jak s těmito sliby naložila .
Svoboda člověka /jedince / se zcvrkla na malé pole působnosti,někam před ostnatý drát státní hranice.Na jednoduché otázky položené své 10-ti leté dceři např:
Že jsme směli poslouchat JEN povolenou muziku,že jsme se nemohli /dle vlastního uvážení / podívat do sousedních kapitalistických zemí,že byli schopni na nás střílet mladí cucáci v uniformách,že jsme museli držet HUBY ,že nás udržovali v houfech pěkně pod ideologickou kontrolou /pionýr,svazarm a jiné aktivity / a že existuje jakýsi TŘÍDNÍ NEPŘÍTEL,který nás ohrožuje / kdo by to asi měl být ? / zkrátka - sečteno a podtrženo, NIC příjemného a jaká byla reakce mojí dcery ?
Zírala na mě s otevřenou pusou a ptala se mě stále dokola : PROČ,PROČ a zase PROČ.
Říkám jí - holka já fakt nevím,co jsme komu udělali a proč jsme trestáni takovou NESVOBODOU.
Víte - já už takovému zřízení a takovým lidem NEVĚŘÍM ani dobrý den.
Jejich ideologie je : ovládnout člověka a direktivním nařízením směrovat jeho,členy rodiny a celou společnost na úroveň POSLUŠNÉHO STÁDA, které by mohli ovládat dle své libosti.
Osobně VOLÍM a doporučuji každému SVOBODNÉ rozhodování o sobě samotném, o své rodině a o své společnosti.
Peníze,peníze a pořád peníze -slýcháme to stále: že nejsou a proto jsme nespokojeni.
Máme ale svobodnou šanci si je vydělat.
Sosialistické zřízení nabízí pouze pár mizerných grošů za OBROVSKOU CENU - za ztrátu SVOBODY.
Sázím proto na rozum lidí,kteří sice mohou být s něčím nespokojeni,ale MAJÍ tu možnost něco změnit - změnit SEBE a víc si VĚŘIT .
Nepodléhejte planým slibům bývalých krutovládců,kteří čekají na Vaši SLABOU chvilku - kterou by využili v to, co si naši rodiče a někteří z nás museli prožít.

Odpůrci komunismu mají pouze JEDNOHO nepřítele - komunisté pokládají za nepřítele kohokoli / třídní nepřítel /
včera to byl soused, dnes manžel a zítra to můžete být Vy sami.......
12. 11. 2008 | 09:48

Nuba napsal(a):

Ivan Hochmann

pane Ivane, svého času jste odmítl moje pozvání k debatě "nahoře" i "dole".

Tak teď máme dobré východisko. Aź budete na pastvě nenápadně do mě strčte, ať Vás poznám. Já budu ta strakatá Malina.

Doufám, že tráva bude šťavnatá. Na Nubijsou poušt raději ne, tam místo oázy hrozí fata morgána :)

Hezký den
12. 11. 2008 | 10:04

oranžový napsal(a):

Ještě jedna věc:
Sposta lidí stále ještě nechápe ideologickou spojitost a podobnost NACISTICKÉHO a KOMUNISTICKÉHO zřízení.

Tady to máte:
A. H. řešil židovskou otázku / TŘÍDNÍ NEPŘÍTEL / deportacemi až do poslední chvíle utajovaných koncentračních táborů.
Tito lidé až do posledních chvil svého života netušili, jak krutá smrt je pro ně a pro jejich děti připravena.
Začalo to planými sliby o zemi zaslíbené, kam měli být odvezeni / se svými cennostmi /
Útrpná cesta ve vagonech pro dobytek , bez jídla a bez vody oslaboval jejich mysl .
Co se s nimi stalo v momentě,kdy se v cílové stanici otevřeli dveře vagonu ?
Byli to už jiní lidé, lidé kteří by pro trochu jídla a vody šli za samotným ďáblem.
To byl důležitý psichologický moment,který sloužil k tomu, aby dříve mylící tvor ponížil až na úroveň poslušného STÁDA.
Vydali se tedy na pochod směrem do tábora,který jim byl LŽIVĚ prezentován jako tábor,kde dostanou najíst,napít a kde jim bude poskytnuta lékařská péče.No- kdo by tam nešel..že ?
Muži,ženy,starci i děti pochodovali vstříc.....
Byly i pokusy o varování - např: jedna žena běžela naproti pochodujícímu davu a KŘIČELA,spílala a prosila je, ať utečou,že je chtějí zabít !
Nikdo jí však nevěřil - všichni byli hladoví,zesláblí a dokonale pomatení....
Postupujte dále - znělo z úst nacipomocníků - postupujte dále,dostanete najíst ....
Že byli dobře připraveni svědčí fakt,že ten dav lidí popoháněli vpřed nacisté v přívětivých uniformách označených červeným křížem,který symbolizuje soucit,pomoc atd....
Dlouhá chodba,rozdělená do sekcí:
1.sekce měla vybízet dav k tomu,aby odložila objemná zavazadla ,která byla označena podobně jako v obyčejných úschovnách.
2.sekce - odložte svoje špinavé svršky,které vám vypereme .
3.sekce - postupujte dále- a pro ještě větší realitu byly chodby vylepeny plakáty typu: myjete se denně? čistíte si zuby? postupujte dále a my Vás vykoupeme.
4.sekce -postupujte dále,nejen,že vás umyjeme,ale potom vás nakrmíme.....
Lidé takto ve své naivitě postupovali pořád dál až dorazili na konec chodby....
Kapacita plynové komory byla naplněna a stačilo už jediné -zavřít za poslední sekcí VRATA.
Tady vidíte určitou ,,zrůdnou genialitu ,,tedy způsob, jak OVLÁDNOUT dav lidí a nasměrtovat je přesně tam,kam ......
bez biče,bez násilí,bez přítomnosti davové histerie.
A jak to dopadlo s onou nešťastnicí ,která varovala onen dav mířící vstříc smrti ?
Po krutém výslechu prozradila muže,který pracoval za sekcí č.4 - tedy ovážel a spaloval těla v krematoriu.
SS áci si nechali nastoupit směnu ,označený muž musel vystoupit z řady a potom byl zaživa vhozen do pece...ostatním pro výstrahu! / část stáda už ovládnuta /
Řekli by jste si: proč tu špinavou práci nedělali samotní SS ,ale vězni ?
Strach ,strach a zase strach -protože znali PRAVDU a znali následky každého kroku stranou...
Takže- směs lží,zákeřnost,neůsta k člověku jiného smýšlení,včetně dětí, pečlivě připravený ZCÉNÁŘ - vymývání mozků, všudypřítomné plakáty a poučky -jak se chovat,kam jít a co si myslet.....
Děkujeme - NECHCEME . Nechceme nic,co by se mohlo přiblížit k podobné ideologii- byť by se jí to mělo jen zdánlivě podobat.
Svoboda ,svoboda a zase jen svoboda.
Jen tak může být člověk živ.
Jen tak může být člověk spokojen.
Jen tak může vidět spokojený život svých dětí.
12. 11. 2008 | 11:10

Ivan Hochmann napsal(a):

Paní Mirko ,

pokud by se naše posmrtné ambice naplnily,budu mít (jako vůl) jiné starosti než opruzovat krávy.
Ale je od Vás velice milá ochota s níž nabízíte svůj intelekt budoucímu volovi.

Ivan.
12. 11. 2008 | 15:05

vin napsal(a):

Už je čas na několik závěrečných vět:
1. Komunismus je ideologie nebezpečná, zničující a zrůdná.
2. KSČM se jí nikdy nevzdala.
3. Členové KSČM ji vyznávají z různých, v této dbě pouze prospěchářských důvodů.
4. Někteří členové KSČM a také jejich zastánci se tváří jako slušní lidé.
5. Demokracie (všude) se stala obchodem který vůbec neřídí politici.
6. Skutečné nebezpečí pro evropskou civilizaci představuje prorůstání fundamentálních náboženství.
12. 11. 2008 | 16:04

Mirek napsal(a):

Proste povolebni stav je odrazem vule lidi. Ja jsem jen rad, ze nedaji na straseni medii a voli podle svych predstav. Pokud se bude v krajich vladnout spatne, tak v pristich vobach socialiste mandat nedostanou a hotovo. Pokud budou vladnout dobre, tak at si vladnou treba s certem.
Jojo mily zlati, tomu se rika demokracie. Vsichni ti co rvali pred 89, ze musi volit jen komance by dneska nejradsi, aby byla na volebnim listku zase jen pravice. Ne ne tento system od leva az do prava je zarukou ze ten co neni u zlabu se alespon trochu bude snazit.
12. 11. 2008 | 16:28

Ivan Hochmann napsal(a):

Mirku,

co říkáte je scestné a nepravdivé.Prostě demagogie.
Odraz vůle lidí,jest nesouhlas s výkonem práva a státní moci.

Demokracie je v prvé řadě vláda na principu práva a jeho vymahatelnosti.Poměry v tomto státě i nevyřízené účty s komunismem nemají s demokracií nic společného.
To už souhlasím s nickem "vin".

A bůh ví jak to všechno ještě dopadne.Riskujete panáčci,když roubujete svoje blbé nápady na tuto společnost.

Ivan.
12. 11. 2008 | 18:25

ivanT napsal(a):

Mirek:

Souhlasim.

Kdo chce demokracii, musi ji brat i 's chlupy', to jest i se stranami, ktere se mu nezamlouvaji. Vzdyt vsechny strany o nichz se tu mluvi - od prava az do leva a dal na obe strany - maji sve obdoby po cele demokraticke Evrope a nikdo se nad tim zvlast nepozastavuje a ani to zatim za 60 let od valky nikomu neublizilo. A lide, kteri je chteji maji pravo vyjadrit se stejne jako kazdy jiny.

Zcela se tu pomiji, ze doby ve kterych vznikly totalitarni staty byly zcela jine nez dnesek - vznikly po valkach ve ktere urcite velmoci ziskaly mimoradny vliv, a v hospodarskych a politickych krisich, kdy velke masy lidi byly hluboce nespokojene se soucasnymi podminkami. A tak i ta extrapolace od komunistu jaci byli v minulosti je jen casti rovnice.

V soucasne demokracii a evropske atmosfere, kdyz se vam strana nelibi tak proste jdete volit a volte nekoho jineho a je to. Jsem presvedcen, ze obrovska vetsina volicu extremni strane neda vaznou prilezitost.

Mimochodem, myslim ze extremni strany maji i svou hodnotu - svymi extremnimi nazory upozornuji na problemy, ktere stredove strany neodvazuji oslovit.
12. 11. 2008 | 21:49

oranžový napsal(a):

Ivane T.

Trochu se v tom plácáte.....
Tady se zcsela jasně ,, ukazuje prstem ,, na
svinstva totalitních režimů - včetně toho komunistického a VY jim nasazujete jakousi lidskou tvář , s kterou se má počítat v státotvorných institucích ......

No to je šílené....
13. 11. 2008 | 08:55

kostlivec napsal(a):

To snad ne, kdyby 3 komun. zast. v Sev. kraji nebo 30 v celé ČR mělo zvrátit polist. vývoj u nás, tak je navrhnu na vyznamenání. Nedělejte z nich něco, co nejsou a nikdy již nebudou.
13. 11. 2008 | 12:18

radek napsal(a):

prosazujte dále řízenou péči, omezení svobodné volby lékaře, zdravotnictví jako byznys, nemocnice pro kamarády za babku a komunisté budou mít 30%...
13. 11. 2008 | 13:46

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,
smazal jsem jeden urážlivý příspěvek ("hovada..."), který byl v rozporu se záměrem těchto stránek, tj. umožňovat slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco, správce blogů a diskusí
13. 11. 2008 | 15:01

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Mihalco,

přijde doba,kdy budeme označovat komunisty, jejich potomky,přívržence i sympastisanty těmi pravými a přiléhavými jmény.

Možná to ještě nechápete a považujete slušnou a věcnou diskuzi za smysl konání.

Oni Vás tyhle h.... vyvedou brzy z omylu.Ivan.
13. 11. 2008 | 16:14

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Mihalco - ještě něco!!!

Před chvílí jsem dokončil svůj traktát na blogu pana Dzurindy:Fico šklbe holuba,ktorý ještě lieta. Navštívil jsem server Blogy Aktuálne.sk poprvé nic zlého netuše.
Když jsem chtěl napsaný text vložit,byl jsem odmítnut,neboť cit:"Tento server vyžaduje spuštění QuickTime Check Scriptable od společnosti Apple Computers".
Neštve mě,že je zničena jedna hodina produkce mé mysli,ale sere mě,že server Aktuálně řídí takoví ignoranti jako Vy pane.

Ivan.
13. 11. 2008 | 18:12

mondieu napsal(a):

Coi k tomu to chlístaní slin zprav a zleva říci?Nis! Jen hluboka prázdnota slovní ekvilibristiky,že pane Hvíždalo a následné nohslede pane Mi....Je mě z vás trapně...velmi.Mimochodem dopoučil bych vám oběma podati protest proti Universitám v Anglií!Představte si! Oni tam dokonce přednášejí toho Marxe!!To je hrůza,že!!!
13. 11. 2008 | 21:11

oranžový napsal(a):

Oranžový vs mondieu
Copak ? JIDÁŠI ubohý.......

svůj osud přece znáš ....
tak co tu tedy chceš !!!
13. 11. 2008 | 23:02

oranžový napsal(a):

mondieu

Vrať se odkud jsi přišel a už se NEVRACEJ.
13. 11. 2008 | 23:05

oranžový napsal(a):

Pane Mihalco
PROTESTUJI !

Článek Ivana Neumanna smažete a

takové individuum / mondieu / necháte žvanit.

Česko nazývá zcela bezostyšně ,, zasraným ,,

Copak to nečtete ?
14. 11. 2008 | 00:42

oranžový napsal(a):

pana Hochmanna - samozřejmě.
Omlouvám se / i jmenovanému /

děkuji Vám
14. 11. 2008 | 00:49

Ivan Hochmann napsal(a):

Mondieu......

je evidentně "nový vítr" na těchto blozích.Nerad známkuji a přisuzuji vlastnosti lidem,které osobně neznám.
Však to že někdo kdo "podniká,vezme své lidi a půjdou vybílit naše kosti na Václavák" je opravdu DÍLO.
Přitom přiznává,že jsou rusáci schopni zavřít kohoutky.
Nemá tudíž smysl pane oranžový se pozastavovat nad trendy.

Táhneme prostě někam doleva,kde blbost rozkvétá do bizarních podob a barev,Logika se nevyučuje,moudrost má chronický průjem a je odkázaná k permanentnímu vysedávání na hazlu.

A bude hůře.Šetřete proto nervy.Nemá smysl reagovat na podobné výlevy podobných mladých podnikatelů,kteří stejně brzo zkrachují,poněvadž evidentně používají k myšlení jiné části těla než hlavu.

Stejně si myslím,že dochází k jakémusi mutačnímu posunu ,při kterém se šedá kůra stěhuje do nižších pater organismu a hlava začíná sloužit jako poklop ,aby nepršelo do krku.

Zdravím Ivan.
14. 11. 2008 | 10:25

zdenekmihalco napsal(a):

Ivan Hochmann: Je mi líto, že jste na Aktuálně.sk nemohl vložit příspěvek, nicméně prosím oslovte kolegy z Aktuálně.sk, zkuste napsat třeba na tipy(zavinac)aktualne.sk, nebo šéfredaktorovi Michalu Hlaváčovi (jmeno.přijmeni@aktualne.sk).
14. 11. 2008 | 16:24

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,
smazal jsem jeden urážlivý příspěvek pana/paní mondieu. Rovněž jsem musel smazat jeden příspěvek pana oranžového, který reagoval na příspěvek pana/paní mondieu. Oba příspěvky byly v rozporu se záměry těchto stránek, tj. umožňovat slušnou a věcnou diskusi.

Zdeněk Mihalco, správce blogů a diskusí
14. 11. 2008 | 16:32

zdenekmihalco napsal(a):

oranžový

Dobrý den, pane oranžový, tuto diskusi jsem opravdu nějakou dobu nečetl - už nepatří mezi ty nejnavštěvovanější. Nezlobte se prosím, že jsem reagoval tak pozdě.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco, správce blogů a diskusí
14. 11. 2008 | 16:34

oranžový napsal(a):

OK

NETRAPTE SE UŽ TÍM.

Přeji Vám všem hezký zbytek večera :-)
14. 11. 2008 | 17:11

honza napsal(a):

Prosím, pojďte něco dělat a nemlaťte prázdnou slámu. Nic nového nevymyslíte. Řekněte, kde je ta hranice tržní ekonomiky a kde státního řízení. Nebo si myslíte, že je státní podpora bank, automobilového průmyslu atd. něco jiného než za tzv. socialismu řízené ekonomiky? Tady je třeby namáhat mozek a ne v těch výlevech frutrace zakrývající vlastní neschopnost.
15. 11. 2008 | 06:56

oranžový napsal(a):

To je právě to - vážený HONZO

Vám totiž vůbec nedochází , o čem je tu
vlastně řeč.

Vy totiž nedokážete / stále / oddělit
svoje materiální požadavky od těch ,čistých
a nefalšovaných tužbách po svobodě.

Točíte se tak zcela zbytečně v bludném
kruhu lží a polopravd.

Pravdu máte přímo před očima už skoro
20 let.
Žijete ve svobodné zemi pane Honzo
v zemi , která je schopna pro Vás udělat
vče - co požadujete.

Buďte také schopným a snažte se udělat i
něco pro druhé -
jen tak dostanete zpět co si přejete.

Nezapomínejte na to, že Váš život máte
ve svých rukách jen Vy sám a nikdo
JINÝ.

Ani strana, ani vláda , ale jen VY.

Žijete totiž ve svobodné zemi ... Víte ?
15. 11. 2008 | 08:54

oranžový napsal(a):

Ivan Hochmann

jeden z mnoha moudrých mužů .....
a co Vy ?
15. 11. 2008 | 11:43

Dark napsal(a):

Konečně jsme se zbavily těch modrejch ptáku !!! Jsem rád, že bude vládnout ČSSD s Komunisty. Je na čase,aby s touhle zkorumpovanou republikou něco udělali, i když to asi bude velmi obtížné, potom, co ji ODS rozkradla
15. 11. 2008 | 14:02

Karel (taky) napsal(a):

Po všech těch vášnivých antikomunistických kecech - Dark, hlas lidu.

Jsem v pokušení s ním souhlasit. Zločinnost komunismu je v mé osobní paměti už dávno překryta zločiny establishmentu současného. A jeho zločiny teprve chystané mne do náruče levice nepostrkují, nýbrž přímo cpou.
15. 11. 2008 | 20:36

j1945 napsal(a):

Pisatel Ládík se mýlí nebo jen člen ODS. Jestli tady někdo krade, vraždí a prodává republiku američanům tak je to ODS propojená s mafiánským prostředím viz kauza Morava , Dalík a další a další
16. 11. 2008 | 18:13

prudič napsal(a):

Hvíždalo, Hvíždalo, ty jsi chyběl v dějepisu viď? A mozek ti moc nenarostl.
16. 11. 2008 | 18:27

Kefrin napsal(a):

Nad některými názory tady by soudruzi zaplesali radosti.. Holt někdy je pamět dost krátká.
17. 11. 2008 | 12:44

Jf napsal(a):

Pane Hvížďalo, když už nás ohromujete tou spoustou "informací" z předmětu Dějiny KSČ, měl jste si dát trochu práce s tím, abyste zjistil, že Šmeral se jmenoval Bohumír a nikoli Bohumil.
18. 11. 2008 | 10:31

Kelly napsal(a):

Takže jsme zde vlastně všichni zdeformovaní. Tedy pardon, ne všichni, krájánci typu Schwarcenberga a socialističtí emigranti se tomu vyhnuli a mají tedy právo těm pokřiveným rozdávat rady. Pěkně jste to napsal. Proč dnes nemá nikdo strach z KDU ve vládě, že tu opět zavede inkvizici a procesy pálení čarodějnic? Copak se KDÚ oficiálně vzdala víry, krerá vedla k těmto excesům? Pokud se nemýlím, tak nevzdala. Tak copak kdybyste příště pane Hvíždalo rozebral, jak jsme všichni podkřivení, díky tomu, jak se naší předkové museli dívat na takováto bezpráví? Nebo pan Havel by to možná napsal s větší dávkou spisovatelské zručnoti.
20. 11. 2008 | 00:17

Morgast napsal(a):

to bobš: drahý bobši, pozoruji že máte rád pohádky. Nemohu Vám to mít za zlé, sám jsem je jako dítě čítával! Tak zde v našem národě máme dvě nejznámější pohádky, obě falešné do morku kostí, o hodném P.Husovi a zlém a zavrženíhodném P.Koniášovi SJ, potažmo bratřích SJ obecně. Pravda je v obou případech bohužel někde jinde, vlastně se dá hovořit o účelové lži převracející pravdu naruby! A stejné je to s komunisty! Pro srovnání volební program z r. 46 a holá realita z r. 48!!!!!!!!! A specielně pro Vás a Vám podobné - proslov K.Gottwalda z r. 1929 v Dělnickém domě v Ostravě!!!!!!!!!!! Až si ho přečtete budete hned vědět proč byl doporučen! Třeba Vám potom pravda o komunistech a proč se jich bát dojde!
20. 11. 2008 | 05:58

Kelly napsal(a):

Co jsem chtěl říci, že obě tyto teorie o Bohu všemohoucím a království nebeském a teorie komunismu mají za sebou období radikální s napáchanými zločiny a období liberální, kdy nikomu ve společnosti příliš nevadily. Je nutno mít na vědomí, že to první o „Bohu všemohoucím“ má na svém svědomí stále více nevinných obětí, než to druhé. Proto zní směšně, když se tu KDU zaříkává , že se komunisty ne. Jaký je mezí nimi ve své podstatě rozdíl, že to první už byly dávno? Nebylo to tak dávno, kdy katolický klér pomáhal Hitlerovi k moci a toleroval masové vyvražďování a pomáhal německým válečným zločincům v útěku po válce do Ameriky.
Rozdíl je tedy jen v tom, že tu ODS svou politickou strategii založilo na démonizování komunistů a sociálních demokratů s neustálým podsouváním myšlenky společnosti, že těmto dvou stranám nejde o nic jiného, než o to, aby se znovu vrátily politické procesy. Nikdo si asi nepředstavuje, že se tu bude Kalousek při každém projevu omlouvat za inkvizice, Jesuity, pobělohorské persekuce, kolaboraci kléru s nacismem atd. i když samozřejmě, stále by se měl za co omlouvat.
Jak současnou praxi démonizování komunistů a sociálních demokratů ze strany ODS nazvat, trapné? směšné? Pro mě je to nejsprávnější slovo ubohé a nízké. Proto si myslím, nechme obě tyto teorie žít v naší společnosti, a spíše zvedněme prst na ty ubohé a nízké, kteří založili svou politickou kariéru na nízkosti.
20. 11. 2008 | 06:29

Jaroslav Kučera napsal(a):

Viděl jsem na http://www.webvize.cz Vaše příspěvky o manipulaci politiků s médií. Velice zajímavé
20. 11. 2008 | 08:17

saša napsal(a):

Musím to tak napsat i když se mě to příčí, ale vhodnější vystižení situce po revoluci neznám:Vy jste to tu nechali tak zasrat. Jen si vzpomeňte kdo první se hrnul privatizovat podniky, nakladatelství, obchodya mnoho dalších zařízení. To byli převážně zloději, veksláci, mafiáni, kteří už za komunistů tvořili ekonomickou elitu v našem státě, která mávala i s vládou, která v té době vládla. Oni na ni nestačili. A vy také ne. Nechali jste se "opít rohlíkem". A dnes to není jiné. Rengier- to byli všichni komouši a tak mohu pokračovat. ODS vznikla, když rozrejpala OF. Ti lidé co zakládali ODS, ti přišli o mnoho později do OF. Nejdříve si testovali nastálou situaci. A ti komunisté co zůstali ve straně to jsou lidi, kteří nepochopili převleky a možná že ani nechtěli. Ale na ty co se k nim hlásí na ty si můžeme dávat pozor, ale horší jsou ti co káží lidem pijte vodu a oni sami pijí víno a když se ozvete tak vám to tak chytře, polopravdě zdůvodní a nebo vůbec se s vámi nebudou bavit. A těch bychom se měli bát nejvíc.
20. 11. 2008 | 13:49

Teofil Opyc napsal(a):

No, je dobře, že se najde dost lidí, kteří tady diskutují. Trochu je problém v tom, že dneska komunisti - bohužel - ve srovnání s ostatními partajemi vycházejí nejlépe. Takže ne kvality komunistů, ale neschopnost otatních: preference koryt, kašlání na sliby (což i těm hloupým Čechům začíná pomalu - doufejme - docházet...), arogance a hulvátství, populistické žvanění, nerealizované sliby a výkřiky (Janov, Chánov...)..je toho dost, ne?
20. 11. 2008 | 22:04

Teofil Opyc napsal(a):

ješta k saša: (20.11. 13:49): Vzpomínám na své spolupracovníky, kteří dojili KSČ jako stračenu a v lednu 1990 vykřikovali, že "teď, soudruzi, ten lepší, příští kapitalismus vybudujeme..." a zakládali pobočky ODS...jo, jo..to byly doby...a lidi to pořád žrali, protože v tomhle státě lidi nějak nemyslí a dají spíš na boxerské pokřiky...AHA a tele-tele atd...
20. 11. 2008 | 22:08

traverza napsal(a):

Pane Hvížďalo,

vím, že nemáte komunisty rád a proto Vaše hodnocení členů KSČM je přčdurčeno tímto Vaším pohledem.

Pokud se týká etapy Gottwalda, zdá se mi, že jste přehlédl(zámjě+rně či nezáměrně) jednu podstatnou skutečnost.
A to, že v průběhu II. světové války přišlo o život 25 000 člnů KSČ. Ať už v koncentračních táborech fašistů,kam byli z politiků zavlečeni první po vysokoškolských studentech. Tak na různých frontách II. světové války, kde stáli v prvních bojových liniích. Nebo v domácím či zahraničním odboji. Odboj vedený komunistickou stranou patři k jedněm z nejdůležitějších v zemi, nebyl-li skutečně nejdůležitější.
Tehdejší komunisté byli skuteční hrdinové, kteří položili život za tuto zemi. Patří jim čest a uznání stejně jako těm ostatním kteří bojovali za tuto zemi. Měl byste to vzít v potaz. Často jsou dnes totiž u moci potomci těch a vrací se majetek těm , kteří tenkrát naší zemi otevřeně škodili, kteří rozbíjeli tuto zemi.
21. 11. 2008 | 14:48

Zdeněk K. napsal(a):

Pane Traverzo,
v průběhu světových válek přišlo o život hodně lidí, nebyli to jen členové KSČ, ale třeba blonďáci, homosexuálové, republikáni. Pokud deviantní homosexuál znásilní malé dítě, budeme to ospravedlňovat tím, že jistě i deviantní homosexuálové padli ve válkách?
Ohledně ekonomiky - lidé v našich končinách nevidí pro stromy les. Vidinou zloděje Koženého jsou zaslepeni v celkovém pohledu na svět dalších milionů průměrných lidí, kteří se mají jednoznačně lépe. Dále řadě lidí chybí schopnost extrapolovat vývoj, v kterém jsme koncem osm,desátých let byli. Opravdu si někdo myslí, že bez změny poměrů bychom mohli vůbec pomýšlet na poměřování se s ostatním světem, který se celou dobu nachází v obrovském rozletu informačních technologií a produktivity práce? Dovede si někdo představit, v jaké chudobě bychom se nacházeli?
A na závěr, to přimykání se k dubisku na východě je od komunistů a některých soc.dem. směšné, ale nebezpečné. Jistě, žádná velmoc na světě není andílkem, protože pokud chce být chápána jako velmoc, musí se tak chovat. Problém je však v tom, že Rusové jako mají vsugerovánu myšlenku jistého mesiášství, která se neprojevuje ničím jiným než imperialismem, protože mu chybí demokratický rozměr. O stadiu demokracie v Rusku ve srovnání s USA si uděláme jistě obrázek, pokud poměříme, co se děje kolem prezidenství v obou zemích.
21. 11. 2008 | 15:32

jiný než vy napsal(a):

Ovládají vás z Temných světů, a to díky vašich voleb, které jste učinili v minulosti a které činíte neustále i dnes. Přijímáte ten ovládací program. V něm je i tohle všechno, co tady máte - pseudo prožitky, pseudo názory, pseudo snahy - to je jen program, ve kterém jste uvízli. Tak se konečně proberte, zakletí z vlastní viny. Změňte se, a pochopíte víc. Pak se vysvobodíte. Teprve vás poznání svobody čeká. nebe-lidem.cz
22. 11. 2008 | 09:07

. Kavka napsal(a):

Pane Hvížďalo, vy nejste demokrat.Kde je vámi deklarovaná soutěž politických stran. Kdyby jste demkoratem byl, nidy by jste se nepropůjčil současné antikomunistické hysterii, která má jediný cíl, strašit lidi a dělit je do různých skupin, jen proto aby nespojili proti Topolánkově totalitě umožňující USA pokračovat ve vojenských agresích s kořistnickými zájmy, bez ohledu na lidský život. Krajské volby byly referendem o Topolánkově totalitě. Vy jste si pane Hvížďalo nevšimnul, že k volbám přišli především starší lidé produktivně žijící v Socialismu? Doporuči vám zamyšleníse.
22. 11. 2008 | 21:44

DDD napsal(a):

Všem, co se tu rozplývají nad skvělými schopnostmi soudruhů z KSČ(M) a mají pocit jak je to moderní a reformovaná strana doporučuji přečíst si občasné bláboly předkládané jejich pos_anci do parlamentu. Rázem vám to šťastná léta okupace SSSR připomene.
Roko a spol. teď na krajské úrovni nejspíše testují, jak jsou méně přizpůsobiví bývalí kolegové soudruzi kontrolovatrelní. Když nebudou dělat moc velké vlny, bude spolupráce na celostátní úrovni. Asi je to nutné, aby si obyvatelstvo přpomnělo, že komunistický světonázor je jen šidítko pro naivky a hlupáky.
Že jsou bývalí komouši v ODS, ČSSD a jinde je nepochybné, ale to jsou právě ti nenebezpeční kariéristé, sice náchylní ke korupci ale neprosazující naprosté pitomosti. Mnohem více se obávám ideologických pomatenců a nostalgiků typu soudruha poslance Vondrušky, bachaře a sadisty.
Vážný problém by ale mohla být koincidence s globální krizí (bude li krize vážná). Skupinová hloupost je běžný a dobře popsaný jev.
30. 11. 2008 | 16:18

ironx napsal(a):

A je to tady!!! Komuniste u moci!!! Diky politicke situaci ktera tady panuje nekolik let kdy se u moci v podstate stridaji podvodnici, zlodeji a neschopni lide, kteri mysli v prvni rade na sve kapsy a svuj blahobyt se dostavaji pomalu , ale jiste komuniste k moci. Ti komuniste kteri vedli nasi zem k ekonomickemu krachu, ti kteri slapali po lidskych pravech, ti kteri pronasledovali a vrazdili nevine lidi jen proto ze meli jiny nazor.... To vse po 19 letech od revoluce. Jake to bude za 5 ci 10 let? Kdo za to muze??? Volici kteri si z dob vlady komunistu pamatuji jen to dobre, ale na vse ostatni zapomeli? Nebo polistopadovi politici kteri jen slibuji a slibuji a malo co splni? Volby v podstate vyhrava ten kdo nejvic naslibuje. Lide chodi k volbam a voli jen toho kdo pro ne znamena mensi zlo. Vetsina soucasnych politiku nese vinu za tuto situaci!!! Komunisty meli v prvni rade zakazat! Vsechny strany se jeste nedavno od KSC distancovali a odmitali spolupraci az do doby kdy se jim budou hodit. A ta doba prisla. CSSD se hezky spaktovala s Rudymi vrahy a cim vic budou potrebovat jejich pomoc tim vetsi budou mit Vrazi vetsi moc. Pro mne je to VLASTIZRADA. Nemaly dil viny nese samozrejme ODS ktera ignoruje obicejne lidi. Vsichni by se meli hanbou propadnout!!!!
30. 11. 2008 | 16:48

jirka napsal(a):

Ironxi, jak se vy angažujet v politice, abyste to napravil? Politikové jsou spadlí z nebe? Vy, kteří se tady rozčilujete, zkuste dělat politicku třeba na komunální úrovni, vystřidejte nějaského zloděje a podvnodníka.
Jinak bychom si měli uvwdomit, že tisíc zlodějů a podvodníků je lepších, než jeden fanatický komunista nebo fašista - viz dějiny 20.století!
25. 01. 2009 | 22:30

CC napsal(a):

"...menšinové krajské vlády s podporou komunistů v Plzeňském, Středočeském, Pardubickém..."

Minimálně v případě Pardubického kraje to není pravda. Koalice tu vznikla bez komunistů. Může vám to připadat jako bezvýznamný detail, ale já si na tom jako poprvé celkem spokojený volič, jenž málokdy opouští svou bezvýznamnou polabskou rovinu, docela zakládám. Nenechte se zmást tím, že se v zastupitelstvu obvykle hlasuje jednomyslně.

Dvacet let od konce vlády jejich strany je jisto že: komunisté přežili, návyků odporujících dobrým mravům se nezbavili (účelová lež je i dnes koneckonců legitimní politický nástroj) a dobrovolně nevyhynou.
26. 01. 2009 | 09:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy