Randák, Topolánek a plíživá privatizace veřejné moci

03. 08. 2009 | 11:25
Přečteno 15179 krát
V neděli 2. srpna 2009 byla média plná sdělení Mirka Topolánka: Sledování objednala ČSSD, důkazy nepotřebuji. Celá aféra trvající skoro týden se nese v duchu vzájemného osočování, ale z celé kauzy se vytrácí podstata: v ideální demokracii existuje dělba moci a dělba rolí, a proto by měla existovat mezi politiky a byznysmeny čínská zeď: jedni určují pravidla a druzí podle nich musí jednat. Aby tato pravidla nebyla moc tvrdá a neohrožovala tuzemské podnikatele (což už je dnes termín dost nepřesný, správně bychom měli říkat „podnikatele, kteří v zemi mají své zájmy“), používají podnikatelé lobbisty (prostředníky), kteří se snaží ovlivnit konečné rozhodnutí politiků, ale ti se musí chovat podle etického kodexu, který v každé zemi přesně vymezuje jejich působnost i odměny.

Na dodržování těchto pravidel dbají profesní komory, média, občanská sdružení, policie a nakonec rozhodují o vině a trestu soudy. Protože se vychází z předpokladu, že i politici jsou lidé s různými slabostmi a mohli by za svůj postoj dostávat prostřednictvím lobbistů od firem nějaké odměny, bazíruje se na co největší transparentnosti každého kroku politiků, který by mohl vzbuzovat nějaká podezření. A protože politik není nic jiného než zaměstnanec občanů, kterým se musí každý den ze svého výkonu zpovídat, protože si ho platíme ze svých daní (neliší se tedy moc od paní v čistírně, tu si jen platíme ze svého čistého výdělku: politika si platíme z hrubého výdělku) za to, aby podle většinových představ občanů spravoval zemi, platí ve starých demokraciích představa, že tato kontrola musí být co nejdůkladnější.

Za moc se proto platí de facto v dnešním světě absolutní ztrátou soukromí a povinností každé podezření vyvrátit: Pro politiky platí presumpce viny, zatímco pro občany presumpce neviny. Za moc jako za všechno ostatní se platí, aby ve společnosti vládla alespoň částečná rovnováha. Veřejně předložit účty za dovolenou, je-li dotyčný v podezření, že mu byla zaplacena za prosazení výhodného zákona pro nějakou firmu, je jen jednou z maličkostí, které by se měl každý politik podřídit. Pokud tak nějaký politik neučiní (a to zatím v toskánské aféře neučinil nikdo, ač to někteří slíbili, učinili jen ústní prohlášení, v němž sdělili, kolik je některé dílčí nájmy stály), neměli by je příště voliči ani spolustraníci volit jak v celostátních volbách, tak v mateřské straně do funkcí, protože ohrožují jejich zemi i stranu.

Nic z toho, co jsem popsal, u nás zatím neplatí, a v tom je ta potíž: i v autoritativní Berlusconiho Itálii se zdá, že poslední aféru italský premiér nemusí ve funkci přežít, a to ne proto, co se odehrávalo v jeho ložnici, ale proto, že jedné ze společnic slíbil, že jí nechá přestavět vilu, a nabízel jí místo poslankyně. To jsou věci, které se – dle italských novinářů – již nedají tolerovat: premiér nemůže zneužívat své funkce k tomu, aby někomu nechal rekonstruovat dům či mu sliboval poslanecké křeslo. Tady, zdá se, tolerance v Itálii může končit: sex, politika a byznys jsou odlišné věci. A ještě připomeňme, že se Berlusconi kvůli aféře nezlobil moc na novináře, neboť ví, že sledovat politiky patří k jejich práci, a spíše obviňoval svět z mezinárodního spiknutí proti své osobě: mluvil o závisti a své vysoké popularitě, která ovšem v posledních dnech hodně klesla.

Český případ je ještě křiklavější, protože v něm jde skoro o 70 miliard korun za ušetřené emisní povolenky, zatímco přestavba vilky by stála pár milionů. A z uvedených mnoha miliard by většinu ušetřila právě firma ČEZ: dle odhadu odborníků může jít asi o 30 miliard. Připomeňme: Topolánek byl v Itálii na ostrově Monte Argentario, kde s rodinou a přáteli, mimo jiné i svým kamarádem lobbistou Markem Dalíkem, trávil dovolenou v pronajaté luxusní vile. Na zmíněném ostrově byl tajně vyfotografován ve společnosti šéfa firmy ČEZ Martina Romana, lobbisty této firmy Vladimíra Johanese a podle některých médií i ředitele Spolchemie a Setuzy, napojené na uprchlého kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra, Martina Procházku. Zároveň se tam všichni tito muži sešli s exministrem průmyslu a obchodu z ČSSD Milanem Urbanem, který se podílel na lobbingu pro ČEZ, a exministrem dopravy Alešem Řebíčkem z ODS. Někteří komentátoři dávají logicky politiky vyfotografované v Toskánsku ve společnosti byznysmanů a lobbistů do souvislosti se schváleným zákonem o emisních povolenkách, které některé firmy dostanou zdarma. Firma ČEZ spojení odmítá.
Zmíněné fotografie zveřejnil nejprve deník Aha a celý výsledek sledování, tedy všechny fotografie a videonahrávky, druhý den předal redakci MF Dnes bývalý šéf zahraniční rozvědky Karel Randák, který již byl v podezření, že stál za zveřejněním nahrávky lobbisty Šloufa s kancléřem Weiglem v pražském hotelu Savoy těsně před druhou velmi těsnou volbou prezidenta Klause.

Obě kauzy, ať za nimi stál Karel Randák, nebo někdo jiný (v podezření může být řada policistů, kteří jsou na naši politickou reprezentaci rozzlobení kvůli tomu, že nemohli mnoho případů kvůli politickým tlakům došetřit a jejich práce přišla vniveč), kdo jen pana Randáka využívá, protože je ochotný nést kůži na trh (sám do zákulisí české politiky nahlédl příliš zblízka a současné propojení politiky a byznysu vidí jako nebezpečí pro demokracii a samozřejmě i morálku: případ expremiéra Grosse je zcela exemplární), spojuje jedna rovina, a to je privatizace veřejné moci, která ohrožuje demokracii tím, že z politiků činí jen loutky velkých firem a jejich lobbistů: skutečná politika, jak řekl minulý týden Miroslav Kalousek, se již dlouho nedělá ve vládě ani v parlamentu a některé kandidátky jsou spíš podnikatelským záměrem než soubojem idejí.

Neetické tedy není zveřejňování fotografií či ovlivňování výsledků voleb takovým konáním (jak řekl třeba redaktor Ondřej Šťastný v MfD), takové chování má naopak ozdravný smysl, ale zcela neetické a odsouzeníhodné je chování politiků, kteří nemají sílu těmto tlakům odolávat, takové chování považují za standardní a odvádějí pozornost od merita věci. Plíživá privatizace veřejné moci (termín M. Kalouska) podkopává demokratický systém sám o sobě a ukazuje, že máme slabou kulturu demokratické bezpečnosti, jak říkají sociologové.

Protože se ve staré Evropě takové chování toleruje mnohem méně, jak vidíme na příkladu švýcarského vyšetřování lobbisty Janouška a primátorských úředníků či vyšetřování pronájmu gripenů ve Švédsku, mohl by to být i hlavní důvod, proč se část našich politiků tak bojí Evropské unie a hlavně Lisabonské smlouvy. Po jejím schválení by jim některé v tuzemsku zavedené praktiky už tak snadno nemusely procházet. Slovo suverenita je jen mlžnou clonou pro jejich výsostně osobní cíle.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

radek napsal(a):

Zrušení finanční policie - práce pana Langra z jisté ODS...

Bezpochyby jedno z nejvíce kontroverzních a velmi sporných opatření, jež bylo z odborného hlediska v podstatě neodůvodnitelné. Ostatně jejímu zrušení nepředcházela žádná odborná analýza a ani věcné srovnání výslednosti s jinými policejními útvary. I v zahraničí respektovaná a velmi dobrých výsledků dosahující jednotka, která se specializovala především na vyhledávání výnosů z trestné činnosti, boj proti praní špinavých peněz a nejzávažnější případy daňové kriminality byla rozprášena na mnoho malých částí. Přitom právě tento policejní útvar měl nejlepší předpoklady pro to, aby zasáhl a eliminoval nejvíce "prosperující" zločinecké struktury. Na výsledky Finanční policie se po jejím zrušení už nikdy navázat nepodařilo. Policie navíc ztratila mnoho vynikajících odborníků na finanční kriminalitu a řadu schopných velitelů. Opatření současně vedlo k utlumení aktivit směřujících k vyhledávání zločineckých zisků. Zločinci tak mohou vřískat blahem.
03. 08. 2009 | 11:41

tomáš napsal(a):

Monte Argentario je celekm díra. Ne že by bylo tak ošklivé, ale tak maličké. Takových letovisek jsou ve Středomoří stovky. Představa, že se tam několik českých pseudoelit sejde náhodou je směšná, to nelze komentovat jinak. Slovy Topolánka - nepotřebujeme důkazy, víme, že náhodou to nebylo. A to špiclování překvapivě nemuselo být tak složité. Stačí si připustit myšlenku, že nejmenované nemovitosti v tomto letovisku patří nejmenovaným českým subjektům a njmenovaní vyfocení zde nebyli viděni poprvé. Vzhledem k italské popularitě Topolánka z doby nedávno minulé, je velmi jednoduché domyslet, že jakýsi podnikavý místňák pochopil, koho to (opět) vidí v té vile českých mafiánů, zavolal kámošovi s místních novin a celá akce nestála víc než pár Euro. Ti kluci udělali dobrý obchod s médii a mají vyděláno na prázdniny. Česká mafiánská scéna se teď utopí v paranoji.
03. 08. 2009 | 11:55

Kamil 13 napsal(a):

Radku já si myslím, že analýzu jak toto zrušení bude pro ODS prospěšné a přínosnési špičky ODS určitě udělaly. Pan Hvížďala popsal naprosto korektně situaci, která se v naší politice děje. Děkuji.
03. 08. 2009 | 11:56

Ghola napsal(a):

Konečně blog, kterej jde k jádru věci. Dokud naši politici nepochopí, že jánabráchismus a dohazovaní kšeftů kamarádíčkům do pravý demokratický politiky západoevropskýho typu nepatří, tak nedojde reálně ke snížení zkorumpovanosti v ČR. Otázkou je, kolik politiků se bude ochotno vzdát svých prátelských vztahů s lobbisty a podnikateli bez boje.
03. 08. 2009 | 11:57

Honza napsal(a):

Ale jak z toho ven? Pokud budou lidi stále volit ODS a budou se nechat strašit nástupem komunistů, tak mám obavu, že se nic nezmění.To by někdo musel ODS odstavit a nedat ji ve volbách hlasy, aby byla šance na změnu. Jenže jak tak pozoruju preference, tak voličům všechny ty aféry nestačí a dál podporují stranu, která žádnou kulturu natož etiku nezaručí.
03. 08. 2009 | 11:58

radek napsal(a):

Honza

je to o modrých novinách a TV..., bohužel čssd nemá zatím (vzhledem k cílové skupině voličů) možnost se efektivně bránit...
03. 08. 2009 | 12:05

MA-FU napsal(a):

Pane autore,poslední odstavec,stojí za zamyšlení a vypadá to ,že kladívko uhodí na hřebíček........:Protože se ve staré Evropě,se takové chování toleruje mnohem méně.....átd.....
03. 08. 2009 | 12:05

Suchec napsal(a):

Autor:

Ale jo, je to tak. Jen, prosím, co z nich vyčleňujete exbratra Kalouska.

To, že to řekl na plná ústa neznamená, že není ˇpevnou součástí téhož.
03. 08. 2009 | 12:06

David napsal(a):

radek:

naprostý souhlas. Bylo by dobré sepsat takový menší román o všech "aktivitách" ODS od jejího založení, které nahrávaly jen darebákům. Počínaje neschopností rozlišit špinavé peníze, přes lehké topné oleje až po současnou kauzu.

Topolánek se snaží celému národu namluvit, že v té Itálii to nebylo "výjezdní zasedání" Českých mafiánů.

Někde ti mafiáni přece ale musí být. Jsou v každém státě na celém světě.

Kdyby měl čisté svědomí, tak by bez zbytečných průtahů zodpověděl všechny sporné otázky.

Ten, kdo má čisté svědomí by se vůbec nebránil předložit veškeré doklady k tomu, aby vyvrátil případná podezření.

Jenom hlupák by si mohl myslet, že jejich setkání byla jen náhoda. Každý investigativec moc dobře ví, že takové „náhody“ neexistují.

Jediný závěr, který je nutno vyvodit je:

rychle se poohlédnout po neparlamentních stranách, a těm pak dát svůj hlas ve volbách. Prostě ani jeden hlas těm zkorumpovaným, jako jsou ODS a ČSSD.

Je nezbytně nutné ZPŘETRHAT ty jejich mafiánsky prorostlé vazby, protože se jinak u nás nic nemůže změnit k lepšímu.
03. 08. 2009 | 12:06

Patrman napsal(a):

At je nazor na oba t.j.Topolanka nebo Paroubka ruzny, jedno lidem zrejme nedochazi.Tato zeme potrebuje konecne nekoho, kdo ma ciste ruce a kdo se neohlizi na nikoho.Topolanek to urcite neni- vychodisko bych videl v politikovi, ktery muze byt tvrdy ale nebojacny. Kdyby to nebylo kacirske, ale tento narod potrebuje diktatora, a myslim si, ze nejblize k tomu ma Paroubek.
03. 08. 2009 | 12:10

verbum napsal(a):

proč ty citace Kalouska, který má sám máslo na hlavě ? on se najednou stal čistým a má právo posuzovat druhé? Pane Hvížďalo, nemyslíte že to je jasná propagace Kalouskovy TOP 09? A rto by nerzávislý novinář snad neměl? Nenašel byste jinou autoritu, kterou byste mohl citovat?
03. 08. 2009 | 12:10

Hloupý Honza napsal(a):

Určitě bych nepřeceňoval motivaci pana Randáka, tj., že ..."současné propojení politiky a byznysu vidí (jeho osoba) jako nebezpečí pro demokracii a samozřejmě i morálku" ... to je vcelku úsměvná úvaha o člověku, jehož lidé stáli a stojí za nejvýznamnějšími ekonomickými kauzami posledního desetiletí.

Rovněž bych nepřeceňoval úlohu Evropské unie jako bdělého ochránce boje proti korupci a nestandardních praktik užívaných v české kotlině. Určitý mechanismus kontroly návrativšich se peněz z EU do ČR funguje již nyní, odvolávat se ke spravedlnosti do Bruselu, či Štrasburku mohou jednotlivci i firmy také již nějakou dobu, a o tom, že by snad do Česka byl vyslán nějaký "evropský" soudce, či prokurátor, aby dohlížel nad nějakými kauzami, či všechno špatné napravoval, je asi bizarní vůbec něco zmiňovat. Nehledejme opět nějakého zachránce zvenčí, ale snažme se věci řešit sami, neboť žádná jiná ("spojenecká, evropská") země, orgán, legislativa, je nevyřeší za nás mávnutím kouzelného proutku (navíc za situace kdy v jejich myslích jsme stále zakořeněni jako určitý „póvl z Východu“). Jako celek můžeme něco změnit prostřednictvím svého volebního hlasu, jako jedinec, můžeme každý osobně něco změnit svým jednáním, výchovou, preferencí hodnot, morálními zásadami aj.. To druhé je během na dlouhou trať, to první můžeme uskutečnit již na podzim.

Hezký den
03. 08. 2009 | 12:21

Petr napsal(a):

Pan Hvížďala to vystihl velice přesně, gratuluji. I tu charakteristiku strachu z Lisabonské smlouvy. Všimněme si kdo nejvíc proti LS brojí: Klaus a ODS. Za ty naše problémy mohou především komunisti (zejména ti co se včas přebarvili), protože zničili naši tradiční kulturu a morálku a zatáhli sem východostepní mongolsko tatarské způsoby. Ale nemá smysl plakat nad rozlitým mlékem.
Lidé se musí přestat chovat jako stádo a jednat jako zodpovědní samostatní občané.
Naději vidím v TOP 09 hlavně v osobě knížete Schwarzenberga. To je člověk nesmírně bohatý, který se v politice neangažuje kvůli osobnímu prospěchu. Ale cítí zjevně odpovědnost za tuto zemi v duchu nejlepších tradic rodu Schwarzenbergů.Lidé to ovšem ke své velké škodě nechápou.
03. 08. 2009 | 12:22

Jiří Černý napsal(a):

Presumpce viny, to je, oč u politiků běží. Dobře, že to Hvížďala znovu jasně zdůraznil.
03. 08. 2009 | 12:23

veverka napsal(a):

Až na tu skrytou agitku pro Totálně Obehrané Panoptikum pomocí rádoby vznešených citací Kalouska je dnešní Hvížďalův blog naprosto přesný.Bohužel ho ta skrytá podprahová agitka kterou si neodpustil kazí.
03. 08. 2009 | 12:23

Standa Křišťál napsal(a):

nevím, co žvaníte, mě poslala firma 100 000000 , jen tak zdarma, asi jsem jí byl sympatický.
03. 08. 2009 | 12:30

BAZA napsal(a):

Pane Hvížďalo, bohužel, presumpce viny politiků, který jste předestřel je hloupost a je nemožné ho převést do praxe. Znamenalo by to, že každý politik by byl velmi brzy obviněn z čehokoliv svým rivalem a musel by politiku opustit. Protože tak by bylo nejjednodušší vyhrát volby. Jednoduše ze zákulisí obvinit toho druhého z nekalosti. V tomto případě by to znamenalo, že když se Topolánek setkal s lobisty v Itálii tak presumpce viny je o tom, že tam domlouval nějakou špatnost a tudíž musí odejít z politiky. Ale pan Topolánek potom obvinil pana Paroubka z toho, že bylo toto sledování konáno na jeho žádost a sledovat někoho takovýmto způsobem je také špatné (jinak by mohla celá republika soustavně špehovat a sledovat kohokoli je zrovna napadne) a tak by měl také opustit politiku. Dále. Zubová by měla také opustit politiku, protože jí dává Soukup veřejně miliony. A určitě to nedělá zadarmo. Zase použít presumpci viny. Rath, co dělá ten, je zřejmé a také by dle toho měl opustit politiku. Každý z politiků má nějaký škraloup a dle presumpce viny by už tam být neměl. Neexistuje jediný politik, o kterém by se nemluvilo, že něco provedl. Takže tam žádný být nesmí. A každý nový bude velice rychle z něčeho obviněn. Takže by vyhrál vždy ten, kdo by vymyslel nějaké věrohodné obvinění toho druhého. Vidíte pane, že presumpce viny u politiků je věc nejenom že hloupá, ale naprosto nemožná. A jen mě děsí, že Vy jste si toho nevšiml, nebo jednoduše lžete? To je otázka. A nejste už vlastně politik, když se tak často vyjadřujete k různým politickým věcem? Neměla by i na Vás platit presumpce viny? Zde prokazatleně lžete,nebo je to vědomý podvod, nebo jste bohužel hloupý. Ani jedna z těch možností není pěkná. Bohužel.
03. 08. 2009 | 12:31

SuP napsal(a):

MA-FU -
Zdá se, že problém by mohl být v tom, že v ostatních "západních" demokraciích nevznikaly související zákony v historii tak jako u nás. Lidovou tvořivostí domácích kutilů, která umožnila zabetonovat všechny úlety tak, že dokud zde nedojde k novému převratu a s tím souvisejícím změnám zákonů, můžeme o nápravě jenom snít.
03. 08. 2009 | 12:33

David napsal(a):

Informace - blog.iDNES.cz:

"Díky agentuře Randák

Tak jsem se doslechla, pane Randáku, že prý máte nějaké fotografie a videa z mé rodinné dovolené. To je milé, že se o nás tak staráte. Jen mě trochu mrzí, že jste mi je nenabídl. Chci Vás proto touto cestou požádat, jestli je možné od Vás tyto materiály dostat.

Víte, ono je dost náročné dostat Mirka Topolánka někam na delší dovolenou. A když už se to povede, nemyslí na to, že by nás tam měl fotografovat, natož natáčet. Věřím, že díky Vaší laskavé pozornosti bych tak mohla přeci jen mít z naší první opravdové dovolené pořádnou dokumentaci.

Četla jsem, že Vás to focení a natáčení přišlo hodně draho. Prý na statisíce. To je opravdu velká obětavost. Zvláště, když už to teď jako bývalý ředitel nemůžete naúčtovat rozvědce. Ráda Vám za vaše materiály zaplatím. Mohlo by to alespoň trochu snížit Vaše náklady, které jste tak nezištně a z vlastní kapsy vynaložil na dokumentaci naší rodinné dovolené.

Milý pane Randáku, ještě jednou Vám chci poděkovat za to, že se tak staráte a doufám, že se domluvíme k oboustranné spokojenosti. S úctou Lucie."

Jak "duchaplný" projev zoufalství.
03. 08. 2009 | 12:50

Janina napsal(a):

Nekterym zde diskutujicich nedochazi, ze nutnost postavit zed mezi byznys a politiku je treba nejen u ODS. Pocinaje CSSD to musi platit na politicke scene obecne.
03. 08. 2009 | 12:52

miro napsal(a):

To BAZA a po tom co by se vyfaulovali ti zkorumpovaní, by zůstali ti co nemají máslo na hlavě, možná lepší řešení než vymýšlení nových zákonů
03. 08. 2009 | 12:55

Tupelo napsal(a):

Pane Hvizdalo, vynikajici clanek, podepsal bych snad kazde slovo. Uz dlouho zde pisi ze politik by mel byt pod naprostym drobnohledem medii a novinari by se jim meli zabyvat od A az pod Z. Presumpce viny by mela byt v jeho pripade automaticka a mely by existovat paky, umoznujici politika (termita, viz CT ;)) se skraloupem dostat z funkci placenych obcany. Myslim si, ze i pres takovy pristup by slo do politiky mnoho lidi (preci jen platy jsou napr. v PS dost vysoke, vzhledem k praci a to se jeste pocitaji ruzne nahrady :)), kteri by nemeli tolik co skryvat jak politici soucasni.

Soucasna kauza je velmi podobna kauze hotelu Savoy, tehdy se mnozi priznivci ing. Klause nepodivovali, jakym zpusobem se zajistuje jeho znovuzvoleni, nybrz byly rozhorceni, ze se tyto zpusoby dostaly na svetlo. Podobne jako v soucasnem pripade.

Vasi citaci Kalouska nechapu jako skrutou podporu jeho strany, nybrz jako vyjadreni nazoru, ze tento pan o 'plizive privatizaci verejne moci' prip. o 'podnikatelskych zemerech v ceske politice' vi hodne. S akovym nazorem lze souhlasit :)
03. 08. 2009 | 12:56

jenicek napsal(a):

Suchec:
A čím by bratr Kalousek v posledních letech mohl lobistům prospět? I ve svojí straně se dostal mimo hlavní proud a rozpočet min. financí není pro lobisty moc zajímavý.
03. 08. 2009 | 12:56

ok napsal(a):

Pro BAZA: v Německu odstoupila významná politička poté, co jela na dovolenou služebním vozem. V Německu to na odstoupení stačí. Okamžité odvolání podezřelých je jediná zbraň, kterou v demokracii máme, proto se na západ od nás běžně používá.
03. 08. 2009 | 12:57

RA napsal(a):

odpuštění daní STBákovi Dvořákovi , kamarádovi pana Paroubka, dnes hotelierovi , ve výši 26000000 Kč panem Sobotkou a panem Paroubkem . Následná svatba pana Paroubka v hotelu uvedeného STBáka Dvořáka byla jistě nezištným darem panu Paroubkovi. Střet zájmů by mě ani nenapadl.
03. 08. 2009 | 13:03

MA-FU napsal(a):

SuP
Ano,s těmi vznikajícími zákony ,to tak může být.Ale i zákony mají své lobbisty a hodně
je jich vytvářeno v něčím zájmu..
proto mi zaujal poslední odstavec autora a hlavně ta nezávislost na konečné České instanci
03. 08. 2009 | 13:05

Rumcajs napsal(a):

Tento stav co popisuje pan Hvížďala je veřejnosti dlouhodobě znám.

Mě spíše zaráží některé reakce pod blogem. A to Ty, které jako cestu k nápravě vidí v ČSSD. To už opravdu zavání totální mozkovou destrukcí či snad jinou chorobou, jež omezuje mozkovou činnost pouze na základní životní fukce.
03. 08. 2009 | 13:10

Fibonucci napsal(a):

Nejdříve jsem si myslel, že je Topolánek hloupej, že se nechá pár měsíců před volbama fotit, tu nahatej u Berluscovniho s holkama, tu na jachtě s bysnysmeny.

Pak mě ale napadlo, že se spíš cítí neohrožen a má to, takříkajíc, na háku. Někde už má ulito svých 200 - 300 mega o už mu o tolik nejde.

A Řebíček? Ten si s náma vysloveně vytřel zadnici, ani se nebobtěžoval to nějak vysvětli, to maschinenfuhrer si alespoň vymyslel streju Vika.

Až budu vyprávě židovské anektody, bude tam s Kohnem vystupovat místo Roubíčka, Řebíček:-)
03. 08. 2009 | 13:12

Rumcajs napsal(a):

SuP:

Nemyslím, že je to dáno zákony. Spíše si myslím, že je to dáno obecnou morálkou. A jestli obecná morálka dovoluje existenci straně, v jejímž čele stojí někdo, kdo se veřejně plácá po ramenou s pražskou mafií, na jehož chlastačkách se střílí, někdo kdo odpouští daně estébákům...... pak je to signál pro ty gaunery, že můžou vše.
03. 08. 2009 | 13:15

Vanek napsal(a):

V Australii by si lumpove neskrtli. ATO coz je neco jako bernak a tomu neunikne pekar ani predseda vlady ma snad nejvetsi moc. A to je dobre. Jsou to profesionalove jako ve vsech statnich instituci ABSOLUTNE nezavisli na politickych stranach !!! V Cechach by mela byt obnovena Financni policie.
03. 08. 2009 | 13:20

tomáš napsal(a):

Je pravda, že fatální zlom nastal s nástupem Standy Koloťuka. Tam padly veškeré zábrany a předstírání. Následující premiéři jako Paroubek a Topolánek již jen pokračují v nastoupeném směru.
03. 08. 2009 | 13:22

Pružina napsal(a):

Děkuji pane Hvížďalo, to je přesně oč tu běží!
03. 08. 2009 | 13:22

BAZA napsal(a):

pro OK a MIRO
Když někdo odstoupí,(německá politička) protože porušil zákon, to znamená jede na dovolenou služebním autem a nemá to povoleno, tak je to nutnost, nejedná se o presumpci viny, ale o prokázanou vinu. Udivuje mne, že to považujete za maličkost. A pro toho druhého, nepochopil jste, že presumpce viny znamená, že jakékoli obvinění bez důkazů je likvidační. Nikdo by tam nakonec nezůstal, nikdo by nebyl bez másla na hlavě. Protože by stačilo obvinění si vymyslet. A byl by to pro politika konec. Byl by to nejjednodušší způsob, jak se zbavit konkurence.
03. 08. 2009 | 13:31

Pamětník S. napsal(a):

"PLÍŽIVÁ KONTRAREVOLUCE"
a pak že dnešní rádoby "pravice" nemá co dělat se včerejší skutečnou "kovanou marx-leninskou" ideologií komunistický levice !
Prostě PODLE SLOV POZNÁTE JE, jak řekl klasik.
Fuj !
03. 08. 2009 | 13:42

Taoiseach napsal(a):

BAZA napsal(a):

"Když někdo odstoupí,(německá politička) protože porušil zákon, to znamená jede na dovolenou služebním autem a nemá to povoleno, tak je to nutnost, nejedná se o presumpci viny, ale o prokázanou vinu."

O porušení zákona rozhoduje v právním státě soud a v případě německé ministryně žádný soud neproběhl (a pravděpodobně ani neproběhne).
03. 08. 2009 | 13:43

jara napsal(a):

Asi jste na to kápnul pane Hvížďalo, poslední odstavec Vašeho článku je světlá naděje pro ČR. V USA když si orgány některého státu s něčím neví rady, tak na to vlítnou federálové, kteří nemají vazby na místní mafiánky a je zajištěna nestranost. Nebát se EU a LS!
03. 08. 2009 | 13:57

SuP napsal(a):

Rumcajs -
Měl jsem na mysli zákony, které nedovolí cokoliv zásadního změnit, kdyby se ukazalo, že by to mohlo být účinné. Např - nemůžeš odvolat poslance. Nezmění se zákony o politických stranách, aby bolševici přestali strašit. Nezmění se zákony o volebním systému, protože tenhle bordel jim vyhovuje. Atd, atd.
Co se týká zákonů běžných, tam vidím problém spíš v tom, že když si někdo podle zákona nedokáže poradit se svou prací - např policie, místo aby se zamyslel sám nad sebou a šel do kouta brečet, začne plkat o nedostatečné legislativě.
To, co se tady houfně vytýká lobistům, podnikatelům a politikům, se děje, protože zákony to umožňují. A pokud to neumožňují, pak to umožňují složky, které tyto zákony mají uvádět do praxe. Jinými slovy, když státní aparát stojí za prd, co bychom chtěli. A morálka? Jako kdyby tu naši spoluobčané už nevěděli, co to je "Kouzlo hradčan". A to prosím od té doby stokoruna ZDALEKA není největší bankovka!
03. 08. 2009 | 13:58

slav napsal(a):

Ta zatracená lumpárna asi zkončí nějakým převratem, jeden je pořád z něčeho obviňován co nelze doložit. Rumcajs pořád vzpomíná kočky nebo co nikdo nesazahuje asi není za co, druhý se vysmívá prokazatelným lumpárnám na fotkách.
03. 08. 2009 | 14:02

Vico napsal(a):

S článkem lze souhlasit. Samozřejmě nesměla chybět agitace pro TOP09, ale s tím až do voleb se budeme muset u KH smířit.

Prokazování účtenek nepovažuji až za tak klíčovou záležitost. Mne nejvíce zaráží, že se tam vedle expremiéra motal, jistě čirou náhodou, i Řebíček. Tento pouze regionální podnikatel, více méně celostátně neznámý, se k všeobecnému překvapení vyhoupl do ministerského křesla. Nikdo z ODS to nedokáže vysvětlit. Jediným, kdo vysvětlení dluží, je Topolánek...

Upřímně řečeno, dost dobře si nedovedu představit, jak chce vést Topolánek předvolební kampaň, která tentokrát nebude o ekonomice, o daňové soustavě,ale bude ideová ve stylu boje dobra se zlem. Tak na to se doopravdy těším. Já na jeho místě bych se raději vrátil k tomu daňovému kolečku a tlusté peněžence.
03. 08. 2009 | 14:09

mq napsal(a):

a co pan Urban? To se asi oranžovému Hvížďalovi nehodí do krámu.
Nebo bude na 6 místě ústecké kandidátky čssd.
Přes všechny hříchy, pseudokauzy ods, ji budu volit.
Dokud v čele čssd bude Paroubek s Rathem a dluhy, nikdy tato strana nemůže být pro člověka co myslí na budoucnost svých dětí, volitelná.
Zlá strana demagogická, zadlužující, slibující vše - čssd
03. 08. 2009 | 14:11

RA napsal(a):

já obdivuji pana Randáka, tak obětavě a nezištně visel na stromě, aby dodal co nejkrásnější snímečky z Topolánkovy dovolené. Vše platil ze svého, je to zkrátka krásný člověk, příklad všech ctností. Chtěl bych mu poděkovat za příspěvek do kachní tiskové sezony a popřát mnoho úspěchů v jeho dalším nezištném špiclování.
03. 08. 2009 | 14:16

Rumcajs napsal(a):

SuP:

Máš kus pravdy, ale k čemu zákony, když se nedodržují. Nyní je na řadě ( i na vině) občan. Občan musí ukázat, že něco takového nebude tolerovat. Buď to musí ukázat ve volbách a v naivní představě že se něco zlepší volit jinou stranu a nebo vyjít do ulic. (Pokojně).

Je to zdlouhavá cesta, ale částečné výsledky určitě přinese. Je potřeba najít odvahu a volit i takové strany, které můžou nakonec můj hlas přihodit soupeři, ale jinou cestu nevidím.
(Ale jsou to opravdu soupeři ? Není to jenom takové divadýlko pro nás blbce ?)

Příkladem budiž vajíčkový protest.Měl by být výstrahou nejenom pro ČSSD ale i pro ODS.
Tohle na ně platí a proto taky o tom tak hystericky psali. Silná občanská angažovanost je nebezpečná pro mafii z obou stran.
03. 08. 2009 | 14:22

Charlie napsal(a):

doporučuji k přečtení krátký komentář pana novináře J.Macháčka:
http://respekt.ihned.cz/aud...
03. 08. 2009 | 14:38

ok napsal(a):

Pro BAZA: neznáte základní principy demokracie. Demokracie je víc než jen právní stát - jak se zřejmě domníváte vy. Ti lidé jsou naši zastupitelé - byli námi zvoleni, aby hájili (zastupovali) naše zájmy. Pokud to nedělají, nemají morální právo být ve volených funkcích. Oni nejsou zvoleni ČEZem aby jednali v zájmu ČEZu. Oni jsou zvoleni námi aby jednali v našem zájmu.
03. 08. 2009 | 14:53

Karel napsal(a):

Zlatí komunisti. Ti si takové eskapády nedovolili ani náhodou za dřívějšího režimu. Teď je jim nasazována psí hlava ,za všechny nezdary nynějších vlád mohou oni.Jsou jiná generace.Vždyť Topolánek byl na vojenské škole!!! A i jiní ing.,JUDr.MUDr studovali za komančů. ODS nevolme a Čssd ,nevím,nevím.Volte Komunisty,oni děti nežerou,Jak se učí dnešní maturanti historii,okrajově!!!.
03. 08. 2009 | 15:11

D3T napsal(a):

Ta spekulace s Lisabonem mi prijde opravdu prehnana, ale muze to tak byt. Nicmene ja hlavni problem vidim v tom, ze vetsina komentatoru pise "u nas neni vyspela politicka kultura" nebo "politik, ktery udela..., by mel..." nebo "pro politiky by mela platit presumpce viny" atd., jenze nikde neni navod, jak toho vseho dosahnout, a snad nikde neni ani presna analyza priciny, proc to, co "by melo byt", neni. A vetsina diskuteru pise "ten Topolanek/Paroubek/Kalousek... je ale (pisk), ze dela to, co se mu libi, a ne to, co by mel". Takze opet - cekani a volani po nejake "samonaprave", kterou "by meli" politici spachat sami na sobe. To je ovsem iluze.

Podle me je hlavni problem to, ze si Cesi (nechci rict, ze jako jediny narod, ale v ceskem kontextu tim proste myslim "vsichni") neuvedomuji, ze v demokracii za vsechno muzou lidi, protoze je to prece vlada lidu. Takze u nas muze kazdy volic (nejen v parlamentnich a podobnych volbach, ale i v ramci stran) svobodne zvolit, komu da svuj hlas. Casto se vola po "novych lidech", ze ty zname firmy uz jsou proste zname a nezmeni se. Jenze prijde cas voleb a nikdo neda hlas novym lidem, vetsina voli negativne, tj. mensi zlo ("Topolanek/Paroubek je (pisk), takze to tam hodim Paroubkovi/Topolankovi"), jen malo lidi voli opravdu pozitivne, toho, kdo mu vyhovuje. Navic dlouhodobe dve velke strany posiluji, takze to podle me znamena trend priklonu k te negativni volbe. A tim se jenom ukazuje, ze Cesi po novych lidech volaji, ale nevoli je. Ja bych tedy navrhoval, abysme nejdriv zacali u sebe - promysleli, koho volime: je to nekdo, koho v te politice opravdu chceme (i v ramci velkych stran - mame preferencni hlasy), nebo jen nekdo, koho nechceme min nez nekoho jineho? Jiste, dokonala shoda neni nikdy, je to otazka miry, ale stejne... A az pak nadavali, ale ne tem zvolenym. Tem, kdo je zvolili!
03. 08. 2009 | 15:14

JanE napsal(a):

D3T
Zde může pomoci pouze Facebook.
Většina voličů je nespokojena s vládami ČSSD a ODS.
Mají ale představu, že při volbě menší stran "xyz" dají svůj hlas jedné z velkých stran.
No jistě, právě proto, že se nemohou mezi sebou domluvit.
A to potom není žádný hlas lidu, ale fikce o demokracii.
Jenom Facebook apod. může za přispění voličů uskutečnit přeměnu této pseudodemokracie.
03. 08. 2009 | 15:29

petr napsal(a):

tleskám, to je ono, jen více takových lidí jako jste vy! Tak nějak to je!
03. 08. 2009 | 15:47

Netopolánek napsal(a):

Já už jsem rezignoval. Prostě tu máme PDS a politici jsou prokorupční. Samé plané kauzy a žádné výsledky. Jestli si Randák nevymýšlel. Jenom to povede k tomu, že se lidé stáhnou do soukromí a cynismus pokvete, pane Hvížďalo.
03. 08. 2009 | 15:47

Rumcajs napsal(a):

Karel:

Komunisti že nekradli ? To má být sranda, nebo jsi vážně nemocný ?

Každýmu, kdo propaguje komunisty bych dal provaz kolem krku!
03. 08. 2009 | 15:49

JAP napsal(a):

Je sice hezké, jak to pan Hvížďala popsal, jenomže jde o víc, než o očistu naší politické scény. Kauza je zjevně vyrobený skandál a nutno se ptát, komu nebo k čemu slouží. Zjevně k oslabení tzv. pravice. Co z toho možná pojde? Vítězství ČSSD, tudíž orientace na Rusko, možná přijmeme pravoslaví. Myslíte si, že v takovém připadě dojde k očistě politických praktik? Obávám se, že naopak.
03. 08. 2009 | 16:12

Jiraak napsal(a):

No.. tady je krásně popsán euroskepticismus Klausův a části ODS..
03. 08. 2009 | 16:25

pipa napsal(a):

Po 20ti letech nevlády komunistů je vidět, že "jejich politická náhrada"je schopna se dopracovat k ještě neuvěřitelnějším cílům, dáme li jí ještě možnost.Ne, není to tím, kdo byl či nebyl komoušem či estébákem.Je to o totálním úpadku morálky a stavu dnešní jednoznačně utilitární společnosti, ze které se definitivně vytrácí rozum,moudrost a ohled."Urvi co se dá" je příkaz dne a také se o tomto trendu dnes a denně přesvědčujeme.Arogance, lhostejnost, netrestaná agresivita a neskutečné zlodějiny všeho druhu,intelektuální znevažování všech základních společenských pravidel a jejich nahrazování proklamacemi o všeobjímající svobodě jednotlivce vedou tuto zemi do anarchie.Události v Toskánsku jsou bez ohledu na politickou příslušnost kohokoli z nás pouhým střípkem již existujícího katastrofického stavu tohoto státu, který je přidržován nad hladinou pouze mimořádnými společensko - historickými a dočasnými souvislostmi (příchod kapitálu, úpracovitostí a dočasnou trpělivostí lidí).Zdevastovaná morálka a stav dnešní přinejmeším české společnosti je "de facto" neobnovitelná a tudíž budoucnost této země nedobrá bez ohledu na výsledek voleb.Pan Randák nám pouze poskytl střípek onoho pomyslného zrcadla do kterého dnes všichni dnes a denně pohlížíme.To není pouze o ODS, ČSSD a několika darebácích co si z dnešního státu nadělali soukromý business, to je o totálním rozkladu státu se vším co k tomu patří.A kdo má na tom asi zájem.
03. 08. 2009 | 16:25

pgjed napsal(a):

To, že nějaký Randák s nějakým paparaziem nafotili někde v Itálii partu politiků z obou velkých stran ve společnosti čachrářů a konjunkturních zbohatlíků to je jenom folklór. Podle mého jsou tady dvě velmi vážné skutečnosti, které zůstávají pod povrchem a nikdo jim, záměrně, nebo z povrchnosti nevěnuje příliš pozornosti.

A není to ten problém, na kterém se zde utápí řada diskutérů. Totiž zda pro politiky platí presumpce viny/neviny, nebo zda by dokonce měli jednat s vědomím, že se určité způsoby jednání prostě nesluší. Když už jsem zavadil o tento problém, rád bych některým včetně autora, připomenul, jak jednoznačně horovali pro presumpci viny v případu Čunek.

Za klíčové ke zkoumání považuji v této kauze dva aspekty. První je ten, že vzdor všem střetům, napadání se ve sdělovacích prostředcích i ve sněmovně, vzdor osobním animozitám jednotlivců, socdem a ODS vytváří a rozvíjí společný politicko-ekonomický blok, bohatě kolorovaný čachráři ze soukromých firem i ze státních institucí a podniků. O co jim jde? Zřejmě o prospěch plynoucí z manipulace s lukrativními "reálnostmi", s jejichž pomocí je možné dostat se k různě velkým částkám pocházejícím tak či onak, přímo či nepřímo ze státních peněz. V tomto případě se nabízí do očí bijící souvislost 68 mld z povolenek pro ČEZ za srozumění ČEZu s tím, že obě strany budou ve volbách slibovat drobné prebendy voličům na úkor toho zlého ČEZu. Ostatně první vlaštovky se již plakátují. Nic nevadí, že ještě před půl rokem špičky obou partají dělaly pitomce z Čunka, který chtěl, jako protikrizové opatření dočasně plošně snížit cenu elektřiny na úkor zisků ČEZu. Za bohaté součinnosti některých "chytrolínů" ze sdělovacích prostředků. Čili triumvirát socdem, ODS a ČEZ zde nejspíše páchá volební podvod na občanech tohoto státu, přičemž náklady této kočičárny volič díky péči poslanců a senátorů obou partají již zaplatil.

Druhou pozoruhodností je postoj sdělovacích prostředků. Jakoby se bály, nebo naopak nechtěly jít na jádro věcí, kloužou po povrchnostech, kdo si/komu co zaplatil a co je čí... To že se nám tu rozlézá a bytní hydra vyrostlá z opoziční smlouvy, že již dávno nejde "jen" o rozparcelování vlivu a prebend ve státní správě a správních radách, nebo o omezení parlamentního vlivu menších stran šikovným "okoeficientováním" volebních výsledků, ale o miliardy ze státního, to jim jaksi uniká. A tak podvraťák, který sám sebe rád označuje za hlídacího psa demokracie, někde v koutě žvýká spokojeně pár pohozených buřtů a kouká, aby se pantáta šéfredaktor nemusel pýřit, až jej bafuňáři z vrchu pozvou třeba na golf. Kdepak jsou všichni ti stateční a ostří investigativní novináři, kteří to ještě předevčírem s takovým zápalem natírali bezzbranému Čunkovi a celé jeho rodině? Čunkovi, který se ničeho nedopustil, kromě toho, že byl otevřený a bláhově doufal, že s pravdou nejdál dojde? A nebo nám oni slavní investigativci chtějí ukázat, jak se to má dělat? Kdepak trpělivě něco vysvětlovat kolem svých trapných pár set tisíc a ještě se slámou v botách! Copak tak se to dělá? To s drzým čelem, na otevřené scéně a miliardy a z cizího. To pak nikdo ani neblafne. Zvlášť když se mu přicpe huba nějakou reklamní zakázkou...

A volební preference v závratných výšinách? Co by ještě potřebovali voliči, aby to jimi otřáslo natolik, že by oběma partajím nadělili desetiprocentní políček? Jo že není stejně koho volit? Ale je. Jen se podívat do spektra těch, kteří se v potu tváře lopotí za své pod hranicí 10% a nemyslím zrovna na různé Kalousbergy a jiné rutinéry moci.
03. 08. 2009 | 16:27

Jiraak napsal(a):

to JAP: oslabení pravice? Vždyť v tom jedou všichni co se tam už dvacet let střídaj.. Svlíknout, pomazat klihem, obalit v peří a hnát to sviňským krokem za brány města!
03. 08. 2009 | 16:27

Tomáš napsal(a):

Smutné čtení pane Hvížďalo.
Nevolme tedy velké strany, ať si kapříci trochu zaplavou!
03. 08. 2009 | 16:50

Tomáš napsal(a):

Karel Hvížďala: Díky za připomenutí toho, jak by to zhruba mělo být.
03. 08. 2009 | 16:57

Jedle napsal(a):

to BAZA: Se pletete. A to podstatne. Institut presumpce viny u politiku v demokracii existuje a je zakladnim pilirem demokracie. Je take duvodem institutu politicke imunity: aby politik nemohl byt trestne stihan kdykoliv za cokoliv, ale pouze je-li svymi kolegy imunity zbaven. Tedy pro tupejsi, pane BAZA: politik v pripade jakehokoliv podezreni musi z politiky, tedy verejne sluzby, odejit, nemusi byt souzen a trestan. Proste proto, ze podezreni, predevsim z korupce, a o to v dotycnem pripade jede, zbavuje politika zpusobilosti byt verejnym sluzebnikem.
03. 08. 2009 | 16:58

JŠ napsal(a):

Systém, který umožňuje desítkám lidí rozhodovat o přerozdělování miliard z rozpočtu, aniž by fungovaly dostatečné kontrolní mechanismy korupci umožnuje. Tím jednodušeji, čím jednodušší je odvolávat nepohodlné policisty, soudce, státní zástupce, rušit nepohodlné policejní útvary atd.
03. 08. 2009 | 17:17

Jirka napsal(a):

Napsáno naprosto realisticky a trefně. Myslím, že každý trošku myslící člověk musí s tímto názorem na stávající politickou situaci u nás souhlasit. Ale co s tím? Stejně to nakonec skončí tak, že většina z nás půjde a zvolí ODS nebo ČSSD podle svých preferencí a to přesto, že víme, že je to zkorumpovaná banda. Malé strany se zvolit neodvážíme, protože náš hlas může propadnout a navíc se jedná o neznámé lidi, tudíž nemáme žádnou jistotu, že se ke korýtkům prostě nepřipojí.. máme sice demokracii, ale na výběr pouze stávající prohnilé politiky s absencí alespoň minima morálky.
03. 08. 2009 | 17:27

Josef K. napsal(a):

Dodávám, pokud chce člověk vidět, kam směřuje tato země, pak je ideální delší návštěva Ruska. Takový mafiánský způsob privatizace státu je však zároveň kanibalistický, privatizátoři nemají své jisté, protože další v řadě bývají silnější i vynalézavější. Tam je nejen zprovatizováno, tam je klanové uspořádání, ve kterém necelých 10% žije nad poměry a zbývajících 90 v naprosté nuzotě. Možná je to "národní
zájem" i v této zemi. Je nutné stále mluvit o tom, že žijeme v postnormalizační době a sklízíme důsledky mravního kolapsu, jehož základy byly položeny před 40 lety. Stále "vítězí" lidé jako K.Gott,lidé, kteří podporovali pokleslý kolaborantský režim G. Husáka, tyli z něho a dodnes uplatňují svou "úspěšnou" historickou zkušenost dovolávajíc se demokratických principů, např. že děti nemohou za rodiče. Je to však tak zcela pravda? Jablko nepadá daleko od stromu.
03. 08. 2009 | 17:38

Kamil napsal(a):

Řadového občana zaujmou dvě věci. Předně proč se tímto zjevně korupčním případem již nezabývá policie, která není závislá na podání podnětu a za další, co zveřejněním zdroje sledovala MfD (známý to pravicový deník). Obvykle tisk zdroj svých informací utajuje. Nepodložený útok proti ČSSD je jen zrnko ze stále rostoucí drzosti p. Topolánka. Termín politická kultura se zcela zjevně natýká našich politiků a to bez ohledu na partajní odznak v klopě.
03. 08. 2009 | 18:02

shipper napsal(a):

Josef K.
Omyl, "pokud chce člověk vidět, kam směřuje tato země, pak je ideální delší návštěva"...Německa, či Rakouska, jen to tempo směřování by Vás nemělo mást.
03. 08. 2009 | 18:04

RA napsal(a):

Kamile.......zjevně korupčním případem ? Ty blouzníš, máš asi horečku. A proč ti tak vadí, že noviny prozradily, že to dodal soudruh oranžový Řandák ?
03. 08. 2009 | 18:35

Ivan Čapek napsal(a):

Vážený pane Hvížďalo, Vás článek se mi velmi líbil. Zdá se mi velmi poctivě napsaný, a po jeho přečtení si ještě více člověk uvědomí ubohost ostatní novinářské obce právě v kontrastu s vaším článkem. Oni by je měli roznést na kopytech, padni komu padni, respektive padni dokud nepadnou, a ještě více, aby už nevstali a někam se odbelhali. Ano, jsme to tady legrační země, opravdu k popukání, kam jen se člověk podívá. A kdy to přestane nebo ustoupí do snesitelných mezí?, bůhví. Mravní ne-povědomí, jako výsledek komunismu a bezostyšného pseudokapitalismu, nám jistě bude ještě nějakou donu topit, než navážeme na mravní základ našich předků. Snad k tomu jednou dojde, a všichni tihle neumětelové a zlodějíčkové budou jednou vzdálenou minulostí, no snad se toho ještě dožiju. Buďte zdráv a ještě hodně potřebných článků!
03. 08. 2009 | 18:40

Admirál napsal(a):

S panem Hvížďalou mouhu tentokrát souhlasit. Jedinou vyjímkou je zmiňování bratra Kalouska co by kladného příkladu. To je táta prorůstání biznysu do politiky.
03. 08. 2009 | 19:59

PRESCOTBUSH@YOUTUB napsal(a):

.. velmi dobre, kdyz jsme v italii maly exkurz do dejin tohoto regionu do charakteru imperatoru a VIP .. gaia julia caesara ubodali v senatu.. augustus vytahl sinusoidu na maximum, tiberius byl setrilek, ale mirne perverzni,caligula provozoval incest se sestrou a nero miloval zapalky a verse... zvlastni plejada... to i ten koktawy claudius byl top sveho milenia...ergo, co za ona dve milenia se zmenilo?? prakticky nic,niente.. ti jakoby nahore jsou "Puppits on the string".. a ti co je vedou na provazku jsou invisible..plakat filmu Kmotr je vystizny nad slova.. najdou si ho na youtube.com... u hesla andy williams... song k filmu kmotr,godfather...had se zakousl do sveho ocasu, kruh se uzavrel v bludny, neni vlastne co resit, carcinom spolecnosti odshora vyresi snad jen Nibiru-2012, a to je tristni, nebot ta drtiva silent majority za tento status quo nemuze...resume... v teto zemi je zkratka vsechno naruby... ne orwell, ale kafka , to tusil uz tenkrat... tak se maj lachaim...
03. 08. 2009 | 20:03

mirek napsal(a):

Pane Hvížďala, víra v demokracii v čechách onoho porevolučního naivního havlovského typu je ta tam. ODS a její představitelé a celá pravá scéna jakoby ztratila pronárodní - lépe prospolečenský zájem. Totéž kvasí již i na levé straně spektra. Kdo tvoří společnost je zbytečné připomínat. Zde vítězí nová porevoluční vlna megahrabivosti a megazlodějen, megakrádeží bez trestu, vykradení státních zakázek (....přeci zákonně když si je vytvořili).
Běda zemi, kteřé vládnou Řebíčkové,Romanové, Topolánci,Grosové ...a jejich přátelé, kteří nic nemají a pak nás překvapí kolik si ze společného zobnou. Zatáhnou to daňoví poplatníci.Veřejnost to vidí a rezignovala-viz volební účasti. Bojím se doby, která přijde a lumpárny potrestá jen ukrainská spravedlnost, jiné totiž už asi nikdo nevěří.Bojím se kdy náckové proto získají velké volební body Vždyť tato garnitůra Topolánků a Klauzů a Paroubků nahrává a potvrzuje svými činy pravdivost učení komunistů a posilují sami jejich společenské postavení. Je lepší také pro nás žádat o azyl v Kanadě ,když naši lodivodi peněz prchají se svými penězi do Švýcar,do Itálie na riviéri, do USA ?...vždyť tu si přece mohli zobnout a třeba možná i trochu nelegálně. A na vše ostatní přece sr..i. Bůh ví,že přijde nová etapa.
03. 08. 2009 | 20:16

borůvka napsal(a):

Hvížďala napsal blábol a jen se divím, kde se tak najednou objevilo tolik mudrců kterým je všechno jasné a kteří dělají s politiků zloděje.Vy jste se snad všichni dočista pomátli.
03. 08. 2009 | 20:19

Qwerty napsal(a):

Politik je občan jako každý jiný. Je čistě jeho věcí, s kým tráví dovolenou. Naopak sledování osob je ve většině legislativ trestným činem. Pokud snad někomu přijde v pořádku, když bývalý šéf rozvědky na zakázku špehuje politiky, tak je něco v nepořádku s jeho pojetím práva a svobody.
03. 08. 2009 | 20:24

jara napsal(a):

Pro Borůvku:
Tak nám to všem vysvětlete jak to je, ať to pochopíme!
03. 08. 2009 | 20:26

miladis napsal(a):

Je to všechno fraška a Toplánek a ti ostatní to vědí. Češi jsou národ degerovaných tupounů, kteří si nechají všechno líbit. Média zjištěné lumpárny zkreslí a zametou pod koberec. A tak jsou ODS A ČSSD opět nejsilnějšími politickžmi stranami, bez ohledu jaké aféry se jich týkají.
03. 08. 2009 | 21:05

mirek napsal(a):

PRESCOTBUSH@YOUTUB velmi výstižné. Borůvko -politici nejsou zloději, pečují o naše blaho, starají se přiměřeně o naše blaho , ....vnímáte a cítíte realitu jinak????.
Pokud ano jste také pomatený.
03. 08. 2009 | 21:06

Milan napsal(a):

Výstižné, přesné a smutné. Korupce a klientelizmus, toť základ moci ODS a lidi jim to pořád žerou, protože za všecko přece může Paroubek jako ideální obraz nepřítele, viz všechny kampaně a taky jeho nešikovné chování i řeči.
03. 08. 2009 | 22:10

Béda napsal(a):

Autor,

až na toho Kalouska v závěru (t.j. skryté lobování ve prospěch nověvzniklé strany starých profláklých politických recyklátů a zkrachovalců různých stran), kterého považuji za synonymum politické bídy a ekonomických čachrů, s vaším rozborem (pravděpodobně poprvé) souhlasím.
03. 08. 2009 | 22:11

Suchec napsal(a):

B´da:
Citace Kalouska je pravdivá a vystihuje skutečnost.
Jenže on je integrální součástí tohoto, ne nositel nové vize.

No, nové vize třeba jo, ale jen vlastní.
03. 08. 2009 | 22:18

stále rebel napsal(a):

Pro Qwerty.
Vybral jsem si tě jako symbol občanské hlouposti a budu mít pár otázek.

Píšeš:
„Politik je občan jako každý jiný. Je čistě jeho věcí, s kým tráví dovolenou.“

No dobře, ale proč ten občan (jako každý jiný) žije z peněz daňových poplatníků, má imunitu a moc rozhodovat o našich životech a to nejen v oblasti legislativní, ale přeneseně i do oblasti výkonné moci?

Dále píšeš:
„Naopak sledování osob je ve většině legislativ trestným činem.“

V které zemi by tento případ byl trestným činem?
Podotýkám, pro toho, kdo zveřejnil ty fotografie, ne pro toho politika. Patrně v nějaké diktatuře.

Dále píšeš:
„Pokud snad někomu přijde v pořádku, když bývalý šéf rozvědky na zakázku špehuje politiky, tak je něco v nepořádku s jeho pojetím práva a svobody.“

Bývalý šéf rozvědky špehuje na zakázku politiky?

Můžeš mi to doložit?
To, že tyto politiky špehoval bývalý šéf rozvědky a že to dělal na zakázku?

V demokratických zemích chování politiků „špehují“ média a jelikož je to pro demokracii přínosné, tak k tomu mají i nějaká ta privilegia navíc.
03. 08. 2009 | 22:53

Mr.White napsal(a):

Pane Hvížďalo, až na poslední odstavec s Vámi vcelku souhlasím. Ovšem slibovat si od přijetí Lisabonské smlouvy změnu poměrů a argumentovat přitom stíháním Janouška švýcarskou(sic!) policií, mi připadá jako totální lapsus. Domnívám se, že jediný rozdíl mezi námi a EU je v tom, že v zemích staré Evropy, jak politici tak byznysmeni vědí, co si mohou dovolit a dále v tom, že pravidla pro lobbing (sofistikovanou korupci) jsou tam mnohem propracovanější. Prorůstání byznysu a politiky je legalizované a nikomu moc nevadí. Zatímco v ČR a obecně v rámci národních států, trvá ještě učitá, byť malá, šance toto změnit, v budovaném Evropském nadstátu se něco takového podaří sotva.

Chci říci, že celá kauza nesvědčí podle mě ani tak o tom, že v Čechách jsou politici úplatní, kdežto na západě ne. Ani o laxnosti české policie a smířlivosti médií. Je-li na ní něco specificky českého, pak to, že přímími účastníky nevybíravého boje dvou nejsilnějších politických stran se u nás nápadně často stávají orgány státní moci -tajné služby, policie a soudy. To je myslím v evropském kontextu dost nezvyklé a samozřejmě pro demokracii nesmírně škodlivé.

Závěr by tedy podle mě měl znít: nevolme obě velké strany, nejen proto že někteří jejich představitelé jsou úplatní, a k tomu nešikovní mamlasové, beznadějně zaháčkovaní v sítích soukromopodnikatelských zájmů, ale také proto, že se navzájem nezdráhají zneužívat státní aparát k špiclování protivníka.
03. 08. 2009 | 23:29

ii napsal(a):

A opoziční ČSSD to měla v plném rozsahu striktně odsoudit...a ne vypouštět z huby pana předsedy Paroubka málem soustrast nad tím jak je to hrozné a jak je mu topola líto, že si ho dovolil někdo vyfotit při svých prokorupčních machinací. Budu volit jedině bolševiky, i když je nemusím,ale tyto dvě strany ods a čssd jsou pro mě v dané možnosti větší zlo.
03. 08. 2009 | 23:35

Skogen napsal(a):

Třeba by Randák namísto agentury sbítající kompro mohl uvažovat o založení nového "nezávislého" investigativního listu. Zní to lépe a hlídacím psem by byl zjevně dobrým, přinejmenším na jednu půlku politického spektra. Ostatně, ono se žádné psí plemeno nehodí ne všechno ;o)
04. 08. 2009 | 00:02

tomas.p napsal(a):

Už to mám, právě mně napadlo, že Topolánek poukazujíc na estébácké metody, demonstruje svojí snahu, vybudovat kapitalizmus z lidskou tváří.
04. 08. 2009 | 00:14

Skogen napsal(a):

Tomasi.p, je otázkou, na kolik taková tvář přijde. Je docela možné, že s krizí kapitalismu byste si lidskou tvář vůbec nemohl dovolit, narozdíl od vlivných jedinců s překrásnými lidskými tvářemi, dejme tomu šéfů Setuzy a ČEZu a pak také skoro tak krásných tváří jim přejících politiků a jejich neformálních poradců. Ono to vlastně odpovídá tomu, co tvrdí zastánci kapitalismu, totiž, že lidskou tvář má jen ten, kdo už si nahrabal, protože pak už může z rozmaru sem tam cosi utrousit, což je lidsky vzato nesmírně fajn. Bohužel z toho vyplývá, že lidských tváří je okolo nesmírně málo a všechno ostatní je dobytek.
04. 08. 2009 | 00:38

Béda napsal(a):

"Dalíkovi vila v Toskánsku nepatří, ukázal smlouvy o pronájmu.

Ze smlouvy vyplývá, že si vilu pronajal od lichtenštejnské společnosti Raben Anstalt na celý červenec za 30 tisíc eur (v přepočtu asi 770 tisíc korun). Dalík podle svých slov celou částku uhradil pomocí platebního příkazu 1. července. O náklady se pak prý rozdělil s lidmi, kteří se ve vile postupně vystřídali, tedy včetně Topolánka.

„Loni jsem se tam seznámil s Italkou, která podobné věci zařizuje. Tehdy mi řekla, že zkusí, jestli by nešlo tuto vilu pronajmout. Na jaře se mi ozvala, že vila změnila majitele, a tím pádem už to možné je,“ vysvětlil Právu Dalík.

O tom, že koupi vyřizovala J&T, nic nevím... Pro Raben Anstalt přitom koupi nemovitosti zprostředkovával bankéř vlivné česko-slovenské finanční skupiny J&T Ondřej Popelka. Uvedla to MF Dnes s tím, že společnost vilu získala letos 19. března za dva milióny eur (asi 50 miliónů korun).

Podle vyjádření mluvčího banky Jiřího Málka koupila J&T dům pro svého klienta, který nechce být veřejně známý. „

Spojení bývalého premiéra Topolánka a skupiny J&T, která je spojencem ČEZ a má zájem o privatizaci ruzyňského letiště, se přitom neobjevuje poprvé. Vysvětlovat své kontakty s touto společností musel už po své loňské dovolené na Sardinii, kam letěl s exministrem dopravy Alešem Řebíčkem letadlem společnosti ABS Jets, která patří do finanční skupiny J&T. Později si tam s jedním z klíčových manažerů J&T Dušanem Palcrem zahrál golf..."

Podrobněji viz
http://www.novinky.cz/domac...
04. 08. 2009 | 05:04

Béda napsal(a):

V místě setkání velkých kluků co spolu mluví nechyběl ani nezištný exministr Řebíček, který rád dělá dobré skutky - třeba zaplatí chudému příteli Mirkovi letenku soukromým letadlem do Itálie.

Jestlipak tím tajemným investorem do nemovitosti v Toskánsku není onen dobrý muž, který nalezl v Itálii tak velké zalíbení? Při koupi nemovitosti prostředníkovi (JT) mohl napomoct svými kontakty i Mirkův dobrý známý z dovolené - italský premiér Silvio Berlusconi.
04. 08. 2009 | 06:04

Enigma napsal(a):

Opět fízlovská ubohá „aféra“, ze msty, kdy nikdo nic neví ale všichni to hodnotí. Stejná finta jako v kauze Morava, Čunek a Savoy! Běží obrázky a k tomu nějaké novinářské pako připíše Randákův komentář. To je rutinní vymývání mozků. Jakou špínu nám ten špína Randák vlastně odhalil? NIC přátelé! Víme o čem a s kým Topolánek jednal? O čem jednal Urban? A chceme to opravdu vědět? Vždyť pravda bývá někdy tak nudná. Jsou snad ti lidé na fotkách zločinci? Střílel někdo? A ten Urban nedávno zlobil Ratha a Paroubka. Není to náhodou tak , že paroubkovi šlape na kuří oko a proto ten výprask. Vždyť i ten Wolf byl kdysi oblíbený socan. Co má Hudler s Romanem a Urbanem? Co má Krainová s Topolánkem? Co má Řebíček s Krainovou a Hudlerem? To jsou otázky, které nesmírně zajímají voličskou veřejnost. Jedině Randák je jasný. Mrázek kdysi sbíral materiály na paroubka. Kdysi po zavraždění Mrázka elitním policejním střelcem se našel odkaz, že některé materiály má Pitr. Randák, jako šéf rozvědky se za Pitrem vydal do Rakouska a s Pitrem se vrátil. Neexistuje žádný celní zápis o tomto zásahu, žádný zápis o použití služebního vozu, žádný úřední pokyn k zásahu. A ani být nemůže. Šéf rozvědky ani NESMÍ zasahovat na cizím území. Randák to tedy provedl na vlastní pěst, pro přítele z STB kruhů, paroubka. A všimněte si ještě „maličkosti“, jak stejný je okruh Randákových nepřátel s paroubkem. A jak se nám Randák urputně snaží nasugerovat, co máme za těmi fotka mi vidět. A i ten slovník je stejný!
04. 08. 2009 | 07:28

Enigma napsal(a):

viděli jste to video? To byla hrůza. Dělají z toho seriál. Zásadní fakt a pak už nechejme běžet fabulace a fantasii. Do doků navádí lodivod, podobně jako na velkých parkovištích. Skládá to podle vlajek, typu a velikosti plavidel. Ten v tom asi jede rovněž. To nemůže každý český pitomec vědět a tak cancá ironicky o "náhodě". Stojí-li lodě vedle sebe, lidé turisté se u ní setkají. Stejně jako u katedrály .Z videa, které je dalším důkazem tohoto "spiknutí století" je vidět, že jsou do toho dokonce vtaženy i nevinné děti a manželky těch spiklenců. Jeden spiklenec (Urban) nese dokonce nějaké krabice s podezřelým obsahem, druzí se konspirativně motají jen tak a vzájemně se zdraví. Hrají perfektně turisty. To jsou samozřejmě signály. To nás muselo jistě rozrušit. Co by se stalo v české kotlině, kdyby se provalilo, že Roman sondoval při obědě u Topolánka, jak by reagoval na rozšíření Temelína, když už nepodpořil ty povolenky gratis? Byla by to špína, nebo logika? Může si to generální ředitel dovolit? Musí poslanec Topolánek přejít na druhou stranu ulice, případně se schovat za koš s banány, když spatří nebezpečného lobbyistu? Je jasné, že Topolánek chyboval tím že se chtěl dostat do lodi suchou nohou. Proč tu loď jednoduše nepodplaval a nevystoupil po záchraném žebříku? Nebo pohodlně v košíku s Frutti del Mare? Pan Randák a jeho odstřelovači by mu jistě rádi poradili, jak se to dělá.
04. 08. 2009 | 07:30

honza napsal(a):

Skvělý článek pane Hvížďalo,asi jeden z nejlepších,co jsem kdy od Vás četl,obzvláště jeho závěr. Jediné, co si cením na Topolánkovi je prosazení LS v obou komorách parlamentu,jinak je to neuvěřitelný hnus,so si mafiánsko-lobisticko klientelistická partaj dovolí.Nejsmutnější ovšem je,že mají i přes tyto prasárny stále poměrně značnou důvěru části veřejnosti...
04. 08. 2009 | 07:43

Lila napsal(a):

Enigma

Jestliže kdokoliv usiluje o významnou pozici ve státě (navíc je v čele jedné z parlamentních stran), musí se ve vlastním zájmu chovat přiměřeně vážnosti úřadu, který hodlá vykonávat. Je zcela oprávněně osobou veřejného zájmu, a to 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a 365 dní v roce. Pokud se to někomu nelíbí, obtěžuje ho skládání účtů veřejnosti, pak se nemá o veřejnou funkci vůbec ucházet!

Ať takový člověk řídí vlastní firmu, pokud nebude dostávat státní či obecní zakázky za podezřelých okolností, tak se o něj nebude nikdo zajímat.
To platí úplně stejně pro všechny politiky včetně pana Topolánka a Paroubka.

To, že naši politici vykazují nízkou míru politické kultury, je i naše vina, protože jim to tolerujeme!
04. 08. 2009 | 11:12

znalec napsal(a):

Pokud hledáme řešení proti korupci, musíme začít ve školách,- odměny učitelům za lepší známky dětí. V bytových družstvech, kde vedení dostane všechny nové dveře zdarma,pokud podepíše zakázku, na komunální úrovni - procenta za přidělení zakázky a navýšení o ta procenta.
Odkud přichází lidé do politiky a co si sebou nesou? Kdo odpoví na otázku: "podepiš to a budeš do smrti zajištěnej" nepodepíšu protože to není správné?
Rád bych ho poznal. Snad jedině Kníže, ten je zajištěnej.
04. 08. 2009 | 11:35

David napsal(a):

Informace - iDNES.cz

Ukazovat účty za ubytování v Itálii? To je šikana! zlobil se Topolánek

4. srpna 2009 11:07

Mirku Topolánkovi se stále nedaří uzavřít příběh letní dovolené v Itálii. Podle nejnovějších informací koupil vilu v Argentariu neznámý investor, jemuž koupi zprostředkoval bankéř vlivné společnosti J&T. Topolánek však ani teď nehodlá sdělit, komu za pronájem vily platil.

Itálie a J&T - ­v případě Mirka Topolánka a jeho pravé ruky Marka Dalíka jde o výbušnou kombinaci. Vezměte si těch náhod.

Květen 2007. Investiční banka J&T, jež se zaměřuje na velké a movité klienty, ochotně poskytla úvěr ve výši osm milionů korun začínající podnikatelce Gabriele Horáčkové. Spokojená partnerka Marka Dalíka mohla v centru Prahy otevřít obchod s luxusními italskými kabelkami Coccinelle.

Vilu kupoval bankéř z vlivné J&T
Lobbista Marek Dalík odmítá říct, kdo mu dům pronajal

Květen 2008. Mirek Topolánek letěl na dovolenou na italskou Sardinii, a to tryskáčem firmy ABS Jet, patřící do skupiny J&T. Při golfu se na ostrově setkal s partnerem slovenské finanční skupiny Dušanem Palcrem.

A do třetice červenec 2009. Šéf ODS opět pro rodinnou dovolenou vybírá Itálii, tentokrát klidný poloostrov Monte Argentario s průzračným mořem. Bydlel tady ve vile nad zátokou. A tu zcela "náhodou" pro svého tajného klienta koupila a kryje opět J&T.

Tentokrát však Mirek Topolánek říká, že je to jen náhoda.

"Já nevím přesně, komu patří, já nejsem pronajímatel. Já jsem žádnou smlouvu nepodepisoval. Byl jsem v podnájemním vztahu a uhradil svůj podíl. Nevím, komu ta vila patří, ale zcela jistě ne J&T," říkal včera šéf občanských demokratů.

Pronájem vily na týden ho vyšel na 3 300 eur, v přepočtu zhruba 85 tisíc korun. Odmítá však ukázat fakturu jako důkaz, komu přesně za ubytování platil, a tím vyvrátit podezření, že je teď někomu zavázán.

"Na základě čeho byste chtěli, abych to vykázal? Abych vám ukazoval svoje bankovní konto, svoje faktury? To prostě neudělám," rozčiluje se Topolánek. "Beru to doslova a do písmene za šikanu. V žádném případě nebudu naskakovat na žádné účelové kampaně."

Dodává, že drahou dovolenou si on i jeho partnerka mohli díky nadstandardním příjmům dovolit.

Nepiji vodu z kohoutku

Šéf ODS jedním dechem útočí na místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Ten si koupil byt za sedm milionů korun, a to částečně z peněz našetřených z poslaneckých náhrad na benzin či reprezentaci.

"Sobotka neprokázal nic, jen hypotetickou možnost, že si mohl koupit byt. Pil vodu z kohoutku a pásl se před domem. Srovnáním se Sobotkou mě chcete pouze urazit. Přestaňte mě prosím permanentně urážet!"

Nejde jen o placení pobytu. Vrátí-li se Topolánek někdy v budoucnu do vlády, bude jakékoli jeho rozhodnutí podrobně zkoumáno, zda nejde na ruku firmám ČEZ a J&T. Ty spolu právě nyní dělají velké obchody - k nelibosti konkurence.

S šéfem polostátního kolosu ČEZ Martinem Romanem se Topolánek v Monte Argentariu sešel. Ve vile, jejíž prodej zprostředkovala J&T, bydlel.

"Takovéto dovolené lobbistů s vysokými politiky by v jiných zemích vedly k obrovskému tlaku, aby politici vysvětlovali a jednoznačně dokládali a takových věcí se vyvarovali. Je to z mého pohledu určitě za hranou," říká David Ondráčka z organizace Transparency International, bojující proti korupci.

Slovenští finančníci vilu koupili pro klienta, který si nepřeje být veřejně znám - proto ji zamaskovali pod lichtenštejnskou společnost. V pražských politických kuloárech se už dlouho mluví o tom, že dům patří Marku Dalíkovi.

Milovník umění, růžového šampaňského a vlastník vozů Aston Martin či Porsche Boxster ovšem vlastnictví rozhodně popírá.

Pár občanských demokratů si přesto myslí, že Mirek Topolánek by se měl od Dalíka konečně distancovat. Nic takového se nechystá: "S tebou stojím a padám," řekl lídr ODS už před pěti lety do telefonu svému o generaci mladšími kamarádovi.

Dalík škodí, ale psst!

Mluvit na téma "Dalík" se nikomu v ODS nechce, protože předsedu Topolánka tím zaručeně naštvou.

"Je fakt, že aktivity Marka Dalíka ODS škodí. Snad se podaří poslední kauzu vysvětlit tak, aby nebyly pochybnosti," říká opatrně místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.

Místopředseda strany a šéf volebního štábu Ivan Langer naznačuje, že kamaráda-lobbistu jako spojku na byznys má každý vlivný politik: "Jestli by se měl Mirek distancovat od Marka Dalíka? Až obdobnou otázku na jejich přátele položíte Paroubkovi, Sobotkovi, Kalouskovi, Schwarzenbergovi, Filipovi a dalším, rád odpovím."

Autoři:
vdo, baf MF DNES
04. 08. 2009 | 12:02

pgjed napsal(a):

To Jirka: Napsaljste:

"... Malé strany se zvolit neodvážíme, protože náš hlas může propadnout a navíc se jedná o neznámé lidi, tudíž nemáme žádnou jistotu, že se ke korýtkům prostě nepřipojí.. máme sice demokracii, ale na výběr pouze stávající prohnilé politiky s absencí alespoň minima morálky..."

Pokusím se vám oponovat:

1.) Teze o propadnutí hlasů je po léta omletá finta těch dvou velkých stran. Při skutečně masovém odlivu hlasů k jiným stranám, není důvod se bát, že ty slabší parlamentní neposílí a některé další postoupí a socdem s ODS nespadnou z výšin. Politická scéna se vyrovná, vzroste tlak na spolupráci a schopnost přijímat kompromistí řešení bližší celospolečenskému průměru. Socdem a ODS se budou muset chovat odpovědněji a protestní hlasy nebudou končit u komunistů. A pro čachráže zhoustne a zhořkne situace.

2.) Korytáře je třeba trestat nevolením. Musím-li již volit partaj, která si zadala v lumpárnách, dám preference těm, kteří jsou slušní aby lumpové vypadli.

3.) Není pravda, že všichni politici jsou prohnilí. Jsem přesvědčen, že většina jich je poctivých a pracovitých. Jenže jsou méně známí, méně populární. Jenže to je vina sdělovacích prostředků, které soustředí 90% svého zvráceného úsilí na popularizaci svinstev a sviňáků. Je z čeho si vybírat. jak u zelených a lidovců, tak pod čarou.

Ale místo toho se rezignovaně tvrdí, že se stejně musí volit hlavně mezi socdem a ODS, nebo jsou všichni zbláznění do smečky kalousbergů. Jakoby zapoměli, co někteří z nich ještě nedávno páchali ve svých osobních zájmech, nebo v kolikáté straně ten či onen je.
04. 08. 2009 | 12:05

David napsal(a):

pqjed:

naprosto s Vámi souhlasím, že:

"Teze o propadnutí hlasů je po léta omletá finta těch dvou velkých stran. Při skutečně masovém odlivu hlasů k jiným stranám, není důvod se bát, že ty slabší parlamentní neposílí a některé další postoupí a socdem s ODS nespadnou z výšin. Politická scéna se vyrovná, vzroste tlak na spolupráci a schopnost přijímat kompromisní řešení bližší celospolečenskému průměru."

Prostě ani jeden hlas těm zkorumpovaným, jako jsou ODS a ČSSD.

Je nezbytně nutné ZPŘETRHAT ty jejich mafiánsky prorostlé vazby, protože se jinak u nás nic nemůže změnit k lepšímu.

Už exprezident Havel si nedávno postěžoval, že po revoluci v roce 1989 jsme bojovali za jiný politický systém, než v jakém jsme skončili.

Politická mapa České republiky se nezmění pokud voliči nedostanou ODVAHU volit neparlamentní strany. Výběr už dnes mají velký.
04. 08. 2009 | 13:07

MERLINY napsal(a):

Na kole proti tunelu Praha - Curych
Aneb, pane Béme, kam se podělo 450km slíbených cyklostezek?

Vadí Vám, že Pavel Bém slíbil 450 km cyklostezek a místo toho rozkrádá peníze při stavbě tunelu Praha - Curych?

Nemůžete se na to dívat?

Vezměte kola a projeďte se s námi na protest Prahou!

Cyklojízda skončí demonstrací před Magistrátem Hl. města Prahy, kde se pokusíme předat Pavlu Bémovi petici proti tunelu Praha – Curych.

Datum: 10. Srpen 2009
čas: 16:00 - 19:00
Lokalita: Praha - bude upřesněno
04. 08. 2009 | 13:54

Tigran napsal(a):

Merliny, dobrá akce. Určitě se zůčastním, doufám že se připojí co nejvíc lidí.
04. 08. 2009 | 14:21

MA-FU napsal(a):

David,teď jsem podobně napsala p.Havlovi-europoslanci na jeho blog.Ovšem bez změny volebního zákona,malé a neparlamentní strany budou stále uzrpovány těmi velkými.Proto není ani u jedněch vůle změny...
04. 08. 2009 | 14:50

bílá psice napsal(a):

Pane Hvížďalo,velmi pěkný článek...Musím s vámi jen souhlasit...Ale nevěřila bych že staré demokracie jsou na tom o moc lépe -kauza grippeny nikam nedospěla,je po ní ticho po pěšině,stejně jako s páně Janouškem - také se o této kauze nepíše, což je právě kámen úrazu - nikdy zatím nikdo nebyl potrestán,všichni nakonec vše ustáli a žijí si spokojeně dál,chce to jen výdrž a trochu té hroší kůže.Nakonec se přece vzájemně nepotopí...Jak Kavan říká v té nahrávce -lidi máme napříč celým politickým spektrem.Je to odporné.Takže - co s tím?
04. 08. 2009 | 15:07

bílá psice napsal(a):

to david:
Ano máte pravdu,souhlasím s vámi.Ještě bych dodala,že nechápu,proč Havel a spol dovolil existenci KSČ po listopadu u nás.Myslím že hlavně to dělá paseku v parlamentu,být stále v opozici je supr,jen zákulisně vyjednáváte a můžete být naprosto populističtí,protože dopředu víte,že vaše skvělé "návrhy"neprojdou a ještě to můžete hodit na ostatní,vládnoucí strany.Je to výsměch. Ale s tím asi nic nenaděláme,dokud jejich skalní voliči nevymřou.
04. 08. 2009 | 15:12

abir napsal(a):

Zamýšlení p. Hvížďaly na prorůstání poltiky s byszysem je jistě velmi zajímavé a možná i potřebné, ale je nutné si dle mého názoru uvědomit, že i demokracie západního typu prochází od počátku 90 let minulého století významnou zkouškou svého dalšího vývoje.Je zcela zjevné posunutí běhu věcí na globální úroveň, kde globální hráči mají dnes k dispozici obrovský finanční kapitál, který často přesahuje finance jednotlivých národních států(i ČR). Právě tento tlak těchto nadnárodních korporací na národní státy a to i státy s demokratickými režimy západního typu výrazně ovlivňuje chování a jednání jednotlivých politických struktur v jednotlivých národních státech. Navíc ČR jako malý stát s otevřenou ekonomikou se v tomto prostředí pohybuje a je také v plné míře atakováno novou společenskou objednávkou. I ve vyspělých zemích(USA či Západní Evropa)lobistické tlaky a zájmy jsou provozovány na politickou elitu a proto i u nás jsou podobné tlaky na naši novodobou polistopadovou elitu. Proto se domnívám, že hlavním problémem v současnosti je chápání demokracie ve změněných globálních společensko-politických podmínkách a postavení národního státu v tomto procesu. Nebo-li proces další liberelizace,privatizace, ještě volnější trh a nezasahování do něj vytváří podmínky pro ještě větší sílu nandnárodních korporací a omezuje možnosti působení národních států. Demokracie vznik moderních států významně ovlivnila a to především velmi pozitivně, ale i občanů, kterým zabezpečila práva a možnosti do nedávna zcela nemyslitelné. Zastupitelská demokracie, kdy občan si volí své zástupce přes politické strany ve volbách do volených orgánu nároního státu se dostává dnes do velmi vážné krize, neboť i národní stát se v celospolečenském měřítku dostává do krize. Krize zájmu co má hájit a co nikoliv, co má podpořit a co nikoliv, zda má odolat nadnárodnímu kapitálu či podlehnout, má hájit zájmy občanů či podporovat zájmy korporací, které dávají ne zcela jisté záruky. Myslím si, že je to rozpor mezi globalizací a postavení národních státú v ní, je to rozpor i chápaní demokracie v těchto národních státech v této změněné společenské době.Proto také politici často velmi lehce podlehnou těmto tlakům ve prospěch korporací.Co Hvížďala popisuje je o to horší, že naši politici podléhají korporací, kde stát má ¨své významné zastoupení, kdy sami politici vytvořily precedens, kde státní zaměstnanec dle smlouvy se státem je schopen vydělat takový balík peněz, kterými si nejen kupuje politické strany,ale i samotné politiky a kdy takto získané peníze je dále schopen investovat do dalších již privátních firem a tyto privátní firmy následně zainteresovat na investicích ve státní firmě a dále kapitalizovat zisk. To je naše naprostá zhovadilost umožnit vydělat státnímu zaměstnanci takové peníze, které pro něj znamenají možnost vytvořit si takovou moc, že i politické špičky jsou pak všeho schopny.Je to chyba politických špiček, že nejsou schopní změnit pro daňové poplatníky takové smlouvy, ktré tyto precedense umožňují. Otázka však stojí jinak zdali o to mají vůbec zájem. Politická korupce byla,je a bude. Nevyhnou se jí i plně demokratické státy.Je jen otázkou její míry, které jsou občané ochotni tolerovat. U nás bohužel jsme ochotni tolerovat téměř vše. U nás jsme ochotni se velmi rozohňovat na tím, že policista si vzal úplatek x korun a jeho nadřízený spravedlivý ministr ho potrestal či vyhodl.Ale nikdo z občanů se nepohoršuje nad tím, že politik z důvodné reorganizace zrušil finanční policii, která šetřila významné případy trestné činnosti s návaznosti na možnou korupci politiků atd. Dnes více než v minulosti platí že nám občanům vážení politici dali chleba a hry a pro sebe si nechali kupčení, intrikaření,oblbování,lež, likvidování jakékoliv konkurence a hlavně plné bachory(účty peněz). Co z toho plyne pro nás občany: nebýt hloupé a slepé a hluché ovce, nenechat se zastrašit při volbách, že dát hlasy malým stranám rovná se hlasy vyhodit do koše. To je třeba změnit a rozbít stávající mocensko-politické status quo.
04. 08. 2009 | 15:16

thriller87 napsal(a):

Pane Hvizdalo, naprosto souhlasim a ptam se, kdy konecne to vsem obcanum dojde a zacnou striktne vyzadovat transparentnost v politice a politiku samotnych. Nekteri politicti predstavitele svou aroganci jiz prekrocili mez a vysmivaji se nam vsem. Viz Topolanek, ktery argumentuje stylem asi takovym, ze on Vas pane Hvizdalo taky nesleduje o dovelene a nefoti si Vas. Rozumite, tak jakym PRAVEM se odvazujete sledovat a monitorovat jeho soukromi.... tragedie
04. 08. 2009 | 15:46

Admirál napsal(a):

abir - do hloubky vyčerpávající rozbor. Pan Hvížďala jen klouže po povrchu jevů.

Kdy se sejdeme na barikádách?
04. 08. 2009 | 15:47

Camm napsal(a):

Poprvé, kdy mohu podepsat Váš blog bez výhrad. Zatím jsem při čtení Vašich příspěvků nabýval dojem, že jste si rozdělil svět na levici a pravici a podle toho kdo je Vám bližší, jej hodnotíte. Až do tohoto příspěvku jsem viděl, že jste příznivec pravice. Ode dneška mám na Vás trochu jiný názor. Alespoň v tomto článku je pro Vás důležitější princip, což oceňuji. Děkuji.
04. 08. 2009 | 16:48

Géza napsal(a):

Děkuji za pěkný článek. V zemi, kde bohužel stále vítězí arogance moci a lži nad slušností a pravdou, je takové čtení jako balzám. Někdy mám totiž takový pocit, že se někteří novináři dají mnohými nepravdami snadno manipulovat.
04. 08. 2009 | 16:55

oposum napsal(a):

"skandál" v Itálii je standardní oposmluvní karneval.

Topopánek, Urban ani Paroubek nehulákají ani nehážou špínu protože jsou pitomci, ale protože vyvolávají podvědomý strach "z toho druhého".

Od doby Klause-Zemana je tady v provozu stejný wrestlingový cirkus - my vás budeme bavit řezáním "soupeře" a vy nám za to zaplatíte.

Není to proto že by nebyla jiná alternativa, nebo že se lidi bojí volit malé strany, je to proto, že takoví jsme a tato společná mafie ODS-ČSSD občanstvo v ČR dokonale reprezentuje.
04. 08. 2009 | 17:00

clvk napsal(a):

AŤ tedy novináři š´tárají v řadách kandidujících a špínu promptně vymetají,proto snad novinářské řemeslo vzniklo, aby lidem otvíralo oči.Ne se nechat majiteli nutit k opisování jeden od druhého.Vždyť v zemi neexistují noviny, které by nepapouškovaly ČTK.A kdo zná nějakou odpornou kandidaturu,ať o ní i na netu informuje.Snaha pomoci si od špíny je velenutná.
04. 08. 2009 | 17:31

P.b. napsal(a):

Plně souhlasím s Vaším článkem .Arogance politiků dosahuje vrcholu.U moci jsou lidé zkorumpovaní a opojení svou mocí ať už jsou z jakékoliv strany.Propadám skepsi,zdá se že stav se nezlepší a tato situace neskončí ale bude se jen zhoršovat.Někteří z politiků píšou do novin jen tehdy ,když brání holý zadek nebo pochybnou dovolenou svou a svého protějšku(viz.paní Talmanová).Její články za poslední léta se týkají jen takových támat-bohužel.Politikům chybí stud.
04. 08. 2009 | 17:32

mmmmmmmmmmmm napsal(a):

Pane Hvížďalo, tady vidíte, co je Topolánek a jeho parta zač. Tak proč jste tak i vy tak kritizoval, že byla této partě vyslovena nedůvěra? To jste chtěl, aby pokračovali? Jenom kvůli nějakému formálnímu předsednictví EU jste byl ochotný přimhouřit oči nad takovými lumpárnami? Příště víc přemýšlejte.
04. 08. 2009 | 18:02

Rudolf Belec napsal(a):

Pokud občané vykonávají nemastně neslaně svou funkci nadřízených politikům, stavá se to samé jako ve firmě, kde odjede majitel na někoik let do ciziny. Vlády se chopí management, který povede firmu především ku prospěchu svému.

Portál zmenpolitiku.cz si klade za cíl usnadnit práci voličům, tedy jakási nizkoprahová politika.
04. 08. 2009 | 18:40

mango napsal(a):

.... Znamenalo by to, že každý politik by byl velmi brzy obviněn z čehokoliv svým rivalem a musel by politiku opustit.... To se mýlíte, opustit politiku by musel ten politik, který blekotá,že peníze našel ve vyssavači po babičce,že neví, komu patří vila ve které je na dovolené, "náhodou" zkouší auto do Ostravy a potkají se "náhodou tři justiční mafiáni atd.To jsou blafy pro 70 procent voličů, které ZEMAN označil za idioty.
04. 08. 2009 | 21:14

Jirka napsal(a):

Randák? to je jen takový obraz svého otce,bývalého podplukovníka Randáka z Hlučínských kasáren, dá se říci blbeček k pohledání, kdo znal jeho otce mi to potvrdí..........
05. 08. 2009 | 01:08

Zdeněk napsal(a):

Pan Hvížďala vystihl naprosto přesně samu podstatu věci. Nejde skutečně o to, zda takové fotografie, či video záznamy někdo zveřejnil, ale o to, že zachycují něco, co se stalo. Prostě zachycují některé politiky s některými lidmi a na místě, kde je to přinejmenším s podivem. Je až k nevíře, jak si naši politici, či jejich okolí, jsou jisti, že si mohou dovolit úplně všechno.
05. 08. 2009 | 08:38

Ivan Dorica napsal(a):

Vládu a krále si člověk volí za své spasitelstvo!Jak jsme každý se svojí mocí,že volíme vládu,která by měla za nás bojovat a nakonec spasit?Aneb,když neměl pravdu hitler s němcem tak měl pravdu Stalin s rusem a dnes Evropská unie s Obamou atd.Asi lidstvo někam zabloudilo a rozhoduje která ovce se obětuje aby stádo konečně dovedla do salaše.Znám toho pastýře Jesus Lives!,kterého každý nepoznal.Čím to je?Tím,že se pohybuje mnoho falešných pastýřů chovajících se jako bohové!A po skušenostech zjistíte,že byl vrahem,jiný podvodníkem,další zlodějem a pak jej za pastýře nebereme.Ovšem ovce,kteří poznali svého dobrého pastýře se rádi vracejíS pozdravem brouk Dinny Bé,Bé-be.bé ,Bééééééééééé
05. 08. 2009 | 08:42

Admirál napsal(a):

Ivan Dorica - nezávidím Vám vaši jistotu. Je lehké a svůdné být stádem. Život je o hledání a nacházení, pokusech a omylech.
05. 08. 2009 | 18:33

Nadine napsal(a):

Váš článek se mi moc líbí. Po této aféře mám ale strach, že hodně lidí bude politikou tak znechuceno, že ani nepůjde k volbám. Nevím už, kdo moudrý řekl, že demoralizace společnosti a všeobecné šíření strachu je nejlepší způsob, jak udělat z lidí tupé a ovladatelné ovce. Pokud na tom ještě nejsme tak zle a lidé se po tomto průšvihu vzchopí a uvědomí si, že právě oni mají zásadní moc ve svých rukou, budu ráda. Vám děkuji za to, že jim k tomu svými články pomáháte.
06. 08. 2009 | 12:31

občanka napsal(a):

Příliš drsná skutečnost v přímém přenosu. Náš stát spravují lidé s mafiánskými praktikami.Nejsou hospodáři v naší zemi. Naše země je drancována, to nemá v historii obdoby. Propojení státních "špiček" s justicí a policií je také zřejmé. To nejhorší, co se nám mohlo stát se již stalo. Politické strany se staly pouze prostředníkem k bezpracnému získávání majetků a postů pro své představitele.
Kde jsou slušní lidé v naší zemi? Nebo ta demokracie nefunguje? Na rozdíl od komunismu máme monost volit více politických stran. Jsou ale v nich samých uplatňovány demokratické principy?
Copak to slušní lidé v těch stranách nevidí. O ničem nevědí nebo jsou dokonce zastrašováni. Nevím, kdo je pan Randák , ale díky jemu to máme jaksi černé na bílém a to je dobře. Musí se přece něco stát, aby již rezignovaní občané pojali odpovědnost za další vývoj v našem státě. Přála bych si, aby proběhly takové volby uvnitř stran, které by vynesly nahoru čestné lidi, abychom my prostí občané mohli přijít k volbám.
08. 08. 2009 | 12:13

Marek napsal(a):

Pane Hvížďalo, článek je to celkem dobrý a s velkou většinou Vašeho textu plně souhlasím.
Vadí mi jen jakási z Vaší strany
"plíživá" propagace bratra Kalouska. Chci jen připomenout, že v nedávné době tento pán podporoval Vámi kritizovaného Topolánka a to velmi horečně a se vším všudy. Dokonce přebral jeho vulgarity (jak verbální, tak neverbální). Bože, jaké to křesťanskodemokratické chování...
V trošku dávnějších dobách se ale tento kontroverzní politik znemožnil mnohem závažněji: Podílel se na korupci ohledně nákupu armádních padáků (kdy vítězná firma vznikla snad 3 dny před výběrovým řízením) - následně kvůli zcela nevyhovujícím padákům vznikla armádě obrovská škoda, ale hlavně zemřeli tři neviní parašutisté. Byl finančním náměstkem ministra obrany v době, kdy se tam děly obrovské tunely, které se dodnes šetří (resp. snaží se šetřit). Nemluvě o jeho podivných kamarádech z oblasti příbramského podsvětí. A o kauze jeho bytu tedy mluvit už snad ani nebudu.
Proč tedy evidentně hájíte takového otřesného politika? Díky za odpověď.
Marek Šindelář, Vysočina.
09. 08. 2009 | 13:21

kárl napsal(a):

Pane Hvížďalo,

dobrý článek, řekl bych a docela trefný. Jedině s tím koncem si dovoluji nesouhlasit. Celou dobu četby jsem se trochu bál, jakým oslím můstkem zalobujete ve prospěch EU, a nezklamal jste. Nezazlívám vám váš eurooptimismus, ale při vašem rozhledu byste snad už mohl dovodit, jaká že to spása z EU může přijít. Zatím to nebylo vůbec nic a co se týká vymáhání práva v národním státě, nedá se očekávat zhola nic (dokonce to EU ani neslibuje, na rozdíl od jiných chimér). Je to tedy spíše bláhová myšlenka, podobná deus ex machině, která se zničehož nic snese z oblohy a zápletku vyřeší. Takové věci se v reálném světě ( a o to méně v tom evropském) nedějí. Jinými slovy - korupční politiky musí zničit jenom a jenom naše policie a justice. Jak se jí to ale povede, je ve hvězdách.
10. 08. 2009 | 12:21

Pavel napsal(a):

Pane Hvížďalo, stručně řečeno, podezíráte Urbana a Topolánka, že jim ČEZ zaplatil nákladnou dovolenou v Itálii výměnou za prohlasování zákona o odpuštění plateb za emisní povolenky. Divím se, jak bezskrupulózně vyslovujete tak závažná obvinění. Od solidního novináře bych očekával, že si napřed k celému případu zajistíte alespoň nepřímý důkaz. Pokud byste nechtěl riskovat ztrátu čistého svědomí, že poškodíte nevinného, snažil byste se najít nějaké konzistentní vysvětlení celé kauzy. To by však nejprve musely být zodpovězeny některé závažné otázky:

1.Jsou snad Topolánek a další idioti, kteří nejsou schopni předvídat politické riziko, pokud by si nechali zaplatit dovolenou od ČEZu a to dokonce po Topolánkově zkušenosti, když byl nedávno předtím vyfotografován v Berlusconiho vile nějakým paparazim?

2.Pro zmíněný zákon, jež ušetřil ČEZu miliardy, nehlasovali jen Urban a Topolánek. Jak k tomu přijdou ostatní poslanci ČSSD a ODS, kteří pro něj také hlasovali a žádné všimné nedostali?

3.Proč nikdo z novinářů neudělal rozhovor s dalšími aktéry této kauzy, tedy hlavně s panem Romanem. Nebo pan Roman, který vede gigantickou a v podstatě státní firmu, není veřejnou osobou? Nebyla nakonec tato kauza nějakou léčkou?

Pane Hvížďalo, vaše volání po presumpci viny není nová věc. I jiných kauzách jste se za to přimlouval. Postiženým z těchto kauz, jež byli v mediích často lynčováni, se většinou nic nedokázalo. Pokud byste byl seriozní investigativec, tak byste buď celou věc dotáhl do konce (zajistil důkazy a podal trestní oznámení), nebo byste se dotyčnému omluvil. Většina kauz takto končí - do ztracena. Výsledkem je však natrvalo zničená pověst jejich obětí.

Pane Hvížďalo, zkuste si předtavit, že by vaše představy o presumpci viny někdo aplikoval na vás. Vy jako novinář vlastně formujete veřejné mínění a tím jste také veřejnou osobou. Jestliže tedy zveřejníte dehonestující článek na nějakého politika, měl byste nyní podle presumpce viny dokázat, že jste tak neučinil za úplatek jiného politika nebo průmyslové lobby. Nebo mám věřit tomu, že jedině novináři v naší korupcí promořené zemi nejsou úplatní?
10. 08. 2009 | 23:32

Pavel napsal(a):

Pane Hvížďalo, mezi tzv. prostým lidem je hluboce zakořeněna představa, že každý vrcholový politik je darebák. K tomu lid používá následující odůvodnění: Aby se někdo stal vrcholovým politikem, musí jednat bezohledně a následně pak výt s vlky - podílet se na korupci. Vaše představa o presumpci viny je takto naplněna měrou vrchovatou - že už to, že se člověk stane politikem, zakládá podezření ze spáchání nějaké špatnosti. Zkusme se nyní podívat na typického nositele těchto myšlenek. Je to člověk, který se nijak veřejně neangažuje, nepočítám-li rozhovory u piva. To, že se neangažuje, považuje za svoji ctnost - že nikomu nestraní. Jak ubohý postoj. Ve starověkém Řecku, kolébce demokracie, byli lidé neúčastnící se politického rozhodování považováni za méněcenné. Postoj lidí, kteří jen nadávají na politiku, se podobá postoji adolescenta, který nijak nepřispívá na rodinu, přesto si však stěžuje na své rodiče. Ano, je to postoj dítěte. Sebevědomý člověk, jemuž se zdá, že ti nahoře to dělají špatně, se může sám angažovat. Dnes přece nikomu nehrozí perzekuce za politickou angažovanost. Pokud ale cítím, že na to nemám, neplivu alespoň po druhých. Pane Hvížďalo, mezi lidmi je dnes hodně rozšířeno výše popsané zvrácené uvažování ve své podstatě ohrožující demokracii. Zkuste si odpovědět na otázku: Čí je to vina?
11. 08. 2009 | 09:31

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
23. 08. 2009 | 00:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy