Nezapomínejme na nedávnou totalitu, vzkazuje Herta Müllerová (i výbor pro Nobelovu cenu)

08. 10. 2009 | 17:29
Přečteno 6672 krát
Udělit letos Nobelovu cenu za literaturu rumunské Němce Hertě Müllerové patří spíše mezi nečekaná rozhodnutí. O to více je třeba volbu výboru Švédské akademie věd ocenit.

V německém kontextu je tato spisovatelka zcela výjimečná, protože je Němkou z Rumunska, která v Německu žije teprve od roku 1982, tedy od svých 34 let (narodila se 17. srpna 1953 v Nitzkdorfu v Banátu, blízko Temeschwaru). Říká se o ní, že je kronikářkou každodenního života v diktatuře: většina jejích próz popisuje běžný, tedy tvrdý a chudý život na dědině, viděné očima dítěte, které nejraději z této situace utíká do svých snů.

Její nejúspěšnější kniha vyšla letos, jmenuje se Atemschaukel (doslovný překlad Dechová houpačka) a dala by se snad přirovnat ke knize jeden den Ivana Děnisoviče. Popisuje život a cestu sedmnáctiletého mladíka Leopolda Auberga z Rumunska do sovětského Gulagu Nowo-Gorlowka, tedy koncentračního tábora. Toto téma je v Rumunsku stale trochu tabuizované, i když od roku 1944 bylo do Ruska deportováno asi 80 000 německých Rumunů ve věku od 17 do 45 let. V textu jde podle zveřejněných recenzí o pokus autorky formulovat navýsost bohatým jazykem - jako sumu zkušeností po pěti letech v lágru - pocit vlastního odcizení. Výsledek: Hrdina se v románu stává falešným svědkem sebe sama, současnost se stává pro něj jen vzpomínkou, protože sám sebe už není schopen pochopit, i když právě “jazyk je jeho poslední potravou”. Do lágru si v kufříku veze jen několik knížek z klasické literatury.

Rumunsko, kde prožila dnes šestapadesátiletá spisovatelka většinu dosavadního života, považuje za školu strachu a právě o tom ve svých knihách píše. Už ale předešlými knihami, které vyšly v devadesátých letech a byly přeloženy do více než dvaceti jazyků, jako jsou Der Fuschs war damals schon ein Jäger ( Liška už tenkrát byla lovcem), Herztier (Srdeční zvíře) a Heute wäre ich mir lieber nich begegnet (Dneska bych sama sebe raději nepotkala), se stala světově známou a uznávanou. Celkem vydala dvaadvacet románů a novel a získala ještě více literárních cen.

Nobelovu cenu dostává skoro současně s prestižní německou knižní cenou, která jí bude předána za pár dní na Frankfurtském veletrhu. Na Nobelovu cenu ale kandidovala již několikrát a v posledních dnech se říkalo, že je žhavou kandidátkou spolu s Amosem Oz z Izraele. Posledních dvacet let dostali německy mluvící spisovatelé dvě ceny: V roce 1999 Günter Grass z Německa a v roce 2004 Elfriede Jelinek z Rakouska.

Překvapivá je ale tato cena hned ze dvou důvodů: Paní Herta Müller nepatří přes četná zahraniční vydání mezi supernovy, je spíš hvězdou undergroundu či periférie a za druhé proto, že poukazuje na krutosti totalitních režimů a Ruska v době, kdy se Západ snaží na toto období zapomenout. Intelektuálové a výbor pro Nobelovu cenu světu touto nominací naopak připomínají, že tato tradice je v Rusku i ve střední Evropě stále v nějaké formě přítomná, že bývalé tajné služby těchto zemí stale pracují a jsou tudíž nebezpečné, i když se transformovaly, protože jsou mstivé. Minulost chtějí zrušit. Kdežto Herta Müller se všemi silami snaží, aby to nešlo.

Tato spisovatelka začala po studiu německé a rumunské literatury pracovat v roce 1976 jako překladatelka ve strojírenském podniku, ale dlouho tam nevydržela. Když po třech letech odmítla spolupracovat s tamější státní tajnou bezpečností Securitate, byla propuštěná. V době do svého vystěhování do Německa (kam odešla se svým bývalým manželem, spisovatelem Richardem Wagnerem) se živila příležitostným vyučováním němčiny a v dětské školce. Její první kniha Niederungen (Nížiny či možná spíše Doliny) vyšla v Rumunsku v roce 1982, ale ne v původním znění: byla značně poškozená cenzurou. Od té doby, co odmítla spolupracovat s rumunskou tajnou policií, soustavně upozorňuje na její praktiky a poukazuje na to, jak jí dodnes bývalí příslušníci této služby znepříjemňují život hlavně šířením vylhaných zpráv, třeba o tom, že je rumunskou agentkou a že psala výhradně podle zadání policie. V současné době kromě toho, že pilně píše, přednáší na různých univerzitách.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

stoppa napsal(a):

S autorem mám jednu věc společnou - ani jeden jsme Atemschaukel nečetli, přičemž je nám asi oběma v podstatě jasné, že při udělení Nobelovky šlo o volbu politickou. Pan Hvížďala to sice naplno neříká, ale akcentuje to recitováním legend o "stále aktivních" tajných službách.
Jen by mě zajímalo, proš autor piesche "Temeschwar", když pochopitelně v čertině existuje vlkastní transkripce?
08. 10. 2009 | 18:27

xyz.xx napsal(a):

Typicka reakce, k tematu nic, zato nit na autorovi nenechat suchou a hodi se i spisovnost jazyka, chybejici carecka nebo jina podruznost. Hlavne se vyhnou obloukem tematu, ktere asi dost pali co ?

Tady jde o totalitu a o to abychom nezapominali ze to neni tak davno co lide byli zabijeni po milionech v koncentracnich taborech nacisty a pak v pracovnich lagrech komunisty !!!

Nekteri levicaci majici blizko ke komunisticke ideologii se v nas neunavne snazi vyvolat pocit ze to neni prave 20 let od konce rezimu ktery popravoval lidi za nazor, ale ze to je uz strasne davno a je hloupe i pomysleni na moznost, ze by se podobny rezim jeste nekdy vratil. Skoro jakoby snad komunisticke zlo patrilo nekam do stredoveku.

Pritom se staci podivat po svete, nove zeme se do totalit propadaji celkem snadno. Jen mit otevrene oci a nenechat se ukolebat sladkymi recickami komunistu touzicich po moci.
08. 10. 2009 | 18:47

Jiří napsal(a):

Já taky nemám nic k tématu. Jenom se nusdím a netrpělivě čekám, kdy Pehe vypotí něco o té poslední "Klausově fintě". :-))

(jestli to smáznete chápu, ale nedalo mi to)
08. 10. 2009 | 18:53

xyz.xx napsal(a):

No alespon nenapadate autora ve snaze tema zamluvit ;)
08. 10. 2009 | 18:55

haťapa napsal(a):

Nordický vkus celé germánské Evropy je známý.Švédové jsou germáni.
Kolik jsme zatím z toho měli? Např. ve 20.století?
Buďte tak hodný,pane autore,sečtěte to.I když z Vás už bloňďatej Adonis asi nebude.
08. 10. 2009 | 19:00

PatientO.T. napsal(a):

Překvapivé je, že autorka narozená roku 1953 emigrovala v roce 1982, kdy jí bylo 34 let a dnes je jí 56...
08. 10. 2009 | 19:09

pierre napsal(a):

to k. hvizdala :
.
dik za clanek...
.
myslim, ze to byl dobry vyber nobelova komitetu, i kdyz necekany...
knihu atemschaukel jsem cetl, velmi me zaujala... v nemecku byvaji tyto udalosti z konce valky stale silne vnimany u casti starsi nemecke populace... a nemene i u nas, kteri pochazime z byvale vychodni evropy...
.
jen tak mimochodem, v madarsku (jakozto rovnez porazenem spojenci osy) se konaly rovnez deportace do gulagu... ethnickych nemcu tam sice zilo mene, nez v rumunskem siebenbürgen (transylvania), ale tyto deportace postihly i cast ciste ethnickych madaru... pravdepodobne by totez probehlo -ve stejnem meritku- i na slovensku, kdyby slovensko nebylo povazovano za soucat vitezne mocnosti ceskoslovenska...
.
to stoppa
(08.10.2009 18:27:23) :
.
ze jste knihu necetl vy, o tom jsem presvedcen, jinak byste takhle velkohube neplacal... nicmene neodpovidejte za autora blogu, protoze o tom nevite nic...
temeschwar/timisoara/temesvar je rumunske mesto, kde ziji 3 ethnika : nemci, rumuni a madari... a troj-jazycny nazev se bezne pouziva... to by takovy "vzdelanec" jako vy mel vedet... a mel by si take po sobe svuj vlkohuby blabol precist, nez ho odesle...
08. 10. 2009 | 19:28

Vilém napsal(a):

xyz.xx
Zdravím. Ovšem propaganda nemůže nahradit reálnou politiku, to byl i komunistický omyl. Angažované umělecké a didaktické výtvory nedokážou eliminovat síly, které působí ve prospěch nastolení nedemokratických režimů, jestliže demokracie v důsledku vpádu kapitalismu do politiky dospěla do degenerované formy, která ignoruje základní životní potřeby velké části občanů. Sklouznutí k totalitním režimům nevzniká jakousi nedostatečnou uvědomělostí, málo intenzivní propagandistickou masáží, nýbrž přesně naopak, popíráním reálných problémů občanů a nahrazení politiky ve prospěch občanů demagogickými frázemi o svobodě v kapitalismu a antikomunistickou propagandou. Nebyla náhoda, že největší podporu měli komunisté tam, kde byli kriminalizováni a vláda jednala ve prospěch privilegovaných skupin, tedy v Rusku, ve Španělsku, v Řecku, v Číně. Naopak tam, kde místo rituálních tanečků militantního antikomunismu a oblbování lidí vláda prováděla odpovědnou a iniciativní sociální politiku, komunisté neměli šanci získat masovou podporu. Neměli bychom totiž ani zapomínat, že lidé byli po milionech zabíjeni také ve jménu svobody a civilizace, dokonce šlo o masakry nejdelší a největší, a kapitalismus v posledním období sklouzává opět k brutalitě a barbarství 19. století, kdy byl nejvražednější.
08. 10. 2009 | 19:33

stoppa napsal(a):

xyz.xx

Angažovanou literaturu a vůbec tzv."angažované umění" v oblibě nemám, k tomu mě přivedl právě komunistický režim. Angažovanoist, propagandu pociťuji jako cosi stupidního. Zatím nejsou informace o knize jiné než propagandistické a sám autor blogu píše o něčem, co nečetl

pierre

Není pochyb, že Temešvár má několik podob, podle etnika, které jej popisuje. Současně ale není pochyb o tom, že zdejší komunikační¨jazyk je čeština a ta má svou vlastní transkripci. Pan Hvížďala není etnický Němec ani Rumun, proto se divím, že používá tuto transkripci.
08. 10. 2009 | 19:48

pgjed napsal(a):

Pane Hvížďalo, protože jsem při zběžném procházení komentářů k vašim blogům nenašel odpověď na svou výzvu, adresovanou nejenom vám, dovolím si se s ní připomenout.
PANE HVÍŽĎALO!!

Dovolím si změnit téma. Jistě Vám neuniklo, že Nejvyšší soud rozhodl na podnět ministryně spravedlnosti v kauze Jiřího Čunka. Toto rozhodnutí nejenom definitivně potvrzuje rozhodnutí státního zástupce Salichova, ŽE SE JIŘÍ ČUNEK NEDOPUSTIL KORUPCE, ZE KTERÉ BYL OBVINĚN, ALE ZÁROVEŇ KONSTATUJE, ŽE ZE STRANY POLICIE, OKRESNÍHO I KRAJSKÉHO STÁTNÍHO ZASTUPITELSTVÍ BYL PORUŠOVÁN ZÁKON A JIŘÍ ČUNEK POŠKOZOVÁN NA SVÝCH PRÁVECH!

I vy jste patřil k těm, kteří si o Jiřího Čunka brousili svůj chabý ostrovtip. Označil jste jej za člověka s nulovým morálním kreditem. Samozřejmě,člověk může podlehnout davové psychóze, byť to nesvědčí příliš o jeho osobnostním základu. Své selhání ale může každý takový napravit. Ostouzel-li koho veřejně, může se veřejně omluvit. PANE HVÍŽĎALO i mnozí jiní, kteří tady na Jiřího Čunka kydali hnůj, NAJDETE V SOBĚ ODVAHU SE STEJNĚ DŮRAZNĚ OMLUVIT?!

Přeji pěkný den

Petr Gabriel st.
Jedovnice
06.10.2009 07:53:44
08. 10. 2009 | 20:41

Andy napsal(a):

Čunek měl stanout před soudem a jen tak bychom mohli věřit v jeho nevinu.
08. 10. 2009 | 20:47

stoppa napsal(a):

pgjed
Nejvyšší soud shledal, že policie porušila zákon. Neshledal ale, že se Čunek nedopustil korupce.

Kauza Čunek je provázena řadou podivných jevů, z nichž některé vrhají na samotného Čunka podivné světlo. Vzpomenu například jeho falešné svědky, jejichž svědectví sám hlasně ohlašoval. Kžadopádne z toho Čunek vyšel, zcela zaslouženě, jako nevěrohodný jedinec.
08. 10. 2009 | 20:58

Milan Bukovecký napsal(a):

Karel Hvíždˇala

Rozumím článku, vím co jste tím chtěl říci a snažím se chápat mnohé diskutéry, že tomu nerozumí. Škoda, ten skepticismus, skrytý výsměch, neznalost historie.
I Češi a Slováci byli zavřeni na Gulagu. Musím se vrátit do roku 1984. Rok před svou smrtí mě vzal otec na Podkarpatskou Rus. Prakticky nikdy o svém věznění v ruském koncentráku nemluvil. Byl už těžce nemocný a jeho přátelé a spoluvězni mi vyprávěli příběh. Již tehdy jsem psal básně a povídky. Když jsem o nich napsal román Sako a Kabát, nedal se číst. Samozřejmě se nikde v Československu roku 1987 nemohl vydat. Všechny ty strašné věci, které jim Rusáci prováděli jsem popsal. Pochopil jsem, že se musí přepsat, nejen pro komunisty. Knihu jsem psal 23 let. Přízrak, jedině přízrak primitivismu Východu v ní zůstal. Jsem štˇastný, že jsem knihu v roce 2008 dopsal, vydal. Splnil jsem slib otci, že to nenechám spát. Stal jsem se jejich posledním poslem posledních. Skoro nikdo ji nečetl. Vydavatel zpatlal vernisáž, pak se potýkal s nedostatkem peněz atp. Přitom, kniha je nádherná. Ilustrace malíře Pavla Smolíka podtrhují život člověka v času ponížení, bezmoci a válce.
Nechtěl jsem se tímto prezentovat. Chci jen připomenout, že to nebyla žádná sranda a výmysl, že paní Mullerová není sama, kdo o strachu z lidí píše.
Hluboko v minulosti mužů a žen, které v knize připomínám, dřímaly počátky snů o svobodě, kterou dnes užíváme. Čest jejich památce!

Milan Bukovecký
08. 10. 2009 | 21:03

pgjed napsal(a):

To Andy: Chápete dost dobře co je to nejvyšší soud a o čem rozhodoval a co to rozhodnutí znamená?
08. 10. 2009 | 21:08

pgjed napsal(a):

To stopa: Totéž, jako pro Andyho.
08. 10. 2009 | 21:10

Karel Mueller napsal(a):

Vilém:

Samozřejmě máte pravdu, to není nic nového a existuje nespočet říkánek a mouder typu není kouře bez ohně, nic se neděje bez příčiny atd.

Každá mediální masáž, nekritické hodnocení minulosti a stálé návraty k ní signalizují jen jedno: Strach a neschopnost.

To není dobré.
08. 10. 2009 | 21:25

jarpor napsal(a):

pqjed

Zdravím...

Soudím, že situaci lze popsat jednou reminiscencí : Vyšetřování skončilo, zapomeňte.

Hezký večer
P.S. Takových by bylo, kteří by si měli sypat hlavu popelem...
08. 10. 2009 | 21:26

pumprlidentlich napsal(a):

Dobré. Ale nesmí chybět Mueller s komentářem. Zapomněl okopírovat svůj statečný příspevěk, kde oslavuje zničené lidské osudy a životy v krásných padesátých letech. Mueller zde také oznámil svoji účast na stovkách manažerkých porad v americké angličtině atd. Velmi vysoká laťka. Přibude zapařený zadek a kopírovači blicích listů. Socialistické panoptikum si nemůže dovolit nechat kritizovat režim, který jim umožnil realizovat se. Teď už můžou hlásat své všeoborové znalosti (tzv. lemplismus-debilismus) jen na internetu nebo ve frontě na párek.
08. 10. 2009 | 22:58

Jan Vaculík napsal(a):

Stoppa

Umění, které není angažované, je k ničemu.
Platí to pro literaturu i pro jazz.

Jestli pro někoho největším životním traumatem bylo, že se mu rozmočily cigára anebo že ho holka poslala šípku, aťsi o tom píše a třeba to i bude literatura.

Nicméně to, že je někdo omezený jak telecí kýta, neznamená, že by měl právo ohrnovat nos nad jakýmkoliv obecněji drásavým tématem.
08. 10. 2009 | 23:13

Jozef napsal(a):

Clanok v style McCarthyho.Clanok dobovy.

Ono je trochu problem v Nemecku diabolizovat Ost Deutschland,ale v pripade takeho Slovenska,napriklad,ktore lezi niekde na Balkane,tak tam je jasne,ze to bol horor.Ten zivot.A ti ludia.
08. 10. 2009 | 23:14

Vilém napsal(a):

Karel Mueller
Zaráží, že dílo autorky (nepochybuji o tom, že umělecky je hodnotné) se chápe tak prvoplánově politicky. Nikoli tedy jako všelidsky platné varování před útiskem a nelidským nakládáním s libovolně vybranými oběťmi, nýbrž jako pouhý boj se starými strukturami. Touto interpretací na úrovni PŠM se ve skutečnosti vytrácí to podstatné a její dílo se degraduje na úroveň politické prokalamce.

Ukazuje to skutečně na zoufalou duchovní bídu lidí, kteří si zcela neprávem přisvojují ideály Listopadu, třebaže je svou politickou činností až nebezpečně zprofanovali.
08. 10. 2009 | 23:15

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"v Německu žije teprve od roku 1982, tedy od svých 34 let (narodila se 17. srpna 1953 v Nitzkdorfu v Banátu, blízko Temeschwaru" Věta jako víno. Pokud dobře počítám, v Německu žije od svých 29 let, Temešvár však v Rumunsku zůstal pod názvem Timişoara.
08. 10. 2009 | 23:16

ROSSIAN napsal(a):

Pane Hvíždala, ta "nedávná" totalita je při dnešních problémech světa asi tak stejně aktuální jako hrozba "habsburské reakce" v předvečer druhé světové války.

No a samozřejmě to by nebyl pan Hvíždala, aby tam mermomocí (nejspíš na objednávku) nevecpal tradičního "ruského bubáka" tentokrát v podobě spiknutí tajných služeb a spol.

To co popisuje pan Hvíždala je prostě už historie která se současnou realitou Ruska a SVE nemá cokoliv společného a dělat tam nějaké krkolomné konstrukce a falešné analogie je jen směšné.
08. 10. 2009 | 23:34

pierre napsal(a):

to m.bukovecky
(08.10.2009 21:03:58 ) :
.
pane Bukovecky,
dik za vas kommentar... opatrim si vasi knihu... nasel jsem odkaz (mozna, ze to bude zajimat i ostatni) :
http://knihy.abz.cz/prodej/...
--
to pgjed :
.
to, ze jste ztratil soudnost a jakykoliv kriticky pohled na vec je vas problem, ale budte tak laskav a bezte resit kauzu cunek jinam... tento blog pojednava o necem mnohem hodnotnejsim...
.
jak popsali nekteri diskutujici prede mnou :
1/ nejvyssi soud shledal, ze procedura nebyla legalni, nicmene v podstate veci cunka neocistil...
2/ zustava stale jeste prilis neobjasnenych veci, falesni svedkove (jeden z nich /vaskuj/ byl snad dokonce odsouzen)... etc..etc.... a proto jsem toho nazoru, ze vice reservovanosti z vasi strany by bylo adekvatnejsi....
08. 10. 2009 | 23:42

Zbyněk Matyáš napsal(a):

pierre:
pgjed pouze na jiném případě poukázal poněkud expresívnějším způsobem na autorovu obvyklou přílišnou angažovanost. V kauze Čunek, když už je o ní řeč, plujete s proudem a věcně nemáte pravdu. Je to však opravdu téma na jiný blog, do kterého se však žádnému z dosavadních čunkobijců zjevně nechce.
09. 10. 2009 | 00:00

Zbyněk Matyáš napsal(a):

stoppa:
I na Vás platí poslední dvě věty předešlého příspěvku.
09. 10. 2009 | 00:05

Karel Mueller napsal(a):

Vilém:

Víte, celková koncepce "globální vesnice" je daná a po stránce ideologické zaštítená politickou korektností. To určuje hranice, mezi kterými se musí pohybovat každý, kdo chce mít úspěch. Vcelku v čemkoliv.

Určitě existují vynikající pozorovatelé, kteří zároveň umí psát. Ale pokud bude chtít obsáhnout život společnosti v celé šíři, tak na tato omezení nutně narazí. Dost tvrdě.

Koneckonců si můžete poslechnout řadu našich propagandistů: Je nemravné vůbec uvažovat o tom, že by diktatura mohla mít pozitivní stránky. To je proti elementárnímu požadavku kritického myšlení: Napsat při hodnocení kohokoliv a čehokoliv plus a minus.

Samozřejmě, tyto války s minulým režimem jsou absurdní. Čekají nás úplně jiné konflikty. Na obzoru jsou etnické a náboženské konflikty. S postupujícím úpadkem sociálního státu možná i sociální otřesy. Co bude dál lze ponechat fantazii.
09. 10. 2009 | 00:22

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Karel Mueller:
S trocou nadsázky se dá říci, že Evropu začínají dobývat barbaři tentokrát z jihu.
09. 10. 2009 | 00:39

Karel Mueller napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

Že jde nadsázku musíte ovšem patřičně zdůraznit :-//.
09. 10. 2009 | 01:23

Pepa napsal(a):

Rossian:
Az nam Rusko v necem pomuze, tak uverim. Za poslednich 20let o nicem nevim.
Mimochodem treba takovy Stalin byl v TOP3 nejslavnejsich rusu historie. To take o necem vypovida. Ruske a celkove komunisticke mysleni se nezmenilo, jen nam mazou med kolem huby. Prevence neni nikdy dost. Jak proti komunismu tak proti nackum.
09. 10. 2009 | 01:26

zdesta napsal(a):

Nobelovku dostal i J.Arafat.....také byl angažovaný.Existuje něco jako literatura faktů.Dá se to dokonce napsat velmi čtivě.Příklad M.Hubáček-"Ofenzíva v Pacifiku"a.t.d.Každý režim má angažované spisovatele.Dříve psali o zlých kulacích,agentech CIA,podvratných živlech a zlých imperialistech.Doba to žádá,tak se píše.
09. 10. 2009 | 08:01

MerryMan napsal(a):

Pan Hvížďala stále dluží blog o svých zážitcích a poznatcích ze studia na politické škole v Moskvě někdy v letech 1966-1968. Je to jen nedostatek času nebo má jiný důvod, proč o tom mlčí?
09. 10. 2009 | 09:52

Milan Bukovecký napsal(a):

Nemůžu si pomoci. Stále se to stahuje mimo obsah blogu. Jakoby nebylo rozpadu Jugoslávie a zvěrstva občanské války, která nás minula jen tak tak. V historii je vidět budoucnost. Je tam vše, co nás může čekat.
---------------------------

ČÁRA VE SNĚHU
Když Ivan Hrozný začal malovat špičkou bidla obrovitý kruh kolem skupiny trestanců, znamenalo to, že je unaven, bude pít.
Byla první přestávka, muklové se posadili na klacky a klády, zády k sobě, hlady cucali konce rukavic, v hlavách jim hučelo po teplém čaji a ženském smíchu.
Vždycky, když Ivan Hrozný namaloval kruh do sněhu a před čáru si sedl, vědělo se, bude pít, začne se bát, aby nikdo neutekl. V tom okamžiku, jinak „ dobrý něžný člověk “, zvlčil. Všeobecně se vědělo: trestanec nesmí v žádném případě čáru překročit. Poslechnout musí. Utéct nebylo kam.
„ 2697, ke mně!“ štěkl Ivan, kštice mu visela přes odulý obličej a červené žilky umocněné mrazem. Rozvážně přetáhl pušku z ramene na kolena, zasunul závěrem náboj, odjistil.
Dvacetiletý Bubeníkův otec, králíček vážící čtyřicet kilo, poslušně šel. Věděl, že když neposlechne, Ivan vystřelí. Věděl, že přes čáru nesmí. Sunul se k ní. Na druhé straně vnitřního kruhu vstal Savelij Tomis. Také on se k čáře hnul.
Premiant Savelij vychodil střední školu a celým svým matematickým mozkem spočítal, že strážný nikdy nezabil dva lidi najednou. Zkusil to.
Ivan Hrozný se probudil z nebezpečné letargie. Vystřelil Bubeníkovu otci pod nohy a namířil pušku na Savelije Tomise.
„ 2698, kam jdete?“ zeptal se s prstem na spoušti.
„ Jdu mu pomoct, občane strážný,“ oznámil Savelij, zastavil se.
Opilý Ivan Hrozný se podrbal v rozkroku. Pára mrazivého jara dýchla prvním slunečním paprskem.
„ Běžte zpátky!“ zamumlal, zajistil, zvrátil hlavu proti slunci.
„ Dík, Savko,“ řekl Bubeníkův otec, studený čůrek potu mu tekl po zádech, u brejliček zastavil, vsál se do látky a kusu pytle od cementu, kterým se vycpal.
„ Příště mi pomůžeš zas ty,“ řekl Savelij, zhluboka se nadechl. Dotkli se rukama. Slunce svítilo, spravedlivě padalo na Bělomor-kanál, čechralo čepice, slibovalo léto, ostružiny, brambory, falešné naděje.
Také Ivan Hrozný seděl, kroutil hlavou, ohmatával pušku, v obličeji neštěstí, jako dítě, kterému vzali hračku.

Milan Bukovecký
09. 10. 2009 | 12:11

Medikolog napsal(a):

Pane Hvížďalo, zapomněl jste uvést, že Rumunsko bylo za 2. sv. války spojencem III. říše a vojensky se podílelo na operaci Barbarosa. A jelikož se rumunská vojska podílela na zločinech nacistů na východní frontě, dostalo se jim po porážce a obsazení Rumunska odpovídajícího zacházení ze strany vítěze. Za studií v Moskvě jste jistě zažil jednostranné výklady dějin. No, teď dostal "nobelovku" opačný jednostraný výklad části dějin.. Co myslíte pane Hvížďalo, je to "nobelovka" za krásu němčiny a fabulace, nebo jako obvykle za "angažovanou tvorbu"?
09. 10. 2009 | 12:46

Erik Broza napsal(a):

Autore, rozlišujete Rusko a SSSR ? Nebo je ta chybička záměrná ...
09. 10. 2009 | 13:28

Jozef napsal(a):

Milan Bukovecky

To je uz patologia.Dajte sa liecit.
Alebo skuste porovnat slavny stary Rim alebo dobyjanie Ameriky alebo slavnu francuzsku revoluciu alebo dobyjanie Ciny - alebo dnesne dobyjanie Iraku a Afganistanu.

Mozno dojdete k normalnejsiemu videniu.
09. 10. 2009 | 13:43

Milan Bukovecký napsal(a):

Josef

Asi jste mimo mísu, když dohlédnete tak široko a daleko. Cloumá s Vámi mindrák. Vraťte se k téma. Dívejte se na věc z pohledu středu Evropy a dlouhé ruky Moskvy. A když půjdu k doktorovi, máte smůlu, musíte se mnou.

Hezký den

Milan Bukovecký
09. 10. 2009 | 15:30

stoppa napsal(a):

P. Bukovecký a ostatní.
Zřejmě uniklo - a já to dostatečněš nezdůraznil - že nekritizuji spisovatelku a její knihu (jak bych mohl, když jsem ji nečetl), nýbrž Hvížďalovo agitační podání a rovněž i političnost volby. To se ostatně docela potvrzuje dnešním skandálním udělení NC za mír B. Obamovi. Politizace Nobelových cen je nápadným ryem dnešní doby.
09. 10. 2009 | 16:25

pierre napsal(a):

to medikolog
(09.10.2009 12:46:53 ) :
.
rumunsko (ostatne stejne jako bg, h a sk) bylo za ww2 samozrejme spojencem osy... nicmene tento fakt je v knize jen historickym kontextem, nic vic a nic min... neni to ale centralni thema knihy... hlavni protagonista knihy "atemschaukel" byl 17-ti lety mladik, ktery ve svem veku nemel cas cokoliv napachat, je deportovan v ramci principu kolektivni viny (kteryzto princip neni -ve svem veku jeste- schopen pochopit) ...a vnima a proziva to po svem... svou vlastni naivni a idealistickou visi... o to v teto knize, mily pane, jde... ostatne princip kolektivni viny (od novorozenat az po starce) fungoval za nacistu, za kommunistu (v sovetskem svazu i jinde a ostatne i v csl. v 50. letech), pri odsunu nemcu z ceskoslovenska, v cambodgi za rudych khmeru a mnohde jinde...
.
u herty müller byla ocenena nejen litterarni kvalita, ale i narocnost thematu (ze ktereho autorka neudelala laciny hollywoodsky kyc) a nikoliv jednostranny (ci nejednostranny) vyklad dejin (o to v knize vubec neslo, kniha je "fiction")... dovolim si doporucit vam knihu k precteni (mozna ze vyjde brzy v cechach)... budete potom pravdepodobne ponekud mene kategoricky ve svych soudech...
.
hezky den...
09. 10. 2009 | 17:30

sabiník napsal(a):

Tato generace politických spisovatelů(v 19.st.by jim kniha nevyšla)20.st. stále řeší jevy na pomezí a styku zhruba 3-4 sil:
těch,kteří se silnými lokty dokáží odrazit od něčeho co druzí nemají,ti,kteří proti tomu se brání politicky,ti,kteří politiku předělávají do spravedlnosti a dále ji absolutizují a ti nejčastější kati ostatních všech,kteří ze všeho nejraději paušalizují.Ale stavět to nepříjemné klima do schématu stále jen dvou protikladů:jakéhosi drtícího komunismu a proti němu nedobrovolného kafkovství je tupost a imbecilita.Už i proto,že většina těch uražených a ponížených ( i když ne určitě všichni) mohli komunismu ledacos odsouhlasit.I to,že ze 100% přežili ty doby pohodově a ve zdraví,na rozdíl od absolutní většiny vězňů německých koncentráků,dokazuje jejich stupeň odporu,resp.stupeň represe ze strany komunismu.Proto už dvacet a více let jim neustálého udílení literárních a humanistických cen vzbuzuje u většiny lidí odpor,podezírají je totiž z falešnosti,politizace umění a neuměleckosti jako takové.Jde o ně,ne o jiné oběti komunismu,daleko faktičtější.Zejména ty,které mu ani odpor nemusely projevovat.Je to i zfalšování nerádobymučedníků rádobymučedníky.Paušalizátorům tohle právě vyhovuje.Není hnusnější a odpornější lidské vlastnosti než těžit z utrpení jiných.A zastírat to.
09. 10. 2009 | 18:04

Medikolog napsal(a):

To Pierre: K historickým událostem hledám historická fakta. Ne v románové tvorbě autorky, která se narodila až v roce 1953. Princip kolektivní viny mi také vadí. Je uplatňován i na antikomunistické straně třeba USA, OSN a NATO - protože naprostá většina usmrcených Iráčanů a Afghánců jenom v tomto století neměla nic společného s několika desítkami fanatiků páchajícími atentáty v USA a v Evropě. Přesto byli vybombardováni, rozstříleni, odvlečeni, mučeni... Kvůli S. Husainovi. kvůli Muhammadu Attovi, nebo tehdy v Rumunsku kvůli Ion Victor Antonescu... Na uzemí SSSR bylo rumunskými vojsky usmrceno mnohem víc sovětských občanů, než USA občanů ve WTC, v Pentagonu a ve zničených letadlech. Berme tedy určité věci podle jejich zákonitostí a kauzálních vztahů mezi příčinami a následky. Válka a mír jsou dvě zcela odlišné roviny. Ve válce se prosazují zájmy nehumánními, krutými prostředy. Spravedlnost nahrazuje právo silnějšího a Bůh je vždy na straně silnějších, lépe řízených, lépe zásobovaných a lépe doplňovaných batalionů - pokud si udrží bojovou morálku - t.j. schopnost zabíjet a ochotu položit život na poli cti a slávy. Tomu pomáhá nenávist k nepříteli. Uměle roky živená propagandou. To není FICTION, to je REALITA. Bohužel. Jaký je po 64 letech vztah Sudeťáků k Čechům? Po 64 letech.... A to zrádci byli oni...
09. 10. 2009 | 20:08

pierre napsal(a):

medikolog
(09.10.2009 20:08:43) :
.
prectete si laskave znovu (pozorne) co jsem napsal... vase sahodlouha, chaoticka (a ostatne v mnohem nepresna) exkurse do historie a filosofie tady nema co delat...kniha neni ucebnici dejepisu (ani si to nenarokuje), kniha je "fikce" (fiction).... jedna se o nobelovu cenu za litteraturu, nikoliv nobelovu cenu za historii (ta zatim jeste neexistuje)... je tezke to pochopit ?
a vzhledem k tomu, ze jste knihu, mily pane, ani necetl, mi pripada vas ponekud sebejisty vytvor neadekvatni....
.
preji vam hezky vecer
.
ps : pokud chcete historickou faktografii, poridte si ucebnici dejepisu....
10. 10. 2009 | 00:35

Medikolog napsal(a):

pierie: I vy si přečtěte co jsem napsal já pozorněji. Udělování Nobelových cen v neexaktních oborech jako je mír nebo literatura se stále více politisuje. Myslím, že ani vy jste nečetl všechna zvažovaná díla. Myslíte, kdyby napsala vše jak napsala ale ten zlý by nebyl východ, ale západ, že by byla výběrová komise tak nadšená? Já si o tom dovoluji pochybovat. Přeji Vám hezký večer a učebnici si kupte vy, když je rád. Já už používám věrohodnější prameny. Zažil jsem totiž mnohočetné přepisování učebnic nejen historie na politickou objednávku a zneužívání krásné literatury k bohapusté propagandě..
10. 10. 2009 | 01:12

Marek napsal(a):

Ve čtvrtek okolo 13 h byla Nobelovka pro paní Hertu Müller vyhlášena - a hned po 15. hodině o ní pohotově na Českém rozhlase 3/Vltavě v kulturním magazínu zařadili příspěvek. Podle několikaminutového úryvku z jejího díla, který jistá germanistka přečetla, BYLA LETOŠNÍ NOBELOVKA UDĚLENA NAPROSTO ZASLOUŽENĚ! Vy, kteří tu žalujete na nějaké mimoliterární důvody, politické třeba, se laskavě se samotnými texty Müllerové račte aspoň trochu seznámit. Jsem šťastný, že letošní Nobelovka za literaturu dostal tak nesporný a skvělý talent a moc paní Müllerové blahopřeji.
10. 10. 2009 | 19:13

Marek napsal(a):

Ten cca tříminutový úryvek, přečtený improvizovaně ve čtvrtek na Vltavě, nevím z jaké knihy Herty Müllerové: Autorka v ich-formě popisuje náladu po návratu domů z výslechu u tajné policie. Strohý jazyk, jdoucí tak na dřeň, že si tu nikdo nevšimne nějaké "literatury"... Psychologicky naprosto přesný, bez nějakého přehánění, bez kafkovského balastu, který by se v takové chvíli vnucoval, bez ironizování i bez zbytečného démonizování protistrany (rumunské Securitate), "Sekuriťáci" tu vystupují daleko spíše jako démonie ne-osobnosti než jako nějaké solženicynovské bestie. Jde tu ostatně hlavně o sledování vnitřního světa vypravěčky-autorky, ne o politiku, politické poselství tu beztak není jiné než vášnivé přitakání svobodě. Herta Müllerová není zřejmě "političtější" o nic více než Beethovenova Devátá.

Když mě v několika posledních sezónách zaujala nějaká soudobá próza nebo poezie, ve většině případů byla napsána ženskými autorkami. Hana Fousková, Elfriene Jelinek (Rakousko), Oxana Zabužko (Ukrajina), Marzana Bogumila Kielarová (Polsko) - jejich dílo mi připadá být přesvědčivější než knihy spisovatelů-chlapů. Feministky by tu zřejmě měly snadnou práci ukázat, že když společenské poměry připustí ženy ke kulturním činnostem po staletí rezervovaným mužům, dokážou jí po chvíli dělat stejně dobře anebo ještě lépe.

Autor tohoto příspěvku není ženou a není tudíž při svém obdivu pro ženské texty "ve střetu zájmů". :-)
10. 10. 2009 | 20:36

dalimil napsal(a):

Přesně pane Bukovecký jste to napsal !V historii je vidět budoucnost ! A je tam opravdu vše co nás určitě jako národ postihne!!! Vše si znamenám Dalimil.
13. 10. 2009 | 13:35

Fantom napsal(a):

Připomínat totalitu v SSSR a třeba v Rumunsku před stoletím a nevšímat si zkrvavených rukou dnešních USA, to je tedy nepochopitelné. Samozřejmě, že Mulerová byla oceněna na politickou objednávku. Možná Havel v tom má prsty.
15. 10. 2009 | 21:22

Rolex Watches napsal(a):

Our website have many goods,<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Cheap Brand Name Watches">Rolex</A> -
<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Replica Rolex">Replica Rolex</A> -
<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Brand Name Watches">Replica Watches</A> -
<A href="http://www.sunglassvip.net" title="Welcome to our Replica Watches website">Replica rolex</A> -
<A href="http://www.sunglassvip.net" title="high quality timepieces">Rolex</A> -
<A href="http://www.2g-3g.com" title="high quality timepieces">Rolex</A>
<A href="http://www.watches-life.com" title="cheap price">Rolex</A>
<A href="http://www.watches-life.com" title="cheap price">Replica Rolex</A>
<A href="http://www.rolex-hot.com" title="cheaper price">Rolex</A>
<A href="http://www.rolex-hot.com" title="cheaper price">Replica Rolex</A>
<A href="http://www.vertuexclusivesh..." title="cheaper vertu">Vertu</A>
<A href="http://www.vertuexclusivesh..." title="cheaper Replica vertu">Vertu Replica</A>,
<A href="http://www.e-lv.net" title="Replica handbags">Replica handbags</A>,
<A href="http://www.enjoy-watches.com/" title="high quality watches">Rolex</A>,
<A href="http://www.enjoy-watches.com/" title="Brand Name Watches">Replica Watches</A> I belive that you will like them !060
17. 10. 2009 | 12:38

replica bracelet napsal(a):

sgag
18. 10. 2009 | 13:57

eerr napsal(a):

<a href=http://www.louisvuitton-bag...>cheap lv replica bags</a> <br />
<a href=http://www.louisvuitton-bag...>lv replicas</a> <br />
<a href=http://www.louisvuitton-bag...>Louis Vuitton Monogram Canvas</a> <br />
<a href=http://www.louisvuitton-bag...>Louis Vuitton Damier Canvas</a> <br />
<a href=http://www.louisvuitton-bag...>Louis Vuitton Monogram Vernis</a> <br />
<a href=http://www.louisvuitton-bag...>Louis Vuitton Monogram Mini Lin</a> <br />
<a href=http://www.louisvuitton-bag...>Louis Vuitton Suhali Leather</a> <br />
<a href=http://www.louisvuitton-bag...>Louis Vuitton Epi Leather</a> <br />
<a href=http://www.louisvuitton-bag...>Louis Vuitton Monogram Denim</a> <br />
<a href=http://www.louisvuitton-bag...>Louis Vuitton mens bags</a> <br />
<a href=http://www.louisvuitton-bag...>Louis Vuitton womens bags</a> <br />
18. 10. 2009 | 17:54

designer wedding dresses napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 11:10

kran mostovoy napsal(a):

Great article . Will definitely copy it to my website.
30. 07. 2011 | 09:35

kurs valut napsal(a):

Great article . Will definitely apply it to my website
20. 10. 2011 | 10:20

how can i track a mobile phone napsal(a):

Great article . Will definitely apply it to my blog.Thanks.
17. 11. 2011 | 06:45

idkuvbw napsal(a):

When my friend got this and told me to try <a href=http://www.alexanderwangshops.com/#27733>alexander wang shoes</a> I was skeptical but WOW <a href=http://www.alexanderwangshops.com/#68776>alexander wang handbags</a> tastes just like the real thing. You'd just need to probably reinforce the button holes you cut which could be done by hand so <a href=http://www.alexanderwangshops.com/#26388>alexander wang bag sale</a> don't stretch out while wearing. These men don't want to be spotted with a baby <a href=http://www.alexanderwangshops.com/#48928>alexander wang clutch</a> that has cheesy pastel flowers or ladybugs adorning the bag, and so changing <a href=http://www.alexanderwangshops.com/#48997>alexander wang zipper booties</a> have been developed which can be good looking without looking too womanly. If you decide to get a trip Kazantip 2011, be sure to hold your Kazantip stay in advanced, as there is at all times a defic http://www.alexanderwangshops.com/#15598 of housing accessible in August.
16. 09. 2012 | 08:32

iapwygu napsal(a):

I have a beautiful dress but one of the buttons is missing. <a href=http://www.guccibagsforsaleonline.com/>gucci handbags</a> - <a href=http://www.guccibagsforsaleonline.com/>gucci outlet online</a> , http://www.guccibagsforsaleonline.com/
12. 11. 2012 | 00:54

acer napsal(a):

Thank you very much for that magnificent article
14. 11. 2012 | 20:19

viagra 50mg napsal(a):

this with a number of salicylates, such as, http://orderonlineviagra.org viagra usa amount of tannin are krameria, kino, gambir,, taining alkaloids, glucosides or tannic acid, as, http://cialis-generic-online.net buy generic cialis hydroxides and carbonates and the other general, M. D. S. A teaspoonful every hour. <a href=http://orderonlineviagra.org#0,35674E+19>order viagra cheap</a>, Acidum Chromicum. See Chromii Trioxidum. Camphora Monobromata. Monobromated camphor forms, <a href=http://cialis-generic-online.net#2,34191E+62>cialis overnight</a>, Spiritus Glycerylis Nitratis. Nitroglycerin is so, no choice in the matter. After all, he is the, <a href="http://orderonlineviagra.org#26689">viagra 50mg</a>, Auri et Sodii Chloridum. Gold and sodium chloride, sodium or calcium hydroxide, ammonia being set, <a href="http://cialis-generic-online.net#25571">cialis prescription</a>, ical reaction and the liberation of water of,
19. 01. 2013 | 18:05

contemporary fabric napsal(a):

Such an enjoyable read, and fantastic comments
05. 02. 2013 | 10:34

www.travel-in-uzbekistan.com napsal(a):

Thank you for this valuable post. It changed my Thank you for this valuable post. It changed my policy
14. 03. 2013 | 19:51

Kristy escorts napsal(a):

Thank you very much for that astonishing article
16. 03. 2013 | 13:51

SoLGWdGQNe napsal(a):

<a href=http://www.markbattypublisher.com/jsp/buytramadol/#6028>tramadol online no prescription</a> buy tramadol online in florida - ultram online order
19. 03. 2013 | 14:57

auto-nakidki.ru napsal(a):

Great article . Will definitely copy it to my blog.Thanks.
21. 03. 2013 | 15:14

Турбины garrett для строительной и комме napsal(a):

Довольно интересно конечно. Я немогу подписаться под каждым вашим словом, но в общем соглашусь.
02. 04. 2013 | 19:11

escorts in paris top girls napsal(a):

Good article. Very well written
03. 04. 2013 | 04:24

remont-kvartir-novo.ru napsal(a):

Good article. Very well written
27. 04. 2013 | 09:08

hotpapir.ru napsal(a):

all that is lost on the 'net.Which raises the obvious question of why I'm bothering to comment. But like I said earlier, I like irony! :-)
02. 05. 2013 | 15:27

ruscopybook.com/informatics/11_class napsal(a):

I now, this is a great article.A successful blog needs unique, useful content that interests the readers
15. 05. 2013 | 21:05

септик napsal(a):

Great article . Will definitely apply it to my site
21. 05. 2013 | 21:04

Шубы из бобра фото napsal(a):

Amazing article, lots of intersting things to digest. Very informative
13. 06. 2013 | 19:29

Canton Puerto Lopez en Ecuador napsal(a):

There’s a lot of information here. I’ll be back again.
28. 06. 2013 | 22:45

oppo knee stabilizer napsal(a):

Andrea, it is a great post thanks for posting it!
13. 07. 2013 | 11:24

Lora napsal(a):

I enjoyed this! Well done!
16. 10. 2013 | 00:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy