Zemřel šlechtic ducha: Ivan Medek

06. 01. 2010 | 18:29
Přečteno 7007 krát
Člověk-žula. Muž, na kterého bylo absolutní spolehnutí, který vždy stál za svým slovem a nikdy neuhnul, ani se neohnul. To jsou asi ta nejpřesnější slova, která se o Ivanu Medkovi dají říci a která o něm říkají přátelé a blízcí spolupracovníci. A tak se choval i na posledních Amáliích – schůzkách, které na různá témata organizoval Václav Havel a na nichž bylo vidět, že se na něm už nemoc silně podepsala a že trpí. Na jedné z těchto schůzek, která se konala u Bořka Šípka, jsem vedle něj seděl, už velice těžko chodil, ale neslyšel jsem od něj ani náznak stížnosti. České skuhrání mu bylo zcela cizí.

V jednom z posledních rozhovorů, který poskytl novinám v roce 2008, řekl: „Před lety jsem hovořil s inteligentním mladým mužem z dobré rodiny. Byla ještě povinná vojenská služba a on říkal, že ho na vojnu nikdo nedostane. Povídám mu: pochopil bych to, kdybychom ještě žili v komunismu, ale u tebe je to něco jiného. Byl bys vůbec ochoten bránit tento stát? Odpověděl: K tomuto státu nemám žádný vztah. Žiju tady docela rád, ale nevím, proč bych se měl obětovat. A tady se podle mě něco změnilo, a to nejen v souvislosti s Mnichovem a komunistickým pučem v únoru 1948. Naše společnost je poznamenaná tím, že má krátkodobé perspektivy”. Tento stav ho velmi a hluboce trápil, měl jsem dojem, že i fyzicky, těžko ho snášel. O kousek dál říkal: “Vemte si například fakt, že životní úroveň se tady měří schopností nakupovat. Čím víc budeme nakupovat, tím budeme kvalitnější společnost. Nedovedu si představit větší nesmysl! V těch kritériích nejsou obsaženy hodnoty, které tvoří společnost – šetrnost, solidarita, vědomí spoluodpovědnosti při výchově dětí a tak dál. Je přece důležité, co se děti naučí a ne co vydělají. Lidé musí vědět, že krást není výhodné. Dokud to bude výhodné, je to nejlepší způsob, jak získat peníze”. Neexistence právního státu byla tím, proti čemuž nejvíce horlil a co nám vyčítal, že jsme nezvládli.

Když si Václav Havel budoval v roce 1993 svou druhou kancelář, velice dobře věděl jak důležitá je pro funkci státu pro vnější i vnitřní svět řeč symbolů, a proto mezi své spolupracovníky pozval i dvě důležité symbolické figury: Pavla Tigrida, který spoluzakládal Svobodnou Evropu s Ferdinandem Peroutkou, a syna generála Rudolfa Medka, jednoho z vůdců našich legendárních legií. Ivan Medek byl v emigraci externím redaktorem prakticky všech důležitých zahraničních vysílačů, které pracovaly v češtině: počínaje Svobodnou Evropou, Hlasem Ameriky, Deutschlanfunkem a konče britskou BBC. Byl hlavní mediální spojkou mezi disentem a zahraničními médii. Jeho hlas znala velká část našich občanů: byl to hlas svobody.

Ivan Medek se narodil 13. července. 1925 v Praze. Otec jeho matky byl malíř Antonín Slavíček, který se roku 1910 zastřelil. Po jeho smrti si Medkova babička vzala malíře Herberta Masaryka, syna T. G. Masaryka. Jejich dcery Anna a Herberta se tak staly Medkovými tetami. Ivanův otec, básník Rudolf Medek, v roce 1916 dezertoval z rakouské armády a vrátil se do vlasti jako jeden z důstojníků Československých legií. Ivanův mladší bratr Mikuláš Medek se byl jedním z nejvýznačnějších českých malířů a nikdy nepodlehl ideologickým tlakům: jeho tvorba zůstala i v nejtěžších dobách zcela svébytná a originální.

Ivan Medek, který kromě doby emigrace, kdy žil ve Vídni, bydlel až do své smrti v Praze na Letné, se nejprve věnoval hudbě, napsal pár skladeb, studoval na konzervatoři hudební teorii, ale studia nedokončil, protože musel kvůli svému původu po komunistickém puči školu opustit. Po válce byl manažerem komorního orchestru dirigenta Václava Talicha. V padesátých a šedesátých letech pracoval v České filharmonii a později, do podpisu Charty 77, byl redaktorem ve vydavatelství Supraphon. Po té jej StB začala jako všechny chartisty pronásledovat. Jeho tvrdosti a charakternosti se estébáci zřejmě obávali, cítili, že je úplně jiný než oni, což mu nemohli zapomenout, proto ho zmlátili a vyvezli za Prahu, kde ho vyhodili v lese. Když usoudil, že jinde by mohl být užitečnější, emigroval v roce 1978 do Rakouska. Od roku 1993 do roku 1998 byl kancléřem prezidenta Václava Havla. Když opustil úřad prezidenta republiky, spolupracoval s Českým rozhlasem, napsal vzpomínkovou knihu „Děkuji, mám se výborně“ a vyšly i jeho rozhlasové komentáře pod názvem Jak to vidím.

Jeden z jeho spolupracovníků z Hradu, Oldřich Černý, o něm říká: “Byl mravně naprosto integrální osobnost, nikdy ničeho nelitoval. Jeho hodnotová škála byla naprosto pevná a zřetelná. Ztělesňoval slušnost a zásadovost: v důležitých věcech, když s nimi nesouhlasil, se dokázal důrazně postavit i proti prezidentovi.”

Naposled 16. července 2007 v blogu pro aktualne.cz napsal: “Vždycky jsem si myslel a myslím si pořád, že statečnost je základní mužskou, ale vlastně i ženskou ctností. Myslím si to, i když to slovo samotné mizí ze slovníku. Není samo. Stejně tak jsou na tom slova kázeň, povinnost, čest, obětavost a ještě i jiná mnohá. Je to škoda a je to naše vina”.

Na tato slova bychom neměli zapomenout, i když už s námi není.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pepa Řepa napsal(a):

Je mi to moc líto. Po Pavlu Tigridovi člověk, kterého jsem si nejvíce vážil.
06. 01. 2010 | 18:39

Ohlédnutí napsal(a):

hezký článek,děkuji pane Hvížďala
06. 01. 2010 | 18:45

Jirka H. napsal(a):

Bude mi chybět. Takových lidí je vždy jako šafránu...
06. 01. 2010 | 18:50

Sonny napsal(a):

Škoda, že tuhle ztrátu český národ prostě nepochopí. Ta vzácná mravní integrita, to obrovské vlastenectví bude zase těžko hledat následovníky. Bůh buď velkému ČECHOVI milostiv.
06. 01. 2010 | 18:50

Tužka napsal(a):

Tužka,čest jeho památce.Vzpomínky na jeho myšlenky,jako pomníčky zůstanou,zejména ty,lovené za bolševika v "éteru".Tužka.
06. 01. 2010 | 19:10

Sylva Vaněček Šauerová napsal(a):

Každé setkání s Ivanem Medkem bylo a pro mne i zůstane nezapomenutelné. Najednou jsou všechna slova malá, nicotná. Dnes držím skutečný smutek a ...děkuji.
06. 01. 2010 | 19:22

Pocestny napsal(a):

06. 01. 2010 | 20:45

strejda napsal(a):

Dnes velký smutek a velká radost. Zemřel Ivan Medek a narodila se mi vnučka. Až bude větší,budu jí vyprávět o jednom ryzím člověku.
06. 01. 2010 | 20:49

Ben napsal(a):

Ano, ta zpráva mě taky ranila.

Vzácný člověk...
06. 01. 2010 | 20:56

David napsal(a):

Jen jednou v životě jsem se osobně setkal s panem Medkem, kdy se mně snažil pomoci.

Byl bych velmi rád, kdyby na jeho památku byl natrvalo zachován jeho blog na Aktuálně.cz.

Žádná další moje slova nemohou vyjádřit to, jak jsem si pana Ivana Medka vážil.
06. 01. 2010 | 21:00

hovorka11 napsal(a):

Takovou autoritu bych si přál mít v čele státu.
Vyjímečný člověk.
06. 01. 2010 | 21:10

stejskal napsal(a):

Bude, pane Davide.

Hezký večer.

Libor Stejskal
06. 01. 2010 | 21:13

mb napsal(a):

pokazím tu pietní a koncenzuální atmosféru, ke které se s uznáním Ivana Medka připojuji, když napíšu, že kdyby Ivan Medek mohl, tak by hnal Václava Klause svinským krokem ... ?
06. 01. 2010 | 22:27

Pocestny napsal(a):

06. 01. 2010 | 22:28

lubl napsal(a):

Osobně jsem ho bohužel neznal, ale ono známé ..Ivan Medek, Hlas Ameriky, Vídeň.. mne i mé kamarády v 80. letech drželo vždy v lepší náladě. Dnes by ho bylo také potřeba, možná ještě více. Díky za vše a pozdravujte v nebi, Pane.
PS: díky za zachování blogu, pane Stejskal
06. 01. 2010 | 22:31

Al Jouda napsal(a):

Komentáře Ivana Medka ze Svobodné Evropy jsem rád poslouchal, byly balzámem pro duši denně znásilňovanou komunistickými masmedii.
Tento muž byl součástí malého zbytku české elity po nacistické a komunistické éře. Čest jeho památce!
06. 01. 2010 | 22:31

Pocestny napsal(a):

mb
ne, neměl to zapotřebí...

ani vy to dnes nemáte zapotřebí...
06. 01. 2010 | 22:34

*** napsal(a):

pravda, jistě vzácný člověk. Takoví již dnes odcházejí.

Na kom tedy bude to břímě dále vézt a nést káru s etikou a morálkou? Je tu snad někdo, kdo se na to cítí kromě anonymonovin?

Může to být vlk, pocestný, lexus, suchec nebo třeba matyáš?
A může to být třeba Stejskal nebo Pehe?
06. 01. 2010 | 22:42

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:

Připojuji se k pokloně památce pana Medka.
Asi byl z řečí toho mladíka, o kterém se pan Hvížďala zmiňuje, dost nešťastný.
Pro něho nejspíš těch "mých" 5 karet nemálo znamenalo.
06. 01. 2010 | 22:48

mb napsal(a):

kdyz myslite (cestar :-)) tak se podrobím ...ale myslim si opak ... (:-/ ...
06. 01. 2010 | 22:53

mb napsal(a):

Ivan Medek, audioblog: ´Co si neumíme přiznat´...
06. 01. 2010 | 23:04

Jan Vaculík napsal(a):

Je třeba pozorně se dívat a nacházet jeho nástupce kolem sebe...
06. 01. 2010 | 23:05

Čochtan napsal(a):

Ivan Medek, Pavel Tigrid, .... velikáni odcházejí a komunistický odpad sedí v parlamentě.
07. 01. 2010 | 00:20

kormoran napsal(a):

07. 01. 2010 | 01:05

hildegarda napsal(a):

Vždycky odcházejí ti, kteří by tu ještě dalších stopadesát let měli, co říct...
07. 01. 2010 | 02:56

Pepa Řepa napsal(a):

Pro Hildegardu se vzpomínkou na Tigrida, Medka a Waldburgu

Je v dobré společnosti
https://www.youtube.com/watc...
07. 01. 2010 | 07:10

Alarien napsal(a):

Kormorán:
Člověk si může vážit jiného člověka, aniž by s ním ve všem souhlasil či zkoumal jeho politické názory. Člověk si může vážit i svého protivníka a sdílet s ním společné hodnoty jako je čest, slušnost,zásadovost či vztah k zemi, v níž se narodil, ono vlatenectví, jehož nedostatek pana Medka trápil. Škoda, že Vám klapky na očích, černobílé vidění či syndrom fotbalového fanouška brání tento normální jev pochopit. Úctu zesnulému má právo vzdát každý, kdo to myslí upřímně.
07. 01. 2010 | 09:22

Silvie napsal(a):

Hlas pana Medka mně provázel dětstvím. A myslím, že nejen mne, jelikož byl děda silně nahluchlý, poskytnul informace celé ulici.
Ano, byl to vyjímečně charakterní člověk. Bohužel, téměř všichni jemu podobní, zemřeli nebo v brzké dobře zemřou.
Zbydou nám tu jen mocichtivé, nevzdělané a sprosté pol.kreatury.
07. 01. 2010 | 09:23

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek obsahující hrubou nadávku ("idiot"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
07. 01. 2010 | 10:12

FK napsal(a):

V článku mi ještě chybí zmínění velice pozitivní role p. Medka za jeho působení v Československém rozhlase v 60. letech. Udělal v té době velké množství práce při propagaci kvalitní vážné hudby mezi mladými a při organizaci řady soutěží.... I v této roli osvědčil své kvality. Je na koho vzpomínat.
07. 01. 2010 | 10:34

Péťa napsal(a):

Poslední rozhovor s Ivanem Medkem nejen o jeho působení na rozhlasové stanici Hlas Ameriky můžete shlédnout zde: http://www.webvize.cz/video...
07. 01. 2010 | 11:09

idol napsal(a):

Ivan Medek to měl v hlavě dobře srovnané a měl charakterní názory a postoje. Ze služby na Hradě pro Václava Havla, byl "odejit" Dášou Veškrnovou, která ho nesnášela. O něčem to svědčí u Václava Veškrny - Havla. Čest památce pana Medka!
07. 01. 2010 | 11:14

Černý kašel napsal(a):

Toho pána jsem znal jen trochu z televize. Patřil k těm prominentním, kterým ČT dáva svůj prostor už řadu let, tak jako dalším vyvoleným.A jen a jen jim, protože tak se vytváří to "správné" veřejné mínění.
07. 01. 2010 | 11:15

H.J. Gritz napsal(a):

Pane Hvížďala, děkuji Vám za krásný článek o panu Medkovi-jak již bylo trefně napsáno - šlechtici ducha, s pozdravem ak.arch. Hans J. Gritz
07. 01. 2010 | 11:16

Marie napsal(a):

“Byl mravně naprosto integrální osobnost, nikdy ničeho nelitoval." Je mi pouhych 26 a uz lituji (nejde o nejaky nesmysl, ale vaznou chybu). Kdyz tohle ctu, stydim se.
07. 01. 2010 | 11:24

Tomáš napsal(a):

Díky pane Hvížďalo za krásná slova o Ivanu Medkovi.SE a Hlas Ameriky jsem poslouchal mnoho let, přesto nejvíc vzpomínám jak jsme se ženou, v ještě nehotovém, téměř prázdném bytě na holé podlaze poslouchali jména lidí kteří podepsali Několik vět.Hezký den
07. 01. 2010 | 11:42

Mára napsal(a):

A takhle, postupně a nenápadně, umírá České vlastenectví... Jemu podobných v dnešní společnosti nevyrůstá. Bohužel...
07. 01. 2010 | 11:43

Pepa Řepa napsal(a):

To Mára
myslím, že pan Medek by to v dnešní době lehké neměl.
Vlastenectví se nenosí, dokonce potírá.

Eurovlastenectví nevzniklo a pochybuju, že někdy vznikne.
Jak můžete chovat tento pocit k amébovitému útvaru, o němž nevíte, kde začíná a kde končí a jak bude zítra vypadat.
07. 01. 2010 | 11:51

Ben napsal(a):

Pane Stejskale,
já bych to tu nechal. Je opravdu udivující, co se může pod blogem, kdy většina projevuje úctu k zemřelému člověku, objevit. Každý si může udělat obrázek sám.
Idiot zase není zase tak hrubá nadávka. Jen hlupák by mohl být touto nadávkou dotčen.
Dotčen by se musel cítit člověk, kdybyste mu takovou nadávku vmetl Vy anebo někdo vám podobný.

Každopádně Vám děkuji.
07. 01. 2010 | 11:58

Kristýna napsal(a):

Pan Medek byl proti českému pseudovlastenectví. Prohlásil, že člověk může být hrdý jen na to, co sám dobrého vykonal. Být hrdý na to, že jsem Čech,podle něj nic neznamená. Opravdoví vlastenci se poznají, až když opravdu hrozí, že za svoje názory a postoje mohou být pronásledováni, vězněni a mučeni.Jestliže v takto nebezpečné situaci prokáží statečnost a službu svému národu, pak jsou jsou to skuteční vlastenci, ale hlavně charakterně pevní lidé, což přesahuje vlastenectví. Člověk by měl pomáhat nejen své rodině,přátelům,obci, vlasti, ale i - je-li potřeba - i lidem z jiných koutů světa.

Za statečné ani odvážné nepovažuji dnešní hlasité kritizování EU, tzv. eurodisidenství. Slovo disident je tímto překrucováno a znevažováno. Nikomu z těchto velkohubých kritiků dnes nehrozí žádný postih, ač mají plnou pusu nedemokratické Unie. Je to směšné.

Prosím, nebuďmě čecháčky, ale staňme se opravdu hrdými Čechy, kteří především svými činy a postoji budou dělat čest nejen sobě, ale i svému národu. Tak jako pan Medek.
Čest jeho památce.
07. 01. 2010 | 12:14

JZ napsal(a):

Souhlasím s Vámi p. Hvížďalo.
Čest jeho památce.

Mohl byste prosím ale objasnit nám mladým záležitost OPERATION SPLINTER FACTOR, kterým se Svobodná Evropa a Hlas Ameriky do určité míry řídily.Vy o tom musíte něco vědět.
Operace Splinter Factor byla osvětlena česky zatím v knize "Bohové současných mytologii", autor Ondriaš Karol, ta ovšem není k máni v knihovnách. (pouze na /www.novysmer.cz/content/view/666/51)

Anglický originál -Stewart Steven si každý bohužel nemůže přečíst. A je to škoda, protože by to objasnilo mnoho věcí. Myslím, že by tím ale památka p.Medka neutrpěla.

J. Z.
07. 01. 2010 | 12:19

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Bene,

raději bych byl stále jen jedním z debatérů, který nenese za tyto stránky odpovědnost (především sám před sebou). Ale nejsem.

"Idioty" mažu člověk, který si vzal do hlavy, že to zde nenechá klesnout na úroveň podobných serverů v této zemi.

Mažu je proto, aby se zde nerozplemenili, aby se z nich nestala obecně přijímaná norma, aby někdo (ne Vy) na "idiota" neragoval "debilem" či něčím horším.

Píši to zde opakovaně ne jako omluvu, ale aby to každý věděl, aby bylo jasné, že zde žádný "idiot" - tedy pokud si ho všimnu - dlouho nevydrží (a tím opět nemyslím nutně jen Vás, Vy už můj styl práce myslím znáte dost).

Hezký nový rok.

Libor Stejskal
07. 01. 2010 | 12:38

Bára napsal(a):

Ivana Medka je mi velice líto, byl to i přes náklonost - ke klasické hudbě velmi vtipný a moudrý člověk. Vzpomínám si na jeho návštěvu a besedu s ním na Smetanové Mladé Litomyšli, kterou pořádala Hudební mládež. Budu ho obdivovat, i jak sportovně vzal prohru, když neúspěšně kandidoval do Senátu v mém volebním obvodě č. 27 - Praha 1 proti V. Fischerovi.
07. 01. 2010 | 12:46

Básnik napsal(a):

Havlovi se nepodařilo vybudovat funkční školu "Škola pro mladé šlechtice a šlechtičny nástupce morálky ve všech oborech"
07. 01. 2010 | 12:47

Jan Andelt napsal(a):

Ivan Medek, Hlas Ameriky, Vídeň.
Kdo slyšel ten pevný hlas, nezapomene. Děkuji, pane Medku za ty chvíle naděje v rozplizlých osmdesátkách.
07. 01. 2010 | 12:58

Vysedlina pathologická napsal(a):

Dlouholetý komunismus má na svědomí změnu charakteru národa k horšímu. Pořád si myslím, že dočasně.
Obklopit se "svými" lidmi, jak to udělal Václav Havel, je chytré, nezbytné a moudré. Tím, že většina zločinců minulého režimu však nebyla potrestána, jsme my ostatní obklopeni ujetými vychytralci stále. Na to pan Václav Havel - spravedlivý - zapomněl. Mám ho ráda, ráda ho poslouchám, ale často - jako pohádku. Na skutečnou proměnu - odchodu podvodníků - si počkáme. To však již budeme platit dluhy jejich dětí. Komu díky?

Článek byl o panu Ivanu Medkovi.
Díky pane Medku.
07. 01. 2010 | 13:08

Mára napsal(a):

To Pepa Řepa:

Máte samozřejmě pravdu. Dalo by se to tedy podat tak, že spolu s lidmi takového myšlení umírá i jedna etapa našich dějin.

Jen jsem chtěl říct, že někteří si někdy možná postesknou. Ale to by bylo na delší povídání.
07. 01. 2010 | 13:35

mb napsal(a):

Děkuju, Kristýna to opět napsala za mě ...
07. 01. 2010 | 13:41

Lípa napsal(a):

...jezdit na koloběžce po Pražském hradě to byla hezká legrace od Havla ,ale bylo to opravdu málo...politika není zábava a legrace...
budou muset slušní občané znovu zvonit klíči po dvaceti letech pro nápravu mravů ...?
07. 01. 2010 | 14:32

pierre napsal(a):

pripojuji se ke vzpomince na Ivana Medka... byl stejne vyjimecny jako Pavel Tigrid...

http://www.ceskatelevize.cz...
07. 01. 2010 | 16:36

Hurá napsal(a):

Všechna čest panu Medkovi. Mj. i zato, že dokázal utéci z Hradu od V. Havla !
08. 01. 2010 | 02:18

kormoran napsal(a):

Bene nechapu, ze dekujete "kazdopadne" editorovi blogu a pritom nadavka Vam tedy nevadi))) Paradox?
Ja se vas ptal Bene v cem je podle Vas Pan Medek vyjimecny?Nenapovidal jsem zamerne!
A to si piste , ze bych vas nachytal, ze lzete a jen blbe zvanite !

Vedel jsem , ze budu smazan a nic proti tomu nenamitam.)

Alarien , maly pribeh: Pred sedmi , nebo osmi lety se zniceho nic vyskytl na novorocni party v New yorku soudruh Grebenicek , dostal se k mikrofonu a zacal zvanit neco o tom , ze je rad , ze cechoslaovaci se dokazi uzastne bavit a blablabla)))
Do te doby nez ho nekdo identifikoval a doslova byl vykopan z budovy!
On byl sice velmi slusny (zatim) jako vsichni soudruzi.
Ovsem ten soudruh nepochopil ze temer sto prcnt. osazenstva tam se nachazi prave diky soudruzske "svobode" komunistu!

Ano vidim svet "cernobile" v mnoha vecech a verte mi jsem tomu tak velice rad!

Stav ceskeho naroda vysoce presahuje prave barevne spectrum coz je uz i na ty svareci bryle. Prima dny.
08. 01. 2010 | 05:05

kormoran napsal(a):

P.S. Nedokazu si predstavit jak je soudruh M.Jakes citove "ranen" v pripadnem umrti Pana Vaclava Havla.
Gondolace ano soudruzi, ale bez drzosti!
08. 01. 2010 | 05:23

kormoran napsal(a):

P.S. Ani bych se nedivil , ze ceskemu narodu nebude vubec pripadat podivne , ze v pripade umrti Pana Vaclava Havla bude gondolovat soudruh Jakes mmj. ze ho tato zprava "ranila".(hloupy priklad).
Ovsem real je ten , ze soudruh Paroubek ma vytesano jmeno na pomniku M. Horakove!!!!!
Hmmmm.
08. 01. 2010 | 05:35

kormoran napsal(a):

Omlouvam se NET)))
08. 01. 2010 | 05:36

Ben napsal(a):

Pane Stejskale,
díky za přání.
I já Vám přeji hezký nový rok.

Taktéž hezký nový rok přeji kormoranovi, i když pro nás oba a nejen pro nás oba, začal tuto smutnou zprávou.
08. 01. 2010 | 09:53

Hanka napsal(a):

Pane Hvíždalo, děkuji za tento blog. Ivana Medka, jsem si nesmírně vážila, vystihl jste to přesně. Připomínal mi svými pevnými postoji, morálkou, a moudrostí mého dědu, který je již mnoho let po smrti.
08. 01. 2010 | 10:06

David napsal(a):

iHNed.cz:

7. 1. 2010 17:29

Ivan Medek vysílal jenom pravdu, říká Schwarzenberg

Přít se s ním nebylo vůbec snadné, vzpomíná na zesnulého novináře, muzikologa a kancléře předseda TOP 09.

Karel Schwarzenberg byl spolu s Ivanem Medkem jednou z nejvýraznějších postav českého exilu ve Vídni. Po revoluci oba patřili k nejbližším spolupracovníkům Václava Havla. Nynější předseda strany TOP 09 byl prezidentovým kancléřem v letech 1990 až 1992, Medek funkci zastával po něm do roku 1998. „Pokud se o něco zajímal, činil tak nesmírně důkladně. Takže přít se s ním nebylo vůbec snadné,“ zavzpomínal na Medka bývalý ministr zahraničí v rozhovoru pro HN.

HN: Když se stal Ivan Medek kancléřem prezidenta Václava Havla, dal jste mu nějakou radu?

Ne ne. My jsme se znali už z Rakouska, kde jsme oba žili. Pořád ho slyším jako zpravodaje Hlasu Ameriky. Byl to velmi moudrý muž, který žádné rady nepotřeboval. Byl mnohem zkušenější než já. Navíc znal prezidenta Havla velmi dobře.

HN: Prý každé ráno procházel bezpečnostním rámem, ačkoli jako jeden z nejvýše postavených úředníků Hradu nemusel.

Je to tak. On tím ale nedával nic najevo, byl to totiž on. Byla to jeho přirozenost. Byl to nesmírně skromný a spravedlivý člověk.

HN: Ivan Medek byl výsostně politický člověk. Dostali jste se spolu někdy do sporu?

Bavili jsme se spolu o spoustě věcí, ale nevybavím si, že bychom spolu měli nějaký spor. Pokud se ale o něco zajímal, činil tak nesmírně důkladně. Takže přít se s ním nebylo vůbec snadné.

HN: Zůstali jste v kontaktu i v posledních letech, kdy už se z veřejného života stáhl?

Bohužel jsme v kontaktu byli příliš málo. Jak se zhoršovalo jeho zdraví, především nohy, tak byl méně pohyblivý. Není to dlouho, co jsem mu volal, že bych se s ním rád setkal, ale obecně jsme se vídali až moc málo. Byla to otázka času – přes den jsem nemohl za ním dojít na Letnou a večer už jsem ho nechtěl otravovat. Je mi to strašně líto.

Loučení s Ivanem Medkem: Jak na něj vzpomíná Havel, Landovský, Vondra... - čtěte ZDE

Zemřel Ivan Medek, novinář, muzikolog a někdejší kancléř prezidenta Havla - čtěte ZDE
HN: Seznámili jste se už ve Vídni, tam jste ale byli v častém kontaktu, že?

Já ho slýchal denně. Jak známo, byl korespondent Hlasu Ameriky a tu práci dělal nesmírně pečlivě. Vím od něj, že každou zprávu, kterou dostal z Československa, ještě přezkoumal. Šlo mu o to, aby každá zpráva seděla. Takže my jsme jako Mezinárodní helsinský výbor pro lidská práva brali jeho zprávy jako pravdu.

HN: Platil Ivan Medek za neformálního vůdce české emigrace v Rakousku?

V exilu působily různé skupiny Čechů, které se sebou zacházely ne vždy zcela šťastně. On byl ale všemi uznávaná autorita, asi tak.

Autor/ři: Luboš Kreč
08. 01. 2010 | 11:46

SuP napsal(a):

Když se Ivan loučil v srpnu 1978 u Vindobony na Hlavním nádraží, bylo asi 10 minut do odjezdu, přistoupil mladý udělaný příslušník StB a povídá: "Pane Medku, nepotřebujete pomoct nastoupit?"
Ivan se na něj podíval a odpověděl:"Není třeba, zvládnu to docela dobře sám. Ještě je čas."
A když ho potom 20.8. přišli preventivně zatknout, aby nedělal výtržnosti na výročí sovětské okupace, nevěřili, že je ve Vídni .....
Divíte se, že nemám rád komunisty?
08. 01. 2010 | 13:26

Baba napsal(a):

Vzpírá se to ve mně. Život by měl pokračovat. Nějak těch hřbitovů přibývá. Je mi to líto.
08. 01. 2010 | 16:19

Dialog napsal(a):

Co by zazpíval K. Kryl na hrobě I. Medka na rozloučení s ním...
09. 01. 2010 | 18:00

eva napsal(a):

Jsem ráda, že jsem mu stihla na jeho blogu za vše poděkovat 28.12.09. Budu doufat, že si má slova stačil přečíst a potěšila ho.
Naposledy jsem Ivana Medka potkala u trojské lávky na Císařském ostrově, když jsem se procházela se svým zlatým retrívrem Sonyboyem. Budu se je oba tak pamatovat: na břehu Vltavy, zalité sluncem, šťastné. Oba dva tu řeku už, bohužel, překročili...
11. 01. 2010 | 11:34

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

http://www.dearwatches.com/... Bvlgari watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Cartier watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Franck Muller watch for sale
29. 01. 2010 | 08:20

tiffany napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
03. 02. 2010 | 05:48

Contrast Insert Dress napsal(a):

Když si Václav Havel budoval v roce 1993 svou druhou kancelář, velice dobře věděl jak důležitá je pro funkci státu pro vnější i vnitřní svět řeč symbolů, a proto mezi své spolupracovníky pozval i dvě důležité symbolické figury: Pavla Tigrida, který spoluzakládal Svobodnou Evropu s Ferdinandem Peroutkou, a syna generála Rudolfa Medka, jednoho z vůdců našich legendárních legií. Ivan Medek byl v emigraci externím redaktorem prakticky všech důležitých zahraničních vysílačů, které pracovaly v češtině: počínaje Svobodnou Evropou, Hlasem Ameriky, Deutschlanfunkem a konče britskou BBC. Byl hlavní mediální spojkou mezi disentem a zahraničními médii. Jeho hlas znala velká část našich občanů: byl to hlas svobody.
08. 04. 2010 | 14:21

wholesale cheap chanel Handbags napsal(a):

ymbolické figury: Pavla Tigrida, který spoluzakládal Svobodnou Evropu s Ferdinandem Peroutkou, a syna generála Rudolfa Medka, jednoho z vůdců našich legendárních legií. Ivan Medek byl v emigraci externím redaktorem prakticky všech důležitých zahraničních vysílačů, které pracovaly v češtině: počínaje Svobodnou Evropou, Hlasem Ameriky, Deutschlanfunkem a konče britskou BBC. Byl hlavní mediální spojkou mezi disentem a zahraničními médii. Jeho hlas znala velká část našich občanů: byl to
08. 04. 2010 | 14:21

Tiffany Sets napsal(a):

aničních vysílačů, které pracovaly v češtině: počínaje Svobodnou Evropou, Hlasem Ameriky, Deutschlanfunkem a konče britskou BBC. Byl hlavní mediální spojkou mezi disentem a zahraničními médii. Jeho hlas znala velká část našich občanů: byl to
08. 04. 2010 | 14:22

A.Lange & Sohne watches napsal(a):

I do NOT ordered a A.Lange & Sohne watches and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.
09. 04. 2010 | 03:26

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
05. 09. 2012 | 04:51

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>buy generic propecia</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>generic propecia</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz propecia online
06. 09. 2012 | 09:56

daily cialis napsal(a):

tains nitrous acid. http://orderonlineviagra.org viagra best price and tannic acid, a precipitate being formed. bination is incompatible, because red mercuric, http://cialis-generic-online.net non-prescription cialis in the same prescription, and such an ointment, Spir. Frumenti aa viii <a href=http://orderonlineviagra.org#0,36912E+91>generic viagra without prescription</a>, ber, because the carbonates of potassium and, ble with alcohol, ether, glycerin and other, <a href=http://cialis-generic-online.net#7,14472E+67>cialis 36 hour</a>, phenol, acetanilid or salicylic acid. now and then, to criticize some of the, <a href="http://orderonlineviagra.org#78327">order viagra online</a>, nic acid is seen from the fact that the former, formed. This is also true of other compounds, <a href="http://cialis-generic-online.net#37650">cialis online pharmacy</a>, hydrate, exalgin, naphthalene, phenol, thymol and,
14. 01. 2013 | 08:04

wTXdxWngIM napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#2870>buy soma online</a> cheap soma online overnight - buy soma online from usa
10. 02. 2013 | 14:42

SubreIteree napsal(a):

<a href=http://daily-drugs.com/> buy cheap generic viagra</a>
15. 03. 2013 | 13:15

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra no prescription </a>
10. 04. 2013 | 22:42

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> generic viagra online </a>
11. 05. 2013 | 18:37

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> buy cialis </a>
12. 05. 2013 | 16:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy