A zase je to tady...
No, není to tedy nic moc, kravál dokáže udělat každý blbec, ale možná je to pro ně z nějakého důvodu důležité, alespoň jednou do roka na sebe takhle upozornit a cítit se jako borec. Jinak by si jich možná nikdo ani nevšiml…
Člověk by ještě pochopil, že na Silvestra večer někdo vezme děti a jde s nimi ven něco „bouchnout“. O půlnoci je spousta bouchálistů už dost opilých, takže nezbývá než jim přát, aby jim do nového roku hlavně zůstaly všechny prsty. Ale proč tohle člověk musí poslouchat prakticky od Mikuláše do Třech králů, to opravdu nevím. To jedna noc nestačí?
Řadě psů tak nastane „noc hrůzy“. Některým to nevadí, jiní doslova panikaří. A pravidelně každou silvestrovskou noc se řada psů ztratí. Utečou při venčení, ale třeba i z oploceného pozemku. Strach a panika donutí psa udělat i věci, které by jinak neudělal ani náhodou. Takže co na Silvestra se psem, který se petard a toho kraválu bojí?
Pokud můžete na Silvestra odjet z města někam do klidu, neváhejte.
Pokud musíte zůstat ve městě, venčete zásadně na vodítku, vypouštěčce (flexi) nebo stopovačce. Nespoléhejte se na to, že je zrovna klid. Za okamžik může být všechno jinak.
Snažte se venčit v blízkosti domu nebo na místech, která pes zná na z nichž domů trefí sám. Pokud by se totiž vylekal a utekl, po chvilce se zpravidla dá zase „dohromady“. Pokud Vás nenajde, bude asi sám hledat cestu domů.
Vyhýbejte se hlavně opilcům, ti mají často hodně hloupé nápady.
Pokud je Váš pes vystrašený, neberte ho do náručí, nechlácholte ho. Tím ho vlastně jen odměňujete za panikářské chování a pro budoucnost si zaděláváte na ještě větší paniku. Nám se osvědčilo zůstat v klidu a začít psa (samozřejmě na vodítku) jasně a důrazně povelovat. Jednak ho to trochu zaměstná, jednak mu dáte najevo, že Vy jste pánem situace a protože jste šéf a nebojíte se, on se taky nemá čeho bát.
Myslete i na to, co se stane, pokud by Vám pes, i přes všechna opatření, utekl. Na výrobu mosazné známky s gravírovaným jménem psa a telefonním číslem na Vás je už skoro pozdě, ale můžete dát psa očipovat (a čip nezapomeňte ihned zaregistrovat např. na www.narodniregistr.cz – fungují v pohotovostním režimu). Další možností je zakoupení kovového nebo plastového pouzdra na obojek, kam dáte papírek s kontaktem na sebe (nejlépe telefonní číslo). Je velmi pravděpodobné, že psa, který utekl, někdo najde. Často je pak pes prostřednictvím obecní policie předán do útulku. Samozřejmě, čím dříve se podaří zjistit majitele psa (ať už ze známky, údajů v registru nebo z informací v pouzdru na obojku), tím dříve ho budete mít zase doma. A ušetříte práci i útulkům, které mohou být po silvestru dost plné.
No a kdyby ani to nevyšlo, je tu ještě služba Psí detektiv . Tam můžete nahlásit ztraceného psa. Jak takové pátrání probíhá, o tom najdete víc na stránkách Psího detektiva. A že to není marný pokus, o tom svědčí vysoké procento nalezených psů. Ale je třeba nahlásit ztrátu co nejdříve.
Takže pěkného a pokud možno klidného Silvestra a v tom novém roce ať se sejdeme všichni a ve zdraví.