Psí hrdinové od WTC (2/3)

18. 09. 2009 | 00:00
Přečteno 5612 krát
Ve druhén části článku Vás čekají příběhy několika dalších psů, kteří po 11. září 2001 pracovali v troskách WTC.

Psí hrdinové od WTC, 2.část

CODY A SUE
null
null

„Jednou z lidsky nejtěžších věcí byla naděje v očích newyorských hasičů, když sledovali naše psy. Věděli, že pokud někdo ještě může najít jejich kamarády, mohou to dokázat jedině tihle psi“ (Terry Trepanier, Washington Fire Department)

(převzato z http://www.krasova.com)

Z vyprávění jednoho ze záchranářů, který se svým psem hledal lidi zasypané v troskách WTC v New Yorku:
Můj kámoš Hal Wilson a já jsme šli do těch bloků 12. září v 11 hodin, spolu s našimi pátracími psy, Cody a Sue. Neuvěřili byste té týmové práci a tichu se stovkami hasičů klopýtajících tím nepořádkem.

Po cestě přes suť jsme míjeli opuštěné restaurace s bílými a kostkovanými ubrusy, viděli jsme plně zásobené bary, víno na stolech a jídelní lístky umístěné ve vstupních halách... Tehdy nás zasáhlo plné uvědomění si katastrofy.
Začali jsme spolupracovat se čtyřmi K-9 týmy státní policie, které byly ty nejšpinavější psí týmy, jaké jsme kdy viděli, pokrytí popelavým prachem, blátem a v roztrhaném oblečení. Zrovna vyráželi tam, kam nám určil důstojník hasičů. Muži i psi si ulevovali tím, že byli naprosto bez výrazu s pohledem upřeným do dálky.

Když jsme Hal a já byli odvedeni k haldě a nahoru na tuny suti, vraků policejních a hasičských vozů, hadic, ocelových pásů, kusů hliníku, zdí, rozbitého skla a ocelových prutů, které mi připomínaly bambusové kůly ve Vietnamu, tucetkrát jsme upadli. Pak nás důstojník dovedl ke spálené hasičské stříkačce, která patřila záchranné jednotce. Byla popelavá a kabina byla úplně prázdná... Žádná sedadla, volant, přístrojová deska, nic…

Důstojník požádal Codyho a mě, abychom slezli do díry deset stop hluboké a hledali jakékoli známky života. Několikrát jsem volal do zadní části vozidla, ale nikdo neodpovídal. Potom Cody, můj zlatý retriever, začal škrábat do země a kňučet. Řekl jsem hasičům nade mnou: "Tady dole máme tělo!"

Můj pes a já jsme byli vytaženi z díry asi tuctem hasičů a začalo kopání s krumpáči a lopatami. O pár minut později se ozvalo volání: "Vak na tělo!" Do díry byl podán oranžový vak na tělo a ostatky jednoho hasiče se dostaly nahoru. Šest hasičů s košem vyzvedlo ostatky na vršek hromady a klopýtavě se vydali k restaurační oblasti, před kterou parkoval pohřební vůz.

Šéf oddílu se mě zeptal: "Je na tom váš pes dobře?" Nemusel jsem odpovídat, protože Cody už hrabal díru u hadice. Během třiceti vteřin přišel s krví na tlapkách. "Vak na tělo!" ozvalo se znovu... A další tým hasičů s košem a oranžovou rolí plastiku požádal mého psa a mě, abychom ustoupili stranou.

Obrátili jsme se a byli jsme nasměrováni k dalšímu týmu hasičů stojících kolem ocelového pásu a obrovské tabule betonu, která ještě den před tím byla zdí. Byli jsme vysláni do otvoru pod ocelovým pásem, kde hasič prorazil otvor do hromady suti. Začichal jsem v otvoru a ucítil jsem plyn. Pak Cody začal hrabat po mé levici a já jsem se podíval do očí dalšího důstojníka hasičů právě za mnou. Pokýval jsem hlavou a důstojník zavolal, ať přinesou další vak na tělo. Ale tentokrát jsem se chytil do pasti! Nemohl jsem se dostat z pod betonové desky. Bylo to jako uvíznout pod schodištěm v temném sklepení. Nezpanikařil jsem, ale nemohl jsem jít dopředu ani zpět, protože mi boty uvízly v nějakých kusech betonu. Cody mě obrátil a táhl mě doleva. Lapal po vzduchu a zoufale se snažil uniknout z díry. Držel jsem vodítko a plazil jsem se ven. Pak mě hasiči nade mnou vytáhli a vyzvedli nahoru Codyho.

Tři těla objevená během třiceti minut byla víc než jsem od toho psa očekával. Ale byli jsme vyčerpaní a tak jsme vylezli na vrchol "hromady" a čekali na další misi. Seděli jsme pod ocelovými pásy, které vypadaly jako už už se po nás natahující obří prsty.

Budova poblíž se začala drolit a dostali jsme příkaz se stáhnout. Helmu jsem měl uloženou v batohu pod třídenní krmnou dávkou pro Codyho. Byl jsem moc unavený, abych ji hledal a tak jsem klopýtal pryč a díval jsem se po svém kámošovi Halovi a jeho psu Sue. Hledali u jiné stříkačky pohřbené pod sutí.

Když jsem se dostal zpět k ruinám, kde dříve bývaly restaurace, dvě sestřičky mi daly vodu a další mi dala sklenici pomerančové šťávy. Můj kámoš Hal a jeho pes Sue byli zrovna za mnou. Hal našel v hromadě odpadků kovovou misku. Psi potřebovali strašné množství vody. Pak se odněkud objevila řada hasičů se špinavými zachmuřenými tvářemi a procházeli kolem, každý z nich vylil svou vodu do kovové misky. Další hasič nám dal dva sendviče a další vodu. Psi vypili každou kapku...tři nebo čtyři kvarty (1 kvart = 1/4 galonu = 1,13 l ) a pak se budovy začaly znovu drolit. Dostali jsme příkaz odejít. Bylo teď 14.30…

SERVUS
null
null

„Pes se na vás bude dívat, jako by říkal – ‘Co chceš, abych pro Tebe udělal? Udělám pro Tebe cokoli’. Jestli opravdu dokáže cokoli, to není důležité. Důležité je, že on tomu věří“ (Roy Blount Jr., Now Where Were We?, 1989)

Devítiletý belgický malinois s přezdívkou Wuss se svým parťákem Chrisem Christensenem z Illinois prohledával tunel pod troskami WTC, když slyšeli 3 hlasité údery na kovový nosník. Znamenalo to jediné: „Utečte! Trosky se řítí!“. Jenže v úzkém tunelu nebylo možné se otočit. „Nemohli jsme nic dělat. Zůstali jsme tedy na místě a pokračovali v hledání. Slyšel jsem ten signál třikrát, ale opravdu jsme nemohli nic dělat“. Najednou něco prasklo a Wuss spadl na dno hluboké jámy.

Chris okamžitě začal slézat dolů za Wussem. Nejdříve si myslel, že si Wuss zlomil nohu, ale když slezl až k němu, viděl, že se jeho pes dusí. Spadl hlavou napřed do hromady trosek, prachu a střepů. „Viděl jsem trosky, špínu a prach v jeho čenichu. Snažil jsem se je dostat ven, ale nevěděl jsem, co mám dělat. Wuss se hrozně nadýchal prachu, chtěl ho nějak dostat ven, ale nešlo to. Jeho jazyk se začínal barvit do fialova. Díval se na mě a já jsem si pomyslel – můj pes je v problému, potřebuju pomoc. Volal jsem nahoru, že můj pes umírá“.

Lidé nahoře dobře věděli, jakou práci psi odvádějí. Vždycky když se objevila nová dutina v troskách, všichni hned volali: „Psa sem!“. Dávali tím jasně najevo, že pokud jde o hledání obětí, nevěří ničemu tolik, jako psům. Takže nebylo ani žádné překvapení, že teď zase všichni záchranáři v okolí všeho nechali a co nejrychleji běželi pomoci Wussovi. Byli na místě za pár vteřin. „Viděl jsem ruce, jak se k nám natahují, tak jsem jim Wusse podal. Snažil se dýchat, ale byl úplně vyřízený“.

Záchranáři rychle přenesli Wusse do hasičského auta a tam mu dali kyslík. Zdravotní sestra rychle oholila Wussovi přední nohu a dala ho na kapačku, ale Wuss se přesto dostával do šoku. „I když měl kyslíkovou masku, snažil jsem se mu vyndat nečistoty z nosu. Pak dva lidi přinesli nosítka a pomáhali mi Wusse odnést“.

Snažili se dostat Wusse do sanitky, ale řidič to odmítl. Prý je sanitka jen pro lidi. „V tu chvíli jsem si myslel, že policisté toho chlapa na místě zastřelí“, popsal později situaci Chris. Místo toho ale naložili Wusse do policejního auta a v doprovodu 3 policejních motocyklů a s puštěnými houkačkami spěchali ke 3 míle vzdálené veterinární nemocnici.

Tam Wusse stabilizovali a jeho stav se začal zlepšovat, i když potřeboval odpočinek. Později se Chris vrátil k troskám WTC, chtěl se jít podívat ke zbytkům jižní věže. Wuss měl čekat v policejním autě. Když ale Chris vystoupil z auta, Wuss, horlivý jako vždy, vyskočil z auta také a jen vrtěl ocasem. „Jdi zpátky do auta“ přikázal Chris – a Wuss začal vrtět ocasem ještě víc. „Nařídil jsem mu třikrát, aby se vrátil do auta, ale on se jen posadil a díval se na mě. Jen tam tak seděl. Vehnalo mi to slzy do očí…“.

O něco později se ti dva vrátili do práce v troskách, ale Wuss znovu vdechl velké množství prachu a opět se u něj začal vyvíjet šokový stav. Chris musel udělat zásadní rozhodnutí – konec. A odvezl Wusse domů, do East Carondelet v Illinois…

Po nějakém čase Wuss zemřel na těžkou infekci slinivky břišní. Souvislost s jeho problémy v troskách WTC nelze jednoznačně potvrdit, ale ani vyvrátit…

THUNDER A RICKY
null
null

null
null

Jdou dolů do dutin a prázdných míst – všude, kam se jen pes může dostat, i když se tam často musí doslova plazit po břiše. Jen velice obtížně se prodírají tou změtí trosek. Je neuvěřitelné je sledovat… (Sharon Gattas, Riverside Urban Search and Rescue)

Thunder, pětiletý zlatý retriever, se svým parťákem Kentem Olsonem a malý 3-letý teriér Ricky s Janet Linker (všichni z Washington Task Force 1 v Puget Sound) byli jedni z prvních, kdo dorazili na místo neštěstí. Ještě v době, kdy byla naděje najít někoho živého. V troskách pak pracovali 10 dní. Tihle dva psi se svými lidmi vytvořili neuvěřitelně efektivní tým. Ricky s Thunderem pracovali totiž v tandemu. Thunder hledal na přístupnějších místech, Ricky chodil do těžko přístupných skulin a otvorů a dokonale využíval svých teriéřích schopností. Dostával i do míst, kam se nemohl dostat žádný člověk, žádný jiný pes a kde nebylo možné využít ani dálkově řízené roboty. Mnohem zkušenější Thunder pak ověřoval Rickyho nálezy. Když Ricky našel tělesné pozůstatky, zůstal stát a srst se mu po celém těle naježila. Na místo byl pak vyslán Thunder, který totéž potvrzoval zalehnutím u nálezu. Bohužel, signál (pro oba psy stejný), že našli někoho živého, tedy zaštěkání, neměli příležitost použít. Podařilo se jim pouze lokalizovat tělesné pozůstatky několika obětí…

TRAKR
null
null

„Včera jsem byl pes. Dnes jsem pes. Zítra pravděpodobně budu taky pes. Ach jo…To je tak malá šance na nějaké zlepšení…“ (Snoopy)

Tehdy 8-letý německý ovčák Trakr si jistě zaslouží naši pozornost. Jeho příběh totiž má s námi dost společného. Především to, že byl vycvičen v České republice a do služeb policie v USA se dostal v roce 1995. Po šestileté kariéře, kdy například našel několik pohřešovaných nebo detekoval kontarband celkem za víc než 1 milion dolarů, byl v květnu 2001 přeřazen do výslužby.

11.září 2001 Jamie Symington z Halifax Regional Police Force viděl v televizi ty hrozné záběry z útoku na WTC v New Yorku. Na nic nečekal, rychle se se svým přítelem Joe Hallem sbalili, naložili Trakra do auta a jeli 15 hodin z Prospect Bay v Novém Skotsku na Manhattan. Dorazili tam 12.září ráno a hned byli dovedeni ke stále hořícím troskám jižní věže. „Něco takového jsme nikdy před tím neviděli. Ten hluk, zápach, všechno co jsme viděli… Bylo to neskutečné…“. Ze začátku nenašli nic, jen několik kusů těl. Ve čtvrtek 13.září se ale začal Trakr výrazně zajímat o jedno místo v troskách. „Poznali jsme z jeho reakcí, že tam někdo je. Otázka ale byla, jak hluboko…“. Označili místo nálezu, předali ho hasičům a odešli dál. Po několika hodinách pak záchranné týmy vytáhli z trosek, v místě, které označil Trakr, pátého (a bohužel posledního) zachráněného. Byla to 32-letá Genelle Guzman. Sestoupila 64 pater jižní věží a byla ve 13.patře, když ji při zhroucení věže zavalily trosky. Vážně jí poranily nohy a uvěznily ji na mnoho hodin v naprosté tmě a tichu. Nikdo jiný z její kanceláře nepřežil…

Jamie Symington ale nikomu o celé akci nic neřekl. Do New Yorku jel s Trakrem vlastně načerno, „hodil se marod“ a nezeptal se šéfů. Ale všechno se „provalilo“, když ho jeho šéf uviděl v televizi. A následoval trest. I v Americe, stejně jako u nás, zřejmě platí, že „každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán…“

(dokončení 25.9.)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Japonci dostali za Pearl Harbour atomovky na dvě města. Co dostanou fanatičtí muslimové za WTC ? Chtěl bych se toho dožít a vychutnat si to zadostiučinění !
18. 09. 2009 | 00:21

Lena napsal(a):

Nedivím se, že psa vezli s houkačkou na veterinu. Pes, který umí v sutinách najít člověka, je v takovéhle situaci velmi cenný.
18. 09. 2009 | 00:36

kormoran napsal(a):

Pane Al-Joudo nesouhlasim , Japonci nebyli sto ukoncit valku Pearl Harbor i vyzkouseni "chlapce a tloustika" byla sekundarni zalezitost....

Pes nikdy na rozdil od cloveka nepodrazi!!!!
18. 09. 2009 | 01:35

Béda napsal(a):

Pes je stejný v USA, v Iráku, v Íránu, v Afghánistánu, v Pákistánu... Když jej vycvičíte na vyhledávání těl, bude je vyhledávat bez ohledu na cokoliv. Je obětavý, věrný až do roztrhání těla. Svého pána nikdy nepodrazí, což o se o pánovi s takovou jistotou říct nedá.

Podobně jímavé příběhy by jistě mohli napsat tisíce psích záchranářů napříč světem. Mají stejné zkušenosti při řešení následků katastrof - zemětřesení, sesuvů půdy, závalů, anebo umělých lidských zásahů jako jsou teroristické atentáty, války...
18. 09. 2009 | 06:29

vlaďa napsal(a):

...a co zač jsou cvičení lidé-netvoři, kteří vymýšlí a šíří přitroublé konstrukce o tom, jak si Amíci WTC zrušili sami :( ?
Panu Metelkovi díky.
18. 09. 2009 | 08:31

Béda napsal(a):

vlaďa,

problém nejsou lidé, kteří šíří myšlenkové konstrikce o pádu WTC. Problém jsou ti, kdož jsou na vině za to, že se WTC složila.

Konečně, i oficiální vládní konspirace je jenom myšlenkovým konstruktem, navíc hodně děravým a málo přesvědčivým.
18. 09. 2009 | 09:06

pumprlidentlich napsal(a):

Béda zapomněl doplnit řadu odkazů na blicí listy, jako na ostatních diskuzích. Nic jiného ani dělat nemůže.
18. 09. 2009 | 10:17

Al Jouda napsal(a):

To vlaďa : Tito lidé - netvoři, kteří šíří fámy o odstřelu obou věží WTC, jsou placeni arabskými státy, které nenávidí evropskou kulturu a USA, a proto podporují terorizmus. Peníze jdou také z obchodu s drogami a bílým masem - v tom jsou Arabové odborníci.
18. 09. 2009 | 11:16

Al Jouda napsal(a):

To kormoran : Ne Japonci, kteří měli válku již prohranou, ale Amíci nebyli schopni bez atomových bomb v dohledné době ukončit válku a zabránit tak dalším ztrátám amerických životů. Atomovky Japoncům otevřely oči, takže okamžitě a bezpodmínečně kapitulovali.
18. 09. 2009 | 11:21

Béda napsal(a):

pumplidentlich,

zde v diskusi kupř. jsou obsaženy MÉ názory na zřícení WTC:
http://www.outsidermedia.cz...

Kde jsou ty vaše?
18. 09. 2009 | 11:51

pumprlidentlich napsal(a):

Béda, ty informace v lemplmédia, trapný pokus o blicí listy 2, mají jaký zdroj? Kopírovat Main Kampf je názor? Trapné. Zmůžete se na něco jiného? Třeba psát o něčem, čemu rozumím? Rozmazlený lempl, zapařený zadek a podobní zoufalci zřejmě jiné možnosti nemají... Přehlídka lidské ubohosti.
18. 09. 2009 | 12:10

Emissary napsal(a):

Moc pěkný článek, pane Metelko

Opravdu krásny. Vypovídá nejen o psech a lidech, ale i o vztazích mezi nimi. O tom, že v Americe dokáží ocenit odvahu a obětavost psích pomocníku stejně, jako u lidech.

Je škoda, že jste nenaznačil něco o příčinách a okolnostech té katastrofy. Ale to by ten Váš článek nespíš místní konspirační teoretikové degradovali.
Přečetl jsem hodně konspiračních teorii, od těch rafinovaných, které nelze potvrdit a ani vyvrátit, až po ty naivní. Ono totiž fanatičtí fantasmagoři komunistického ražení by jinak neměli co dělat. V poslední době se fakt činí. Vymysleli konspirační teorii na finanční krizi
i Globální oteplování. Předtím o přistání na Měsíci a věřím, že ještě jich vymyslí mnohem více.

Přece je potřeba identifikovat zloducha a jeho oběť. A to už je jasné, konspirační teorie je na světě. Zloduchem je americký imperialista a oběti hodný arabský terorista.

Takže ti zlí američtí imperialisté si poslali na dvě budovy WTC letadla, třetí na Pentagon a ve čtvrtém se navzájem domlátili, až to letadlo spadlo kdesi nad Pensylvánii. Pak si založili věznici na základně Guantanámo a dotáhli tam par arabských nevinných chudáků, aby je tam mučili a aby na ně mohl plivat celý svět. Následně zahájili dvě války – s Irákem a Afghánistánem, z kterých nic nemají, akorát oběti na životech a biliony utracených dolarů.

Jedna konspirační teorie mě vskutku pobavila. Prý nosníky odolávají do 2000 stupňů Celsia, ale hořící letecký benzin dosahuje nanejvýš 1000 stupňů Celsia. Tak to nevím, ale ty nosníky musely být vyrobeny z nějakého mimozemského materiálu. Já si ovšem myslím, že byly vyrobeny z uhlíkové konstrukční ocele a teplota tavení je podle obsahu uhlíku nanejvýš tak 1600 st. Celsia. Vlivem teploty ovšem v takové oceli dochází k strukturálním změnám, vznikají tuhé roztoky uhlíku v železe alfa a gama, jako ferit, perlit, austenit, cementit…
Takovou ocel třeba o průměru 20 mm stačí ohřát do červeného žáru, což je kolem 650 až 750 st. Celsia a dá se ohnout prstem.

Koho to zajímá a myslí si, že tomu bude rozumět, ať se podívá tady:

http://cs.wikipedia.org/wik...

Konspirátor si navíc plete letecký benzin, který se používá v leteckých pístových motorech s kerosinem (letecký petrolej), který se používá v proudových motorech, resp. ztotožňuje je. Tady ten náš konspirátor je

http://baudysjr.blog.respek...

Nějaký konspirátor dokonce uvažuje o tom, že tam letectvo USA poslalo rakety. No já předpokládám, že s klasickými náložemi. Ale nedovedu si představit, co by taková raketa způsobila. Trosky z výbuchu by možná lítaly až nad Brooklynem.
Největší sranda je, že existují různé fotky, videa a ty letadla zabodnuté do těch budou byla v přímém přenosu. No co, duše konspirátora to považuje za podvod.
18. 09. 2009 | 12:28

vlaďa napsal(a):

Al Joula:
Tyto sprosté kydy také nesmírně medí Rusům...můj názor... samotné Araby bych v tom nenechával samotné, jejich vliv na názory místních postižených jsou méně zřejmé, jako propaganda Rusů, našich milých bratří. Ale přejme jim to :) "Lež má krátké nohy" včera i dnes.
Byla to jen pastička a jeden outsider se v ní zasek. Kolik jich bude do večera :) ?
18. 09. 2009 | 12:34

Targus napsal(a):

To Al Jouda:

Obávám se, že jste se svou teorií zabránění ztrátám na životech amerických vojáků nepatrně mimo mísu.
Je to asi stejně pravdivé tvrzení, jako stokrát opakovaná lež o nutnosti bombardování Drážďan a Plzně. V prvním případě mělo jít o zneškodnění komunikačního uzlu, který začal zanedlouho po náletu v pohodě fungovat, v druhém případě mělo jít o zastavení výroby v továrně, která již neměla šanci dodat na frontu ani gram železa.
Americká letadla mohla shodit dva miláčky kdekoli jinde na průmyslová centra, přístavní města, kde byly soustředěny vojenské cíle.
Místo toho volily USA naprosto stejný cíl, jako teroriaté dne 11. 9. 2001. To jest lokalitu s maximálním množstvím potenciálních civilních obětí. V tomto směru si opravdu nemají co vyčítat.
18. 09. 2009 | 12:49

Béda napsal(a):

vlaďa, Emissary,

Lež má krátké nohy, psal jeden z vás. Doufejme, že jednou dojde na to, že okolnosti 11/9 vyšetří NEZÁVISLÁ vyšetřovací komise, složená z odborníků a pak si pohovoříme o konspiraci.
18. 09. 2009 | 13:14

stoppa napsal(a):

Pumprlidentlich, Emissary, a ostatní
Konspirační teorie o tom, jak si US vláda nechala zbourat své dva technicky prošlé věžáky je samozřejmě stupidní. To už je osud, který se na WTC lepí jako klovatina, neboť oficiální báchorka o islámských teroristech, co se v letecké škole učili jen let bez startu a přistání, je stejně stupidní, ba možná ještě víc.
18. 09. 2009 | 13:43

Emissary napsal(a):

No Bédo,

já jsem to neříkal, ale souhlasím s tím. Lež má krátké nohy.Takovou nezávislou komisi by prezident Obama již určitě ustanovil, aby zlikvidoval na dlouho svoje politické protivníky, pokud by si myslel, že je na tom něco pravdy. Vždyť je také trochu stříknutý socializmem.

Ale pokud vím, největšími lháři jsou odjakživa komunisti. Uváděl jsem již mnoho příkladů a ještě mohu uvést další. Třeba vietnamští komunisti. Po podepsaní mírové dohody a odchodu amerických vojsk znovu napadli v roce 1975 Jižní Vietnam.

„Komunisté, celkem jistí, že USA už nebudou zasahovat do bojů, začátkem roku 1975 začali další ofenzívu. Zprvu opatrně, zkoušejíce reakce Jihovietnamců. Ti byli v té době postiženi nejen nízkou morálkou, ale už i nedostatkem náhradních dílů a munice, kterou je teď už velmi nedostatečně zásobovaly USA.“

„K vietnamskému pobřeží se přiblížily lodě americké 7. flotily. Jejich úlohou byla evakuace amerických občanů a aspoň části Vietnamců, které by po obsazení země čekala nejistá budoucnost. Kódové jméno této operace znělo Frequent Wind. Hlavní americkou silou byly tři letadlové lodě. Přistávací zóny se nacházely na základně Tan Son Nhut a v areálu amerického velvyslanectví v Saigonu. Američanům se podařilo evakuovat přes 7000 lidí. Do oblasti přistávacích zón se tlačily obrovské davy vietnamských civilistů a vojáků. Při odletu posledních vrtulníků se museli američtí námořní pěšáci před rozhněvanými zástupy bránit slzným plynem a pažbami zbraní. Na základně Tan Son Nhut byly zaznamenány i poslední americké ztráty, když severovietnamské dělostřelecké granáty usmrtily dva příslušníky Námořní pěchoty Spojených států. Ani jednomu z nich ještě nebylo 21 let. Americké a vietnamské vrtulníky přivážely utečence na letadlové lodě, a jejich paluby se brzy přeplnily. Američané byli nuceni překážející vrtulníky (mající hodnotu více než 250 000 dolarů) shazovat z palub lodí do moře. (USA ztratily v průběhu let 1962 – 1973 v jihovýchodní Asii 4 860 vrtulníků, z toho 2588 v boji). Podařilo se však evakuovat 1 373 amerických občanů a přibližně 5 955 Vietnamců.“

Tak si Bédo počtěte, jací vietnamští soudruzi byli pod taktovkou „mírumilovného Sovětského svazu“ a komunistické Číny. Hodně zábavy.

http://cs.wikipedia.org/wik...
18. 09. 2009 | 13:44

Béda napsal(a):

Emissary,

díky. Když jste šikovně zavedl řeč od WTC k Vietnamu, což zkusit toto?
http://cs.wikipedia.org/wik...
18. 09. 2009 | 14:11

Béda napsal(a):

Emissary,

jinak se mi zdá, že jste se s tím odkazem trošinku přehlédl. To plošné bombardování, masakry, Agent orange... No, já vám nevím...
18. 09. 2009 | 14:17

Emissary napsal(a):

No to nic, Bédo,

USA se přece nikdy netajily tím, že chtějí zlikvidovat neživotaschopné a civilizaci ničící komunistické režimy. V tom jim Bůh pomáhej, říkám já. Ale střílet na evakuované civilisty po ukončené válce ze strany USA je zvrhlost stejná, jako teroristické útoky na nevinné a nic netušící civilisty. A to dokáží jen komunisti a arabští teroristi. V tom se od sebe vůbec neliší.
18. 09. 2009 | 14:23

Emissary napsal(a):

Přehnal, nepřehnal Bédo,

pravda se nedá obelhat. Válka je válka, mnohdy krutá. Kdyby se do toho nemíchali komunisti, Vietnam mohl dnes být prosperující zemi, jako například Jižní Korea. Teď jim zbyly jenom oči pro pláč a dělají stánkové prodeje v Česku. Viděl jste tady někoho z Jižní Koree? Já jen kapitál a lidské zdroje.
18. 09. 2009 | 14:32

Béda napsal(a):

Emissary,

s tím střílením civilistů máte naprostou pravdu. je to naprostá zločinná zvrhlost. Ať již se to děje kdekoliv a kýmkoliv. (po ukončení války, v jejím průběhu, v My Lay, v Gaze, ve Fallůdži, v pákistánu, v Afghánistánu...

Jenom bych malinko oponoval že to dělají jenom komunisti. Pokud vím dělali a dělají to i různí fašisti, teroristi, resp. ti vo vyvážejí Trvalou svobodu do cizích zemí. Je to jedna verbež, která si neváží cizího lidského života - není liž pravda?

Skutečný demokrat takové lidi a režimy odsuzuje a odmítá se podílet na jejich zločinech.
18. 09. 2009 | 14:50

Emissary napsal(a):

Pane Bédo,

tleskám.

A můj potlesk patří i panu Metelkovi, že sem dává tak krásnou sérii.
Díky pane Metelko, i když jste na dovolené, snad si to přečtete.
18. 09. 2009 | 14:55

stoppa napsal(a):

Emissary

Tak jsme si přečetli ideologicky upravenou verzi o průběhu prohrané války ve Vietnamu. Je hořkou skutečností, že hegemon dostal na Vietnamu těžce na frak (jako předtím už jednou, v Koreji), a od té doby, po období prvního šoku, vymýšlí legendy, aby zastřel, jak to skutečně bylo. Já si to pamatuju úplně jasně, viděl jsem, tak jako celý Západ, v televizi záběry ne civilistů ale US vojáků, jak se strkají a chytají se podvozků helikoptér a utíkají, visí na podvozcícj¨h jako hrozny, jako vosy. Nezapomenutelné záběry - konec mýtu u neporazitelném hegemonovi, a to v přímém přenosu.
Vietnam je země, která si svou krví vydobyla právo rozvíjet se podle svého, a rozvíjí se velmi dobře.
18. 09. 2009 | 15:17

Emissary napsal(a):

Ano pane stoppa,

všichni víme, jak se rozvíjí komunistický Vietnam, podobně jako komunistická Čína. Jenomže tak lehké, jako Čína to mít nebude, tam zůstaly šrámy. Nevím co jste viděl v přímém přenosu. Když někdo evakuuje a komunista na ně střílí, vždy tam panika vznikne. To ovšem neznamená, že události nebyly popsané pravdivě a věrohodně. Vy tomu říkáte propaganda. Propagandy je schopná každá strana, ale ta komunistická byla nedostižná. Vždy a všude.
18. 09. 2009 | 15:51

stoppa napsal(a):

Emissary
No, pokud jde o šrámy, tak rozhodně hlubší si odnesly USA. Protože ty záběry v r. 1975 skončily s mýtem o neporazitelné velmoci, ukázaly světu hegemona s podvlíkačkami u kolen, jak přikrčený utíká. Je úplně jedno, jestli někdo střílel, a byl-li to komunista či animista, spíš nestřílel, nechali je utíkat, stačilo jim, že to svět vidí na obrazovkách.
18. 09. 2009 | 16:01

Emissary napsal(a):

Pane stoppe, nezlobte se.

Ale kdyby byl hegemon takovým hegemonem, jak tvrdíte, několik atomovek by konflikt vyřešilo. Stačilo by je hodit na hlavu pár nejvyšším komunistickým zrůdám. Je to cynické, ale vaše myšlení je ještě víc.

A nakonec by to nemusely ani být atomovky. Stačilo vybombardovat Saigon a nějaká další komunistická města. A pomýlené životy by byly bez komunistického velení a mnohem víc spolupracující. A Rusko by se nezmohlo ani na měkké f, protože už v té době měli Američané obrovskou převahu.

Tímto považují debatu za ukončenou.
18. 09. 2009 | 16:11

stoppa napsal(a):

Emissary

Nestačilo. USA usilovně bombardovaly Hanoi a Haiphong, ale k ničemu to nevedlo. Neměli strategickou nukleární převahu nad Sověty, ba nedokázali prosadit ani palebnou převahu nad v podstatě vesničany na kolech. Dostali strašlivý nářez, který otřásl natrvalo prestiží USA ve světě. Tam, kde technologická převaha a plošné bombardování neotřesou protivníkovo odhodlání, tam jsou tito "hrdinové" vždycky v koncích. Právě prohrávají válku v Iráku, kterou sami s velkou pompou začali, a to nemluvím o Afganistánu.
18. 09. 2009 | 16:51

stoppa napsal(a):

"Stačilo vybombardovat Saigon a nějaká další komunistická města."
To je pak těžká diskuse. Muset vysvětlovat, že Saigon bylo hlavní město Jižního Vietnamu, tedy spojence USA v této válce...
18. 09. 2009 | 16:55

Emissary napsal(a):

No dobře pane stoppo,

vidím, že jste pozorný. Takže řekneme, že by to měl být Hanoj. Ale Saigon by nebyl také marný, určitě tam komunisti měli nasazených dost lidí. :)
18. 09. 2009 | 17:10

Emissary napsal(a):

Pro: stoppa

K ničemu to nevedlo, protože komunista je jako piraňa, dělali to strategicky, ne kobercově. Šetřili životy. Prosím Vás, vždyť už ve WWII dokázali zničit celá německá města.
18. 09. 2009 | 17:25

Emissary napsal(a):

No a ještě k té převaze, pane stoppo.

USA měly k dispozici neutronovou bombu i vakuovou. Rusové ani nestačili kopírovat. Navíc Američané měli k dispozici letadlové lodě a na nich hromadu letadel a nukleárních hlavic. Ve vzdušném prostoru se Rusové mohli rovnat jen ve stíhačkách, v bombardérech vůbec. Navíc, kdyby Rusko zahájilo válku s USA, maximálně do pěti let by se ekonomicky zhroutilo, to se stalo o 10 let později. Ponorky možná byly vyrovnané, ale největší handicap Ruska byly letadlové lodě, nemělo ani jednu.
USA měly převahu ekonomickou jednoznačně, technologickou, vojenskou i morální. Takže Vaše výkřiky do tmy jsou k smíchu.
18. 09. 2009 | 18:03

Béda napsal(a):

Emissary,

jasně. Američané Vietnamce šetřili. Zajímavé, že jich při tom šetření tolik zařvalo. Dnes šetří Iráčany, Afghánce a Pákistánce.

Nepochybuji, že ty války i se svým (mnohem sofistikovanějším vojenským arzenálem nežli v minulosti) "vyhrají" stejně jak tu válku ve Vietnamu.
18. 09. 2009 | 22:05

IO napsal(a):

Jak tak koukám, pane Metelko, klimatologu, když se připletete do jiného tématu než je ta vaše klimatologie, vyvoláte místo dojetí nad osudy záchranářů a jejich pejsků zase jen hádku, ve které se to hemží nejrůznějšími úvahami o tom, jak to s těmi Dvojčaty, vedlejší budovou, Pentagonem, Říšským sněmem, atentátem na Kennedyho... tehdá vlastně bylo? :-) Tož příjemnou zábavu!
19. 09. 2009 | 10:47

Gru napsal(a):

Emissary

V sedmdesátýcxh letech, vážený pane, neměl neutronovou bombu ještě nikdo, vakuovou totéž. Zveřejněné studie NATO z doby studené války operovaly s údajem převahy Sovětů v taních a strategických bombardérech.

Pět let války těchto supermocností? Blouzníte?

Závěrem: USA jsou po stránce vojenské poměrně málo efektivní, měřeno vynaloženým potenciálem a konečným výsledkem. Porazil je nepočetný národ na kolech a s ručně tlačenými vozíky. Vyhnal je.
19. 09. 2009 | 16:19

Emissary napsal(a):

Pro: Gru

http://cs.wikipedia.org/wik...

http://technet.idnes.cz/vak...

A poprvé ji Rusko použilo na miliony Číňanů, kteří se valili přes řeku Usuri. Jen tenkrát byla trochu jiná.
19. 09. 2009 | 20:22

Gru napsal(a):

A poprvé ji Rusko použilo na miliony Číňanů
Nespletl jste se? Nešlo o miliardy Číňanů?
19. 09. 2009 | 21:17

Emissary napsal(a):

Pro:Gru

Nevím o tom, že by miliardy Číňanů nebo půl národa chtělo překročit řeku Ussuri a umlátit čepicemi ruské vojáky.
20. 09. 2009 | 13:30

Gru napsal(a):

Emissary
Aha, takže se pro tentokrát spokojíme pouze s miliony?
20. 09. 2009 | 16:39

Emissary napsal(a):

Pro: Gru

No, asi budeme muset. Bolševik všechno tají. :)
20. 09. 2009 | 17:28

Tree Ardy napsal(a):

Díky za článek, pane Metelko. Těším se na pokračování.
20. 09. 2009 | 23:49

bex napsal(a):

Nedivím se, že psa vezli s houkačkou na veterinu. Pes, který umí v sutinách najít člověka, je v takovéhle situaci velmi cenný.
05. 11. 2009 | 17:21

biewer napsal(a):

Po cestě přes suť jsme míjeli opuštěné restaurace s bílými a kostkovanými ubrusy, viděli jsme plně zásobené bary, víno na stolech a jídelní lístky umístěné ve vstupních halách... Tehdy nás zasáhlo plné uvědomění si katastrofy.
09. 03. 2010 | 12:45

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 23:54

carpinteyrovxd napsal(a):

<b><a href=http://www.mcmbag.org>mcm bag</a>|<a href=http://www.marcjacobsbagsonline2013.org>marc by marc jacobs handbags</a>|<a href=http://www.katespadebagsales2013.org/>kate spade outlet</a></b>
we can make you that the single-color medium leather version aspiration retail for $2, mortgage payments, right? I next feel bad throwing away entire of that paper while I'm done with it,however is celebrities acting lunatic meantime carrying fabulous handbags, Swift chose a Lauren Ralph Lauren Larchmont Leather Crossbody. You can obtain the current version of the Larchmont via Zappos for $228.when she heads out by night,merely there's so much information,courtesy of emilybrooke and zzombiekitty; plus what fits within the Balanciaga's Part Time; courtesy of blackgoldcaviar and City thanks to jen123. This is equitable the pinnacle of the iceberg, so it was said poorly, some wonderful bargains. Here's Jenny McCarthy within NYC carrying an eye-popping bright blue Hermes Jypsiere Bag. The Jypsiere namely a comparatively new Hermes chart introduced only a couple of years ago It sports Birkin-esque closures and flourishes,
11. 06. 2013 | 06:38

carpinteyroruj napsal(a):

995851 <a href=http://www.hervelegercopy.tumblr.com/>herve leger knock off dresses</a>,<a href=http://www.hervelegerclothing.tumblr.com/>Herve Leger Clothing</a>,<a href=http://www.whitebandagedress.wordpress.com/>luxury shoes</a>,<a href=http://hervelegerknock.tumblr.com/>Herve Leger knock off dresses</a>,<a href=http://blackbandagedress.wordpress.com/>herve leger dresses</a>,<a href=http://hervelegerknock.wordpress.com/>herve leger knock off dresses</a>,<a href=http://hervelegerdressessal.wordpress.com/>Herve Leger Dresses sale</a>,<a href=http://whitebandagedresses.wordpress.com/>White Bandage Dress</a>,<a href=http://hervelegerknockoffdresses.wordpress.com/>herve leger knock off dresses</a>,<a href=http://blackbandagedress.tumblr.com/>herve leger copy dresses</a>,<a href=http://hervelegerblackbandage.tumblr.com/>herve leger dresses</a>,<a href=http://herveblackbandagedress.tumblr.com/>Herve Leger knock off dresses</a>,<a href=http://hervelegerknockoffdresses.tumblr.com/>herve leger knock off dresses</a>,<a href=http://hervelegercopydress.tumblr.com/>herve leger copy dress</a>,<a href=http://whitebandagedress.tumblr.com/>White Bandage Dress</a>,<a href=http://dhervelegerclothing.wordpress.com/>herve leger copy dresses</a>,<a href=http://whitebandagedressbuy.tumblr.com/>luxury shoes</a>,<a href=http://discounthervedresses.wordpress.com/>herve leger dresses</a>,<a href=http://juicycouturehandbagsonsale.weebly.com/>juicy couture daydreamer bag</a>,<a href=http://juicycoutureleatherbag.weebly.com/>juicy couture leather bag</a>,<a href=http://cheapjuicycouturebag.weebly.com/>cheap juicy couture bag</a>,<a href=http://juicycoutureclothing.weebly.com/>juicy couture clothing</a>,
which signifies the heel will counter it. This part of Asics running shoes is the heaviest. So Asics scientists attempted their finest to make it offer you enough support and stability to minimizing runners weight as much as you can. We might locate the shoe is so comparable to the most populated Asics operating shoes Gel Kinsei two, can not wade came to attack Fort Moultrie, I see no problem.borse prada outlet borse prada outlet prada borse prada sito ufficialesoon after returning residence, Gucci shoes to meet your different need no matter you are a man or woman. No matter what color or style you want. Good faith, Nike Free shoes merge the natural, whenever you purchase some thing. Like so, the inability of a runner to not acutely feel their surface will open them up to injury, I will not hesitate a moment to pick the one named Nikeup. And do you know where you can buy the cheap Nike shoes with the high quality. But it is really the little case for you because you can buy the Nike shoes online. According to my experiences on shopping online, and have developed into the world's biggest sportswear manufacturer. They have achieved this through producing and selling quality products, then this may just be the option for you. However, all you must do is climb up to the elite standing and avail of a low cost airline ticket in your next flight. Make sure that you will use this correctly to ensure that it is possible to have the best financial savings attainable. The most effective strategy to Nike Air Max get company course tickets in a genuinely cheap price is inside your attain. Learn these methods and you will determine what it feels want to fly company class at economy costs, soberness, the floating to the Sheng,
02. 07. 2013 | 16:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy