Český průmysl prý vzkvétá. Ach ty boží prostoto!

14. 09. 2015 | 14:15
Přečteno 6910 krát
Česká ekonomika je prý v dobré kondici, většina ukazatelů již několik měsíců v řadě za sebou vytrvale roste. Tahounem průmyslu byla tradičně výroba automobilů. Výroba automobilů je typickým cyklicky reagujícím segmentem tržní ekonomiky. Současná euforie nebude mít dlouhého trvání.


Co se ve skutečnosti v české ekonomice změnilo? Je opravdu důvod k jásání?

Závislost Česka na výrobě automobilů nadále roste. Jsme odvozenou outsourcovanou ekonomikou. Závislost na Německu je obrovská, český průmysl se stále více stává gigantickou montovnou. Koncentrace na vývoz silničních vozidel a součástek do automobilového průmyslu dále posiluje vliv nadnárodních koncernů a ve většině případů neumožňuje českým podnikům určit konečnou cenu. České firmy jsou na pozici subdodavatelů se střední či velmi malou přidanou hodnotou, děláme práci ve mzdě. Injekce „pervitinu“ v podobě umělé devalvace koruny pomohla stále méně konkurenceschopným subdodavatelským montovnám jen oddálit odchod do levnějších zemí, jako jsou Rumunsko či Bulharsko a analytikům přinesla bláhové opojení přes nesprávné ukazatele.

Až přestanou hrátky notorických plánovačů v ČNB s kurzem české koruny, zahraniční matky vypnou desítky či stovky českých montoven, prostým stiskem tlačítka jako u lampičky na psacím stole je přesunou do těchto levnějších zemí.

Outsourcovaná ekonomika je založena na levné pracovní síle. Ekonomika sice roste, ale Češi jsou stále chudým příbuzným v EU. Rakouské mzdy dle analýz odborů doženeme možná za sto let, a to i tak jen za předpokladu, že si v Rakousku dají “šlofíka” a Česko přestane být primárně outsourcovanou montovnou. Je tristní, že odbory mají lepší ekonomy a stratégy než vláda.

Čína velmi usilovně stoupá na žebříčku přidané hodnoty, čínský dělník bude mít brzy větší mzdy než ten český, ale do Číny se dostaneme tak leda jako jako součástka v německém investičním celku. Další tradiční exportní teritorium Rusko je díky sankcím v troskách. Česká exportní banka EGAP poskytuje úvěry do zemí, kde to český podnikatel stejně moc nepotřebuje. Kapitál EGAPu pro podporu exportu je navíc z hlediska evropského, globálního a dokonce i českého směšný.

Přestaňte lhát o dopadech ruských sankcí!

Pokud chceme začít skutečně ozdravovat český průmysl, pak musíme začít podporovat skutečně české podniky, české know-how a český kapitál. To není otázka nějakého nacionalismu, ale zdravého selského rozumu. Z hlediska mikroekonomické struktury jsou největší české vývozní firmy primárně součástí nadnárodních koncernů a musí se podřizovat jejich cenové politice. To zahrnuje nejen politiku vnitrofiremních “umělých” a daňově výhodných cen (výhodných pro koho?), ale také velmi odlišný přístup k podílům na zisku, viz příklad platů německých a českých dělníků v též nadnárodní firmě. Nejsme v pozici finálních dodavatelů, jsme často jen subdodavatelé.

Smějeme se ruským sankcím a radujeme se z “úspěšného” dopadu sankcí a levné ropy na ruskou ekonomiku? Pak se smějeme sami sobě.

Přestaňme si nalhávat, že dopad ruských sankcí na českou ekonomiku je zanedbatelný. Stejně tak si přestaňme nalhávat, že na nás nemají dopady poklesy cen ropy a zemního plynu. To způsobuje dramatický pád investic ve světě a naše šance stát se něčím jiným než jen prostou montovnou tak klesají rychleji než kurz rublu, nemluvě o negativních dopadech na ty poslední zbytky českého průmyslu, které montovnou zatím nejsou.

Ceny ropy a zemního plynu, tj. ceny našeho dovozu neovlivníme. Naprosto tragické však je, že z výše uvedených důvodů neovlivníme ani ceny vývozu!

Výroba automobilů je typickým cyklicky reagujícím segmentem tržní ekonomiky. Současná euforie nebude mít dlouhého trvání, automobilky jsou jako banky. Když se jim daří, zisky jsou jejich, když se nedaří, požádají vlády o úhrady svých ztrát. Naše více než 40% koncentrace průmyslu ve výrobě aut a autosoučástek nás brzy probere z bláhového snu a současné „horečky“ umělého kurzu české koruny.

Nejvyšším exportním uměním je vývoz investičních celků!


Ruské sankce, exportní závislost na Německu, neschopnost státu podpořit financování investičních celků skutečným kapitálem a ne jen drobnými, likvidace zastupitelských úřadů v exportně perspektivních zemích v zájmu tzv. úspor, to jsou kroky, které vývoz investičních celků systematicky likvidují, perspektivní český průmysl nekvete, perspektivní český průmysl skomírá.

Devalvace koruny pomohla možná montovnám, nyní je potřeba pomoci tomu zbytku českého průmyslu, který urgentně potřebuje kompenzovat dopady ruských sankcí, chybnou proexportní a dotační politiku státu a nedostatek projektového kapitálu.

Česká vláda by mohla začít třeba tím, že poskytne českým vývozcům investičních celků kapitál, finanční kompenzaci ztrát ze zdevastovaného ruského trhu, z více než 100 miliard Kč našeho ruského exportu zbyly letos jen ubohé zlomky. Vláda by měla podpořit investiční strojírenství a s cílenou injekcí 100 – 200 miliard Kč by to mohl být dobrý začátek pro podporu vývozu drahých českých hlaviček a ne jen levných českých ručiček. Výmluvy na předpisy EU jsou jen výmluvami, kde je vůle, tam je i cesta. Injekce do bankovních garancí, dotace do vývoje českých produktů, půjčky na restrukturalizace, možností je spousta.

A třeba se pak dočkáme, že v tendru na dostavbu nějaké české elektrárny nebude Francouz, Američan či Rus, u kterých musí české dodavatelské firmy žebrat o drobné, ale o pozici finálního dodavatele se budou hlásit třeba české Vítkovice nebo jiný český dodavatel investičních celků, který má svůj produkt, know-how a ambice stát se lídrem v globální ekonomice. Zatím jsou tito občasní čeští vizionáři spíše v pozici Dona Quijote de la Mancha.

Příklad za všechny? Hyundai dostal astronomické daňové úlevy až 5 mil. Kč za každé pracovní místo a na české výrobce investičních celků byly uvaleny jedny z nejvyšších poplatků za obnovitelné zdroje energie v EU, výrazně vyšší než mají bohatší Němci …

Přestaňme vyrábět mostní konstrukce, ale stavějme mosty, přestaňme vyrábět kotle, začněme opět stavět elektrárny, nedodávejme součástky do cukrovarů, prodejme rovnou stavbu celého cukrovaru. Zatím ještě pár nositelů českého know-how existuje, ale musí se začít s podporou brzy, než těch pár zbývajících ostrůvků pozitivní deviace zcela zmizí.

Podpora českého investičního strojírenství je rozhodně užitečnější téma než kolik desítek miliard korun se nám nepodaří vyčerpat z dotací EU. Německé firmy mají státem zajištěno financování velkých investičních celků, mají výrazně nižší poplatky na OZE, státem štědře financovaný výzkum a vývoj, rozsáhlou globální finanční podporu vývozu velkých investičních celků a před pár lety rozdávalo miliardy EUR na restrukturalizace svých firem v recesi. České investiční strojírenství je v „recesi“ už od sametové revoluce :-) Je potřeba jen vyrovnat podmínky pro zdravou konkurenci, zajistit rovné podmínky pro všechny.

Krásný a pohodový den přeje,

Libor Witassek

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy