Je budoucnost zaměstnanosti v práci zadarmo?

13. 04. 2012 | 17:13
Přečteno 17954 krát
Represivní přístup státu vůči nezaměstnaným není českým specifikem. Jedná se o strategii současných neoliberálních vlád, které své politiky zakládají na přesvědčení, že nezaměstnanost nevzniká úbytkem pracovních míst, ale chybou nezaměstnaných.

Ne-zaměstnanost - téma, na které se zostra zaměřila současná vládní koalice. Nečekejte, ale nějaké veřejné investice do vzniku nových pracovních míst, firem financovaných ze státního rozpočtu ani další podobnou podporu. Nezaměstnanost se řeší především represí, snižováním podpory v nezaměstnanosti a větší kontrolou (někdy až šikanou) nezaměstnaných, kteří vzhledem k počtu pracovních míst nemají šanci uplatnění na trhu práce najít. Neměli bychom se ale mýlit a podobná řešení spojovat jenom s Českou republikou, protože řada těchto protiopatření nemá nic společného s naším národním charakterem či historií, ale jsou celoevropským, možná i euroamerickým trendem, jak se vyrovnávat s nezaměstnaností a úbytkem pracovních míst.

Jedním z takových klíčových opatření jsou tzv. „povinné bezplatné práce“, které jsou někdy eufemisticky nazývány veřejnými či komunitními službami. Jsou povinně volitelné pro všechny ty, kteří jsou nezaměstnaní či pobírají sociální dávky. V ČR je tento přístup ztělesněn v nové definici veřejné služby, kdy lidé nezaměstnaní více jak dva měsíce mohou získat povinnost si podporu v nezaměstnanosti odpracovat až dvaceti hodinami veřejné služby týdně. A to i přesto, že se jedná o porušování ústavy a narušení principu pojištění proti nezaměstnanosti. Výraz veřejný odkazuje k veřejnému zájmu, který však není nikde podrobnějši definován, i proto můžete tuto zdánlivě veřejnou službu vykonávat pro soukromou stavební firmu. Dalším inovativním řešením české vlády je systém DONEZ, kdy se musí vybraní dlouhodobě nezaměstnaní hlásit na poště, aby nepracovali načerno. Je přeci logické, že člověk je dlouhodobě nezaměstnaný právě a jenom proto, že pracuje načerno.

Nejedná se o ojedinělou iniciativu českých politiků, ale o promyšlenou strategii současných neoliberálních vlád a vlád operujících v neoliberálním prostoru, které své politiky zakládají na přesvědčení, že na vině nezaměstnanosti není nedostatek a úbytek pracovních míst a diskriminační jednání, ale osobní neodpovědnost, neschopnost a neangažovanost individuálních osob. Stručně řečeno, ve slovníku neoliberálních politiků a političek i odborné veřejnosti jde o osobní selhání.

S obdobnou, ale propracovanější, politikou „veřejné služby“ přišla i britská vláda v čele s konzervativcem Davidem Cameronem (Workfare schemes). Sociální podpora či podpora v nezaměstnanosti jsou podmíněny různými typy „povinné bezplatné práce“, která je definována v různých schématech. Některá se mají týkat především mladých nezaměstnaných (absolventů), ale další se podle dostupných informací mají týkat i dlouhodobě nemocných. Dotyčná osoba má samozřejmě pouze zdánlivou volbu tento typ práce přijmou či nepřijmout, protože za negativním rozhodnutím se skrývá i nemožnost pobírat sociální podporu. Podle dostupných údajů v jednom z typů povinné a bezplatné práce působilo mezi červnem a listopadem 2011 až 370 000 lidí. V Británii tak pracují lidé zadarmo pro řadu soukromých společností, mezi nimiž je např. Tesco nebo Pizza Hut. Právě v Británii se proti těmto opatřením vzedmul velký odpor a řada společností už z programu vystoupila, některé se dokonce zavázaly, že do programu nevstoupí a nebudou zneužívat povinnou nucenou práci.

Kromě zcela mylného a drzého základu o „neschopnosti“ a „přiživování na systému“ nezaměstnaných či sociálně potřebných mají podobné programy společnou další věc: velmi často se do jejich realizace zapojují soukromé společnosti, které tak čerpají nemalé částky z veřejných rozpočtů na úkor veřejných institucí a organizací místo toho, aby stát zlepšoval a rozvíjel především je. Work programme v rámci povinné bezplatné práce bude stát britské daňové poplatníky pět miliard liber. A není asi příliš složitou otázkou, komu hlavně se to vyplatí. Nezaměstnaní a občané to nebudou. Hlavně v době, kdy klesá počet volných pracovních míst a ekonomika prochází řadou krizových okamžiků. Navíc je potřeba si uvědomit, že „povinná neplacená práce“ s sebou přináší i další – možná zamýšlený, možná nezamýšlený – důsledek, kterým je pokles placených pracovních míst nabízených zapojenými společnostmi. Růst počtu zaměstnaných nevykazují ani oficiální statistiky zaměstnanosti. Dalším výsledkem těchto opatření proti nezaměstnanosti či spíše placené práci je pokles času na hledání placeného zaměstnání a růst stresu a nepříjemných pocitů z práce obecně.

Nezbývá mi, než skončit výrokem jedno náctiletého, který se zcela náhodou dostal k happeningu ProAltu proti veřejné službě: „Ty vole, robota byla zrušená 1848.“ Jde o autentickou reakci člověka, který o možné podmínce pobírání podpory v nezaměstnanosti slyšel poprvé a považoval ji za nepřijatelnou, hloupou a hlavně vracející nás do dob nucené feudální práce. Minulost se tak v politikách současné vlády stává jednou z možných podob naší budoucnosti.

Vyšlo v Deníku Referendum.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

Nejedná se o represi vůči nezaměstnaným, ale o represi vůči nezaměstnaným zneužívajících štědrý sociální stát.

Veřejná služba je jedno z těch opatření, které podporuji. Důvody jsem zde vysvětloval už mockrát.
Napsala jste: A to i přesto, že se jedná o porušování ústavy a narušení principu pojištění proti nezaměstnanosti.//// Princip pojištění narušen není. Žádné pojištění nekryje všechna rizika, člověk se vždy nějakým způsobem podílí alespoň částečně na krytí. viz třeba doplatky na léky. V tomto případě se tedy nezaměstnaný podílí veřejnou službou a dává najevo všem, že nechce být závislý na podpoře, že chce pracovat a že se žádné práce nebojí, což je deviza a jeho kredit v očích ostatních stoupá, neb ti jsou si vědomi toho, že takový člověk si podporu zaslouží.
13. 04. 2012 | 17:31

restart napsal(a):

zpátky na stromy
13. 04. 2012 | 17:42

český maloměšťák napsal(a):

Nic nového pod sluncem. V jisté době pracovalo zadarmo mnoho lidí pro soukromé firmy - např. pro IG Farben.
Tedy zadarmo... za stravu a ubytování /občas i za pár kopanců a za něco mnohem horšího...:((/...heslem bylo " Arbeit macht frei" - - dnes se razí heslo
" Práce motivuje" a za pracovní výkon se nedává ani rohlík - v tomto ohledu/pouze v tomto ohledu !!!/ tedy byl tehdejší systém přeci jen vůči svým pacholkům a děvečkám méně skrblickým.
Jakoby se političtí odpůrci a třídní nepřátelé pouze vyměnili za lidi , které mocbí označili coby neexploatovatelné - neb ničeho nemají /kromě sebe tedy/.
Pominu instituci pojištění - takto zpochybněnou (Mafie ale miluje zpochybnění, nepředvidatelnost, nejistotu...například v oblastí daní, nejen pojištění).

Nerad bych se dožil doby, kdy se začne i s těmi kopanci.
A moc tomu teda neschází. V Kádevítkostánu Klausoidním.
Stačí třeba aby ti, kdo poukáží na nepravosti v politice /například na uplácení/ - byli posíláni do vězení.
To je taky takový kopanec do řiti spravedlnosti. Takový malý náznak. Jak to bude dál vypadat.

Zajímavé je, že až do Paroubkova jednoznačného odsouzení tohoto - celá ta sebranka v televizi i v politice kvílela blahem, jak že bylo spravedlnosti učiněno zadost.

(Řeč je o kauze Škárka.)
13. 04. 2012 | 17:44

Honza H. napsal(a):

To přece není žádná práce zadarmo! To je práce, za kterou dotyčný dostává plat s názvem "podpora v nezaměstnanosti". Pokud nechce, tak ho dostávat nemusí - a nikdo ho nebude nutit pracovat! Stát přece nemá žádnou povinnost se postarat někomu o práci. Ani nemá žádnou povinnost komukoli dávat příspěvek v nezaměstnanosti. Pokud je stát natolik velkorysý, že takový příspěvek dává, tak samozřejmě má právo za to něco vyžadovat. Pokud dotyčný za těch podmínek o příspěvek nemá zájem, je to jeho svobodná volba a nikdo ho k tomu nutit nebude.
13. 04. 2012 | 17:46

Michal Macek napsal(a):

dobry den vazena pani,tohle je celkem dost zajimave tema o kterem se moc nemluvi.je tu par zajimavych bodu a otazek,napr: skutecne ubyva prace nebo se spis ztraci cena lidske prace? proc je tezka manualni prace hure placena nez treba administrativni prace ktera casto ani poradnou praci neni (narazim na clanek o nemeckem duchodci co se priznal ze poslednich 14let nepracoval a vydela si 18 nebo kolik milionu)? co absolventi bez prace a praxe s premrstenymi naroky? co absolventi humanitnich oboru - neni nedostatek prace pro ne vysledkem pomale pokoutni likvidace ceskeho humanitniho vysokeho skolstvi (jako ekonomicky nerentabilniho)?
13. 04. 2012 | 17:47

Zbyněk napsal(a):

Vážená autorko....
Nezaměstnanost okolo 7% není tak strašná, bývala mnohem vyšší a že polovina nezaměstnaných pracuje, pobíraje dávky je veřejným tajemstvím. Příčina je však v nás. Vše započalo, když jsme si vybojovali tři výplaty odchodného. Každý zaměstnavatel si rozmyslí někoho oficiálně zaměstnat, když stráta zakázek a nutnost propouštění pro něj znamená statisícové stráty. Tak zaměstnávají agenturní a černé zaměstnance, kde jim něco podobného nehrozí. Ano každá sociální výhoda má také své náklady. Zasaďte se o zrušení odchodného a agenturního zaměstnávání, černé si pohlídejte, raziemi na staveništích, jak to dělají v bohatém německu a máte nezaměstnanost 3%. Tím odpadne i ta robota.
13. 04. 2012 | 18:02

J. Šimek napsal(a):

Honzo H., pro boha živého, slyšel jste někdy pojem sociální pojištění?
13. 04. 2012 | 18:03

český maloměšťák napsal(a):

Honza H.
"Podpora v nezaměstnanosti" zaměstnaného /tak jak jste to popsal vy - ono
" zaměstnání"/.... nedává smysl. Je to logický nonsens.
Víte o tom, že existuje instituce zvaná Pojištění pro případ nezaměstnanosti ?
Platíte si ho ?

http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?catId=8991&acro=living&lang=cs&parentId=7839&countryId=CZ&living=

A pokud tedy skončíte na dlažbě - budete chtít plnění ?
Nebo ne ? Budete mít na něj nárok. Dosud nepodmíněný - tak jak je tomu zvykem - mezi dvěmi stranami pojistné smlouvy - mezi pojistitelem a pojištěným /oprávněným/.

Co je tedy standardní a co je podivností ?
Vám by nevadilo pracovat zadarmo - například pro IG Farben ?

Hmm - na takových měl Hitler stavět. A neposralo by se mu to....

P.S. Kdysi byly tkzv. subotniky - dnes to jsou drabkovniky.
13. 04. 2012 | 18:04

český maloměšťák napsal(a):

Ještě jedna konsekvence /pokud by došlo k práci zadarmo pro soukromé firmy / - neoprávněná konkurenční váhoda a tak i křivení trhu.

To by snad mělo vadit i té nejdutější pravicové palici.
13. 04. 2012 | 18:06

český maloměšťák napsal(a):

re : výhoda
13. 04. 2012 | 18:07

rejpal napsal(a):

Honza H.
V duchu této logiky není žádný důvod platit daně, zdravotní a sociální pojištění. Stát, který necítí žádnou loajalitu ke svým občanům a postrádá smysl pro solidaritu, je zbytečný. A pak že anarchisti jsou ultralevičáci. Jsou to autentičtí pravičáci. Ti neautentičtí uznávají tradice, rodinu, obec i stát. Nechtějí, aby stát bujel, ale chtějí, aby se postaral o bezpečnost, zahraniční politiku a občany, kteří se o sebe nemohou postarat sami. Njěak se nám to tady v téhle zemi pomotalo. Stát bují, vybírá čím dál víc, stará se o své občany čím dál míň, říká tomu pravicová politika - a třetina mu ještě tleská.
Já chci zpátky do blázince.
13. 04. 2012 | 18:17

Krupa Václav napsal(a):

Honzo H. Představ si,že z nějakého důvodu přijdeš o práci. Důvodů je dost a stát se to může každému. Budeš muset přijmout nabízenou práci třeba u té zmiňované stavební soukromné firmy 20 hod.týdně. Ne za plat stav. dělníka, ale je za výsadu podpory v nezaměstnanosti. Druhých 20 hod.odpracuje za stejných podmínek třeba Neo. Díky vám dvoum naivkům ubyde pracovní místo a přibude další nezaměstnaný. A ten bude muset nastoupit za stejných podmínek na 20 hod. jinde a další....Dál už si dosazuj sám.
13. 04. 2012 | 18:23

Dežo Úderník napsal(a):

Já si myslím že pracovní síla je pro kapitalisty hodně drahá. Práce zadarmo by byla ideální- kapitalisti by měli mnohem větší zisk a lid by měl tu svobodu, pravdu a lásku. Kvůli tomu jste snad cinkali klíči, nebo ne ???
Ale doufám, že kdo nebude chtít pracovat zadarmo, dostane sociální dávky aj příspěvek na bydlení.
Péče o pracujícího člověka je ještě větší komunistický zločin než to že se muselo pracovat a platilo heslo kdo nepracuje ať nejí. Pryč s komunismem !!! Práce zadarmo je váš cíl.
Roztočte kola kapitalismu.
13. 04. 2012 | 18:25

neo napsal(a):

Krupa Václav:

Veřejná služba není u nás u soukromých firem, to už by se nejednalo o veřejnou službu.
13. 04. 2012 | 18:28

Blažena Švandová napsal(a):

pro Honzu H.
Každý, kdo pracoval předtím, než zůstal bez práce a vlastně kdokoli zaměstnaný platil a platí daně, zdravotní a sociální pojištění. A v tom posledním pojištění je také zahrnuto pojištění proti nezaměstnanosti. Všichni pracující si toto pojištění platíme, aby Ti, kteří zůstanou bez práce a práci hledají, byli v té době aspoň minimálně hmotně zajištěni. Podpora v nezaměstnanosti není žádný sponzorský ani jiný dar státu, ale být nezaměstnaný je pojistná událost, protože v Ústavě je uvedeno mezi jiným "právo na práci" a stát by měl být podle Ústavy spravován tak, aby lidé mohli práci získat, když chtějí pracovat, protože mít práci je normální, a v případě nezaměstnanosti má být nezaměstnanému vyplácena pojistná dávka.

Co už je v tomto státě možné, když naši zákonodárci nedbají práv zakotvených v naší Ústavě (viz níže zejména hlava 4,článek 26,(3)), z toho jde člověku hlava kolem!
-----------------
Dodatek
Listina základních práv a svobod, která je součástí naší Ústavy:
Hlava čtvrtá
Hospodářská, sociální a kulturní práva
Článek 26
(1) Každý má právo na svobodnou volbu povolání a přípravu k němu, jakož i právo podnikat a provozovat jinou hospodářskou činnost.
(2) Zákon může stanovit podmínky a omezení pro výkon určitých povolání nebo činností.
(3) Každý má právo získávat prostředky pro své životní potřeby prací. Občany, kteří toto právo nemohou bez své viny vykonávat, stát v přiměřeném rozsahu hmotně zajišťuje; podmínky stanoví zákon.
(4) Zákon může stanovit odchylnou úpravu pro cizince.

Článek 30
(1) Občané mají právo na přiměřené hmotné zabezpečení ve stáří a při nezpůsobilosti k práci, jakož i při ztrátě živitele.
(2) Každý, kdo je v hmotné nouzi, má právo na takovou pomoc, která je nezbytná pro zajištění základních životních podmínek.
(3) Podrobnosti stanoví zákon.
---------------

Nedá mi to, abych upozornila i na článek 30 (2) Listiny - jakpak se stát stará o lidi v hmotné nouzi a jak poskytuje takovou pomoc, která je nutná z zajištění základních životních podmínek - sarkasticky se ptám: Kolik letos zase zmrzlo bezdomovců? Podle Ústavy by nikdo takto umírat neměl!
13. 04. 2012 | 18:44

neo napsal(a):

Blažena:

to by byl protiústavní i zákaz švarcsystému
13. 04. 2012 | 18:47

SuP napsal(a):

Blažena -
"....stát v přiměřeném rozsahu hmotně zajišťuje; podmínky stanoví zákon...." takže zajišťuje ANO, ale stanoví zákon NE??
Velmi typické....
13. 04. 2012 | 18:53

SuP napsal(a):

Paní Sokačová -
Až jednou budete mít nějakou zkušenost s vlastnictvím firmy, která zaměstnává lidi, tuto otázku zřejmě nepoložíte. Budoucnost zaměstnanosti není v práci zadarmo, ale stejně tak není a nebude budoucnost nezaměstnanosti ve mzdě bez práce.
Možná by nebylo od věci si uvědomit, že pokud hospodářské potíže budou pokračovat, dostanou se na řadu jako nejbližší další neziskové organizace a virtuální obory. Pak teprve služby a soukromé služby.

Díky technologickému pokroku roste produktivita práce, takže výhled plné zaměstnanosti není reálný. Spíše lze očekávat, že pokud výrobní odvětví budou stagnovat, budou muset ostatní slevit ze svých zejména mzdových požadavků. Počet pracovních míst lze zvýšit tím, že se práce naředí. Mnohde už to pochopili a zavádějí zkrácené pracovní úvazky. Logicky to musí být spojeno se snížením příjmů, protože za stejné konečné množství práce nelze vyplácet víc peněz jen proto, že ji dělá víc lidí. Odbory, zejména rudé, budou dávat ultimata a chtít po státu, aby tento stav dorovnával. To by mohl pouze z toho, co vybere na daních. Pokud ale stát zvedne daně, vybere víc jen o tolik, o kolik víc vyprodukuje výrobní sféra.
Výrobní sféry se ředění práce týkat nemůže, protože ta si nerentabilitu a nízkou produktivitu nemůže dovolit. Já osobně takový systém vidím jako spravedlivější.
Nebudou chudí a bohatí, ale chudí a méně chudí. Radil bych dívat se na to optimističtěji, neb je to relativní, že budou bohatí a bohatší. Největším přínosem by mělo být, že si státní úředníci začnou vážit své práce, protože se konečně seznámí s její opravdovou cenou.
13. 04. 2012 | 19:20

Saltzman napsal(a):

Co já pamatuji, tak za socialismu nebyl žádný úřad, kde by si člověk mohl dojít pro peníze, když mu nestačily ty, co si vydělal v povinné práci. Pravda je, že zaměstnán být musel, ať se mu to líbilo či ne. Jedině, když prokázal legální původ svých peněz na obživu, pak nemusel být zaměstnán. Neustále byl ale obtěžován VB(policie), když byl kontrolován, nebo když byl stíhán za pořádkový přestupek. Na zaměstnání každého byl státní úřad, na který musel dojít s žádostí před svou výpovědí ze svého zaměstnání, ten musel nejdřív schválit jeho požadavek i s nahlášením jiného zaměstnavatele ke kterému chtěl nastoupit. Po potvrzení nového zaměstnavatele o jeho přijetí teprve následovala legální výpověď z původního zaměstnání. Tedy dostal nejdříve razítko o vstupu do nového zaměstnání a pak o svém propuštění. Toto nesmělo trvat déle než tři dny, z čehož dva byly na vyřizování potřebného dokladu a razítek v občance.

Dost o tom vím, protože jsem byl sedmkrát u jiného zaměstnavatele a proto mi úřady, nadřízení, odbory daly nálepku fluktuant. Když jsem jednoho dne žádal o sociální podporu pro svou rodinu, neb jsem měl směšně malý plat a nebylo možné se domoci kvalifikačního a mzdového postupu, bylo mi to odmítnuto s vysvětlením, že jsem zařazený do nejnižší platové třídy a nárok na vyšší zařazení v kvalifikaci i mzdě nemám ze zákona. Naprosto nikoho nezajímalo jestli je vůbec možné za tak malé peníze vyžít, ba naopak mi bylo pohrozeno, že budu stíhán pro pomluvu socialistického zřízení a podrývání socialismu. Kdejaký líný darebák s inteligencí pračky měl u úřadů větší zastání, než poctivě pracující dělník, co neměl ten správný původ a jeho rodiče byli poznamenaní svým odporem k systému, či jen odmítli volit.

Dnes je sociální podpora neobyčejně vysoká. Není sice naprosto adresná, což je strašná chyba, ale existuje v daleko větší míře než v bývalém socialistickém státě. Práce jistě chybí. Ne ale práce jako taková, ale zaměstnání stabilně nesoucí příjem. Je to jistě špatně a mohlo by se mnohé udělat pro nápravu stavu. Je však lež tvrdit, že až dnes je bída. Ona byla i za socialismu. Jen mnoho lidí to nepřipustí, protože přezaměstnanost byla hodně vysoká, neefektivní a šlo si dobře hovět v práci za poměrně slušné peníze v poměru k tehdejší spotřebě. Lidé byli zaměstnaní většinou od vyučení, udělání škol, až do důchodu. Nikoho nezajímalo, že podniky jsou neproduktivní, prodělečné. O zlodějně i škoda mluvit.

Kdo si dnes chce lhát, ten to bude dělat, ač mu předloží štosy argumentů. Kolik je ale takových, co nelkají nad množstvím svých poctivě vydělaných peněz a když jim chybí, neutíkají za státem, ale najdou si další výdělek?! Osobně mám breku od tzv. nezaměstnaných po krk. Dnes jsem potkal dva žebrající, v plné síle mládí, očividně ožralé. Invalidy žebrající na rohu vidět nikde není, ač ti právě by na to měli nárok největší. Povinnou práci od státu za sociální podporu a podporu v nezaměstnanosti? To fakt vůbec není třeba. Ať jim stát nabídne práci státem placenou, zaměstná je a když pracovat nebudou chtít, pak ať jsou propuštěni bez nároku na podpory. Jinou možnost nevidím. Stát pro takové může být zaměstnavatelem a platit podle tříd. Pořád lepší, než urážlivá podpora, která voní jen lenochovi.

Sociální stát by neměl být o preferování podpor!
13. 04. 2012 | 19:41

Blažena Švandová napsal(a):

Saltzman napsal:
"Ať jim stát nabídne práci státem placenou, zaměstná je a když pracovat nebudou chtít, pak ať jsou propuštěni bez nároku na podpory. ... Sociální stát by neměl být o preferování podpor!"

S tím se dá souhlasit za podmínky, že pro půl milionu nezaměstnaných je k dispozici půl milionu volných pracovních míst. Jenže těch volných je teď tak asi třicet tisíc. Takže máte nějaký plán B?
13. 04. 2012 | 19:59

Platan napsal(a):

Honzo H.
Pokud bys jako pacient přišel do nemocnice a tam by po tobě chtěli, abys v rámci svých možností pomáhal zadarmo (totiž za péči) v kuchyni nebo s vytíráním podlah, ty bys pro to jistě také našel pochopení... :-)
13. 04. 2012 | 20:09

Saltzman napsal(a):

Blažena Švandová

Práce je, kam se člověk podívá. Jen by musel stát provádět údržbu, opravy, veřejných budov, prostor. K tomu zřídit celou armádu THP pracovníků, kteří by se jistě museli rekrutovat z nezaměstnaných středoškolsko vysokoškolsky vzdělaných. Platy k tomu by mohly být právě v té výši současných podpor, oddaněné, aby zbytek státu nemusel platit i jejich daně.

Já vím, že je to jen zbožné přání, ale proč stát neustále jen hledá, jak poskytovat charitu práce schopným, namísto co by je řádně zaměstnal. Pak by i u státu platilo to, co platí pro nás v soukromém sektoru zaměstnané - "Nelíbí se ti to? Můžeš okamžitě odejít!"
13. 04. 2012 | 20:09

Demosthenes napsal(a):

Dávat někomu podporu místo mzdy je dehonestující a nemorální. Buď stát (obec) nějakou práci potřebuje a pak ji má zaplatit řádnému zaměstnanci, nebo jí nepotřebuje. Ale vyžadovat práci jako podmínku plnění pojištění je zhůvěřilost.
13. 04. 2012 | 20:16

Platan napsal(a):

Demosthenes

Přesně tak, bohužel se stále ještě nacházejí nějací hloupí Honzové, kteří skáčí Drábkovi na špek. Doufejme, že jich bude postupně ubývat... (resp. že přestanou být hloupí :-)
13. 04. 2012 | 20:23

neo napsal(a):

Platan:

proč vypomáhat v kuchyni? Tam už spoluúčast je. Platíš 100 korun za den.
13. 04. 2012 | 20:25

rejpal napsal(a):

neo
Ale brambory se samy neoškrábou
13. 04. 2012 | 20:30

Platan napsal(a):

neo:

Ty bláho, copak ta mizerná stovka pokryje náklady? Ta přece má být jenom za stravu.
V našem (zatím) hypotetickém příkladu:
Kdo by dal tři stovky, byl by od vytírání osvobozen... :-)
13. 04. 2012 | 20:35

neo napsal(a):

rejpal:ne, tam na to jsou lidi. Ale forma spoluúčasti tam už je. U nezaměstnaných nebyla a teď ano.

platane, veřejná služba 20h taky nepokryje náklady. Jedná se pouze o spoluúčast
13. 04. 2012 | 20:53

ping napsal(a):

Saltzman
stát je špatný hospodář a tudíž i zaměstnavatel, slyším to, jen co se v bedně nebo rádiu objeví Kalósek
13. 04. 2012 | 20:58

ping napsal(a):

neo
veřejná služba způsobuje náklady. Zaměstnavatel, tedy např. město, musí platit školení OBP, lék. prohlídku, ochranné prostředky (které buď nic nevydrží, nebo se ztratí) nářadí (kdy 1 procovník zničí i troje hrábě á 150 za den). A co? Mám ho za to zabít? Drábek to šikovně hodil dole a bude pindat o úsporách
13. 04. 2012 | 21:02

Platan napsal(a):

neo,

v případě nucené práce v nezaměstnanosti to není jenom "spoluúčast" ale taky (asi záměrná) buzerace...
13. 04. 2012 | 21:03

Joe Ratata napsal(a):

A k tomu ještě zvyšování důchodového věku.
Samozřejmě je nesmysl,že někde na stavbě bude hákovat 70 letý zedník.
Toho v pětapadesáti propustí že je starý a nevýkonný,pak ho budou 5 let buzerovat a posílat na nucené práce,tak ještě rád odejde do předčasného důchodu,ovšem s almužnou.
A o to jde!Ušetřit na důchodech.Aby zbylo více pro ty bohatší.
13. 04. 2012 | 21:24

neo napsal(a):

Platan:

veřejná služba není nucená práce. Je dobrovolná.
13. 04. 2012 | 21:25

český maloměšťák napsal(a):

Saltzman
Saltzman - kolik je ta "příliš vysoká sociální podpora" ?
Ne že by mě to zajímalo osobně - ale tak nějak se mě to nezdá - co tak slyším, tak kromě extrémních případů zneužívání - není teda nic moc.

Saltzman - ty jejich nápady na zaměstnání lidí státem jsou ale móóóc fajn - jenže tak jaksi nepůjdou pod fousy Kalouskovi a jeho drábkům - oni totiž neuznávají fakt, že někdo ve státním aparátu by dovedl zorganizovat i něco efektivnějšího- než je šikana, pronásledování a kontrola.
Oni ten svět totiž vidí v takovm jakémsi zrcadle - kouknou se do něj - a hned vědí, že na lidi je třeba hlavně pendrek a dalekohled. /VV jsou dál - ty používají odposlechy/

Saltzman - věděj jak se pozná .../zcenzurováno/ ?

Použije svůj zážitek se dvěmi ožraly /jak to věděj - Saltzman - že to byli " tkzv. nezaměstnaní"...oni maj na to nějaký forrichtung ?? - nějaké kukátko - nebo co ??/ coby argument na podporu zhýralosti a rozežranosti nezaměstnaných a lidí sociálně slabých.

Saltzman, to jejich "Invalidy žebrající na rohu vidět nikde není, ač ti právě by na to měli nárok největší."...to už je pak fakt výrok jak z blázince.

No - nicméně ...i morbidní humor je humorem.

Jdu se ožrat.
13. 04. 2012 | 21:30

Jura napsal(a):

Lindo máte recht!

Dřív sem měl klid, pobral sem podporu, večer si přividělal jako pingl ve výčepu, pak na chvilku brigádička a pak znova na novo.

Šlo to v pohodě. Totkaj je to v pr...
13. 04. 2012 | 21:34

Botičky od Diora napsal(a):

no jistě, výmysly pravičáků. Ono jim nestačí, že si válí šunky na sejšelách, cpou se kaviárem a jezdí v limuzýnách, zatímco mi levičáci třeme bídu z nouzí na slapech, musí nám stačit šunka a jezdíme oktávkama. nepchtějí nás živit, nechtějí nám přispývat na živobití i když by jim zbylo dost peněz z těch milionů z kanceláří a ještě nás budou nutit pracovat. to je donebe volající
13. 04. 2012 | 21:47

Blažena Švandová napsal(a):

Saltzman napsal:
"Práce je, kam se člověk podívá. Jen by musel stát provádět údržbu, opravy, veřejných budov, prostor. K tomu zřídit celou armádu THP pracovníků, kteří by se jistě museli rekrutovat z nezaměstnaných středoškolsko vysokoškolsky vzdělaných. Platy k tomu by mohly být právě v té výši současných podpor, oddaněné, aby zbytek státu nemusel platit i jejich daně.
Já vím, že je to jen zbožné přání, ale proč stát neustále jen hledá, jak poskytovat charitu práce schopným, namísto co by je řádně zaměstnal. Pak by i u státu platilo to, co platí pro nás v soukromém sektoru zaměstnané - "Nelíbí se ti to? Můžeš okamžitě odejít!""
------

S tím se dá v podstatě souhlasit. Jenže je v tom zase háček. Podpora činí asi třetinu platu, čili byste takto zaměstnal asi jen třetinu nezaměstnaných a navíc provozní náklady a režie.
Co byste ale řekl tomu, že by vláda vytvořila takové podmínky, abychom například začli být zase soběstační v produkci potravin (teď prý jsme jen na 60%)? A taky ve výrobě oděvů ze lnu například a to by znamenalo zase len začít pěstovat - byla to u nás tradiční plodina a ještě žijí lidé kteří to umějí atd. Že to nejde? A co jiného je úkolem vlády než aby řídila směřování našeho hospodářství? Musela by ovšem omezit export určitých komodit a zajistit podporu střednímu a družstevnímu podnikání atd. Ale udělat to nepochybně v moci vlády je, jen by měla konat demokraticky, tak jak to potřebuje většina lidí v této společnosti a ne podle diktátu peněz kmotrů, potravních řetězců a korporací. Lidé zaměstnaní v této nově vzniklé části soukromíého sektoru by dokonce platili i daně (oproti Vašemu návrhu, který samozřejmě taky pokládám za fajn, jenže by nezaměstnal tolik lidí, kolik je potřeba). Co říkáte na tohle?
13. 04. 2012 | 21:53

garant napsal(a):

Bože, proč se tady furt píše o nějakém odpracovávání podpory. Představte si, že žijete v páru. Je vám kolem 50 a manželka přijde o práci. Manželka jde na podporu a práci nemůže sehnat. Osm měsíců bere podporu a pak už nic, vy totiž děláte a váš příjem je vyšší než životní minimum pro dvě osoby. Takže po 8 měsících bude manželka povinna chodit týdně na 20 hodin práce zdarma, čímž si bude odpracovávat zdravotní pojištění. Tato doba se ji samozřejmě nebude počítat do důchodu a pokud onemocní, nemá nárok na nemocenskou. Samozřejmě může odmítnout, ale pak za ni budete ještě platit zdravotní pojištění.
13. 04. 2012 | 22:09

Honza999 napsal(a):

Saltzman

Proč lžete?
To co píšete o ukončování starého a začínání nového pracovního poměru je lež. Pokud jste chtěl skončit s prací, prostě jste podal výpověď, pracovní poměr skončil uběhnutím příslušných výpovědních lhůt a nikdo se nezajímal o to, kam půjdete dělat. Byla to vaše osobní záležitost, jediná podmínka byla, že jste do nové práce nastoupil v průběhu šesti týdnů. Pokud jste nenastoupil v průběhu šesti týdnů, nastala vám pak povinnost prokázat, že prostředky k obživě získáváte řádným způsobem, nebo následovala žaloba pro příživnictví. Pochopitelně, pokud někdo v nové práci vydržel týden a odešel ve zkušební době, na nových šest týdnů hledání práce nárok neměl, ale v žádném případě se o toto nestaral žádný vámi udávaný státní úřad, kam by si kdokoli musel chodit nechávat schválit úmysl změnit zaměstnání - to je nehorázná lež, žádný takový úřad NEEXISTOVAL!
13. 04. 2012 | 22:14

Občan napsal(a):

Bludy šířené zde Neem, Slanečkem a dalšími skrytými nácky, už jsem vyvrátil asi stokrát. Dnes to za mne učinili jiní, ale místní náckové zjevně opět nepochopili.

Otrocká nucená práce je totiž "vynálezem" právě nacistů - proto srovnávám místní sociopaty s nimi. Je mi na blití z těch, co se stali nositeli této zločinné filosofie - vč. jejího hlavního propagátora Drábka.
A to i ti náckové poskytovali otrokům alespoň ubytování a stravu!
Drábek přivedl jejich zločinnou filosofii k dokonalosti, protože on otrokům neposkytuje NIC. Dokonce je nutí, aby si na dojíždění na nucené práce a k povinnému hlášení se půjčovali (protože nedostávají žádné peníze) - 80% nezaměstnaných totiž NEDOSTÁVÁ ŽÁDNOU podporu ani sociální dávky. Svým přežitím jsou odkázáni na své příbuzné a přátele.

Novodobí otroci si navíc MUSEJÍ SAMI platit sociální pojištění a pokud jsou bez práce déle než tři roky (dnes nic neobvyklého), pak i zdravotní pojištění!!!
To vše přesto, že dokud měli práci, POVINNĚ si platili nejen sociální a zdravotní pojištění, ale navíc jako zaměstnanci i "příspěvek na státní politiku zaměstnanosti" - tedy POJIŠTĚNÍ proti nezaměstnanosti, z něhož je stát POVINEN jim vyplácet plnění v podobě podpory v nezaměstnanosti. A NESMÍ výplatu pojistného plnění ničím podmiňovat.

PROTO je Kybersadistův postup NEZÁKONNÝ a PROTÚSTAVNÍ.
Je to totéž, jako kdyby pojišťovna chtěla po plátci povinného ručení , aby si v případě nehody odpracoval plnění ze smlouvy např. v autoservisu.
13. 04. 2012 | 23:10

santawizard napsal(a):

Problem české nezaměstanosti je ,že takový nezaměstnaný člověk musí dostávat 60% svého obyčejného platu.Kdyby každý dostal stejně ,tak by se více ušetřilo ,aby byl každý občan motivován hledat si práci stejně.Je totiž v zájmu kapitalistů ,aby byla vždycky určitá míra nezaměstanosti.Kapitalisti si potom mohou lépe pracovní sílu vybírat,protože je větší výběr. .V podstatě jde jen o to ,kdo hledá koho.Zaměstanvatel zaměstnance nebo zaměstnanec zaměstnavatele.Jde nejenom o poptávku a nabídku ,ale jak ji přijímat nebo odmítat.Výhodná nebo nevýhodná pracovní smlouva a nebo výhodný či nevýhodný obchodní kontrakt nesmí překročit dané hranice a pravidla.
13. 04. 2012 | 23:12

Almo G™ napsal(a):

Která PR agentura nám to pod blogem tak řádí?

Zdravím nea alias ...(?)... (Kdo na to přijde?)
13. 04. 2012 | 23:23

Platan napsal(a):

neo napsal(a):
Platan:
veřejná služba není nucená práce. Je dobrovolná.

Není dobrovolná, protože je jí podmíněna realizace vašeho práva dostat podporu v nezaměstnanosti - tj. "zákonné plnění z vašeho vašeho sociálního pojištění".
13. 04. 2012 | 23:37

Almo G™ napsal(a):

Platan: Tomu neo rozumí velmi dobře. Vysvětlovali jsme si to v posledních měsících asi tak milionkrát. Jen to nesmí říkat.
13. 04. 2012 | 23:44

Jos napsal(a):

Saltzman,
vy nám tu normálně lžete. Pokud jste měl a prokázal prostředky na obživu, dostal jste od Národního výboru razítko svobodné povolání a měl jste vystaráno. Nemusel jste být zaměstnán. Rovněž vaše řeči o výpovědi z prac. pměru jsou plky.Ale to už tu někdo zmínil výše.
Nic, ale vůbec nic nemůže omluvit Drábkovy, potažmo Nečasovy praktiky, kdy vyberou pojistné a podmiňují plnění nějakou bezplatnou prací. To je ještě méně než poskytoval otrokář svým otrokům.
14. 04. 2012 | 00:51

honolulu napsal(a):

Otrocka nucena prace ? Tu vynalezli Komousi a jejich pacholek a pricmndovac nick obcan jim dodnes blahoreci..

Kdyz pracujete, tak je vam strhavana mala castka jako pojisteni pro pripad vasi nezamestnanosti az budete bez prace.. Potom mate prijem asi 7 mesicu (nevim urcite) a za tech 7 mesicu si musite najit jinou praci. Praci musite mit i kdyby byla jakakoliv ci kdekoliv.

To jen nektri z vas ziji ve fantazii, ze stat vas bude zivit do nekonecna, jako treba Romy a ceskeho malomestaka.
NIC nedostanete ! Kop do riti, metlu do ruky a bezte zametat na Cejl do Brna.
Kdyby jste meli krasnou osobnost, tak jako treba ja, tak by jste nezamestnani nikdy nebyli. Byli by jste ozdobou firmy a prinesli by jste nove kontrakty.
Penize zdarma jsou pouze pro deti, pro lidi stare a pro nemocne ne vlastni vynou. Dostava-li penize napr. nick malomestak, tak to jsou penize ukradene celku (statu). Zakrocte pane Kalousku !

Komousi byli otrokari a casto odmitli dat nekomu vystupni razitko z prace a musel delat to, co mu bylo predepsano povinne.
Vy uz jste zapomneli na ten rudy bordel, teror a hruzu ? - co jste tam meli ?
"Soudruzi" vasi stranickou ukolebavku si zaspivejte na dobrou noc :
"Ctyri mysi v jedne dire, jedna druhe pr.el lize...." atd.
14. 04. 2012 | 04:38

oh napsal(a):

Neo: "...veřejná služba není nucená práce. Je dobrovolná."
Jistě. Asi stejně dobrovolná, jako když vám s namířenou pistolí položím otázku: "Peníze, nebo život?" Taky můžete volit zcela dobrovolně a demokraticky.
14. 04. 2012 | 05:34

rejpal napsal(a):

oh
Trochu mi to přípománá ty klausule ve smlouvách o svobodné vůli. Ale videozáznam podpisu, aby bylo možné určit, zda mířící zbraň byla dlouhá či krátká kulová, součástí smlouvy není.
14. 04. 2012 | 06:20

Dežo Úderník napsal(a):

Komunisti razili heslo - kdo nepracuje ať nejí
Kapitalisti lepší - kdo PRACUJE ať nejí.
Cinkali jste klíči
14. 04. 2012 | 06:26

Bronislav napsal(a):

Celá ta mizerie je způsobena zmatenou teorií o lidských právech, kterou prží už pár let Evropa a u nás blbě zavedl Havel zavedl.
A Evropa je přebyrokratizovaná.
Práce je VŽDY víc než dost- vždy se dá zlepšovat úroveň domů, infrastruktury, péče o stará, nemocné, děti atd do nekonečna.
Problém je v tom, že jsme zavedli lidská práva, což znamená
- když nepracujete, stát se stará, zabezpečí i bydlení zdarma,
tím vzniká zóna která umožňuje až tak moc tu práci nehledat
- zaměstnavatel je pod šíleným tlakem nesmyslných požadavků, takže se snaží nikoho nezaměstnávat.
Představte si že potřebujete opraváře praček- ten dostane zaplaceno za opravu a odejde. A teď kdyby vám v polovině opravování řekl že ho bolí od páteře, odchází na měsíc do nemocnice, poté si bere 3 týdny dovolenou do lázní a pak ještě musí k soudu, k doktorovi s dětmi a nevím co ještě a to vše mu zaplatíte vy a tu rozdělanou pračku budete hlídat a on to po návratu dodělá, na tu práci má nárok. Šílené ??? A o tom je, podnikatel si přece najímá dělníka protože potřebuje udělat konkrétní práci, tak proč by mu platil vše uvedené a ještě obědy, šatnu a sprchu, teplo na pracovišti. A když pro něj nemá práci a sám tedy nemá příjem, tomu dělníkovi 3 měsíční odchodné.
,
Stejně tak OSVČ, leckdo by se i uživil a dělal by rád, jenže sociální, zdravotní musíte platit i když nemáte žádný příjem, to ještě každý blbý závistivec křičí když mu prodáte kilo mrkve bez registrační pokladny,živit účetní, náklady na vybavení živnosti často v milionech, tisíce úřadů co vám kdykoliv mohou dát pokutu 500 000 ani netušíte za co. Výsledek- pokud si nevyděláte čistý zisk hodně přes 1500 denně když děláte něco kde náklady jsou tužka a ústa, jinde amortizace těch nákladů - potřebujete i 5000-7 000 zisk denně, jinak to nemá to cenu, jen platíte stát, udřete se a jste v bídě. Ale najděte něco co takové zisky sype, moc jednoduché to není. A ty prachy denně, když onemocníte tak jste v krachu
.
Divíme se že nás válcuje ČÍna - ano, a právě proto že se tam pracuje, peníze jsou za práci, a za nic jiného. Kdo nepracuje ať nejí říkali soudruzi kdysi u nás, a bylo to moudré. To my byli blbí že jsme se poctivé práci při cnkání klíči vysmáli
14. 04. 2012 | 06:56

rejpal napsal(a):

Bronislav
Až mi ten dělník bude měsíčně platit paušál dávno před tím, než přijde na tu opravu, už to nebude vypadat tak nesmyslně. Ten příklad prostě nesedí.
14. 04. 2012 | 07:17

Pepa Řepa napsal(a):

Jaro je tady.
nalévají se pupeny, procitá příroda, tráva se zazelená, tady vylétne motýlek, tady včelička. I vylétla i hibernující ředitelka džendrtet a napsala o nestydatém požadavku na práci za poskytnuté penízky.

Je třeba ji-v prvé řadě- uklidnit. Džendrtet se tp týkat nebude. Matička EU to ohlídá, připravuje kvoty na samičky, bude třeba ohlídat lazebnice, aby neměly kovové prstýnky etc......
Džendrtet bude třeba-bez nich se žít nedá-i na kabelky Luis Vuiton zase bude.

Není třeba řešit, zda byl autorem otrokářského systému komunista nebo nacista. Oslí debata.Oba nebyli ani v Egyptě ani v Africe ba i jinde-četně Evropy-, když otrokářství bylo při síle.Ani není třeba řešit nápady jistého Drábka, problém je jinde.

Nejlepší je děti-říkal pan učitel na ZDŠ- příklad, na něm se probírané téma nejlépe ukazuje.
A tak tu máme , na jedné straně OSVČ Bronislava a na druhé Občana.
V 6.56 je OSVČ Bronislav pilný a čilý a klepe do klávesnice. Pravda, kvílení nad placením pojistek, když není rito je úsměvné a to nemluvím o štědrých paušálech, zbytnělých jako prostata.
Jsou profese, kde jde platba z ručky do ručky, zvláště u řemeslníků-kdo chce od instalatéra fakturu?- a profese, kde to možné není.
Vše zdaněno.

Občan-sám sebe deklaroval, coby zaměstnance. Spinká,v tuto dobu sladce hajinká, aby tady mohl sdělovat svá moudra každý pracovní den, několik hodin denně. Žasnu nad zaměstnavatelem-ať je to stát, či soukromník, umožńujícím takovouto činnost.
Přiznávám, mluví ze mne závist, o takovém šolichu se mi nesní.

A tak uvažuju, jak se liší kvílení občanské od kvílení cigánského, když někdo-a je fuk, z jaké partaje- požaduje za penízky prospěšnou práci, která bude vidět?
Osoby, které nemohou za svůj hendikep či se o takové starají, bych sem netahal.
14. 04. 2012 | 07:31

Bronislav napsal(a):

Rejpale - a ty ten paušál dáváš ze svého??? Odkdy??? Pokud jsi zaměstnanec tak na konci dostaneš nějakou sumu v čistých,to je tvoje, ale před tím už ZAMĚSTNAVATEL zaplatil a rozeslal to na sociální, zdravotní, daňové konto atd, a ta celková suma byla násobkem toho co ti zbylo na ruku. Ale platí to on, i kdyř se to různě jmenuje, něco platí už před tím než ti vyčíslí hrubý plat, něco / sociální a zdravotní / je až procento z tvého hrubého a ty si pak naivně myslíš že to platíš ty. Primitivní myšlení, ukázka jak nás stát opět oblbne a rozhádá
14. 04. 2012 | 07:35

rejpal napsal(a):

Bronislav
Máte zajímavou představu.
Vzhledem k tomu, že tyhle odvody jsou přímo závislé na výšce mzdy a že jsou zároveň uznatelnými náklady, pak nejsou nic jiného, než skrytá součást mzdy, kterou odvádí zaměstnavatel přímo - lze si představit i to, že celou tu "supersuperhrubou mzdu" mi dá na ruku a já si vše zaplatím sám. Ten kvocient se ještě nedáno pohyboval někde mezi 1,3-1,4 (nevím, kolik je to teď), takže nejde o žádné násobky. Je to jen hra s pojmy a technické zajištění odvodů. Zdravotní a sociální pojištění je také de facto daň, protože není vedena mimo rozpočet, jen se tomu říká jinak.
Osobní poznámky si můžete schovat pro někoho, kdo má chuť se s vámi hádat. Jsou zbytečné. Já vaši osobu také neřeším. Nemám proč.
14. 04. 2012 | 07:49

ping napsal(a):

Broniku
kdyby rejpal tomu zamestnavateli na ty ruzne dane a odvody nevydelal, tak by tam rejpala nemel. No ne?
14. 04. 2012 | 08:02

ping napsal(a):

kurna rejpale, ses nejak rychlejsi, njn, ja nez prelustim to rekapča, je 10 min v haji
14. 04. 2012 | 08:04

rejpal napsal(a):

ping
Mám po operaci oči jako rys (ale řečtinu v recapche taky neumím)
14. 04. 2012 | 08:18

Platan napsal(a):

Ad recapcha - pro ty, co by to nevěděli:
Stačí vždy napsat pouze jedno slovo (to, které se objevuje zčásti v negativu).
14. 04. 2012 | 08:32

rejpal napsal(a):

Platan
Myslím, že je to to první. Ale nechová se to úplně stejně vždycky. A když přijde rozsypaný čaj, nezbývá než potupně kliknout na šipečky (jednou mi to ale spolklo náhodně napsanou setavu znaků)
14. 04. 2012 | 08:34

Bronislav napsal(a):

Pingu a Rejpale - hrajeme si se slovíčky, a pořád o NEPOPIRATELNÉM faktu že pro podnikatele je zaměstnanec obrovská zátěž , a zbytečně.
Pokusím se vám to vysvětlit jinak. Umíte něco vyrobit co já bych uměl ve světě prodat za 100 0000 měsíčně. Když budeme oba OSVČ nabídnu vám pro každého 50 000 měsíčně, fér a slušný příjem. Asi berete . Ale riziko je že vám za pár měsíců můžu říci obchody nejdou, uživte se beze mne.
Teď tatáž situace, ale vy se bojíte a chcete jistoty, být zaměstnanec. Takže se musím postarat aby jste měl dílnu, šatnu, obědy, teplo, účetní i za vás a tisíce prkotin. Už jsme si řekli že zaplatím státu mnohem víc než kolik bude váš plat. Kdykoliv můžete onemocnět a 3 týdny platím já, a ještě k vám budu jezdit na kontroly jestli jste nemocný a nebo stavíte barák a tak potřebujete čas a prachy a sekl jste se marod. Máte měsíc placené dovolené, kdykoliv přijdete s tzv zákonnou překážkou-nemoc dětí, jednání na úřadě. No a když nebude práce, musím vám dát výpověď, vy se opět na 3 týdny seknete marod a pak 3 měsíční odstupné. Takže vám nabídnu plat 8000 hrubého / domů si odnesete 5 500 čistého /a ještě se budu klepat, že když budete chtít nebo obchody nepůjdou tak na vás výše uvedenými postupy zkrachuji. Zpočítejte si to, lépe tom opravdu nejde!!! A vy budete křičet že svině kapitalistická tu vaši práci prodává za 100 000 a vám dá 5,500.
O tom tu celou dobu mluvím
14. 04. 2012 | 08:38

Platan napsal(a):

Rejpal
Podle mých zkušeností na pořadí nezáleží. Jedno slovo v recapcha bývá takové trochu máznuté, vypadá jako zvětšený obrázek (bitmapa)- to nás nezajímá. "Akční" je vždy to druhé slovo, kde jsou vedle černých písmen bílá písmena na černém pozadí. Vyzkoušeno - úspěšnost 100%. :-)
14. 04. 2012 | 08:49

Saltzman napsal(a):

On přejde každého humor, až po padesátce vlítne do nemocí. Těsně před důchodem je z něj krypl, co nemůže pořádně dělat svou původní práci i kdyby sebevíc chtěl. V takovém případě je rád za každou korunu, co mu stát uvolní, ačkoliv cítí, že se nebezpečně blíží sociální propad. Pokud má hypotéku, je v koncích. Kdo si našetřil za život, ten tolik netrpí, ale musí silně omezit své výdaje. To pro jistotu.

Z pohledu takového člověka je podpora jistě záchrana. Jenže ono je spousty a spousty lidí, co berou podpory jako hlavní zdroj příjmů a jen si stěžují, že nejde najít nic bokem k obživě. Stát utáhl opasky občanům a podpory jsou stále nedostupnější. Kdo se naučil za mlada chodit na čorky, je ve výhodě, protože má od státu co dá jako takové přilepšení, když se mu daří vyčorkovat dost. Ale ani čorkaři to nemají lehký, ale kdo má?!

Stát řeší přes svou vládu existenční krizi. Alarmuje rozpočtování a má co dělat, aby udržel na svých místech státní úředníky, jejichž platy jsou začasto daleko vyšší, než u běžného středoškolsky i vysokoškolsky vzdělaného v soukromém sektoru. Nároky jednotlivých ministerstvech jsou astronomické a hrozí kolaps výplat, což na ministerstvu přímo nelze připustit i za cenu, že by nový ministr musel odstoupit ze své funkce.

Občan kterýkoliv a je-li zdráv, řeší svou případnou existenční krizi nejprv pokusem u státu, aby ho udržel bez sociálního propadu na dřívější životní úrovni. Toto se však už delší dobu nedostaví a tak občan a kterýkoliv, s obrovským nadáváním se začne starat sám. Jeden lépe, druhý hůře, jiný vůbec. Výsledky jsou rozdílné. Dělník začne litovat, že se lépe neučil a nedostal se tak do státní administrativní správy. Středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaní už dříve pochopili a začali se snažit pod státním označením OSVČ. Co nedali státu, spotřebovali sobě sami. Ti ovšem také nadávají na ten stát, že totiž po nich také něco chce.

Kdo by nenadával, když ty podpory jsou tak malé a ve státní správě je jistota dosmrtné existence, možnost stamiliardových korupčních úniků, přičemž do administratvy státu se jen tak dostat nelze pro přemnoženost státních byrokratů. Zoufá si dělník, zoufá si OSVČ, zoufá si drobný živnostník a zoufá si podnikatel dokonce. Stát přes svou vládu ale musí přece řešit svou existenční krizi! Nemůže rozdávat plnými hrstmi. Dost na tom, že má na krku tak rozbujelou administrativu, co jede v korupci tak šíleně, že státu mizí sto miliard korun ročně někde v daňových rájích, či kde.

Dole se to pod vládou vlní v nespokojenosti nad zvýšenými daněmi a omezenými podporami. Vláda se houpe a kymácí a možná i padne(přáli by si to ti nespokojení), ale po vládě nastoupí vláda jiná, která bude držet zase s tou armádou byrokratů, co padni kde padni všude berou rozpočty na hůl. A pokud nebude držet s administrativou státu, pak ji státní zaměstnanecký aparát opět položí na lopatky.

Dělník, těsně před důchodem zdravotně vyřízený, marně přepočítává kolik že mu to stát dá aby ho podpořil podporou. Marně, nestačí to. Co budu dělat?! Kdo mi co dá?! Pak mu to dojde, že ho vždycky zdírali a zdírat nepřestanou. Buď mu z toho jebne v bedně, nebo se s tím smíří a nějak to doklepe podle svých schopností a možností. Mladí zatím budou protestovat a budovat lepší svět, kde není běd. Než ovšem zestárnou a zjistí, že je zdírali a zdírali státně administrativní zaměstnanci, co pokládají vlády, když nedostanou co jejich jest už snad století.
14. 04. 2012 | 08:50

Občan napsal(a):

To Bronislav:

Broníku, Broníku, Vy máte o OSVČ asi takový přehled, jako já o kvantové fyzice.
OSVČ stačí na "účetnictví" krabice od bot; pořádkumilovní si vedou peněžní deník a puntičkáři si vedou účetnictví a fakturaci v jednoduchoučké "Pohodě". Obvyklé je, že jednou za čas svou krabici od bot vysypou účetní/mu na stůl, ten si to srovná do časové ředy, číslíčka prožene Pohodou a udělá u v té krabici trošku pořádek - to je moje osobní zkušenost.
Minimální odvod na ZP je pro OSVČ cca 1700.- Kč/měs. u HČ, pro privydělávající si pak pouhých 850.- Kč/měs (VČ). Minimální odvod na sociální pojištění je pro OSVČ 1600.- Kč/měs. u HČ, při VČ pak 800.- Kč/měs. Většina OSVČ platí pouze tyto minimální částky. Vyměřovacím základem je 1,5 násobek minimální mzdy - pokud si "podnikatel" není schopen vypodnikat ani těch 12 000.- Kč/měs., pak by udělal lépe, kdyby s tím sekl a šel dělat kopáče, protože tohle si vylopatí i negramotný Dežo.
OSVČ si "pochopitelně" neplatí ani nemocenské pojištění, ani pojištění proti nezaměstnanosti - ovšem skuhrají, že "si nemohou" dovolit marodit
Na rozdíl od nich zaměstnanec MUSÍ vydělat svému zaměstnavateli na všechny SVÉ odvody, které následně MUSÍ odvést státu. Státu, který se snaží mu za ně nic neposkytovat, a to přesto, že mu zákon ukládá POVINNOST pojistného plnění.

Blábolíte tedy naprosté nesmysly.
14. 04. 2012 | 08:52

Jana Pechová napsal(a):

Když se řekne A, mělo by se říci i B - bylo by to spravedlivé.
Nezaznělo tu totiž nic k důvodům, proč ono opatření vzniklo - tedy vyjma zmínky o ochraně před prací na černo.
Dlouhodobě nezaměstnaný člověk totiž ztrácí poměrně podstatné návyky (a je jich celá řada), s jejichž obnovováním má později problém.
Nevím, jak konkrétně se zmiňované opatření uskutečňuje v praxi: nepochybně má slabá místa, nikdo nejsme dokonalý, abychom navrhli geniální novinku na 'první dobrou'. Ale principiálně se mi to jeví jako rozumné.
Spíš než zdrcující kritiku bych hledala cesty k úpravám sporných věcí.
14. 04. 2012 | 08:52

rejpal napsal(a):

Bronislav
No já měl pocit, že až do teď se mluvilo o veřejné práci zadara a o tom, zda si nezaměstnaný na podporu přispívá nebo ne. Tohle je jiný soudek. Dal by se nadepsat Schwarz systém. O tom se přít nechci. Mně ten systém nevadí (taky má svýá úskalí). To, že to stát zakazuje, je problém stran, které ty zákazy provádějí (chtějí víc peněz do rozpočtu). Zaměstnanci také nemohou za to, že stát shazuje nemocenskou na zaměstnavatele (Btw - naprostá většina zaměstnanců s lepším platem si v případě běžných nemocí bere dovolenou). Kuriózní je, že z dikce vašeho textu se zdá, že viníkem je ten zaměstnanec, který si dovolí onemocnět, ne stát. Mohu vám doporučit jediné - nevolte strany, které mají plná ústa trhu, podnikání etc a pak ty podnikatele oškubávají jak slepici. Já je nevolil.
K dovoleným se z dovolením vyjadřovat nebudu. Vrátili bychom se do XIX. století. Jen malá poznámka. Všechno je něco za něco. Podnikání má výhody i nevýhody, stejně tak jako být zaměstnancem. Obě skupiny se navzájem potřebují, i proto se v sociální oblasti za posledních sto let věci někam pohnuly. Kdyby to nebylo výhodné pro obě strany, ještě dnes by bylo nevolnictví. A nechápu (to je řečnické, myslím, že chápu) kdo a proč neustále staví proti sobě různé skupiny obyvatel. Ale proč na ten špek tolik z nich skáče, to už nechápu doopravdy. Tahle vláda svými kroky škodí všem. Ale ze všeho nejvíc drobným podnikatelům a živnostníkům. Ti budou mít problémy s DPH, přenosem plateb nemocenských a dalšími věcmi. Někteří už je mají teď.
14. 04. 2012 | 09:00

rejpal napsal(a):

Platan
Zkusím zaexperimentovat
14. 04. 2012 | 09:02

Platan napsal(a):

Jana Pechová napsal(a):
Dlouhodobě nezaměstnaný člověk totiž ztrácí poměrně podstatné návyky (a je jich celá řada), s jejichž obnovováním má později problém.

Tuhle nehoráznost opakujete po Drábkovy. Já se cítím být dospělý a nepotřebuji aby mě pan Drábek vychovával a udržoval mé "poměrně podstatné návyky". Ostatně o to ale ve skutečnosti asi vůbec nejde. Pravděpodobně jde spíše jen o to, jak to nezaměstnaným co nejvíce znepříjemnit. Jak je ale vydět, ať prohlásí Drábek sebevětší hovadinu, vždy se najde grupa (neo, J.Pechová...), která mu to bude baštit.
14. 04. 2012 | 09:06

Občan napsal(a):

To Saltzmann:

Máte o fungování veřejného sektoru a o platech v něm skutečně zajímavě romantické představy.
Nástupní plat je na ministerstvech pro VŠ s minimálně tříletou praxí 18 000.- Kč/měs. hrubého, při zkušební době 12 měsíců. Teprve po této době má šanci na nějaké zvýšení prostřednictvím osobního příplatku, případně čtvrtletních odměn.
Nástupní plat pro absolventa je na ministerstvech 15 000.- Kč/měs. hrubého, za týchž podmínek jako výše.
Na obcích a krajích je to ještě méně - plat kolem 18 000.- - 21 000.- Kč/měs. hrubého má VŠ s praxí minimálně 20 let. SŠ jsou rádi, když se dohrabou na 15 000.- - 18 000.- Kč/měs. hrubého při stejné délce praxe.

Vy srovnáváte platy, prebendy a možnosti náměstků, poradců a ředitelů, kteří ovšem mají s řadovými zaměstnanci pramálo společného. Už jen proto, že to jsou většinou partajní soukmenovci, "vybíraní" podle užitečnosti, partajní oddanosti a všehoschopnosti. Ano, ti skutečně berou měsíčně až desetinásobky toho, co řadoví zaměstnanci - a k tomu si přivydělávají "odkláněním". To se ale řadových zaměstnanců opravdu netýká.
14. 04. 2012 | 09:08

rejpal napsal(a):

Jana Pechová
Myslím, že v prinicpu není problém v tom, že by nezaměstnaní stavěli nějakou "hladovou zeď", ale ve způsobu, jakým je celá věc postavena.
Ale nevidím ani jediný důvod ta slabá místa omlouvat. Všchno tohle jsou jen odhalené povrchy ledovce toho, jak vláda vůbec nemá přepodklady jakékoli kroky, kterým říká vznešeně reformní, dělat. Ty chyby jsou všude. Hloupé, méně hloupé, malé, velké. A všechno je důsledkem jediné věci - vláda se řídí pravidle "tak to říznem, a uvidíme, co to udělá, kdyžtak uděláme novelu". A také toho, že z reforem udělala atletickou disciplínu, kde měřítkem je rychlost, a rovněž toho, že o svých projektech diskutuje jen s tím, kdo má stejný názor, nebo si naoko přizve někoho zvnějšku, jehož názory pak stejně ignoruje (viz Dobeš a jeho legislativa, Heger, Drábek - to jen tak namátkou).
Žádný zaměstnanec ani podnikatel si nemůže beztrestně dovolit ani zlomek chyb, jaké si dovolují ti, které platíme ze svých daní, aniž by jim někdo zkřivil vlas na hlavě. Jednoho by zaměstnavatel vyhodil, druhý by zkrachoval dřív, než by cokoli vydělal.
14. 04. 2012 | 09:11

Bronislav napsal(a):

Rejpale- ono to spolu souvisí. Texty měly jen ukázat, že Evropa je opravdu nesmyslně přebyrokratizovaná, že se má dobře parazitní a zbytečný stát který vybírá daně a poplatky ze všeho možného, ale pro podnikatele i pro zaměstnance je to pohroma a staví je to proti sobě. Proto je nezaměstnanost, proto jsme nekonkurenceschopní vůči Číně a Asii všeobecně, protože tam se opravdu dostane zaplaceno jen za práci a svoje věci si řeší každý sám. Proto vychází v tom příkladě výše obrovský rozdíl mezi Šwarcsystémem a zaměstnáním, a stejně logicky je obrovský rozdíl mezi cenou výrobku z Číny a u nás- všude přitom lidé musí udělat tu samou práci
14. 04. 2012 | 09:14

Jana Pechová napsal(a):

Platan
Drábkovi nic nebaštím. Mluvím z vlastní zkušenosti. Krátce po sametu jsem byla více než rok bez práce. Postupně ztrácíte sebevědomí, propadáte pocitu, že nic neumíte, začnete se vyhýbat lidem, kašlete na jakákoli pravidla vstáváním a mytím počínaje... Hele, fakt to není sranda. A teď si vezměte, že jsem s tím do značné míry bojovala, ač v roli člověka, který již za sebou měl nějaká léta chození do práce a staral se o rodinu. Co to musí udělat například s absolventy, kteří si ani žádný návyk nevytvořili? A co s těmi, kteří žijí osaměle a propadají pocitu, že už je nikdo nepotřebuje?
14. 04. 2012 | 09:16

Arnika napsal(a):

Vyjímečně souhlas s Pechovou - ztráta pracovních návyků je opravdu velmi zlá "nemoc" s nedozírnými následky na psychiku a sociálno. A podívejte se na cigány- za socíku pracovali a problémy nepatrné ve srovnání s dneškem. Dnes už máte celou generaci, která ani neviděla že by někdo z jejichj okolí žil slušně a pracoval, natož aby něco takového zkusili sami. A je to neřešitelné, stačilo pár let
14. 04. 2012 | 09:24

Občan napsal(a):

To Jana Pechová:

Není nic jednoduššího než udržovat "poměrně podstatné návyky" u nezaměstnaných prostřednictvím SKUTEČNÝCH rekvalifikací a povinnou účastí na nich. Tak to funguje v Holandsku, Dánsku i ve Skandinávii - funguje to spolehlivě a nezaměstnaní jsou zabezpečeni po CELOU dobu rekvalifikace ve výši 90% posledního platu. Přesto se to státu a zaměstnavatelům bohatě vyplácí.

Místo toho Kybersadista zavádí v ČR nucenou otrockou práci, rušení podpor v nezaměstnanosti a ponižování nezaměstnaných. V současné době NEEXISTUJE v ČR ani jeden SKUTEČNĚ rekvalifikační program!!! Jediné, co se alespoň vzdáleně podobá SKUTEČNÉ rekvalifikaci je sporadické proplácení řidičáku na náklaďák.
Za SKUTEČNOU rekvalifikaci považuji, podle západoevropských měřítek, další vzdělávání, které nezaměstnanému zajistí MINIMÁLNĚ výuční list. A takový program v ČR nenajdete. Za "rekvalifikace" jsou u nás vydávány zcela zbytečné krátkodobé kursy, které nezaměstnanému nedávají vůbec žádnou šanci najít práci nebo zahájit samostatné podnikání.

Ubezpečuji Vás, že Kybersadistova buzerace a otrocká nucená práce nijak nepřispívají k "zachování dost podstatných návyků". Je to jen a jen ponižování už tak dost ponížených a zoufalých lidí. Protože těch, co pracovat nechtějí a nikdy nepracovali, případně celý život pracují načerno, se to nijak nedotýká. Ti jsou totiž v úplně jiném systému, na který se DONEZ a otrocká nucená práce NEVZTAHUJÍ!!!!!

Kybersadista se dnes chlubí, jak pěkně klesá v ČR nezaměstnanost. Jenže ona neklesá. Lidé se "jen" bojí nechat se evidovat na ÚP, takže se v okamžiku ztráty zaměstnání přesouvají rovnou do šedé a černé ekonomiky - tedy uchylují se k práci načerno nebo ke kriminalitě, v nejlepších případech ke sběru a prodeji odpadových surovin jako jsou např. kovy. Jediné, čeho Kybersadista dosáhl je, že stále více lidí neplatí žádné daně a odvody z příjmu a že takto postižení lidé omezili svou spotřebu na minimum, což vede k poklesu příjmů státu z nepřímých daní.
14. 04. 2012 | 09:25

rejpal napsal(a):

Bronislav
Ale tahle situace přece ve střední Evropě už dávno byla. Problém je v tom, že a) demokratický režim nelze udržet v poměrech, kdy většina obyvatel má šanci taktak přežívat, b) kapitalismus a vlastně celý západní životní styl založený na konzumu nemůže fungovat, když většina lidí bude mít minimální kupní sílu. Odbourávači sociálního státu vycházejí z představy, že se sníží náklady na všechno a bude dobře. Výsledkem jsou krize z nadvýroby (což je relativní pojem - taková krize může vzniknout, i když se absolutně vyrábí málo) nebo nejsou trhy (to se zase řešilo válkami). Sociální stát není nic, co by vzniklo proto, že že se někomu zželelo místní chudiny. Je to výsledek chladnokrevné úvahy a znalosti přísloví "dej krávě do držky, kráva ti dá do dížky". Jediné, co může destrukce sociálního státu vyvolat je pokles kupní síly obyvatel. A problémy s odbytem. Každý, kdo produkuje něco, co má odbyt v tuzemsku a nejsou to věci existenčně nutné, už to začíná pociťovat. Padne spousta živností, ti lidé budou nezaměstnaní a frustrovaní. Někteří propadnou vzteku a budou volit extrémisty, jiní emigrují, další se stanou kriminálníky či žebráky.
Šetřit se dá i jinak, ale kde není vůle, není cesta.
14. 04. 2012 | 09:25

Jana Pechová napsal(a):

Rejpal
S podstatnou částí toho, co jste řekl, naprosto souhlasím.
Otázka v nadpisu ale zní jak zní a text se věnuje kritice opatření, které nezaměstnané pobírající podporu nutí pracovat. Vyjadřovala jsem se k tomu a opakuji: principiálně s tím nemám nejmenší problém a když už to je zavedeno (byť s chybami), přemýšlejme, jak to napravit.
Politikům - packalům se to dá spočítat u voleb, ale kritika veřejnosti by neměla vést k tomu, aby ti příští stavěli populistickou rétoriku na tom, že je to celé špatně a že se to zruší.
14. 04. 2012 | 09:26

Platan napsal(a):

Jana Pechová napsal(a):
A co s těmi, kteří žijí osaměle a propadají pocitu, že už je nikdo nepotřebuje?

No tak nelepší asi bude rozdat jim košťata a nahnat je do ulic, aby našli nějaké povyražení a pocit pospolitosti... :-)

Ale vážně, vaši zkušenost s roční nezaměstnaností nemám a tak nemůžu vědět, co by to se mnou udělalo. Doposud žiji s pocitem, že kdyby se dal den 3x nafouknout, tak že bych ani pak neměl na všechno dost času. Takže bych si ten váš rok prázdnin docela rád vyzkoušel.
14. 04. 2012 | 09:29

rejpal napsal(a):

Bronislav
S tímhle souhlasím, to je psychologický efekt a asi každý známe někoho, koho zdevastovala ztráta práce - a čím lepší postavení dotyčný měl, tím je to horší. Souvisí to i s osobní hrdostí. Jenže tohle postihuje i řadu lidí po odchodu do důchodu, nejen nezaměstnané. A nejde jen o ztrátu příjmu. Ale Drábkova varianta je nechutná a ponižující.
14. 04. 2012 | 09:30

rejpal napsal(a):

Platan
Já se do důchodu doslova těším. Je tolik věcí, co člověk nestíhá.
14. 04. 2012 | 09:31

rejpal napsal(a):

Jana Pechová
Jenže když je špatně celý systém, je jednodušší i levnější ho nahradit jiným, než záplatovat (teď nemluvím o veřejných pracech). Důsledky experimentů šílených reformátorů ponesou dlouho nejen příští vlády, ale my všichni.
14. 04. 2012 | 09:35

Občan napsal(a):

To Jana Pechová (9:26):

Právě ta Kybersadistova buzerace nezmaměstnaných žene tyhle lidi rovnou do náruče extrémistů, populistů nebo do kriminální sféry.
Nutit nezaměstnané pracovat ZADARMO (podpora v nezaměstnanosti je POVINNÝM POJISTNÝM PLNĚNÍM!!!!!) by mělo smysl tehdy, pokud by byli nuceni pracovat a školit se VE SVÉM oboru a pokud by na konci povinného školení a praxe byl odborný certifikát, výuční list, další maturita nebo rozšíření VŠ vzdělání.
V jakémkoli jiném případě to je jen a jen buzerace.

Je to to samé, jako kdyby si nemocní museli odpracovat nemocenskou v nemocnici nebo úklidem na poliklinice, nebo kdyby si plátci povinného ručení museli odpracovat pojistné plnění v autoservisu, pomocnými pracemi v pojišťovně, případně na stavbách pozemních komunikací.
Tohle byste zajisté prtohlůásila za blbost, že. Ale v případě nezaměstnaných Vám taková buzerace připadá normální a správná. Můžete nějak vysvětlit proč?
14. 04. 2012 | 09:37

Jana Pechová napsal(a):

Občan
U žádného problému neexistuje jediné správné a zaručené řešení.
Poptejte se lidí z úřadů práce, jaké je procento dlouhodobě nezaměstnaných, jaké procento z nich je 'nezaměstnatelných' a jaké procento z dlouhodobě nezaměstnaných lidí má zájem o rekvalifikaci.
Vykašlete se na statistiky z internetu a hoďte aspoň jednou řeč s lidmi z praxe. Není pravda, že u nás neexistují dobré rekvalifikační programy. Nikdo přitom netvrdí, že situace je ideální a nedá se nic zlepšovat.
14. 04. 2012 | 09:39

Jana Pechová napsal(a):

Občan
Co je to "ve svém oboru" u většiny absolventů škol, u lidí se základním či všeobecným vzděláním, u vystudovaných specialistů, kteří se ovšem celá léta živili úplně něčím jiným?
14. 04. 2012 | 09:41

Platan napsal(a):

Jana Pechová napsal(a):
Nikdo přitom netvrdí, že situace je ideální a nedá se nic zlepšovat.

Inu, jak už říkal soudruh G.Husák neblahé paměti: Niečo sa nám podarilo, niečo sa nám doposial tak dobre nedarý...
:-)
14. 04. 2012 | 09:46

Jana Pechová napsal(a):

Platan
První dva měsíce se mi to tenkrát líbilo, lámat se to začalo až v tom třetím, kdy jsem začala mít pocit, že světovou ekonomiku roztáčejí příležitostné brigády a podomní obchodníci. Navíc, chyběl zlatý důl.
Práce, pravda, bylo nad hlavu: člověk se zaměstnával nejrůznější výpomocí příbuzným, sousedům a známým - ale všechno grátis a podpora není zrovna zdrojem na nekonečné večírky.
14. 04. 2012 | 09:53

Občan napsal(a):

To Platan:

Být nezaměstnaným na začátku 90. let bylo jen o tom, že si člověk prostě počkal pár měsíců na tu správnou příležitost. Já jsem to zažil v r. 1991 půl roku a TEHDY to skutečně byla půlroční dovolená navíc - poslední tři měsíce jsem dokonce bral něco jako podporu (první tři měsíce trvalo než tehdy ještě "národní výbor" vymyslel, jakou sociální dávku by mi měl vlastně platit :o))) )
Volných pracovních míst totiž bylo dost a já jsem skutečně hledal takové, které by mi zajistilo další rozvoj a přitom umožnilo věnovat se také rodině, protože jsem měl malé děti. Kdybych chtěl dělat cokoli, mohl jsem do práce nastoupit druhý den.

Jenže dnes je situace úplně jiná - na EVIDOVANÝCH cca 530 000 nezaměstnaných je nějakých 36 000 volných pracovních míst vč. podomních prodejců nesmyslů a "finančních produktů" na ŽL. Místa "obchodních zástupců" na dohodu nebo na ŽL v pracovních nabídkách naprosto převažují. Skutečných pracovních míst je tak 12 000.
Navíc těch EVIDOVANÝCH 530 000 nezaměstnaných je dnes jen cca polovina SKUTEČNĚ nezaměstnaných.

Takže dnes být nezaměstnaným je cokoli jiného než dovolená. Je to hrůza, která krutě zasáhne a existenčně ohrozí nejen nezaměstnaného, ale celou jeho rodinu. Kromě toho jej zcela vyřazuje z možnosti věnovat se koníčkům, dál se vzdělávat (nemá na to finance) - připraví jej tedy o důležité sociální kontakty. A aby toho neměl málo, tak náklady na JEDNU přihlášku do výběrového řízení mohou dosáhnout i 700.- Kč (povinnost předkládat pouze ověřené kopie rozhodujících dokladů, náklady na poštovné, náklady na správní poplatky za vydání lustračního osvědčení, výpisu z rejstříku trestů, cestovní náklady, náklady na poplatky za lékařské prohlídky, náklady na zdravotní průkaz pro práci s potravinami a pod.)!!!
14. 04. 2012 | 09:54

Platan napsal(a):

Jana Pechová
Tak existenční problémy samozřejmě chápu. Meritem naší věci ale je, zda je pro udržení morálky nezaměstnaných nutný "Drábkův pracovní bič". Pro někoho možná. Pro vyléčené alkoholiky je prý nutné, aby doživotně abstinovali. Máme kvůli tomu zavádět prohibici...?
14. 04. 2012 | 10:07

Občan napsal(a):

Jana Pechová napsal(a):
Ad 9:39 - to jsou jen takové obecné řečičky.
Já mám zkušenosti právě od lidí z ÚP a pak také od nezaměstnaných. V drtivé většině to jsou lidé vzdělaní, často VŠ s mnohaletou prací V OBORU, který vystudovali a dál se v něm vzdělávali. Měli "jen" tu smůlu, že si dovolili zestárnou (tedy překročit padesátku).
Z EVIDOVANÝCH nezaměstnaných je dlouhodobě nezaměstnaných dnes již polovina a většina z toho jsou právě vzdělaní lidé starší padesáti let.
Podle ČSÚ má práci ve věkové kategorii 50+ jen 41% práceschopných a ve věkové kategorii 60+ dokonce jen 28% práceschopných.

Že u nás neexistují SKUTEČNÉ rekvalifikace vím právě od lidí u ÚP. Ostatně, když jedna blízká příbuzná sháněla rekvalifikaci, našla si ji SAMA. Byl to ROČNÍ rekvalifikační účetní kurs firmy MAVO - JEDINÝ v republice, který byl SKUTEČNOU rekvalifikací kromě teorie zajišťoval i praxi, potvrzenou jak pořádající firmou, tak odběratelem účetnických prací. Díky tomuto kursu sehnala místo pomocné účetní a později i řádné účetní.
Mimochodem - kurs už byl zrušen, protože ho ÚP přestaly nezaměstnaným proplácet.

Ad 09:41:
Velice jednoduché - u vyučených doplnění teorie a PRAXE v nových technologiích a získání dalšího výučního listu v oboru.
U SŠ a VŠ rozšíření vzdělání ve vystudoveném oboru. Např. historici mohou v pohodě dělat archiváře nebo knihovníky, lingvisté po získání "pedagogického minima" učitele jazyků, sociologové a politologové učitele "občanské výchovy" nebo personalsty a podobně. Dokonce i technici se mohou takto stát učiteli. Ale i obráceně - nezaměstnaný učitel např. matematiky nebo fyziky se může stát po přeškolení třeba mistrem ve fabrice nebo pracovníkem kontroly kvality.
U lidí bez vzdělání to samozřejmě znamená získání výučního listu a odpovídající praxe. Pokud už má alespoň nějakou zkušenost z byť nekvalifikované práce v nějakém oboru, je situce mnohem jednodušší, protože tam by skutečně stačilo jen získání výučáku, protože potřebnou praxi již má.
14. 04. 2012 | 10:15

Platan napsal(a):

To Občan

Díky za uvedení do reality. Tak to já se tedy radši budu držet toho fleku co mám, dokud to půjde... :-)
14. 04. 2012 | 10:16

Občan napsal(a):

To Platan:

Zuby nehty! A držím palce, aby Vám to vyšlo :o)

A kdybyste se náhodou někdy rozhodl pro změnu, NIKDY neriskujte rozvázání předchozího pracovního poměru, aniž byste měl PÍSEMNĚ potvrzen nástupní termín do dalšího zaměstnání. Mohlo by se Vám to krutě vymstít.
Například pražský magistrát je nechvalně proslulý fiktivními výběrovými řízeními, jejichž výsledky oznamuje pouze ústně a konkurs 2-3 dny před nástupem nového pracovníka "zruší". Takže oběti, které předčasně rozvázaly předchozí pracovní poměr, se ocitají ze dne na den na dlažbě.
14. 04. 2012 | 10:23

Jana Pechová napsal(a):

Platan
Prohibice je zákaz, a zákazy nikdy k ničemu dobrému nevedly.
Já neposuzuji konkrétní 'Drábkův pracovní bič', ale princip věci. Pravidelnou docházku do práce, když zůstanu delší čas na podpoře.
- člověk by se neměl sžít s pocitem, že mu stát něco dá automaticky
- docházka do práce, do pracovního kolektivu je motorem. A to v případě, že se mi tam líbí, ale i naopak (mám na víc a dokážu to). Zůstanete-li doma, začnete se lidem vyhýbat.
- výše jste se zmínil o košťatech. To je taky problém. My se pořád díváme na určité práce jako na podřadné - ale zkuste třeba doma neuklízet, protože máte tři tituly. Zdá se vám to jako nesmysl?
14. 04. 2012 | 10:30

Scarabeus napsal(a):

"„povinná neplacená práce“ s sebou přináší i další – možná zamýšlený, možná nezamýšlený – důsledek, kterým je pokles placených pracovních míst nabízených zapojenými společnostmi"
(v uvozovkách citace autorky)

Pokud má firma/organizace k dispozici "zaměstnance", kterým nemusí platit, proč by chtěla zaměstnance, kterým platit musí? Neplacená práce tak nepřímo zvyšuje nezaměstnanost, počet nezaměstnaných, které je možné poslat na neplacenou práci, zvýší, a tak postupně cyklicky dál do stavu kdy na úřadu práce budou (skoro) všichni a stát bude firmám/organizacím dodávat novodobé otroky na neplacenou práci.

„Ty vole, robota byla zrušená 1848.“

Přesně! Drábek, jak příhodné jméno, se rozhodl ji znovu zavést, příznačné je, že Drábkův stranický šéf je kníže, jehož feudální předkové robotní povinnosti využívali ve svůj prospěch. Kníže a jeho Drábek, jak se ta feudální minulost vrací do 21. století. :-(
14. 04. 2012 | 10:33

Scarabeus napsal(a):

neo:

"Nejedná se o represi vůči nezaměstnaným, ale o represi vůči nezaměstnaným zneužívajících štědrý sociální stát."

Patrně máte informace pouze od vrchního Drábka. Realita je ale taková, že když úřad práce nezaměstnaného posílá na neplacenou práci, tak mu nemusí dokazovat(a také nedokazuje), že cokoli zneužívá, nejen, podle Vás, "štědrý sociální stát".

Drábkovi se v některých lidech, Vy k nim patříte, podařilo vzbudit mylný dojem, že ty jeho experimenty jsou namířené (pouze) oproti nezaměstnaným cikánům(to by se hodně lidem líbilo), ale ve skutečnosti jsou namířeny proti všem nezaměstnaným.
14. 04. 2012 | 10:48

Občan napsal(a):

To Jana pechová:

Na podpoře nemůžete zůstat déle. Její vyplácení a výše jsou ZÁKONEM časově omezeny a neexistuje legální způsob, jak "si" vyplácení prodloužit.
Momentálně je podpora vyplácena lidem do 50ti let 5 měsíců ve výši 65% mzdy první 2 měsíce a max. 13 000.- Kč, další 2 měsíce 50% a poslední měsíc 45%.
50-55 let - max. 8 měsíců, 2 měsíce 65%, 2 měsíce 50 %, zbytek 45%.
55+ - maximálně 11 měsíců ve stejném pořadí.
Pokud je nezaměstnaný "rekvalifikován", náleží mu po dobu "rekvalifikace" 60% platu, max. 14 000.- Kč.

Po vyčerpání "podpůrčí doby" nedostává od státu ANI KORUNU. Jedině v případě, že jeho partner/ka má příjem nižší než ŽM pro dva dospělé (cca 5800.- Kč/měs.), pak mu MŮŽE být přiznána socdávka ve výši ŽM (3200.- Kč/měs.), resp. EM (2000.- Kč/měs).

Již PO DVOU MĚSÍCÍCH může být nezaměstnaný DONUCEN k nástupu na otrockou nucenou práci. V případě odmítnutí je okamžitě vyškrtnut z evidence, je mu odebrána podpora a dalšího půl roku nebude do evidence zapsán. Za takových podmínek si každý velmi dobře rozmyslí, zda se vůbec do evidence ÚP přihlásit. Proto nám tak "klesá" nezaměstnanost - lidé mají STRACH nechat se do takové evidence otroků zapsat a raději volí nejistotu práce na švarcsystém, načerno nebo rovnou zahájí kriminální činnost.

Provádíte zcela nesmyslná srovnání.
K práci doma Vás nutí jen osobní chuť mít uklizeno, nebo časté návštěvy VÍTANÝCH hostů zvenku. Nadto domácí úklid provádíte NEVEŘEJNĚ.
NUCENÁ OTROCKÁ práce nikoho k ničemu nemotivuje a naopak mu BRÁNÍ v hledání si odpovídajícího zaměstnání. Místo účasti na konkursech a přípravy na ně (vč. dalšího vzdělávání) je nucen VEŘEJNĚ zametat psí hovna a vajgly po ulicích; nadto pěkně výrazně označen, aby jej náhodou případný zaměstnavatel v žádném případě nepřehlédl.
NIKDO nezaměstná člověka, kterého předtím zahlédl na ulici s koštětem a v oranžové vestě. V nejlepším případě mu nabídne zcela nekvalifikovanou práci, a to zcela bez ohledu na to, jakou měl předtím praxi a jakého vzdělání dosáhl.
14. 04. 2012 | 10:52

Jana Pechová napsal(a):

Občan
Teorie je hezká věc.
Praxe jsou podle vás řečičky.
Nejsem schopna vám oponovat řečí čísel, protože statistiky se výrazně liší od toho, co vnímám kolem sebe.
Poznala jsem hned několik postarších vysokoškoláků se specializací, jejichž největší překážkou k nalezení zaměstnání byla konfliktní povaha - to ale ve statistikách nenajdete.
A taky vnímám, že trh práce má potřeby poněkud odlišné od momentální kvalifikační skladby nezaměstnaných. Je samozřejmě hezká představa, jak historika školíte na archiváře, ale pokud vím, archivy jsou plné (stejně jako školy učitelů). Nabízet můžete jen takovou práci, která je a bude potřeba. Nebylo by moc prozíravé košatit rekvalifikacemi armádu lidí z oborů, které mají omezenou kapacitu.
Ostatně, zmiňujete tam onu paní účetní. Pamatuji si, jak si mi šéfka rekvalifikací z jistého úřadu práce posteskla, že právě v účtařských kurzech je plno, zatímco obory, kde je šance na uplatnění, se leckdy ani neotvírají.
14. 04. 2012 | 10:56

Scarabeus napsal(a):

Jana Pechová:

"Pravidelnou docházku do práce, když zůstanu delší čas na podpoře."

Každá práce by měla být alespoň minimálně placená. V Německu mají nějakou obdobu naší nucené práce, ale tam za ni nezaměstnaným platí 1Euro/hodinu, za to se nezaměstnaný alespoň nají.

U nás je to zařízeno tak, že na neplacenou práci může úřad práce poslat i nezaměstnaného, který už nepobírá podporu v nezaměstnanosti(jen 1/2 roku), a který ani nepobírá sociální dávky(nemá na ně nárok, protože ještě není úplně zchudlý, případně sociálka, nově úřad práce, najde mezi jeho členy rodiny někoho na koho "přehodí" tzv. vyživovací povinnost, podle č. zákonů mají manželé vzájemnou vyživovací povinnost i po rozvodu a to doživotně).
14. 04. 2012 | 10:59

Jana Pechová napsal(a):

Občan
a ještě dovětek: pokud se vy díváte na lidi, kteří zametají ulice, jako na podřadné, pak se spolu nemáme o čem bavit.
Podle mě je jediné měřítko u práce, která je potřeba: práce vykonaná dobře a práce vykonaná špatně.
14. 04. 2012 | 11:05

Jana Pechová napsal(a):

Scarabeus
Já se nikde nestavím za obhajobu systému, který je nastaven u nás. Neznám ho. Po celou dobu mluvím jen o principu věci, který považuji za rozumný.
14. 04. 2012 | 11:08

Občan napsal(a):

Ona má Drábkova nucená otrocká práce ještě jeden aspekt, o kterém se vůbec nemluví.

Ti, kteří jsou k ní donuceni, se v rámci pracovněprávních, bezpečnostních a hygienických předpisů dostávají MIMO právní řád ČR!!!!!
NENÍ s nimi totiž uzavřena pracovní smlouva, ani dohoda o pracovní činnosti či dohoda o provedení práce. NEJSOU zaměstnanci ani brigádníky. Ti, pro něž pracují, NEJSOU zaměstnavateli.
Otroci tudíž NEMOHOU vymáhat dodržování ani nejzákladnějších pracovněprávních předpisů, jakými jsou např. zákonné přestávky v práci, dodržování základních hygienických předpisů (možnost dojít si na toaletu, možnost umýt se během práce nebo po jejím skončení) nebo dodržování předpisů o bezpečnosti práce (např. ochranné pomůcky a nástroje, pracovní oděv a podobně). Kybersadista tak šel dál než nacisté, protože i vězňům v koncentračních táborech bylo čas od času umožněno osprchovat se teplou vodou, dostávali najíst a bylo jim poskytováno ubytování. Drábkovi otroci nemají právo ani na toto minimum.

Navíc za otroky NENÍ placeno zdravotní a sociální pojištění, nejsou účastníky "pojištění proti nezaměstnanosti" a nemocenského pojištění, nemají právo na dodržování pracovní doby, na dovolenou, na POVINNÉ přestávky v práci (8 hodin mezi jednotlivými směnami). Mohou být pracovně nasazeni KDYKOLI ve dne či v noci a mají povinnost dostavit se do práce NEODKLADNĚ (a na SVÉ náklady).
I v tomto šel Kybersadista mnohem dál než nacisté, proto i ti poskytovali vězňům a nuceně nasazeným možnost se pravidelně vyspat a nepracovat v neděli a do práce je na větší vzdálenosti vozili vlaky nebo náklaďáky.
14. 04. 2012 | 11:10

Xaver napsal(a):

Řešení je jednoduché.
1) Zrušit podpory v nezaměstnanosti
2) Pracovní povinnost. Každý si buď najde práci sám nebo mu jí musí přidělit Úřad.
3) Přidělená práce je placená míň než práce, kterou si člověk najde sám. V daném případě je plat ve výši původní podpory.
je to málo, ale u přidělené práce je vždy malý plat.
4) Délka přidělené práce nesmí přesahovat 20 hod/týden. To je rozumné, postiženým tak zbývá čas na hledání lepší práce.
14. 04. 2012 | 11:18

SuP napsal(a):

Občan napsal(14. 04. 2012 | 09:08):
To Saltzmann:
"......
Co se vám na tom nezdá?? Už jste někdy zažil, že by z takového úřadu někoho vyhodili pro neschopnost nebo neplnění úkol"? Za co a proč by vás měli platit víc, když jste tam potom do důchodu jak na krmníku a polovinu pracovní doby trávíte soukromými hrátkami na firemním počítači?
14. 04. 2012 | 11:20

Zdeněk Brom napsal(a):

Jana Pechová, Občan:

Dotkli jste se jedné věci, která je prapříčinou současného stavu.

Některá práce je tzv. "méněcenná". Metař je podle tohoto pohledu dno. Jenže bez něj bychom žili ve špíně a bordelu.

Tento prapodivný trend začal ve 20. stol., kdy z vesnice měla zmizet dřina a vypukla kolektivizace. Následky neseme dodnes. Po roce 1989 začala iluze, že všichni budeme podnikat, budeme manažeři v kancelářích, u počítačů .... a naši mladí to tak chtějí. Kdo pracuje rukama je socka a neschopný jedinec.

EU si vysnila sociální nebe s nejprogresivnější ekonomikou světa a pochopitelně s 0 nezaměstnaností. Výsledek iluze se dostavil.
14. 04. 2012 | 11:20

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Cituji: "Kybersadista tak šel dál než nacisté, protože i vězňům v koncentračních táborech bylo čas od času umožněno osprchovat se teplou vodou, dostávali najíst a bylo jim poskytováno ubytování."

Tak tohle jste poněkud přehnal. Navštivte laskavě nejbližší koncetrační tábor a podívejte se na to "ubytování", "sprchy" a zeptejte se pamětníků, dokud ještě žijí, jaká byla ta "strava".

Drábkům systém v podobě, jakou mu dal, je zvrhlost, ale to ještě není důvod psát takové úlety.
14. 04. 2012 | 11:24

Scarabeus napsal(a):

Jana Pechová:

"Já se nikde nestavím za obhajobu systému, který je nastaven u nás. Neznám ho."

Tak ho poznejte, je obsažen v zákonech, neznalost zákona neomlouvá, to jste již jistě někde slyšela.

Proti zametání ulice nic nemám, ale jít zametat zadarmo, následně jít do lesa na (jedlé) houby(to abych byl hodně dobrý mykolog, abych je našel vždy, i v zimě) a další lesní plody, abych se alespoň trochu najedl(když vyloučím poslední možnost, tzn. krádež), tak to už mně vadí.
14. 04. 2012 | 11:24

Platan napsal(a):

Zdeněk Brom

Myslím, že na to jdete moc filozoficky. Práce metaře vůbec není méněcená pro někoho, kdo má třeba jen základní vzdělání. Pokud ale budete (jako Drábek) nutit vysokoškoláka, aby zametal, tak ho tím prostě ponižujete.
14. 04. 2012 | 11:28

Občan napsal(a):

Paní Pechová,
zatímco Vy tady jen tak obecně plácáte, já argumentuji KONKRÉTNĚ.
Buď argumentujte stejně, nebo se skutečně nemáme o čem bavit.

Snažíte se obhajovat neobhajitelné a přitom jsme Vám opakovaně vysvětlili, jak by se z NEZÁKONNÉHO a PROTIÚSTAVNÍHO systému nucené otrocké práce MOHL stát nástroj AKTIVNÍ politiky ZAMĚTNANOSTI. Tak, jako to funguje na západ od našich hranic.

KTERÉ "neobsazené rekvalifikace zakládající šanci na získání práce" měla KONKRÉTNĚ na mysli ta Vámi zmíněná vedoucí z ÚP?
Velmi by mě to zajímalo, protože VÍM právě z ÚP, že v ČR momentálně neexistuje ŽÁDNÝ rekvalikační kurs, který by účastníkovi poskytl cokoli jiného než ZAUČENÍ v nekvalifikovaných činnostech. Jak jsem již uvedl - jedinou vyjímkou je SPORADICKÉ proplácení řidičáku na náklaďák (proplacení kursu je zcela na libovůli pracovníků krajských ÚP).
Naopak jsem se v uplynulých letech OPAKOVANĚ setkal s případy, kdy FIRMY měly zájem o otevření SKUTEČNÝCH rekvalfikací, kdy by účastníci získali výuční listy a řízenou praci - ale ÚP otevření takových kursů odmítly s tím, že "rekvalifikace" NESMÍ trvat déle než 3 měsíce!!!!! Konkrétně se jednalo o několik firem na Mostecku a Chomutovsku, které měly zájem a mohly VYUČIT nezaměstnané na automechaniky a svářeče vč. specializovaného sváření v umělé atmosféře. V téže době se ředitel chomutovského ÚP VEŘEJNĚ v TV pochlubil, jak odměňuje zaměstnance - JEDINÝM kriteriem kvartálních odměn byl počet lidí vyškrtnutých z evidence a "ušetřené" náklady na rekvalifikace!!!!!
Dalším případem byla keramická firma z Bruntálska, vyrábějící taypické kuchyňské nádobí. OPAKOVANĚ předkládala ÚP projekt na VYUČENÍ v oboru, ale byla odmítnuta s tím, že by vyučení trvalo příliš dlouho. A to přesto, že majitelka firmy byla ochotna nejlepší vyučence zaměstnat na plný pracovní úvazek.

Takže čekám na Vaše KONKRÉTNÍ argumenty.
14. 04. 2012 | 11:31

pěvec napsal(a):

brome, co by řekli tví žáci, kdyby tě viděli ohánět se s koštětem v ruce nebp při sběru zvířecích exkrementů?
A co takový mikrochirurg, který potřebuje mít pevnou ruku a citlivé prsty, najednou začne zametat a může o tyto vlastnosti přijít?
Nene, brome, jsi mimo.
14. 04. 2012 | 11:36

Občan napsal(a):

To Zdeněk Brom:

Realitu nacistických věznic a KL znám, bohužel, z prožitků rodinných příslušníků a mnohaletého studia zachovaných dokumentů a vzpomínek dalších přeživších. PROTO nic nepřeháním. Kybersadista dovedl nacistický systém otrocké práce k dokonalosti. Protože on, na rozdíl od nacistů, neposkytuje otrokům NIC.
Ani ty montované baráky, sprchu jednou za 14 dní, hořkou meltu, vodovou šlichtu a krajíc chleba.
NIC=NIC.
Kybersadista naopak nutí novodobé otroky, aby HRADILI náklady spojené s otrockou nucenou prací SAMI!!!
14. 04. 2012 | 11:36

Zdeněk Brom napsal(a):

Platan:

Cituji: "Práce metaře vůbec není méněcená pro někoho, kdo má třeba jen základní vzdělání."

Ano, souhlasím.

Cituji: "Pokud ale budete (jako Drábek) nutit vysokoškoláka, aby zametal, tak ho tím prostě ponižujete."

Tady mám jednu zásadní připomínku. Další iluzi, kterou tu dlouhodbě budujeme, je představa maturita každému a VŠ v každém městě. Výsledkem je to, že na střední školu - obor obchodník s maturitou - je přijat žák, který má několik nedostatečných, včetně matematiky. VŠ prodují armádu humanitně vzdělaných mladých lidí, ale poptávka po nich není.

Z hlediska jejich vzdělání je pro ně metaření ponižující záležitost. Otázkou ale je, co s nimi?

Jiná situace je pochopitelně u starších lidí, kteří pracovali byli kvalifikovaní, dlouho v oboru pracovali a přišli o práci. Tam je skutečně otázka, zda je efektivní, aby jejich kvalifikace byla využita k práci metaře. Tam to není otázka vhodnosti práce, ale využití zkušeností a schopností.
14. 04. 2012 | 11:37

Zdeněk Brom napsal(a):

pěvec:

S koštětem mě mohou ve škole vidět běžně, při sběru odpadků na jaře a na podzim atd.

Na ostatní jsem odpověděl v textu Platanovi.
14. 04. 2012 | 11:40

Scarabeus napsal(a):

Zdeněk Brom:

Všechny koncentrační tábory byly vyhlazovací, i ty tzv. "pracovní", ty "jen", k. tábor od k. tábora v různé míře, částečně. Co jsem četl, tak v koncentračních táborech, které nebyly nacisty plánovány jako 100% vyhlazovací, "jen" tzv. pracovní, dostávali vězni alespoň najíst, sice hodně málo a nekvalitní stravu, ale dostávali. Drábek svým novodobým otrokům nedává za práci najíst ani trochu!
14. 04. 2012 | 11:42

SuP napsal(a):

Zdeněk Brom -
Jsem rád, že jste to přišel trochu "profackovat".
14. 04. 2012 | 11:42

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Aha, tak v tom případě si ještě doplňte, že nacisté navíc svým otrokům poskytovali zdarma masáže (rukama, případně dřevěnými pomůckami), bahenní lázně a jiné vymoženosti, které Drábek zapomněl.

Nezlobte se, ale Váš hněv Vás zavedl do scestných příměrů.
14. 04. 2012 | 11:45

Občan napsal(a):

To Zdeněk Brom (11:24):

Ano, práce metaře JE zcela nekvalifikovaná a podřadná práce, kterou by měli vykonávat lidé zcela nevzdělaní nebo z důvodu mentálního postižení vzdělání neschopní.
Podřadná je proto, že v ní jaksi NELZE jakkoli odborně růst. Možná snad může člověk časem získat "řidičák" na motorové chodníkové bobkocucy nebo se stát metařským partafýrou. To je ale vše, dál při ní růst nelze. PROTO je podřadná.

Přesto by i taková práce měla člověka UŽIVIT. I negramotný prosťáček potřebuje alespoň jíst, někde bydlet, něco si oblékat a nějak hradit náklady spojené s udržením takové práce. A domnívám se, že je NEETICKÉ (kromě toho že VÍM, že to je NEZÁKONNÉ) NUTIT k výkonu takové práce KVALIFIKOVANÉ lidi jen proto, že jsou momentálně nezaměstnaní. Je to neetixcké proto, že ti lidé jsou nuceni dělat tu práci ZADARMO a kromě toho jsou tak připravováni o práci právě ti zcela nekvalifikovaní a/nebo vzdělání neschopní.
14. 04. 2012 | 11:46

Duroy napsal(a):

Doporučuji si řečíst:

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Takto-sef-uradu-prace-mluvi-o-vzdelanych-lidech-bez-zamestnani-228840

Takže docenty na zametání, né, ale třeba na úřady, knihovny, no? Co to proboha je, To je too pravičácké snižování státní a veřejné správy, nahrzení propuštěných zaměstnanců nezaměstnanými (možná včera zaměstnnými na stejné funkci!)
Takhle si pravičáci ředstavují šetření, o 10 000 policistů méně a místo nich... Ano, pomocníky SNB a zdarma! (Pardon SP). Bleeeeee. Občanova definice, né příliš vzdálená naší současné realitě! Propuštěný učitel? Není problém, může "asistovat" na stejné škole!
Ještě odcituji ze závěru článku:
Podle Ireny Matonohové (TOP 09) se záležitost s ochrannými pomůckami příliš táhne a měla by se neodkladně řešit: “To, že se obce nemohou dohodnout na pracovních a ochranných pomůckách, je velmi nepříjemné. Mělo by se to urychleně řešit. Druhou otázkou však je, jestli je ze strany uchazečů o veřejné práce vůbec dostatečný zájem. Mám dojem, že u nás hrdost a vlastenectví není zrovna populární. Nemám ten pocit, že by se lidé chtěli nějak výrazně a zdarma podílet na vzhledu svého města nebo vesnice - a to je velká škoda.“
Tak se podívejme, hrdost a vlastenectví! To jsem netušil, že TOP09 jsou blízké akce Z z dob komunismu, či dobrovolně povinné brigády při jarních úklidech.
Nic proti práci, o tom žádná, ale to provedení, to je zoufalé, tak primitivní!
A dle blogu autorky, se máme na co těšit, již brzy si korporace "šáhnou" na nezaměstnané!
Blahopřeji podporovtelům svazků korporací a jejich vykonavatelům z řad této vlády!
14. 04. 2012 | 11:47

Zdeněk Brom napsal(a):

SuP:

Nic nechci profackovat. Drábkům experiment považuji za scestnou zvrhlost.

Stejně tak mě ale děsí pokračující kastování - jsi metař, jsi méněcenný, pracuješ rukama, jsi socka .... Co mě děsí úplně je to srovnávání s nacistickými koncentračními tábory.
14. 04. 2012 | 11:48

pěvec napsal(a):

z. brom: něco jiného je dobrovolný úklid ve škole a něco jiného je povinný úklid městských prostor ve slušivé vestičce oranžové barvy. Ale to bych asi chtěl moc od učitele, aby tohle rozlišil.
Neodpověděls na otázku co s mikrochirurgem, který si na vpp zničí prsty.
14. 04. 2012 | 11:48

v + f = s + 2 napsal(a):

občan 14. 04. 2012 | 11:46: naprostý souhlas. I pro mne, coby vš vzdělaného chemika, je práce metaře podřadná ať už je jakkoliv užitečná. Přeci jen jako chemický inženýr si svou práci představuji jinak.
Mimochodem, údajně po pádu předchozího režimu v r. 1989 docházelo k odškodňování vzdělaných lidí právě z důvodu, že museli vykonávat nekvalifikované práce.
14. 04. 2012 | 11:53

rejpal napsal(a):

Platan
Na práci metaře není nic ponižujícího. Ponižující jsou okolnosti. Některé lidi by mohla i povznést. Co takhle zavést odvolatelnost poslanců a pro všechny nuceně vysalašené zavést povinné zametání prostor PsP až do konce volebního období. Bylo by to výchovné, odstrašující a někteří by poprvé v životě přičichli k práci, o které tak rádi mluví, když jde o druhé.
Jen aby to nedopadlo tak, jako když jsem jednou v roce 1981 byl na brigádě při kopání příkopů na telefonní vedení (moudře naplánované na únor). Vyslalo nás tam (dobrovolně) OÚNZ, kde jsem krátce působil, a po týdnu zhodnotil šéf náš výkon: byli jste docela dobří. Neukradli jste nářadí, jako ti před vámi (no to byl asi jediný užitek z toho, že někdo si někde udělal čárku). A ještě poznámka. Vedle nás byla parta cikánů. Pobyli v hospodě podstatně delší dobu než my, ale práce za nimi vidět byla. Jestli ale ukradli nářadí, to nevím. Nikdo si na ně nestěžoval.
14. 04. 2012 | 11:54

Zdeněk Brom napsal(a):

pěvec:

Jasně jsem napsal, že Drábkův systém považuji za zvrhlost.

Je mi líto, ale o nezaměstnaném mikrochirurgovi jsem zatím neslyšel. Proto jen těžko mohu odpovědět.
14. 04. 2012 | 11:54

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Práce metaře je nekvalifiková, ale není podřadná. Podřadná je pouze v očích člověka, který je pyšný a není schopen pochopit, že bez metaře se bude za chvíli brodit v odpadcích.

Že v ní nelze růst? Tak to bychom si museli vyjasnit, co je to ten růst. Ve Vodňanech byl kdysi metař, na kterého se stále vzpomíná. Pečlivý a pracovitý. Když jel s paní na dovolenou nebo zájezd (do divadla), vždy oba manželé patřili mezi nejkultivovanější osoby v autobuse a oblečeni byli vždy jak ze škatulky. Lidsky to byla osobnost nevšedního formátu.

Takže on je růst a růst.
14. 04. 2012 | 11:59

Scarabeus napsal(a):

Občan, Zdeněk Brom:

Přeháníte to oba, každý na opačnou stranu.

Neplacená práce bez podpory v nezaměstnanosti a sociálních dávek má oporu v zákonech, viz mé předchozí příspěvky.

Proč vůbec nezaměstnaný zůstává v evidenci úřadu práce, když od státu žádné peníze přímo nedostává? Stát platí vždy za registrovaného nezaměstnaného soc. a zdr. pojištění, když je nemá nezaměstnaný z čeho zaplatit(povinnost ze zákona), tak v evidenci zůstává.

Už jsem se setkal s nezaměstnaným učitelem. :-(
14. 04. 2012 | 12:00

Zdeněk Brom napsal(a):

Občas, v + f = s + 2:

Současné školství produkuje zástupy maturantů a VŠ, kteří nemají šanci na uplatnění v oboru. Co s nimi? Práce metaře a rukama by pro ně přece byla podřadná.

A kdo bude uklízet naše města, která jsou mnohdy hodně špinavá.
14. 04. 2012 | 12:03

Platan napsal(a):

rejpal napsal(a):
Platan
Na práci metaře není nic ponižujícího. Ponižující jsou okolnosti...

O.K. Myslím, že jsem napsal jinými slovy totéž...
14. 04. 2012 | 12:06

Duroy napsal(a):

Podřadná, nepodřadá práce... Jde o to, že ta práce pro Pepíčkavyskoč, práce, která ho uživí, tak není, protože ji dělají lidé zadarmo. Jak jsem výše uvedl, zvrhlost pokračuje, dnes již se hovoří o pracech v knihovnách či školách další, co bude násedovat, půjde si nezaměstnaný sednout na 20 hodin týdně do teska, a hezky zadarmo.
A třeba to bude zrovna samá prodavačka, která za tu práci předtím dostávala desítku měsíčně. A tímto se nám definitivně potvrdí nadvláda korporativního fašizmu!
14. 04. 2012 | 12:07

drozd kvíčala napsal(a):

Nejsou peníze na ochranné pomůcky

V Jihomoravském kraji je v současné době 20 tisíc nezaměstnaných, kteří splňují podmínky a mohli by vykonávat veřejnou službu. Využiti jsou však jen minimálně: “Zatím dlouhodobě nezaměstnané k veřejným službám nevyužíváme. Není totiž uzavřena smlouva mezi námi a krajským úřadem práce,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Karel Burdík, vedoucí sociálního odboru Městského úřadu ve Znojmě. Burdík by pomoc nezaměstnaných přivítal: “Zájem o ně určitě máme. Nyní o tom probíhá jednání. Spor je v tom, kdo zaplatí pracovní a ochranné pomůcky těmto nezaměstnaným. Nejedná se o malou částku. Podle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách má tuto povinnost krajský úřad práce, pokud se strany nedohodnou jinak. Svaz měst a obcí dokonce nabídl, že je ochoten platit náklad z poloviny. Teď čekáme, jak jednání dopadnou,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Burdík. Bez ochranných pomůcek smlouvu rozhodně neuzavřou: “Bez ochranných pomůcek nemohou pracovat, to je v rozporu se zákonem. Pokud by se jim něco stalo, pojišťovna by jim ani neproplatila pojistku,“ upozorňuje dále Burdík. Podle něj je míč na straně krajských úřadů práce: “Teď to nestojí na městech,“ uzavírá Burdík.

Takže ti, co jsou na vpp, pracují na vlastní nebezpečí. To jsme to dopracovali.
z odkazu postnutém duroyem
14. 04. 2012 | 12:09

Scarabeus napsal(a):

Zdeněk Brom:

Teď když se zjevil vládní plán na snižování platu učitelů, učitelé protestují(možná Vy ne), nelíbí se jim, že budou, podle vládního plánu, placeni méně.

Co kdyby Drábek a spol. vymysleli, že učitelé nebudou placeni vůbec? Jak by se to učitelům líbilo? Kolika z nich by se líbilo, že mají zadarmo zametat školní zahradu?
14. 04. 2012 | 12:11

SuP napsal(a):

Zdeněk Brom -
Já vím, taky to bylo v uvozovkách.
14. 04. 2012 | 12:11

rejpal napsal(a):

Platan
Já s vámi taky nepolemizuji -:).
14. 04. 2012 | 12:12

Občan napsal(a):

Pane Brome, to je naprostá demagogie, co tu předvádíte. A nechápu proč.
Jasně jsem napsal, že jde o ODBORNÝ růst, který je v případě práce metaře skoro nulový.
Načež Vy mi opáčíte SOUKROMÝMI kultivačními aktivitami místního metaře.

My jsme si před pár lety s manželkou přivydělávali na rekonstrukci domu víkendovým čistěním koberců. A protože náš "partafýra" byl podobně kultivovaným člověkem jako Váš metař, podařilo se mu dát dohromady partu intelektuálně sourodých lidí, v níž byla radost pracovat. Bohužel nebyl majitelem firmy a její majitel ji, přes dobré ekonomické výsledky, dokázal přivést k úpadku.

To všechno ale nic nemění na faktu, že jde o práci nekvalifikovanou, neumožňující jakýkoli odborný růst (a s ním spojený případný ekonomický růst) a PROTO podřadnou. Podřadná je proto, že vylučuje možnost opatření si dostatečných finančních prostředků, umožňujících něco jiného než holé přežití. Pokud se mýlím, dodejte mi, prosím, nějaké KONKRÉTNÍ protiargumenty.
Jen doufám, že se nebudete mě snažit přesvědčit, že si Vás metař vydělal víc než kvalifikovaný učitel :o)
14. 04. 2012 | 12:13

Duroy napsal(a):

Mimochodem, mám info z pracáku, že škoa v našem okrese propustila uklízečky s tím, že uzavírá dohodu o výkonu veřejné služby z úřadem... dobré, že?
Na práci uklízečkyy není nic ponižujícího, ani na práci metaře né, ale to jen a pouze v přípdě, že z uvedeného mají odměnu.
14. 04. 2012 | 12:16

Blažena Švandová napsal(a):

Pro Janu Pechovou a všechny, kteří nejsou dost "v obraze" přikládám odkaz na průvodce reformami včetně té od Drábka (Scarabeus: Kníže a jeho Drábek - velmi vtipné, kdyby ne smutné!)
http://www.proalt.cz/wp-content/uploads/2012/04/ProAlt_Kriticky_pruvodce.pdf
14. 04. 2012 | 12:18

Platan napsal(a):

rejpal
Aha. :-)
14. 04. 2012 | 12:19

v + f = s + 2 napsal(a):

duroy: tento vývoj se dal očekávat. Má představivost jde ještě dál, dojde ke zrušení technických služeb a ti samí zaměstnanci pracující dosud v ts za plat budou pracovat, aby dosáhli na podporu a nepřišli o placené zdravotní pojištění (sociální pojištění úřad práce nehradí).
Může následovat zrušení knihovnic a jejich nahrazení osobami z vpp, zhusta těmi samými.
14. 04. 2012 | 12:22

Občan napsal(a):

To Scarabeus:

Stát NEPLATÍ za nezaměstnané sociální pojištění.
Platí pouze nepatrnou částku zdravotního pojištění ve výši cca 800.- Kč/měs. a to pouze po dobu 3 let. Pokud do té doby nezaměstnaný nesežene nějakou obživu (což je u lidí 50+ takřka vyloučeno), nastává mu POVINNOST platit si ZP a SP SÁM, a to ve výši vyměřené "rentiérům" - tedy osobám bez zdanitelného příjmu.
Momentálně to je cca 2200.- Kč/měs. u ZP a cca 2800.- Kč/měs. u SP.

U SP ZATÍM funguje "ochranná doba", kdy po dobu tří let je nezaměstnanému započítávána "účast" na SP jednou třetinou a NEMUSÍ platit pojistné. Po třech letech o tuto "vymoženost" přichází.
14. 04. 2012 | 12:22

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Tak to skutečně ne :)

V podstatě se rozcházíme jen u slova "podřadná".

Myslím, že hlavní argumentační tah proti Drábkovým experimentům nanesl právě Duroy, který zmiňuje školu, která propustila uklizečky a bude využívat práce nezaměstnaných. Tak to považuji za naprosto nepřípustné a nebezpečné.

Daly by se takové případy vysledovat?
14. 04. 2012 | 12:28

Scarabeus napsal(a):

Český národ - národ metařů, bude jich tolik, že je Drábek bude moci vyvážet do ciziny. :-)

Na metaře není potřeba žádná škola. Proč jen ti současní a budoucí metaři jenom studují, to je přece úplně zbytečné! Těmto škůdcům státu, kteří nejsou schopni si najít práci, takže budou schopni, v Drábkových službách, pouze zametat, by se mělo studium zakázat, i jen SŠ nebo vyučení, zbytečně tak čerpají státní peníze, které pocházejí z daní snaživých, schopných a pracovitých podnikatelů jako je (nick) "SuP". Tím by se ušetřili i učitelé, hlavně jejich platy, část škol(budov) by se mohla "zprivatizovat", (nick) SuP by nemusel platit tak vysoké daně.
14. 04. 2012 | 12:29

Zdeněk Brom napsal(a):

Duroy:

Nebylo by možno získat podrobnější informace? Stálo by to za publikování jako důkaz, že Drábkům experiment nakonec bude nezaměstnané vytvářet.
14. 04. 2012 | 12:30

Scarabeus napsal(a):

Zdeněk Brom:

"zmiňuje školu, která propustila uklizečky a bude využívat práce nezaměstnaných"

Neplacená práce nezaměstnanost nepřímo navýšila.
14. 04. 2012 | 12:32

Scarabeus napsal(a):

Občan:

Dejte odkaz na paragrafy zákonů, je možné, že nemám, v této záležitosti, nejnovější informace.
14. 04. 2012 | 12:36

Občan napsal(a):

To Duroy:

Ono to půjde dál, je se to musí "poddat", aby si lidé "zvykli".

Moc se o tom nemluví, ale podobnou "veřejnou službu" již dnes vykonávají například mladí lékaři před první atestací. Aby ji získali, MUSEJÍ mít praxi. A protože špitály nas ně nemají peníze, uzavírají s nimi smlouvy třeba na 1/10 úvazku, přičemž mlaďasové pochopitelně slouží služby jako atestovaní lékaři - takže běžně 36ti i 48mihodinové. Některé "idumilné" nemocnice je nechávají zadarmo bydlet v různých kumbálech a poskytují jim nemocniční příděly, aby jim ve službě nepadali hlady, protože pracují naplno, ale skoro zadarmo.
Vrcholem dokonalosti je, že někteří slouží na odděleních sami a atestovaný lékař je řídí dálkově pomocí telefonu z domova.

Podobná situace je v advokacii - tam by Kybersadista mohl najít nápravu jistých "rezerv" svého systému - protože někteří mladí právníci, odpracovávající si povinnou praxi před advokátní zkouškou, za svou praxi nejenže nedostávají žádný plat, ale AK ještě PLATÍ!!!
Uznejte, že to by dovedlo Kybersadistův "sociální systém" ke hvězdným výšinám - nezaměstnaní by mohli mít evidenci a otrockou nucenou práci zpoplatněnu! Za "zprostředkování" by mohli platit "správní poplatek" třeba ve výši 1000.- Kč/měs. A to by bylo, aby nám nezaměstnanost "neklesla" na nulu...

Takže ano - je velmi pravděpodobné, že za metaři, pracovníky TS, popeláři, knihovníky, pracovníky pořadatelských služeb mohou budou brzy následovat učitelé, policisté, úředníci - prostě všichni stávající veřejní zaměstnanci. Proč by měli dostávat za práci plat, když ji mohou stejně dobře dělat i zadarmo a odvádět tak státu a společnosti vlasteneckou službu, jak prohlásila ta pipina z TOP09.

Vlastně by za práci nemusel dostávat plat skoro nikdo kromě managerů, poslanců a majitelů firem. Sice to udělá trošku binec v příjmech státu a maličko nám pomře hlady většina populace, ale zase stát i podnikatelstvo báječně ušetří. A o to přece jde...
14. 04. 2012 | 12:37

Scarabeus napsal(a):

Zdeněk Brom:

Neplacená práce zákonitě vytváří nezaměstnané. Proč za práci platit, když Drábek dodá své otroky, kterým se za práci platit nemusí? Když školy musí šetřit, neplacení zaměstnanci se řediteli školy hodí. :-(
14. 04. 2012 | 12:45

Scarabeus napsal(a):

Občan:

O extrémně nízkých platech mladých neatestovaných lékařů jsem také slyšel.
14. 04. 2012 | 12:48

Parabellum napsal(a):

Občan

Občane, zkuste mi vysvětlit jedno: NA CO je komu odborný růst v oboru, o který prokazatelně není zájem, nebo popřípadě silný převis uchazečů? Má z toho užitek společnost? Těžko. Ten postižený? Možná. Pak pokud mu to nenese peníze, pak jde zřejmě o jeho koníček. A za koníčky si všichni my ostatní platíme.

Jinými slovy, pokud učitelka nebo chemik přijdou o zaměstnání, pak to zřejmě bylo z důvodu, že o jejich práci není na trhu práce zájem, a zkusme si nalít čisté pálenice, do budoucna asi ani moc nebude - školstvéí je předimenzované, a chemický průmysl je v útlumu. Naopak, velké rezervy jsou v čistotě a upravenosti veřejných komunikací.

Takže učitelka či chemik mohou docílit osobnostního rozvoje v oblasti, která jim byla do té doby cizí, tedy třeba v ohánění se koštětem či krumpáčem - a že není možné dosáhnout rozvoje? Milý Občane, je rozdíl, pokud někdo skvěle vypucuje za šichtu 300 metrů chodníku, či předstírá činnost na 20 metrech chodníku.

A dále, SPROSTĚ LŽETE, pokud tvrdíte, že pracák za nezaměstnané neplatí zdravotní pojištění.
14. 04. 2012 | 12:53

Duroy napsal(a):

To Zdeněk Brom: Sledovat uvedené případy lze pouze z úřadu práe, anebo, pokud se občané dozví. Já tu informaci o uklízečkách mám zprostředkovanou, nepřímo však potvrzenou z parlamentních listů:

Švrčková z MPSV jí ale oponuje: “Veřejná služba zdaleka neznamená pouze zametání chodníku, jak je mnohdy vnímáno. Mezi veřejnou službu může patřit celá řada dalších činností, počínaje pomocí v obecní knihovně, řízení dopravy na přechodu pro chodce před školami, až po pomoc při pořádání kulturních akcí v obci.“ Zároveň ale uznává, že nezaměstnaní tuto práci vykonávají zdarma: “Veřejná služba je vykonávána osobami v evidenci uchazeče o zaměstnání, nebo osobami v hmotné nouzi. Za výkon veřejné služby nenáleží odměna,“ doplnila Švrčková.

Dodnes hlídali na přechodech u škol strážníci, o knihovnách snížení příspěvků na jejich provoz již bylo napsáno více než dost, a pomoc při organizaci kulturních akcí v obci, tak to je výsměch, když si představím pořadatele na vesnické tancovačce v ráci veřejné služby.... Smál bych se, pokud by to nebylo k pláči....
A více méně je Švrčkové výrok potvrzením, že po ořezání veřejných financí je placená práce nahrazována prací zdarma!
14. 04. 2012 | 12:54

Zdeněk Brom napsal(a):

Duroy:

Díky. Zkusím se něčeho dopídit.
14. 04. 2012 | 12:56

Občan napsal(a):

To Scarabeus:

Stát NIKDY neplatil za nezaměstnané SP. Vždy to byla pouze minimální částka ZP.
Na nezaměstnané se po skončení "ochranné doby" pohlíží jako na "osoby dobrovolně přihlášené". O dobrovolnosti však nelze vůbec uvažovat, protože sociálně "nepojištěný" (jedná se v podstatě o daň) nemá např. nárok na starobní důchod. Takže příbuzným a přátelům lidí bez jakéhokoli příjmu nezbývá nic jiného než platit jim to sami. Případně si na platby musejí nezaměstnaní vydělat prací načerno.

Více o sociálním pojištění zde:
http://www.cssz.cz/cz/pojistne-na-socialni-zabezpeceni/vyse-a-platba-pojistneho/
http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/ucast-na-pojisteni/dobrovolna.htm
14. 04. 2012 | 12:57

Parabellum napsal(a):

Scarabeus

A proč by měli ti kteří se vyučí v nějakém společenskovědním oboru vůbec pracovat, když šli studovat proto, aby pracovat nemuseli?

Pokud někdo vystuduje filosofii či kunsthistorii, pak to má jistě velmi dobře promyšlené, a nedělá to kvůli obživě, ale třeba proto, aby vzděláním ve společenských vědách (protože byl blbej na matyku, nebo jej nebavila) oslnoval na party a rautech bankéřů a naftařů. No, a pokud někdo neoslnuje, a práce pro něj pochopitelně není a často ani neexistuje profese, kterou by dotyčný mohl vykonávat, čiže vzdělání dotyčného není kvalifikací, pak holt ten dotyčný se musí rekvalifikovat na takovou práci, kteá je potřeba, a na kterou zároven kvalifikačně stačí, například ohánění se koštětem.
14. 04. 2012 | 12:58

Zdeněk Brom napsal(a):

Parabellum:

Předimenzované je především střední a vysoké školství.

Základní školy jsou v jiné pozici.
14. 04. 2012 | 13:00

Platan napsal(a):

Scarabeus napsal(a):
Zdeněk Brom:

Neplacená práce zákonitě vytváří nezaměstnané. Proč za práci platit, když Drábek dodá své otroky, kterým se za práci platit nemusí? Když školy musí šetřit, neplacení zaměstnanci se řediteli školy hodí. :-(
14. 04. 2012 | 12:45

Také zvyšování důchodového věku bude dále zvyšovat nezaměstnanost... A hodnota práce bude dále klesat.
Ano, už se začíná rýsovat, k čemu to celé má směřovat... Pokud tady vedle sebe koexistovaly dva konkurenční systémy, tak byl ten, který nám tu teď jako jediný zůstal, "držen na řetězu". Nyní, zdá se, nastává čas ho z řetězu "nenápadně" uvolnit...
14. 04. 2012 | 13:01

Scarabeus napsal(a):

Občan:

O zdr. pojištění(jen 3 roky) je v odkazech také? Budu to mít čas číst až večer.
14. 04. 2012 | 13:02

Parabellum napsal(a):

Občan

Zkusme to dopřesnit - stát sice neplatí za nezaměstnané SP (proč by také měl, SP se platí z příjmu),ale pravdou je, že podpůrčí doba se započítává koeficientem 0,8 do nároku na penzi a z nepodpůrí doby se započítává 1 rok s koeficientem 0,8 do 50 let věku, a 3 roky s koeficientem 0,8 nad 50 let věku.

Takže i evidence na UP částečně přispívá k posouzení nároku na důchod, a tím i na jeho případnou budoucí výši - je rozdíl brát byt malou penzi, nebo sociální dávky.
14. 04. 2012 | 13:05

Parabellum napsal(a):

Zdeněk Brom

Souhlas pane Brome, ale na druhé straně učitel s kvalifikací pro střední školu má zároven kvalifikaci na to učit na druhém stupni základky - a pokud dojde k optimalizaci síte ZŠ a našlápnuto na to je, pak to částečně vyřeší i nekteré chybějící aprobace zejména na druhých stupních ZŠ.

PS. Už Vás začínách chápat ve vašem postoji k nicku Vlk.
14. 04. 2012 | 13:08

Parabellum napsal(a):

Duroy

Normální chlap má z dob bolševika za sebou 2roky veřejné služby v maskáčích a atombordelu.
14. 04. 2012 | 13:10

SuP napsal(a):

Scarabeus (česky hovnivál) -
Jste pane na omylu. Nevadí mi platit vysoké daně. Vadí mi platit nízké daně, protože to znamená, že jsem prd vydělal. Až někdy tuto logiku pochopíte, budete se podobným soutěžím o "největší zveřejňenou pitomost" taky jen smát, nebo aspoň usmívat.
A co se týká toho "vadění placení", na daních mi skutečně vadí, jakým způsobem je jimi mrháno "napříč politickým spektrem".
14. 04. 2012 | 13:12

Zdeněk Brom napsal(a):

SuP:

Cituji: "A co se týká toho "vadění placení", na daních mi skutečně vadí, jakým způsobem je jimi mrháno "napříč politickým spektrem".

To je podstatné sdělení, které sdílí mnozí, kterým nevadí, že daně platí, ale jak se s nimi nakládá.
14. 04. 2012 | 13:16

Občan napsal(a):

To Scarabeus:
Jééé, Vy se naotravujete :o)))

Něco je tady: http://www.vzp.cz/platci?segment=stat
http://www.mesec.cz/dane/zdravotni-pojisteni/pruvodce/

Trošku mě tam zarážejí ty částky, protože od VZP a ČSSZ jsme dostali informaci o POVINNOSTI hradit více než dvojnásobek u osob bez zdanitelného příjmu. Na ČSSZ nám dokonce spočítali, jak se částka progresivně zvyšuje každým rokem!
14. 04. 2012 | 13:17

Zdeněk Brom napsal(a):

Parabellum:

Tato vláda cíleně pracuje na likvidaci II. stupně na menších obcích a vzniku paralelní sítě placených soukromých ZŠ, které budou pochopitelně dostávat i statní dotace.
14. 04. 2012 | 13:18

Platan napsal(a):

SuP napsal(a):
Scarabeus (česky hovnivál) -
Jste pane na omylu. Nevadí mi platit vysoké daně. Vadí mi platit nízké daně, protože to znamená, že jsem prd vydělal. Až někdy tuto logiku pochopíte, budete se podobným soutěžím o "největší zveřejňenou pitomost" taky jen smát, nebo aspoň usmívat.

Dokud ale vaši otevřenou mysl "nazakalí" povědomí o rozdílu mezi relativní a absolutní kvantifikací, budete ve výše jmenované soutěži také horkým favoritem... :-)
14. 04. 2012 | 13:21

SuP napsal(a):

Platan -
Když jsem 3.září 1956 šel poprvé do školy, měl jsem před sebou několik možností. Být metařem nebo strojním inženýrem byly jen dvě z nich. Dodnes nechápu, proč jsem si nevybral tu první. Asi za to mohou mí rodiče. Jak to bylo u vás?
14. 04. 2012 | 13:36

Tý jo napsal(a):

Jednoho člověka, který pracuje takzvaně načerno znám - realita je ale taková, že práci díky svým omezeným fyzickým silám není schopen sehnat - nikdo ho totiž nezaměstná na 2 hodiny denně, které by zvládnul. Tak bere sociální dávky (přesněji řečeno o ně každý měsíc poníženě prosí na úřadech, kde ho stejně mají za podvodníka) a k nim si přividělává v rámci svých velmi omezených možností (tak 1000 Kč týdně - i to je dle nových pravidel pana Drábka nezákonné).
Je totiž člověk, kterému v rámci úsporných opatření sebrali invalidní důchod.
I s tím přivýdělkem načerno se neustále potácí na hraně fatálního zadlužení, nemá na telefony, na holiče, teď dostal vyúčtování za plyn doplatit 6000Kč - takový roční doplatek je pro něj finanční katastrofa. Snaží se žít normální život takový, jaký vedl když měl nárok na invalidní důchod - ale neustále je v ohrožení, že se octne mezi bezomovci a kriminálníky někde na ubytovně - jen proto, že se úředním rozhodnutím náhle uzdravil - znám ho zblízka a vím, že pracovat opravdu nedokáže a invalidní důchod by měl mít, zbavení invalidního důchodu u takových lidí je vpodstatě kriminální čin.
14. 04. 2012 | 13:38

Platan napsal(a):

SuP-

No dobrá, tak to byste tedy trojčlenku znát měl. Zřejmě se jednalo jen o drobný "drop out"...

Jak to bylo u mě? Mě se nechtělo tolik rýsovat (o nějakém CADu tehdy ani ponětí) a tak jsem si vybral elektro. No taky jsme trochu rýsovali... :-)
14. 04. 2012 | 13:52

Občan napsal(a):

To Tý jo:

Tak to má ještě docela kliku (myslím to hořce ironicky), že už propadl do systému socdávek a není evidován na ÚP. Protože kdyby byl evidován, pak by se mu Drábek postaral o ještě svižnější "uzdravování" a poslal by jej na ulici zametat kakance a vajgly. Eventuálně by to mohl sbírat ručně, pokud neudrží koště a lopatu.
"Sousedově" manželce (z vedlejší vesnice) zachránilo invalidní důchod to, že ji rovnou od posudkové komise, kde se rozhodovalo o odebrání ID, odvezla RZS rovnou na ARO. Má roztroušenou sklerózu a posudkářům připadala na PID příliš mladá (je jí "teprve" 41 let) a zrovna i dostatečně zdravá (do jednačky "přišla jen" o berlích místo na vozíku). Chování posudkářů ji rozrušilo natolik, že přestala dýchat a museli jí zavolat RZS. Nemocnice dodala další důkazy o tom, že její nemoc je skutečně nevyléčitelná a ve stádiu, kdy již ohrožuje její život - a teprve poté posudková komise rozhodla, že paní tedy holt asi nesimuluje a že jí tedy ten PID nechají. Nicméně musí na přezkum každé dva roky, protože co kdyby se nějakým zázrakem náhle uzdravila...

Velice Vám rozumím - "život" nemocných lidí se stal v téhle zemi peklem :-(
14. 04. 2012 | 13:55

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Nu a jsme u dalšího problému. Zmiňovaní lidé jsou ohrožení chudobou.

Na druhou stranu ale žije mladík, který se po ZŠ neobtěžoval ani ničím vyučit, ale už má rodinu, tlačí si kočárek oblečen podle poslední módy a ohrožen se necítí vůbec ničím.

Stejně tak jsem nastupoval do vlaku ČD společně se skupinkou mladých mužů, kteří před nástupem pokuřovali a ukazovali si, co se naučili nového v oblasti karate, či co. Ve vlaku ale vytasili průkazky tělesně postižených a měli slevu.

Systém je nějaký porouchaný.
14. 04. 2012 | 14:03

SuP napsal(a):

Platan -
Vám se klidně přiznám. Tomu šťouchu se zakalenou myslí jsem neporozuměl. (Měl jsem na mysli daně z příjmu, ne daňové zatížení celkově. Tak nevím, kde naznačuju neznalost trojčlenky?)
;-)
14. 04. 2012 | 14:06

jo napsal(a):

Debatu je třeba zjednodušit. Když bylo dostatek práce, tak nebylo potřeba těchto nesmyslů a šikonózních praktik, aby lidi pracovali. Jednoduše měli kde! Nyní je míst málo, a tak je lepší je šikanovat, aby se nám statistika nezaměstnaností snížila, nikoliv nástupem lidí do práce, ale jejich odhlašováním z úřadu práce a "dobrovolnou" prací zdarma. Nehledě na to všechno, co takový člověk odvedl státu a jak se k němu pak stát zachoval.
14. 04. 2012 | 14:07

Občan napsal(a):

Jen by mě zajímalo, kolik nezaměstnaných z nejohroženějších skupin zaměstnala třeba taková o.p.s. Gender Studies nebo o.s. Ekumenická akademie. Protože na fotkách vidím jen mladé lidi tak do 35ti let - a když se začtu do jejich profilů, je to samý "manager" a "koordinátor", případně "proudžektmany-žer".

Na své "proudžekty" dostávají totiž docela bohaté státní dotace (jen dle CEDR):
Ekumenická akademie v letech 2008-2011 celkem 3 300 000.- Kč
Gender Studies v letech 2005 - 2010 celkem 54 500 000.- Kč
14. 04. 2012 | 14:12

SuP napsal(a):

Zdeněk Brom -
Nejen s těmi průkazy. On je "porouchaný" hlavně v tom, že (např.) se tu mnozí rozčilují nad říležitostá "zametat kakance a vajgly", což je práce, kterou je nutno zajistit a dobrovolně ji už nikdo dělat nechce, ale je jim úplně jedno, že každej kakanec i vajgl je NĚČÍ! Myslím tím, že kdyby kolem nás nenarůstal všeobecný a zbytečný bordel, který nikdo nechce uklízet ani za peníze, asi by nikoho nenapadlo, že by šlo nějakým způsobem k tomu někoho donutit.
14. 04. 2012 | 14:15

rejpal napsal(a):

Občan
nezlehčujte prosím vědy genderové. Jen ty nám pomohou povznést se na vyšší level.
14. 04. 2012 | 14:15

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

V těchto institucích jsou lidé, kteří věří, že oni nikdy staří nebudou.

Stejně tak práce rukama je pro ně znamení společenského neúspěchu. Proto ty názvy pozic. Zažil jsem řadu projektů a tam to bylo běžné.

Jenom si tak říkám, kamže ae podějí, až evropské peníze přestanou tak hojně pršet.
14. 04. 2012 | 14:16

SuP napsal(a):

Občane -
Nezáviďte! Jsou to NEZISKOVKY, tak z toho nic nemají!!!

Že vy jste ombudsmann-amatér?
14. 04. 2012 | 14:19

Zdeněk Brom napsal(a):

SuP:

Cituji: "...každej kakanec i vajgl je NĚČÍ!"

Ano, neúcta k okolí a nepořádnost narůstá do velkých rozměrů. Stačí pozorovat jenom taluty v okolí silnic atd.

I tady ale najdeme částečný zdroj. Velký multiplexy na zábavu přímo vnucují mladým lidem myšlenku - dělej nepořádek, zajistíš práci. No a oni si na to tak snadno zvyknou i mimo.
14. 04. 2012 | 14:20

Občan napsal(a):

Zdeněk Brom napsal(a):

Oni nejsou "ohroženi chudobou" (ta P-C novomluva je opravdu odporná), oni jsou na dně. Existenčním i společenském.

Co se toho mladíka týče - já jsem četl všechny výroční zprávy chanovské ZŠ, co na ní učí jedna zdejší blogerka. Až na vyjímky hodlají každoročně její "absolventi" následovat své rodiče a žít na socdávkách. Z deváťáků pravidleně projevuje zájem o SŠ jeden, max. dva, a necelá třetina se chce alespoň vyučit. Ovšem všichni si vyžádali kontakty na ÚP. Myslím, že k tomu není co dodat...

Co s tím bych věděl. Ale protože by to bylo politicky nekorektní, nechám si to raději pro sebe. Přitom by nešlo o žádné násilné řešení, jen o zavedení alespoň minimální disciplíny a zásluhovosti (což je ostatně tvrdě vymáháno u bílých).

Totéž platí k tomu druhému příkladu.

Ano - systém je nejen porouchaný, ale úplně zvrhlý. Trestá a šikanuje POUZE ty, co po léta platili daně a povinné odvody. A nově jim navrch ukládá nucené otrocké práce; zatímco těch, co nikdy v životě nepracovali (ačkoli mohli), že ten zločinný systém vůbec nedotkne.
14. 04. 2012 | 14:27

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Takže můžeme konstatovat, že žijeme v diktatuře nového typu.
14. 04. 2012 | 14:32

SuP napsal(a):

Chodím teď mnohem víc do lesa, protože s tou otylostí z dobrého bydla jinak bojovat neumím (nebo nechci). Všiml jsem si, jak se od posledního tání sněhu zase začínají objevovat hromady odpadků, které na několik let prakticky zmizely. Nejen na místech, kde je lze snadno vyhodit z auta. A to prosím obce zřídily kontejnery na třídený odpad - ZADARMO, sběrné dvory - ZADARMO, přistavují kontejnery na zahradní odpad ZADARMO, ...
Proč to sem tahám? Některé příspěvky mi ty hromady cizího hnoje připomínají.
14. 04. 2012 | 14:36

Platan napsal(a):

SuP-
Zřejmě jsem tedy zcela nepochopil, jakou daň jste měl na mysli. "Trojčlenku" jsem použil jen jako symbol triviálních znalostí.
14. 04. 2012 | 14:48

Občan napsal(a):

To SuP:

Oni by lidé ty bobky a vajgly klidně i uklízeli - ZA PENÍZE. ZA SLUŠNÝ PLAT.
A jak už jsem asi stokrát napsal - tyhle práce by měly být "rezervovány" pro lidi bez jakéhokoli vzdělání - tedy pro ty, co nedokončili ani ZŠ nebo jsou mentálně retardovaní a NEMOHOU dělat kvalifikovanější práci. Protože i takovíhle tvorové se potřebují nějak živit a je pro ně lepší, když se dostanou trochu ven z baráku.

Pokud jsou vzdělaní/kvalifikovaní lidé NUCENI (ať už systémem, nebo okolnostmi) dělat práce vhodné pro nekvalifikované a nevzdělané, tak ČÍM se mají ti jednodušší vlastně živit?
Budeme je zabíjet jako to dělali nacisté? Nebo je necháme pochcípat hladem? Či jim postavíme lágry a tam je necháme dožít na polévce a náhražkové bryndě?

Na západě se už pár let mluví otevřeně o tom, že tlak na "vzdělanostní společnost" byl vlastně jen pokusem o odklad řešení rostoucí nezaměstnanosti, který naprosto selhal. Že onen odklad prodlužováním doby studia nic nevyřešil, protože práce stejně není. Že se jen zvýšila frustrace mladých lidí a jejich zadluženost tam, kde si MUSELI na studia půjčit. Takže teď tu máme vedle nezaměstnaných dělníků, řemeslníků, prodavačů a dalších profesí ještě zástupy mladých lidí s VŠ a SŠ, kteří buď nezavadí o práci nebo dělají práci zcela nekvalifikovanou.

Připadá Vám snad normální, že tady dělají uklizečky, kuchařky a prodavačky ukrajinské učitelky, zdravotní sestry a dokonce i VŠ profesorky? Nebo že na stavbě potkáte ukrajinské AKADEMIKY, pracující jako přidavači (ty jsem osobně potkal); že u Krupky zase hákují na polomech ukrajiští policajti a dokonce lékaři, přičemž čeští dřevodubci nemají práci?
Že to je pravda, se ukázalo právě teď, ale nikdo neví, co s tím. Sice máme mraky
14. 04. 2012 | 14:48

Scarabeus napsal(a):

Občane,

buďte rád, že něco víte lépe, přesněji, můžete ostatní poučit. :-) Tuto záležitost jsem studoval už před nějakým časem, navíc zběžně.

SuP:

příspěvek 14.04.2012 12:29 byl myšlen ironicky. :-)

"na daních mi skutečně vadí, jakým způsobem je jimi mrháno "napříč politickým spektrem""

To vadí úplně každému, daně platí i největší "socky", DPH při nákupu.

Zdeněk Brom:

"Systém je nějaký porouchaný."

To je, ale jinak než naznačujete.

On i Drábek rád nepřímo argumentuje lidmi, které jste zmínil, aby odůvodnil své experimenty.

Když lidé na demonstraci vykřikují "cikáni do práce", tak Drábek nepřímo tvrdí "vždyť to chci naplnit". Když je Drábek v TV diskusích oponenty "přitlačen", vytáhne Šluknovský výběžek a nepřímo tvrdí, že on stav, který se lidem nelíbí, napraví, v odkazu čas 3,41-4,17; 5,00-5,32; 19,22-20,04.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10175540660-mate-slovo/211563230800037-mate-slovo-s-m-jilkovou/
14. 04. 2012 | 14:48

Občan napsal(a):

Pokr.:
Sice máme mraky SŠ a VŠ vzdělaných lidí (to je ten fiktivní odklad), ale nemáme pro ně ani nekvalifikovanou práci, ani sociální dávky.

CO s těmi zástupy, které chtějí jíst, ale nemají si JAK na to jídlo vydělat???
14. 04. 2012 | 14:51

Jana Pechová napsal(a):

Blažena Švandová
Děkuji za odkaz, přesto - až se budu chtít probírat touto reformou, najdu si objektivní zdroj. Názory si chci dělat sama, ne vycházet z něčích teorií.

Do diskuse jsem se zapojila jako člověk, který nezná podrobnosti, ale vyjadřuje se k principu: tedy, zaměstnávání lidí, pobírajících podporu. S tím souhlasím, protože je to ve více ohledech správné a důležité.
Ostatně, mluvily o tom téměř všechny předchozí vlády, ale žádná to nikdy nedotáhla. Skutečně se do toho vložila až tato vláda. A já neříkám, jestli to dělá více či méně nepovedeně, jen konstatuji, že to dělá, což jí do jisté míry slouží ke cti.
14. 04. 2012 | 14:58

Scarabeus napsal(a):

Občane,

většině nezaměstnaných by, za to zametání atd., stačila i zák. min. mzda, případně 1 Euro/hod. jako v Německu, ale toho se od Drábka sotva dočkají.
14. 04. 2012 | 15:00

Scarabeus napsal(a):

Jana Pechová:

"A já neříkám, jestli to dělá více či méně nepovedeně, jen konstatuji, že to dělá, což jí do jisté míry slouží ke cti."

Nacisti a komunisti to dělali, v mnoha parametrech, ještě "lépe" než Drábek, za nich byla nezaměstnanost nulová, sloužilo jim to, do jisté míry, ke cti?
14. 04. 2012 | 15:10

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:
Cituji: "Na západě se už pár let mluví otevřeně o tom, že tlak na "vzdělanostní společnost" byl vlastně jen pokusem o odklad řešení rostoucí nezaměstnanosti, který naprosto selhal."

S tím mohu souhlasit.
14. 04. 2012 | 15:15

Jana Pechová napsal(a):

Scarabeus
Udělal jste věc, na kterou jsem alergická - vytrhnul jste větu z kontextu.
"Ostatně, mluvily o tom téměř všechny předchozí vlády, ale žádná to nikdy nedotáhla. Skutečně se do toho vložila až tato vláda..."
Toto je součást onoho vyjádření. Nelze ji oddělit a stavět na tom kontrukce.
Ukázal jste naprosto typický demogogický přístup.
14. 04. 2012 | 15:19

Zdeněk Brom napsal(a):

Jana Pechová 14. 04. 2012 | 15:19:

To je standardní postup dotyčného.
14. 04. 2012 | 15:23

český maloměšťák napsal(a):

SuP napsal(a):
Chodím teď mnohem víc do lesa, protože s tou otylostí z dobrého bydla jinak bojovat neumím (nebo nechci). Všiml jsem si, jak se od posledního tání sněhu zase začínají objevovat hromady odpadků, které na několik let prakticky zmizely. Nejen na místech, kde je lze snadno vyhodit z auta. A to prosím obce zřídily kontejnery na třídený odpad - ZADARMO, sběrné dvory - ZADARMO, přistavují kontejnery na zahradní odpad ZADARMO, ...
Proč to sem tahám? Některé příspěvky mi ty hromady cizího hnoje připomínají.
14. 04. 2012 | 14:36
------------
Lež. Sběr, svoz a likvidace odpadu není zadarmo. Vždy to někdo musí zaplatit - v tomto případě je to ve většíně případů skrze paušál - tkzv. poplatek za odpad.
Stejná demagogie jako ta, že školství či zdravotnictví je zadarmo.

Takže hnůj. Zamoření diskuzního prostoru odpadem.

Autor by si měl vypláchnout klábosnici chlorem a sklopit na čas uši.
14. 04. 2012 | 15:39

Jana Pechová napsal(a):

Zdeněk Brom
Zdravím vás, pane Brome a dodatečně děkuji za vyjádřený postoj k 'podřadné' práci.
Tam jsme určitě na stejné lodi. A kde na té jedné lodi nejsme, tam bych se s vámi diskutovat nezdráhala. Se slušným člověkem - jakým se mi jevíte - nikdy není problém najít společnou řeč.
Dost dobře nerozumím tomu, jak se mohou někteří lidé na jednu stranu stavět do role ochránců všeho sociálna, ale souběžně vykládat o tom, jak jsou oranžová vesta a koště ponižující.
14. 04. 2012 | 15:46

Jana Pechová napsal(a):

český maloměšťák
Pan SuP nepsal, že svoz a likvidace odpadu je zadarmo, ale že to můžete díky obcím odložit zadarmo.
S tím paušálem nemáte pravdu. Obce totiž za separovaný odpad dostávají peníze, čímž se tyto aktivity zpravidla hradí.
14. 04. 2012 | 15:52

Scarabeus napsal(a):

Jana Pechová:

Když myslíte, že jsem vytrhnul větu z kontextu, tak proberu všechny věty, které jste označila za kontext.

"Ostatně, mluvily o tom téměř všechny předchozí vlády, ale žádná to nikdy nedotáhla."

Politici, ze všech politických stran, toho nakecají, zvláště před volbami, ale pokud se jedná pouze o slova(politiků), tak už je dávno neberu, až na nějaké výjimky, vážně.

"Skutečně se do toho vložila až tato vláda."

Ale jak se do toho vložila? Podle mého názoru, nejen mého(na demonstracích, které zaplnily náměstí, se hodně účastníků ozývalo proti Drábkovým experimentům), si takové "vložení" měla vláda odpustit, výsledkem je 'samá škoda, žádný užitek'. Je to obrazně(jen obrazně) něco obdobného jako by někdo (pouze) žvanil o vaření a nějaký packal typu Drábka by se do toho vložil a vařící vodou by opařil strávníky. :-)

Zdeněk Brom:

Pane učiteli, nepomlouvejte, Vaše pomluva je navíc pouze účelová, nepřímo ve Váš prospěch.
14. 04. 2012 | 16:06

Zdeněk Brom napsal(a):

Jana Pechová:

Osobně to docela chápu. Po řadě rozhovorů s pěmtníky doby před válkou a hlavně se svým dědečkem jsem mnohé pochopil.

Dříve platilo, že chudoba cti netratí. I lidé z nuzných poměrů si uměli sami sebe vážit. Společnost ještě nebyla tak drcena konzumním šílenstvím a hlavním cílem bylo žít čestně a postarat se sám o sebe. Nebylo vše ideální, byl to velmi tvrdý život, kdy se každý musel skutečně postarat sám o sebe. Pak, v nouzi nejvyšší, nastupovala obec. Teprve potom stát.

Dnes práce rukama, uklidové práce, dokonce i řemeslo jsou nahlíženy jako nehodné 21. století. Chceme luxus, dovolenou u moře ....užívej dnes, plať potom... a ne se hrabat v odpadcích.

Proto chci, aby moji žáci viděli, že i učitel zametá třídu, vytře podlahu. chodí uklízet město atd. Je to samozřejmě, zatím, dobrovolná činnost.
14. 04. 2012 | 16:15

Scarabeus napsal(a):

Jana Pechová, Zdeněk Brom:

Žádná práce není podřadná, ale některá práce může být zbytečná a ponižující, vysvětlení najdete ve filmu Pahorek, pokud jste neviděli.
http://www.csfd.cz/film/6200-pahorek/

Můj pocit(jen pocit, konkrétní důkazy nemám) je, že právě o takové "zaměstnávání" nezaměstnaných, ve stylu "Pahorek", se snaží Drábek.
14. 04. 2012 | 16:17

Scarabeus napsal(a):

Zdeněk Brom:

"Proto chci, aby moji žáci viděli, že i učitel zametá třídu, vytře podlahu. chodí uklízet město atd."

Máme to tady, v obměně, opět? Pravidla platí pro všechny, ale jen v případě takových prkotin jako je vypnutí mobilu?

Pokud chcete být pro své žáky vzorem, tak to budete muset přidat, to nestačí se potrestat za nevypnutý mobil, uklízet třídu/školu a město.
14. 04. 2012 | 16:24

rejpal napsal(a):

Scarabeus
Nevíme, co se děje v hlavách alternativních myslitelů. Stejně jako nevíme, co se děje v hlavách mimozemšťanů. Neumíme se naladit.
14. 04. 2012 | 16:26

Scarabeus napsal(a):

rejpal:

Co když se někdo, alespoň částečně, naladit umí? Nemyslím na mimozemšťany, i když Paroubek na ně asi naladěný byl, chtěl s nimi vládnout. :-)
https://www.youtube.com/watch?v=ACjqr-174Ro
14. 04. 2012 | 16:33

Jana Pechová napsal(a):

Scarabeus
Musím znovu zopakovat - nikde nehodnotím, jak to ta vláda dělá, pouze říkám, že se na rozdíl od ostatních, kteří o tom stále mluvili, do toho pustila.
Na hodnocení nemám dost informací. V těchto diskusích takové informace většinou ani nenacházím.
14. 04. 2012 | 16:36

rejpal napsal(a):

Scarabeus
Třeba jsou mezi politiky mimozemšťané roztroušení po různých stranách. To by bylo vysvětlení.
14. 04. 2012 | 16:37

Scarabeus napsal(a):

Jana Pechová:

Co znění zákonů? To nejsou informace?

Jednou ze základních informací je zákon o zaměstnanosti, tam už byste nějaké informace najít mohla.
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zamestnanost/
14. 04. 2012 | 16:43

český maloměšťák napsal(a):

Jana Pechová
A ty peníze , co obcím chodí - ty se berou kde ? Co myslíte ?
Nosí je v pytlích Děda Mráz ?

Hmm - takže Vy poplatky za odpad neplatíte...takže celý proces od přistavení prázdného kontejneru přes jeho svoz do Sběrného dvora až po opětovné přistavení kontejneru - to je vše hrazeno z peněz za separaci odpadů, které obcím posílá Děda Mráz.

MIlá paní, finanční podpora přes SFŽP je pouze jedním cash flow, kterým obce financují své odpadové hospodářství - a i ta jde z peněz OBČANŮ. Takže si své poučky o tom, že obce tuto službu poskytují ZADARMo - strčte za svůj milostivý klobouk.

Dle oficiáloních údajů pak lžete i Vy /asi falešné kamrádství nebo hloupost...to nechám na jiných/ :

http://www.czso.cz/cz/cr_1989_ts/0206.pdf

Jak vidno - tak přes 70 % váhu mají v oblasti investic vlastní rozpočtové prostředky obcí - a ty, jak známo, Děda Mráz nenosí....ale platí je povinné osoby - tedy občané...většinou formou poplatku.

------------
Vždy to ale bude zejména o vzdělanosti a etických hodnotách - co znamenají pro daného producenta odpadu. Jak on vidí sebe coby součásti přírody a zda uznává společnost a její dlouhodobé cíle, či zda si myslí, že výhodnějším je pro něj usilovat o svůj separátní cíl a to i např. i za cenu neseparování odpadu.
http://vasek.mysteria.cz/soubory/Komunalni%20odpad%20jako%20socialni%20problem.pdf
14. 04. 2012 | 16:44

Jana Pechová napsal(a):

Zdeněk Brom
Já mám s otázkou odměňování za práci dost velký problém, ale řešení neznám.
Vnímám, že každý z nás přišel na svět s nějakými schopnostmi a ty by měl využívat ve prospěch druhých.
Spíš než gáži přímo úměrnou výši IQ bych ráda našla způsob, jak odměňovat úměrně významu té práce pro druhé.
Leckterá uklízečka by pak mohla mít plat vyšší než ředitel :-) Hezký sen, že?
14. 04. 2012 | 16:48

český maloměšťák napsal(a):

"...Musím znovu zopakovat - nikde nehodnotím, jak to ta vláda dělá, pouze říkám, že se na rozdíl od ostatních, kteří o tom stále mluvili, do toho pustila.
Na hodnocení nemám dost informací.V těchto diskusích takové informace většinou ani nenacházím...."

Aha - už je to celkem jasné...odkud vítr vane.
Paní Pechová sem přišla zabít nudu - proč ne...taky to tak dělám.

Ale přicházet sem neunformován a pak zde žádnou(ve směru usnadnění porozumění) informaci nenacházet...tak to už je spíše chování dítětě - ve směru zabíjení nudy.

" Ničemu nerozumím, ale baví mě to a to přesto, že i po konci této záíbavy jsem opět na začátku".

To je na hlavu.
---------------
Tím, že se někdo do něčeho pustí - tím v podstatě jen dokazuje, že není mrtvý či znehybněný nějakou chorobou, alkoholem či drogami.
To nemá samo o sobě žádný kulturní význam.
Nula.
Nic.

Tím, že Kristus přijel na oslu do Jeruzaléma - tím se pranic nevyřešilo. Až pak - až co udělěl jisté věci a lidé okolo něj a pak i další...usoudili, že to má kulturní popř. umělecký význam.

Maucta - jdu ven.
14. 04. 2012 | 16:53

Scarabeus napsal(a):

Jana Pechová:

"nikde nehodnotím, jak to ta vláda dělá, pouze říkám, že se na rozdíl od ostatních, kteří o tom stále mluvili, do toho pustila"

To Vám stačí, že se do toho někdo nějak(to nehodnotíte) pustil? Nebylo by lepší, aby se do toho raději nepouštěl, aby raději(jako ostatní) o tom pouze mluvil? Když se do toho pustil takto? To Vy ale nehodnotíte, ale plná náměstí, poměrně nedávno, hodnotila.
14. 04. 2012 | 16:54

Jana Pechová napsal(a):

český maloměšťák
Platím poplatky za odpad. Platím za svoz a likvidaci komunálního odpadu. Toho, co vyhodím do popelnice. A protože velmi poctivě třídím, určitě platím v paušálu i za ty, kteří netřídí.

Protože separovaný odpad je jiná položka. Ten se dál prodává zpracovatelům a získané peníze se vracejí zpět do odpadového hospodářství.
Tím samozřejmě neříkám, že peníze nosí děda mráz. Ale že kdyby všechno končilo na skládkách, už dneska platíte za odpad daleko víc.
14. 04. 2012 | 16:59

Jana Pechová napsal(a):

Scarabeus
Budete-li čekat na ideál, nedočkáte se.
14. 04. 2012 | 17:04

SuP napsal(a):

Scarabeus -
Vy jste taky pěknej rejpal. Nebudeme řešit ironii, ale abyste nebyl v nejistotě :-) Platím daně (nevadí)- myšleno daň z příjmu.
Mrhají daněmi - (vadí) právě proto, že je platí všichni, i chudí.
Na druhé straně si zase nemyslím, že by chudí daně ze spotřeby platit neměli stejně jako ostatní.
14. 04. 2012 | 17:06

Zdeněk Brom napsal(a):

Jana Pechová:

Tím odměňováním se dostáváme na další zajímavou úroveň.

Vůbec mi nevadí, když lékař specialista, špičkový operatér, bere vysoký plat. Nevadí mi to ani u manažerů, jejichž podniky prosperují atd.

S čím mám ale problém, jsou přemrštěné platy některých sportovců, ředitelů, jejichž podniky krachují atd. Tady bych klidně uklízečce dal větší plat.

Cituji:"Vnímám, že každý z nás přišel na svět s nějakými schopnostmi a ty by měl využívat ve prospěch druhých." S tím souhlasím. Bohužel je to poněkud těžko slučitelné se současným modelem společnosti. Ale třeba se jednou vrátíme k normálnímu stavu.
14. 04. 2012 | 17:06

český maloměšťák napsal(a):

Jana Pechová
Od jisté fáze diskuzní nitě je mi zcela lhostejné, co si myslíte a co predikujete.

Hezký den.
14. 04. 2012 | 17:22

Zdeněk Brom napsal(a):

český maloměšťák:

Jak je venku? :)
14. 04. 2012 | 17:28

český maloměšťák napsal(a):

Jana Pechová
Apendix/také osobní vyznání...i když nevím proč.../ :
Já separovaný odpad vozím autem několik km - na sběrné místo.
Neb místní páni z radnice poplatek vybírají - mnoho však se nestarají.

Co tak nahnat na sběr odpadu po českých luzích, lesích a loukác...co tak nahnat tam ty nezaměstnané ? SuP by jim mohl dělat dispečera a vy řídit cash flow ...

Fakt už musím - mějte se, SSI /selektivní sociální inženýři/.
14. 04. 2012 | 17:28

SuP napsal(a):

Občan -
Obávám se, že nedostatek místních lidí na "podřadné"(pro zjednodušení - každý ví, které) práce vznikl zejména činností takových věrozvěstů jako jste vy. Potkávám vás tu už asi 2 roky a jen vy tady pořád hlásáte to heslo - Když za peníze, tak za DŮSTOJNÝ PLAT! Beze snahy specifikovat, co je důstojný. A protože tahle vaše skupina profesionálních dobrodějů způsobila neadekvátní výši sociálních podpor, přebily sociální dávky motivaci k práci. Přebily jí tím, že lidi, co toho mnoho neumí nebo nemohou, v rámci hesel o "důstojné mzdě" nevědí, co si za práci říct, protože v záloze mají stejně hodnotné dávky. Ale protože se práce udělat musí, chopili se jí zahraniční vzdělanci, protože doma to měli ještě mnohem horší.
Co se týká té odložené nezaměstnanosti, to je teze, kterou jsem tu v rámci bezplatného rozšiřování všeobecného vzdělání uváděl už v roce 2006. To když sosani před volbami slibovali, že každému poskytnou VŠ zadarmo. (nechytejte mě za slovo, vím, že to přesně tak neříkali).
Nicméně Občane, když jste tak zběhlý v těch předpisech pro poskytování státních příspěvků, možná by nebylo od věci, kdyby se Vám chtělo trošku upřesnit, proč mnozí spoluobčané z dávek mohou žít již v několika generacích a jiným je problém vyplácet podporu v nezaměstnanosti, aniž by se za ni nepožadovala alespoň symbolická pracovní činnost? Předpokládám, že když tu tak ostře brojíte, že to budete vědět?
Na závěr bych ale chtěl i k vašim námitkám podotknout, že pokud by Drábkem požadované práce byly protiprávní, určitě je dají sosani k Ústavnímu soudu a ten je zruší. A púoklud je protiprávními neshledá, je to právo vlády stejně jako je právo opozice prudit.
14. 04. 2012 | 17:31

Duroy napsal(a):

Cituji Supa: "A protože tahle vaše skupina profesionálních dobrodějů způsobila neadekvátní výši sociálních podpor, přebily sociální dávky motivaci k práci. Přebily jí tím, že lidi, co toho mnoho neumí nebo nemohou, v rámci hesel o "důstojné mzdě" nevědí, co si za práci říct, protože v záloze mají stejně hodnotné dávky"

Nemáte pravdu, Občan se nikdy neprezentoval jako příznivec ODS! Dokonce tuším někde na blozích kritizoval ČSSD, která jako první začala se škrtáním v sociálních dávkách nastavených Klausem v jeho prvním volebním období.
14. 04. 2012 | 17:47

péěvec napsal(a):

k ústavnímu soudu to už čssd dala
Poslanci ČSSD dále ve svém návrhu podaném k Ústavnímu soudu požadují zrušení institutu tzv. veřejné služby, upraveného v zákoně o pomoci v hmotné nouzi a v zákoně o zaměstnanosti. Od 1. ledna 2012 musí totiž tuto službu na základě výzvy krajské pobočky Úřadu práce ČR vykonávat i nezaměstnaní evidovaní v evidenci uchazečů o zaměstnání. Pokud by uchazeč o zaměstnání vedený v evidenci Úřadu práce ČR déle než 2 měsíce odmítl bez vážného důvodu „nabídku“ Úřadu práce ČR vykonávat veřejnou službu v rozsahu nejvýše 20 hodin týdně, bude z evidence vyřazen a přijde tím o podporu v nezaměstnanosti a případně i na 6 měsíců o dávky v hmotné nouzi.

Tato zákonná úprava je v rozporu jak se základním právem občanů na přiměřené hmotné zabečení v nezaměstnanosti, tak s právem na pomoc v hmotné nouzi. Tím, že za výkon veřejné služby nenáleží odměna, odporuje i právu na spravedlivou odměnu za práci. Všechna tato sociální práva jsou garantována jak Listinou základních práv a svobod, tak mezinárodními smlouvami lidských právech, jimiž je ČR vázána. Platná zákonná úprava veřejné služby odporuje rovněž ústavnímu i mezinárodnímu zákazu nucené či povinné práce.

http://www.cssd.cz/media/tiskove-zpravy/cssd-predklada-ustavnimu-soudu-navrh-na-zruseni-14-tzv-reformnich-zakonu/
14. 04. 2012 | 17:48

SuP napsal(a):

Zdeněk Brom -
"....S čím mám ale problém, jsou přemrštěné platy některých sportovců, ředitelů, jejichž podniky krachují atd. Tady bych klidně uklízečce dal větší plat...."
...A zejména manažerů všech stupňů státních podniků, kde se rentabilita ani hospodárnost neřeší, neboť finanční toky (většinou záporné) řídí zákon. Bych dodal.
Debata se zajímavě vyvíjí, jen doufám, že nebudu časem platit daň ze schopností, protože jsem je podědil zřejmě po dědečkovi, tedy ZADARMO a nezaslouženě je využívám! A když se tu tak nad některými příspěvky zamyslím, je div, že to ještě některého dobroděje nenapadlo.
14. 04. 2012 | 17:52

Zdeněk Brom napsal(a):

SuP:

A kromě manažerů různé dozorčí rady atd.
14. 04. 2012 | 17:57

Da.Rock napsal(a):

Že je pro pravicové vlády základní strategií represe vůči méně šťastným či úspěšným, je všeobecně známá věc. Nemyslím si ale, že by zrovna veřejně prospěšné práce patřily mezi tak drastické opatření, jak autorka naznačuje. Znám nezaměstnané, kteří v padesáti přišli o práci a zoufale se snaží nalézt jinou. Takoví lidé často veřejně prospěšné práce uvítají, protože jim pomáhají přesvědčit sami sebe, že nejsou na odpis a zcela neužiteční, což je pocit, který může vést k psychickým problémům a rezignaci. Na státu ovšem je, aby takové lidi zároveň neponižoval navlékáním do oranžových vest a posíláním uklízet psí hovínka, ale využil jejich odborných kapacit a mnohaletých zkušeností. Proč by třeba měla účetní se znalostí podvojného účetnictví zametat ulice, když může pracovat třeba v neziskovce?
Ale pak je tady další sorta nezaměstnaných, kteří v životě nepracovali a kterým by ty oranžové vesty naopak velmi slušely.
14. 04. 2012 | 18:12

Duroy napsal(a):

Da.Rock: Proč by účetní nemohla pracovat v rámci veřejné sužby, např. v neziskovce? Protože vezme práci účetní, která za práci dostávala mzdu!
Mimochodem, buďte si jistý, že těm, kterým by oranžové vesty slušely, tak Ti se jim vyhnou.
14. 04. 2012 | 18:29

SuP napsal(a):

Zdeněk Brom -
No tak to samozřejmě. Být v 10 dozorčích radách státních podniků a za to, že jsou ochotni "se dopouštět pochybení" za dlouhé peníze. A to všechno ještě mnohdy jako "souběh činností" s prací poslance, kde byly stanoveny platy a náhrady s ohledem na 126% vytížení, které dotyčnému znemožňuje po dobu mandátu uplatnit se na trhu práce se svou invencí a znalostmi.....
14. 04. 2012 | 18:29

zuřivá seniorka napsal(a):

Co pořád máte s těmi sociálními dávkami, vždy´t jsou to almužny. Mě po baťovsku pár let před penzí vyrazili, příhlásila jsem se na ˇUrad práce a pobírala po 11 měsíců dle zákona maximum, protože jsem mívala dlouhá léta přes padesát tisíc hrubého. Coby nezaměstnaná jsem sháněla práci jako zběsilá,opravdu, a nikde jsem si ani neškrtla, i když jsem postupně slevovala z nároků. Jediné, kde byl zájem, byl pouliční prodej hrnců Zepter...Nechci líčit, jaké to byly rány do ega...Zkrátka vzdala jsem to, požádala o penzi, skoro se složila,když přišel výměr kolem deseti tisíc.
A teď co? Jak stárnu, tak sil nepřibývá, na dávky nemám nárok, tak prostě ani na chcípnutí ani na důstojný život, taky jsem si stáří představovala trochu jinak.
To však není pointa. Pointa je ta,že zahraniční podník, kde jsem celý život pracovala (jde o jednu velmi vyspělou evr.zemi s oficiální politikou zaměřenou na ochranu lidských práv), který reorganizoval a propustil staré drahé zaměstnance, vzápětí přijal nové, mladé, no budiž, levné bezpochyby, ale hlavně netuzemce.(A to už předtím na uklizečské a podobné pozice najímali Ukrajinky...). Přijali jich kvanta, každého na pár hodin, na žl či dohodu (těch sto či kolik hodin ročně)či bůhvíjak (studenti čj, manželky). Přesto se všem zde daří přežívat..(Kdyby aspoń byli vděčni, ale to nejsou, vystupují jako vyšší rasa a na vše české nadávají! Pardon, nechci sklouznout do zapšklosti.)
Jestli se takhle vlastenecky chovají i jiné firmy a tahají sem jen nečeské a velmi pravděpodobně daně neplatící soukmenovce, za mlčení a kooperace našich úřadů,tak není divu, že český stát potřebuje otroky, kteří by to vše utáhli... Podotýkám, že nejsem žádný xenofob. Jen mi ten systém v čr přijde zcestný - nemáme rovné šance, jsme vydáni na pospas českým i cizím žralokům, zastání není a zákony nás nechrání. (Já bych se byla i soudila, ale právníci mi vysvětlili, že vše proběhlo v souladu s č.legislativou.A co se týče odborů, ty se zastaly opět jen svých soukmenovců - nebyla jsem jediná propuštěná, propustili zkrátka všechny starší lidi- nicméně bezvýsledně. )
14. 04. 2012 | 18:43

Scarabeus napsal(a):

Jana Pechová:

Ideál nečekám, ale alespoň jídlo by Drábek za práci dávat mohl, to zvládli, s vyjímkou koncentráků, i nacisti ..... dokonce i otrokáři.

SuP:

Netvrdil jsem, ani v ironickém příspěvku, že neplatíte daně.

S placením DPH(ze spotřeby) také souhlasím u všech, i u nejchudších, netvrdil jsem opak.
14. 04. 2012 | 18:44

Brandejs napsal(a):

Ta diskuse začíná být úplně nesmyslná. Znovu - potřebné práce je na každém kroku dost. Komunisti to řešili tak, že potřebnou práci rozdělili mezi obyvatele, a jetě jim pracovní síly chyběly.
To že je nezaměstnanost není spadlé z nebe ani krizí z nadvýroby, je to o tom, že jsme nastavili tak blbá pravidla, a tak štědře začali platit za to že nepracujete, máte nemanželské děti, chcete bydlet v domě na který nemáte a už vůbec nehodláte púracovat aby se na ten byt vydělalo. Odstranit byrokratické překážky a myslet dlouhodobě, ne že když do měsíce nevyděláme tak se to nevyplatí.
.
Přečtěte znovu Bronislav 6.56 a v 8.38, tam bylo vše podstatné.
Když uděláme pořádek a lidi budou pracovat, zbavíme se státního dluhu, nebudou gheta , bezdomovci, problémy s cigány, kriminalita a spoustu ostatních. A nebudeme řešit zjevné nesmysly jako honit chirurga nebo vysokoškolského učitele zametat u popelnic nebo chodit se denně hlásit na CzechPoint, hůř než trestanec
14. 04. 2012 | 18:49

Jana Pechová napsal(a):

SuP, Zdeněk Brom
A to si pánové představte, že někteří lidé jsou tak šikovní, že například z postu náměstka ředitele příspěvkové organizace navázané na veřejný rozpočet stihnou řídit vlastní firmu. Normálka, v souladu se zákonem. To čumíte, co? To bychom nedokázali. Já tedy ne, po splnění pracovních povinností vyplývajících z jediného pracovního poměru už se mi kolikrát doma nechce ani umývat nádobí.
14. 04. 2012 | 18:51

SuP napsal(a):

scarabeus -
Netvrdil, že neplatím, psal jste, že bych (potom, za daných okolností) nemusel. Já na to, že mi nevadí že musím ....
Proč se v tom furt páráte, když jsem se nečílil? Jestli ono to s tím scarabeusem nemá společného to, že hovnivál si v té kuličce hoví a pěstuje si ji?
;-)
14. 04. 2012 | 19:01

Scarabeus napsal(a):

Jana Pechová:

Člen mé rodiny byl nějaký krátký čas členem dozorčí rady relativně malé firmy, do dozorčí rady byl vyslán firmou, u které pracoval, která vlastnila akcie (dozorované) firmy.

Zasedání dozorčí rady bylo 1x měsíčně, za tento 1 den dostával větší odměnu než za celý měsíc v zaměstnání. Když byl tak dobře placen, tak se ten jeden den, už od rána, dozorované firmě plně věnoval.

Vlastní zasedání dozorčí rady bylo někdy odpoledne, teprve tehdy přijeli ostatní členové dozorčí rady, zástupci fondů. Zajímali je pouze 2 záležitosti. První bylo to, že jen co zasedání dozorčí rady začalo, tak chtěli, aby co nejdříve skončilo. Druhou bylo to, že pod nejrůznějšími záminkami se snažili vyvolat hlasování o zvýšení odměny za účast(členství) v dozorčí radě, dozorčí rada sama sobě(hlasováním) schvalovala zvýšení odměny.
14. 04. 2012 | 19:15

Scarabeus napsal(a):

SuP:

Napsal jsem, že "(nick) SuP by nemusel platit tak vysoké daně", to je, v porovnání s Vaším tvrzením v příspěvku 14.04.2012 19:01, rozdíl.

Nepárám se v tom, pouze se ohrazuji proti Vašim tvrzením.
14. 04. 2012 | 19:23

neo napsal(a):

Občan se nám nějak rozohnil ! Nebudu mu nadávat, nemá to smysl. On mě nazval náckem, přitom musí vědět, že rozhodně nejsem nácek, naopak nácky sypu do stejného pytle s komunisty jako je on. ´Tvrdohlavost a jakékoli odmítání jiných názorů, nadávání, urážení... to je Občanův denní chléb. Takhle se projevují komunisté a nacisté. Už jen to hanlivé označení našeho ministra práce a sociálních věcí...
14. 04. 2012 | 19:25

SuP napsal(a):

scarabeus -
Mám se omluvit? Tak tumáte, "nemusel platit TAK VYSOKÉ daně"...
ale podle mě je to stejně jedno, protože já jsem zase nepátral, zda myslíte z příjmu, nebo všechny .... A taky nechci, abyste to rozváděl. Mně je to vuřt.
A vy mějte hezký večer.
14. 04. 2012 | 19:27

Scarabeus napsal(a):

SuP:

Omluvu jsem od Vás nepožadoval, jen jsem upozornil na to, že mě nepřesně citujete.

Ani teď se nečílíte?
14. 04. 2012 | 19:32

Jana Pechová napsal(a):

Scarabeus
Co se týká soukromého sektoru, pak ať si firmy za svoje a ze svého platí koho chtějí a jak chtějí. Pokud jsou schopny za takových okolností obstát v konkurenci, je to jejich boj.
SuP ale zmínil státní podniky, do toho zamíchané poslance... To je trochu něco jiného, tam už se to týká nás všech. Stejně jako v tom případě, který jsem zmínila já a který zdaleka není výjimečný: člověk, který je placen z veřejných peněz jako náměstek ředitele příspěvkové organizace, souběžně řídí vlastní firmu. To je podle mě z hlediska lidských sil a schopností absurdita nepoměrně větší, než statování v dozorčí radě jednou za měsíc.
14. 04. 2012 | 19:35

Duroy napsal(a):

No, nějak se nám tady roztrhl pytel s nacisty a komunisty. Co říkáte na tento skvost:

https://www.youtube.com/watch?v=PmYlb5JeZq8
14. 04. 2012 | 19:37

SuP napsal(a):

Paní Pechová -
Těší mě, že jste rozšířila naše řady (doufám) proti té frontě jalových kritiků všeho. Jelikož se již brzy situace zlepší a mnohá z těch nepříjemných opatření zřejmě ani nezačnou platit, budou pak zdejší oponenti muset zase hledat nového nepřítele, který jim tentokrát bude přítok "zasloužených důstojných příjmů" nepřípustně omezovat a brzdit......
14. 04. 2012 | 19:39

Zdeněk Brom napsal(a):

SuP:

No já Vám nechci brát optimismus, ale mám obavy, že spíše ještě přituhne a pak budou ještě větší erupce v sociální oblasti.
14. 04. 2012 | 19:42

Zdeněk Brom napsal(a):

Jana Pechová:

Tak takové jedince také, bohužel, znám.

Zatím nejzajímavější věc, kterou jsem viděl, byl prodej naprosto zbytečného objektu soukromé společnosti obci za přemrštěnou cenu. Prodávající a kupující byl při tom jedna a tatáž osoba. Člen firmy a starosta obce.
14. 04. 2012 | 19:45

SuP napsal(a):

Zdeněk Brom -
Rok je hrozně dlouhej .....
14. 04. 2012 | 19:47

neo napsal(a):

scarabeus 14. 04. 2012 | 10:48

pokud vim, existuje metodika podle které mají úřady posílat lidi na veřejnou službu.

A Drábek ve mě rozhodně nevzbudil dojem, že se to má týkat cikánů. Nejsem rasista a cikán, běloch, černoch, indián není měřítko podle kterého bych dělil lidi.
14. 04. 2012 | 19:48

Zdeněk Brom napsal(a):

SuP:

... a rozklad společnosti pokročilý.
14. 04. 2012 | 19:52

SuP napsal(a):

Zdeněk Brom -
..A rychlý .....
14. 04. 2012 | 19:58

Adámek S. napsal(a):

3 věci:

1) Chápu to správně tak, že stát z daní občanů takhle dotuje těm soukromým firmám práci? A nevyvádí to náhodou ze státu ty potřebné peníze, které když chybí, dovádějí stát do situace, kdy musí škrtat práva svých občanů (zdravotnictví, vzdělání, invalidní důchody, podpory v nezaměstnanosti aj.)?

2) Co bude motivovat velké firmy jako Tesco ap. po plošném zavedení tohoto "opatření", aby vůbec platili své zaměstnance ze svého, když to může udělat stát ze svých rozpočtů?

3) Kde skončí demokracie a moc států, kterým nezbydou finanční prostředky na to, aby uhájili zájmy svých občanů politicky před globálními "dravci", kteří jsou dnes skutečnými nositeli politické moci?

Děkuji za inspirativní článek, k těmto otázkám mě dovedl...
14. 04. 2012 | 21:25

Scarabeus napsal(a):

Jana Pechová:

Příspěvek jsem myslel pouze jako doplnění, v dozorčích radách firem s účastí státu to může být ještě horší.

SuP:

Nejmenoval jste, ale vzhledem k tomu, že Váš příspěvek následoval po příspěvku, který paní Pechová adresovala mě, tak jste mě mohl, ale nemusel, přiřadit k "té frontě jalových kritiků všeho".

Nekritizuji vše, jen packala Drábka, který začal zkoušet počítačové programy/aplikace, navíc pro státní agendu, v ostrém provozu, to by byť jen trošku zodpovědný člověk s počítačovým vzděláním, kterým Drábek oplývá, neudělal, to je šílený risk, u kterého je předem téměř jisté, že nemůže vyjít, také nevyšel. Drábek se, ani v rámci toho co vystudoval, co by měl dobře znát, nechová zodpovědně.

"zdejší oponenti muset zase hledat nového nepřítele"

Každý názor má, v demokracii, oponentní názor. :-)

Vy si nepřítele nehledáte? Vy jste jiný?

"který jim tentokrát bude přítok "zasloužených důstojných příjmů" nepřípustně omezovat a brzdit"

Nemusí mít každý, jehož názory jsou odlišné od Vašich, takové, Vámi zparodované, názory. :-)

Zdeněk Brom:

"spíše ještě přituhne a pak budou ještě větší erupce v sociální oblasti"

S tím souhlasím, teď věštíte patrně správně, tzn. pokud se nic nezmění na stylu vládnutí u nás.

neo:

"existuje metodika"

Pouhý papír/proklamace, jak ověříte, že ji úřad práce dodržuje, když osobní údaje o klientech ÚP nesmí poskytovat/zveřejňovat. Vy ještě věříte tomu co říká Drábek a jeho nejbližší podřízení?

"A Drábek ve mě rozhodně nevzbudil dojem, že se to má týkat cikánů."

Jistě, že to takto otevřeně neříká, pusťte si odkaz z mého příspěvku 14.04.2012 14:48.
14. 04. 2012 | 22:19

SuP napsal(a):

scarabeus -
Mohl, ale nemusel! Tak vidíte. Přece musíte sám vědět nejlíp, jestli jste jen kritickej, nebo jalovej kritik. ale fakt jsem vás nemyslel. Ale jinak - už spim.
14. 04. 2012 | 22:34

SuP napsal(a):

P.S.scarabeusi -
Nepřítele nehledám. Už kdysi jsem ho našel - duševní bída.
14. 04. 2012 | 22:37

Scarabeus napsal(a):

SuP:

Dík.
14. 04. 2012 | 22:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé texty, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
14. 04. 2012 | 22:58

Sutech napsal(a):

Pokud jsou nezaměstaní takto dodávání jako zaměstnanci soukromím firmám, je to naprosto NEPŘIJATELNÉ.
Pokud ovšem jsou využíváni na práce, jako je například péče o veřejnou zeleň, lze takovéto opaatření pochopit.

to: Adámek S.
To je jeden z esoučasných problémů, firmy se staly mocnější, než státy a dělají si v podtstě, co chtějí, takováto prxe musí skončit, někdo bude muset těm velkým firmám, konečně šlápnout na prsty. Nebude se jim to líbit, ale jestli chtějí hrát, musí hrát podle pravidel. Jestliže platí pravidlo A a firma T jej poruší, pak by měla být potrestána a to tak, aby ji to neohrozilo, ale zároveň, aby to představovalo významnou část zisku.
Jestliže firma sročním ziskem 100milionů dostane pokutu 200 000Kč, pak je to nic, jestliže stejnou pokutu dostane firma se ziskem 2 miliony, je to podle mne daleko větší trest.
14. 04. 2012 | 23:24

Almo G™ napsal(a):

Sutech napsal(a): Pokud ovšem jsou využíváni na práce, jako je například péče o veřejnou zeleň, lze takovéto opaatření pochopit.

Ne, nelze. Za péči o veřejnou zeleň musí pracovník dostat plat, ne být vydírán zajištěním pouhého přežití.

Mimo jiné to brzy zjistí i ty soukromé firmy, které zjistí, že nemají zakázky, protože jim konkurují obecní úřady s armádou otroků bez nároku na plat. Vzpamatujte se člověče. Přemýšlení bolí.
14. 04. 2012 | 23:31

Almo G™ napsal(a):

Neo: Cenzor maže mé texty jako zdivočelý a dokonce i obvyklého bez upozornění, natož zdůvodnění, takže pro vás znovu s jednou drobnou změnou. Vy už si domyslíte, jakou. Budeme hrát takovou hru na nea, jeho mstivého cenzorského ochránce a nevyslovené pravdy oponenta.

Neo napsal: "rasista a cikán, běloch, černoch, indián není měřítko podle kterého bych dělil lidi."

--- To je pravda. Neo dělí lidi na ty, po kterých lze a nelze šlapat, podle úplně jiného měřítka.

Neo napsal: "existuje metodika..."

Ze všeho nejvíce na světě miluje metodiky nácek. Za metodiku se totiž dá nejsnáze schovat veškeré nehumánní náckovské svinstvo. Proto všechno to náckovské úřadování, přesná a opakovaná evidence, vyhlášky a metodiky, kterými se lidé dají ponižovat, aniž by to vypadalo na první pohled jako šlapání po slabších.

Když METODIKOU donutíte člověka, který si desítky let platil sociální pojištění, otrocky a bez nároku na mzdu zametat ulice a veřejně jej ponižovat podřadnou činností, která neodpovídá jeho sociální pozici ani kvalifikaci je to úplně ale úplně jiné než když jej sprostě vydírá slovy "Jestli chceš přežít, to koště vezmeš, na pojištění zapomeň" nějaký nácek.

Nácek se stejně nakonec pozná. Pase se na slabších. Dodává mu to pocit, že je kvalitnější (vzdělanější, úspěšnější, pracovitější, svědomitější...) člověk. Uvnitř je ale pořád stejný malý nedomrlý hajzlík, který si léčí své komplexy na jiných. Nácek se schovává za metodiky, statistiky atd., aby nemusel s pravdou ven. Ale po ovoci poznáme ho.

Nácek má rád ŘÁD. Ze všeho nejvíc si přeje, aby po slabších šlapal ten neosobní, chladný ŘÁD. Ne on, na to je v něm malá dušička a spousta strachu. Aby si pak mohl spokojeně založit ruce a říci - vidíte ho, zasloužil si to. Ale je to stejný nácek, který dělá vše pro to, aby na jeho pravidla a řád VŽDY zákonitě někdo doplatil. Buduje a udržuje záměrně ŘÁD nespravidlvý, aby si pak mohl do dna vychutnat ty, kdo na něj doplatí.

Od jisté doby už s neem nemám slitování.
14. 04. 2012 | 23:42

Almo G™ napsal(a):

Občas se tady objeví pod příspěvkem kohosi takové zoufalé zvolání: "Cenzore, nemaž!".

Já si naopak myslím, že je v této době dobré, když cenzor maže, jak to jen jde. Lidé už začínají vnímat, kdo hraje jakou hru, kdo je na čí straně a pamatují si jména.

Ochránce pravicové elity mé příspěvky prostě VYSTEJSKAL. :-)
14. 04. 2012 | 23:54

rejpal napsal(a):

Almo G™
Jsem přesvědčen, že Neo žádný nácek není. Nemám ve zvyku tady hodnotit osoby, se kterými se přu, ale v tomto případě jsem přesvědčen, že jde o omyl. Žádné znaky náckovství nevykazuje. A patří mezi ty, kteří se snaží (no, občas se nechá vyprovokovat) psát, proč si něco myslí. Je to na férovku. Já tím nehájím jeho konkrétní názory, to si musí dělat sám - ale má na ně právo. A když se mi to, co říká, nelíbí (je to poměrně často, ale zdaleka ne vždy), klidně s ním hodinu polemizuji a nikdy mě nenapadl. Mě se na něm líbí jedna věc - podporuje tuhle vládu otevřeně. Neuchyluje se k argumentům "druzí jsou stejní" nebo "Gross" (aspoň mi nic takového neuvízlo v paměti). Na pivo a pokec bych s ním klidně šel. S žádným náckem nikdy.
14. 04. 2012 | 23:56

Almo G™ napsal(a):

rejpal: To je legrace. vy můžete napsat, že neo nácek není, ale když vám nabídnu svůj oponentní názor včetně důkladného zdůvodnění, budu smazán. A v tom je ta krása vystejskalování.

Tak teď jste dokonce tři, kteří můžete projevit, co si myslíte: Neo, Stejskal a rejpal. Ale já nemohu oponovat, protože by to odsud do dvou minut bez upozornění zmizelo, jako poslední příspěvek.

Takže dialog k mé lítosti končí.
15. 04. 2012 | 00:04

rejpal napsal(a):

Almo G™
Ta opravená verze podle mě bez problémů projde. A věcně je stejná, ještě si to pamatuji -:)
15. 04. 2012 | 00:09

Almo G™ napsal(a):

rejpal: Uvidíme. Každopádně jsem s tím příspěvkem spokojen. Troufám si odhadnout, že se v něm neo pozná mnohem více, než v něm například poznáváte nea vy. On ví, že vím...
15. 04. 2012 | 00:19

F.Švarc, ne pane Stejskale nejsem stroj napsal(a):

Uklízejícímu panu učiteli Bromovi se asi zdá, že přidáním uklízečkám v krachujících podnicích s přemrštěnými platy manažerů, by něco vyřešil. Přičemž považuje za přijatelné, aby VŠ vzdělaní lidé zametali chodníky, ale již nikoli chodby ve školách. Co si vážení diskutující myslíte o platech soudců a právníků v tomto podělaném státě ? Ti nejsou náhodou nepřiměřeně a zcela neoprávněně přeplacení ?
15. 04. 2012 | 01:41

Valerián napsal(a):

Proberte se, ta diskuse je jalová a jen si nadáváte. Poslední normální Brandejs 18,49. Hádáme se o následky a nevidíme příčiny.
Každý ve společnosti by měl prací přispívat do společného bohatství státu za to mu VŽDY náleží plat - podíl na plodech této práce. Práce je opravdu všude více než dost, máme jen nesmyslná ekonomická a byrokratická opatření, která znemožňují lidem legálně pracovat - ta musíme zrušit. Za socialismu práce pro všechny dost a dokonce nedostatek pracovníků, dnes nezaměstnanost, gheta, exekuce, kriminalita, problémy s nepřizpůsobivými - to je přece zbytečné a před 22 lety to neexistovalo - na vině je jen systém rízení společnosti.
Diskuse o tom zda je správné aby špičkový odborník zametal v oranžové vestě u popelnic zadarmo jsou hloupé.
-
Připomínáte otroka který diskutuje zda bude bit karabáčem, nebo jen holí, ale podstata proč a jakým právem je bit mu uniká. Že je obojí špatně a nesmysl už vám nedochází, chyba je v systému.
-
Kde jsou vaše řeči o svobodě, kterými se zrovna vy tak oháníte.
Nebo je práce pro vás opravdu tak hrozný pojem, že radši snášíte stávající stav??? To je tedy ubohé.
-
Stejně dozorčí rady- zmatená diskuse o ničem - ve státním je to zaměstnanec státu, placený z našich daní, a jeho odměna bude odpovídat jeho přínosu.
V soukromé firmě nikomu nic není po tom, jak si rozdělí zisk který si poctivě vydělali.
-
Vypadá to, že umíte báječně nadávat do komunistů a nácků, ale rozumu se moc nedostává, vždyŤ píšete hrozné nesmysly.
15. 04. 2012 | 07:26

Miloslav napsal(a):

Jen bych přidal otázku. Kdo víc zneužívá státní peníze - nezaměstnaní, na kterých se do současnosti dle ministra Drábka takto ušetřilo 130 miliónů,- Kč (pomíjím, že ten systém má také patrně své náklady, nevím, jestli pošta kontroluje zadarmo...)nebo firmy, kterým se z našich společně odevzdaných daní vyplatí letos téměř 12 miliard na dotacích fotovoltaiky (nemluvím o tom, co jim dáme v ceně elektřiny jako odběratelé)??? A to je jen jeden příklad. Najděte si články o tom, jak Evropský sociální fond mnoha milióny dotuje školení - například zaměstnanců Coca Coly - to jsou peníze, které jsou ve své podstatě ukradeny těm potřebným.
15. 04. 2012 | 07:52

Scarabeus napsal(a):

Valerián:

ad příčiny:

1. Nedodržování zákonů.

Zákony by měl dodržovat alespoň stát, který zákony vyhlásil. Podle českých zákonů musí být za práci vyplácena alespoň zákonná minimální mzda, která v současnosti činí 8 tis. hrubého.
http://socialniporadce.mpsv.cz/cs/135

Když je nezaměstnanému státem, prostřednictvím úřadu práce, zprostředkována práce, tak je stát ze zákona povinnen zajistit vyplácení (alespoň) zák. min. mzdy.

2. Částečně nespravedlivý volební systém, který je pokřiven tzv. D'Hondtovpu metodou,
http://cs.wikipedia.org/wiki/D%27Hondtova_metoda
která velkým stranám umožňuje si přikrádat hlasy, které měly patřit malým stranám.
15. 04. 2012 | 08:43

SuP napsal(a):

Miloslav -
"Sociální fondy" jsou výrazem bezradnosti držitelů cizích peněz jak pomoci potřebným. Vřdycky to nakonec skončí tak, že je spotřebují "ti, kdo si včas řeknou" bez ohledu na to, zda jsou či nejsou potřební. Ti opravdu potřební se většinou ani nedozvědí, že si mohli říct. Nebo si pro ně řeknou "šikovní" prostředníci, kterým většina pomoci zůstane za nehty (přece by to nedělali zadarmo!) Mimochodem to je princip fungování i mnoha neziskových organizací.
A kruh se uzavřel....
15. 04. 2012 | 08:47

SuP napsal(a):

Co se týká "dodržování zákonů" stran platu za práci se domnívám, že veřejně prospěšné práce fungují na jiném principu (tedy i v jiném režimu) než zaměstnání. Je to totiž forma BRIGÁDY, která v oblíbeném socialismu byla vždycky zadarmo a třeba ve výzkumném ústavu jsme tímto způsobem vykrývali fluktuaci zedníků při budování nových kancelářských prostor, aby se nadměrně nezvyšoval časový skluz realizace.
Jsou to práce NAHODILÉ a těžko plánovatelné jak do rozsahu tak do časového rozpětí, nelze na ně sjednávat pracovní smlouvu s potřebnými náležitostmi. Nakonec nezaměstnaný, pobírající podporu, je fakticky "zaměstnancem" státu, neb musí plnit předpoklady, za kterých podporu dostává. A přikázat zaměstnanci pracovní činnost mimo pracovní smlouvu je právem zaměstnavatele, byť má přesné regule dané zákoníkem práce.

Tak bychom se mohli uklidnit a popřemýšlet, zda taky druhá strana nemá pravdu.
15. 04. 2012 | 09:03

SuP napsal(a):

P.S. Ani ne tak BRIGÁDY jako brigádní výpomoci.
15. 04. 2012 | 09:07

Almo G™ napsal(a):

Valerián: Jste rozhorlen pěkně, ale neuvědomil jste si dvě věci:

1. Píšu ze stejné pozice jako vy. Píšu cca totéž, co vy.

2. Jsou tady lidé, kteří tvrdí, že v této společnosti mohou být otroci, kteří nedostávají plat a pracují jen za holé přežití. Že stát si může vyhradit určitou část otroků a pak do nich některé své občany dotlačit. A navíc se snaží druhé přesvědčit, že si za to tato skupina v cca předem naplánovaném množství může výhradně sama svou nekvalitou. A to je uvažování nácka. A je třeba to říci. Neo-nacismus je stále živý, i bez těch keců o vlastenectví apod.
15. 04. 2012 | 09:10

Brandis napsal(a):

Supe - vy pořád plácáte a ještě do toho taháte socialismus- proč a proč tak nesmyslně??? Já vidím jenom odpadků a černých skládek tolik, že by stát udělal dobře kdyby místo vyplácení podpor a následně nahodilé BRIGÁDY, kde chirurg zametá u popelnic, prostě normálně ty lidi zaměstnal a nechal je uklízet jako povolání. Jenom té byrokracie co by ubylo, a bylo by o pár nezaměstnaných méně.
Pořád dokola, práce je na světě vždy víc než dost, máme jen nesmyslná byrokratická a ekonomická pravidla. Viz Valerián o pár poznámek výše
15. 04. 2012 | 09:17

neo napsal(a):

Almo G:

Nejsem nácek. Nejsem a nikdy jsem nebyl extremista a to ani nácek ani komunista. Napsal jste, že dělím lidi podle toho pokom se dá šlapat. Je to nesmysl.

existence metodiky není znak náckovství milý pane. Jsou to pokyny pro úředníky, aby věděli, koho mají přednostně posílat na veřejnou službu. tzn že se nestane, aby šla zametat učitelka po 30 ti letech práce, která je dva měsíce nezaměstnaná, ale aby koště dostal ten, který se práci co nejvíce vyhýbá například.

a po nikom nešlapu. Vy vidíte jenom to co chcete. Vy vidíte jakési ponižování, já to ale vidím z druhé strany jako pomoc. Pomoc nezaměstnanému udržet pracovní návyky, pomoc nezaměstnanému ukázat okolí, že není závislý, že nechce jen přijímat od společnosti, ale je ochoten se podílet. Ukázat, že se nebojí jakékoli práce.

takže milý Almo G , je to jen věcí pohledu na věc. Vy ve všem vidíte ponižování, spiknutí, týrání... já ale hodnotím věci z více úhlů.
15. 04. 2012 | 09:32

SuP napsal(a):

Brandis -
Dokud neuvidíte chirurga zametat u popelnic tak jděte s takovými kecy do hajzlu.
15. 04. 2012 | 09:32

SuP napsal(a):

Brandis -
Nicméně s tím, že práce je dost, máte pravdu.
;-)
15. 04. 2012 | 09:35

SuP napsal(a):

neo -
To je marný. Čím víc bolševikovi budeš chtít oponovat, tím víc bude přesvědčen o své "pravdě". Nereaguj. (Ale ani to nečti.) Chcípne to jak podvázaná bradavice.
15. 04. 2012 | 09:39

Scarabeus napsal(a):

SuP:

I "nahodilá" práce se musí platit, právně je to 'Dohoda o provedení práce'.
http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-provedeni-prace.php

Brigáda by měla být, alespoň za demokracie, dobrovolná, a ne za situace kdy dotyčný, který ji vykonává, je bez platu, případně úplně bez příjmů(nepobírá podporu v nezaměstnanosti, ani soc. dávky, viz mé dřívější příspěvky).

V tom Vašem "výzkumném ústavu" brigádu vykonávali lidé, kteří plat(zdroj obživy) měli.
15. 04. 2012 | 09:40

Almo G™ napsal(a):

neo napsal: "Vy vidíte jakési ponižování, já to ale vidím z druhé strany jako pomoc. Pomoc nezaměstnanému udržet pracovní návyky, pomoc nezaměstnanému ukázat okolí, že není závislý, že nechce jen přijímat od společnosti, ale je ochoten se podílet. Ukázat, že se nebojí jakékoli práce."

--- Přesně! "ARBEIT MACHT FREI!"

Naprosto stejný slovník, naprosto stejná zvrácená logika. I kdyby se cenzor ustejskal.
15. 04. 2012 | 09:42

Brandis napsal(a):

Supe on to nemusí být zrovna ten chirurg, ale BUDE to kdokoliv, kdo prostě už dlouho nepracuje a úřednice buď podle předpisů, nebo kdyžý získá pocit, že by někde mohl dělat na černo, ho zametat pošle. A zkuste se někam hlásit jako marketingový manager, sales manager, na jakoukoliv zodpovědnou nebo řídící pozici když vás minulý týden všichni na malém městě viděli v oranžové vestě u popelnic.
Celý systém nezaměstnanosti je blbost. Znovu a znovu - práce je kdekoliv více než dost, máme blbý ekonomický a byrokratický systém
15. 04. 2012 | 09:43

SuP napsal(a):

Brandis -
Skoro bych se vsadil, že to tak jednou skončí. Obce si některé práce "vezmou za své" a budou na nich zaměstnávat "obecné zaměstnance". Jen je otázka, co budou dělat zaměstnanci těch firem, které ty práce pro obec dělají dneska. Outsorcing se sice rozmohl jako "výhodnější" způsob zajištění některých činností, ale jen díky tomu, že existují účetní kouzla. Jinak to totiž odporuje zákonu zachování peněz.
15. 04. 2012 | 09:44

Scarabeus napsal(a):

SuP:

Také souhlasím, že práce je dost, pokud bych za práci nemusel platit, tak bych u sebe na zahradě hned plně "zaměstnal" min. 5 lidí. :-)
15. 04. 2012 | 09:49

SuP napsal(a):

Brandis -
Neznám jediného člověka v pozici"....marketingový manager, sales manager, na jakoukoliv zodpovědnou nebo řídící pozici...." který by sháněl nové zaměstnání, až když ho vyhodí z předešlého. Takový by si nic jiného než zametat u popelnic nezasloužil. S prominutím.
15. 04. 2012 | 09:49

neo napsal(a):

Almo G:

na rozdíl od Vás pane Almo nepohrdám žádnou prací. Ačkoli jsem ještě mladý, už jsem měl ve svém životě možnost zkusit si mnoho různých prací. Vy se práce bojíte, některou dokonce považujete za méněcenou a ty, kteří se práce nebojí a kteří si cenní jakékoli práce považujete za nácky. dobrá, je to váš názor, brát vám ho nebudu. Ale podle mě pracovat není nic špatného.
15. 04. 2012 | 09:52

Duroy napsal(a):

SuP napsal(a):
Brandis -
Skoro bych se vsadil, že to tak jednou skončí. Obce si některé práce "vezmou za své" a budou na nich zaměstnávat "obecné zaměstnance". Jen je otázka, co budou dělat zaměstnanci těch firem, které ty práce pro obec dělají dneska. Outsorcing se sice rozmohl jako "výhodnější" způsob zajištění některých činností, ale jen díky tomu, že existují účetní kouzla. Jinak to totiž odporuje zákonu zachování peněz.

"Obecné zaměstance" obce zaměstnávaly do konce roku 2011, a to formou veřejně prospěšných prací, úklidové práce pro obec, za mzdu. Správně uvádíte, tam, kde jsou dnes firmy, jejichž zaměstnnci vykonávají práci ve mzdě, tam budu v rámci úspor nahrazeni nezaměstanými v rámci institutu veřejné práce (viz. včerejší Parlamentní listy a vyjádření z MPSV a ÚP).
15. 04. 2012 | 09:53

Almo G™ napsal(a):

Tohle stojí za rozbor:

neo napsal(a):
na rozdíl od Vás pane Almo nepohrdám žádnou prací.

--- To víme. Na práce v P.R. agentuře pro Drábka musí mít člověk žaludek.

Ačkoli jsem ještě mladý,

--- jak předepisuje role...

už jsem měl ve svém životě možnost zkusit si mnoho různých prací.

--- neověřitelné

Vy se práce bojíte,

--- vlastní projekce, nic o mě nevíte

některou dokonce považujete za méněcenou

--- dobrá demagogie, málem se vám to povedlo. Méněcenná není práce sama o sobě. Méněcenná je otrocká práce, ke které je člověk nucen, za kterou nedostává plat a která neodpovídá jeho kvalifikaci.

a ty, kteří se práce nebojí a kteří si cenní jakékoli práce považujete za nácky.

--- Ten, kdo si podle "cení" otrocké práce, je cynický nácek.

dobrá, je to váš názor, brát vám ho nebudu.

--- jen rétorická figura, zbytečná

Ale podle mě pracovat není nic špatného.

Jistě! Otrocky pracovat není nic špatného! To říká deset nácků z deseti! Pracovní návyky!, metodika!, dát najevo společnosti, že se pro ni obětuji!, heil!
15. 04. 2012 | 10:04

Scarabeus napsal(a):

neo:

Připouštíte si tu možnost, že někdo jiný může mít jinou životní zkušenost než Vy? Připouštíte, že ten kdo není tak mladý jako Vy, kdo je postižený nemocí(takže některé práce jsou vyloučeny), ale ne tak moc aby dostal invalidní důchod(jeho přiznání je v současnosti velmi přísné), kdo se ucházel přímo i nepřímo(písemně) o práci ve stovkách firem a pořád nic, který nemá z čeho žít, protože už nepobírá podporu v nezaměstnanosti, kterému na úřadu práce řekli, že sociální dávky mu má vyplácet bývalá manželka, může mít na neplacenou práci velmi odlišný(a zároveň silně emotivně motivovaný) názor od Vašeho názoru?
15. 04. 2012 | 10:11

neo napsal(a):

Almo G:

nepracuji pro žádnou agenturu. Na panu Drábkovi se mi nelíbí dost věcí, ale některá opatření, která přinesl právě on jsou velmi pozitivní a veřejná služba či sociální karta k nim patří.

a z mého pohledu se opravdu nejedná o otrockou práci.Jedná se o práci prospěšnou, velmi ceněnou společností jako takovou až na pár jedinců jako jste vy.
15. 04. 2012 | 10:20

neo napsal(a):

scarabeus:

samozřejmě, že připouštím. Nejsem jako AlmoG nebo Občan. Já narozdíl od nich jiné názory akceptuji. Můžu nesouhlasit,ale v tomto případě jde o věc pohledu a je logické, že člověk tak jak jste ho popsal bude mít názor víceméně opačný.
15. 04. 2012 | 10:23

Zdeněk Brom napsal(a):

SuP:

No skutečně se tu nějak přiostřilo.

Jenom jsem si vzpomněl na jednu věc.

Reálný socialismus posílal zadarmo pracovat na sběr brambor na několik týdnů tisíce studentů, aby nemusel někomu platit. Tahle práce byla zadarmo. Za 3 týdny na chmelu dostal student 150,- Kč.

V 50. letech v uranových dolech běžně pracovali chirurgové (pro operatéry konec), lékaři jiného zaměření, vysokoškoláci všech možných směrů atd. Pochopitelně zadarmo.

To je ale jen taková historická vzpomínka.
15. 04. 2012 | 10:29

Zdeněk Brom napsal(a):

F.Švarc:

Je mi líto, ale nic takového jsem nenapsal.
15. 04. 2012 | 10:31

Glosator napsal(a):

NIKDO není nucen provádět "veřejně prospěšné práce." Jejich výkon je pouze PODMÍNKOU pro získání peněz od státu. Jedná se o jakousi variantu "státem placených míst," jaké zavedl po svém zvolení americký president Franklin Delano Roosevelt. Tehdy totiž nikoho v USA nenapadlo, že by měl někdo pobírat "podporu" za nicnedělání. Ale jak se situace jen trochu zlepšila, byla snaha tento program zrušit, protože tam zaměstnaní dělníci se viditelně flákali.
Nota bene, kolik je mezi nezaměstnanými lidí, kteří dají podpoře přednost před "špatně placenou prací s dojížděním?" Jak to, že u nás pracují nejen Ukrajinci, ale i Monogolové z opačného konce Eurasie?
15. 04. 2012 | 10:37

Scarabeus napsal(a):

neo:

Co se vcítit do situace a pocitů/emocí takového člověka, uvědomit si, že až budete starší, eventuelně nějakým způsobem onemocníte, takže nebudete moci konat každou práci, se, někdy v buducnu, můžete, v takto řízeném státě, dostat do stejné situace. Chtěl byste se dostat do situaci kdy jediné co by pro Vás stát dělal by bylo to, že by Vás 3x týdně posílal hlásit se na poště, posílal by Vás zadarmo zametat město, a platil za Vás zdr. pojištění?
15. 04. 2012 | 10:44

neo napsal(a):

Scarabeus:

samozřejmě že se můžu dostat do stejné situace a nemusím být ani starý nebo nemocný. Ale v té situaci bych se toho koštěte rád chopil a to myslím vážně. Ovšem nejen zametání je veřejná služba. Odpůrci velmi často degradují veřejnou službu pouze na zametání či sbírání psích výkalů, ačkoli je škála mnohem širší.

Systém DONEZ neschvaluji, to si ostatně můžete přečíst na diskuzích k tématu donez.
15. 04. 2012 | 10:51

Občan napsal(a):

Pane Brome,
já na na brambody i na chmel jezdil - tudž VÍM, že v tomto neříkáte pravdu.
Za 14 dní na bramborách jsme si vydělali v r. 1976 kolem 480.- Kčs, což pro středoškoláka byly MINIMÁLNĚ 4 vandry, nebo 10 diskoték i s pitím.
Jako SŠ jsme jezdili jen na zavádění chmele, protože na sklizeň směli jen starší 18ti let. Ale i za to zavádění jsme měli také kolem pětikila.

Starší spolužáci, kteří už mohli i na sklizeň chmele, si za 14 dní vydělali i přes 1000.- Kčs. V 70. letech 20. století. Proto o chmelové kampaně byla docela rvačka.
A pokd Vám někdo platil 150.- Kčs, tak Vás škola nejspíš brala pěkně u huby.
15. 04. 2012 | 10:53

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Za brambory jsem nedostal nikdy nic jako spolužáci.

Učast na chmelové brigádě byla podmínka ke studiu (ta shoda, což) a placena byla, jak jsem napsal.
15. 04. 2012 | 10:58

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Na tom chmelu byla ještě jedna zajímavá věc. Když tam byl student nahnán, nikdo mu ani nebyl schopen říci, kdy to bude končit. Pořád se datum konce prodlužovalo.
15. 04. 2012 | 11:00

neo napsal(a):

Občan:

tak to byly opravdu slušný prachy. 1000 kčs za 14 dní, to je o 500 víc než byla průměrná mzda. Ale nezdá se mi ten příměr k diskotékám a vandrům, protože za 480 kaček jen deset diskoték s pitím je silná drahota.
15. 04. 2012 | 11:02

Scarabeus napsal(a):

Zdeněk Brom:

"Za 3 týdny na chmelu dostal student 150,- Kč."

U Drábka 0,- Kč.

"V 50. letech v uranových dolech běžně pracovali chirurgové (pro operatéry konec), lékaři jiného zaměření, vysokoškoláci všech možných směrů atd. Pochopitelně zadarmo."

Ubytování(špatné), ošacení(špatné) a jídlo(nevalné) zdarma, u Drábka ani to ne.

Neměl by nezaměstnaný spáchat raději nějaký trestný čin, ve vězení se bude mít (materiálně) lépe než pod Drábkem, navíc ve vězení, pokud se pro vězně najde práce, se za práci platí, sice se z platu hodně strhává, ale někteří vězňové, kteří do věznice nastupovali bez dluhů, si ve vězení dokážou i něco našetřit.

neo:

Z čeho byste za takové situace žil? Za co byste zaplatil nájem, paušály za energie, ošacení, jídlo, jízdné na úřad práce(neproplácí se), regulační poplatky u lékaře a v lékárně, a doplatky za léky?
15. 04. 2012 | 11:03

neo napsal(a):

Scarabeus:

z podpory, než bych si našel práci.
15. 04. 2012 | 11:07

Občan napsal(a):

To Neo:

Kolik měsíců nebo let jste odpracoval ZADARMO?
A Z ČEHO jste hradil náklady na dojíždění do práce, na stravování v práci, na pracovní oděv a pomůcky (zajisté jste se dočetl, že obce na to nemají peníze)?
KDO za Vás hradil zdravotní a sociální pojištění, když jste pracoval ZADARMO?

Vaše názory už jsem otaxoval a zjevně není důvod na tom zařazení cokoli měnit. Nemluvě o tom, že lžete - ZADARMO byste nepracoval ani hodinu.
15. 04. 2012 | 11:10

český maloměšťák napsal(a):

Chmelová brigáda byla fajn.
Snad jen nějaký chronický třídní outsider, notorický abstinent nebo akutní impotent si může stěžovat na " chmel".
15. 04. 2012 | 11:11

Scarabeus napsal(a):

neo:

Podpora je jen 1/2 roku, hodně lidí, kteří jsou nezaměstnaní, nemůže najít práci delší dobu. Z čeho byste žil po 1/2 roce, zvláště když by úřad práce, z nějakého důvodu, zamítl Vaši žádost o soc. dávky?
15. 04. 2012 | 11:13

neo napsal(a):

Občan:

nikde jsem nepsal, že bych někde něco odpracoval zadarmo. A nelžu, kdybych se do té situace dostal, tak bych veřejnou službu rád přijal.
15. 04. 2012 | 11:15

Zdeněk Brom napsal(a):

český maloměšťák:

Tady si někdo stěžuje na chmel?
15. 04. 2012 | 11:15

neo napsal(a):

Scarabeus:

no tak předpokládám, že bych si práci našel dřív než za půl roku.
15. 04. 2012 | 11:16

Scarabeus napsal(a):

neo:

"Předpokládám", to je pěkné, ale Váš předpoklad by se nemusel vyplnit(už hodně lidem se nevyplnil, osobně neznám člověka, který by chtěl být nezaměstnaný, tím zároveň bez peněz), ptal jsem se Vás z čeho byste žil po 1/2 roce.
15. 04. 2012 | 11:23

český maloměšťák napsal(a):

Ještě apendix :
Student - účastník chmelové brigády, si dlouhá leta neplatil pojištění pro případ nezaměstnanosi/tak jak je tomu v případě účastníků drabkovniků/, navíc tyto brigády byly zcela jiného režimu /typologicky a procesně/ než drabkovniky.
Chcete-li už srovnávat drabkovniky s něčím a realsocíku..tak snad s těmi subotniky. (ale i ty akce Z měly hlavu a patu - vznikaly při tom hodnoty....)
nebo s prací pro IG Farben - kdysi ještě před realsocíkem.
Ale i tam dostali pracovně nasazení alespoň stravu a byt.

Maucta.
15. 04. 2012 | 11:23

neo napsal(a):

Scarabeus, rodina by pomohla.
15. 04. 2012 | 11:25

Občan napsal(a):

To neo:

Vaše představy o příjmech a nákladech za socíku mě přivádějí k úžasu :o)))
Nástupní plat VŠ byl 1750.- Kčs hrubého, po dvou letech 1950.- Kčs hrubého, podalším roce 2150.- Kčs. Při narození dítěte prakticky přestával platit daně, takže z 2150.- Kč měl nějakých 1980.- Kčs čistého.
Přičemž KOMPLETNÍ náklady na bydlení v plně elektrickém bytě (akumulačky, elektr. sporák, bojler) 2+k.k. I. kategorie byly 520.- Kčs měsíčně.
V Praze - Břevnově, v novostavbě.

Takže i když byla manželka na prodloužené a při prvním dítěti ještě NEPLACENÉ mateřské, mohli jsme jezdit na vodu a na vandry a čas od času vyrazit na Petynku nebo do Malostranské besedy na večer s přáteli.
15. 04. 2012 | 11:26

proboha napsal(a):

"Učast na chmelové brigádě byla podmínka ke studiu (ta shoda, což) a placena byla, jak jsem napsal."

???

Co to píšete za nesmysly?
15. 04. 2012 | 11:26

neo napsal(a):

Občan:

to nejsou představy, to je statistika. r.75, průměrná mzda 1500.
480 kčs tj dnešních 4800 korun jen na 10 diskoték? Sorry, ale za to jich dneska navštívíš i s chlastem dvakrát tolik.
15. 04. 2012 | 11:30

Scarabeus napsal(a):

český maloměšťák:

Někteří diskutují si nechtěji uvědomit, že Drábkova (přímá) platba za práci, ve vztahu k některým nezaměstnaným(ani podpora, ani soc. dávky), je čistá nula, jen nepřímá platba zdr. pojištění. Drábek je, s platbou za práci, pod úrovní IG Farben za 2. svět. války!
15. 04. 2012 | 11:31

Zdeněk Brom napsal(a):

proboha:

Nesmysly?

Po složení státnic mi studijní oddělení pohrozilo odmítnutím vydání diplomu, protože někdo mi prohrabal index a zjistil, že tam nemám zapsán "povinný" chmel.
15. 04. 2012 | 11:33

Občan napsal(a):

To Scarabeus:

Pozor! Podpora je již pouze 5 měsíců, a to ve výši 60% (dva měsíce), 50% (2 měsíce) a 45% (1 měsíc).
Průměrná výše podpory je 5300.- Kč.

Moc bych chtěl vidět Nea, jak si z toho hradí životní náklady, náklady na otrockou práci (POVINNÁ po DVOU měsících v evidenci) a ještě nákladyn a hledání práce.

Myslím, že na to sociopatické individuum nemá smysl dál reagovat. přikláním se k Almo Glossedovu názoru, že to je Kybersadistovo PíáRko.
15. 04. 2012 | 11:35

Scarabeus napsal(a):

neo:

Co když v tu dobu už nikdo z rodiny nebude žít a bývalá manželka, na kterou Vás úřad práce odkáže, nebude k dohledání, případně Vám odmítne soc. dávky platit?
15. 04. 2012 | 11:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy