Boj o moc a svobodu v Bělorusku
Hned po vyhlášení předběžných výsledků vyšlo tisíce lidí do ulic Minsku a dalších měst. Podle zveřejněných záběrů zasáhla policie proti demonstrantům velmi tvrdě. Použila těžkou techniku, slzný plyn, vodní děla i zábleskové granáty. I když od 12. srpna podnikly úřady kroky k zmírnění situace a upustily od hromadného zatýkání, stále se objevují signály, které ukazují, že může nastat nová eskalace násilí a další enormní porušování základních lidských práv. Objevují se i další znepokojivé zprávy – úřady komplikují práci médiím, některé štáby byly zadrženy policií, aby nemohly informovat o dění v zemi. K 30. srpnu bylo podle Amnesty International stále zadrženo nejméně 50 novinářů, jiným byla odebrána akreditace nebo byli vyhoštěni z Běloruska. Ke stejnému datu bylo stále zadržováno kolem 140 pokojně protestujících. Na základě pochybných důvodů bylo také zadrženo několik členů opoziční Koordinační rady. A co je nejtragičtější, několik protestujících bylo zabito.
Situaci v zemi sleduje se spolupracujícími organizacemi i Amnesty International. Tato mezinárodní organizace monitorující dodržování lidských práv požaduje, aby byly stovky protestujících, obránců lidských práv, novinářů či kolemjdoucích, kteří byli od začátku volební kampaně svévolně zadrženi či obviněni, okamžitě propuštěni. Běloruský režim musí propoustit i všechny vězně svědomí, včetně politických aktivistů Viktara Babaryky a Sjarhej Cichanouski, jimž bylo zabráněno, aby se ucházeli o post prezidenta a byli zatčeni za politicky motivované obvinění.
Mezi zadrženými je i Pavel Sevjarynec, který byl v rozporu s právem na shromažďování za svou účast na protestech odsouzen na 75 dní „správní vazby“. Podle jeho ženy a již propuštěných spoluvězňů mu nebylo dovoleno setkat se se svým právním zástupcem a byl deset dní držen v samovazbě. Je nucen spát na lavičce bez matrace, ta je navíc každý den od 6:00 do 22:00 hodin opírána o stěnu, takže v cele zůstane pouze železná stolička. V cele chybí tekoucí voda a zadržený nemá možnost náležitého pohybu. Pavel Sevjarynec není za své politické aktivity vězněn poprvé, už v roce 2011 byl odsouzen k tříletému vězení po propuknutí masových protestů po prezidentských volbách.
27. července byl zadržen i vězeň svědomí Dzmitry Paliyenka. A to méně než 48 hodin potom, co strávil 17 dní neodůvodněné detence. Podle Amnesty International jde o flagrantní porušování lidských práv a obtěžování významného aktivisty ze strany státních orgánů. A opět ne poprvé.
Vedle apelu na dodržování lidských práv – především svobody shromažďování, svobody slova a médií, Amnesty International a 16 dalších mezinárodních a běloruských nevládních organizací vyzývá, aby Rada OSN pro lidská práva svolala zvláštní zasedání k řešení krize lidských práv v Bělorusku. Rada by měla zahájit nezávislé vyšetřování pokračujícího porušování lidských práv.
Lidé v České republice všech generací mají stále v živé paměti násilné potlačování protestů, omezování svobodných voleb a svobody projevu i médií z období před rokem 1989. Proto velmi citlivě vnímáme, když jsou tato práva porušována jinde. Vidíme i to, jak emotivně a silně situaci vnímají Bělorusové a Bělorusky žijící v ČR. I z těchto důvodů petici za dodržování lidských práv v Bělorusku už podepsalo přes 6 400 lidí. Není nám lhostejné, jak se bude situace v Bělorusku vyvíjet, a chceme, aby to věděli i za našimi hranicemi.