Antidiskriminační zákon: konečně schválený

18. 06. 2009 | 17:28
Přečteno 7110 krát
Včera bylo poslaneckou sněmovnou konečně přehlasováno prezidentské veto antidiskriminačního zákona. Jeho cílem je ochrana všech lidí před diskriminačními praktikami nejen na trhu práce, ale i v přístupu ke vzdělávání, ke zdravotní péči, při přiznání a poskytování sociálních výhod i při poskytování zboží a služeb, včetně bydlení. Diskriminace na základě věku, pohlaví, sexuální orientace, rodinného nebo zdravotního stavu totiž v české společnosti skutečně existuje. Dokazují to statistiky i osobní výpovědi lidí, kteří se s ní setkali.

Hlavní tezí všech antidikriminačních opatření je, že právo na rovné zacházení patří k základním lidským právům. Nikdo by neměl být vystaven tomu, že je nepřijat do zaměstnání jen kvůli svému věku či pohlaví, že je vyhozen z práce, protože je „moc starý“, nebo že nebude nevpuštěn do restaurace jenom kvůli svému etnickému původu.

S antidiskriminačním zákonem je spojena řada mýtů a předsudků. A neustále mě překvapuje, že ochrana před diskriminací dokáže vzbudit silné emocionální, někdy až hysterické reakce. Jednou z nejčastějších výhrad proti antidiskriminačním opatřením je omezování svobody. Je to ale naopak. Jejich účelem je svobodu a svobodnou volbu zajistit a rozšířit, a to pro všechny. I ty, kteří mají omezené možnosti a jsou znevýhodňováni na základě řady společenských stereotypů a předsudečného uvažování ze strany zaměstnavatelů, poskytovatelů služeb a společnosti obecně.

Dalším častým protiargumentem je, že je narušen princip presumpce neviny prostřednictvím přenosu důkazního břemene. K přenosu důkazního břemene a dokazování neviny však dochází až v okamžiku, kdy soud rozhodne, že předkládaný případ vykazuje znaky diskriminace. Až v tento moment začíná platit pravidlo přenosu důkazního břemene. Tento mechanismus je reakcí na nerovné postavení diskriminované osoby vůči mocensky zvýhodněnému diskriminujícímu. Navíc musí žalující doložit druhý srovnávací případ, který dokáže, že se se žalovaným zacházelo rozdílně a tudíž diskriminačně.

Antidiskriminace bývá navíc velmi často zaměňována za pozitivní diskriminaci. Ponechme stranou, že toto spojení je trochu protimluv, protože diskriminace nemůže být nikdy pozitivní. Ano, součástí antidiskriminačních zákonů jsou tzv. pozitivní akce (v USA známé jako afirmativní), ale jejich cílem rozhodně není někoho zvýhodňovat nebo nadřazovat nad jiné. Jde o odstranění překážek, které znemožňují rovnost příležitostí - prostřednictvím vzdělávacích kurzů, speciálních programů terénní péče, ale i kvót.

Často i v médiích zmiňované automatické zvýhodnění ženy při přijímacím pohovoru jenom na základě pohlaví je také jen dalším mýtem. Nepodložené protěžování určitého pohlaví, etnické či věkové skupiny je Evropským soudem hodnoceno jako nezákonná diskriminace. K přihlédnutí ke složení pracovního kolektivu a výběr osoby s charakteristikami méně zastoupené sociální skupiny přichází na řadu pouze v případě, že se rozhoduje o dvou uchazečích, kteří mají stejné kvalifikační předpoklady.

Také nepředpokládám, že by se někdo rozhodl zažalovat svého zaměstnavatele jen tak z trucu, nebo proto že mu chce uškodit. Diskriminační spory se často táhnou i tři nebo pět let a jejich výsledek je velmi nejistý. Jednotlivé judikatury se velmi liší a často je rozhodující spíš to, kdo soudí, než jaké jsou okolnosti případu. V případě prohry je pak na žalovaném uhradit veškeré soudní poplatky, které mohou dosáhnout i sta tisícových částek. Pokud se někdo bude chtít pomstít, zvolí nejspíš jinou cestu.

O antidiskriminačních opatřeních je potřeba diskutovat a snažit se o to, aby byla co nejefektivnější a co nejméně ohrožovala svobodu a nepřerůstala v zbytečnou kontrolu. Zároveň je však nutné si uvědomit, že právě antidiskriminace zaručuje svobodu a důstojný život všech. Nebo snad ty politické strany, které tak brojí proti, mají ve svých programech speciální sociální podporu a dávky pro ty, kteří jsou odmítnuti zaměstnavatelem jenom na základě svého věku či pohlaví, i přesto že jsou dostatečně kvalifikovaní, a je jim tak znemožněno zajistit své živobytí?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

Souhlas.

V tom smyslu, že práva a povinnosti pro všechny musejí být rovné. Žádná negativní ani pozitivní diskriminace.

Všichni musejí umět spisovný jazyk a pokud chtějí mít něco extra, tak ať si buďto připlatí ze soukromé kapsy, anbo aťsi udělají veřejnou sbírku.

Opatření ve prospěch nevidomých, ochrnutých... ano - z důvodu srovnání zdravotního anebo fyzického handicapu. Živení zdravých produktivních příživníků, kteří akivně nevyhledávají práci bez společenské protihodnoty - třeba na úklidu obce, budování místní infrastruktury - nikoliv. Bez práce přece nemohou býti koláče.
18. 06. 2009 | 17:39

Vasja napsal(a):

Paní Sokačová,
"Nepodložené protěžování určitého pohlaví, etnické, či věkové skupiny......"
Já často poslouchám ČRo6 a tam se pořáde mluví jen o feminismu, judaismu, Židech, Rómech a pořáde do kola. Mám taky pocit, že tam jste pečená, vařená.
Až tam znovu budete, tak jim připomeňte, že zde nežijou jen ženský, židé a Romové, ale i chlapi a Češi, Moraváci....... a jestli s tím nepřestanou, tak mnozí zdrhnou do Kanady a kdo na Vás bude makat?
18. 06. 2009 | 17:46

Bohdan napsal(a):

Paní Sokačová!Každý nezaměstnaný Rom se teď s celou rodinou vrhne na soudy a bude se soudit a soudit a určitě vysoudí odškodné. Je to zákon,který preferuje parazity !
18. 06. 2009 | 18:33

nezáleží napsal(a):

" Nikdo by neměl být vystaven tomu, že je nepřijat do zaměstnání jen kvůli svému věku či pohlaví, že je vyhozen z práce, protože je „moc starý“, nebo že nebude nevpuštěn do restaurace jenom kvůli svému etnickému původu."

Paní Sokačová, zaměstnavatel by přeci měl mít plné právo vybrat si sám, koho zaměstná a komu bude ze svých peněz dávat výplatu! Nic takového, jako přirozené právo být zaměstnán, neexistuje (teda v soukromých podnicích, ve státních to je něco jiného). To samé restaurace: pokud vrchní do své restaurace nevpustí Roma, uškodí tím jenom sám sebe, neboť se okrade o ekonomický prospěch, ten Rom ale v žádném případě nemá přirozené právo vstupovat do cizích prostor a najíst se tam! Jedna věc je rovnost před zákonem, ale tenhle zákon zachází až příliš daleko...
18. 06. 2009 | 19:03

Al Jouda napsal(a):

Uvidíme, řekl slepý a ohluchl !
18. 06. 2009 | 19:28

Pavla napsal(a):

Nezáleží: přesně tak. Soukromý podnikatel by měl mít právo si zaměstnance vybrat. Nebude tak hloupý, aby si schválně vybíral špatně. Každý vezme toho, kdo firmě bude užitečný. Je to všechno postavené na hlavu.
Zrovna včera si stěžovala sestra z Německa, jak to tam chodí. Nemůžou propustit lidi několik let před důchodem, tak propouštějí perspektivní mladé lidi. Tito důchodci se místa drží zuby-nehty, ale nic nového firmě již nepřinesou. Nechtějí se vzdělávat, mnohdy na práci nestačí, ale zkrátka musí tam zůstat. Za tu dobu by z mladého člověka mohl být vyškolem schopný pracovník. Mělo by to význam jak pro firmu, tak pro samotného zaměstnance.
A jestli si do vlastního obchodu pustím cikány, je taky čistě moje věc. Protože jestliže vím, že mě již několikrát okradli, tak bych musela být totálně blbá, abych jim to dovolila.
18. 06. 2009 | 21:10

jojo napsal(a):

Priserne. Kde se porad ti sociologiove berou. kdo je za to zvaneni plati? Diskriminace je neco zcela prirozeneho, bez diskriminace v podstate nezle zit. Kazdy den neco nebo nekoho diskriminujeme. Diskriminuji jednoho vyrobce protoze si vybiram zbozi ci sluzby od jineho vyrobce. Dokonce i tim, ze jsem se ozenil, diskriminoval jsem ostatni zeny. Je to proste vyber, naopka darwiniste by meli byt radi, ale jak vidim maji kupodivu radost z antidiskriminace, jinymi slovy Gleichschaltung. vsichni si prece budeme rovni, i kdyby na to nekteri meli doplatit.

Podivejte se, jak dopadly podobne akce ve svete. Svet se v zadel obraci, budiznicemove ze socialnich fakult okupuji svet. A zvani a zvani.
18. 06. 2009 | 21:19

Čochtan napsal(a):

Slečno Sokačová
Máme v Praze činžák. Nic moc, jen 8 bytů. ale tu a tam je nějaký k pronajmutí.
Jaký dopad bude mít tenhle zákon na mě, když rozhodně nechci pronajmout byt cikánům ? Jak to musím dělat, abych se vyvaroval soudu ?
18. 06. 2009 | 21:51

Rumcajs napsal(a):

Jak se odhlasuje nějaká ptákovina, Linda se neomylně ozve.

Takže až odmítnu, aby mě operoval čerstvý medik či stoletý stařec, byť kvalifikačně bude všechno OK, dopustím se diskriminace ?

Když místo svobodné 20ti-leté ženské vezmu na post mzdové účetní 40 letou , třeba i s horší kvalifikací, to bude co ?
Já tomu budu říkám zdravý rozum a Vy diskriminace ?

A že se nebude soudit ? To jste jako slyšela kde ? Já znám spoustu flákačů, kteří mají na tomhle založenou živnost. A pokud prokáží hmotnou nouzi, u soudu nemusí platit vůbec nic.

Ženská, já Vás mít doma, tak to by jste viděla to tóčo !
18. 06. 2009 | 23:17

Zacheus napsal(a):

Přijetí tzv. antidiskriminačního zákona je černou skvrnou v novodobé historii státu a práva tohoto státu.

O tom, že se Česká republika stala protektorátem Evropské unie svědčí i fakt, že tento právní paskvil byl přijat pod hrozbou pokuty ze strany Evropské unie v případě, že přijat nebude. Kde už to jsme? V době K. H. Franka?
18. 06. 2009 | 23:51

slv napsal(a):

Je až dojemné, že nepříliš bystří jedinci, kteří nejsou schopni ani dělat nějakou manuální užitečnou práci se vrhnou ma sociální studie případně na práva. Pak, po pár letech studia, mají pocit, že znají vše a mohou ostatním radit nebo dokonce nařizovat, jak mají žít.
Paní Sokačová, patříte zcela nepochybně do této skupiny. Snad jen máte mimořádně vyvinutou onu tupou zaťatost hlouběji pod kůží.
Argumentů tady padlo již hodně, od vás žádný. Je to pochopitelně dáno tím, že žádným svým výstupem se nemusíte živit. Vás živí tato nemocná společnost, která masochisticky ničí to, co ji živí. Krize, která přichází, bude prospěšná. Trubci zajdou. Případně se trochu budou snažit, aby k něčemu byli.
18. 06. 2009 | 23:54

dříve ruda napsal(a):

Jako partnerky jsem si vždycky vybíral ženy.
Nedopouštím se tím diskriminace mužů?
19. 06. 2009 | 00:34

ila napsal(a):

Lidi několik let před důchodem jsou pro Vás Pavlo již důchodci?
V tom případě je ten zákon asi opravdu potřebný... :-)
A s několika "mladými, perspektivními" lidmi pracuji: z 5 jsou 4 líní jak vandrák v červenci - líní nejen se hnout, ale i myslet. K výkonu se vzchopí, až když jde o peníze.
No, každý to asi vidí jinak....
19. 06. 2009 | 03:19

slv napsal(a):

2 ila

pochopil jsem to s tou perspektivností jinak. Neperspektivní mohou být jak mladí, tak staří. Ti starší asi o něco vedou. Nový zákon umožní, aby se staří cítili diskriminováni svým věkem, mladší svým pohlavím nebo zkušenostmi. Zkrátka ono se vždy něco najde. Zdánlivě to nikdo nemusí zaplatit. Problém ovšem je, že to vždy někdo zaplatí. Napsané to tu bylo už několikrát. Každý denně vybíráme a každý jsme denně vybírán. Pokud tomu nějak zabráníme, tak začneme hnít. Být někde, kde mě nechtějí? Děkuji pěkně - nechci.
19. 06. 2009 | 06:27

Čochtan napsal(a):

Slečno Sokačová,
tady je dobrým zvykem, že se bloger zůčastňuje diskuze. Někteří se sice cítí nad toto pravidlo povýšení (např.Paroubek....), ale ti jsou stejně považováni za ....... (vyberte si ze stovky mazatelných výrazů).
Moc jsem zvědav na vaší odpověď, jak postupovat při pronájmu bytů.
19. 06. 2009 | 08:47

lidskaprava.blogspot.com napsal(a):

Lindo, plne Vas podporujeme. Nenechte se odradit temito skarohlidy a staromilci a pokracujte ve sve vynikajici praci.

Redakce lidskaprava.blogspot.com
19. 06. 2009 | 08:53

dříve ruda napsal(a):

lidskaprava.blogspot.com:

milá redakce, svět je zřejmě plný škarohlídů a staromilců. Kromě nich je tu ještě pan editor Stejskal, pánové Kocáb, Gabal, paní nebo slečna (tipuji za 2.) Sokačová a vy.
Pracujte, pracujte, máte toho na převychování poměrně hodně.
19. 06. 2009 | 09:18

Pavla napsal(a):

ila: Omlouvám se, že jsem se špatně vyjádřila. Chtěla jsem napsat"Tito budoucí důchodci"...
Myslím, že opravdu není moc těch, kteří se budou mít zájem třeba dva, tři roky před důchodem chuť ještě vzdělávat, jezdit po školeních, učit se novým systémům. Jsou však i výjimky. Máte pravdu, že i mladí jsou někteří líní jak veš, ale od toho je právě zaměstnavatel, aby tyto lidi nepřijímal a NEMUSEL je vzít. Nebo aby je v takovém případě mohl kdykoliv propustit. Ne, aby mu někdo nařizoval, koho má a koho nemá přijmout. Ale přece jen snad je více pravděpodobné, že mladý člověk, který před sebou nějakou perspektivu bude vidět, tak se snažit bude.
19. 06. 2009 | 09:28

Student napsal(a):

Pavla:
Rozšiřte si obzory. Zaměřte se na OSVČ. Ti jezdí po školeních a ZA SVOJE i v důchodovém věku.
19. 06. 2009 | 09:57

Pepa Řepa napsal(a):

Zdravím lidská práva.

https://www.youtube.com/watc...

Jinak blahopřeji autorce k prvnímu orgasmu, který zajisté prožila, když byl schválen antidiskriminační zákon.

Zase bude pár let z čeho žít.Zase budou prachy na rovnání pohlaví, na holiče na botičky.
19. 06. 2009 | 09:57

Pavla napsal(a):

Student: Já myslím, že tento zákon se týká hlavně zaměstnanců, nikoliv OSVČ. A pokud si někdo školení zaplatí, tak z něj taky chce mít nějaký užitek. Ale neznáte, jak to chodí na školeních, na které vás pošle zaměstnavatel a ještě vám vše zaplatí? Kromě toho jsem psala, že jsou výjimky, tzn.jsou i důchodci, kteří mají chuť se vzdělávat do hodně vysokého věku. Já nejsem nijak stará, ale když vidím, co jsou naše děti schopny všechno vstřebat, tak já jsem úplně mimo. Takže proč bych si jako zaměstnavatel měla vybrat někoho jako já, komu bude jakékoliv učení trvat daleko déle, než mladším?
19. 06. 2009 | 10:09

stejskal napsal(a):

Vy dokážete být nejen zlý, pane Pepo Řepo, ale též docela cíleně osobně nechutný. Elegán zdejších diskusí, jak říká pan vlk ;-)

Libor Stejskal
19. 06. 2009 | 11:59

Marty napsal(a):

Zakaz diskriminace je v ceskem pravnim radu zakotven jiz davno a novy zakon diskriminaci tudiz ocividne zabranit nemuze, protoze pouze uzakoni, co je jiz davno platne.

Jestli on ten problem diskriminace nebude nekde jinde. Ale byrokrate maji neustale ten dojem, ze kdyz je nejaky problem, staci vytvorit zakon, ktery problem zakaze a najednou je po problemu ...
19. 06. 2009 | 13:15

jaryn napsal(a):

Antidiskriminační žákon vychází z mylné představy absolutní rovnosti lidí ve všem. Tím je zcestný, zlý a lživý.
Čochtanova otázka výše je pravdivá. Takže budu povinen ze zákona našeho státu ubytovat cikánskou famílii s nedefinovatelným počtem členů, ale riziko si ponesu sám...
Geniální.
A podnikatel bude muset zaměstnat ne toho, koho chce a potřebuje, ale koho mu stát tímto zákonem vlastně vnutí, přičemž riziko samozřejmě ponese podnikatel na svém triku.
Skvělé!
Další debilitina z pera našich zákonodárců a celé té slavné EU, která nás pod hrozbou pokuty nutí přijímat podobné zhovadilosti.
Už i Pepovi Řepovi ruply nervy.
Je to špatný zákon, nesmysl, a nepotřebný politický blábol, politická ostentativní deklarace. Jako takový je tento zákon už teď ke zrušení a jeho tvůrce by měli zavřít.
19. 06. 2009 | 15:30

Rumcajs napsal(a):

Co to je staromilec ?
19. 06. 2009 | 16:03

Admirál napsal(a):

Že by zrovna tenhle zákon byl něco, nad čím máme jásat, jako nad vítězstvím dobra nad zlem, tak to teda rozhodně není.

Těm co stojí a potřebují pomoc nepomůže, těm co je to lhostejný z pochopitelného důvodu teké ne.

Zase jednou nahrazujeme morálku zákonem, což je jak známo cesta do p...
19. 06. 2009 | 16:29

Nový napsal(a):

Řečnická otázka: Když je někdo vyhozen z práce kvůli lenosti nebo hlouposti, to bude taky diskrminace !?
Pochopitelně, že ano. Takže se můžeme těšit na ještě větší kocourkov, než doposud. Moc Vám děkuji.
19. 06. 2009 | 16:40

Nový napsal(a):

Paní Linda si myslí, že podnikatelé jsou naprostí idioti a vybírají si zaměstnance na základě předsudků: pohlaví, odstín pleti a věk.
Takto přitom nemůže nikdo fungovat.
Říkal jsem si, kde asi madam žije a čím se živí.
Když jsem zjistil že je to Gender studies, tak už jsem se přestal divit její odtrženosti od reality.
19. 06. 2009 | 16:47

Čochtan napsal(a):

Kdo tuhle pofidérní "firmu" Gender Studies vlastně financuje ?
19. 06. 2009 | 17:06

Marty napsal(a):

Čochtan: rekl bych, ze danovi poplatnici.
19. 06. 2009 | 17:11

Pepa Řepa napsal(a):

To jaryn
nervy mně neruply, ale musel bych být slepý, abych neviděl, jak se to tady mění na masážní salon.

Bývaly časy, kdy tady bylo spektrum blogařů vyvážené. Teď je to jednostranná masáž.Neopionýrský multi-kulti tábor Artěk 2, pak feministky, golgování a teď Patočka.

Poslední debata u Klvani byla mimořádně půvabná.
Že se Vám, pánové něco nelíbí? Inu mě se toho nelíbí, ale to je to jediné, co můžete dělat.

Jen si zaštěkejte,karavana pojede dál. Jiná možnost není, náš způsob řešení je nevyhnutelný.Bohorovnost na druhou. Stejná slova jako Patočka

Nelíbí se Vám něco? Jste roztleskávačka. Takové názory sem nepatří.

Ano, nelíbí se mi antidiskriminační zákon. Naprosto idiotský, zbytečný a v praxi neproveditelný.Náš život komplikující.

K dámám se chovám slušně, byl jsem tak vychován.
To, že feministky a džendristky za dámy nepovažuju je druhá věc.
19. 06. 2009 | 17:53

Čochtan napsal(a):

Marty, taky se obávám.
A obávám se (abych nebyl smazán), že přichází čas, kdy lidi začnou likvidovat lidskou blbost. Od politiků, redaktůrků a jiných ovlivňovačů veřejného mínění, přes genderové vyžírky až k partě janovského vraha Matěje Vítka.
Tohle se bohužel dá vyřešit jen fyzickou likvidací.
Pro Stejskala, já k ničemu nenavádím, ani nevyhrožuji, já jen vidím blízkou budoucnost. Něco jako Kasandra. Vůbec bych se nedivil kdyby brzy začaly atentáty.
19. 06. 2009 | 18:16

zdesta napsal(a):

Pavla. Prosím vás nemelte nesmysly,protože něco o tom vím.Určitá ochrana (časová) existuje i tady.Rozhodně se nevztahuje na plnění pracovních povinností,profesionálních požadavků a dodržování pracovněprávních vztahů.
19. 06. 2009 | 18:42

argun napsal(a):

Víte pane Stejskale já si nemyslím, že by Pepa Řepa byl zlý a osobně nechutný. Já si myslím, že je jenom nas.... a troufnu si tvrdit, že vím proč. Věta "zase budou prachy na rovnání pohlaví, na holiče na botičky" je zcela přesná. Vy tento prostor nazýváte "společenským diskursem". Já myslím, že to tak není. Eseři jasně vedou na body. Nebyl by to důvod k zamyšlení?
Á propos, ten zákon je samozřejmě naprostá kravina.
19. 06. 2009 | 19:38

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane arqune,

je to jen můj čistě subjektivní názor, ale z mého pohledu žádná - byť sebevětší - frustrace nikoho neopravňuje ke sprosťáctví, a už vůbec ne vůči ne ženě.

Osobně si myslím, že lidé, kteří nedokáží unést to, že má někdo jiný názor, by měli chodit diskutovat jinam. Tady to pro ně není vhodné prostředí.

"Eseři" byli bolševiky zlikvidováni hned v roce 1917. Část byla popravena, část emigrovala. O žádném zde nevím.

Blogery se snažím vybírat vyváženě, ne podle vkusu pana Pepy Řepy. Pokud máte pocit, že je zde málo pravicově orientovaných blogerů, podívejte se prosím na seznam všech autorů (pokud máte zájem, mohu Vám poslat seznam všech oslovených, včetně těch, kteří ani neodpověděli). Nemohu za to, že většina nepíše.

Libor Stejskal
19. 06. 2009 | 19:56

stejskal napsal(a):

Á propos, je-li "ten zákon naprostá kravina", je podle mne věcí názoru a zejména pak diskuse. Kategorická prohlášení nejsou zrovna pádný argument. l.s.
19. 06. 2009 | 20:18

argun napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale, Vaše úsilí vůbec nezpochybňuji, protože o něm nic nevím. Čtu jen to, co je zde ke čtení a to ještě nepozorně. Nenapsal jsem, že mi chybí pravicově orientovaní blogeři. Napsal jsem, že zde převažují eseři, rozuměj sociální revolucionáři (es-er). Právě při pohledu na seznam blogerů mi to tak připadá. Pokud jde o zákon, souhlasím s Vámi. Diskuse s evidentní kravinou či jejími obhájci se mi však jeví jako zbytečná investice.
19. 06. 2009 | 20:30

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Stejskale,stáváte se klonem lidí typu F. Kostlána a J.Patočky a začínáte si tady počínat, jako kdyby byl tento server, vaším osobním majetkem.
Možná tomu i tak částečně je, ale to je Vaše osobní věc.

Pokud se Vám něco nelíbí-smažte to. Pokud Vým moje názory vadí zabanujte IP.

Nemám co bych dodal. Mějte se.
19. 06. 2009 | 21:41

stejskal napsal(a):

Pane Pepo Řepo,

nikdy jsem zde kvůli názoru nikoho nezabanoval, ani jsem nikdy žádný korektně a slušně vyjádřený názor nesmazal (což pravděpodobně víte).

Rozdáváte dle mého soudu údery pod pás a chováte se hulvátsky (což samozřejně proti pravidlům není).

Nemám jediný důvod Vás mazat (neobhájil bych to před čtenáři ani před sebou), nicméně právo vyjádřit názor a zastat se lidí vyjadřujících naprosto korektně, slušně a věcně svůj názor, za nějž je Vy pak nevybíravě sprostě napadáte a diskreditujete, si upřít nenechám.

I Vy se mějte.

Libor Stejskal
19. 06. 2009 | 22:07

Vasja napsal(a):

On bude asi problém i v tom, že názorům paní Sokačové někdo nerozumí a milostivá nereaguje. Něco sem mázne, prohrábne vlasy, odtancuje na recepci a chudáci čtenáři se tady můžou pobít o interpretaci. A tak to tu chodí u většiny autorů. Nedivte se pak, pane Stejskale, že je leckdo pošle do pr.....a taky si to zasloužej a mnohem míň elegantně, než to udělal pan Pepa.
To si tihle grafomani můžou dávat články jako placenou inzerci.
Čest vyjímkám, jako paní Vendlová, někdy Docent, pan Drobek........
19. 06. 2009 | 23:28

kral napsal(a):

stejskal
jste pokrytec a manipulator. Vsdls jste sama kunda a pica a tady vadi orgasmus. Chcete vyprovokovat k duvodu jak zakazat pristup.Jako u pocestnzho a jinych. Jste odporny bazilisek.
20. 06. 2009 | 03:14

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Vasjo,

naprosto s Vámi souhlasím, že "nejcennější" jsou blogeři, kteří zde o svých názorech debatují a pokoušejí se je obhájit (velmi si cením z tohoto pohledu například pana profesora Hořejšího, přestože v řadě případů vnímámě svět dost odlišně).

Nicméně ono ani to není tak jednoduché. Například pan Kožušník sem chodí své názory obhajovat poměrně často a mnoho lidí mu vytýká, že zde svými vstupy jen dělá progandu, manipuluje a vůbec je "nějakej divnej" (když má čas sem psát). Prostě žádný koncept není ten úplně správný pro všechny, je to vždy věc názoru.

Mimochodem, jak víte, že autorka "sem toto mázla, prohrábla vlasy a odtančila na recepci"? Já si třeba zase dokážu představit, že autorka diskusi čte, akorát se jí nechce zapojovat, když drtivá většina reakcí na její text je ryze konfrontační, osobní a v lepším případě hovoří o "orgasmu". Na to člověk musí mát dost silný žaludek, aby si takto chtěl povídat (a takových nás moc není ;-)

I Vám dobrý den, pane krali,

tak to každopádně.

Přeji všem zajímavou, korektní a slušně vedenou debatu.

Libor Stejskal
20. 06. 2009 | 11:44

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
já se autorky velice slušně zeptal na konkrétní problém, vůbec to nebyla "řečnická otázka", tak doufám, že mi odbornice poradí. Myslím, že nebudu sám, kdo má takový nebo podobný problém.
20. 06. 2009 | 12:23

Evik napsal(a):

Taky se autorce nedivím,že neodpovídá.Co má proboha odpovědět na názor,že diskriminace je přirozená, že staří jsou neperspektivní.
Vážení já jsem cinkala klíči na náměstích v době, kdy vůbec nebylo jisté,že socialismus padl. Cinkali jsme proto aby jsme se měli jak na západě a ktomu patří i antidiskriminační zákon,měl platit už dávno!
Pracuji ve firmě kde účetní jsou 20 leté děvčata,teď po půl roce máme už konečně výplaty v pořádku.
20. 06. 2009 | 13:11

dříve ruda napsal(a):

naprosto korektně, slušně a věcně chci vyjádřit svůj názor:

Pepa Řepa má recht.
20. 06. 2009 | 13:12

Evik napsal(a):

Firma je nová a podnikatel měl právo vybírat účetní podle svého,jak píšete. Daně nám byly vráceny s výmluvama v polovině března, běhali jsme pak jak idioti po finančních úřadech.Kdyby tam byly aspoň tři 40cátnice určitě by to vypadalo jinak. V minulém zaměstnání to tak bylo a nestalo se,že by Vám někdo omylem skartoval dodané doklady.Děvčata jsou to opravdu hezká,ale co na plat, když zíráte nevěřícně na výplatní pásku a omluva nikde.
20. 06. 2009 | 13:19

jaryn napsal(a):

Tak Pepa Řepa si taky všimnul, jak se nám blogy na Aktuálně mění pomalu, ale jistě, v nalejvárny odporně levicového typu, pseudorovnostářství a multikulti.
Včera dopoledne jsem v televizi zahlédl reklamu a málem šel do vrtule. Nějaký černoch se sapikem tam blekotal a jako to mělo vyznít, že Afrika je plná násilí, přičemž závěr byl řečen jasně: je to naše (bílá) vina a MY máme zodpovědnost za pomoc miliónům chudáčků Afričanů... málem jsem se poblil. Zase věčné "bílé" stigma, vnucované ...kým vlastně? Kdo tyhle zrůdnosti platí, kdo za tím je? EU si připravuje píseček pro první dodávky boat people do ČR dle Lisabonské obskurní smlouvy? Nejspíš...
22. 06. 2009 | 08:35

Alena V. napsal(a):

Paní Sokačová, nevím, jak byste se dívala na skutečnost, že by vás léčil lékař(ka), kterého (ou) bych si nemohla vybrat na základě vlastní úvahy, ale na doporučeční antidiskriminačního zákona. I v medicině existují lékaři, kteří mají příslušné atestace, ale jejich pověst je zoufalá.
Dále mně, prosím sdělte, jakou kvalifikaci a v jakých oborech můžete nabídnout. Situace zřejmě směřuje k tomu, že každé větší zařízení nebo firma, bude muset mít vlastního ombudsmana, který bude dohlížet na dodržování zbytečných zákonů.
Předem děkuji za odpověď.
22. 06. 2009 | 10:44

XF Sala napsal(a):

http://www.stopfeminismu.cz

Konečně nějaká žena, krerá dostala rozum a zjistila, že feminismus není normální, ale extrémní hnutí. Dopručuji navštívít.

Je tam i část o antidiskriminačním zákoně.
22. 06. 2009 | 21:58

wholesale jordan shoes napsal(a):

Mimochodem, jak víte, že autorka "sem toto mázla, prohrábla vlasy a odtančila na recepci"? Já si třeba zase dokážu představit, že autorka diskusi čte, akorát se jí nechce zapojovat, když drtivá většina reakcí na její text je ryze konfrontační, osobní a v lepším případě hovoří o "orgasmu". Na to člověk musí mát dost silný žaludek, aby si takto chtěl povídat (a takových nás moc není ;-)
01. 07. 2009 | 11:13

wholesale jordan shoes napsal(a):

Mimochodem, jak víte, že autorka "sem toto mázla, prohrábla vlasy a odtančila na recepci"? Já si třeba zase dokážu představit, že autorka diskusi čte, akorát se jí nechce zapojovat, když drtivá většina reakcí na její text je ryze konfrontační, osobní a v lepším případě hovoří o "orgasmu". Na to člověk musí mát dost silný žaludek, aby si takto chtěl povídat (a takových nás moc není ;-)
01. 07. 2009 | 11:15

patriot napsal(a):

Pane Stejskal,
v uvodu pisete, ze si prejete slusnou a korektni diskuzi.
Prectete si po sobe co pisete a zjistite, ze pravidla jste porusil Vy a ne Pepa Repa.
Jeho nazory Vam vadi, protoze muze nakazit hodne premyslivych lidi a tak je na neho treba zautocit hned v zarodku.
Jeden priklad jak ten zakon bude v budoucnu fungovat v Zapadnich zemich uz funguje.
Kdyz reknu na verejnosti ze jsem byl vychovan ze muz a zena patri k sobe, tak na me ihned zautoci lesbicky, kluci, EU, Feministky, urednici pro lidska prava s tou smesnou figurkou Kocabem.
Kdyz reknu ze muz a zena je prezitek, ze zeny patri k sobe, muzi take, tak o me budou psat v novinach.
Usudek si udelejte sam.
Snad jsem tak moc nenapsal.
21. 07. 2009 | 01:04

alek napsal(a):

Lindo, plne Vas podporujeme. Nenechte se odradit temito skarohlidy a staromilci a pokracujte ve sve vynikajici praci.
09. 09. 2009 | 23:25

iPhone ringtone maker for mac napsal(a):

you are a thinker
18. 03. 2010 | 02:49

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 12:27

http://www.kw61.com/replica-graham-watch napsal(a):

abc
29. 03. 2010 | 10:45

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 05:11

matematik napsal(a):

Nestačím se divit, jak si lidé pletou pojmy. Asi jste nikdy neslyšeli o positivní diskriminaci, kdy se z obav před obviněním z diksriminace zaměstnavatel bojí přijmout kvalitnějšího pracovníka. pokud nepatří k těm oficiálně diskriminovaným. Antidiskriminační zákon nikoho nenutí, aby dával přednost těmto oficálně diskriminovaným.

Já osobně antidiskriminační zákon vítám, protože jsem byl diskriminován celoživotně. Nebudu si stěžovat na bolševika, protože ten diskriminoval všechny slušné lidi. Posuďte sami, zda to, co mi provedla Česká akademie věd je či není diskriminace. Kdsyž mi bylo 65 let, byl jsem poslán skoro do důchodu. Byl mi ponechán 20 procentní úvazek, což znamenalo přilepšení k i tak mizerné penzi 9 tisícovek ve výši 4 tisícovek za práci. V té době jsem byl už dvacet let zvoleným členem dvou komisí Mezinárodní krystalografické Unie (to není trafika, ale čestná funkce a musíte být ve vědě Někdo, aby vás zvolili). Dva měsíce před tím jsem přednášel na pozvání na Universitě v Lausanne (čtyři týdny po dvou hodinách přednášek týdně) přičemž mi universita hradila veškeré výdaje a dostal jsem taky přiměřený (ve slušné společnosti) honorář (asi 6 tisíc Kč za hodinu). Současně s kopancem mi vyšel nový díl Mezinárodních krystalografických tabulek za který můj dávný kolega a spoluautor z Pennsylvánské university dostal titul "distinguished professor". Protože jsem člověk pracovitý přijal jsem částečný úvazek na Technické universitě v Liberci, jako odborný asistent s vědeckou hodností. Ještě jsem si zabojoval o profesuru, kterou bych si byl zasloužil už před dvaceti lety, kdy jsem ji nemohl dostat, protože jsem nebyl žádoucí jako přednášející. Taky jsem se stal profesorem z ruky našeho guru a professorissima Klause, což se projevilo v tom, že jsem dostal padáka i v Liberci od nového pana děkana, který sám měl do profesury daleko. Kriteria, která si Technická universita postavila pro docenturu jsem překročil patnáckrát, kríteria pro profesuru desetkrát. Současně mne i Fyzikální ústav definitivně odepsal, takže teď žiji z penze 13 tisíc, z nichž zbydou po odečtení nákladů na byt čtyři tisícovky.

Je mi sice 74 let, bolí mě v zádech, která si mažu, nejsem zrovna fyzicky fit, ale mozkovna mi pracuje stále dobře. Publikuji více, než je v Akademii zvykem a stále spolupracuji s Mezinárodní krystalografickou Unií. Na rozloučenou z Fyzikálem jsem dostal dopis o tom, jak si mé práce váží, jak ty moje tabulky jsou světovým přínosem a další bla bla, ale prý jsou potřeba peníze pro mladé pracovníky. V mé kanceláři ovšem sedí a peníze na mně ušetřené pobírá ruský emigrant. To vše v době, kdy si pan ministr školství dělal iluze o tom, jak zvýšit upadlou úroveň naší vědy a školství tím, že si budeme zvát zahraniční experty. Něco podobného prohlašoval i Klaus, když s Kočárníkem zeštíhlovali Akademii. Tak aby bylo jasno:

Ti mladí indičtí asistenti, kteří mi v laboratořích na Fiji dělali poskoky, by k nám nešli pracovat za profesorský plat. A můj kolega z Pennsylvánie by byl ochoten sem jít pracovat za 150 tisíc měsíčně se smlouvou na deset let a všemi sociálními výhodami. Nejsem sám, dva světově proslulí specialisté byli odejíti o řadu let dříve. Mimo jiné, na Fiji, tedy u potomků kanibalů byl můj měsíční příjem 75 tisíc Kč plus výhody, které vydaly za dalších 20 tisíc. To vše za deset hodin týdně a k tomu grantovou podporu mé vědecké práce.

Tady jsou mi nej vyšší akademické tituly na kočku a v cizině je nepotřebuji, tam se mě na ně nikdo neptá. Tak co, jsem diskriminován, nebo si o sobě moc myslím?
A potřebujeme antidiskriminační zákon nebo ne?
07. 05. 2010 | 14:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy