ODS a rodinná politika: Řešení pro rodinu
ODS nabízí poměrně zásadní změnu systému, která zvyšuje celkovou flexibilitu systému mateřské a rodičovské. Vedle třírychlostního čerpání rodičovského příspěvku, které bylo zavedeno Ministerstvem práce a sociálních věcí pod vedením Petra Nečase, nabízí také dvourychlostní mateřskou. Rodičům, kteří se chtějí vrátit brzy do práce, chce ODS umožnit čerpat mateřskou v délce 18 týdnů se 100 % původního platu bez navazujícího pobírání rodičovského příspěvku. Druhou možností zůstane mateřská v délce 28 týdnů se 70 % platu a s možností navázat na ni jednou ze tří variant rodičovské. Další důležitou a velice pozitivní změnou je možnost rozložit si čerpání rodičovské až do pěti let věku dítěte.
Slaďování rodinného a pracovního života chce ODS podpořit také nabídkou nových zařízení a služeb péče o děti – ve firemní a nestátní oblasti živnosti apod. Daňově zvýhodněni by měli být zaměstnavatelé, kteří budou přispívat na péči o děti svých zaměstnanců a zaměstnankyň a stejně tak rodiče využívající tuto péči mimo veřejné školky a jesle. ODS bohužel zcela rezignuje na rozvoj stávající sítě mateřských škol a jeslí, které tvoří páteř systému péče a vzdělávání dětí předškolního věku. Ta jsou v ČR kvalitní a těší se důvěře rodičů. Dá se říct, že ODS jde ještě dále, protože její reprezentanti a reprezentantky ostře vystupují proti jeslím – zařízením, která jsou určena pro děti mladší 3 let (většinou jde o děti kolem 2 let věku). Problémem je, že se v souvislosti se vzájemnou rodičovskou výpomocí a dalšími alternativními formami péče hovoří spíše o hlídání a ne o vzdělávání, které právě mateřské školy poskytují. Tím, že ODS nechce veřejná zařízení podporovat, značně podkopává své sliby o podpoře slaďování rodinného a pracovního života – většině rodičů ze středních vrstev totiž v oblasti péče a vzdělávání nic dalšího nenabízí. Také zrychlená mateřská je spíše pro vysokopříjmové skupiny. V současné době chybí v ČR velké množství míst v mateřských školách a dá se očekávat, že alternativní formy péče je nenahradí. Navíc zkušenosti ukazují, že firemní zařízení vznikají spíše ve větších městech a zakládají je větší a velcí zaměstnavatelé, tudiž zaměstnanci a zaměstnankyně malých a středních podniků tyto možnosti mít nebudou a budou v situaci absence veřejných zařízení znevýhodnění.
Diskutabilní je také podpora firemních zařízení péče o děti formou daňových odpisů. Současní zaměstnavatelé vidí jako problematické především právní předpisy a podmínky zřizování firemních školek a jeslí a vysokou finanční a časovou náročnost. Je otázkou, zda daňové odpočty tyto nevýhody vyrovnají. Návrh na zjednodušení a modernizaci legislativy ODS nepřináší.
I ODS propojuje rodinnou politiku s politikou bytovou. Chce se zaměřit na výstavbu startovacích bytů pro mladé rodiny, nájemní i družstevní bydlení. Podporuje péči o seniory v rodině a osoby, které pečují, by měly být podle ODS daňově zvýhodněny. Problémem daňového zvýhodňování rodičů i pečujících o další závislé osoby je, zda mají takové příjmy (a zda vůbec nějaké mají), které jim mohou přinést hmatatelné daňové úspory.
Vysvědčení: 2 -
Podpora slaďování rodinného a pracovního života: 3
ODS usiluje o podporu flexibilních forem práce prostřednictvím daňových odpočtů. ODS se zaměřuje i na podporu zařízení a služeb péče o děti, ale pouze firemních a nestátních. Rezignuje tak na rozvoj veřejné sítě školek a jeslí, které tvoří páteř systému v ČR a které jsou vysoce kvalitní. ODS vystupuje proti jeslím.
Flexibilita rodičovské a mateřské dovolené: 1
ODS zvyšuje flexibilitu mateřské dovolené zavedením dvourychlostní mateřské a také rozložením čerpání rodičovské až do pěti let věku dítěte.
Podpora rovných příležitostí žen a mužů: 5
ODS se o tomto tématu ve svém programu nezmiňuje, z veřejných vystoupení pak vyplývá, že tuto tématiku nepodporuje a často proti ní vystupuje.
Celková koncepce mateřské/rodičovské dovolené a důraz na jejich rozvoj: 1-
ODS zavádí do systému mateřské a rodičovské zásadní změny: důraz na daňové odpočty a bonusy, dvourychlostní mateřskou dovolenou a velmi chvályhodnou možnost rozložení čerpání rodičovské až do pěti let věku dítěte. Dvourychlostní mateřská však bude pravděpodobně využívána především vysokopříjmovými skupinami a lidmi, kteří zastávají řídící nebo vysoce odborné pozice.