Strana zelených a rodinná politika: Chceme zelenou ekonomiku, chceme konec ekonomické diskriminace žen
„Jiné“ pojetí rodiny je jedním z nejpodstatnějších rysů programu Strany zelených, která otevřeně říká, že podporuje různé formy rodiny a soužití, nejen klasickou nukleární rodinu. Navíc tato soužití pokládá za sobě rovná – včetně registrovaného partnerství. To se v programech ostatních politických stran neobjevuje. V této souvislosti podporuje jako jediná z parlamentních stran i individuální adopce v registrovaných partnerstvích.
Strana zelených významně podporuje slaďování rodinného a pracovního života. Jednak podporou aktivního otcovství, které usnadňuje pozici žen na trhu práce, ale také podporou flexibilních forem práce či podporou veřejných i firemních zařízení péče o děti. Zaměřují se také na podporu zařízení a služeb péče o děti mladší 3 let a snaží se o odstraňování legislativních překážek, které brání jejich zřizování – na tuto bariéru upozorňují mezi politickými stranami jako jediní. Zaměstnavatelé, kteří by zřizovali školky, jesle a další služby o děti, by podle Strany zelených měli mít slevy na daních a pojistném. Vedle klasických zařízení péče o děti podporují Zelení i vznik miniškolek a mikrojeslí. Zásadním pro zlepšení postavení rodičů na trhu práce i v rodinném životě je umožnění souběhu čerpání rodičovského příspěvku a navštěvování zařízení péče o děti. V současnosti zde existuje výrazné omezení, kdy smí dítě navštěvovat mateřskou školu maximálně 5 dní v měsíci nebo 4 hodiny denně, aby měl rodič nárok na rodičovský příspěvek. To výrazně snižuje zaměstnatelnost žen (i mužů) na rodičovské dovolené – jen málokterý zaměstnavatel má zájem o zaměstnance či zaměstnankyni pracující 2 – 3 hodiny denně. Téměř neřešitelný je tento problém pro rodiče, kteří za prací dojíždějí.
Zásadní jsou podle Strany zelených pro slaďování rodinného a pracovního života flexibilní a alternativní formy práce – částečné úvazky, práce z domova. Ty chce podporovat také prostřednictvím daňových úlev a legislativním zakotvením možnosti změny celého pracovního úvazku na částečný v situaci rodičovství – jak pro ženy, tak pro muže. Toto opatření se však může stát při nedostatečném ošetření všech možných negativních dopadů pro postavení rodičů, především pak žen, na trhu práce nebezpečným. Zkušenosti z Německa či Holandska totiž ukazují, že ženy nemají většinou jinou možnost než pracovat na částečný úvazek. Z pozitivní volby se tak stává jediná možnost a nutnost.
Velmi pozitivním rysem volebního programu je návrh společného důchodového pojištění, které zlepšuje postavení žen, ale i mužů, kteří se rozhodnout pečovat o rodinu a domácnost a nebýt aktivní na trhu práce.
Strana zelených usiluje také o zlepšení postavení samoživitelů a samoživitelek prostřednictvím vymáhání neplaceného výživného státem.
Situace rodičů ve společnosti je v programu Strany zelených zohledněna také podporou antidiskrimiančních opatření a činností neziskových organizací, které poskytují rodinám s dětmi řadu nezastupitelných služeb. Zásadní je pro rodinnou politiku také podpora nájemního a sociálního bydlení pro osoby, které se dostanou do krizových situací. Nepřímo působí pozitivně na rodiče i snaha o budování veřejně a finančně dostupných sportovišť nebo snaha o rozvoj českého porodnictví - to přispívá k vytváření společnosti, která je přátelská rodině.
Vysvědčení: 1-
Podpora slaďování rodinného a pracovního života: 1
Zelení podporují flexibilní pracovní úvazky, zařízení a služby péče o děti – veřejná i soukromá a aktivní otcovství. Problematická je podpora částečných úvazků, kterých je sice v ČR nedostatek, ale rovněž mohou přinést zhoršení pracovních podmínek rodičů.
Flexibilita rodičovské a mateřské dovolené: 2
Zelení navrhují zvýhodnění partnerství, kde se oba partneři vystřídají na rodičovské dovolené.
Podpora rovných příležitostí žen a mužů: 1
Strana zelených významně a výslovně podporuje antidiskriminaci a rovné příležitosti žen a mužů.
Celková koncepce mateřské/rodičovské dovolené a důraz na jejich rozvoj: 2
Zelení navrhují řadu prvků, které mohlo přinést pozitivní změny celého systému mateřské a rodičovské dovolené (aktivní otcovství, finanční zvýhodnění rodičů, kteří se střídají na rodičovské dovolené, zavedení institutu společného výpočtu důchodu, adopce pro registrovaná partnerství), ale nehovoří o potřebě celkové změny systému mateřské a rodičovské. Navrhují také změnu financování zařízení péče o děti.