Pole naše křičí Zrada
Miroslav Kalousek říká, že v pražské ODS se rvou jako psi, ale stejně tak jako podráždění psi se dnes do sebe pouští TOP 09 s ODS, protože se zřejmě celý dlouhý rok budou spolu kousat v boji o přežití po příštích volbách. Nikdo z nich nemá nic jisté. ODS je v krizi a TOP 09 na hliněných nohách. TOP 09 je vlastně pseudostrana. Jejich základnu bychom také pohledali. A stojí na dvou lidech, ovšem pozor! Kalousek už není skoro ve volbách použitelný a notorického spáče Schwarzenberga si jako premiéra už stěží někdo dovede představit. Blížící se volby budou proto mezi těmito dvěma stranami jen posilovat hluk a zuřivost. ODS se už teď nachází ve zvláštním stavu, kdy vidí puč a zradu všude kolem sebe. Kde se co šustne, ať je to ÚSTR, nebo pražská radnice, ODS spolu s Františkem Halasem deklamuje: „Pole naše křičí Zrada. Lesy naše hučí Hanba. Řeky naše šumí Zrada. Hory naše bouří Hanba.“ Vše jsme přece měli mít navěky!
Přes svůj pohnutý stav by si ODS měla udělat bilanci toho, co dokázala. 22 let na pražské radnici – a výsledkem je město zadlužené na léta, skandální situace kolem pražského dopravního podniku, tunelu Blanka, Opencard a dalších. Poslední argument, který zbyl paní místopředsedkyni ODS Němcové, je, že přece v Praze musí vládnout pravice. Zřejmě je to někde psáno na nebi a nelze jinak, i kdyby čert na koze jezdil, i kdyby ODS prodala Karlův most a přivedla město definitivně na buben.
Navštívili jsme teď s Bohuslavem Sobotkou v Lipsku oslavy 150. výročí založení německé sociální demokracie. Německý prezident Gauck měl na těchto oslavách projev, ve kterém řekl, že velké tradiční politické strany v Německu jako CDU či SPD mají velkou odpovědnost za hospodářskou i politickou stabilitu země. Ony jsou těmi pilíři, které dávají jistotu, že se země neodchýlí od základního demokratického kurzu a budování sociálně-tržní ekonomiky. Velké strany by měly nést základní linii státnosti, která se skrze ně dlouhodobě naplňuje.
Byly časy, kdy i ODS měla takovéto velké ambice. Byla klíčovou stranou, s níž česká společnost zamířila k nové podobě státu a společnosti 90. let. Dnes ale tato strana vůbec nepřináší stabilitu. Přes všechny řeči o svobodě není zosobněním opravdových hodnot, které by tu prosazovala a představovala. Nese velkou zodpovědnost za politickou i ekonomickou krizi, kterou zde zažíváme, a nevypadá to, že by si této své odpovědnosti byla vědoma. Je otázka, jestli svou roli velké strany, která má být podle Gaucka pilířem státu a společnosti, již nepromarnila.
Tenhle úkol samozřejmě není jednoduchý ani pro sociální demokracii. Ale co u nás bude oním pilířem? Přál bych si, abychom byli takovou stabilizující stranou, která poskytuje jistotu základní politické kultury. V této zemi by stačilo, kdyby někdo dokázal držet slovo a byl věrohodný při prosazování určitých hodnot a programu. O to teď kráčí. V roce, který zbývá do voleb, tahle vláda už nic neudělá a nic nevymyslí. Kéž by se v něm odehrávalo také něco jiného než hluk a zuřivost.