Hra na četníky a zloděje made in Czech republic

05. 12. 2011 | 23:32
Přečteno 5045 krát
Dne 24. června uveřejnily Lidové noviny na titulní stránce článek Exministr Barták, podezřelý z korupce, dělá pro miliardáře, s podtitulkem Chrenek pro svůj byznys získal nejen elitního detektiva, ale i jeho „ oběť“.Vzpomínám často na hru, kterou jsme v dětství hrávali - hru na četníky a zloděje.
Každý, kdo sledoval kauzu exministra Bartáka v souvislosti s předražených armádními zakázkami, musel po přečtení onoho článku zapřemýšlet, co všechno je možné a nemožné v České republice.
V každém případě toho pan Barták, který začínal jako řadový chirurg v Nemocnici na Homolce, ve svém pohnutém životě stihnul hodně a jeho kariéra byla přímo závratná.

Informace o tom, že náměstek ministra financí Miroslava Kalouska a bývalý ministr obrany Martin Barták byl angažován pro práci u Tomáše Chrenka, není nijak překvapivá. Začínal ve zdravotnictví, pracoval na obraně, má řadu citlivých informací, zkušeností a známostí, proto může být pro firmu, která dlouhodobě usiluje o ovládnutí řady nemocnic, zdravotních pojišťoven, laboratoří a ordinací, velmi užitečný.
Poněkud zarážející je, že na oné fotografii v bratislavské vinárně je zachycen v družném rozhovoru s policistou – elitním detektivem Liborem Vrbou, který stál v čele týmu, který vyšetřoval údajnou Bartákovu korupci při zmíněných armádních zakázkách.

Článek svědčí o tom, že Tomáš Chrenek by nikdy nemohl rozvinout svůj byznys ve zdravotnictví do dnešních rozměrů (vlastní nebo provozuje 11 nemocnic, dvacet dalších firem – lékáren, distribučních firem, laboratoří a ve své podstatě ovládá Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu, která vznikla ze Zdravotní pojišťovny Agel), kdyby neměl nadstandardní vztahy s politickými stranami, které mu v jeho snažení pomáhaly a pomáhají.
Svědčí také o tom, že při obrovské koncentraci majetku do rukou několika jednotlivců v České republice, není žádný plat policistů, elitních detektivů a soudců dost vysoký na to, aby zabránil odchodu řady z nich do lépe placené soukromé sféry. Stejně tak je zřejmé, že někdo má eminentní zájem na tom, aby se v citlivé kauze nic nevyšetřilo.

Žijeme bohužel v době, kdy zákony se ve většině případů netvoří proto, aby občané žili v prosperující zemi, ale aby někteří lépe vydělávali na úkor ostatních. Čas od času někdo podá trestní oznámení, novináři odkryjí kauzu, nastoupí policie a vyšetřuje, vyšetřuje a vyšetřuje…
Nevzpomínám si, že by od začátku 90. let byla nějaká velká kauza uspokojivě vyšetřena a viníci byli potrestáni propadnutím majetku a zavřeni.

Není zájem na tom potrestat někoho, kdo zabezpečuje přísun peněz do stranických pokladen. Určitě na tom má svůj podíl i opoziční smlouva a rozprášení protikorupčních týmů.
Ostatně poslední informace, že v kauze Pandury odešel poslední schopný detektiv svědčí o mnohém – že i tato kauza bude zametena pod koberec.

Zdá se, že ještě dlouho se budeme na všechny tyto kauzy – na všechny tyto virtuální hry na četníky a zloděje, dívat jako děti na pohádky, ve kterých však dobro nevítězí nad zlem.
Prvorepublikové heslo „Pravda vítězí!“ zdokonalené Václavem Havlem na heslo „Pravda
a láska zvítězí nad lží a nenávistí!“ se zřejmě v naší zemi dlouho nenaplní, dokud u nás lidé nevezmou spravedlnost do svých rukou stejně, jako na Islandu a nevyženou zkorumpované politiky a úředníky.
Pak, možná někdy, se vláda věcí tvých do tvých rukou navrátí lide český .

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ijn napsal(a):

Barták legalizuje výnosy z trestné činnosti (o 10,7 mld. Kč předraženy Pandury) a to je další tr.č. kterou dozorující KSZ toleruje a SZ dle § 330 je sám tr.viný, nebo je dokonce spolupachatel!!!

Není dokonce SZ mimořádně nebezpečný, když ponechal zločince se škodou značnou na s vobodě ničit důkazy a pokračovat v tr.činnosti.

Proč není Barták ve vazbě a Kalousek s ním? Ten jej dokonce pověřil vedením FAÚ MF.
05. 12. 2011 | 23:59

alkofribas napsal(a):

Zato máme kriminály plné lidí, kteří neměli na to, poslat výživné. Nebo mařili (japa se to dělá?) úřední rozhodnutí. Těžcí zločinci, vesměs. Halt nejni nad právní stát.
06. 12. 2011 | 00:05

Buvol napsal(a):

Poměry jsou příšerné! Náš stát je v rukou zločinců ..
06. 12. 2011 | 00:05

Mac napsal(a):

z toho je vidět, jak je důležité čas od času přemluvit bábu....
06. 12. 2011 | 00:40

Al Jouda napsal(a):

Bezva článek ! Snad se po takovém pětitisícím článku lidé konečně probudí !
06. 12. 2011 | 00:42

Der Meldegänger napsal(a):

Al Bunda
Lid neprobudí žádné články. Propaganda je pouze pomocný prostředek, který usměrňuje jednou rozpohybované masy.
Jediná věc, která dokáže tupé masy rozpohybovat je utrpení.
Nikam bych nespěchal.
Až tam budete, budete se modlit, aby to šlo vrátit zpět.
06. 12. 2011 | 01:11

tonda napsal(a):

Nač čekají ti státní žalobci? Až se Barták přihlásí ve vrátnici věznice a na vozíku přiveze 10 miliard Kč (cca 3 palety) bankovek, které vrací národu ČR?

Takový zločince jsme volili? Takové zločince neumíme zavřít?

Tak je alespoň zmlátíme!!!!!!! I s těmi, co je chrání na svobodě!!!
06. 12. 2011 | 01:19

Maximus napsal(a):

Jo Chrenek, ten se vyzná, pokud vím, tak právě on je za zázračným zbohatnutím koloťuka Standy Grossovic. V kuloárech se šeptá, že prakticky 80% českých politiků doslova jede v korupci a lobbismu. O vysokých st. úřednících to nemlich platí také. Výhodou totiž pro získávání informací v českém špinavém rybníce je to, že se tady všichni znají a skoro všichni na sebe něco mají nebo spolu se nějak zapletli. A platí to v menší či větší míře pro politiky z levice i pravice. Na skutečný problém ovšem tady zavařila až česká rádoby pravice, která se dostala na pozice po r.2006. Možnosti sanování státního rozpočtu /SR/se vyčerpaly a po neodborných zásazích do zejména daňového systému státu a finančních pravidel v sociální oblasti (zastropování odvodů soc.pojištění aj.) tu při podtržení vnější zavlečenou krizí do ČR se nad příjmy SR smráká a na problémy je zaděláno. Dnes už není ani na důchody! Tito politici zaklínající se nutným "šetřením" a nutnosti přijetí rozpočtové zodpovědnosti a pod. řečmi, reprezentovaní MF Kalouskem začali šetřit ve výdajích SR v kapitolách jednotlivých ministerstev a státních institucí. To by bylo jinak v pořádku, státní sektor je opravdu zbytnělý, ale toto se musí dělat naprosto jinak. A tady je zaděláno na první průšvih. Když šetřit ve výdajích, tak se mělo šetřit selektivně po kvalifikované úvaze, plošné úspory trestají i ty co dosud hospodařili efektivně, stejně jako lajdáky a rozhazovače peněz. Nakonec když se podíváte na tu plejádu státních institucí, na co všechno stát vydává peníze, skoro se Vám zastaví dech, co všechno je "za bukem" státem financováno. A když by se někdo začal důsledně zabývat efektivitou výdajů výše uvedených ministerstev a st.úřadů, hořce by zaplakal, je přímo tristní, však také občas NKÚ přinese výsledovku až z toho bolí oči. Důsledky těchto plošných škrtů se už začínají negativně projevovat v tom, že velmi klesla kupní síla obyvatel státu, lidé začínají šetřit a vše je umocněno stoupajícími cenami třeba energií, nájmů a všech životních potřeb vč. třeba vzdělání. Před časem jsem varoval, že třeba cena pohonných hmot bude atakovat 40,-Kč/litr, a už je to tady. To se s určitým zpožděním vždy projeví v konečných cenách prakticky všeho, včetně služeb. Nyní vláda připravila zvýšení nepřímých daní a to znovu přitlačí na výši konečných cen prakticky všech komodit zboží až se lidem protočí panenky. Zatím si to velká většina z nich neuvědomuje!

Druhým velmi vážným problémem vládnutí našich politiků je to, že bojují s korupcí pouze na oko, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. To jde dokázat na celé řadě případů, jako na potvoru uvedených třeba zde pod blogem nazvaným: Poslanci brání přijetí klíčových protikorupčních zákonů, od autora Janusze Koniecznyho. To je naprosto jasný usvědčující materiál, ovšem chybí tam dodat pádné důkazy kdo a jak z poslanců hlasoval a s tímto seznámit veřejnost, tady média selhávají. A tušíme proč. Oni naši poslanci povětšinou jedou sami v různých, řekněme tomu slušně "projektech" odklánění st.financí pro sebe a své strany a ono když ono je to tak příjemné když na bankovních kontech u nás či venku přistávají finanční částky, o kterých se řadovému občanu ani nesní.
část 1/2
06. 12. 2011 | 04:57

Maximus napsal(a):

část 2/2
Třetím velmi vážným problémem je to, že je triumvirát: tajné služby s policií, státní zástupci a soudnictví dnes naprosto paralyzován a existuje tu určitá sorta lidí, rekrutující se z části nejvyšších politiků u moci a z těch co vládnou velkými penězi, která je zde naprosto nedotknutelná a výše uvedený trojlístek se jimi nezabývá a vše co s nimi souvisí ukládá k ledu. Dělá se to několika způsoby, buď se to vyšetřuje do ztracena, aby to překryly stále nové a nové případy zlodějen a podvodů resp. je to hned v počátku st.zástupitelstvím zastaveno. Když už se zlomek lumpáren dostane před soud, aktéři jsou
symbolicky potrestáni.... zase vlk a ta koza.
V případě, že se najde někdo neohrožený, je okamžitě jeho snažení bagatelizováno třeba až z Pražského hradu aj. nebo je dokonce zastrašován a má tento člověk dost slušné problémy a je ocejchován nálepkou "zrádce"!

Čtvrtým problémem jsou média a to je mnohem nebezpečnější než si mnoho lidí připouští. Námezdní pisálkové buď přímo uplacení nebo pracující pod přísným dohledem zodpovědného šéfa se snaží a veřejnost je informována podle patřičného zadání, které neodpovídá skutečnému stavu a pravdivému obrazu stavu naší společnosti, který je bohužel dnes už hodně alarmující!

Pátým problémem je mentalita nás Čechů, která se vytvářela snad už od pradávna či od Bílé Hory a 30-leté války, kdy jsme se my Češi vždy nějak přikrčili a z tíživé situace nějak vyšvejkovali a vyklouzli. Proto nás možná mnohem silnější německý živel nepožral, ale nechal tak nějak být. Výsledek je ovšem to, že jsme naprosto neteční k tomu v čem žijeme a vůbec se nehlásíme ke svým právům a lidé se nechávají jako tupé ovce doslova stříhat dohola. Snad až Češi budou rýt doslova rypákem v zemi, tak se možná vzpamatují, ale aby už nebylo pozdě!

No nic mohli bychom pokračovat ve výčtu dalších příčin tohoto stavu, ve kterém se nyní nacházíme, mohli bychom pokračovat rozborem chování našich finančních institucí, dále bychom mohli poukázat na to, že dnes velká část kapitálu zde u nás je cizí a zisky nadnárodních společností a institucí od nás plují legálně ven z ČR (loni cca 210 mld.Kč) a vláda už nemá ani velké manévrovací možnosti a sílu dělat zde nějaké korekce ve vývoji hospodářství země, ale je to skoro zbytečné na to poukazovat, tady má svůj velký a nezastupitelný podíl na tomto stavu i levice, které prodala zbytečně za její vlády vše co šlo, snad i sama sebe, místo aby ve státních podnicích udělala rázný pořádek. Následek však známe, český pracující je levná pracovní námezdní síla ve své zemi! Fakt, roztomilé! Je možné se vsadit, že pokud přijde další vnější hosp.krize, tak si třeba dnes cizí banky najdou způsob jak odsát z dosud zdravých českých poboček kapitál. Však stačí k tomu klávesnice počítačů a popř. pár všehoschopných právníků....
Pěkný den všem!
06. 12. 2011 | 04:58

stále rebel napsal(a):

No jo lékař Barták, slyšel jsem o dvou a jeden zde

„Bartákova éra na ministerstvu obrany znamenala raketový růst pro firmu jeho známého. HN spočítaly, že společnost MPI Group zbrojaře Michala Smrže začala ve velkém obchodovat s armádou teprve poté, co Martin Barták nastoupil v září 2006 na ministerstvo.

Čísla mluví jasně: MPI dodala před Bartákovým nástupem materiál za necelých deset milionů korun. Za Bartákova působení již objem vzájemných obchodů přesáhl 850 milionů. Většina nákupů přitom proběhla bez otevřené soutěže. „
http://hn.ihned.cz/c1-43815190-bartakova-era-zakazky-pro-firmu-znameho
Barták po nás chtěl úplatek za tatry, tvrdí bývalý velvyslanec USA
http://www.lidovky.cz/bartak-po-nas-chtel-uplatek-za-tatry-tvrdi-byvaly-velvyslanec-usa-p99-/ln_domov.asp?c=A101112_065436_ln_domov_mev
a něco o starých časech v ODS

Mach platil ODS, peníze chce zpět. Konta ve Švýcarsku byla moje, říká
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/mach-platil-ods-penize-chce-zpet-konta-ve-svycarsku-byla-moje-rika-p9q-/domaci.aspx?c=A111205_140647_domaci_kop

Čemu u nás říkáme politika by ve slušné zemi považovali za organizovaný zločin.
06. 12. 2011 | 06:19

hakarel napsal(a):

Klíčvé pozice ve státě jsou obsazeny lidmi, kteří pracují proti zájmům občanů. Těžko čekat právo ve státě, kde prezident označí za darebáka statečného člověka, který se postavil korupci jeho.
Těžko čekat prosperitu tam, kde ministr financí cílevědomě a zbytečně škrtí státní příjmy. Jak si vykládat třeba Kalouskovo úsilí na zrušení daní z dividend. A to za stavu, kdy se stát řítí do rozpočtových problémů z velké části jeho zásluhou. Jenom u dividend odcházejících do zahraničí se jedná o ztrátu přes 30 mld. Přitom jeho řeči o dvojím zdanění u dividend jsou velice neseriozní. Vždyť to je jenom mírné zdanění kapitálu, ve srovnání se zdaněním práce už tak nízké.
06. 12. 2011 | 06:47

anti politik napsal(a):

Zatím je ještě co jíst a kde bydlet. Musíme ještě počkat,(ale dočkáme se, protože ta lůza nahoře je tak mimo, že to opravdu dotáhne až k tomu ráhnu) a pak bůh tý politický sebrance pomáhej! Nasr. dav bezmocných chudáků, (to z národa udělali-bezmocné chudáky) nebude znát slitování! Čím to příjde později tím pro ně hůř!!
06. 12. 2011 | 07:22

Pavel napsal(a):

Mne stačili první dvě slova v posledním odstavci "NENÍ ZÁJEM" To mluví za vše dále netřeba číst.
06. 12. 2011 | 07:24

Admirál napsal(a):

Ano, Barták, Vondra, Gross, Řebíček, atd. Stále dokola. Mluví se o tom, ví se o tom. Kde vzít sílu se jich zbavit? Čekat, že se zastydí a dají se na pokání? A jak? Přes volby? Že zvolíme takové politiky, kteří nebudou svázáni s korupční mafií a budou mít dost síly na ni šlápnout? Pochybuji.

Pane Hovorko, jste pro mne jeden z mála důvěryhodných politiků. Kromě upozorňování na "zloděje a četníky", co dělají dnes i ti, kteří jsou zloději, bych právě od Vás rád slyšel návrh průchodného postupu, jak se s tím popasovat.
06. 12. 2011 | 07:32

Targus napsal(a):

To admirál:

Zcela průchodný postup je stejný, jako před 22 lety. Vyhnat ty lumpy ze Strakovky a z parlamentu tím, že všichni vstaneme od bedny s obrázky a od ledničky a vyjdem do ulic. Dřív tihle grázlové neodejdou.
A čím později vylezem, tím více bude v ulicích krve - bohužel. Pánové, co nás stříhají dohola si neuvědomují, že nás musejí občas nechat zvednout hlavu a nadechnout se. Jejich chyba.
06. 12. 2011 | 08:07

aga napsal(a):

Problémy v našem státě nejsou ničím specifickým, jak se nám stále snaží někdo namluvit. Jsou přímým a plánovaným důsledkem sametové revoluce, protože jsou symptomem systému, který sem byl po revoluci implantován. Krize, která také nevznikla u nás, jen obnažuje pravou povahu tohoto systému. V rámci systému není způsob a hlavně zájem tyto problémy řešit konstruktivní cestou. Je to systém vytvořený deprivanty a deprivantům slouží, a projevy jeho nelidskosti a zrůdnosti se bohužel budou stupňovat.
06. 12. 2011 | 08:14

Saltzman napsal(a):

Před Sametem bylo celkem odvaha odříct šéfovi fušku. Taky byla odvaha se ozvat při nepravostech oficiálně, třeba na výrobní poradě, schůzi ROH. Byla odvaha nejít s proudem a žít z minimálního platu, který z toho vyplýval. V listopadu 89.r. se to nějak zjednodušilo a najednou byli v ulicích tisíce lidí a žasli nad svou odvahou. I šéfi žasli a mnozí z nich si poznamenávali pro své nadřízené jména těch, kteří měli odvahu jít do stávky.

Svoboda! Nemuset pracovat, nemuset respektovat všelijaká nařízení, předpisy, práva druhých. Paráda! Budeme podnikatelé, zbohatneme, užijeme si konečně volnosti. Do Zaměstnání? Radši na pracáku a vydělat si bokem. Stará dostane pro děcka, za porod, mateřskou, já jsem nezaměstnaný tak podporu a svět je krásný. Půjčky se samy nabízí a kdyby nebylo na splátky, uděláme druhou na splácení první. Mít firmu? Paráda! Státu nepřiznat co možná nejvíc a třeba i být v mínusu, vždyť stát mi za to ještě nasype. Stát sypal a sypal, volby byly plné slibů, jak to půjde všechno lehce. Nejschopnější z řad bývalých známých známých se udělali v šesti a vícemístných číslech. Hypotéky se zamázli s pomocí bankrotů a fyzická osoba byla čistá jako lilie. Několik aut, každým rokem jedno, baráky, vily, pozemky, šmelina se známými. A známí známých se pomalu a jistě vzdálili těm, kteří dole paběrkovali s podporami státu.

Dnes? Dnes má skoro každý plno statečných keců o tom, jak ty známé známých smete hněv lidu. Lid! Co je to lid?! Ta masa pobírající kdejakou podporu a hledající kde by se zašila? Ta masa, která je líná jít i k volbám, protože má alibi do hospody, že to stejně nemá cenu? Lid je převážně to, co bralo vše, když to bylo zadarmo, levně, bez práce. Lid je převážně to, co ani náhodou se ve své obci nestará naprosto o nic a pak nadává, že to kdosi ukrad. Vždyť přece jsou tam ti naši zástupci, tak když se nestarali o společné dobře, musíme jim dát přes kušnu.

Navíc to poněkud jistí politická propaganda o pravé a levé politice, která má prý jisté zásady. Osobní odpovědnost za život je u pravice nosné a u levice zase zájem lidu oproti zájmům jedince. Pravý s levým politikem na špici se nakonec po volebních srandách pro lid spolu sejdou v hospodě, poplácají se po plecích a slíbí si vzájemnou pomoc v soukromém životě. Kdyby totiž přeci jen něco jim hrozilo. A v obci? Tam průběžně stále jedni a titíž známí známých spolu spolupracují na vzájemně domluvených kšeftech, z kterých kypají prachy. Lid v obci přece stejně nemá zájem se starat, kdeže ty prachy jsou. Dokonce masy hází do automatů všechny prachy co kdy vydělali, vyhráli, dostali bezpracně a nakonec jsou rádi, že jim radnice vydá papír o hmotné nouzi.

Dnes je možné se dočíst o tom, že máme jedny z nejnižších daní. To bude příprava na zvýšení daní. Lidé ustáli i osekání důchodů, zvýšení poplatků v nemocnici, zdražování energie i jiné fajnovosti, které by se jinde setkaly s masovými protesty a bojem v ulicích. Lid to znovu vydrží! Když vydrží snížení pomoci nemohoucím, tak přijde trest. Trest masám!

Dejme si z té sociální podpory ještě jedno pivo, dokud na to dostáváme!
06. 12. 2011 | 10:10

český maloměšťák napsal(a):

Pravda a láska je nesmysl. Jde o nesmyslnou analogii s rodinou - a ani tam to většinou na takové bázi nefunguje.
Děti jsou prvada /až život dětí ukáže, jaké kvality byly činy rodičů/.
Láska/milost/ je matka.
Otec je ale spravedlnost.

Takže pravda a spravedlnost. /jenže to by se muselo po r. 1989 pozavírat víc lidí, než jen jedna stará bába....to by se po roce 1989 nemohli komunisté tak snadno zmocnit fyzických majetků....etc etc./

Dnes nejde ani o pravdu, ani o spravedlnost.
Dnes vládne rozbředlá zženštilost - pervertovaná láska. /například k moci, matičce straně, k Mafii..../

P.S. Pravda a spravedlnost vyžadují co největší sysmetrii ve sdílení informací. Jinak se i ony dají zmanipulovat tak, že nepoznáte, co je pravda a co spravedlnost.
Lidé, kteří v tomto kontextu činí - ti dnes recyklují bahnitou břečku lží a podrazů ve vodu pravdy a spravedlnosti.
06. 12. 2011 | 10:28

aga napsal(a):

Saltzman

Na tom, co píšte, je mnoho pravdy. Ale stav vědomí mas je plánovaným výsledkem dlouhodobého cíleně debilizačního úsilí elit - počínaje systémem předškolní a školní výchovy, přes každý promyšlený detail "demokratického" systému - vč. volebních systémů, legislativy šité elitám na míru, korupce jako prostředku manipulace politických figur jejich ekonomickými loutkovodiči a konče všepřítomnou reklamou a mediálním výplachem mozků. Z levé strany je lid debilizován všepřítomniou autoritou fízlujícího a kontrolujícího státu, z pravé strany manipulován reklamou a PR útočící na nejnižší egoistické pudy do tupého konzumerismu a závislosti na drogách ve všech významech tohoto pojmu. Kontrolovaná a závislá nemyslící masa je to, co elity potřebují, a to, co si sofistikovaně vychovávají a pěstují.
06. 12. 2011 | 10:35

havlíček B napsal(a):

Saltzman
Používejte první osobu jednotného čísla.
06. 12. 2011 | 10:38

resl napsal(a):

začlo to praskat, v dopr. podniku Praha je prokázána óbrkorupce. jede v tom kámoš Kalouska, jistý I. Ritig a spol.
06. 12. 2011 | 11:31

Josef Švejk, obchodník se psy napsal(a):

resl
Prokázána bude, až pravomocně rozhodne soud. Kdy myslíte, že se toho dočkáme?
06. 12. 2011 | 11:42

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Ocenil bych, kdyby se pan Hovorka podrobněji rozepsal o působení pana Kopřivy na MO, nějak nám z objektivu vypadl, ten uhlazený zlatoústý lidovec. POro mne jsou lidovci odepsaní for ever.
06. 12. 2011 | 12:31

Trousil napsal(a):

Po cinkání klíči jsme tu najednou měli Husáka, Jakeše a 10 milionů disidentů kterým režim ubližoval. a oni chudáci o ničem nevěděli. A všichni volali pryč s komunisty, ti za to můžou
Dnes jsme se dostali do stadia kde máme koženého, Krejčíře a 10 milionů lidí kteří v životě žádnou korupci neviděli. A všichni volají pryč s korupcí, ta za to může. A zase v klidu jedeme dál
06. 12. 2011 | 13:09

anti politik napsal(a):

Před rokem 89 jsme všichni koukali jako telata na západ a na jeho barevný pozlátka na která nás posléze disent s V.H. nalákal. Koho by tenkrát napadlo, že ta barevná sklíčka jsou na dluh, na sekyru jako hrom! a že my si je pořídíme s pomocí tkz. "demokratické politiky" a údajně "demokratických politiků" za tak těžký prachy, že je budou splácet ještě naši pravnuci! Měli jsme jít jinou cestou než tímhle hnojem! Ono nakonec na jinou cestu stejně dojde, ale bohužel z dusícím dluhem za krkem na několik desetiletí, jen proto aby si hošani v "demokratické" politice mohli pořídit byteček na Floridě!
06. 12. 2011 | 13:13

Kvakin napsal(a):

Ať jde pan Hovorka do pytle. Spoustu radikálně-kritických řečí měl už v minulém parlamentu, kdy byl úd koalice ODS, KDU ČSL a Zelení, ale vždycky jej soudruzi spolustraníci přesvědčili, aby po nějaké úlitbě jeho egu v podobě vyhovění nějakému jeho návrhu (dílčí blbiny) hlasoval s koalicí (s Julínkem, Schneiderem, Borisem Pavlovičem Šťastným a dalšími kreaturami z okruhu lokajů zdravotnické buržoasie). Ať už takovíto mesiáši zmlknou a konají dobro jen soukromě, tiše a jen pro vlastní dobrý pocit. Na tribuny ať "vylezou" jiní !
06. 12. 2011 | 15:19

Jan Čermák napsal(a):

Mno.
Jeví se mi jako prokázané, že v tomto státě vládnou zloději.
Velcí prostřednictvím menších.
Přesně jak píše autor.
Nicméně 17.11. proti tomu demostrovalo 4000 lidí.
Mají to u nás tak nesnesitelně snadné.
Jsme jen tak tupí a líní, nebo jsme jako oni?
P.S. v Řecku je hůř.
A Kalousek jasně před volbami říkal co nás čeká.
06. 12. 2011 | 16:11

Petr napsal(a):

Po sametu se začaly dělat ekonomické a daňové reformy. Nezačaly se však dělat zákony, které by šly v duchu s dobou, ačkoli v okolních státech tyto zákony už dávno byly. Je třeba konečně začít stíhat všechny ty, kteří tehdy měli v rukou moc, a tvrdili, že se na chvíli musí zhasnout. Tam jsou příčiny nynějšího stavu. Je třeba trestně začít stíhat ty, kteří tvrdili a tvrdí, že stát je špatný hospodář,a podílejíc se na správě státu a státní kasy,jednají tak aby slova o špatném hospodaření státu naplnili. Není to však stát. Jsou to ONI,kteří jsou špatní hospodáři, kteří nas dovedli až sem,kteří i díky naší naivitě a lhostejnosti rozkrádají tento stát,aby co nejvíce naplnili heslo o státu-špatném hospodáři.Nyní tito lidé sedí na Hradě, sedí ve vládě, zakládají iniciativy proti korupci /jako kdyby Casanova bojoval za čistotu a cudnost/.
Dnes je všude podporován indiviualismus. Aby si lidé nevšímali toho okolo. Je na nás, abychom s tím konečně něco udělali, konečně se probrali ze lhostejnosti - pocitu "dokud se to děje jiným,mně se to stát nemůže" Protože ono, až dojdou ti druzí,pak přijde řada i na onoho individualistu.Co Vy na to, vidíte to jako blábol nebo je v tom i kus pravdy?
06. 12. 2011 | 17:16

vlado napsal(a):

Kwakine máte plnou pravdu i když si myslím, že p.Hovorka patřil mezi ty slušné. Máte pravdu, že stranická disciplína neumožňuje ani autorovi blogu prosadit svůj názor.
Domníváte se ,že lidovci budou ve sněmovně? No uvidíme.
06. 12. 2011 | 19:01

Terry napsal(a):

Postdemokracie (http://cs.wikipedia.org/wiki/Postdemokracie):
Postdemokracie (angl. post-demokracy) je neologický termín popisující státní zřízení vedený demokratickými pravidly a principy, jejichž aplikace je nicméně postupně omezována.

Použití pojmu
O zavedení pojmu postdemokracie se zasloužili hlavně:
britský politolog Colin Crouch
anglický konzervativní žurnalista Peter Osborne
Crouch popsal postdemokracii jako postupné nahrazování právního státu a parlamentní demokracie strukturou lobujících mocenských skupin, jejichž cílem je smlouváním prosadit taková pravidla hry, která jsou výhodná pro nejmocnější ekonomická uskupení.
Petr Osborne termín postdemokracie prezentoval ve svém dokumentu o všeobecných volbách v Anglii v roce 2005.
V Česku je zavedení tohoto termíno připisováno prezidentu Václavu Klausovi, který jej nejdříve použil na summitu Rady Evropy a později (pro velký ohlas) se o něm diskutovalo na semináři Centra pro ekonomiku a politiku (CEP).

Diskuse o pojmu
Průvodní jevy, které postdemokracie s sebou nese, vzbuzují v kurzích politologie debaty o tom, nakolik je tento trend silný a skutečný, eventuelně, jaká bude jeho podoba. Reakcí zastánců demokracie je pak většinou znepokojení z toho, že státy, kterým postdemokracický přesun hrozí, ztrácejí své fundamentální hodnoty a principy (např. princip „Checks & Balances“, definovaný v americké ústavě) a podstupují přesun k oligarchickým režimům.

Postdemokracie versus demokracie
Postdemokracie není úplným popřením demokracie, některé součásti „starého“ demokratického režimu přežívají – volby, politické strany, odbory.

Vlastnosti
Postdemokracie může být charakterizována:
volbami, které ve svém důsledku nereprezentují vůli lidu
nerespektováním občanských práv státem nebo jejich zástupců
neschopností vést vyrovnané nebo proporciálně vyvážene debaty o určitých problémech
posilování vlivu nevládních organizací na řízení politiky
nedostatečné debaty, osvěta a informovanost občanů o důležitých problémech, na které mají právo vyjádřit svůj názor, a účast velkých (často nadnárodními korporacemi vlastněných) médií na tomto procesu

Jako základní vlastnost postdemokracie se dá určit vyřazení možnost obyvatel daného státu nepřímo (prostřednictvím svých volených zástupců) podílet se na vedení politiky státu.
(konec citace)

Ze systému totalitního komunistického státu jsme "sametovou" revolucí (a třeba se jednou dozvíme, proč musela být sametová!) "vykročili" k budování demokracie, která se ovšem velmi rychle (a mnozí si to stále neuvědomují, jsouce oblbováni výroky "demokratických" politiků o demokratickém systému, denmokratických volbách...) transformoval do POSTDEMOKRACIE.

Je otázkou, zda je (vůbec) možné změnit postdemokratický systém demokratickými postupy.

Výsledky několika posledních "demokratických" voleb (včetně pokusů o volební defenestraci) žádnou zásadní změnu k lepšímu nepřinesly (spíše naopak) a zřejmě ani v postdemokratickém systému nemohly

Vše nasvědčuje tomu, že pokud chceme zabránit dalšímu beztrestnému rozkrádání (pardon - my pro to máme přece výraz "tunelování") tohoto státu, zlikvidovat korupční systém (způsobující ročně škody ve výši 70 až 200 miliard korun!!), zabránit neprůhledným a předraženým státním zakázkám, za tyto nešvary odpovědné činitele trestat, nedočkáme se toho od těch "demokratických" politiků, kteří byli celých dvacet let "u toho", při "budování" tohoto systému, aktivní či pouze neteční, ale v každém případě spoluodpovědní (!!) a proto nyní nedůvěryhodní, a jak se ukazuje i nekompetentní a neschopní:

"čistý" Petr Nečas - ve vrcholné politice od roku 1992
"nejlepší ministr financí" Miroslav Kalousek - ve vrcholné politice od roku 1990
a mnoho jiných...

A abychom se jich zbavili (a pokud možno rychle, neboť škod již napáchali či nechali napáchat dost a dost!), budou muset nastoupit metody NEDEMOKRATICKÉ.

PS.
Zákon profesora Parkinsona:
"Člověk postupuje v žebříčku funkcí, až dosáhne funkce na úrovni své neschopnosti"

Politik je asi něco jiného než člověk, pro něj neplatí omezení postupu "až na úroveň své neschopnosti", protože pouze a jen z důvodu (jakési, často pochybné) politické příslušnosti a pozice ve straně je dosazen do daleko vyšší funkce, na kterou by jako "člověk" nikdy nedosáhl a zastavil by se na úrovni své neschopnosti podstatně níž.
07. 12. 2011 | 10:51

okuuRWHlyl napsal(a):

<a href=http://www.ppatchtrust.org/cgi-bin/buyamoxicillin/#7>buy amoxicillin</a> buy amoxil online cheap - amoxil 500 mg for pregnant women
25. 06. 2013 | 07:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy