Multikulturní festival BRNĚNSKÉ SVĚTY právě začíná

03. 11. 2008 | 01:04
Přečteno 3071 krát
V listopadu a prosinci se v Brně uskuteční první ročník multikulturního festivalu Brněnské světy. Národnostní menšiny – žijeme tu s vámi. Festival bude hostovat v prostorách FSS MU a v kavárně Trojka v Domě pánů z Kunštátu. Představí se celkem 9 menšin, a to formou besed, tanečních, divadelních nebo hudebních vystoupení, projekcí.

null
null


Od 3. listopadu do 18. prosince 2008 proběhne v Brně první ročník multikulturního festivalu BRNĚNSKÉ SVĚTY. Národnostní menšiny – žijeme tu s vámi. V Jihomoravském kraji žije přes dvacet různých národnostních minorit, v různém zastoupení. Mezi největší skupiny patří Ukrajinci, Slováci, Vietnamci, Mongolové atd. (zdroj: ČSÚ). Záměrem festivalu je představit široké veřejnosti alespoň některé z nich, a tím přispět k porozumění a překonávání bariér mezi různými kulturami žijícími v Brně a v Jihomoravském kraji. Naší snahou bude vzájemné provázání nejen mezi Čechy a menšinami, ale také mezi menšinami samotnými. Festival je otevřen naprosto všem, lidem s různým původem, vyznáním, orientací, názorem.
První ročník festivalu nabídne divákům a návštěvníkům nejen kulturní program, zahrnující vystoupení tradičních tanečníků, hudebníků nebo divadelníků, ale také besedy a přednášky prezentující samotné menšiny.

Program vznikal v úzké spolupráci s námi oslovenými menšinami a odráží tak způsob, jakým chtějí být ony samy prezentovány. Z oslovených menšin souhlasilo se spoluprací celkem devět: afgánská, arabská, bosenská, bulharská, maďarská, mongolská, ruská, řecká a vietnamská. Některé z nich jsou zastoupeny funkčními spolky, ve kterých se příslušníci minorit sdružují. Mezi tyto spolky patří Bulharské kulturně osvětové sdružení v Brně, Divadlo Feste, Köris - soubor maďarských lidových písní a tanců, Maďarské kulturní a informační centrum, Taneční soubor Lycea Řekyň, Společnost česko-mongolská, Klub Hanoi, Společnost česko-arabská a Asociace ruských spolků.

Festival bude zahájen v pondělí 3. listopadu 2008 v 19:00 vernisáží výstavy fotografií Konstantinose Joanidise na Fakultě sociálních studií MU a následnou projekcí řeckého filmu Rebetiko z roku 1984. Slavnostní zakončení festivalu proběhne 18. prosince 2008 ve 20:00 v kavárně Trojka.

Festival má nekomerční charakter, je tedy nevýdělečný, vstup na všechny akce je zdarma. Pořadateli akce jsou především studenti FSS MU. Festivalovými centry jsou studentský klub Krmítko na Fakultě sociálních studií Masarykovy Univarzity a kavárna Trojka v Domě pánů z Kunštátu.

Festival může být uskutečněn díky grantu udělenému programem Make a connection – Připoj se, společného programu Nadace rozvoje občanské společnosti a společnosti Nokia. Mediálními partnery festivalu jsou Metropolis, Masarykova Univerzita v Brně, Kult, b4u media and communication s.r.o.

Veškeré informace o festivalu, pořadatelích a aktuálním programu naleznete na adrese www.brnenske-svety.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

Pane Policare,
jako český emigrant v Německu něco o životě menšin vím. Po roce 68 tu bylo tolik Čechů, že by mohli málem mít statut národnostní menšiny.

Nejoblíbenější menšina je ta, která není vůbec vidět, není vůbec slyšet, a nemluví se o ní.

Čeští emigranti se podle toho zachovali a po pár letech naprosto splynuli s hostitelským národem. Takhle by se měly chovat všechny menšiny, všude na světě a ubylo by mnoho problémů.
Nevím, zda ten festival je šťastná myšlenka.
03. 11. 2008 | 08:47

lukaspolicar napsal(a):

Díky za komentář, možná máte do jisté míry pravdu. Myslím ale, že alespoň v případě nekterých z nich (konkrétně Vietnamci, Mongolové, Ukrajinci atd..) není správné nad jejich přítomností u nás zavírat oči. Podle neoficiálních statistik už totiž na území ČR žije a pracuje téměř 700 000 přistěhovalců - často v dosti nelidských podmínkách (viz článek "Jak se u nás vyrábějí otroci" v páteční příloze Lidových novin). Vnímají také oni život pod dohledem mafií jako jediné možné východisko, nebo to vnímají jinak? A máme se o to a jejich kulturní zázemí obecně vlastně zajímat? Zajímavá otázka. Přijďte se podělit o svůj názor osobně do některé s debat.
03. 11. 2008 | 09:41

Čochtan napsal(a):

Pane Policare,
700000 přistěhovalců to je pro tak malou zemi jako ČR velice moc. Vláda by měla podniknout kroky k razatní redukci tohoto čísla. On také není přistěhovalec jako přistěhovalec. Japonský obchodník, který se tu na pár let usadí, nebo Holanďan, který si koupí chalupu na Šumavě, to je něco jiného než Afghánci, Arabové, Mongolci,..

Každá země by se měla snažit, zvládnout svou ekonomiku vlastními silami. Kam vede příliv Gastarbeiterů vidíme na katastrofální situaci např. v Německu.
Pracovní síly, těch máme pořád dost, jen se jim jaksi nechce pracovat. To se dá vyřešit, je-li vůle k řešení. Mnoho vyřeší i mechanizace a automatizace. Takže přistěhovalce naše země nepotřebuje. To by mělo být jedinné kriterium při posuzování immigranta. Potřebujeme ho, nebo ne ?
03. 11. 2008 | 10:36

sidney napsal(a):

Bez tech pristehovalcu by mi tady bylo lepe...Staci nam nase vlastni mensiny a i s temi je problemu nad hlavu...
03. 11. 2008 | 16:47

Emil Slíva napsal(a):

Dobré odpoledne pane Policare.
Před Vaším jsem dočetl blog paní Samkové "Na romské téma-teze". Proč nepovažujeme romy za národnostní menšinu, která tu s námi žije.
Pokud to bude na odpověď, Děkuji.
03. 11. 2008 | 17:44

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Slíva,optejte se opětně paní Kláry Samkové.

Na tuto otázku mě několikrát neodpověděla.Máte pravdu.je to klíčová otázka.Správná odpověď je předpokladem pro další postup.
Ona to však sama neví,bude vám vyhrabávat právní formulace na všechny možné zástupné problematiky a skutek utek.

Takto to "řeší" tihle lidé už dobrých 70let.Majoritní společnost se nebude žádných cikánů na jejich národnostní cítění ptát ani náhodou.Vlastně jsem ještě neslyšel hovořit cikána s respektem o své vlastní komunitě jako o národním celku,etniku.

To si paní Samková zase vymyslela TAH.
Táhnout se bude další etapa státní sociální loterie.Miliardové dotace do právě objeveného sociálně slabého NÁRODA.

iVAN.
03. 11. 2008 | 19:01

lukaspolicar napsal(a):

Pane Čochtane,
700 000 je opravdu obrovské číslo a souhlasím s vámi, že vláda by měla příliv imigrantů razantně omezit a zpřísnit jejich vstup k nám. Její(jejich) priority jsou zatím bohužel jinde a zatímco přední stránky novin zaplavují tváře a kauzy, každodenně sem proudí desítky, ne-li stovky lidí. A ty už odsud jentak nevyženeme (jen pohlédněte jak těžko se s tím vypořádává třeba pan Sarkozy). Hlavním dovozcem imigrantů jsou mafie, úsilí by mělo směřovat na boj s nimi. Co je špatného na tom, dát prostor lidem, kterým na jejich osudu u nás záleží?

Co se týče Romů, menšina podle mne jsou, otázka jen jestli "národnostní", když jsou to většinou Češi nebo Slováci. Dr. Vašečka z katedry Sociologie na svých přednáškách například tvrdí, že Romský národ se teprve rodí, s tím jak vzniká romská intelektuální elita. A co je pak jejich vlastí? Evropa?
03. 11. 2008 | 21:12

Čochtan napsal(a):

Pane Policare,
s touto větou nemohu souhlasit : "A ty už odsud jentak nevyženeme...".
Ale ano, stačí jen chtít, a přesvědčit politiky, že MY rozhodujeme co se bude dít, a že oni mají dělat jak MY si přejeme.

"dát prostor lidem". Ano, ale kterým lidem ? Svým vlastním lidem ! Ne těm cizím ! Problém je v tom, že všude na zemi chybí prostor, že země je mnohonásobně přelidněná. Nemůžeme dávat cizím, čeho nemáme dost pro vlastní. Humanita je krásná věc, ale lidstvo "na ní nemá". Až tu bude opět desetina obyvatel, pak si můžeme dovolit luxus humanity. Zatím je veškerá humanity silně kontraproduktivní. Každý od hladu zachráněný černoušek vyprodukuje během let desítku dalších hladových černoušků.

Kde je vlast cikánů ? Nevím, ale Evropa to není. V žádném případě to není naše vlast. Podívejte se sem, na ty indické obličeje a budete vědět, kde je jejich vlast :
http://www.zvedavec.org/pri...
04. 11. 2008 | 13:20

Ivan Hochmann napsal(a):

To je zbytečné,Čochtane,

tihle kapři si rybník sami nevypustí.Ivan.
04. 11. 2008 | 14:44

Čochtan napsal(a):

Já vím Ivane.
jde mi o to aby i oni věděli, že my víme a nesedneme na vějičku.
Jednou za pár let ale přijedou rybáři, a hrázný klepne do čepu.
Mám dojem, že už někde na obzoru vidím jeho povoz.
04. 11. 2008 | 18:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy