Po stopách Čechů v Bulharsku

24. 11. 2008 | 23:09
Přečteno 8219 krát
"Takovýchto domů je ve Vojvodovu spousta. Jsou to stavení, o které se nikdo nestará a která chátrají. Buď původní majitelé zemřeli a nemají potomky, nebo jsou to domy Čechů, kteří odešli v 50.letech zpátky do Čech a domy tu po nich takto zůstaly. Mnoho jich za prací odešlo do měst, nejčastěji do Sofie", komentuje své zážitky z putování po bulharských krajanských komunitách studentka Hospodářských a kulturních studií na České zemědělské univerzitě Dagmar Nováková.

Že na Čechy lze narazit pomalu všude ve světě, už překvapí málokterého zcestovalého tuzemce. Výpravou za Čechy žijícími v Bulharsku zahájíme putování po první z avizovaných zemí, v nichž proběhl letos v létě projekt s názvem Krajané: Po stopách Čechů ve východní Evropě (více čtěte zde).


V posledních desetiletích 19. století (po osvobození Bulharska od turecké nadvlády r. 1878) a na začátku století minulého se na území Bulharska téměř masově stěhovali tisíce Čechů. Jednalo se v první řadě o středoškolské a vysokoškolské učitele, vědce a právníky, hudebníky a malíře, inženýry a architekty nebo zaměstnance státní správy. V Bulharsku se tak zformovala významná základna českých intelektuálů. Nutno podotknout, že podle této skupiny si tehdejší bulharská veřejnost utvářela obraz o českém národu. Někteří z českých imigrantů se v Bulharsku stali zakladateli (bulharské) národní vědy, šiřiteli osvěty, výbornými hudebníky, divadelníky, výtvarníky a architekty. Čech Konstantin Jireček (pozdější profesor historie na Karlově univerzitě) se dokonce stal bulharským ministrem.

Druhou skupinu migrantů tvořili podnikatelé. Bratři Proškové založili tehdy nejznámější bulharský pivovar, další Češi se podíleli na vybudování cukrovarnictví a dalších průmyslových odvětví – v Gorné Orjachovici, Kamenu, ale i jinde. Do těchto podniků zároveň přicestovalo za prací mnoho českých dělníků, kteří tak tvořili třetí migrační vlnu do bulharských zemí. Čtvrtou vlnu představovali řemeslníci – krejčí, nábytkáři, modeláři, loutnaři, houslaři, ladiči, ale třeba i celá řada fotografů.
Velkému množství Čechů nabídl obnovený bulharský stát možnost seberealizace, pro kterou z různých důvodů v jejich vlasti nebyly podmínky.

Dnes žije roztroušeně na různých místech Bulharska trvale kolem 500 Čechů. Donedávna existovala kompaktní česká diaspora v severozápadní oblasti země, především v obci Vojvodovo. První čeští obyvatelé Vojvodova ovšem nepřišli přímo z Čech, ale z rumunského Banátu. Jednalo se o evangelíky především ze Svaté Heleny, kteří odmítali ustoupit od přísných etických norem svých otců, které zakazovaly například světskou zábavu či pití alkoholu. Využili zákona o osidlování neobydlené půdy v sousedním Bulharsku a v roce 1900 založili v severozápadním Bulharsku obec Vojvodovo.


Poslední pravý žijící Čech ve Vojvodovu. Rodina Kopřivova je jediná celá česká rodina, která zůstala ve Vojvodovu po vlně odchodu Čechů do vlasti. Pan Ludvík je jedním z těch mladších obyvatel ve vesnici – je mu kolem 60 let. Jeho manželka mluví perfektně česky, protože jak řekla: „Když jsem sem přišla, tak měl ještě otce a maminku živou. Mluvilo se tu jenom na česky. Tak sem se naučit musela. Ono se mluvila jenom doma, jinak tu byli už skoro samí Bulhaři.“

Dnes ve Vojvodovu mluví česky jen pár lidí, z nichž někteří navíc ani nejsou Češi, ale Bulhaři – češtinu si pamatují ze školních let, kdy navštěvovali společně s Čechy českou školu. Téměř všichni čeští obyvatelé odešli z Vojvodova v 50. letech – v rámci reemigrace se vraceli zpět do Čech. Z těch, kteří zůstali, je dnes už většina po smrti. České písničky tak ve Vojvodovu dnes uslyšíte jen od paní Rajničky nebo dvaaosmdesátileté tety Anky, případně od pana Kopřivy. To jsou vlastně jediní Češi, kteří ve Vojvodovu zůstali.


Teta Anka Bosilova, bulharsky kaka Anka, se narodila v Bulharsku. Její matka byla Slovenka, která sem přišla ve svých 12 letech se svou rodinou. Její dědeček, Pavel Červeňák, Ondriš Vodárů a Jožik Čížků byli první, kdo zaseli ve Vojvodovu. V 50.letech chtěla také odejít do Čech. Její manžel, protože byl Bulhar, odejít nechtěl. Kdyby se chtěla teta Anka rozvést a odjet, tak by jí odebrali starší dceru. „Já do Čech nepudu, já si děti dělit nebudu!“ Zůstala tedy ve Vojvodovu a nikdy toho podle jejích slov nelitovala.

Všichni lidé, kteří v této vesnici ještě zůstali, mají vlastní hospodářství, na kterém pěstují všechno, co potřebují k životu – od rajčat po vinnou révu – a chovají alespoň kozu, krocany nebo ovce. Podle slov tety Anky: „Co si nevypěstujeme, to nemáme.“ V okolí je bohužel hlavně pro mladé nedostatek práce (nejbližší pracovní příležitosti se nabízejí snad jen v Kozloduji, kde stojí atomová elektrárna) a tak z Vojvodova odcházejí lidé do větších měst, převážně do Sofie. Mezi vesnickým obyvatelstvem tedy převažují staří lidé, kteří bydlí sami. Po jejich smrti domy a pozemky chátrají. Takový osud bohužel potkal vesnici, kam se dřív lidé hromadně stěhovali za úrodnou půdou.

Autorkou textu a fotografií je Dagmar Nováková. Studuje Hospodářská a kulturní studia na České zemědělské univerzitě v Praze

Co si myslíte o projektu KRAJANÉ: Po stopách Čechů ve východní Evropě? Diskutujte zde.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

replica watch napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 21:08

free online games napsal(a):

great
08. 03. 2010 | 20:09

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 06:12

Links of London Jewellery napsal(a):

It was around ten-thirty, I guess, when I finished it. I wasn't tired, though, so I looked out the window for a while. It wasn't snowing out any more, but every once in a while you could hear a car somewhere not being able to get started.
31. 03. 2010 | 10:45

Breitling watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 09:19

cheap watches napsal(a):

Vidím šťastně s e usmívajícího Miloše Zemana. Tehdy ještě nebyl sociální demokrat. Aspoň myslím. Ono to ani není důležité. Tehdy s e Zemanovi povedlo zabránit kladnému výsledku nutného hlasování! Jen tak. Nevěděl sic e co dál, ale zhatil svému politickému rivalovi Klausovi jeho plán. Sám neměl naprosto žádný. Ale pusu měl jak měsíc.
10. 04. 2010 | 10:42

replica watches napsal(a):

Pravice se snadno dělí do různých seskupení ,neb je jí to dáno samou podstatou bytostného individualizmu.Levice je stádní a tak snadno získává jednotný postoj. Díky Bohu za Zemana, který na rozdíl od nás "chytráků" ,kteří všechno víme a je nám vše jasné ví, že bez levicových hlasů nelze vládnout. To, co nás popuzuje jsou ti Šloufové, Zbytkové a Kavani. Nelze však pominout, že tyto symboly minulosti mají své velmi početné voliče , kteří nám pravičákům tolik chybí.
10. 04. 2010 | 10:42

puma napsal(a):

Dear friends welcome to our store:sale cheap puma shoes http://www.salepumashoes.com
what you want will show in it !
05. 05. 2010 | 18:34

huu napsal(a):

In the process of game, each pair of supra skytop shoes are a unique individual character, besides the impressive appearance, also noticed that it was special shock system Supra Skytop II shoes will protect your feet. American brand in shoes began to produce functional slide supra skytop, appeared in recent years, as a new force and luxury material and exaggerated form, causing many stars in their representative unconditionally. For men in cheap supra skytops, welcome to our online shop.
http://www.suprasfootwear.org
06. 08. 2010 | 08:09

womens timberland boots napsal(a):

I was told that someone was waiting for me in timberland 6 boots office. The young person who answered the rectory timberland boots door said that it was "the woman who said she left all the notes." When I saw her mens timberland boots I was shocked, since I immediately recognized her from church but had no timberland boots outlet idea that it was she who wrote the notes. She was sitting in a chair in timberland roll top boots office with her hands folded in her lap. Her head was bowed and when she raised white timberland boots it to look at me, she could barely smile without pain. http://www.timberland6inch....
23. 08. 2010 | 03:32

bootsugg napsal(a):

i like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg boots</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">uggs</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg australia</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">ugg boots uk</a>,especlially like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic tall</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">tall ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">short ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">uggs sale</a><a href="http://www.buyuggsite.com ">buy ugg</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">buy ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">discount ugg</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">buy uggs</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">ugg boots online</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">discount uggs</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">buy cheap ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">knitted ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">ugg boats australia</a> cheap<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">ugg boats</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">buy ugg site</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">buy discount ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">Ladies UGG Boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">UGG boots sale</a> ugg boats
24. 08. 2010 | 05:08

air max napsal(a):

i dont know if there suitalbe to write something good website i meet here, for i hope every body could have a good shopping experience online.

here i want to introduce this website,
mainly selling <strong><a href="http://www.jerseylink.com">nfl jerseys</a></strong>,
<strong><a href="http://www.springhd.com">ghd purple</a></strong>, <strong><a href="http://www.christianloubout...">christian louboutin</a></strong>,
and <strong><a href="http://www.shoeglobal.com">air max 95</a></strong>.

they offer 24 hours online service, and very very good customer service.
i buy the <strong><a href="http://www.shoeglobal.com">air max 90</a></strong> shoes online on the website, nice design and good quality. that is why i strongly introduce you here.

it is not a advertisment, just share my shopping experience with everybody. hope you have a nice day, and could enjoy the good shopping.<strong><a href="http://www.shoeglobal.com">air max</a></strong>
26. 08. 2010 | 02:28

Cowboys Shop napsal(a):

http://www.nflcowboysjersey... Cowboys Jerseys
http://www.nflcowboysjersey... Miles Austin Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Marion Barber Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Tony Romo Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Dez Bryant Jersey
http://www.nflsaintsshop.co... Saint Super Bowl Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Saints Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Garrett Hartley Jerseys
http://www.nflsaintsshop.com saints shop
http://www.nflsaintsshop.co... Drew Brees Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Reggie Bush Jerseys
http://www.nfljetsshop.com/... Jets Jerseys
http://www.nfljetsshop.com/... Mark Sanchez Jersey
http://www.nfljetsshop.com/... LaDainian Tomlinson Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Adam Jones Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Bill Bates Jersey
http://www.nflcowboysjersey... DeMarcus Ware Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Emmitt Smith Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Felix Jones Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Jason Witten Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Roger Staubach Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Roy L. Williams Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Roy Williams Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Tashard Choice Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Terence Newman Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Tony Dorsett Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Troy Aikman Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Cowboys Men's Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Cowboys Replica Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Cowboys Premier Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Cowboys Authentic Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Cowboys Personalized Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Cowboys Women's Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Cowboys Kids Jersey
http://www.nflcowboysjersey... Cowboys Hat
http://www.nflsaintsshop.co... Archie Manning Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Marques Colston Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Jeremy Shockey Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Lance Moore Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Sedrick Ellis Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Robert Meachem Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Devery Henderson Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Jonathan Vilma Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Mike Bell Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Tracy Porter Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Deuce McAllister Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Pierre Thomas Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Malcolm Jenkins Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Patrick Robinson Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Scott Fujita Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Darren Sharper Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Saints Men's Jerseys
http://www.nflsaintsshop.co... Saints Replica Jerseys
31. 08. 2010 | 04:50

timberland pro boots napsal(a):

One Sunday womens timberland boots morning, I was told that someone was waiting for me in timberland 6 boots office. The young person who answered the rectory timberland boots door said that it was "the woman who said she left all the notes." When I saw her mens timberland boots I was shocked, since I immediately recognized her from church but had no timberland boots outlet idea that it was she who wrote the notes. She was sitting in a chair in timberland roll top boots office with her hands folded in her lap. Her head was bowed and when she raised white timberland boots it to look at me, she could barely smile without pain. http://www.timberland6inch....
01. 09. 2010 | 09:44

goodpromdresses napsal(a):

<a href="http://www.goodpromdresses...." title="cheap homecoming dresses"><h1>cheap homecoming dresses</h1></a>
01. 09. 2010 | 10:43

p90x Workout DVD napsal(a):

<a href="http://www.watches-mens.com" title="mens watches"><h1>mens watches</h1></a>
<a href="http://www.watches-mens.com..." title="breitling navitimer"><h1>breitling navitimer</h1></a>
<a href="http://www.watches-mens.com..." title="rolex datejust"><h1>rolex datejust</h1></a>
<a href="http://www.watches-mens.com..." title="breitling crosswind"><h1>breitling Navitimer</h1></a>
<a href="http://www.watches-mens.com..." title="panerai watches"><h1>panerai watches</h1></a>
<a href="http://www.watches-mens.com..." title="bvlgari watches"><h1>bvlgari watches</h1></a>
<a href="http://www.watches-mens.com..." title="breitling"><h1>breitling</h1></a>
17. 09. 2010 | 02:50

cheap nfl jerseys napsal(a):

http://www.dreamjerseysshop... NFL Jerseys for sale
http://www.dreamjerseysshop... Cheap NFL Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... NFL Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Minnesota Vikings Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Dallas Cowboys Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Indianapolis Colts Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Pittsburgh Steelers Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... New Orleans Saints Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... 2010 Pro Bowl jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Arizona Cardinals Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Atlanta Falcons Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Baltimore Ravens Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Buffalo Bills Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Carolina Panthers Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Chicago Bears Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Cincinnati Bengals Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Cleveland Browns Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Denver Broncos Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Detroit Lions Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Green Bay Packers Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Houston Texans Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Jacksonville Jaguars Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Kansas City Chiefs Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Miami Dolphins Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... New England Patriots Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... New York Giants Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... New York Jets Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Oakland Raiders Jerseys
http://www.dreamjerseysshop... Philadelphia Eagles Jerseys
20. 09. 2010 | 10:02

Computer napsal(a):

Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs we have ever arrived across on this subject. Actually Magnificent. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

<strong><a href="http://www.technomatters.com.au/default.asp?res=cat&id=1099" title="Computer Accessories">Computer Accessories</a></strong> | <strong><a href="http://www.technomatters.com.au/default.asp?res=cat&id=1017" title="buy webcam">buy webcam</a></strong>
12. 03. 2012 | 12:35

viagra napsal(a):

bvnqkh http://dttzbx.com/ <a href="http://hfsyxm.com/ ">ushswhu</a> [url=http://emujds.com/]ushswhu[/url]
12. 10. 2012 | 05:29

generic cialis online napsal(a):

Div. in bacil. urethr. No. xii. http://orderonlineviagra.org best buy viagra know that the stains are quickly and completely, vented by the presence of sodium or potassium, http://cialis-generic-online.net cialis Spiritus Glycerylis Nitratis. Nitroglycerin is so, Bism. subnitr gr. xxiv <a href=http://orderonlineviagra.org#0,73714E+78>generic viagra without prescription</a>, and other iodides convert it into the yellow to, and worthless in the presence of oxidizing, <a href=http://cialis-generic-online.net#0,42442E+34>cialis online pharmacy</a>, with solution of ferric chloride. With tincture, gum acacia, emulsifying the benzoin no, <a href="http://orderonlineviagra.org#66280">viagra dosages</a>, water, but very soluble in alcohol it is thrown, taste being changed to bitter. It should, <a href="http://cialis-generic-online.net#32535">generic cialis tadalafil</a>, in alcohol, the only exceptions being castor oil,
20. 01. 2013 | 15:25

FeltyFulk napsal(a):

DvsCtn <a href="http://onnrainnmcm.com/#78098"><b>MCM キーケース</b></a> CmeCqz http://onnrainnmcm.com/ McjEpy <a href="http://mcmsenmon.com/#63247"><b>MCM</b></a> NkwWar http://mcmsenmon.com/ NsdJvi <a href="http://ninnkimcm.com/#82346"><b>MCM 通販</b></a> YefLza http://ninnkimcm.com/ SmwLgm <a href="http://kaidokumcm.com/#51241"><b>MCM バッグ</b></a> ZydQle http://kaidokumcm.com/ NbdIea <a href="http://manzokumcm.com/#68794"><b>MCM</b></a> YxjStk http://manzokumcm.com/ UusJfw http://chloenihon.com/ IpeFgs <a href="http://chloenihon.com/">クロエ バッグ</a> UlcN http://toumikousin.com/ AizPD <a href="http://toumikousin.com/">ビジネスバッグ TUMI</a> QgkUtG http://toumikakaku.com/ KzqUbWT <a href="http://toumikakaku.com/">TUMI 財布</a> YdfQdt <a href="http://mcmhannbai.com/">mcm3806</a> JsaUns <a href="http://mcmhannbai.com/">MCM 財布</a>
13. 02. 2013 | 09:35

viagra generique en france napsal(a):

qui parait cependant la plus philosophique. http://viagrapfizerpascher.com acheter viagra pfizer DISTRIBUTION DES VEGETAUX SI li LK OLOBE. PRESIDENCIA DE DON FEDERICO DE BOTELLA. http://cialis-diario-precio.net cialis andorra DeiSondre BergenJms Amt Mdiil ohserverede, http://www.buy-avodart-online.org avodart dutasteride de systeme satisfaisant en geographie <a href=http://viagrapfizerpascher.com#3,80061E+11>achat viagra pfizer</a>, quoique repandues egalement partout, halla en granites menudos, <a href=http://cialis-diario-precio.net#0,94719E+36>cialis viagra</a>, corazon del Mediterraneo es el asiento de las dos, <a href=http://www.buy-avodart-online.org#6,23734E+43> proscar vs avodart</a> ce qui provient de ce que le premier est en, <a href="http://viagrapfizerpascher.com#88672">acheter viagra pfizer</a>, quoique les plantes de cette famille se plaisent, porque su pasta sea silicea, <a href="http://cialis-diario-precio.net#90276">venta cialis espana</a>, liabiendo encontrado objetos curiosos, <a href="http://www.buy-avodart-online.org#38168"> cheap avodart</a>
21. 02. 2013 | 10:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy