Na návštěvě u moldavských Čechů

07. 12. 2008 | 22:59
Přečteno 10775 krát
V Moldávii žijí čeští krajané především v obci Holuboje (též Huluboaia či Goluboje). Ta se dříve nazývala Novohrad a leží asi 25 km od okresního města Cahul. Další Čechy můžeme najít také přímo v Cahulu nebo v hlavním městě Kišiněv.

Holuboje založilo v 80. letech 19. století 153 Čechů, kteří sem přišli z jihoukrajinského Čechohradu, kam připutovali z různých koutů Čech, např. z České Třebové nebo Žamberka. Protože na Ukrajině byl nedostatek půdy k osazení, přemístili se migranti v čele s rolníkem Josefem Koštou a učitelem Horákem do Besarábie a založili zde osadu Novohrad. V roce 1912 byla vesnice přejmenována na Holuboje, což znamená holubice nebo také modrý. Na vesnici v průběhu historie působily různé vlivy, protože Moldávie byla nejprve po 1. světové válce připojena k Rumunsku a během 2. světové války roku 1941 k Sovětskému svazu.


Mírně zvlněná krajina a rozsáhlé vinice kam až oko dohlédne. To jsou základní rysy moldavské krajiny. Ani Holuboje nejsou vyjímkou. Snad každý obyvatel vesnice má alespoň kousek vinohradu, patří to k tamější tradici a každý je na své víno jaksepatří hrdý.

Pro české migranty byl začátek budování vesnice těžký. Od statkáře Romaněnka měli slíbenou úrodnou půdu. Přišlo ale zklamání – místo polí dostali les, který museli nejprve vymýtit. Navíc Romaněnko zemřel dříve, než na sebe noví vlastníci půdy pozemky stačili přepsat. Proto pak měli velké problémy s Romaněnkovým synem, který jim právo na jejich nový majetek upíral. Nakonec ale dosáhli svého a vesnice se začala pomalu rozvíjet. Roku 1901 začali Češi v Holuboji dokonce stavět vlastní školu, v níž se však až do 1. světové války učilo jen rusky. Je zajímavé, že během války tu byli internováni čeští zajatci, kteří tu hned založili ochotnické divadlo a sehráli několik představení v češtině. Od roku 1918, kdy patřila Moldávie Rumunsku, se ve škole učilo rusky a rumunsky, později jen rumunsky. Až v roce 1934 tu úřady z Bukurešti povolily otevřít českou školu. Od roku 1941 patřila Moldávie k Sovětskému svazu; v této době se vesnice rychle rozvíjela. Dnes, kdy se celá Moldávie snaží fungovat jako samostatný stát, je na tom Holuboje podobně jako ostatní vesnice špatně. Zemi sužuje velká nezaměstnanost a velké množství obyvatel (i s českým původem) se stěhuje za prací do větších měst nebo do zahraničí.


Po místních kopcích se rozkládají vinice a kukuřičná pole. To jsou totiž jediné plodiny, které dobře snášejí místní horké a suché podnebí. Když se vydáte na jeden z vršků, které vesnici obklopují, bude vám připadat, že se tu zastavil čas. Na cestě můžete potkat koňský povoz, nebo lidi vracející se z pole. Stejně jako se o půdu starali jejich předci, starají se i oni. Mladší generace už však takový vztah k pozemkům nemá. Za prací se mladí stěhují do větších měst či do ciziny, kde je to pro finančně výhodnější.

Centrum českých krajanů v Moldávii tvoří vesnice Holuboje. Kromě Moldavanů a Čechů zde žijí komunity Ukrajinců, Bulharů, Rusů a Gagauzů. Čeští krajané a jejich potomci jsou na svůj původ velmi hrdí a vřele vítají každého „živého Čecha“, který překročí jejich práh (a pak se tím také patřičně chlubí). Češi v Holuboji často pořádali různé kulturní akce (od divadelních představení, výstupů orchestru až po tradiční oslavy svátků), na které se sjížděli všichni z okolí. V březnu roku 2004 byl registrován český spolek „Novograd“ v jehož čele stojí pan Ivan Lauda. Spolek má přes 120 členů, mezi kterými však nejsou jen Češi. Cílem spolku Novograd je udržení a obnovení české kultury, tradic a jazyka. Přes rok na zdejší škole funguje „Kroužek českého jazyka Novohrádek“ a o prázdninách do Holuboje již několikátým rokem dojíždí čeští studenti, kteří mají pod taktovkou letní kurzy (což je skvělá příležitost pro děti, které tráví prázdniny u babiček na vesnici, aby se v češtině procvičily).


Petr Petrovič má oba rodiče Čechy. Celých 38 let vedl v Holuboji místní sbor, který existuje dodnes. Rukama mu prošlo přes 200 žáků. Jeho soubor vystupoval nejen v Moldávii, ale i například v Rumunsku ve Svaté Heleně. Žáky učil hrát hlavně české písničky jako Škoda lásky, Šly panenky silnicí a jejich místní písničku Novohradský tatíček, kterou složil učitel Jan Římovský. I přes svůj pokročilý věk dokáže pan Petrovič ještě zahrát na trubku nebo harmoniku (tahací i foukací) a zazpívat texty českých písní, které kdysi hrál se sborem. Za manželku má Ukrajinku, ale stále se cítí být hrdý na svůj český původ. Při našem odchodu se s námi loučil se slovy: „Novohradský pozdrav do Čech - nikdy nezapomenu česky!“

Místní obyvatele živí hlavně jejich vlastní hospodářství (chov domácích zvířat, pěstování kukuřice a vína, rajčat…). Do vesnice vás za 7 lei (cca 10 Kč) doveze stařičký autobus z Cahulu – konečnou stanici Holuboje nemůžete minout. Rozdíl mezi úrovní města a vesnice (stejně jako v celé Moldávii), je obrovský. Zatímco v Cahulu najdete internetové kavárny, multikino a drahé hotely, v Holuboji má přívod vody do domu asi jen dvacet domácností. Cesta k Holuboji vám poskytne typický pohled na místní krajinu – sucho, zničené silnice, betonové budovy a památníky v komunistickém stylu. Okolí Holuboje má ale své kouzlo – rozlehlé vinice a roztomilé chaloupky s nádhernými vyřezávanými štíty, vozy tažené koněm nebo oslem, houfy hus podél silnice nebo volně se pasoucí koně a kozy na rozlehlých pastvinách.

Autorkami textu a fotografií jsou Kateřina Kohoutová, Nina Cihlářová a Markéta Bäumelová. Více o projektu KRAJANÉ: Po stopách Čechů ve východní Evropě čtěte zde.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

FM napsal(a):

Rovněž jsem navštívil Holubinku v Moldávii a setkal se s Ivanem Laudou i Petrem Petrovičem. Návštěvu vesnice lze jedině doporučit, má zvláštní atmosféru.
08. 12. 2008 | 19:52

replica watch napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 11:24

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

http://www.dearwatches.com/... A.Lange & Sohne watches
http://www.dearwatches.com/... Bell & Ross watches
http://www.dearwatches.com/... Breguet watches
29. 01. 2010 | 09:15

some watches napsal(a):

Good recommended website.
06. 03. 2010 | 07:59

gucci watches napsal(a):

Interesting thing!
06. 03. 2010 | 08:34

free online games napsal(a):

thanks
09. 03. 2010 | 00:01

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 03:29

cartier cheap napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 04:20

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 04:17

Links of London Jewellery napsal(a):

It was around ten-thirty, I guess, when I finished it. I wasn't tired, though, so I looked out the window for a while. It wasn't snowing out any more, but every once in a while you could hear a car somewhere not being able to get started.
31. 03. 2010 | 11:01

cheap watches napsal(a):

Policie má také nedostatečné vzdělávání a výcvik policistů pro krizové situace a nedostatečně řešenou psychologickou podporu policistů po náročných akcích. Čeká se, až jestli se ten člověk nezhroutí.
01. 04. 2010 | 08:55

replica watches napsal(a):

A takový odborník by asi byl zas bývalý policista. Spíše by to potřebovalo neustálé vzdělávání policistů, jenže těch, kteří nesedí v kancelářích a dělají skutečnou policejní agendu, zěch je málo a ty kancelářníci jim práci neusnadňují. Takře kdy se vzdělávat.
01. 04. 2010 | 08:56

Online buy Abilify napsal(a):

Best drug Abilify online
01. 04. 2010 | 22:01

Shifting Geneva napsal(a):

This is a great and very valuable information about Na návštěvě u moldavských Čechů. Thank you very much for sharing this information with us.

Thanks.
02. 04. 2010 | 10:47

replica watches napsal(a):

Výsledek auditu, který by měl odhalit, jak moc hluboká je černá díra s názvem Opencard, se Pražané dozví do měsíce. Slíbil to pražský primátor Pavel Bém v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Pokud vedení města zjistí u projektu pražské karty závažné problémy a selhání, nebude váhat. „Bude-li tomu tak, pak padni komu padni," řekl Bém
07. 04. 2010 | 02:34

replica watches napsal(a):

Výsledek auditu, který by měl odhalit, jak moc hluboká je černá díra s názvem Opencard, se Pražané dozví do měsíce. Slíbil to pražský primátor Pavel Bém v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Pokud vedení města zjistí u projektu pražské karty závažné problémy a selhání, nebude váhat. „Bude-li tomu tak, pak padni komu padni," řekl Bém
07. 04. 2010 | 02:34

replica watches napsal(a):

getting the hell out. I suddenly remembered this time, in around October, that I and Robert Tichener and Paul Campbell were chucking a football around, in front of the academic building. They were nice guys, especially Tiche
07. 04. 2010 | 02:42

replica watches napsal(a):

getting the hell out. I suddenly remembered this time, in around October, that I and Robert Tichener and Paul Campbell were chucking a football around, in front of the academic building. They were nice guys, especially Tiche
07. 04. 2010 | 02:43

replica watches napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více v
07. 04. 2010 | 03:25

replica watches napsal(a):

In fact, I'm afraid there's heaps more to the Karadzic nabbing than meets the eye, and I've made a commitment today to go back to some of Richard Holbrooke's older writings
07. 04. 2010 | 03:29

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
30. 04. 2010 | 13:00

puma napsal(a):

Dear friends welcome to our store:sale cheap puma shoes http://www.salepumashoes.com
what you want will show in it !
05. 05. 2010 | 18:53

huu napsal(a):

In the process of game, each pair of supra skytop shoes are a unique individual character, besides the impressive appearance, also noticed that it was special shock system Supra Skytop II shoes will protect your feet. American brand in shoes began to produce functional slide supra skytop, appeared in recent years, as a new force and luxury material and exaggerated form, causing many stars in their representative unconditionally. For men in cheap supra skytops, welcome to our online shop.
http://www.suprasfootwear.org
06. 08. 2010 | 08:15

Hana Bruker napsal(a):

http://www.haoxinglass.com
http://www.china-ouya.com
http://www.china-bamboofloo...
http://www.china-bamboofloo...
http://www.china-bamboofloo...
http://www.hc-cca.com
http://www.mingjiangnan.com
http://www.xyweavebag.com
http://www.zh-bamboo.com
http://www.china-yongding.com
http://www.ysteas.cn
http://www.ds-jiecheng.com
http://www.huxi-cable.com/p...
http://www.huxi-cable.com/s...
http://www.ejaisolar.com
http://www.chinajmdq.com
http://www.chinalasiji.com
http://www.hzzxdq.net
http://www.zjbangge.com/rec...
http://www.zjbangge.com/lea...
http://www.zjbangge.com/sec...
http://www.zhuoerya.cn
http://www.hn-hardware.com
http://www.sunsurf.com.cn
http://www.jdxpwj.cn/booste...
http://www.jdxpwj.cn/tow-rope
http://www.zjxhdz.com
http://www.tygluegun.com
http://www.wanjia-ylm.cn
http://www.hangxiang.cn
http://www.meiyuanfurniture...
http://www.deliver.com.cn
http://www.hzzhuoyuan.com
http://www.hzhtdq.cn
http://www.china-chunyu.cn
http://www.cnboostercable.com
http://www.jdkeda.com
http://www.hzhwknit.com
http://www.cnboostercables....
http://www.cnboostercables....
http://www.phccwy.com
http://www.sunstorm86.com
http://www.cnyonghao.com
http://www.racketchina.com
http://www.lk-outdoorfurnit...
http://www.eammarsolar.com
http://www.jihepackage.com
http://www.jihepackage.com/...
http://www.jihepackage.com/...
http://www.jihepackage.com/...
http://www.jihepackage.com/...
http://www.worldmaya.cn
http://www.chinachristmasba...
http://www.xdbike.com
http://www.zjqiangsheng.com
http://www.shopdisplaycn.com
http://www.trading-mx.com
http://www.suntasksolar.com
http://www.huaan-med.com/di...
http://www.huaan-med.com/ea...
http://www.huaan-med.com/di...
http://www.huaan-med.com/di...
http://www.huaan-med.com/fo...
http://www.huaan-med.com/in...
http://www.huaan-med.com/in...
http://www.huaan-med.com/ba...
http://www.huaan-med.com/wa...
http://www.huaan-med.com/wr...
http://www.huaan-med.com/fo...
http://www.huaan-med.com/me...
16. 08. 2010 | 03:43

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 04:23

Irinevich Sergey napsal(a):

Petr Petrovič is my great-uncle. His neighbor was Vyacheslav Petrovič, my grandfather. But I am living in Ukraine. Unfortunatly I do not know the Czech language. I would like to know what this article is about? Can I see the one in English please?
My e-mail is rab_pmoka@ukr.net
Yours sincerely
28. 10. 2010 | 20:39

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
05. 09. 2012 | 09:11

viagra napsal(a):

kamswmdr http://qbxxpb.com/ <a href="http://utegdw.com/ ">nhynhp</a> [url=http://udvofc.com/]nhynhp[/url]
12. 10. 2012 | 06:47

viagra napsal(a):

ifides http://nfwuqr.com/ <a href="http://ketkxi.com/ ">nizaia</a> [url=http://upiwsn.com/]nizaia[/url]
12. 10. 2012 | 10:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy