Prohnala se Českem zelená vlna? Vlna ne, ale čeřina ano
Ze třinácti krajů, kde Zelení kandidovali samostatně nebo v koalicích, se nám podařilo uspět v šesti. Před čtyřmi lety Zelení uspěli jen ve třech krajích, letos je to tedy dvojnásobek. Uspěli jsme však jen tam, kde jsme šli do voleb v koalicích, samostatné kandidátky naopak propadly. Je tedy vidět, že voliči svými hlasy skutečně podpořili spojování, nikoliv drobení politické scény. To je cenná lekce nejen pro Zelené, ale i pro ostatní demokratické strany.
Počet krajských mandátů jsme nakonec zvýšili z původních čtyř na sedm, což je historicky druhý nejlepší výsledek Zelených v krajských volbách. V nadpoloviční většině těchto krajů navíc Zelení zasednou úplně poprvé, což mne naplňuje optimismem, že se nám podařilo vyrůst z lokální politiky o stupínek výše.
Zvlášť mne pak těší skutečnost, že pět ze sedmi zelených mandátů získaly ženy. Není to náhoda. Ve Straně zelených dlouhodobě podporujeme takové podmínky, díky kterým se ženy mohou prosadit ve veřejném životě a být slyšet při rozhodování o důležitých společenských otázkách. Mám proto jistotu, že právě krajské zastupitelky v dresu Zelených jsou ochotné obětovat vlastní úspěch ve prospěch celku a důležitá témata z našeho programu, jako je ochrana přírody nebo ohled na život budoucích generací mají pevně zakotveny ve své politické DNA.
A kdo se za nás do krajských zastupitelstev dostal?
Ve Středočeském kraji jsme uspěli v rámci koalice Spojenci pro Středočeský kraj (TOP 09, Zelení, Hnutí Hlas) se ziskem 5,88 %. Zastupitelkou se díky tomu stane krajinná inženýrka, učitelka a zastupitelka města Mladá Boleslav Jana Krumpholcová. Je to poprvé, co byli do krajského zastupitelstva tohoto kraje Zelení zvoleni.
V Jihomoravském kraji jsme naopak mandát obhájili, a to díky naší zelené starostce Městské části Brno-Nový Lískovec a bývalé předsedkyni strany Janě Drápalové, která kandidovala v koalici Spolu pro Moravu (získala 6,6 %).
V Ústeckém kraji se do krajského zastupitelstva po delší pauze opětovně vracíme. Ve volbách totiž uspěla politička, právnička a vysokoškolská pedagožka Karolína Žákovská, která kandidovala v rámci uskupení Spojenci pro kraj, jež získalo 6,11 %.
Velkého překvapení jsme se dočkali ve Zlínském kraji, kde ve volbách uspěl Richard Kreml, ortoped a zastupitel Kroměříže, který byl na kandidátní listině ČSSD. Ta získala v kraji 8,45 %. Zelení v tomto krajském zastupitelstvu zasednou poprvé.
Poprvé Zelení usednou i v Zastupitelstvu Plzeňského kraje, kde mandát získala Jitka Kylišová, sociální pracovnice z plzeňské pobočky Člověka v tísni a spolupředsedkyně krajské organizace v Plzeňském kraji. Ta kandidovala v rámci koaliční kandidátky Starostové (STAN) s Josefem Bernardem a podporou Zelených, PRO Plzeň a Idealistů, které získalo 14,9 % hlasů.
V Olomouckém kraji se pak radujeme dvojnásobně. V rámci koaličního uskupení Spojenci pro Olomoucký kraj, které dosáhlo výsledku 18,43 %, získala mandát Hana Vacková, středoškolská pedagožka a spolupředsedkyně Zelených v Olomouckém kraji. Druhý mandát získal Daniel Řezníček, který je v profesním životě překladatel a tlumočník. Poprvé tak v krajském zastupitelstvu zasednou naši zástupci na celou dobu trvání mandátu. Navíc se zde už nyní rýsuje naděje na účast v krajské koalici, o níž budou Spojenci jednat se STANem, Piráty a ODS.
V Královéhradeckém kraji sice získala námi podporovaná koaliční kandidátka Spolu pro kraj 8,88 %, zvoleni byli ale jen zástupci koaličního partnera, zelení kandidáti mandáty neobhájili.
A to je skoro konec úvahy. Nakolik promluví nové zelené zastupitelky a zastupitelé do politiky jednotlivých krajů, je teď předmětem intenzivních povolebních vyjednávání o pozicích v radách, výborech a komisích. Zbývá si položit jednu klíčovou otázku, tu takzvaně “za všechny peníze”: Jak a s kým na tuhle čeřinu navázat i příští rok ve volbách do poslanecké sněmovny?