Nanoroušky jako inovace, která je inspirací pro českou ekonomiku
Jedním z předních představitelů této rychle se rozvíjející pomoci je profesor Josef Šedlbauer, vedoucí katedry chemie z Technické univerzity Liberec a můj dlouholetý kolega ze Zelených. Ten je totiž členem týmu, který ve velmi krátké době vyprodukoval roušky s ochrannou vrstvou z nanovláken. Díky jejich práci, kterou využil krizový štáb Libereckého kraje, byli zdravotníci v Krajské nemocnici Liberec již minulý týden v lepší situaci, než většina jejich kolegů ve zbytku republiky. Měli totiž k dispozici skutečně funkční ochranu, zatímco my ostatní jsme stále ještě z velké části chráněni pouze podomácku ušitými bavlněnými rouškami.
Úsilí týmu liberecké univerzity je však obdivuhodné ještě v jednom aspektu. Jeho členové se totiž nespokojili jen s maximálním využitím vlastních výrobních kapacit, a rozhodli se jít ještě dál. Poté, co vyvinuli efektivní řešení výroby roušek z nanotextílie, si dali za úkol tento nedostatkový materiál dostat do celé republiky. Jak? Změnou přístupu k výrobě.
Místo toho, aby celou roušku šili z nanotextilie a získali tak pouze jednorázový ochranný prostředek s poměrně velkým množstvím odpadů a prostřihů, přešli na kombinaci bavlněné roušky a jednoduchého nanofiltru o standardní velikosti. Obojí je možno sterilizovat a použít opakovaně. Výroba je díky tomu efektivnější a množství odpadu je minimální. Ze stejného množství nanotextílie se tak dá najednou vyrobit mnohem větší množství velice kvalitních ochranných roušek.
A ani s tímhle řešením se ještě nechce tým z Liberce spokojit. Kapacita univerzitních strojů je teď na svém maximu, proto se tým Josefa Šedlbauera a jeho kolegů obrátil na firmy a instituce v celé republice s výzvou, aby se k jejich řešení připojili. Jejich hlavní poselství je následující: „Pojďte dělat filtry a roušky, které budou kompatibilní bez ohledu na to, kdo je jejich výrobcem. S nastavením strojů a výroby vám pomůžeme.“ Cílem není nic menšího, než poskytnou ochranu zdraví všem občanům v Česku.
Jde o ukázkový a naprosto vzorový příklad, jak tuhle krizi zvládnout. Přetavit výsledky excelentního výzkumu do aplikace, která může zachránit bezpočet životů a zmírnit dosah epidemie. Opakovaně o něm referují média, ohlasy lidí jsou obrovské. Naše vláda se však prezentuje zakoupenou dodávkou roušek z Číny. To je zarážející a zároveň to vyvolává řadu otázek. Například na kolik nás jedna čínská rouška vyšla? Jsou ochranné pomůcky dodané touto zemí skutečně kvalitní? Proč se místo toho česká vláda nesoustředí na podporu českých firem a institucí, které jsou schopné v mimořádně krátké době vyvinout a začít produkovat funkční roušky, masky a respirátory? Proč už dávno nesáhla po projektu liberecké univerzity, který má potenciál být dlouhodobě udržitelný a umožnit Česku soběstačnost ve výrobě těchto celosvětově nedostatečných ochranných pomůcek?
Dopady koronavirové krize na obživu lidí a fungování firem v Česku i celosvětově budou značné. Mnoho lidí přijde o práci a mnoho firem zkrachuje. O to důležitější je, aby už teď stát podpořil ty, kteří se dokáží v nové situaci rychle zorientovat a přinést inovativní řešení, které budou ku prospěchu všem. Úspěch libereckého týmu může snadno mít celosvětový dopad, po ochranných rouškách bude poptávka ještě velmi dlouhou dobu. A proč by to nemohla být zrovna Česká republika, která na evropském trhu z části nahradí dodávky z Číny?
Ukazuje se totiž, že v této zemi žije celá řada nesmírně schopných, pracovitých a obětavých lidí. Podpořme je. Díky nim může naše budoucnost vypadat o poznání lépe.