Perpetuum mobile tentokrát (za)fungovalo
Co se však podařilo dokonale bylo roztočit soukolí mediální pozornosti, ovládnout titulní stránky (dokonce i) renomovaných deníků a téměř bezmezně si podmanit internetový svět. Vždyť onen geniální magneto-elektro-mechanický výrobek nazvaný Orbo (zjevně dle latinského „orbi“ neboli „světu“) se probojoval v popularitě mezi nejsledovanější objekty na internetu konkurující takovým těžkým kalibrům jako American idol nebo vězeňský deník Paris Hilton.
Jak se jim to mohlo podařit? Poměrně snadno. V dnešní době totiž obrovské množství lidí zakládá svůj pohled na svět místo skutečné reality na té silikonové. Ne, tentokráte nemám na mysli polymerní hmotu příjemné konsistence, nýbrž polovodičový materiál, ze kterého je postaven celý cyberspace. Tuto zvláštní strukturu lze totiž za jistých okolností rozeznít do vskutku resonanční frekvence a vzniklý libozvuk dále již pracuje za Vás. A jednou takovou zvukohrou byl i Steorn Orbo.
V mnohých z nás dřímá snílkovská duše toužících po objevení tajemna a s představami náhlých zázraků, které obracejí svět vzhůru nohama. Samotná představa, že mávnutím proutku bude mít lidstvo nevyčerpatelný zdroj energie a že každý z nás bude mít svůj malý generátor doma v pokoji je jistě velmi lákavá. Navíc chlapci ze Steornu udělali mistrný tah tím, že svůj "vynález" založili na magnetismu. Již každé předškolní dítě vám potvrdí, že magnet je kouzelná podkova vykazující nadpřirozené a jinak zcela nečekané chování. Z tohoto pohledu je to prostě ideální médium pro sestavení super-vědeckého zařízení. V jednom však Steorn zašel příliš daleko. Bylo to tehdy když prohlásili, že jednají s představiteli chudých afrických zemí o využití Orba v rámci jakéhosi humanitárního projektu. To je i na mystifikátory tohoto typu trochu silné kafe. Naopak zlatým hřebem a závěrečným aktem jejich produkce bylo vystavení oné kouzelné mašinky v Londýnském muzeu Kinetica. Tajemný strojek sledovaný současně několika webovými kamerami se samozřejmě přestal točit chvíli poté, co jej Sean McCarthy sebevědomě uvedl do pohybu. I v této situaci však samozvaní iluzionisté neztratili duchapřítomnost a situaci označili za technické problémy způsobené nejprve teplem přihlížejících kamer, později opotřebovanými ložisky.
Je vidět, že svojí hru skutečně dotáhli do mistrovského konce. To, co se málokdy podaří hollywoodským producentům, totiž prohodit fikci a realitu, zde nastalo zcela hladce. I po výše popsaném fiasku se totiž vyskytují "spekulace" o tom, že Orbo byl úmyslně poškozen agenty nadnárodních ropných společností třesoucími se o své zisky. Zdá se tedy, že kauza pokračuje a mediální kolečka se točí dál. Toho, že společnost Steorn je původně továrna na e-commerce projekty, které se podařilo přežít i splasklou dot-com bublinu si již všimne málokdo. Kolečka se točí a nezbývá než uznale říci, že toto Perpetuum je stále ještě sakramentsky mobile.