Nevhodný text II.

06. 05. 2019 | 19:28
Přečteno 12041 krát
24. dubna jsem publikoval blog Nevhodný text, ve kterém jsem popsal příběh rozhovoru pro festival Jeden svět, příběh rozhovoru, který nakonec nebyl otištěn, a v přepracované podobě, jakožto článek, byl později otištěn na České pozici.

Organizace Člověk v tísni, která stojí za festivalem Jeden svět, na tento blog zareagovala, a jak já, tak i PhDr. Trapková jsme si vyměnili s Člověkem v tísni několik dopisů. Od Člověka v tísni nemám svolení (i když věřím, že by mi ho dali) k uveřejnění mailů, od PhDr. Trapkové svolení mám. Myslím, že její závěrečný dopis stojí za přečtení a promyšlení:


Vážený pane U.,

zdá se, že bych se měla k příběhu svého textu ještě vrátit a vstoupit do Vašeho rozhovoru s Markem Váchou, kterému děkuji za zájem, jako i redaktorovi Luďkovi Bednářovi z České pozice. Rozhovor jsem na žádost vaší editorky přepracovala. Nechtěla, abych v jiném mediu použila její otázky. Není tedy pravda, že jsem otázky sestavovala já, jak píšete, jen jsem vynechala ty, ke kterým jsem se necítila být kompetentní. Například dotazy na statistiku jsem přenechávala sociologům. Původní podobu rozhovoru, ve kterém jsem uváděla i seznam odborné literatury, jsem tedy neurčovala já, ale redakce Člověka v tísni. Myšlenky z rozhovoru jsem stylisticky, nikoli obsahově, přepsala do podoby novinového článku.

Nešlo o mé „názorové stanovisko“, jak jste to nazval, ale o populárně formulované poznatky rodinné terapie, dnes už velmi rozvinutého a celosvětově uznávaného psychoterapeutického směru. O rodině navíc nemluvím jen teoreticky, ale mé znalosti (nikoli pouhý názor) jsou denně prověřovány v klinické praxi s rodinami s psychosomaticky nemocnými, zejména dětmi (jsem dětská klinická psycholožka). Za třicet let praxe jsme viděli takových rodin v našich ordinacích tisíce. Pokládám tedy za svou povinnost v zájmu těch nejslabších, totiž dětí, svědčit o tom, co pozorujeme za zavřenými dveřmi, vázáni povinnou mlčenlivostí. Pokud se na mne obrátí media s otázkami laiků, dost pečlivě si vybírám. Nestojím o popularitu, která by mohla být snadno zneužitelná a mohla by škodit podstatě mé práce zbytečným upozorňováním na mou osobu. Člověka v tísni jsem neodmítla v přesvědčení, že informace (nikoli jen osobní názor) o tom, jak se dětem daří v různých podobách rodin, padnou na úrodnou půdu organizace, která se zastává těch nejslabších. S radostí jsem přijala nabídku paní režisérky Jany Počtové, abych okomentovala její dokument.

Z Vašeho mailu se dovídám, že redakce Jeden svět pohlíží na rodinu pouze sociologicky. Pak ovšem pomíjíte nejméně dvě další stejně podstatné vrstvy života rodiny, psychologickou a biologickou. Teprve všechny tyto vrstvy, které se na sebe neustále vylaďují, dávají celkový obraz. Jestliže svůj pohled zúžíte jen na jednu z nich, jedno, kterou, vypadává vám ze zorného pole podstatná část skutečnosti, a proto často nemůžete vidět a také chránit to nejpodstatnější, například pravděpodobný zdroj chronické nemoci v rodině. Tomu se nedivím a nemám vám to za zlé. Je to bohužel potíž celé společnosti i jednotlivých párů, které zakládají rodinu, když řeší dilema, zda spolu nebo od sebe, a zda vůbec mít děti, a za jakých okolností.

K neutralitě Člověka v tísni:
Ve vývoji rodinné terapie dlouho panovalo tzv. „pravidlo neutrality“, které pochází z psychoanalýzy. Znamená to, že se terapeut nerozhoduje za pacienta, neradí, ale je pouze průvodcem na cestě, jehož autorem zůstává pacient. V rodinné terapii, kde je přítomno více členů rodiny, je toto pravidlo chápáno jako „stranění všem“ (stranění všem dospělým i všem dětem). Ani tam totiž terapeut není autorem života rodiny a neurčuje rodině řešení ve složitých situacích, ale dopomáhá členům rodiny, aby spolu neohrožujícím způsobem vyjednávali a realizovali společné řešení.

Oceňovala bych, kdyby Člověk v tísni uplatňoval neutralitu v podobném významu. Jde vlastně o demokratický princip: Aby nebyl nikdo diskriminován, a aby každý hlas byl slyšen. Když jsem napsala, že mne homoparentální rodiny moc nevyhledávají, neznamená to, že mne nenavštěvují žádné rodiny s homosexuálním rodičem. Chtěla jsem říct, že se ke mně pravděpodobně nedostávají ti, kteří odmítají slyšet jiné hledisko, než je to jejich. Především hledisko dětí. V dokumentu Počtové je tento fakt jako na dlani. Dvojice leseb a gayů sledují výhradně zájmy dospělých. Není tam jediná zmínka o zájmech a psychologických potřebách dětí ještě nepočatých, a pokud, jsou jejich potřeby se samozřejmostí smeteny. (Viz. otázka k malému chlapečkovi, odhadem asi tříletému: „Chybí Ti tatínek? Nechybí, že jo?“, cituji možná nepřesně.) Těmto dětem dospělí už předem plánují, že nebudou žít v úplné rodině a nebudou je vychovávat jejich vlastní rodiče. Ve svém vědomí popírají význam biologické vrstvy rodiny a psychologickou redukují jen na své potřeby bez ohledu na vývojové zákonitosti dítěte, které jsou v psychologii a zejména psychoanalýze dávno známé a výzkumně potvrzované. Jejich neznalost je pochopitelná a je věcí dobré osvěty a informovanosti pro veřejnost. V tom by Člověk v tísni mohl udělat mnoho dobrého, aby nebyl tak jako doposud významně diskriminován hlas dítěte, které nemá žádnou moc se bránit pokud jej nechrání jeho vlastní rodiče.

Překvapilo mě Vaše tvrzení, že ve filmovém dokumentu J. Počtové je „situace homoparentálního páru jednou z hlavních dějových linek“. Bylo by tomu tak, kdybyste tím mínil jednu šestinu filmu. Pro mne je hlavní dějovou linkou polovina z šesti příběhů, totiž jednopohlavní rodina. K té se vyjadřuji nezávisle na sexualitě rodičů (kterou samozřejmě respektuji, homosexuálním lidem straním stejně jako všem ostatním v jejich oprávněných požadavcích). Jednopohlavní rodiny jsou v dokumentu tři: Kromě leseb jsou to matka s dvojčaty a rodina s babičkou, matkou a synem. Ve všech třech chybí otec. To samo je obrovské téma současnosti a ukazuje na stav mužské populace. Můžete mi věřit, že mužům fandím každý den, když hledají své místo v rodině ve prospěch vlastních dětí. Často bývají nositeli hlavní léčebné potence. A také soucítím s tím, jak právě oni často nezažili hlubokou vazbu se svými otci. Někdy je možno poruchu otcovství v rodech sledovat do minulosti až k první světové válce, ze které se mnoho otců ke svým rodinám a dětem nevrátilo. Je to rozšířený omyl představovat si, že dítě může nahradit vnitřně bohatý vývoj vztahu s otcem okoukáváním tzv. mužské role v okolí rodiny. To je právě ten zhoubný důsledek redukování vztahů v rodině jen na sociální úroveň. (Termín „role“ pochází ze sociologického slovníku.) Je to podobně nedostatečné, jako byste chtěl poznat život ryb pozorováním ze břehu anebo s udicí v ruce.

Tak snad tolik, vážený pane U. Vážím si toho, jak pozorně se tématu věnujete, a také toho, že jste nenechal důvody k odmítnutí rozhovoru, ke kterému jste mě vyzvali, spadnout pod stůl.

Kopii tohoto dopisu posílám také Markovu Váchovi ke zvážení, zda by jeho obsah nemohl obohatit jeho blog.

Srdečně
PhDr. L. Trapková

V Liberci 2.5.2019

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy