Skládka ani spalovna Evropy z Česka nebude

20. 06. 2008 | 13:40
Přečteno 4276 krát
Evropský parlament v úterý schválil klíčovou normu – novou rámcovou směrnici o odpadech. V českých médiích kupodivu tato zpráva zatím příliš prostoru nezískala – s čestnou výjimkou ČTK, České televize a serveru Aktuálně (a včera se přidaly i Hospodářské noviny). O směrnici se dočetli i čtenáři Práva. Bohužel ti ale museli být článkem svého deníku řádně vyděšení. Hrozí prý, že se z Česka stane cílová země pro dovoz odpadů do spaloven.
Naprostá hloupost. Právo, podobně jako například komunistický europoslanec Kohlíček, vychází z toho, že směrnice zařadila spalovny komunálního odpadu mezi způsoby využití odpadu (protože spalovny využívají vzniklou energii pro vytápění a kogeneraci elektřiny) a nikoli jeho odstranění. Autoři článku i pan Kohlíček ale směrnici zjevně dobře nečetli, protože museli přehlédnout její článek 14. Ten dává členskému státu (včetně Česka, samozřejmě) jednoznačně právo omezit či zakázat dovoz odpadů, pokud důvod dovozu bude v rozporu s národním plánem odpadového hospodářství. A, světe div se, třeba český Plán odpadového hospodářství zkrátka s dovozem odpadu ke spálení nepočítá!

Citovaný článek 14 je pro české čtenáře zajímavý dvojnásob. Jde totiž o jeden z největších evropských úspěchů české ekologické diplomacie, protože jeho znění do směrnice prosadilo české ministerstvo životního prostředí. Pravdou je, že jsme od počátku podporovali i irský návrh, aby spalovny i nadále byly považovány za likvidaci, nikoli využití odpadů. Evropské předpisy ale vznikají dohodou členských zemí a na tomto návrhu shoda nebyla. Právě proto jsme přišli s vlastním návrhem na změnu, která je o něco obecnější, zato posiluje prokazatelně pravomoci jednotlivých členů Evropské unie.

Prosadit princip, který nám umožní nadále nepovolit zahlcování českých silnic kamiony se zahraničním odpadem, nebylo snadné. Doufali jsme v pomoc a podporu kolegů ze zemí Visegrádské čtyřky. Vždyť problémy s ilegálními dovozy odpadů především z Německa zažili i oni. O to větším zklamáním pro mě bylo, když na loňské Radě ministrů životního prostředí v Lucemburku z jejich strany žádná aktivní pomoc nepřišla. Naštěstí jsme se ale neorientovali zdaleka jen tímto směrem a nakonec se úspěch dostavil. A co víc, princip, že členská země může zakázat dovoz odpadů, pokud odporuje jejím vlastním odpadovým plánům, se podařilo udržet i v průběhu mnohaměsíčního vyjednávání kompromisu mezi Radou a Evropským parlamentem.

Obávat se v Česku nové odpadové směrnice jako něčeho, co zvýší import evropských odpadků k nám je jednoduše nesmysl. Svědčí to buď o snaze získat body před blížícími se evropskými volbami nebo o značné nepozornosti těch, kdo takové bludy šíří. Z Česka žádná evropská skládka nebo spalovna nebude. Dovoz odpadů do spaloven i na skládky je v Česku zakázán. A obojí zakázáno také zůstane. Díky dobré práci české ekologické diplomacie.

Evropská směrnice přináší také poprvé na evropské úrovni jasně danou hierarchii nakládání s odpady. Primární je prevence samotného vzniku odpadů, pak znovuvyužívání výrobků, aniž by se vůbec odpady staly, potom následuje recyklace. Teprve u odpadů, které využít ani recyklovat nejde uvažujme o spálení. A skládky? Čím rychleji začnou z české krajiny mizet, tím lépe. Kromě toho říká, že odpovědnost a náklady na likvidaci odpadu má nést jeho původce. Jednoduchý princip „znečišťovatel platí“. Princip, který na který se zhusta rádo zapomíná, neb znečišťovatelé z něj mají pramalou radost. Ovšem princip stejně logický jako nutný.

Stejnou cestou šel i náš návrh novely odpadového zákona. Chtěli jsme jej předložit v létě vládě k projednání. Dnes, když se slovinskému předsednictví povedlo tak úspěšně uzavřít složitá jednání o evropské odpadové směrnici, by to byl nesmysl. Posílali bychom do parlamentu novelu zákona a zároveň pracovali na jeho úplně novém znění. Rozhodli jsme se k racionálnějšímu a rychlému kroku – využijeme připravenou novelu i připomínky, které jsme k ní dostali, a na podzim představíme veřejnosti zcela nový odpadový zákon, který ještě do konce roku dostane k projednání vláda.

Na průměrného Čecha u nás připadá ročně 2,8 tuny vyprodukovaného odpadu. Z toho je 398 kg odpadu komunálního (tedy bez průmyslových, stavebních, zemědělských a dalších odpadů). Vytřídit z něj dokážeme necelou čtvrtinu, i když trend je dobrý a Češi třídí stále lépe. Novým zákonem chceme dát všem lepší podmínky a šance odpady třídit. Důvod je jednoduchý – nechceme být zemí skládek a spaloven – cizího odpadu, ale pokud možno ani toho našeho. Evropská směrnice o odpadech v tom může velmi pomoct.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petrman napsal(a):

Pane Bursíku, tomu přece sám nevěříte.
20. 06. 2008 | 14:54

Ládik napsal(a):

Slyším labutí píseň.
20. 06. 2008 | 14:59

Ivan napsal(a):

Vážený pane Bursíku. Kolem odpadového hospodářství se motáte již dlouho, dokonce si fandíte. Ale ten ministr, pod kterým bylo skutečně výhledově řešeno odpadové hospodářství, se již z nebes dívá. Hovořím o roce 1992. Vzpomenete si vůbec o kterého federálního ministra ŽP jde. Devastací této filosofie, kterou tento zákon obsahoval, došlo k velké prodlevě. A pořád se motáte v začarovaném kruhu a ani si nevzpomenete, že mnohé co objevujete již řešeno bylo. Doufám, že víte koho vzpomínám.
20. 06. 2008 | 15:34

ruda napsal(a):

Bur-sík! Bur-sík! Bur-sík! Bur-sík!
Na věčné časy a dobře nám tak!!!
20. 06. 2008 | 15:47

slovanek napsal(a):

Pnae Bursiku, ja myslim, ze vyjimecne ma pan Kohlicek pravdu. ODS z Ceska smetiste a spalovnu udela rada a jeste vysvetli, jak je to vyhodne. A vy drzite ODS u vlady. Skoda. Zelene jsem volil, ale uz nebudu. A muzete za to vy a vase zcela neverohodna politika
20. 06. 2008 | 18:37

veverka napsal(a):

Bursík opět řeší zcela zástupné "krycí" téma,místo toho aby se alespoň pokusil nějak vysvětlit,proč ignoruje usnesení sjezdu SZ,Evropských zelených i Republikové rady a dál s knížetem protlačuje americký radar.Asi proto,že by to vysvětlit neuměl.Ano pane slovanek,taky jsem zelené volil a taky už nebudu.A taky kvůli Bursíkovi.
20. 06. 2008 | 18:45

Att napsal(a):

Pane Bursíku,

byl bych moc rád, kdyby to, co tu píšete, byla pravda a ne jen nějaký žvást, který má obyčejné lidi ukolébat k spánku.
20. 06. 2008 | 20:24

Att napsal(a):

Pane Bursíku,

byl bych moc rád, kdyby to, co tu píšete, byla pravda a ne jen nějaký žvást, který má obyčejné lidi ukolébat k spánku.
20. 06. 2008 | 20:24

Att napsal(a):

Pane Bursíku,

byl bych moc rád, kdyby to, co tu píšete, byla pravda a ne jen nějaký žvást, který má obyčejné lidi ukolébat k spánku.
20. 06. 2008 | 20:26

Att napsal(a):

Pane Bursíku,

byl bych moc rád, kdyby to, co tu píšete, byla pravda a ne jen nějaký žvást, který má obyčejné lidi ukolébat k spánku.
20. 06. 2008 | 20:26

alena-m napsal(a):

Pekny clanek, alespon se vyuzije prakticka evropska politika v dobe neklidu!
20. 06. 2008 | 21:31

Martin napsal(a):

Vice takovych temat, zkuste si uvedomit, ze nesli jste do parlamentu jak nosici cunkovych desek ci jezdci bmv. to co jste ted napsal je vas smer a byt s nim nemusim souhlasit, tak vas naprosto jasne odlisuje a definuje. nejlepsi by bylo, kdybyste opustili ten spolek sasku zvany vlada. nemyslim ted predcasne volby, muzete vyjadrovat jasnou mensinovou podporu. ale tohle nenaszti tisice hladovych regionalnich krku, kteri zvetrili korist. bylo by to hloupe, beznadejne a v souladu s ideou stran zelenych, ktere se postavily nesmyslne liberalni konsumpci, nasi zeleni ve finale nabidku nesmyslu ktere se stanou nutnou poptavkou se asi modli k bohu zvanemu nejasne definovatelne rusty hdp.
21. 06. 2008 | 02:01

vlk napsal(a):

BAvím se nad větou, že ti kteří to vidí jinak než Burš to dělají z důvodu blížících se voleb. Jen pan mnistr nám svou osvětu předkládá zcela nezištně jako informaci, aby nás potěšil v trablech momentální reality. Jsme duše důvěřiná a , takže tomu nezištnému úmyslu věřím.Ovšem jak s tím pasuje úvod blogu, že si jako ta hnusná ignorantská media zase téměř nevšimla?
No vlastěn je to jendoduché. Zelení pana Burše se zřejmě nechystají do podzimních voleb. Pan předseda už tuší , že se strana rozpadne a zmizí z povrchu zemského! Pokud je to tak- paráda. Dvě dobré zprávy najednou!
21. 06. 2008 | 10:26

pgjed napsal(a):

Pane Bursíku, nemohu se nezastavit u dvou výroků z konce vašeho článku. PÍŠETE:

1. "Novým zákonem chceme dát všem lepší podmínky a šance odpady třídit." Proč tedy stávající znění nového zákona o odpadech bourá systémy komunálního nakládání s odpady, pracně zavedené, s vysokým procentem třídění a s vysokým potenciálem k jeho zvyšování? Vynětím části snadno recyklovatelných obalů do režimu povinného zálohování připravíte obce přesně o ty příjmy, které jim dovolují udržovat stávající systémy nakládání s odpady v chodu.

2. "...Důvod je jednoduchý – nechceme být zemí skládek a spaloven ... odpadu ... pokud možno ani toho našeho." Zde jsou k pozastavení následující skutečnosti. Nechceme být zemí skládek, ale jsme, protože skládkování je, díkjy existující legislatiě a přístupu státní správy v OH, ekonomicky nejvýhodnější metodou nakládání s odpady. Protože současně dlouhodobě potíráte všemi způsoby i technicky dobře vybavené spalovny a zřejmě netušíte, že jsou odpady, které nemá smysl recyklovat, je nevhodné je skládkovat, ale je hřích nevyužít jejich energetický potenciál, potíráte na úrovni EU i spalování, jako využití. Byť to není likvidace, jak plyne již z významu slova, neb likvidace je odstranění beze zbytku. Přístupe koaktivistů, včetně vás pak vede k tomu, že za všech situací má přednost skládkování, nebo technicky špatně koncipované kompostování - obé uvolňuje do atmosféry tisíce tun špatně odbouratelného metanu. Nebo energeticky náročné recyklace nerecyklovatelných materiálů, poskytující nevyužitelné druhotné suroviny. Ty jen zvyšují energetické nároky hospodářství a nakonec stejně skončí na skládce.
Jaký to má celé smysl? Nebylo by vůbec lépe kdybyste se třeba nepletl do věcí, kterým evidentně nerozumíte, nebo nechcete rozumět a přenechal to kvalifikovanějším? I odpady patří do materiálového inženýrství a to evidentně není vaše parketa!
21. 06. 2008 | 17:55

ruda napsal(a):

pane Bursíku,
tolik toho pro nás děláte a nikdo vám tu koukám netleská. Přestaňte se namáhat a sekněte s tím...
Pak možná zatleskají... já tedy určitě!
21. 06. 2008 | 20:28

nuba napsal(a):

souhlasím s Rudou,
vstupte do ODS, všimla jsem si, jak máte vřele pana Topolánka rád, snad Vám ještě nějaký volný flek nechají nebo ho vzhledem k Vašim zásluhám vytvoří.
21. 06. 2008 | 23:53

Vico napsal(a):

Pane Bursíku, máte už jen jedinou šanci. Se svými věrnými vstoupit do ODS např. pod hlavičkou jejího zeleného křídla. Tím rozšíříte voličskou základnu ODS o pár důvěřivců, kteří uvěří, že ODS konečně alespoň trochu sezelenala. Zároveň se svým image Mirka Dušína vyvážíte nepříznivý dojem z takových jako je gangstersky rozrůzněný obličej plešatícího Langra, hýkajícího Topolánka nebo fundamenalisticky tržního Římana, který má nad postelí poslední model elektrárny Temelín III. Do dalších kilometrů vaší pouti napříč politickým spektrem vám přeji hodně úspěchů.
22. 06. 2008 | 13:45

Petr napsal(a):

Je s podivem, že i přes tyto snahy se stále připravují projekty nových obřích spaloven TKO. Jako například připravovaná spalovna v těsné blízkosti Plzně. Viz. http://sdruzeni-chotikov.cz...
28. 09. 2008 | 20:06

Greenhorn napsal(a):

Většina komentářů zde uvedených, nemá s problematikou článku žádnou souvislost. Vyhlíží to spíše jako aktivita rudé frakce, která se po porážce na sjezdu ustavila. Skutečnost,že bude zamezeno dovážení odpadů přes naše hranice mi připadá, jako dobrá zpráva.Zdravím Zelené.
12. 10. 2008 | 21:13

omega watches napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, replica watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 04:18

louis vuitton outlet napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, replica watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
04. 07. 2009 | 05:24

tiffany and co napsal(a):

KSČM zároveň vyzývá všechny občany, aby v podzimních volbách dali jasně najevo svůj nesouhlas s nezodpovědnou politikou vládních pravicových stran.
31. 07. 2009 | 13:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy