Budou předčasné volby? Ano. Ale co dál?

15. 06. 2013 | 10:43
Přečteno 4453 krát
Nečasova vláda padnout musí. Po tak zásadním selhání státu, jakým bylo zneužití Vojenského zpravodajství jednou privátní osobou z okolí samotného premiéra, není představitelné, aby se vláda odvážila i nadále vystupovat na scéně českého veřejného a politického života - jako zestárlá subreta v nějaké pokleslé operetě.

Našeho pacienta – vážně nemocný, okopávaný, do kouta odkopávaný a ve svých základních funkcích selhávající český stát - nicméně jen předčasné volby (a žádné jiné řešení si po pádu premiéra Nečase neumím představit) na nohy nepostaví. Ty jen pootevřou prostor pro uskutečnění těch skutečně klíčových změn. Změn, bez nichž se nám brzy po nich na této scéně vyrojí další šmíra.

Za prvé, je nejvyšší čas zahájit práce na novém znění Ústavy České republiky. Dvacet let je dostatečně dlouhá doba na to, abychom byli schopni ji upravit, doplnit a zpřesnit tam, kde třeba.

Za druhé, je třeba schválit dobrý zákon o státní službě, zaručující nestrannost jejího výkonu na politických intervencích, poskytující úředníkům příznivé prostředí pro kvalitní výkon jejich funkcí a kariérní postup založený na výsledcích jejich práce.

Za třetí, posílení strategického řízení včetně jeho oddělení od operativy. Rozhodnutí, jejichž důsledky ovlivňují život lidí na desetiletí, musejí být přijímána na základě zevrubných analýz a prognóz jako veřejné strategie.

Za čtvrté, zásadní rozhodnutí o budoucím směřování země, jako například o podobě důchodového systému, energetické politiky nebo podpory rodin, nemohou být nadále ponechána jen v rukou aktuální vládní garnitury. Musejí se připravovat na bázi širší společenské dohody s účastí opozičních stran, odborníků a představitelů občanské veřejnosti.

Jinak bude na dálnici vedoucí k prosperitě připomínat český stát i po dalších volbách obstarožní dodávku, na kterou se ostatní účastníci silničního provozu dívají s jen stěží zastíranou směsí soucitu a pohrdání.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

koukám, že neokomusti už mají amok. vláda ještě nepadla, soudruhu. a doufejme, že se rudá zkáza české republiky podaří ještě oddálit.
15. 06. 2013 | 10:49

ari napsal(a):

Souhlas - výborný článek.
(Ostatně, další rok v hospodářské krizi, s neschopnou vládou, která zvyšuje zadlužení a chápe se dříve odmítaných levicových receptů, aby se země nezhroutila úplně, to už bychom ani nevydrželi.)
15. 06. 2013 | 10:52

Pepa z deppa napsal(a):

Válka musí bejt a my ji vyhrajeme.To mě nikdo nevymluví.A víc vám neřeknu.Váš J.Švejk.
15. 06. 2013 | 10:53

vasja napsal(a):

Budoucí koaliční vláda Sobotky a Scvhwarzenberga....to možná otevře pravičákům voči.
15. 06. 2013 | 10:56

občan napsal(a):

Ano , musí pane Potůček. Ovšem měla by padnout i ODS, neboť to je zločinecká politická strana, která za dobu svého působení na naší politické scéně udělala jen samé - při důležitých rozhodnutích - špatnosti pro lid této země.
Řekl bych asi tak, že naše země od založení v r. 1918 Masarykem byla vláčena krizemi, dobou nacismu kde se náš lid choval hrdinně a ukazoval svoje vlastenectví proti hitlerismu, pak nastalo období komunismu a i tam se našli lidé, kteří vystupovali hrdinně proti tomuto totalismu řízenému z Moskvy. A před 24 lety nastalo to, co tady máme dosud a kam to došlo ví každý slušný a rozumně uvažující člověk našeho státu. Ovšem rozdíl oproti těm předchozím obdobím a dneškem je v tom, že dnes prakticky snad nikdo neví co by se mělo dělat a hrdinové žádní nejsou, protože ani být nemohou. Je to zkrátka bezvládný a zkorumpovaný svět. Co bude dál zatím asi nikdo neví. Jenom se ví, že je to špatné.
15. 06. 2013 | 11:05

TomášL napsal(a):

Nejhorší je, autore, kdybych jako pravičák měl jít volit, tak nemám koho. Tahle "bramboračka" odkopala totálně ODS i TOP09 (díky Knížeti, který to považuje za bzučení komára"). :-(
15. 06. 2013 | 11:10

TomášL napsal(a):

Vím, že to zde dnes dávám poněkolikáte, ale dnes to zde jednoduše patří...

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=474551655970231&id=128758673882866
15. 06. 2013 | 11:15

VFISCHER napsal(a):

ŠPATNÝ ODHAD !
ŘEŽBA GANGŮ VE VYSOKÝCH PATRECH JE PLÁCNUTÍ DO VODY

Síly, které momentálně ovládly policii a státní zastupitelství (v chaosu permanentní reorganizace) a kterým se nestoudnost a chamtivost všežravců u vesel už nelíbí možná na chvíli zvíří hladinu . Hladina se zavlní a nažerou se advokáti typu Sokol and comp. Pak se pár všežravců možná stáhne do ústraní a bude se pekelit na Floridě nebo na Bahamách se svým nakradeným lupem. Zastávám názor, že současná zločinecká banda u vesel to dopádluje až k regulerním volbám a pak bude vystřídána jinou další zločineckou bandou - slabinger Sobotka v červených trenýrkách už slintá na premiérské křeslo a Palasové, Fenclové, Zgarbové a další loutkovodiči se už třesou na další koryta ! Zákon o státní službě v nedohlednu - ale jinak stejně zbytečný !
15. 06. 2013 | 11:19

mb napsal(a):

dobrý blog ...
15. 06. 2013 | 11:38

mb napsal(a):

dobou nacismu kde se náš lid choval hrdinně a ukazoval svoje vlastenectví proti hitlerismu,

občan má pravdu ... klaus stavěl barikády už jako čtyřletej nebo kolik mu tenkrát vlastně bylo ...
15. 06. 2013 | 11:41

Analytik napsal(a):

Co dál? Přece jako vždycky - zvolíme si to nejmenší zlo a ono bude mít čtyři roky na to, aby vyrostlo.
Po čtyři léta budeme nadávat nové vládě, jak nás okrádá a sobě, že jsme tak hloupě volili.
Je to už tady v Česku taková národní tradice.
15. 06. 2013 | 11:47

SasaK napsal(a):

stručné výstižné a smutné. Před dvaceti lety se o Češích psalo v souvisloti s obdivem k Havlovi a sametové revoluci, dnes o nás píší jako o komediantech, kteří si neumí vládnout. Po rozdělení republiky a a vstupu do EU jako bychom ztratilli veškeré vnitřní brzdy
15. 06. 2013 | 12:12

jáchym napsal(a):

Martin Potůček:
Ne že bych nesouhlasil s tím, co píšete, ale chtělo by to nejprve pokorně poprosit ty symbiotické prorostlé mafiopolitické vládnoucí smečky a jejich zahraniční superkmotry o povolení.
No a prosbu pochopitelně doplnit několika málo vagony zlata či stovkami miliard korun.

Ale až na tento nepatrný detail máte naprostou pravdu.

Jenže to by tu pak vypukla demokracie...a ta je už přece dávno nežádoucí!
(Tedy - až na ten neškodný název, že.)
15. 06. 2013 | 12:23

David napsal(a):

"...Budou předčasné volby? Ano. Ale co dál?..."

----------------------------------------------

Předčasné volby by měly být v říjnu. Teď řešit, "ale co dál", je předčasné, protože to rozhodneme až tím, koho si zvolíme.

Řešit za současné situace body 1 až 4 je proto předčasné. Přednost má spíše diskuse o tom, KOHO volit, a v tom je ten problém.

Všehoschopné darebáky z ODS a TOP 09 může potom všem co předvedli volit buď hlupák nebo darebák. Takže tady by mělo být rozhodování jasné.

Problémem je ale i ČSSD, která je spíše stranou neumětelů. Přesto má velkou šanci vyhrát volby, protože si nemůžeme dovolit riskovat volit rychlokvašky, jakými byla strana Věci veřejné.

U ČSSD je velká výhoda, že špička strany je nejlépe připravena vládnout.

Problémem jsou ale spíše nižší patra ČSSD, kde ta úroveň je nesrovnatelně nižší a při velkém vítězství se natáhnou i do funkcí, kde budou svojí neschopností škodit.

Je tady ještě jedna možnost, a to vytvořit do voleb silný subjekt – např. pod hlavičkou strany OBČANÉ CZ, podobně jako bylo v roce 1989 Občanské fórum, kde by na přední místa kandidátek byli umístěni takoví mediálně známí kandidáti jako např:

Ivan Hoffman, Petr Havlík, Jan Keller, Hana Marvanová, Vladimíra Dvořáková, Ilona Švihlíková, Jan Štern, Milan Zelený, Jan Urban, Václav Cílek, Benjamin Kuras, Pavel Pafko, Jan Hnízdil, Ludvík Hovorka, Alfréd Strejček, Václav Bělohradský, Jiří Pehe, Lukáš Jelínek, Iva Bezděková, Vladimír Pikora, Petr Robejšek, Šimon Pánek, Ondřej Neff, Cyril Hoschl, Bohumil Baštecký, Andrej Babiš, Pavel Kořán, Milan Hulík, Ivan Gabal, Luděk Niedermayer, Jana Lorencová, Karel Janeček, Petr Holub apod.

Pokud by se toto podařilo, tak by byla velká šance zvítězit ve volbách, a tak zásadním způsobem změnit směřování našeho státu k lepšímu.
15. 06. 2013 | 12:41

TomášL napsal(a):

Budou předčasné volby?

Pro nynější vládu si myslím, že by byla nejlepši úřednická vláda...
15. 06. 2013 | 12:46

Kom napsal(a):

Program obrody ve verzi profesora Potůčka podezřele připomíná volební program ČSSD z roku 2006. Tyto principy jsou možná správné (není zřejmé, co by se mělo předělávat v Ústavě jen proto, že už platí 20 let, neměli bychom propadat inovační mánii), ale míjejí akutní problémy současnosti. Mezi ně jistě nepatří zákon o úřednících nebo účast občanské společnosti na rozhodování o důchodovém systému či podpoře rodin. ČSSD duchovně setrvává v roce 2006, kdy hlavním konfliktem byl etatismus (podpora veřejných služeb, jejich zaměstnanců a důchodců) kontra individualismus (nízké daně a podpora OSVČ) a boj o zdroje z rostoucí ekonomiky mezi různými segmenty střední vrstvy. Dnes je situace zcela odlišná, i perspektivy jsou negativní a hlavní je zpomalit nebo zvrátit sociálně ekonomický rozkol, hlavně nárůst nezaměstnanosti a sociálního vyloučení. To opravdu nepůjde přes rodinné přídavky nebo 13. důchody a vůbec podle paradigmat škromachovštiny. Ve starém duchu se nesou i nápady zatížit OSVČ daněmi z hlavy.
Bohužel ani profesor Potůček, jeden ze sociálně orientovaných členů ČSSD, nic nového nenabízí. Tím méně to lze očekávat od houfu politikou dekvalifikovaných adeptů na vedoucí funkce z řad bezideové většiny členů ČSSD.
15. 06. 2013 | 14:02

character neerinfo napsal(a):

komentář působí suše. Stávající vláda není žádná přestárlá subreta, ale pěkně nenažraný Otesánek, který má pomalu dva biliony dluhu. Odkudpak asi ty prachy odklonili? A stát není žádný pacient, ale je pouze vykradený. Takže, pokud nastoupí nějaká nová garnitura, měla by především zestátnit to, co mají současní papaláši nakrtkováno v cizích bankách, sebrat jim baráky z nakradených desetimilionů, zpeněžit je do státní pokladny, a to padni komu padni, podle jednoho z pravidel desatera: už nikdy více NEPOKRADEŠ.
15. 06. 2013 | 14:21

Parabellum napsal(a):

character neerinfo

Máte pravdu. Vaši zlodějští spratkové zřejmě mají hypotéku a tím i dluh. Komu ty peníze ukradli? A také máte pravdu, že by mělo být zestátněno vše, co bylo rozkradeno - padni komu padni, a zloději by měli jít sedět. Majetková přiznání jsou základ.

Takže si to spolu probereme, jo??? Uděláme odhad na každou nemovitost, a prolustrujeme vlastníka. A ejhle, jak bude možné, aby většina proletářů vlastnila nemovitosti, které jsou úplně mimo možnosti příjmů těchto? Zřejmě je ukradli = získali například v cinknuté privatizaci za netržní cenu. Tohle ale běžné kriminály nepoberou, takže se mi zdá, že bude muset nastat masivní výstavba čehosi, jako koncentráky.
15. 06. 2013 | 15:44

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik příspěvků, které neměly nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 06. 2013 | 16:13

Gru napsal(a):

Autor

"podobně jako bylo v roce 1989 Občanské fórum, kde by na přední místa kandidátek byli umístěni takoví mediálně známí kandidáti jako např:"

Tak to by bylo vskutku úžasné... obzvláště cudně na předposledním řádku schovaný Babiš se mi líbí...
"Mediálně známá" je ř.č. například i paní Nagyová... nebo konec konců i David Rath...
15. 06. 2013 | 18:26

rejpal napsal(a):

Gru
jiří Kajínek, to je skoro superstar (a možná má v těle víc cti bež polovina politiků)
15. 06. 2013 | 19:07

Milan napsal(a):

Předčasné volby jsou v této situaci nejhorší řešení ,už sama skutečnost, že je navrhují socialisti a komunisti má svou závažnou vypovídací hodnotu o směřování těchto dvou stran. Současná politická garnitura musí být vyždímaná a teprve potom nové volby. Bude to složité jak pro prez. Zemana navrhnout nového premiéra ,ale je to standartní situace .Pokud se mu to nepodaří ,tak má pokus i předsedkyně Parlamentu, ale musí se jednat rychle. Po prázdninách by mohla přechodná vláda požádat o důvěru. Při rozpuštění parlamentu by se situace neuklidnila ani do Vánoc a prakticky by nikdo nevládl. Čechové jednají v krizový situacích racionálně ,tak to potvrďme.
17. 06. 2013 | 08:36

pat austin napsal(a):

myslím, že jsme už dávno měli být v ulicích a vypráskat tu smečku
17. 06. 2013 | 23:50

JanaM napsal(a):

Tak to pan profesor odhadl naprosto dokonale. Jsem pyšná na to, že jsem jednou z jeho studentek a měla tu čest účastnit se jeho přednášky :-)
22. 08. 2013 | 18:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy