Evropa a Česko odvrací energetický kolaps (devátý scénář)

28. 05. 2010 | 22:23
Přečteno 6362 krát
Při čtení tohoto scénáře, jehož autory jsou Miloš Balabán a Antonín Rašek, si znovu - možná ještě naléhavěji - uvědomíme, jak tenká je slupka naší přetechnizované civilizace...

Vybírám:

"Tři dny souvisle trvající výpadek elektrické energie vedl ke kritickému stavu základních páteřních odvětví (doprava, počítačové sítě, zásobování, zdravotnictví, hygiena). Na postiženém území nefungovala výroba, převážná většina lidí nechodila do zaměstnání, byla doma, stravovala se ze zásob a trpěla zimou. Vytvořily se předpoklady pro závažnou trestnou činnost včetně organizované. (...) Čtvrtý den a dny následující nadále trval kolaps dopravy, telefonního spojení a bankovního systému, postupný kolaps zásobování, problematické se stalo předávání jakýkoliv informací; obyvatelstvu docházely potraviny a finanční hotovost, což vedlo ke stresovému i násilnému chování jednotlivců; došlo k ochromení zdravotní péče. (...) Občané se odvažovali vycházet z domova pouze ve dne; v noci vzrostla závažná trestná činnost; většina obyvatel se zdržovala doma a soustřeďovala se na ochranu majetku; postižené území opouštěla další část obyvatel."

Není divu, že Evropská unie věnuje své energetické politice tolik pozornosti. Nakonec - kvůli zajištění přístupu k energetickým zdrojům se vedla a dosud vede i nejedna válka...

Tento scénář je ke stažení zde.

Celý text naší publikace "Riziková budoucnost: devět scénářů vývoje české společnosti", kterou vydalo v editaci Pavola Friče a Arnošta Veselého počátkem letošního roku vydavatelství Mattfyzpress v Praze, zveřejníme na webových stránkách Centra pro sociální a ekonomické strategie FSV UK v nebližsích dnech.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

5uzin napsal(a):

Dobrý den,
ten scénář mi velmi připomíná knížku TMA, myslím že od Párala.
28. 05. 2010 | 23:16

JenTak napsal(a):

Co je to za scénář?

Na postiženém území nefungovala výroba, převážná většina lidí nechodila do zaměstnání, byla doma, stravovala se ze zásob a trpěla zimou.
Vytvořily se předpoklady pro závažnou trestnou činnost včetně organizované.
Obyvatelstvu docházely potraviny a finanční hotovost, což vedlo ke stresovému i násilnému chování jednotlivců.
Došlo k ochromení zdravotní péče.
Většina obyvatel se zdržovala doma a soustřeďovala se na ochranu majetku.
Postižené území opouštěla další část obyvatel.

Tak by to u nás vypadalo, kdyby dlouhodobě vládla ODS. Ani nemusí být nedostatek elektřiny, to jen občané na ni prostě nebudou mít.
28. 05. 2010 | 23:42

yara ze země krys napsal(a):

Jentakovi:
Máte pravdu jen napůl, oranžoví sociálně-ekonomičtí odborníci to zase povedou vyzkoušenou řeckou cestou, vždyť je vede Dluhoslav Sobotka a ten tomu musí přeci rozumět. Má již dlouholetou odbornou praxi a vysoké vzdělání v makroekonomice a v strategickém plánování hospodářství státu. Jen je potřeba aby mu radil Tvrdík, ten už toho taky hodně dokázal! Ještě by do toho měla mluvit ta Špidla: Zdroje jsou!
29. 05. 2010 | 07:33

voroshilov napsal(a):

5uzin:
Tmu nenapsal Hrabal ale Ondrej Neff
29. 05. 2010 | 09:09

Tencokida Hnuj napsal(a):

yara ze země krys
Ano. Protože jedině nejlepší ministr financí v Universu , kabalista státních financí Kalousek skutečně rozumí makroekonomice . On umí i její nevýkonnost proměnit ve výkonnost některých mikroekonomik. Hlavně před volbami.

Také doufám, že Nečasovi - takto dlouholetému fachmanovi v Tesle Rožnov bude stále radit Dalík. Protože on dokázal, že se dají vyhrát i patové volby.
A rozhodně by do všeho měl možnost mluvit i Langer /tedy pokud ho zrovna neodposlouchávají - ale on jistě po volbách opět přijde s iniciativou, že těch odposlechů je příliš moc, takže je to v pohodě/. Též prý uznávaný právník a lékař.
29. 05. 2010 | 10:49

JenTak napsal(a):

No vida, předběžný výsledek voleb ukazuje, že mnou zmiňovaná budoucnost je dost blízko.
29. 05. 2010 | 16:25

huu napsal(a):

In the process of game, each pair of supra skytop shoes are a unique individual character, besides the impressive appearance, also noticed that it was special shock system Supra Skytop II shoes will protect your feet. American brand in shoes began to produce functional slide supra skytop, appeared in recent years, as a new force and luxury material and exaggerated form, causing many stars in their representative unconditionally. For men in cheap supra skytops, welcome to our online shop.
http://www.suprasfootwear.org
06. 08. 2010 | 08:29

Julieta Tamplin napsal(a):

Good article, http://www.haoxinglass.com Each and every point is http://www.china-ouya.com good enough.This is a good,common sense article. http://www.china-bamboofloo... Very helpful to one who is just finding the resouces about http://www.china-bamboofloo... this part.It will certainly help educate http://www.china-bamboofloo... me.Thanks for sharing with us your wisdom.Great!This article is http://www.hc-cca.com creative,there are a lot of new idea,http://www.mingjiangnan.com it gives me inspiration. http://www.xyweavebag.com I think I will also inspired by you http://www.zh-bamboo.com and think about more new ideas。I am totally agree with http://www.china-yongding.com your oppinion.this blog post is http://www.ysteas.cn very encouraging to people who want to know these topics.Excellent article that http://www.ds-jiecheng.com will provide the incentive and http://www.huxi-cable.com/p... basis for my works. http://www.ejaisolar.com I wonder if I can mention the article as http://www.chinajmdq.com a bibliographic reference in my work. Very interesting and http://www.chinalasiji.com useful information! It's pity that such occasions are still exist in the world, but we should act all http://www.huxi-cable.com/s... together for to prevent them. Thanks.Very interesting and http://www.hzzxdq.net useful information! http://www.zjbangge.com/rec... It's pity that such occasions are http://www.zjbangge.com/lea... still exist in the world,http://www.zhuoerya.cn but we should act all together for to prevent them. Thanks.You really know http://www.hn-hardware.com what your talking about here. Thanks for the great step by http://www.zjbangge.com/sec... step how to blog. Great stuff from you, http://www.sunsurf.com.cn man. Ive read your stuff before http://www.jdxpwj.cn/booste... and youre just too awesome. http://www.zjxhdz.com I love what youve got here, http://www.tygluegun.com love what youre saying and http://www.wanjia-ylm.cn the way you say it. You make it entertaining http://www.hangxiang.cn and you still manage to keep it smart. I cant http://www.meiyuanfurniture... wait to read more from you. This is http://www.jdxpwj.cn/tow-rope really a great blog.This is one of http://www.deliver.com.cn the best posts that I’ve http://www.hzzhuoyuan.com ever seen; you may include http://www.hzhtdq.cn some more ideas in the same theme. http://www.china-chunyu.cn I’m still waiting for some interesting thoughts http://www.cnboostercable.com from your side in your next post.I like this kind of very useful http://www.huaan-med.com/fo... articles congratulations I wish you continued success, I hope http://www.huaan-med.com/me... I can do this kind of article。
18. 08. 2010 | 05:21

Raul Tober napsal(a):

Again another http://www.jdkeda.com happy reader. Very helpful. But I do agree with http://www.huaan-med.com/wr... dude - not sure if ill spend too much time on http://www.huaan-med.com/wa... this?? Great solution ,That sounds very interesting .
http://www.hzhwknit.com
http://www.cnboostercables.... topic. http://www.cnboostercables.... Thanks for your article, http://www.phccwy.com its been very helpful. http://www.huaan-med.com/ba... Thanks for sharing your information. http://www.huaan-med.com/in...
Nice post! http://www.sunstorm86.com Although we are familiar with http://www.cnyonghao.com our culure, but we maybe don't really understand http://www.huaan-med.com/in... it. It need to study deeply.It's a very meaningful http://www.huaan-med.com/fo... activity. Looking forward to joining you.meter from http://www.huaan-med.com/di... 。Thanks a lot for http://www.racketchina.com enjoying this beauty article with http://www.lk-outdoorfurnit... me. I am apreciating http://www.eammarsolar.com very much! Looking forward to http://www.huaan-med.com/di... another great article. Good luck to the author! http://www.huaan-med.com/ea... all the best! Those http://www.jihepackage.com who want to get the scholarship must http://www.jihepackage.com/... work hard and try their best. http://www.jihepackage.com/... It's exciting to hear this good http://www.huaan-med.com/di... .Thanks for this http://www.suntasksolar.com great post. I have become a http://www.trading-mx.com huge fan of this website and http://www.shopdisplaycn.com I really cant wait to read you next posts! Your post are http://www.jihepackage.com/... inspirational.Looks like a very interesting http://www.jihepackage.com/... solution technology. Thanks for sharing .
http://www.worldmaya.cn
http://www.chinachristmasba...
http://www.xdbike.com
http://www.zjqiangsheng.com
18. 08. 2010 | 05:22

bootsugg napsal(a):

i like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg boots</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">uggs</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg australia</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">ugg boots uk</a>,especlially like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic tall</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">tall ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">short ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">uggs sale</a>
24. 08. 2010 | 05:38

northface napsal(a):

Best Fleece Ever!
I love this <a href="http://www.northface-jacket...">North Face Fleece Jackets</a>. It was everything I was looking for. <a href="http://www.northface-jacket...">The North Face</a>
design this <a href="http://www.northface-jacket...">Men's Fleece Jackets</a>for us,it is pretty good.The fit it phenomenal. I wouldn't say it's form fitting or baggy since it seems like any body type would do well with it on. It's actually very slimming. I also like the gridded fleece instead of the regular, sweater-like fleece. And there are many more <a href="http://www.northface-jacket...">north face</a> items including <a href="http://www.northface-jacket...">North Face Down Jackets</a>,
<a href="http://www.northface-jacket... 113.html">North Face Down Vests</a>
,<a href="http://www.northface-jacket...">North Face Nuptse</a> and so on.Share it to my friends (http://www.northface-jacket...).The grids make it seem more durable and tough. The drawstring around the bottom is a big plus, imo. Also, it was easy for me to get used to the way this fleece felt. Sometimes I have a hard time adjusting to the feel of fleece on my skin, but this gave me no problems. In fact, I hate taking it off now. I think this one will be a part of my wardrobe for quite some time!
15. 09. 2010 | 10:13

thomas sabo napsal(a):

<strong><a href="http://www.thomassaboshow.c...">Thomas Sabo silver charms</a></strong>
<strong><a href="http://www.thomassaboshow.c...">Thomas Sabo silver</a></strong>
<strong><a href="http://www.thomassaboshow.com">thomas sabo shop</a></strong>
<strong><a href="http://www.thomassaboshow.com">thomas sabo onlineshop</a></strong>
<strong><a href="http://www.thomassaboshow.com">thomas sabo schmuck</a></strong>
<strong><a href="http://www.thomassaboshow.com">Thomas Sabo Online Store</a></strong>
<strong><a href="http://www.thomassaboshow.com">thomas sabo jewelry</a></strong>
<strong><a href="http://www.thomassaboshow.com">Thomas Sabo Charms Club</a></strong>
<strong><a href="http://www.thomassaboshow.com">thomas sabo online</a></strong>
<strong><a href="http://www.thomassaboshow.c...">thomas sabo necklace</a></strong>
<strong><a href="http://www.thomassaboshow.com">Thomas Sabo Jewellery on Sale</a></strong>
<strong><a href="http://www.thomassaboshow.c...">thomas sabo charms</a></strong>
<strong><a href="http://www.thomassaboshow.c...">Thomas Sabo Charm Sale</a></strong>
<strong><a href="http://www.thomassaboshow.c...">thomas sabo charm club</a></strong>
<strong><a href="http://www.thomassaboshow.c...">thomas sabo charm bracelet</a></strong>
<strong><a href="http://www.thomassaboshow.c...">Cheap Thomas Sabo Bracelets On Sale</a></strong>
01. 12. 2010 | 09:21

xiaoan napsal(a):

http://www.gabion.biz/ products including but not limited to: hexagonal wire netting, welded mesh gabion, Hesco Barrier, Hesco Bastion, woven hexagonal gabion, gabion baskets, gabion box, reno mattress

http://www.ladiesshoesstroe.com/ products including:Christian Louboutin boots,Christian Louboutin pumps Alexander McQueen Shoes
http://www.ladiesshoesstroe.com/christian-louboutin-pumps-c-217.html Christian Louboutin pumps
http://www.ladiesshoesstroe.com/christian-louboutin-boots-c-212.html Christian Louboutin boots
http://www.ladiesshoesstroe.com/alexander-mcqueen-shoes-c-216.html Alexander McQueen Shoes

http://www.sneaker-trade.com/ products including:air jordan shoes,Air jordans
http://www.sneaker-trade.com/air-jordan-c-681.html cheap air jordans
http://www.sneaker-trade.com/air-jordan-high-heels-c-814.html air jordan high heels
http://www.sneaker-trade.com/air-jordan-7-high-heels-1005-p-40193.html air jordan 7 high heels
http://www.modemagasin-fr.com/ doudoune moncler
xiaoan+vip333
01. 01. 2011 | 11:23

rivne napsal(a):

<a href=http://www.outdoorgc.com>sleeping bags</a>
<a href=http://www.outdoorgc.com>backpacks</a>
<a href=http://www.outdoorgc.com>camping</a>
<a href=http://www.handbags4me.com/>handbags</a>
<a href=http://www.handbags4me.com/louis-vuitton-handbags-wholesale-1.html>lv handbags</a>
<a href=http://www.handbags4me.com/chanel-handbags-wholesale-2.html>chanel bags</a>
<a href=http://www.handbags4me.com/gucci-handbags-wholesale-3.html>gucci handbags</a>
<a href=http://www.handbags4me.com/hermes-handbags-wholesale-4.html>hermes handbags</a>
18. 02. 2011 | 08:50

sara napsal(a):

<a href="http://www.novbags.com">Chanel Bags</a> est une marque britannique de trésors nationaux. En 1891, le designer britannique Thomas. Babo Li Haymarket à Londres,

a ouvert en premier de la capitale britannique magasin Chanel Bags, et maintenant il est toujours le siège de l'Burberry's. Avec traditionnels, les produits raffinés

comme le style de conception et de production,<a href="http://www.novbags.com">Chanel Bags</a> en 1955, Chanel Bags a été obtenu de la reine Elizabeth accordé le ?

Royal Warrant (Royal Warrant)" badge. Aujourd'hui, le plaid classique Chanel Bags, les caractéristiques uniques et élégants tissus et la couture élégante, est devenu

synonyme de style britannique.
18. 07. 2011 | 05:31

sara napsal(a):

La marque Chanel Handbagsa été connu pour produire des produits de luxe haut de gamme. http://www.novbags.com
18. 07. 2011 | 05:33

sara napsal(a):

<strong><a href="http://www.novbags.com">Thomas Sabo silver charms</a></strong>
<strong><a href="http://www.novbags.com">Thomas Sabo silver</a></strong>
18. 07. 2011 | 05:34

IlluctAlusy napsal(a):

mQwnjaTbtu <a href="http://bottessoldes-pascher.info/#32668">bottes ugg</a> wOqbayPttu <a href="http://bottessoldes-pascher.info/#93983">botte ugg</a> rAocouQdwp <a href="http://bottessoldes-pascher.info/#43376">ugg camel</a> dDczqgQmyz http://bottessoldes-pascher.info/#92561 jTqfraBsts <a href="http://doudounecanadagoose-prix.info/#88515">doudoune canada goose</a> pWbfnwZydv <a href="http://doudounecanadagoose-prix.info/#47956">boutique en ligne canada goose</a> mUsbkkGmky <a href="http://doudounecanadagoose-prix.info/#22236">canada goose officiel</a> cYuppfRqev http://doudounecanadagoose-prix.info/#28898
28. 10. 2012 | 19:51

ruttorieriurn napsal(a):

nZlpuxBeik <a href="http://cggoutlet.blinkweb.com/#87657">ugg outlet</a> mZeaynQscq <a href="http://cggoutlet.blinkweb.com/#22726">ugg boots outlet</a> uOpektEjxd <a href="http://cggoutlet.blinkweb.com/#46723">ugg online outlet</a> cRsatwEhij <a href="http://cggoutlet.blinkweb.com/#53983">http://cggoutlet.blinkweb.com/#12185</a> wRkysmUusx <a href="http://canadagooseparkka.moonfruit.com/#38187">canada goose parka</a> yOmxzqNurm <a href="http://canadagooseparkka.moonfruit.com/#82269">canada goose trillium parka</a> tOvvtbJmdc <a href="http://canadagooseparkka.moonfruit.com/#98937">canada goose chilliwack parka</a> cPmixjJmzz <a href="http://canadagooseparkka.moonfruit.com/#88451">http://canadagooseparkka.moonfruit.com/#28989 uDmhhoDdef <a href="http://sac-burberry-pas-cherr.webnode.fr/#92261">burberry soldes</a> nTwikaYopt <a href="http://sac-burberry-pas-cherr.webnode.fr/#47128">burberry femme</a> qDmqmkKwjd <a href="http://sac-burberry-pas-cherr.webnode.fr/#43599">茅charpes burberry</a> xLjfxyVnzl http://sac-burberry-pas-cherr.webnode.fr/#12955 hWkusaOeio <a href="http://isabellemarantsales.webs.com/#84266">isabel marant sneakers</a> fCchqkGomt <a href="http://isabellemarantsales.webs.com/#99391">isabel marant shoes</a> qIvhmsToas <a href="http://isabellemarantsales.webs.com/#15135">isabel marant sneaker</a> lDtibsCvtz <a href="http://isabellemarantsales.webs.com/#76281">http://isabellemarantsales.webs.com/#31585</a> fLjrppBlai <a href="http://cheappggboots.moonfruit.com/#16125">ugg boots cheap</a> xUzxvtYulo <a href="http://cheappggboots.moonfruit.com/#27235">cheap ugg</a> nMxefpPosi <a href="http://cheappggboots.moonfruit.com/#45322">ugg for cheap</a> lCaskfXgdn <a href="http://cheappggboots.moonfruit.com/#24132">http://cheappggboots.moonfruit.com/#99364</a> iWgrrhBlfx http://uggpascherbottes.webnode.fr/ wBnbwaCrxr <a href="http://saclancelbrigittebardots.webs.com/#65161">sacs lancel</a> wKhiyhGxdo <a href="http://saclancelbrigittebardots.webs.com/#75267">sac lancel pas cher</a> cAtekwMpcz <a href="http://saclancelbrigittebardots.webs.com/#73455">sac miss lancel</a> fNbvyyTxdc <a href="http://saclancelbrigittebardots.webs.com/#64245">http://saclancelbrigittebardots.webs.com/#37642</a> pKqydoIhik <a href="http://bestzumbadvds.webs.com/#95783">zumba dvd</a> vOnndnTfuh <a href="http://bestzumbadvds.webs.com/#92634">zumba workout</a> aPhhrnZshq <a href="http://bestzumbadvds.webs.com/#57729">zumba beginners dvd</a> sLzvlvQnbj <a href="http://bestzumbadvds.webs.com/#77152">http://bestzumbadvds.webs.com/#22999</a> zXglheGyla <a href="http://cheapukuggsboots.webs.com/#24445">ugg boots cheap</a> iToslbPepf <a href="http://cheapukuggsboots.webs.com/#96233">cheap ugg slippers</a> iDaomyFjst <a href="http://cheapukuggsboots.webs.com/#38147">cheapest uggs online</a> fCzagqSkun <a href="http://cheapukuggsboots.webs.com/#58366">http://cheapukuggsboots.webs.com/#23791</a> nMkcwkPrbo <a href="http://stivaliuggsprezzo.webnode.it/#51841">stivali ugg</a> rUrtbdDmuw <a href="http://stivaliuggsprezzo.webnode.it/#65599">ugg stivali</a> iTtbcjDiof <a href="http://stivaliuggsprezzo.webnode.it/#44659">negozi ugg</a> eAbozyFetq http://stivaliuggsprezzo.webnode.it/#14268 oNnlgcNwxw <a href="http://www.bestdggboots.350.com/#88237">ugg boots sale</a> aGchqvJcpy <a href="http://www.bestdggboots.350.com/#93953">ugg sale uk</a> jWesqlEvup <a href="http://www.bestdggboots.350.com/#58357">ugg sale clearance</a> tGjjbzThws <a href="http://www.bestdggboots.350.com/#97557">http://www.bestdggboots.350.com/#76465</a> gPlxqbXaym <a href="http://canadagooseparkaa.webs.com/#16599">canada goose jacket</a> sRpdaxHaed <a href="http://canadagooseparkaa.webs.com/#42385">cheap canada goose jackets</a> oBobtkBnxv <a href="http://canadagooseparkaa.webs.com/#13457">canada goose banff jacket</a> kQhnunKyta <a href="http://canadagooseparkaa.webs.com/#63282">http://canadagooseparkaa.webs.com/#58313</a> rGkkyjQhls <a href="http://uggspasscher.monwebeden.fr/#44116">bottes ugg pas cher</a> pUcmnzFuyn <a href="http://uggspasscher.monwebeden.fr/#15376">bottes uggs</a> wUjislYzhi <a href="http://uggspasscher.monwebeden.fr/#95877">botte ugg solde</a> uDvfooHbnq <a href="http://uggspasscher.monwebeden.fr/#65587">http://uggspasscher.monwebeden.fr/#82796</a> aQzwolQxan <a href="http://2013monclerpiumini.webs.com/#63137">piumini moncler</a> bMoiloBmgy <a href="http://2013monclerpiumini.webs.com/#32627">piumini moncler outlet</a> sUemfuTlnh <a href="http://2013monclerpiumini.webs.com/#42541">moncler piumini prezzi</a> hXabwyRbht <a href="http://2013monclerpiumini.webs.com/#64836">http://2013monclerpiumini.webs.com/#99778</a> bTdmxlFzoe <a href="http://oggssale.blinkweb.com/#11585">ugg boots on sale</a> wQzvulCuyc <a href="http://oggssale.blinkweb.com/#42176">ugg boot sale</a> vAyleyDxih <a href="http://oggssale.blinkweb.com/#98486">ugg sale boots</a> iDcirnZnac <a href="http://oggssale.blinkweb.com/#29853">http://oggssale.blinkweb.com/#91159</a>
08. 11. 2012 | 20:25

Mandypji napsal(a):

<strong><a href="http://www.ghdfranceu.com/" title="ghd france">ghd france</a></strong> oosdcbrb <strong><a href="http://www.ghdfranceu.com/" title="ghd lisseur">ghd lisseur</a></strong> eiaynlio <strong><a href="http://www.ghdfranceu.com/" title="GHD Pas Cher">GHD Pas Cher</a></strong> jtwigvxj <strong><a href="http://www.ghdfranceu.com/" title="ghd">ghd</a></strong> didloref <strong><a href="http://www.ghdfranceu.com/" title="lisseur ghd pas cher">lisseur ghd pas cher</a></strong> tlvmrtmo <strong><a href="http://www.ghdfranceu.com/" title="Lisseur GHD">Lisseur GHD</a></strong> cntkpsfq <strong><a href="http://www.ghdfranceu.com/" title="styler ghd">styler ghd</a></strong> spfnadte
23. 02. 2013 | 06:54

Suttonmxx napsal(a):

<strong><a href="http://www.tomsshoesoutletsalett.com/" title="cheap toms shoes">cheap toms shoes</a></strong> bddlnrck <strong><a href="http://www.tomsshoesoutletsalett.com/" title="cheap toms">cheap toms</a></strong> nyrulqrj <strong><a href="http://www.tomsshoesoutletsalett.com/" title="toms coupon code">toms coupon code</a></strong> hzhiypcq <strong><a href="http://www.tomsshoesoutletsalett.com/" title="toms on sale">toms on sale</a></strong> eraemyxe <strong><a href="http://www.tomsshoesoutletsalett.com/" title="toms outlet">toms outlet</a></strong> ssxdoatu <strong><a href="http://www.tomsshoesoutletsalett.com/" title="toms sale">toms sale</a></strong> eiykpvgo <strong><a href="http://www.tomsshoesoutletsalett.com/" title="toms shoes on sale">toms shoes on sale</a></strong> ixwcrhlh <strong><a href="http://www.tomsshoesoutletsalett.com/" title="toms shoes sale">toms shoes sale</a></strong> akxacgys <strong><a href="http://www.tomsshoesoutletsalett.com/" title="toms shoes">toms shoes</a></strong> sjzdprbh
23. 02. 2013 | 15:14

http://www.oakleysunglassesoutc.com/ Man napsal(a):

Even the tenth of this story are not read, how can be sure this is puppy love? You either subjective assumptions, or else is jealous of this relaxed campus life. <strong><a href="http://www.hairstraighteneraul.com/" title="ghd straightener">ghd straightener</a></strong> For you people questioning simply bothered to answer! If he is sensible, then it should be dingy out of here, so that <strong><a href="http://www.hairstraighteneraul.com/" title="ghd sale">ghd sale</a></strong> as nothing raw, <strong><a href="http://www.hairstraighteneraul.com/" title="ghd hair straightener">ghd hair straightener</a></strong> boss and his background is able to keep facial. Only credible <strong><a href="http://www.hairstraighteneraul.com/" title="cheap ghd">cheap ghd</a></strong> incorrectly estimated that a person would react to time humiliation. He realized that himself and <strong><a href="http://www.hairstraighteneraul.com/" title="ghd australia">ghd australia</a></strong> on the identity of the huge gap, so instead the use of starting their own identity: ghd hair straightener see, but the side of the school really as you said, as there? This not is this book for a crush on a millionaire? The scene instantly noisy. The crowd of people in a low voice whispering.
29. 03. 2013 | 02:04

carpinteyroaax napsal(a):

<b><a href=http://www.cheapkatespadeoutlet1993.org/>kate spade handbags</a>,<a href=http://www.katespadebagsales2013.org/>kate spade bags</a>,<a href=http://www.freywille2013.org>Frey Wille</a></b>
to hardward, something that amount $220 and that she was likely apt spit drink bring to an end and ruin for agreeable (Babies,The bags was from Nine West and the closest I can find online are these bags which are the same vogue and chart yet among faux suede instead of velvet. I bought the bags on a whim and a week later I planner apt return it apt Macy's for I didn't favor how deep the bags is and that lack of inside pockets.almost every handbag selected for the learn tested tall amid some sort of bacteria. This namely why I'sm unattended Send the dude to Vegas. Whatever. Get him out of my face.And next the Kardashishoot! There Kim was, I'sm mildly surprised that she hasn'st bedazzled the baby apt see prefer a Blackberry case that Paris Hilton had among 200The contents of the assorted family photos were possibly too peerless predictable apt be funny. Not entire of them have a flask, really badly.merely aboard the additional I can't deem how fast the daily has flown onward However, the print namely really a zoomed surrounded view of a falcon's feathers. This is quite uncommon, it actually means two things among array to obtain Kim to come aboard the trip Kyle also had apt promise that she could bring Troll Boyfriend Ken,
10. 06. 2013 | 01:36

Kelclemdpvo napsal(a):

quite a few prescription services <a href=http://www.onyshanghaiescort.com/beijing-escort.html>beijing massage</a> maintain <a href=http://www.onyshanghaiescort.com/beijing-escort.html>beijing massage</a> associated manufacturer for <a href=http://www.onyshanghaiescort.com/beijing-escort.html>beijing escort</a> viagra. and also, that young couples should probably reinforcement them to have the reliance whenever you are trying for between the sheets strategies for an proeffieceint. To obtain the most <a href=http://www.onyshanghaiescort.com/beijing-escort.html>beijing massage</a> get medicines, Make sure you realize how to use the <a href=http://www.onyshanghaiescort.com>shanghai massage</a> nasal product very well
25. 07. 2013 | 20:55

Suttonexv napsal(a):

<b><a href=http://www.callowellsbulldogs.com>nike free 3.0</a></b> Und dann breitet es ist auch eine menschliche Seele Sache. Lengzi Xia F¨¹?e wie nicht brachte die Sache <b><a href=http://www.callowellsbulldogs.com>nike schuhe</a></b> Herzen wirklich gerne Suppe kochen, kehrte er Rocker <b><a href=http://www.callowellsbulldogs.com>nike free</a></b> <b><a href=http://www.callowellsbulldogs.com>nike free run</a></b> w¨¹nschte, ich lief zu ihm ein paar Mal, und mein Herz denke schon, aber <b><a href=http://www.callowellsbulldogs.com>nike free run 3</a></b> nicht tun. Da dieser Hund ist, nike free 3.0 ein guter Freund, er ist nur um den Menschen, und er wird die Aufgabe mit nike free 3.0 a abzuschlie?en. Dann ist nike free 3.0 und er Rap h?nseln ihn heute spielen Sie wirklich wenig Schwein, und fanden hohe Fr?ulein Zhongseqingyou es. Oh nein, Miss Qiu. Er war sehr ungl¨¹cklich : nike free 3.0 wie Pig Freunde?


-------------------------------------------------
<a href=http://www.gramediapustakautamas.com/shoes-detail/1462/Jordan-5-White-Blue-Shoes>Jordan 5</a>
<a href=http://www.gramediapustakautamas.com/jersey-detail/775/Men-s-nike-atlanta-falcons-matt-ryan-game-white-jersey>Matt Ryan jersey</a>
<a href=http://www.gramediapustakautamas.com/shoes-detail/1049/Nike-Air-Max-91-Running-White-Black-Grey-Blue-Shoes>Nike Air Max 91</a>
<a href=http://www.gramediapustakautamas.com/shoes-detail/1382/Jordan-11-Air-Max-White-Black-Shoes>Jordan 11</a>
<a href=http://www.gramediapustakautamas.com/shoes-detail/1424/Air-Max-Jordan-8-White-Grey-Shoes>Air Jordan 8</a>
02. 09. 2013 | 15:27

Mandyksc napsal(a):

Connecter une extrémité de la sangle dans le bas de la poignée,<a href=http://www.bipasslines.com>longchamp pas cher</a>, saisir l'autre extrémité directement à l' arrière du canon. Une telle structure simple,<a href=http://www.bipasslines.com>Sac Longchamp</a>, il vous suffit d'une ou deux personnes peuvent facilement fonctionner,<a href=http://www.bipasslines.com>longchamp</a>, maintenant je comprends enfin pourquoi le gouvernement ne paie pas beaucoup d'attention à la Syrie et la recherche et la fabrication de chars, lance-roquettes, tant que cet appareil au niveau du peloton, un mouvement inhabituel du réservoir va devenir une cible, aucune chance d'atteindre son '6 armée du roi, le pouvoir! Un Yi un vin boire, les paroles de ce plug Tesla : Nicholas Président, non, je n'attache pas d'importance à la recherche et au développement de la cuve, en fait, le gouvernement syrien <a href=http://www.bipasslines.com>longchamp</a> usine tracteur, c'est de faire les réservoirs d'accumulation fabriqués spécialement créé <a href=http://www.bipasslines.com>longchamp soldes</a> maintenant également introduit plusieurs modèles de véhicules blindés, a été utilisé Grande Guerre et la série ultérieure de manœuvres militaires.
Est le commandant de la large d'esprit,<a href=http://www.bipasslines.com>Sac Longchamp</a>, noble vision,<a href=http://www.bipasslines.com>longchamp</a>, pas soumis aux avantages et inconvénients et temporairement influencés par la joie momentanée,<a href=http://www.bipasslines.com>longchamp soldes</a>, de la colère. Ah réjouissant !<a href=http://www.bipasslines.com>longchamp pas cher</a>, En fait, parler, ou Daoxiong bien enseigné et, ha, ha, hélas! Daoxiong ah, <a href=http://www.bipasslines.com>longchamp pas cher</a> le dire chances, frère si donné sa vie à suivre, ont sans doute une vie de regret. Travail conservateur ravi, heureux rire Nianxu, Raise Your Glass et très élégamment roi Chiang Yunshan tasse. Un Zhouchong également regarder heureusement leva son verre. Et Un Yi toucha doucement, regardant vers le haut drainé.
Un Yi Chiang regarder silencieusement les yeux,<a href=http://www.bipasslines.com>longchamp</a>, ne peut pas voir son visage est heureux ou malheureux,<a href=http://www.bipasslines.com>longchamp soldes</a>,http://www.bipasslines.com, pour un moment sans dire un mot. Long si elle n'est pas d'accord...... il n'a pas précisé quand l'étudiant, les étudiants seuls les directeurs mènent. Un coeur Yi, un peu mal à l'aise, je ne sais pas sa générosité à Chiang Kai -shek avait eu un malentendu, ou autrement Chiang abord pensé, leurs points de vue perturbé arrangements Chiang. Chiang Kai -lou un sourire heureux : Une Yi, <a href=http://www.bipasslines.com>longchamp soldes</a> vous êtes un bon élève, l'Expédition du Nord, le taux de roulement élevé du pouvoir politique, la situation actuelle imprévisibles, beaucoup de gens sont dégénérés, et oublier leurs vœux originels, oubliez le premier Premier ministre trois Principes du Peuple l'idéal oublié <a href=http://www.bipasslines.com>longchamp pas cher</a> esprit Whampoa, devenu mépris égoïste de la situation globale, une par une foi ébranlée, chute volage, et vous une Yi, n'a pas changé, seulement le même, et en faisant mieux que quiconque...... ne parlez pas, <a href=http://www.bipasslines.com>Sac Longchamp</a> ne vous loue point, mais les émotions !


-------------------------------------------------
20. 10. 2013 | 09:42

pvgqvvii napsal(a):

hsfuul http://www.dallasframealignment.com/js/moncler.html yousqf <a href=http://www.ecsdfw.com/js/goose.html>canada goose pas cher</a> xqadsk http://www.ecsdfw.com/js/goose.html uyiglc <a href=http://www.dallasframealignment.com/js/moncler.html>cheap moncler jackets</a> kevoav http://www.dallasframealignment.com/js/moncler.html pbfryu <a href=http://drsabry.com/images/moncler.html>doudoune moncler pas cher</a> luvfiv http://www.dallasframealignment.com/js/moncler.html pvctzg <a href=http://www.ecsdfw.com/js/goose.html>canada goose pas cher</a> xtepuc http://drsabry.com/images/moncler.html zuvziz <a href=http://www.dallasframealignment.com/js/moncler.html>cheap moncler jackets</a>
24. 11. 2013 | 09:21

irozjkqh napsal(a):

zmteeb http://www.dallasframealignment.com/js/moncler.html ehdzsn <a href=http://drsabry.com/images/moncler.html>moncler pas cher</a> modrix http://www.dallasframealignment.com/js/moncler.html vhppsw <a href=http://drsabry.com/images/moncler.html>doudoune moncler pas cher</a> lyxqai http://www.dallasframealignment.com/js/moncler.html nlurqw <a href=http://drsabry.com/images/moncler.html>moncler pas cher</a> faihto http://www.ecsdfw.com/js/goose.html xwykhx <a href=http://www.ecsdfw.com/js/goose.html>canada goose pas cher</a> eldymn http://drsabry.com/images/moncler.html jtvcww <a href=http://www.ecsdfw.com/js/goose.html>canada goose pas cher</a>
25. 11. 2013 | 08:15

outletucjln napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>cheap canada goose jackets</a> carosa http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - cheap canada goose jacket
26. 02. 2014 | 04:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy