Evropa představila pomoc malým a středním podnikům
Malé a střední podniky jsou hlavním generátorem prosperity v Evropské unii. Jejich role v unijní ekonomice je zásadní, protože vytvářejí dvě ze tří pracovních míst. Často na nich závisí chod místních ekonomik. Kolem čtyřiceti dvou procent malých a středních firem totiž sídlí v menších městech a ve venkovských oblastech.
Nesypme sůl do ran, hledejme raději řešení
Evropská ekonomika se stále ještě plně nezotavila z toho, čím si musela projít během uplynulých let. Lockdowny během covidové pandemie nestačily odeznít a už je vystřídala krize vyvolaná ruskou agresí na Ukrajině, která přispěla k prudkému nárustu cen za energie a vysoké inflaci. Podnikatelé zaťali zuby a statečně se výzvám postavili.
Čekání na změnu se protahuje. Netočme se v kruhu!
Rok se s rokem sešel a plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku bylo v červenci svědkem důležité debaty o malých a středních podnicích. A to již potřetí. Na první pohled možná banalita a od leckoho i pozdvižené obočí, co nějaká diskuse europoslanců může změnit. Věřte mi však, že může, a dokonce hodně.
Nová pravidla udržitelnosti pro firmy: bude to konec podnikání v Evropě?
Šijeme si na sebe bič. To jsou slova, která mě napadají, když v poslední době nahlížím do kuchyně evropské politiky. Tam se aktuálně dopékají zcela nová pravidla udržitelnosti, v unijní hantýrce známá jako směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (Corporate Sustainability Due Diligence Directive). Ač směrnice ukládá povinnost důkladně dbát na ochranu životního prostředí a dodržování lidských práv velkým podnikům, nová pravidla se nepřímo dotknou také menších firem. Řadu z nich to může vážně ohrozit.
Malé a střední podniky ovládly Evropský parlament
Byl to velký den. Podruhé v historii se plénum Evropského parlamentu, které zasedá ve Štrasburku, soustředilo jen a jen na malé a střední podniky. Dlouho očekávaná debata, která si svou premiéru odbyla přesně před rokem, aby si ji letos v září zopakovala, dává prostor věnovat se skutečně jen potřebám nevelkých firem. Je to něco neobvyklého, nevídaného a považuji to za důležité vítězství.
Evropa na vlně deep tech inovací
Evropa jako místo, kam se stahují nejlepší talenty a spolupracují s těmi nejlepšími podniky. Výsledkem takového spojení jsou deep tech inovace, které inspirují celý svět. Kontinent je naprostou špičkou v inovacích, které pomohou vyřešit řadu palčivých problémů trápících naši společnost. K nim nepochybně patří změna klimatu nebo kybernetická hrozba. Dá se ale předpokládat, že tyto inovace budou přínosem pro všechna odvětví od obnovitelných zdrojů energie přes stavebnictví, zdraví až po potravinové zabezpečení.
České předsednictví je příležitost i pro Evropský parlament
Česká republika již několik dní řídí Evropu. Role předsednické země v Radě EU, kde zasedají ministři, se ujala 1. července a setrvá v ní dalších šest měsíců. Jde nepochybně o velmi prestižní záležitost, která však s sebou nese také velkou zodpovědnost. Předsednická země má pod taktovkou důležitá jednání s dopadem na stovky milionů lidí na celém kontinentu a může díky tomu zanechat po sobě nesmazatelnou stopu. Třeba jen v tom, že dokáže přesvědčit ostatní, aby spolu mluvili a hledali společné řešení.
Evropský parlament na COVID-19 nezapomněl
Zhodnotit zkušenosti, vzít si ponaučení a sestavit doporučení do budoucna, kdyby se podobná situace opakovala. To si vzal za úkol nový zvláštní výbor, který v Evropském parlamentu začal pracovat v dubnu. Zasedá v něm 38 europoslanců, mezi nimiž najdeme i několik českých zástupců. Po zralé úvaze jsem se k nim přidala i já.
Zveřejňování dat o udržitelnosti: Co čeká malé a střední podniky?
Návrh nových pravidel pro reportování o udržitelnosti je na stole od dubna loňského roku a od té doby se o něm vede velká diskuse. Evropská komise, která novou směrnici o reportingu dat o udržitelnosti (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive) předložila, si od ní mnoho slibuje. A mnoho slibuje také firmám, kterých se bude týkat.
Konec chaosu na evropských silnicích
Před několika málo týdny začala v celé evropské sedmadvacítce platit nová pravidla pro vysílání pracovníků v přeshraničí silniční dopravě. Silniční balíček, jak se celý soubor povinností pro dopravce i řidiče označuje, přinesl zásadní změny, o kterých bych se nebála tvrdit, že představují největší zásah do nastavení mezinárodní přepravy v historii novodobé Evropské unie.