Omluva radním Prahy 8: z hazardu placeni nejste

25. 06. 2013 | 12:36
Přečteno 5281 krát
Minulý týden se mi povedlo publikovat blog, že peníze, které jdou do pražského rozpočtu a následně přerozdělováním do rozpočtu Prahy 8, končí v kapsách radních. Když bych totéž napsal o Brně a asi o jakékoliv jiné obci, byla by to pravda. Loterní daň je u automatů z 80 % příjmem obcí a je zcela na dané obci, samozřejmě v rámci dodržení rozpočtových pravidel, jak s těmito penězi naloží.

Může to jako dotaci poskytnout kasinu na novou fasádu, před volbami nadělat skluzavky a opravit chodníky, nebo to rozdělit na odměnách úředníkům, které automaty v obci povolují. Hazardní daň je příjmem obce a výdajem obce jsou platy radních. Tak to stojí vedle sebe.

U Prahy je ale situace specifická v tom, že peníze, které velké zastupitelstvo přerozděluje do městských částí, jsou účelově vázána na dotace na sport či sociální oblast.

25. 10. 2012: Zastupitelstvo hlavního města Praha schvaluje:
- poskytnutí dotace městským částem hl. m. Prahy ve výši 50 % z obdrženého odvodu z výherních hracích přístrojů a jiných technických herních zařízení za 1. pololetí r. 2012 (pol. 4121), tj. ve výši 183 242,0 tis. Kč, a to 50 % z této částky, tj. 91 621,0 tis. Kč formou neúčelové dotace (UZ 93) a zbývajících 50%, tj. 91 621,0, tis. Kč formou účelové neinvestiční dotace určené na sport, kulturu, školství, zdravotnictví a sociální oblast (UZ 98) dle přílohy č. 1 tohoto usnesení,
- navýšení neúčelové rezervy vlastního hl. m. Prahy v kapitole 10 o nerozdělenou část obdrženého odvodu z výherních hracích přístrojů a jiných technických herních zařízení a o odvody z ostatních druhů loterií a jiných podobných her ve výši 271 042,7 tis. Kč.

29. 11. 2012: Zastupitelstvo hlavního města Praha schvaluje:
návrh na účelové určení neinvestičních dotací městským částem hl. m. Prahy poskytovaných v průběhu r. 2013 z rezervy pro městské části hl. m. Prahy, vytvořené v kap. 10 rozpočtu vlastního hl. m. Prahy v částce 50 % podílu z obdrženého odvodu z výherních hracích přístrojů a jiných technických herních zařízení (maximálně však v částce 300 000 tis. Kč ročně) ve smyslu ust. § 41i odst. 1 písm. b) zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů, a to: 50 % těchto dotací formou účelové neinvestiční dotace určené pouze na grantovou podporu činnosti nestátních neziskových organizací působících na území městských částí hl. m. Prahy, které zajišťují dlouhodobě organizovanou sportovní výchovu mládeže registrované v jednotlivých nestátních neziskových organizacích, a zbývajících 50 % formou účelové neinvestiční dotace určené na kulturu, školství, zdravotnictví a sociální oblast - s tím, že zbývající podíl z obdrženého odvodu z výherních hracích přístrojů a jiných technických herních zařízení a obdržený odvod z ostatních druhů loterií a jiných podobných her ve smyslu ust. § 41i odst. 1 písm. b) a odst. 3 písm. b) zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů, bude v r. 2013 vlastním hl. m. Prahou poskytován v rozsahu 350 000 tis. Kč ročně účelově na grantové programy a aktivity financované na základě smluv o partnerství vlastního hl. m. Prahy v oblasti sportu.

O těchto usneseních jsem v době psaní minulého blogu, který jsem smazal, aby se dále nešířil, nevěděl. Moje chyba. Ne, že bych byl po jejich nalezení a pročtení dvakrát moudrý, jestli se v tom dobře orientuju, ZHMP účelově vázalo 3/4 prostředků, které z hazardu dostalo a přerozdělilo je městským částem, 1/4 si nechalo v rezervním fondu.

Korektní je tedy říci, že z hazardu jsou placeni radní a zastupitelé Hlavního města Prahy, kteří mohli s těmito penězi naložit zcela dle své libovůle a to, že se rozhodli účelově sumu peněz z hazardu vázat, je jejich vnitřní věcí. Peníze přišly na pražský účet ve formě virtuální, jedná se o několik desítek či stovek milionů, které se rozptýlí v ostatních příjmech a na sport či kulturu jdou tedy stejně pravděpodobně peníze z rozpočtového určení daní či z výnosů nemovitostí jako z hazardu. To jen protože by vypadalo blbě přiznat si, že peníze v rozpočtu obecně slouží i jako zdroj peněz pro plat primátora Hudečka, tak se to takhle vyděluje a s penězi z hazardu se nakládá, jak kdyby to bylo něco extra.

Můj předešlý blog i tento by byl zbytečný, pokud by Praha 8 přistoupila k opravdové regulaci hazardu, jako třeba Praha 2 pod vedením Jany Černochové (ODS). Jenže na Praze 8 hodlají navzdory evidentnímu nesouhlasu občanů ponechat několik desítek heren. Místostarosta Gros lživě argumentuje, že na penězích z hazardu je závislý třeba Člověk v tísni nebo skauti, kteří to okamžitě dementovali. Praha 8 ještě minulý týden odmítala zveřejnit, které herny hodlá ponechat, radní Švarc (TOP09) nedokázal říci žádný klíč, podle kterého herny vybírali. Když k tomu přičtu zachycené ohlasy na facebooku, jak radnice Prahy 8 tlačí na provozovatele, aby solili úplatky, jinak jejich herny zakáží, tak co si o tom asi tamější obyvatelé mají myslet.

Jelikož se schválení vyhlášky o hazardu odsunulo patrně na září, má i Praha 8 ještě šanci zaujmout k hazardu postoj, který nebude korupcí smrdět na sto honů. Držím jí v tom palce a pokud svůj názor nezmění, tak radním držím palce o to víc, protože se současným kamarádským přístupem k regulaci hazardu budou mít svou pozici v nadcházejícím předvolebním boji hodně ztíženou.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Hazard jsou všechny peníze, putující od plátců daní do státní kasy. Takže všichni jsou placení z hazardu.
25. 06. 2013 | 12:45

zemedelec napsal(a):

Matěji.
Nějak mě to nesouhlasí.neměli to být miliony a ne tisíce?
25. 06. 2013 | 13:13

Antroid napsal(a):

Ládik!!!

To tedy bohužel nejsou, u hazardu existuje malá, ale nenulová naděje na výhru ;-)
25. 06. 2013 | 13:21

Baba Jaga napsal(a):

Je hezké, že se Krňák pan Hollan umí omluvit.
Nejlépe bude, bude-li hazard opět obtížně přístupný a ilegální. Stačilo by jedno kasíno v Karlových Varech.
25. 06. 2013 | 13:34

vasja napsal(a):

Baba Jaga napsal(a):
Je hezké, že se Krňák pan Hollan umí omluvit.
Nejlépe bude, bude-li hazard opět obtížně přístupný a ilegální. Stačilo by jedno kasíno v Karlových Varech.
-------------------------------
A o tom, kdo ho bude provozovat, bude rozhodovat nepodplatitelnej politik a úředník.
:-)).
A hlavně, musí to bejt akciovka s akciema na doručitele.
Šmarjápanno.
25. 06. 2013 | 14:00

Baba Jaga napsal(a):

To: vasja
Vy herní automaty ke svému životu potřebujete? Nebo Vás snad dokonce živí?
V kasínu by se sjížděli movití návštěvníci západočeských lázní, nemovití by mohli na čumendu. Není až tolik podsatné, čí by tato atrakce byla.
25. 06. 2013 | 14:08

vasja napsal(a):

Baba Jaga napsal(a):
To: vasja
Vy herní automaty ke svému životu potřebujete? Nebo Vás snad dokonce živí.....
-------------
Tak kolik by to hodilo úředníkovi a politikovi je jedno? Dyk na tohle zloději v politice čekaj. Rozhodovat s nataženejma pazourama.
Tady jde o svobodu a co s poctivě vydělanejma prachama udělám, je jenom muj problém a cizí blbá starost.
Klidně Vám vymenuju fůru věcí, který k životu nepotřebujete, ale nemám tu drzost Vám je zakazovat.
25. 06. 2013 | 14:56

Hanick napsal(a):

Vždyť jsem správně napsal komentář, že jste pouze šašek. Zopakuji, co jsem V8m napsal minule:
Potřebujete, aby se o Vás psalo, možná si tímto počínáním (bojem proti hazardu) vybojujete místo v parlamentu nebo senátu (viz J. Novotný, který se tam dostrkal z postu starosty Pernštejna ). Nesnáším tyto pseudobojovníky, kterým se v rodině vyskytne idiot, závislý na blikajícím strojku, zruinuje se a oni spustí masovou hysterii proti hazardu. Toho pitomce je třeba seřezat na náměstí a zabránit mu v přístupu k podobným hovadinám a nedělat z toho do vesmíru díru. Je pravdou, že na "gamblerech" si kromě exhibicionistů typu Matěje Hollana také založili kšeft lékaři a psychologové - viz MUDr. Nešpor - doktor šaškující na obrazovce TV a blýskající se svou potrefeností. Sice o herních systémech nic nevědí, ale hlavně kolem toho hodně nakecají - a naženou si "pacienty". Rovněž je chyba, že o hracích strojích nebo terminálech se píše jako o "výherních automatech" což je katastrofální dezinformace. Jsou to pouze "hrací stroje s možností výhry !!" - aby bylo jasno. A o těch výhrách - nastaveny jsou tak, aby pro hráče poskytly výhernost od 76 - 92 % (podle typu). Tedy neskutečnou spoustu možností pro výběr a tipnutí správného odhadu, na čem a jak hrát. Hráči - podle mých zkušeností a věřte, že jich mám přehršel, se dělí do několika skupin:
1) náhodný - vhodí dvacetikorunu, protože jde okolo a je mu jedno, zda vyhraje nebo prohraje
2) štamgast - přijde k hracímu stroji s přesně vymezenou částkou. Pokud vyhraje, je spokojen a odchází, pokud ji prohraje - rovněž odchází a dál nehraje. rekrutují se obvykle z řad důchodců a některých etnických skupin obyvatel.
3) profesionál - hraje s většími obnosy a z každé výhry si odkládá cca 10 % na další hru. Má v herně nebo hospodě třeba i zaplacené tzv. pozorovatele, kteří mu hlásí "jak to jde" a podle toho si vybírá typ her nebo stroje. Obvykle jsou v plusu a někteří se tím i slušně živí.
4) "gambler" - nemohu říci, že to jsou přímo debilové. Mají pouze zablokované podvědomí a nedávali ve škole pozor při výuce matematiky a statistiky. Mluvím s nimi, vysvětluji jim horní a spodní křivku programu a bráním jim v tom, aby do terminálu, který je v dolním kvadrantu výhernosti vkládali další peníze. Nedají si říci. Přitom jsou mezi nimi i inteligentní lidé s VŠ vzděláním. Hrají o všechno s vědomím "že to musí přijít!!" Naházejí tam všechno, co mají u sebe a pak si ještě půjčí se slovy "už jsem tam do toho vrazil 15 000, tak není možné, abych to nedostal zpět". Zastávám názor, že "gamblerství" není nemoc stejně jako být gayem. Je to pouze posunutá rozpoznávací schopnost jedince, nezodpovědnost, frajeřina, furiantství, občas i tupost. A kvůli takovým se mají posílat žaloby k Ústavnímu soudu? Jeden z hráčů, vysokoškolský učitel, mi jednou odpověděl na otázku "proč hrajete, když prohráváte?" zajímavou větou:
"Příteli - asi netušíte, jaké vzrušení mi právě tento stav nejistoty přináší. Je to lepší jak špatný sex!"
Chcete občanovi odebrat mocí jeho hravost? Jeho potěšení? Jeho zábavu s mírou hazardu, když si to přeje? Tohle je demokratické?
A teď mi pane Hollane řekněte:
Máte právo oklešťovat občanovi možnosti, které mu přináší tržní systém nabídky a poptávky? Kdo Vám dává právo zasahovat proti těm, kteří si naopak drobný hazard přejí jako běžnou součást zábavy a hry? Bojujete za pár ubožáků a vkládáte jim nectnosti, jakými je okrádání manželek, dětí a pod. O kom to mluvíte? O dospělých lidech s vlastním mozkem? Nebo se nám podle Darwina zrodily polotovary, které smete z postu Homo sapiens bedna vysoká cca 180 cm s obrazovkou nebo blikajícími válečky? Jste se tam v tom Vašem "občanském sdružení Brnění" všichni zbláznili nebo chlastáte první ligu? Proč nebojujete stejnou silou proti Sportce? Víte jakou možnost výhry má tipující ve Sportce? Necelých 50 % !!! A zkuste si spočítat pravděpodobnost výhry !Kam se poděla Vaše hesla, kam jste napřímil své bojové prostředky, když proti Sportce se z Vaší strany neděje nic?
Další otázka: Víte něco o herních křivkách? O Jackpotových prémiích? Máte v povědomí alespoň základní informace o stavbách herních programů? O tom, že třeba v ruletě prakticky jistým postupem a statistikou nelze prohrát, ale musíte na hru mít určitý obnos? A co losy? Víte o loteriích alespoň to základní? Pravděpodobně nevíte nic - ale vaše počínání má směr. Pro Vaši popularitu a honění ega. Podle mne jste pouze pseudoradikál a šašek. Proto si vás nevážím.
25. 06. 2013 | 20:19

Petra napsal(a):

Množství heren na Praze 8 Ládví je neuvěřitelné - na tomto malém prostoru je asi pět vizuálně zcela odporných heren. K čemu? Na jedné straně jsou možná zisky, ale na druhé straně jsou to peníze, které závislí na automatech berou svým rodinám, které se jim rozpadají pod rukama. To vede k nárůstu nákladů na sociální výdaje. To nemluvím o další sociální patologii, kterou tato zařízení přitahují. A asi je drzost zmínit, jaká traumata a chronický stres a existenční ohrožení to rodinám závislých přináší. Co vyroste z jejich dětí? Děkuji za tento článek! Radní slibují, že na ukončení nájmu s hernami pracují, ale zatím z Ládví nezmizela ani jedna.
26. 06. 2013 | 11:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy