A s muži přijde zákon

27. 07. 2010 | 09:43
Přečteno 6640 krát
Jako malá jsem s tátou pravidelně koukala na kovbojky. John Wayne, anebo Clint Eastwood, naši velcí hrdinové, přicválali na oři, přivázali ho u salonu, vypořádali se s padouchy sužujícími město a celé okolí, políbili místní krásku a byli hrdiny navěky věků.

Dětská duše plesala, každou neděli vítězilo dobro nad zlem, jednoznačně a navždy.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš na „kombojky“ nejspíš koukal taky. Ve školách by to s kázní podle něj „mohlo být hned jiné“, kdyby v nich bylo více mužů. Chce je přilákat zejména vyšším nástupním platem. Muži přicválají na koni (ehm…přijedou na několika desítkách koní) a s nimi přijde (do škol) zákon.

Aby nedošlo k mýlce. Vysoce feminizované školství muže potřebuje, stejně jako vysoce maskulinizovaná politika (a zcela maskulinizovaná vláda) potřebuje ženy. Ale…

…nečekaně je v diskusi o školství, na rozdíl od politiky a rozhodovacích pozic, hlavním tématem pohlaví vyučujících: chybějící muži, nadbytek žen. Zcela nepřípustné! Vede to k tristní kázni, klesající úrovni školství, obrovskému problému s budoucími generacemi. Jak ostudné! Nejen koaliční strany vehementně tvrdí, že v politických pozicích jde o osobnostní kvality, zkušenosti a znalosti. Pohlaví kandidáta (ministra/náměstka/předsedy) nehraje roli. A to jako ve školství je to najednou jinak? Tam má najednou jít o muže a o ženy?!

…proč jako by to měli být zrovna muži, kteří zavedou kázeň ve školách?! Toto strašení nepřítomným mužem/otcem je trochu laciný argument. Na druhou stranu ale má ale něco do sebe: je to totiž otázka veřejných autorit. Jestliže totiž ženy nejsou v rozhodovacích pozicích, chybí ve školních učebnicích jako vzory, v médiích v pozici odbornic komentujících nejrůznější záležitosti od psychologie přes politologii až po energetiku (analýzy o poměru odborníků vs. odbornic vyjadřujících se v médiích jsou výmluvné); jinými slovy jestliže to jsou spíše muži, kdo působí jako veřejná autorita, je potom vlastně „logické“, že zákon přinesou právě oni.

…proč zvednout plat vyučujícím hlavně proto, že je potřeba „přilákat“ muže? Copak práce žen ve školství není stejně hodnotná jako práce mužů?! Copak ženy nepotřebují živit samy sebe, případně své rodiny?

…muži v základním a středním školství jsou: byť mezi vyučujícími základních škol tvoří pouze 14 %, mezi všemi zástupci základních škol jich je už zhruba čtvrtina a mezi řediteli škol dokonce třetina. Jen pro srovnání, parlament má zastoupení žen 22 %, statutární města 19 %, o postech ředitelů a náměstků státních či polostátních firem, managementu bank, pojišťoven – kde je žen absolutní minimum – nemluvě.)

…kázeň by možná vypadala jinak, kdyby ve školách působilo více mužů, ale jak konkrétně by vypadala, je otázkou. Velkou otázkou je, zda by žactvo a studentstvo vůbec bylo disciplinovanější. Problém kázně ve školství totiž nespočívá v absenci mužů. Jedním z problémů je skutečnost, kterou ministr Dobeš správně pojmenoval, že rodiče vnímají školu jako výchovnou instituci. Něco ve stylu: my na dítě nemáme čas, škola ho naučí. Můj otec, středoškolský učitel, by mohl vyprávět…

…neustále se hovoří o chybějících vzorech mužů ve školství, ale co chybějící vzory v politice a rozhodovacích pozicích vůbec? Ty dětem, dívkám zejména, nechybí?

S muži zákon do školství nepřijde. Kéž by však podobná jasnost a jednoznačnost o nutnosti diverzifikovat týmy vyučujících, panovala také v politice.

Zdroj údajů: Genderová ročenka školství, 2009.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

Paní Appeltová, samozřejmě že jde o kvalitu.
Já osobně s Vámi souhlasím. Nejde o pohlaví, ale o kvality. Jak v politice, tak ve školství. Nicméně motivace penězi je něco jiného než kvóty.
27. 07. 2010 | 09:54

Petr z Tábora napsal(a):

Jako feministka nejste schopna objektivního pohledu a diskuse skutečných problémů školství. Skutečně to není o tom, zda je lepší muž nebo žena.
27. 07. 2010 | 10:00

skeptický napsal(a):

Dámo

(používámtoto oslovení standardně).

Vaše články jsou JEN o pohlaví.Pokud se jedná o opačné,než to vaše(nebo lépe řečeno to,které prosazujete),je to nepřípustné.
Zajímavé.
27. 07. 2010 | 10:01

lock napsal(a):

neo:
Podstatou je zvýhodnění jedné skupiny lidí oproti jiné. Zde navíc nelze hovořit o tom, že by muži ve školství byli znevýhodněni, a tato diskriminováni. Pokud nesouhlasíte s jakoukoliv formou pozitivní diskriminace,nemůžete souhlasit ani s podobným nápadem, by´t se mu eufemisticky říká motivace .
27. 07. 2010 | 10:05

neo napsal(a):

lock:

souhlasím s jakoukoli formou motivace.

Jsem pro aby si každý zaměstnával koho chce.

Pokud chce mít někdo ve firmě jen muže, ať je má.

Pokud někdo chce jen blondýnky 90-60-90, má je mít.

Klidně je může motivovat vyššími platy nebo bonusy v podobě poukázek do fitness.

Nevim, proč by měl někdo někomu přikazovat, koho má zaměstnávat a jak motivovat.

Takže když budou chtít školy muže, můžou jim klidně nabídnout služební vrtulník.
Ovšem musí to jít z rozpočtu školy, nikoli nějaký extra bonus od státu.
27. 07. 2010 | 10:10

lock napsal(a):

neo
Jistě, až na drobný detail, že státní školství je financováno státem, tudíž jakoukoliv podobnou legrácku každopádně zaplatí dańoví poplatníci. Nehraje roli, jestli tomu budeme říkat extra bonus nebo zvýšení rozpočtu školy. Zdroj je pořád stejný.
27. 07. 2010 | 10:22

Tencokida Hnuj napsal(a):

Michaela Appeltová
V úvodu opakujete stejné věty. Nepřipadá mi to jako záměr.
Když tak si to opravte.
27. 07. 2010 | 10:29

neo napsal(a):

lock:

to jste nepochopil. zvýšení rozpočtu by vadilo !

Pokud by to ovšem bylo v rámci stávajících rozpočtů, tak nejsem proti.
27. 07. 2010 | 10:34

Michal Macek napsal(a):

pani ucitelka Raisova nas fackovala,bila tim velkym drevenym pravitkem a hazela po nas asi kilo vazici svazek tezkych klicu od kabinetu - nikdy nemela problem s disciplinou :)
27. 07. 2010 | 10:35

gaia napsal(a):

neo já chci v politice ženy ale politici na mne kašlou. Co mám dělat?

Nechci aby jediné ženy v politice byly postpubertální milenky politiků.
Aby ženy které se zabývají vážnou prací při tvoření zákonů po pracovní době ukazovaly svá stehna která jako asi máme obdivovat.Parlament není firma a poslanci jsou vlastně zaměstnanci voličů tedy tvoji a moji.Jsou placeni z našich daní. Takže ty tam chceš blondýny 90-60-90? Ne že bych takovým tu práci upírala ale snad chceme od nich něco víc?


školství není firma a ministr není zaměstnavatel. Školy mají právní subjektivitu zaměsnavatel je vlastně sama ta škola.
Pokud někdo chce jen blondýnky tak ať je má doma ale ne ve školství nebo parlamentu. To přece není jeho firma ale naše! Placená z mých daní a já tam blondýny u kterých je jediná kvalifikace že jsou něčí milenky nebo že mají pevná stehna nemusím chtít.

Proč někomu nabízet benefity zrovna v dnešní době když např. na dráze jim chtějí všechny sebrat stejně jako stravenky.
A 180 tisíc je pěkná cifra ovšem při dnešním zdanění na ruku tak 110.Na to nikdo neskočí.

A že něco jde z rozpočtu školy - jde to z tvých daní a ty by měly být využívány rozumně!

A když budou chtít školy muže--kdo to je školy?
Budou chtít nemocnice muže , soudy muže obchody muže?Čím se mají živit ženy? Prostitucí? V době kdy řádí Aids?

Ministr napsal článek do novin já ho četla v sobotním Právu a po jeho dočtení jsem pouze povzdechla - sexismus a ageismus jsou to poslední co naše školství potřebuje.

Pan Havel vedle na blogu si zas myslí že to jsou velkoplošné obrazovky a někdo jiný zas že rákosky.

A pan ministr zas že to jsou Scio testy muži a smlouvy.

Já myslím že vše může leda tak škodit. Ale nejvíce celé společnosti když se místo schopný člověk bude řešit zda muž či žena.

Jsme v 21. století a kam lidstvo dospělo za 2 tisíciletí vlády mužů?

Ano byli jsme na Měsíci ale před tím dvě světové války krize železná opona.
A nyní někdo staví železnou oponu mezi muže a ženy ve školství.

Je to k ženám velmi nespravedlivé když se problémy ve školství svedou jen na ně.
27. 07. 2010 | 10:44

Grandmaster napsal(a):

Neo,
doufam ,ze ....souhlasim s jakoukoliv formou motivace..... je jen trochu nevhodna formulace.
Vidim ucitele, kteri jsou motivovani elektrickymi soky...

Vyssi nastupni plat pro muze neni vhodna motivace s hlediska rovnopravnosti mezi pohlavim.
Vsude (doufam ze i v CR) se demokraticke spolecnosti potykaji s rozdily platu mezi muzi a zenami a jejich vyrovnanim. Jde to pomalu, ale jde to dopredu.
Lakat muze do skol vyssim nastupnim platem je krok zpet.
27. 07. 2010 | 10:46

Tencokida Hnuj napsal(a):

Michaela Appeltová
Děcka kurví celá tahle dehumanizovaná kultura.
Učitel to nezachrání. Leda by měl svaly A. Schwarzeneggera, ňadra P. Anderson, konto W. Buffeta a inteligenci M. Dejdara.

Takový by si jistě autoritu u fakanů z předměstí získal. Protože by byl autoritou i v očích jejich rodičů. Kteří stejně jako jejich přihlouplí potomci přemýšlejí čím dál tím víc ve zkratkách, symbolech a pojmech medializovaného světa, který jim předkládá banda hysterických pošuků, poťouchlíků a potrhlých ctižádostivců stejných jako jsou oni sami.

Ke kořenům, milá dámo. Ke kořenům.

Nemyslím si, že slepice vysedí vejce tak, že se nutně musí vylíhnout lepší nosnice.
27. 07. 2010 | 10:46

neo napsal(a):

Gaia:

naprosto jste nepochopila co jsem napsal.

Do sněmovny volíme. I ženy. tam je to na nás. Když bude většina dávat hlasy blondýnám 90-60-90, proč ne.

školství není firma a nikdo to taky netvrdí. škola má ovšem určitý rozpočet a je na ní, jak s ním zachází.

Benefity jsou v pořádku pokud si na ně firma vydělá.To se o drahách říci nedá.
27. 07. 2010 | 10:52

Luba napsal(a):

Ženy do politiky?
Proč ne? Poměr goril ke slepicím by měl být vyrovnán.

Ale proč obhajovat feminizaci školství? Ve školách je přece přebuchtíno.

To rozhodně není žádoucí stav. Žena muži nerozumí. Ani tomu malému. Nemůže, protože nikdy nebyla mužem. Krom hrstky opravených transsexuálů.

V čistě mužském kolektivu je víc lopat než gentlemanů.
A v čistě ženském kolektivu je třeba televizí, které hodně zrní.

Rovnováha je žádoucí jaksi všeobecně, globálně a ve všech dimenzích života.
27. 07. 2010 | 10:52

Frante napsal(a):

Autorka

Zřejmě se předpokládá, že muži mají u dětí větší přirozenou autoritu, nikdo snad netvrdí, že by kvalitněji vyučovali (Osobně si tou autoritou nejsem jistý, když na ta děcka nemají žádné páky). Také se předpokládá, že větší platy přilákají schopnější lidi bez ohledu na pohlaví a tím se zkvalitní výuka. Nehledal bych v tom diskriminaci, neplánují se žádné kvóty ...
27. 07. 2010 | 10:57

gogo napsal(a):

Neni nahodou pravda, ze deti, zvlast pubertaci, maji vetsi respekt z muzu (otcu)? Neni nahodou pravda, ze pokud jsou deti vychovavany pouze zenou (protoze otci byla po rozvodu znemoznena vychova), tak maji mnohem vyssi sklony ke kriminalite, drogam atd.?
Neni nahodou pravda, ze o slozeni parlamentu rozhoduji lide ve volbach? Vam se proste nelibi, koho lide voli a chcete jim to nadiktovat. Proc si misto breceni na internetu nezalozite stranu a nezmenite to? Pak bude jasne, na kolik vase problemy pali spolecnost jako celek. Navic, Strana zen uz jednou kandidovala a naprosto propadla. Nikoho nezajimala, ani zeny ne. Vy proste mluvite jenom za sebe a holky od vas ze spolku profesionalnich stezovatelek.
27. 07. 2010 | 10:57

Pepa Řepa napsal(a):

Jako malý jsem pravidelně četl kovbojky.
Byla tam jedna, která byla -zřejmě-první vydžendrovanou feministkou.
http://hilobrow.com/wp-cont...

Jako bych ji slyšel.
Jak říká skeptický.Džendrteta je chodící pohlaví, mluví jen o pohlaví, píše jen o pohlaví, dívá se jen na pohlaví, posuzuje lidské bytosti podle pohlaví.

Ouchyl, řekl by někdo ošklivý.Já to neřeknu, patron by se zlobil.

Ale jeden rozdíl bych našel. Calamity Jane žila za svý, od nikoho nevybírala, co ulovila,to ulovila.

Džendrteta se drží svého jako Kocáb košile. A ještě chce přispět od ostatních na svou ouchylku.
27. 07. 2010 | 11:06

Targus napsal(a):

Aniž bych zaujímal jakékoli stanovisko k blogu či k faktickému stavu v základním školství ČR, dovolím si jen špitnout, že z hlediska -náctiletého adolescenta/adolescentky bude asi poněkud rozdílné poslat do prdele či do 3,14-če (jak se zcela běžně děje) navoněnou křehuli 160/55, anebo řádně ochlupeného dvounožce 190/110, při jehož zařvání se rozvibrují okenní tabule. S podvědomým respektem z dvojnásobné váhy a dvojnásobného objemu bicepsu nenadělá nic žádná džendrteta, i kdyb se stavěla na hlavu.
27. 07. 2010 | 11:23

fudoshin napsal(a):

ten článek není vůbec věcný.je to jenom typické kňourání feniministky, které tak devalvuje respekt k tomuto hnutí obecně.nedostatek mužů ve školství je podle mě problém,ale jsem dost skeptický k tomu, že se to někdy, neřku-li rychle podaří vyřešit.toto není o pozitivní diskriminaci.prostě ministr zodpovědný za resort má svůj názor, který prosazuje a ponese za to následky.jestliže si myslí, že by to školství vylepšilo, prosadí to a uvede do praxe, pak to můžeme zhodnotit. z mých skromných zkušeností mohu potvrdit, že se na fungování školy ve všech aspektech, ať už na vztahy mezi vedením a učiteli, mezi učiteli navzájem, na autoritě učitelů a ředitele vůči žákům, ale i rodičům, schopnosti prosazení a plánování dlouhodobé koncepce, ale i prosazení se vůči zřizovateli apd.velmi výrazně projeví, pokud funkci ředitele zastává muž...
27. 07. 2010 | 11:29

mb napsal(a):

Máte to neujasněné slečno / paní ... typický orwellovský doublethink .... muže byste ve škole zároveň chtěla i nechtěla .... kázeň se s muži zároveň zlepší / nezlepší ...

chce to konzistenci .... když se budete držet toho , že všichni muži jsou šovinistická prasata, aspoň budete myšlenkově konzistentní ...
27. 07. 2010 | 11:47

Jaromíra Podzimková napsal(a):

Bože můj, Michaelo!! Vy vážně potřebujete dva milence najednou (ať je to třeba diskriminace), abyste si zase srovnala hormony. Vaše neutuchající snaha umocňovaná čínskou houževnatostí o prosazení penisů u žen a vagín u mužů mi již začíná DOST vadit. Pokud je více žen ve školství a kázeň je zde špatná, může se to příchodem mužů zlepšit, ne? Pokud by všechny učitelky a učitelé z českého školství začali onanovat, asi by nebylo tolik orgasmů, jako když přijde do školství více mužů ... Žádám administrátora, aby to zde nechal, protože se jedná o názorné přirovnání. Michaelo, muž je stavěn jinak a žena taky. Já se snad stanu režisérkou a natočím s Vámi nové kovbojky (pro rovné příležitosti KOVBOJE) s názvem Vinnetoua - tu budete hrát Vy a já-Podzimková bych hrála Old Shatterhandu (ze second handu). Už jste spokojená?
27. 07. 2010 | 12:03

Elisabeth napsal(a):

Naprosty souhlas.

Vubecnechapu proc se ma zvysit plat muzum,kteri nemaji ve skolstvi praxi a maji tam byt prilakani. Proc maji byt muzi HNED ppaceni lepe za to,ze se narodili jako muzi.

Kde je nejaka jistota, ze skoly budou lepsi, kdyz tamni pani ucitele budou mit vyssi platy?
Co se ma jako zmenit konkretne?
27. 07. 2010 | 12:24

Elisabeth napsal(a):

Vazeny pane POdzimnkova

tady se resi pocet muzu ve skolstvi a nazor, ze by se (jim) meli zvednout platy, aby se laskave dostavili a delali do pismene tu samou praci jako doposud delaly zeny.

Nectete to, je moje rada.
27. 07. 2010 | 12:27

lock napsal(a):

Já bych otázku položila jinak: Co brání mužům s patřičným vzděláním jít učit? Vůbec nic. Čili nevidím důvod, proč jim vnucovat peníze za to, aby změnili názor. Pokud by taková odměna byla vypsána pro každého DOBRÉHO učitele nebo DOBROU učitelku, je to fér a jistě hodné podpory. V této podobě je to jenom pozitivní diskriminace nahlavu postavená - aplikovaná vůči lidem, kteří nejsou diskriminovaní vůbec.
27. 07. 2010 | 12:45

Vaněk napsal(a):

Pan ministr je mimo. Všude je nadbytek učitelů, mnoho učitelů je bez práce. Tak proč náborový příspěvek ? Navíc každá intervence je na úkor těch druhých viz fofovoltaika, zateplování aj.
27. 07. 2010 | 12:48

yara ze země krys napsal(a):

Cituji autorku:
Aby nedošlo k mýlce. Vysoce feminizované školství muže potřebuje, stejně jako vysoce maskulinizovaná politika (a zcela maskulinizovaná vláda) potřebuje ženy. Ale…

Navrhuji proto v zájmu spravedlivého zastoupení občanů ČR, aby také ve vládě a mezi politiky byli adekvátně zastoupeni homosexuálové, cikáni, důchodci, zahrádkáři a někdo od hasičů!

Madam, platí staré pravidlo: Když nejsou panny, musí se tancovat i s lehkými děvami!
27. 07. 2010 | 12:50

Rumcajs napsal(a):

A co po nás Míšo jako chceš ?
Nařídit, že Einstein byla žena a stanovit kvóty na obsazení parlamentu dle pohlaví nebo dokonce dle sexuální orientace ?

Já myslím, že divadlo to je už takhle slušný, tak proč z toho dělat tragikomiku.
27. 07. 2010 | 12:51

Tucuman Except napsal(a):

Elisabeth
lock

To si špatně vykládáte. Není to tak, že mužům se nabídne víc než ženám. Nabídne se víc každému a oni muži přijdou sami. Čím to asi je?
27. 07. 2010 | 13:12

!!!! IGOR HNÍZDO !!!! napsal(a):

Myslím, že situace ve školství souvisí se situací a zájmy tohoto státu. Pokud bude
vzdělávání skutečnou prioritou a ne pouhým tlacháním o tom, že by to tak mělo být. Objeví se tam i muži a bude to někam
směřovat.
27. 07. 2010 | 13:25

Martin napsal(a):

Vážení přátelé, osobně si myslím, že tento problém se týká základních škol. Protože tam je v dnešní době učitelské povolání něvděčné a to z několika důvodů:

1) Nízké platy
2) Škola, potažmo učitelé se proti žákům v podstatě nemají jak bránit, jelikož pro rodiče je dítě jejich mazánkem a učitel/ka, kráva, debil magor apod.
3) Dnešní učitelský stav je takový, že ten kdo je schopný si najde práci v jiném sektoru. A ve školství pak zůstanou je lidé co nic jiného neumí, nebo idealisti co mají děti rádi a pořád jim dávají šanci.

Samozřejmě, že zvednout plat učitelům je dobrý počin. Ale osobně si myslím, že dokud nebudou výše zmíněné problémy řešeny, pak rozumný a schopný muž, nepůjde na školu učit, ani za zlaté prase, případně zlatého Komenského, nebo dokonce Dobeše.
27. 07. 2010 | 13:38

Lspeedy napsal(a):

je naprosto jedno, jestli je to muž nebo žena...hlavně to nesmí být feministka!
27. 07. 2010 | 13:42

Janeb napsal(a):

Michaelo,
vaše citace.
"Je to k ženám velmi nespravedlivé když se problémy ve školství svedou jen na ně" vás předurčuje k boji za návrat minulého režimu.

To víte, dnes je spravedlnosti jako šafránu. Předstate si třeba tu nespravedlnost, kdy ten kdo se narodí chytřejší, má potom v životě nepoměrně více šancí než ten hloupý.

Nebo tu nespravedlnost, že kdo se narodí jako muž, má z titulu své fyzické schránky větší respekt před duševně nevyzrálými jedinci, jako jsou děti.
Až na sklonku života zůčastněných toto porovnávání přestává bohužel platit. Důkazy najdete například v krimi statistikách, kdy např. pubescenti, kteří se dali na kriminální dráhu, si jako svou oběť přepadení a následného okradení vybírají převážně ženy anebo pak důchodce.

Podobně potom je tomu ve školách Michaelo.
Dále se vám potom nelíbí více peněz pro muže. Zase ta nespravedlnost. Prostě, když se někdo narodí chytrý nebo jako muž, má v jistých oblastech života výhody. Jednou z těch výhod je, že je lépe oceněn. To víte - trh. Muži se holt do škol nehrnou.
27. 07. 2010 | 13:50

Karla napsal(a):

Mno, dovoluji si podotknout, že nástup mužů do školství ještě neznamená více autority od dětí. Znám několik pánů učitelů, kteří žádnou autoritu nemají a musí jim ji zajišťovat kolegyně učitelky. A stačí jen otevřít dveře u třídy! Je trapné, když chlap se 192 cm a 95 kg prosí p. uč. 155 cm a 51 kg, aby šla místo něho do 9. třídy., protože on je nezvládá! Samozřejmě,je potřeba zvýšit kázeň, ale že by to spasil pouze příchod mužů, tomu snad nevěříte. Jde o systém, aby ve škole zůstali kantoří, kterých si děti mohou vážit a přirozeně je respektovat. K tomu žádné příspěvky nepomohou. Mnoho učitelů(mužů i žen) ze školy odešlo právě kvůli tomu, že si s dětmi nevěděli rady. Z jedné školy za posledních deset let to bylo 5 mužů a 2 ženy.
27. 07. 2010 | 14:12

Pobo napsal(a):

Rumcajs napsal(a): 27.07.2010 12:51:55
"... A co po nás Míšo jako chceš ?
Nařídit, že Einstein byla žena ..."
Jó, to už jednoho tvůrce filmu napadlo.

https://www.youtube.com/watc...
27. 07. 2010 | 14:25

Holubář napsal(a):

Jasně, že ti dnešní malí drzouni potřebují Igora Hnízda jako prase drbání!
27. 07. 2010 | 14:36

Martik napsal(a):

NAPROSTO SOUHLASÍM S VAŠÍM POSTOJEM.
Jen více volání po rovných příležitostech a ještě více možností pro ženy, aby jejich přirozené mateřství bylo ztíženo, odsouváno či rovnou zapomenuto kvůli kariéře.
Jste ještě příliš mladá jogínka a pojídačka mrkve, abyste Vaši genderovou zapálenost mohla posoudit s odstupem let, kdy se před vašima očima generace mění, dětí ubývá a to málo je dnes často substituováno dětmi, vychovávanými v sociálně nepřizpůsobivém prostředí či nečeskými etniky. Ano, v ulicích občas vídáme maminky s dětmi, na které jsme zvyklí, ale zmiňovaní vyrůstají ve svých enklávách a za 20 let teprve uvidíte důsledky trendu, za který asi vehementně bojujete.
Jasně, můžete argumentovat, že i muž může být na rodičovské dovolené a starat se o domácnost. Proč ne, vyjímky jsou... Jen si ovšem uvědomte rozdílnost genetické výbavy obou pohlaví ve vztahu k zabezpečení rodiny vně a uvnitř. Jako by se geneticky určený otec vymlouval, že za tu jedinečnou genovou výbavu nemůže a popíral by svou roli.
Naštěstí to nám nehrozí a tak osamocené výkřiky feministek (žen, uvažujících spíše výhradně hlavou) nepřehluší cit překrásně normálních žen (uvažujících převážně srdcem nebo alespoň srdcem s hlavou v rovnováze).

Nemylte se mou, naoko zaujatostí, prosím. Jak rád bych byl doma, láskyplně se věnoval dětem a staral se o domácnost, zatímco má žena by zabezpečovala rodinu, popř. bych měl práci, kde bych dělal "ženské - lehké (třeba na hmotnost)" práce.
Jenže to je smutná pohádka... Devčata, ozvěte se.... !
27. 07. 2010 | 14:44

s... napsal(a):

Rumcajs:
Článek výstižně popisuje dvojí metr: V politice rizhuduje o ženách kvalita, zatímco ve školství pohlaví.
Jenomže Rumcajs si přečetl jen to, že autorka je feministka a automaticky vložil hlášku o Einsteinovi, kterou slyšel kdysi v hospodě. Vemte si příklad z kolegy ve zbrani NEA. Ten to četl, zamyslel se nad obsahem, a pak něco napsal.

Neo:
Motivace platy je fajn. Jenže proč se upírají vyšší platy učitelkám?
Jasně se v tom odráží nespravedlnost, kterou zdejší společnost klidně trpí. Ženy mají nižší platy než muži. A to musí ještě rodit, což není úplně snadné.

P. S. Jsem muž, nikoliv stará panna feministka, jak by si někteří jeskynní muži mohli myslet.
27. 07. 2010 | 14:45

neo napsal(a):

s... :

pane s. mě nevadí jakákoli motivace komukoli, pokud to jde z peněz školy. Čili nesouhlasím s navyšování platů mužům nějakými tabulkami, nýbrž jsem pro, aby rozhodovaly samy školy, kolik komu budou platit.

Také se mi nelíbí nařízení a kvóty na zaměstnávání žen, postižených, černých, bílých, zelených apod... Každý by měl mít právo zaměstnat si ve své firmě koho chce.

Když budu chtít jen ženy, nevim proč bych nemohl. Klidně si představim inzerát: Hledáme ženy 18-25 let na pozice bla bla bla, znalosti takové a makové, pohledné (foto přiložit k životopisu). zn. lépe se na ně kouká, tečka.

nebo: hledáme starší muže 45-80 let , zkušené, s praxí na pozici.......

nebo: hledáte práci? jste romského původu? nabízíme ....bla bla bla...

Jenže to podle takových Appeltových a jiných zavání diskriminací.

Já bych tomu ale neříkal diskriminace, pouze volba.

Copak když chci auto, tak musím kupovat více typů, abych nediskriminoval ostatní? Kvalitních aut s podobnými či stejnými vlastnostmi je dost, ale proč bych si nemohl vybrat navíc barvu, podvozek, kola...?
27. 07. 2010 | 14:58

s... napsal(a):

neo:

Váš postoj je pochopitelný. Bez kvót bych se také obešel. Jenomže problém je, že našem mačistická společnost ženy skutečně diskriminuje. To znamená, že ženy mají menší svobodu než muži.

Na ženy se tu uplatňují sexuální měřítka, viz. přiblblý článek v časopise ONA Dnes na téma miss sněmovny. Když jste žena v přechodu, seženete zaměstnání daleko hůře, než pětačtyřicátník, nehledě na kvalitu vzdělání a praxi v oboru. a když už vás vemou, dostanete nižší plat! Být žena, tak jsem pěkně naštvanej. Vy ne?

Takže zpět: Jaká jsou řešení?
Je třeba jakýmkoliv způsobem dostat ženy do vedoucích funkcí. Jinak se budou na polovinu obyvatel uplatňovat přísnější měřítka. Proto mi přechodné kvóty přijdou jako menší zlo, než dikriminace (buzerace) poloviny obyvatelstva.
Máte-li lepší řešení, sem s ním. Ale obhajovat současný stav je hloupost.
27. 07. 2010 | 15:24

LUF napsal(a):

s...

To co uvádíte jako příklady diskriminace ještě o diskriminaci myslím nevypovídá. Je několik důvodů a statistických argumentů že hodnota ženské pracovní síly je V PRŮMĚRU nižší.
27. 07. 2010 | 15:42

s... napsal(a):

27. 07. 2010 | 15:58

Jaromíra Podzimková napsal(a):

Elisabethko, nepotřebuji radit, neb "tak trochu" ve školství dělám. Ať tam je muž, žena či hermafrodit, berou stejně, protože se jede pořád podle tabulek. Přidat jen mužům a ne ženám, je velmi špatně pochopeno. Proč má ředitel víc než učitelka, proč má ředitelka víc než učitel? Protože ředitel i ředitelka dělají více než učitel či učitelka. Kdo dělá ve školství více, zaslouží odměnu. Většina žen však prchá ze školy ihned po skončení poslední hodiny, protože předstírá nakupování, vaření a jiné aktivity. Místo toho se zasekne u kamarádky na kafi. Já hezky řeknu mému milému, ať nakoupí, uklidí a uvaří a mohu se ve škole (za lepší peníz) zdržet. Muž má rodiče Švédy, takže mu nemusím nic vysvětlovat.xxx Michaela však chce neustále "bojovat", protože to má v povaze. Asi si chce to svoje zcela zbytečné místo udržet, tak vykazuje činnost-nečinnost.
27. 07. 2010 | 16:10

LUF napsal(a):

s...
"Ženy mají v průměr o 20% menší platy"

Zrovna nedávno jsem četl statistiku, že muži tráví v práci o 20% víc času , tak to akorát vychází. Ženy jsou navíc častěji nemocné. Co statistiky nepodchytí je fakt, že těžiště naplnění života mají ženy víc v rodině a muži spíš v práci, to se taky trochu projeví na odvedeném výkonu. Když se manželům narodí dítě, kdo s dítětem zůstane doma a kdo se v práci snaží aby o ní nepřišel když živí rodinu - koho bys raději zaměstnal? ...
27. 07. 2010 | 16:11

gogo napsal(a):

s....

Muzete mi vysvetlit, proc zeny udajne dostavaji mensi plat za uplne stejnou praci, vykon, vzdelani, praxi atd.? Jak to, ze soukroma firma muze usetrit az 25% nakladu a neudela to? Misto toho prijme horsiho kandidata, protoze je muz. Nepripada Vam to divne? Navic, mzda v soukrome sfere je sjednavana DOHODOU. Pokud nekdo neni spokojen se mzdou, muze jit jinam. Tvrdite, ze vsechny firmy diskriminuji, vsechny plati mene jenom zenam? To je prece blbost. Navic, znacne rozdily v platech za stejnou praci existuji i mezi muzi. Zalezi, jak si ji kdo dojednal. A co se tyka docasnosti kvot. Tomu vazne verite? To je prece vtip. Nikdy by se to nestalo.
27. 07. 2010 | 16:14

scientist napsal(a):

pane Martiku, napsal jste:
"Jen si ovšem uvědomte rozdílnost genetické výbavy obou pohlaví ve vztahu k zabezpečení rodiny vně a uvnitř. Jako by se geneticky určený otec vymlouval, že za tu jedinečnou genovou výbavu nemůže a popíral by svou roli."

Rád bych se něco o tom dověděl. Četl jsem leccos, ale zatím jsem nikde neviděl popsaný mechanismus, jak geny mohou řídit rozdělení rolí mužů a žen. Jenom připomínám, že se tu bavíme o společnosti, ve které extrémně namáhavá fyzická práce je spíše doménou posiloven a sportovišť... To abyste mi tu neargumentoval odlišnou stavbou kostry a svalové hmoty.
27. 07. 2010 | 16:15

michal napsal(a):

Hřebíček na hlavičku uhodil Targus, se svou poznámkou o nesouměřitelnosti velkého chlupatého robustního samce s hlubokým hlasem a hubené křehké pisklavé dívenky.

Rozdíl mezi muži a ženami existuje, rozdíl fyziologický, byť se ho snaží feministky a zženštilí muži (v této diskusi typicky "s...") smýt. Tak zvaný machismus není zlozvyk, jehož bychom se měli zbavit, ale pokus o návrat k přirozenému stavu věcí. Kdesi v mozcích máme zakódováno lovecké nadání mužů a pečovatelství žen; jakmile začneme hromadně pomužšťovat ženy a zženšťovat muže, nedojdeme dobrých konců. Zženštilý muž se sesype ve chvíli, kdy se setká se závažnějším problémem nebo nepřízní osudu, pomužštěná žena snadno uteče od otce rodiny a diví se, že se výchova dětí nedaří, byť by byla materiálně saturována. A tak roste počet zpovykaných fracků, jimž nikdy neseřezal otec zadnici, roste počet nešťastných žen, které si neví rady se svým osudem a polykají ve frustraci antidepresiva nebo si v horším případě najdou alkoholika, který budí zdání síly a rozhodnosti, roste počet smutných rozplizlých mužů, kteří nevědí, kde udělali chybu a proč od nich utekla žena, byť byli tak hodní a laskaví a nerozhodní a hloupí.

Obě pohlaví jsou si rovna ve smyslu toho, že každý má své přednosti, ale každý jinde. Žena a muž je jako ryba a pták; to, že existují výjimky (lovkyně a zápecníci) neznamená, že budeme hromadně topit ptáky a nechávat leknout ryby.

60. léta 20. století byla začátkem velké krize ve vztazích a mužských a ženských rolích; a z téhle krize jsme se zatím nevyhrabali. Nevěřícím Tomášům a Tomyškám doporučuji zamyšlení nad koincidencí zániku tradiční rodiny a nárůstu kriminality dětí, nárůstu veřejně projevované homosexuality, nárůstu potratů (tady se trend snad obrací), nárůstu spotřeby antidepresiv a nárůstu rozvodovosti u dětí z "netradičních" rodin.
27. 07. 2010 | 16:33

michal napsal(a):

scientist: namátkou - rozdělení IQ favorizuje extrémy na obou stranách, zatímco ženy se pohybují blíže průměru, tudíž logicky bude více vědců mužů.
27. 07. 2010 | 16:36

michal napsal(a):

Ještě k těm platům - uvážil někdo, že ženy mají většinou staršího a finančně lépe situovaného partnera a proto mohou svou práci dělat více jako koníčka?

A je to tak dobře; jinak by takový pár (nemá-li vytvořeny velké rezervy) nemohl založit rodinu, neboť muž těžko otěhotní a bude kojit.
27. 07. 2010 | 16:39

gytaoggova napsal(a):

Poslední dobou toho už mám vážně dost. Země je ve srabu a kdo za to může? Samozřejmě, že ženský! Vážení pánové, sami se chytněte za nos. Učím na druhém stupni a největší grázlíci vznikají přesně, jak přes kopírák. Kluk je v pubertě, táta uteče za nějakou mladou kalupinkou, máma to nezvládá jak psychicky, tak finančně, a tak si honem najde jiného muže a snaží se ho udržet. O kluka nemá zájem ani jeden z nich, a tak se mstí na učitelích a dělá jim ze života peklo. A když se takový tatínek uráčí přijít do školy, tak má plnou hubu řečí o tom, že by mělo být ve škole víc mužů. Pak se divíte, že si mnohé řeknou, že než tohle, tak radši otec žádný. A jestli si myslíte, že trocha toho testosteronu okamžitě napraví vaše nezvedené potomky, tak se šeredně mýlíte. Oni si jsou velice dobře vědomi toho, že učitel proti nim nic nezmůže. Pro puberťáky je dospělý chlap prostě starým samcem, kterého se snaží sesadit z jeho pozice, stejně jako je to u ostatních primátů. Schválně provokují, aby se učitel rozčílil a jednu jim ubalil, no a potom nastoupí rozhořčení rodiče a učitel si může hledat jiné místo. Navíc si každý představuje učitele-muže jako typického heterosexuála, no a takového předhoďte dnešním vyvinutým třináctkám, které vypadají na dvacet a oblékají a chovají se jako prostitutky.
27. 07. 2010 | 16:42

michal napsal(a):

gytaoggova: Z velké části máte pravdu, nicméně připomínám, že více než 80% žádostí o rozvod podávají ženy. Trocha testosteronu by puberťáka napravila doma, ve škole už to jde hůře.
27. 07. 2010 | 16:46

Rumcajs napsal(a):

s...

Článek jsem četl a obsahu porozuměl. (Tak nějak jsme to museli hlásit na vojně)

Řekl bych, že se pleteš. Sdělením článku je, že ženy nemůžou být náležitými vzory svým žákům, páč je nedostatek příkladů silných a úspěšných žen z politiky.
27. 07. 2010 | 18:05

gytaoggova napsal(a):

Michale, společnost je ovládána mužským viděním světa. Když se muž cítí v partmnerství a rodině spokojeně, tak ho ani nenapadne, že to žena cítí jinak. Vždyť podle mužské logiky je všechno v pořádku. A najednou stojí před rozvodovým soudem a ani neví proč. Navíc v Čechách je specifická situace způsobená dlouhodobým vlivem "plzákovské mafie". Ta vtloukala ženám do hlavy, jak se mají chovat, aby se zalíbily pánům tvorstva. Jen si přečtěte Robina, tam je to přesné. Jen žádná romantika, hlavně muže pořádně nakrmit, nezatěžovat ho starostmi, a potom máte naději, že si vás v přestávce mezi svými koníčky milostivě všimne. Jenže se to poněkud zvrhlo, z neromantických žen se staly pragmatičky, pro které jsou všichni mužští jeden každý úplně stejný a liší se jen výší bankovního konta. A když se tedy najde bohatější sponzor, seberou děti a jdou o dům dál. Takže co jste chtěli, to máte.
27. 07. 2010 | 18:22

scientist napsal(a):

dobrý den michale.
váš příklad s IQ je problematický a namátkou vyjmenuju pouze dvě slabiny

a) horní pásmo IQ, kde statisticky mohou muži dominovat, je příliš "tenké" na to aby mělo v realitě faktickou váhu. Na práci ve vědě totiž nepotřebujete mozek génia. Jinak řečeno, každodenní věda fakticky funguje na bedrech sice chytrých, ale ne geniálních lidí.
Nemluvě o tom, že vzdělávací kariéra (a následný nástup do vědy) není závislý jenom na IQ ale i na rodinném prostředí (na zdrojích rodičů a na vlivu na děti).

b)u IQ není vůbec jasný, jak měří vrozené a získané rozumové schopnosti. Měří obojí, ale technicky to nelze od sebe oddělit. Tzn. že s jeho pomocí nějakou geneticky vrozenou ženskost nebo mužskost nevykoumáme. Vidíme jenom konečný stav (tj., že že ženy a muži mají určité odlišné rozumové kompetence), ale žádný konsensus o tom, jaký mechanismus zatím vším je, neexistuje...
27. 07. 2010 | 18:32

anonym napsal(a):

Autorka se strefuje do ryze mužské vlády. OK, má na to právo. Ale chtělo by to jedním dechem kritizovat absolutní převahu žen ve vedení poslanecké sněmovny (3:1, navíc předsedkyně je žena). Pro mne jako muže je absurdní představa něco takového napadat, ale každý máme jiný žebříček hodnot.

Stejně by to ale chtělo doplnit, které ženy v politice prokázaly lepší kvality než muži. Stačí se podívat do minulého volebního období a myslím objektivní žena zapláče: ministryně spravedlnosti rozkrádala stejně jako jiní ministři, hejtmanka Emmerová zneužívala své postavení stejně jako Rath nebo Bém, poslankyně za Zelené se stala (Biomasa) symbolem pro jejich vykopání z parlamentu, jiná zelená poslankyně tak dlouho kšeftovala se svým hlasem až dokšeftovala. Hysterická politička (nová Paroubková) obviňuje konkurentky z kariéry postavené na sexu. Ty ostatní nevýrazné tváře v parlamentu předvedly totéž co jejich neschopní mužští kolegové, tedy hrabání náhrad, zneužívání poslanecké imunity, nulovou samostatnou činnost. Samotný fakt, že tam není hlučná slepice jako Rath nebo Janota bych nepřeceňoval. Jedinou současnou političku, kterou bych vzal vážně je europoslankyně Roithová. O jiné si nic pozitivního nevybavuji. To neznamená, že by političky byly horší než jejich mužští protějšci, spíše je to vyjde nastejno.

Současné české školství je k ničemu zejména na základních školách a více mužů to nezachrání. Ale rozčilovat se pro nevinnou poznámku o potřebě mužských vzorů pro děti svědčí spíše o mindráku než o inteligenci.

Ostatně být feministkou v 21.století v Evropě je samo o sobě diagnóza. Protože všechny objektivní nastavení společnosti dnes práva žen upřednostňují (legislativa, soudní moc, dotační programy).
27. 07. 2010 | 19:59

gaia napsal(a):

A proč nejsou muži ve školství?
Protože chybí už na pedagogických fakultách. Zřejmě mají jiné zájmy než studovat pedagogiku didaktiku psychologii filozofii atd. Nabídneme jim tedy balík aby si mohli diplomy koupit třeba v Plzni?
Že je málo mužů ve školství - musíme je tedy pozitivně diskriminovat penězi.Ministrovi toto vadí.

Že je málo žen v politice?Nikdo je přeci nevolil nebyly na kandidátkách.
Pozitivní diskriminace aby jich na kandidátkách bylo 30% - fuj to jsou přeci kvokvo kvóty. Toto ministrovi nevadí.

Není to nepoměr?

Panu Dobešovi nevadí že nejsou ženy v politice ale vadí mu že nejsou ve školství. To považuji za podivné.

Není to první krok jak při stoupající nezaměstnanosti vytlačit ženy z trhu práce? Vždyť přeci ti 196 cm vysocí charismatičtí svalnatí muži kteří mají přirozenou autoritu podávají o 25% vyšší výkony jsou ochotni v práci trávit o 20% více času nepodléhají hormonálním výkyvům ani při nedostatku sexu(že Jaromíre Podzimková) jsou inteligentnější hlavně v oblasti géniú toho přeci zastanou více a bylo to tak přeci vždycky. (vlastnosti opsány z reakcí výše).Stačí toto stále opakovat vždyť každý přeci ví že 100x opakovaná lež se stává pravdou.(3. zákon implikace)

No možná se ty tábory za Prahou s ubytováním a jedním jídlem zdarma navrhované panem Placákem a Tomským původně pro bezdomovce jednou budou hodit i pro ženy. Prostitucí se všechny uživit nemohou vždyť dle Karla Muellera na jiném blogu po padesátce se muži už nechce dělat ty směšné pohyby no a ještě snad za to platit..

Jinak s autoritou učitelů- dva odstrašující příklady z mého regionu -

zabití učitele žákem při výuce nožem - učitel byl muž

natočení učitele na mobil jak mu nasazují žáci na hlavu odpadkový koš i s odpadky a následné vystavení na internet informovala televize Nova i Blesk opět učitel muž
27. 07. 2010 | 20:23

gytaoggova napsal(a):

To, že muži stráví v zaměstnání více času než ženy, přece nevypovídá nic o efektivitě jejich práce. Já jsem původním povoláním agronomka, takže znám muže
v jejich nejpřirozenějším prostředí, totiž v práci a v hospodě (když o žních pršelo) a mohu tedy srovnávat. Když jsem nastupovala, bylo mi řečeno, že musím zvládnout práci jako muži, ale jakmile došlo na nějakou administrativu, tak to najednou byla ženská práce a hodili to na mě. Já pendlovala mezi polem a kanceláří, zatímco pan inženýr dojel na kraj pole a vybavoval se tam s traktoristama o nějakých jejich ryze mužských, a tudíž nesmírně důležitých záležitostech, jako která z pracovnic má větší přednosti nebo jak hrála Sparta. Ke konci pracovní doby se vrátil do kanceláře a začala pracovní porada, tedy pánové se vykecávali, protože se jim nechtělo domů. A když jsem chtěla jít už domů já, byla jsem ta nejhorší, no co můžete chtít od ženský. Dneska už zemědělci většinou vymřeli, ale je to podobné ve všech zaměstnáních, zejména u všech těch takymanažerků, co přestírají horlivou činnost přes čas, kterou by normální žena zvládla za poloviční dobu a ještě si k tomu báječně pokecala.
27. 07. 2010 | 21:00

Truax p53 napsal(a):

2gaia: přečetl jsem si ten odkazovaný článek a o žádné pozitivní diskriminaci pro muže se tam nemluví. Náborový příspěvek mají dostat absolventi a sama jste napsala, že většinou tento obor studují ženy. Dále se tam píše o narovnání platů na 20K, opět bez rozdílu pohlaví. I zbytek rozhovoru mi připadá velmi rozumný a navrhující vhodná řešení jak zvýšit prostor, ve kterém bude moci učitel operovat (vyloučit žáka z hodiny, zabavit mobil).

Pokud nečerpáte ještě odjinud, je to co jste předvedla genderová hysterie.

Tomu ostatně napovídá i zbytek textu: stěžovat si na malé množství žen na kandidátkách po volbách, kde např. Zelení měli kvótu pro ženy 50% a nikoho tím zřejmě nezaujali? Navíc voliči letos silně využívali možnosti kroužkovat a pořadí na kandidátkách tak ztrácelo na významu. Opět se to neprojevilo na větším počtu zvolených žen, spíše naopak. Mě osobně kvóty na kandidátkách nevadí, ale současně nevěřím, že to většinu voličů zajímá nebo že v malém zastoupení žen v politice vidí nějaký závažný problém. Možná by jejich přítomnost kultivovala muže, ale vlastnostmi nebo schopnostmi alespoň ty stávající političky nijak nevybočují.
Také zapomínáte, že žen je nepatrně více než mužů a tedy kandidáty vybírají více ony. Neměla by se tedy přepočítávat síla hlasu tak, aby náhodou nebylo jedno pohlaví diskriminováno?

p.s. pochybuji, že daný učitel s košem na hlavě byl 196cm svalnatec - pokud ne, sama si odporujete (shazovaní fyzické převahy mužů vs potřeba síly čelit agresi)
27. 07. 2010 | 21:21

anonym napsal(a):

2gytaoggova: to co popisujete je flákání se v práci. Slovy "muži tráví více času v práci" se obvykle myslí, že mají delší pracovní úvazky či náročnější povolání.

Muži si volí jiná povolání než ženy, protože ač to feminismus popírá, mají pro různé obory větší či menší předpoklady. Zčásti se na tom podílí výchova, ale také několik desítek tisíc let lidského vývoje v genech ponechalo odlišné pudy.
Stejně tak feminismus nevykořenil ani z jedné poloviny společnosti pocit, že především muž by měl (finančně) zajistit rodinu.

Jde tedy o stejně (ne)pravdivé tvrzení, jako že ženy dělají více domácích prací. Dělají je obvykle ze stejných důvodů.
27. 07. 2010 | 21:32

bez nicku napsal(a):

... s jak kterými, pro ženy platí totéž, např. s Renátou Veseckou, (nepravomocně označenou) členkou justiční mafie, moc nepřišel.
27. 07. 2010 | 21:50

1234 napsal(a):

Tato diskuze je hrozivá. Je mi z ní blééé.

Jinak s autorkou a tím myšlenkovým rozporem pana ministra jenom souhlasím.

To jsou tedy řeči: prý vyšší IQ, více času stráveného v práci, vyšší výkon...
Co to je? Když je někdo v práci déle, tak to ještě neznamená, že má větší výkon. Třeba si jenom neumí plánovat čas, a nebo ( a to mnohem spíš) ho nečeká tolik práce doma. Navíc mnozí muži dělají svou práci jako koníček a jsou to spíš ženy, které musí vzít zavděk tím, co je. Tedy ne že by je živil o 10 let starší, bohatý partner. TO je spíš Rosamunde Pilcher. Takové mazané ženy také jsou, ale určitě jich není ani zdaleka většina.
Ženy živí rodinu úplně stejně jako muži, pokud by to tak nebylo, tak by mohly zůstat v pohodě doma a muži by vydělávali nejen na rodinu a na svůj důchod, ale i na důchod té ženy, která by nikdy nepracovala... A jen by se starala o mužovo pohodlí. Jenže to je zase 19. století.

Souhlasím s autorkou, protože neuznávání žen jde napříč celou společností, ale současně si myslím, že si za tuhle situaci můžou také ženy samy. Že to nechaly zajít takhle daleko. Začíná to běhání za tatínkem, který musí všechno schválit a říct dcerušce svůj názor, ve škole má větší význam to, co řekne respektovaný spolužák, než spolužačka jedničkářka, a spíše učitel, než učitelka, ředitelem školy musí být vždy muž, i když to byl jen průměrný učitel, aby ostatní už z mailové adresy věděli, že ve škole učí také muži, to samé manažer, starosta, prezident... V práci dostane vyšší osobní ohodnocení muž, protože v práci přespává, žena je nejdřív v riziku, že by mohla otěhotnět, pak otěhotní a pak už má pořád děti, a to je vždycky důvod, proč jí držet zkrátka...
O čem to svědčí? O malosti, uprděnosti a celkově nízkém sebevědomí tohoto národa.
27. 07. 2010 | 22:10

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ať chlapi před tabulí excelují jak chtějí, jsou přece jenom záležitosti, zákon nezákon, které nikdy nedovedou...
Veselé krizování určitě už bude líp...
http://kaifolog.ru/uploads/...
27. 07. 2010 | 22:15

bez nicku napsal(a):

1234:

To je běžné, že diskuse je bléé, jinde je to ještě horší.

To co tu někteří muži píší neberte moc vážně, ti, kteří mají jiný názor se tohoto velmi kvalitního diskusního prostředí(ironie) nabažili, já také. Občas, jako úlet, jsem ještě něco napíši, ale téměř žádný význam to nemá.
27. 07. 2010 | 22:27

bez nicku napsal(a):

wbgarden:

Budu neustále opakovat, starejte se o svoji zahrádku ať Vám ji nesežerou slimáci.

... a bacha na vepřovku.
27. 07. 2010 | 22:32

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, z jakého prosím vyššího principu mravního mi radíte beznickovej ?
Jinak s vepřovkou to dopadlo tak jak jsem zde dycky předpovídal, se zelenejma stejně, teď je na řadě krizování a socani, kteří konečně budou muset zaplatit dluhy. Howgh, mí rudí mi rozumějí. Tak pravil wbgarden.
Veselé krizování bude líp...
http://www.bestwallpapers.n...
27. 07. 2010 | 22:50

Rabina napsal(a):

V posledních letech k nám na gymnázium nastoupili kolegové - mužové - bohužel musím konstatovat, že zákon s nimi nepřišel, spíš naopak - jejich snaha free stylem se žákům zalíbit je skutečně nepřekonatelná - tykání s žáky, popíjení piva v hospůdkách v době výuky - jeden z takových se dokonce stal výchovným poradcem - a je to správně, je to přece muž.... stejně tak jako podivná floskule, že mladí učitelé jsou dobří a kvalitní...mýlka na druhou, ale jen pro znalé školního prostředí
27. 07. 2010 | 22:57

bez nicku napsal(a):

Budu neustále opakovat, z vyššího principu mravního musím radit, protože pro zahrádkáře, kterým jste, jsou největším nepřítelem slimáci. Nejradši mají sice zeleninu, kterou pokud vím nemáte, ale když zelenina není, tak nepohrdnou ani jinými rostlinami.

Vepřovku ještě můžete dostat, ona se ještě zmutovaná vrátí.

Dluhy bude platit kde kdo(zvýší Vám daň z nemovitosti, ze zahrady), jen ne ti kdo je zavinili, dopadne to obdobně jako s BP, která ropou zasvinila Mexický záliv, ale její ředitel dostal mnohamiliónové odchodné.

Lezete po stromech pro ty .... (nevím jak se to jmenuje), viděl jsem Vás v TV. Nový ministr zdravotnictví navrhuje, že když někdo někam leze a případně spadne, tak si má sám platit léčení. Takových už bylo, kteří si mysleli, že právě oni nespadnou.
27. 07. 2010 | 23:15

jezevec napsal(a):

Feminizace ve školství má jasný výsledek - klesla průměrná vzdělanost a školní mládež je spratkovitější a věk spratkovitosti se neustále snižuje, takže výsledek je časté arogantní chování a fyzické násilí žáků vůči učitelům či spíše učitelkám !A dále -70% žen dává návrh na rozvod , po té je drtivé většině žen svěřena výchova dětí a je zaděláno na tvorbu spratků , kterým se nesmí zkřivit ani vlásek na hlavě !A s tím si má pak feministické školství poradit ?
27. 07. 2010 | 23:30

gytaoggova napsal(a):

K anonymovi. Operujete tu s termíny jako geny, pudy, feminismus, ale víte přesně, co znamenají? To je totiž věc, která učitele často rozčiluje víc, než neomalené chování naší mládeže. Ten všeobecný trend k podceňování znalostí a vědomostí, nic nemusíme znát přesně, hlavní věc, když o tom dovedeme s vervou diskutovat. Příkladem jsou ty strašně nenáviděné gender studie. Každý se o ně otře a ani neví, co to vlastně znamená. Stejnou smůlu má i ekologie. Obě jsou to regulérní vědecké discipliny, ovšem, hlavně díky novinářským neumětelům a jejich neuvažujícímu obecenstvu, jsou naprosto zdiskreditovány. Ekologie není to, "že abysme nejedli jedy", ale zkoumá vztahy mezi organismy a prostředím, stejně tak gender studie nechtějí rušit rozdíly mezi ženami a muži, ale zkoumají, které z těchto rozdílů jsou dána biologicky a které jsou pouze kulturními stereotypy.
27. 07. 2010 | 23:41

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat - z vyššího principu mravního musím radit, protože pro zahrádkáře, kterým jste, jsou největším nepřítelem slimáci...
No beznickovej, neměl vy byste spíš vyučovat filozofii ? Takový talent.
Jinak bydlím ve lhotě a padám celý život docela rád. Mexickým zálivem jsem plul v dvaadevadesátým a bylo tam hnusné horko a těžká nuda. Jestli jste ovšem pohrobek brčálníků, tak upřímnou soustrast. Tak pravil wbgarden.
Veselé krizování bude líp...
http://ateo.cz/f/images/k/K...
28. 07. 2010 | 00:04

ivanT napsal(a):

Paní Appeltová,

Jde zretelne o problem vetsi nez ucitele x ucitelky. Zarazi mne, ze ceske zeny jsou zrejme tak hloupe, ze se nenajde ani jedna ktera by se mohla vyrovnat muzum v patnacticlenne vlade. Musi to byt nejaka evropska rarita kdyz jinde jsou zeny (obcas, ale prece) predsedkynemi vlady, presidentkami zemi a obrich spolecnosti, rektorkami universit, ridickami obrich nakladnich aut, a podobne. Myslim, ze ceske zeny musi byt nejak degenerovane. Nebo ze by to bylo tim, ze jsou zdegenerovani muzi a boji se zeny vyzvat, aby nastoupily na vedouci mista.

Co mne na tom ovsem nejvic zarazi je, ze toto stanovisko zaujima asi nejen vetsina muzu, ale i vetsina zen. Nekdy mi pripada, ze ty zeny ktere se tak vehementne obouvaji do 'feministek' take mysli, ze zeny by radeji mely varit svym panum knedliky, prat detem pleny, a ukazovat kolena pod kratkou sukni.
28. 07. 2010 | 00:17

gaia napsal(a):

Trendy v dnešní společnosti si nevybraly ženy samy. Nastavili je muži politici.Individualismus poměřování úspěchu penězi bezohlednost konzum. Stejně jako v 50. letech nahnali muži ženy od 3.měsíčních dětí do výroby.Povolili jim alespoň závodní jesle a koutky na kojení. Potřebovali totiž nové pracovní síly. Dnes politici nepotřebují ani to. Lidí je dostatek a po nás potopa. Ale ženy musí také platit daně a zdravotní pojištění. Nezbývá než se přizpůsobit. Dnešní muž ženu neuživí a žena si nemůže dovolit strávit nejlepší léta svého života doma s dětmi aby pak na prahu čtyřicítky zjistila že je stará bez praxe a na trhu práce nepoužitelná. Muž není ten bod na který by se mohla spolehnout a který by ji zajistil. Má sám co dělat se sebou.

Tento trend je třeba změnit. Třeba tím že bude víc žen v politice.Ale samy od sebe se tam nedostanou. Vidíme jaké mají názory mnozí muži v diskusi. Dobrovolně ženám své pozice nepřenechají. Proto si myslím že zavedení kvót v politice není zas až tak špatný nápad. Muži si musí na ženy ve funkcích zvyknout jinak se nic nezmění.

A ženám by jinak zústanly jen ty žluté knížky a chodník nebo tábory pro chudé za Prahou.
28. 07. 2010 | 05:57

Rumcajs napsal(a):

gaia:

Oni mají volební právo jenom muži ?
28. 07. 2010 | 07:31

Jarýn napsal(a):

Když přicválají Bandidas(Salma Hayek a Penelope Cruz)chci zpátky do školy!
P.S.: švédské feministky už taky vyměkly po té, co jim obřezaní mazlíci podpálili školu.Rákoska nebo bejčák nejsou fráze a emigrace je rychlá výhybka.
28. 07. 2010 | 07:50

gaia napsal(a):

Kolik bylo žen v politice za komančů? Já pamatuji jen tu Kabrhelovou a Gustu Fučíkovou. Bylo to stejné jako dnes.
Ale že byla práce tak měly ženy daleko víc možností než dnes a režim je potřeboval tak občas i něco spadlo od stolu a paradoxně za totality v době té údajné nesvobody byly ženy daleko svobodnější než dnes kdy se stávají občany druhé kategorie.
Věř mi já žila za totality 29 let a další skoro stejnou dobu v té "svobodné " společnosti tak mohu posuzovat.
Ale to chlap jako Rumcajs nikdy nepochopí a ani neuvěří. Opravdu se dnes cítím velmi nesvobodná a omezovaná a budu paní Appeltovou a její družky vždy podporovat i když bych nemusela. Mám dva syny žádnou dcerua já už to nějak doklepu ale přesto. Nerada bych se dočkala až ženy zjistící že čekají dívku raději půjdou na potrat jako v Číně neb to bude výhodnější.
A věř mi vývoj k tomu spěje i u nás.
28. 07. 2010 | 07:53

gaia napsal(a):

to Jarýn
na co fyzická převaha ve škole když ji stejně nelze uplatnit.Kázeň se musí získat psychologickými postupy a diplomatickým manipulujícím přístupem.
A v tom ženy vedou. Představy pana ministra o kázni a pořádku jsou zcela mino a svědčí o jeho nekompetentnosti.
Stejně jako přístup jeho strany k ženám. Na aktuálně cz. již opět 4 jeho pipky v bikinách.
Když se takto svlékli příslušníci ODS na bilboardech Pusťte nás k vodě tak to všechny 4 stálo kariéru a stali se pouza terčem vtipů.
Ovšem ženy v plavkách se mají stát lákadlem.

Mně to jen dokazuje že sněmovna je ještě větší bordel než jsme doufali.
28. 07. 2010 | 07:59

Jan napsal(a):

Feminismus by dnes mohl být dobrý snad jenom k tomu, abychom jej exportovali do afrických a arabských zemí a utlumili tak tamní populační explozi...

Přesto musím souhlasit, že přítomnost mužů na školách nevyřeší nic. Učitelům naprosto chybí pravomoci k vylučování problémových žáků i k jejich účinnému trestání. Vážnost není jen v platu. V době kdy neschopná ministryně řeší zda je možné dát dítěti pohlavek, EU komentuje segregaci na školách a někteří rodiče učitelům vyhrožují, není ale možné školní kázeň nastolit nijak. Učitelé se mohou problémové pakáže zbavit často jen tím, že ji nechávají prolézt, na což doplácí výuka i jejich nervy. A to nezmiňuji chování žáků k sobě navzájem...
28. 07. 2010 | 08:06

neo napsal(a):

Tady je plno feministických žvástů a je v nich příliš nesrovnalostí.

Kdyby byla pravda, že ženy odvádí stejný výkon na stejné pracovní pozici jako muži a za nižší plat, nechápu, proč není 100% zaměstnaných žen. Kterej blázen by platil více, když by stejnou věc mohl mít levněji?
28. 07. 2010 | 08:15

Mařenka napsal(a):

Jo Appeltová, dělat pohlavní agendu jako hlavní živnost je velká pohoda. Taky bych chtěla aby mi stát platil nejaké úchylné hobby jako hlavní zaměstnání.
28. 07. 2010 | 08:36

gai napsal(a):

neo je to proto že té pohádce každý věří.

Je známé z filozofie že 100x opakovaná lež se stane pravdou.

Proto mně rozčililo to kecání že muži mají větší autoritu přímo od ministra. Oni ji nemají ale když se to bude pořád tvrdit tak tomu všichni uvěří. Stane se z toho klišé stereotyp. A paní Appeltová a její organizace má za cíl proti tomuto bojovat. Já myslím že je to docela užitečná a záslužná práce.
28. 07. 2010 | 09:07

skeptický napsal(a):

Pokud tu budou zákony protlačené zase jinými osvícenci,které učiteli svazují ruce,je jedno,koho tam dáte.Můžete tam dát Schwarzeneggera nebo Ramba.

Pokud bude mít hajzlík jistotu,že když učitel na žáka vztáhne ruku ,byť v sebeobraně, příbuzenstvo žáka ho může cestou domů beztrestně zbít,a vymlátit mu okna,a navíc příjde o místo a půjde k soudu,ty koše budou mít na hlavě pořád.

Je to dobře vymyšleno.Umělá bezmocnost a chaos.

Na některé děti totiž nic jiného neplatí.Je to dobře vymyšleno.

Skončíme jako v Americe.V každé škole rámy na detekci zbraní a ozbrojená ochranka.Určitě se na to firmy najdou.
28. 07. 2010 | 09:25

kolega Fyzik napsal(a):

vzdycky kdyz Vas ctu, potesi mne, ze v Cesku a EU neplatim dane abych Vas zivil.
28. 07. 2010 | 10:39

Terry napsal(a):

V naší pseudodemokratické republice obecně výrazně upadla slušnost, čestnost.

Naopak mnozí naši představitelé jsou (byli) představiteli moderního "úspěšného" trendu: amorálnost, cynizmus, vulgarita, buranské chování a gestikulace. S takovými vlastnostmi to přece lze "dotáhnout" až na posty v tomto státě nejvyšší, reprezentující tento národ.

No a děti tak mají příkladů více než dost - nejen ve společnosti (politika, filmy, TV), ale často bohužel i zářné "příklady" v rodině.

A učitelé mají suplovat rodinou zanedbanou výchovu ke slušnosti, vzájemné úctě a ohleduplnosti?

Nedělal bych to učitelské povolání ani za 30 tis. měsíčně!!

A těm, co to dělají (a za míň!), patří můj obdiv.
28. 07. 2010 | 13:17

igor napsal(a):

Mel bych dotaz na autorku clanku. Osobne povazuju rovnost pohlavi za jeden z nejvedcich omylu zapadni civilizace ktery je ve svem dusledku zdrejme z poslednich.
Prave proto by me velmi zajimalo jak si vysvetlujete existenci zeny a muze? Pokud zena zvladne vse stejne jak muz a muz stejne jako zena proc priroda nestvorila oboupohlavniho tvora? nebo je prave todle vas cil? Existuje rovnost pohlavi u nejakeho zvireciho druhu? Existovala rovnost nekdy v 60-tisicilete hystorii lictva? Proc by mela prave dnes?
Proc kdyz existuje svobodna volba partnera se blizi rozvodovost k 60%? Myslite-si ze smysl zivota je soutez mezi pohlavymi o velikost vyplaty a pocet "volnych hodin"?
Myslite si ze zijete diky svym pravum stastnejsi zivot nez zeny pred vami?
Jak chtete resit porodnost 1,2 ditete na jednu emancipovanou zenu popripade par "sobe rovnych".

byl bych rad za odpovedi "jak pro blbce" jelikost pocitam ze budu oznacenej za barbara negramota a zaprdenyho cechacka jeste bych upozornil na fakt ze ten vas utopicky nazor o rovnosti nezdili ani 10% obyvatel planety.
28. 07. 2010 | 15:58

tom napsal(a):

Zničením vůdcovské role otce jako hlavy rodiny zničíme rodinu samotnou. Autorita otce a manžela je nahrazena vyšší autoritou čehokoliv "nahoře", ať je to faraón, papež nebo unijní byrokrat. Na to vždy doplatí i žena a děti. I v Německu před nástupem Hitlera k moci se v neobvyklé míře řešily práva žen a homosexuálů. Snížilo to potenciální odpor vůči tyranovi. Tyhle feministky jsou produktem této nemocné doby. Myslejí si asi že jsou chytřejší než jejich matky a babičky, které věděly jaká je jejich role při upevňování rodiny.
29. 07. 2010 | 12:34

tom napsal(a):

I Lenin prohlašoval něco na způsob tady paní Appeltové: Často zuří nad nespravedlností světa a amorálností moderní doby, proto je jí snaha o lepší zítřky blízká.... myslím že většina z nás ví jak dopadá budování lepších zítřků...
29. 07. 2010 | 12:40

xy napsal(a):

zveřejnění gender blábolů slečny Apeltové je nepřímým důkazem ekonomické vyspělosti naší země, v USA by slečna měla největší starost jak bude vypadat na fotce na obálce své gender blbís knížečky, v Tadžikistánu by sbírala na poli brambory a měla starost zda jim vydrží přes zimu - celé tohle "femino-gender" uvědomění si vlastní existence je možné jen díky blahobytu a bohatství vybudované a budované po staletí muži, nenechme si to ukrást ... a stačí válka anebo přírodní katastrofa a femino-gender-blbky budou papat trávu a broučky
01. 08. 2010 | 22:51

Pretty woman napsal(a):

dnešní muži zdegenerovali a nedokáží již vůbec nic jen dojit státní rozpočet tunelovat a utěšovat se jací jsou kabrňáci
10. 08. 2010 | 13:33

zž napsal(a):

toxy
a kolik našich synáčků pracně vypiplaných jste poslali na smrt do války ve jménu toho vašeho budování bohatství a blahobytu a kolik našich milých dcerušek znásilnily a opustily ve jménu toho pána tvorstva?
Nebýt nás žen tak chcípnete hlady a ve špíně protože i ty brambory v Tádžikistánu jak jste sám přiznal musí posbírat a uskladnit žena neb muži na to nemají a jsou moc líní!!!
10. 08. 2010 | 15:37

cheap LV handbags napsal(a):

These kind of post are always inspiring and I prefer to read quality content so I happy to find many good point here in the post, writing is simply great, thank you for the post!<a href="http://www.taobao-wholesale...">ladies chanel handbags</a>
<a href="http://www.taobao-wholesale...">chanel designer bags</a>
<a href="http://www.taobao-wholesale...">chanel ladies handbags</a>

Im not going to say what everyone else has already said, but I do want to comment on your knowledge of the topic. You're truly well-informed.

I can't believe how much of this I just wasn't aware of. Thank you for bringing more information to this topic for me. I'm truly grateful and really impressed.
11. 09. 2010 | 16:53

china wholesale napsal(a):

<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale ED Hardy Jeans</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale cheap LV handbag</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale ED Hardy Jeans</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale jordan shoes</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale true religion jeans</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale cheap LV handbag</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale true religion jeans</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale coach handbag</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale nike shoes</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale cheap LV handbag</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale wholesale price</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale jordan shoes</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale true religion jeans</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale cheap LV handbag</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale true religion jeans</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale coach handbag</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale nike shoes</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale cheap LV handbag</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale jordan shoes</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale true religion jeans</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale cheap LV handbag</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale adidas shoes</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale coach handbag</a>
10. 11. 2010 | 09:18

IJyEOpPpPg napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#2415>buy soma online</a> soma ergonomics - buy cheap soma online
12. 02. 2013 | 23:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy