Epidemie šedobílé kostky
Díky množství zeleně (Praha 6 je dlouhodobě nejzelenější pražskou částí) a minimu destruktivních zásahů do architektury Prahy 6 během doby komunismu je logické, že je tato oblast na prvním místě v hledáčku developerů. Právě tady se nachází Hanspaulka a Ořechovka, které patří k nejprestižnějším adresám v Česku; nikoli náhodou tu sídlí i většina zahraničních ambasád. Není bez zajímavosti, že např. Ořechovka vznikla před sto lety z popudu nově zrozeného československého státu, který chtěl svým úředníkům zajistit důstojné a pěkné bydlení. Tento záměr se povedlo naplnit beze zbytku: i dnes jsou domy na Ořechovce jedněmi z nejžádanějších v Praze. Promyšlená, originální a ucelená koncepce, cit pro detail, precizní provedení, odolávající úspěšně zubu času, a celkově velkorysé pojetí lákají kupce i po sto letech, a činí tak z Ořechovky nedostižný příklad toho, čeho byl stát kdysi schopen.
Ale zpět k současnosti: prakticky všechny velké developerské skupiny mají na Praze 6 naplánované projekty - a ne malé. To, co již vzniklo a vzniká, jako třeba skleněné nákupní centrum Bořislavka (tak nepěkně se dnes nestaví ani v euročtvrti v Bruselu) či zoufale tuctové bytové domy na prestižní Ořechovce, zavdává důvod k nejtemnějším obavám z dalšího vývoje. Část novostaveb kvalitou a zejména celkovou koncepcí zaostává i za socialistickými sídlišti či projekty z nultých let tohoto tisíciletí a má od pohledu jediný cíl: vytěžit daný prostor na maximum - míněno maximum zisku pro developera. Domy nalepené na sebe tak, že si lidé vidí do talíře, příliš mnoho podlaží oproti okolností zástavbě, celkově předimenzovaná hmota staveb, minimální společné venkovní prostory či parazitování na stávající infrastruktuře patří mezi hlavní problémy.
Smutným faktem je, že se stále najde mnoho kupců, kteří byty v těchto "navoněných bídách" koupí i za astronomické částky. V době raketové inflace stále jde o bezpečnou a návratnou investici, a to dokonce i v případě, že byty zůstanou neobydlené, což rozhodně není výjimečný případ. Díky inflaci vydělávají svým majitelům i tak - už jen proto, že jejich cena se stále zvyšuje. Část nově postavených bytů však nikdy neskončí na trhu, neboť si je jako aktivum nechají sami developeři, kteří je hodlají v budoucnu pronajímat. Jinými slovy - developeři nestaví pro lidi, ale pro sebe. Nejvíce v kurzu jsou šedobílé kostky. Tempo jejich vzniku připomíná epidemii. Epidemii šedobílé kostky. Čest výjimkám.
Na druhé straně mizí půvabné, mnohdy památkově chráněné vily, které bývají nezřídka nemilosrdně zbourány, případně "omylem" spadnou nebo "náhodou" vyhoří...aby na jejich místě vyrostly uniformní a předimenzované stavby, jako třeba čtveřice domů v Liboci přímo u zdi Obory Hvězda, národní kulturní památky. Tyto čtyři sterilní "laboratoře", jak domům přezdívám pro jejich naprostý nedostatek jakéhokoli kouzla, téměř ze 100% vytěžily prostor bývalé zahrady výjimečné a vzácné secesní Eysseltovy vily, která na tomto místě stála až do r.2018, než "náhodou" vyhořela. Místo jedné noblesní a chráněné vily tu tedy máme čtyři ubikace, které jsou navíc z většiny natřeny zářivě bílou barvou a svítí do dálky tak, že přepsaly i unikátní panorama s letohrádkem Hvězda.
Kombinace vstřícnosti k velkým developerům na jedné straně a neúcty k odkazu minulosti dávají dobré šance na to, aby Praha 6 poměrně rychle ztratila svou výjimečně přívětivou, k životu dobrou tvář. A nejde zdaleka jen o Prahu 6: v ohrožení je řada dalších měst a míst po celém Česku. Zjistěte si, co se plánuje ve vaší čtvrti. Možná budete překvapeni.
Až se budu rozhodovat, komu dám v podzimních komunálních volbách hlas, bude ochrana zeleně a regulace developerů a nové výstavby tím hlavním kritériem, které rozhodne. Zeleň do měst patří a v době historicky nejvyššího tlaku developerů na zástavbu si zeleň a s ní veřejný prostor zaslouží maximální pozornost a zastání občanů.