Největší problém českého školství: Dobeš je v práci

01. 03. 2012 | 10:07
Přečteno 11160 krát
Tragikomické a arogantní: Před budovou vlády jsou tisíce studentů, největší studentský protest od listopadu 1989 je v plném proudu, spolu se studenty protestují rektoři, děkani, prostě akademická obec… Chtějí mluvit s ministrem školství, ale Josef Dobeš se před vládní budovou neukáže. A premiér Petr Nečas to vysvětluje, trochu pohoršeně, s údivem, jakoby nevěřil, že někdo může klást tak hloupou otázku: Ministr Dobeš byl přece v práci, zasedala vláda.

Dobeš v práci
Reforma vysokých škol se v této zemi připravuje a odkládá už dlouhá léta. Naráží na různé problémy: školné, akademické svobody, financování vysokých škol, kvalita vysokých škol, množství vysokých škol a studentů… Střídají se komise, odborníci, poradci, vlády, ministři a názory…

Jasný názor a konsensus v nedohlednu.

Až do chvíle než přijde do úřadu Josef Dobeš. Shrne nedodělky rozpracované reformy a předloží ji jako hotovou věc. O konzistenci té reformy pak svědčí i to, že podle situace a libosti z ní může vypustit například školné, o němž dlouho tvrdil, že je základním kamenem celé stavby…

Rektorům oznámí, že nemají, co podněcovat k veřejným nepokojům a jasně jim oznámí, že sice jejich řeči o omezování akademických svobod jsou bláboly, ale že musí přijít na ministerstvo a zpovídat se ze svých hříchů. Že jsou prostě jeho podřízení.

A když pak přijdou před vládu s tisíci protestujících studentů, je Dobeš v práci. Kde jinde než na vládě. Vládne.

Mezi jeho další nejznámější pracovní výkony patří: Všeobecně odmítané návrhy na testování žáků základních škol, problematická státní maturita, pohledná stážistka a její disertační práce, Bátora…

Nejvyšší čas, že se studenti vzbouřili a doufejme, že neustoupí. Jinak by mohlo platit, že máme takového Dobeše, jakého si zasloužíme.

A také: jaký Dobeš, takové školy.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

To Kalousek je jinej rafan, ten by tam ty spratky profackoval a i rektoři by ňákou slízli. Dobeš holt nemá tu fyzičku!
01. 03. 2012 | 10:15

Petřík napsal(a):

Když jsem to včera slyšel Nečase prohlásit, znovu jsem si uvědomil jaký slaboch a figurka je v čele vlády tohoto státu. Potom také ještě hrdě vzedmul obtloustlá prsa a prohlásil, že pokud by zrovinka nezasedala vláda, šel by mezi studenty i on sám. Abychom mu tedy aspoň toto uvěřili, hned navečer si troufnul mezi studenty v Londýně. Je to prostě hrdina a Nagyová z něho má jistě radost!
01. 03. 2012 | 10:20

Jane napsal(a):

Šašek z Jiíhlavy

Nejde o fyzičku. Učitelé a jejich nadřízení nesmí fackovat školáky ani ve škole, ani na ulici. Zcele legitimní i legální ovšem je, když jim nafackuje například ministr financí. Nejspíš mezirezortní špatné vztahy bránily Dobešovi najmout si pro tento účel Kalouska, například formou smlouvy o dílo.
01. 03. 2012 | 10:25

Raskolnikov napsal(a):

to je ta cesta: http://islandskarevoluce.webnode.cz/islandska-revoluce/

pozor média jí zamlčují, jelikož jsou soukromá se svým zájmem...
01. 03. 2012 | 10:27

rejpal napsal(a):

Petřík
Spíš bych ho tipnul na postoj "kdyby sem to věděl, tak bysem sem nechodil".
01. 03. 2012 | 10:28

Drzá zrzka napsal(a):

Akademická svoboda ala práva Plzeň?
01. 03. 2012 | 10:42

scallop napsal(a):

MAm pocit, ze uz vsichni blogeri vyprodukovali blog na tema Dobes. vysledky jsou si podobne jako vejce vejci. Zacne druhe kolo ?

Mnohem zajimvajesi je komentar na Ceske pozici
http://www.ceskapozice.cz/domov/veda-vzdelavani/ano-josef-dobes-rezignovat-mel-jde-o-proc
01. 03. 2012 | 10:43

Taoiseach napsal(a):

Michal Komárek

Ve skutečnosti je největším problémem Klaus a jeho komplot s Bártou. Josef Dobeš, Bátora, Klaus mladší atd. - to už je jenom kavalerie jejich bílých koňů...
01. 03. 2012 | 10:46

B. napsal(a):

Přátelé, není už na čase tu chátru vyfackovat z vládních budov ven?
Pokud prezident prohlásí o nejneschopnějším ministrovi pravý opak, musí už všichni vidět i vědět, že ten Klaus je "nějakej divnej" a bylo by ho třeba co nejdřív vyměnit!!
01. 03. 2012 | 10:57

rejpal napsal(a):

B.
Beztak je to sranda, kolik tady máme nejschopnějších a nejlepších ministrů roku, desetiletí, možná milénia. Jen to jaksi není nikde vidět.
01. 03. 2012 | 11:04

kočka šklíba napsal(a):

Pane Komárku, rozesmál jste mě hned po ránu :D. Díky. Ano také jsem si říkala, kdy by tedy studenti měli přijít protestovat proti reformám aby Dobeš nebo Nečas vylezli. Měl tím Nečas na mysli, že když sedí ve svých kancelářích na úřadech, již v práci nejsou? A pokud tedy jsou, tak měli jít studenti demonstrovat před jejich bydliště, kdy si tato ošklivá káčátka užívají "zasloužené" volno? Je to oříšek ;).
Dosud jsem se domnívala, že právě takovéto demonstrace a další projevy nesouhlasící s jejich kroky by měla být pro odpovědné politiky ta největší "fuška", to pravé zaměstnání, ten pravý problém, který by ve své práci měli řešit.
01. 03. 2012 | 11:10

gaia napsal(a):

nejhorší ministr podle mne byl PILIP, ale ten už také vylezl a chce v pardubickém kraji řídit zdravotnictví. jsou prostě splachovací s kachními žaludky.
01. 03. 2012 | 11:44

xx napsal(a):

Cituji z dnešního Macka:
Čtenář glos D. L. mi mj. napsal:
Konečně mi dovolte poznámku k tomu pravému důvodu stávek, čímž je krácení rozpočtů vysokých škol. Když jsem studoval naši fakultu, bylo nás v prváku 400, a to všichni mí spolužáci z průmyslovky, kteří se hlásili, udělali přijímačky a fakultu dokončili. Teď máme téměř 1200 studentů a tomu odpovídající nárůst pedagogů (včetně mne). Dobří studenti v Gaussově křivce naštěstí zůstali. Žádný boom zázračných dětí však nenastal, bereme studenty stále více z chvostu. Idea, že se něco zlepší, když půl populace projde vysokou školou, myslím, vzala za své. Naopak je mi líto, jak bylo degradováno učňovské školství. Věřím, že mnoho bakalářů, kteří skončili u výrobních pásů, mohlo být šťastnější i váženější v nějaké řemeslné profesi. Navrácení se k původním počtům studentů a rozpočtům je na místě.

Podepisuji !
01. 03. 2012 | 11:46

Vitold napsal(a):

Já bych řekl, co si milí studenti zvolili, to teď mají. Takže nechápu proč protestují proti svým favoritům.
01. 03. 2012 | 11:49

rocco napsal(a):

Chtěl jsem napsat dlouhý komentář, ale pak jsem zjistil, že to udělal už pan Ivan Pilný za mě. :)

http://pilny.blog.idnes.cz/c/248885/Vzdelani-jako-investice.html
01. 03. 2012 | 11:50

rocco napsal(a):

Mimochodem, nenadávali jste při poslední demostraci Kalouskovi, že se nemá mezi demonstranty plést? :)
Kdo chce psa bít...
01. 03. 2012 | 11:51

xx napsal(a):

Ještě doplním, ukazuje se jak těžké je ubírat rozdávané peníze a jaké jsou důvody neschopnosti politiků na celém světě v případě ekonomických turbulencí redukovat veřejné rozpočty podle schopnosti ekonomiky produkovat daně.

Přidávat a rozšiřovat výdaje v době zvýšené ekonomické aktivity je naproti tomu velmi snadné a všeobecně populární.

To je princip který je do značné míry odpovědný za přebujelé státní aparáty a dluhovou krizi nejen v EU ale po celém světě.

Čest budiž vyjímkám, od kterých by se měli učit především všichni ti protestující. Nevím jestli se lze divit politikům, že ze strachu o vlastní židli ustupují tlakům masy žadatelů o věřejné peníze. Poučit se tam kde to zvládají bychom se měli asi všichni, nejen ti nahoře.
01. 03. 2012 | 11:52

Stela A. Sádlová napsal(a):

Včera ve zprávách úplně zapadlo, že na cestu do Brna se nevydal prezident republiky Václav Klaus. Měl přednášet na Masarykově unizervitě a také slavnostně otvírat opravenou vilu Tugendhat. Neříkali, že by byl nemocen. Kde tedy vězel?
01. 03. 2012 | 11:54

xx napsal(a):

Ještě jednou z Macka:
Čteníř glos J. R.:
Doporučuji Vaší pozornosti účast studentů při volbách do akademických senátu. Filozofická fakulta UK v Praze 7% detaily jsou k nalezení zde: http://www.ff.cuni.cz/FF-8238-version1-protokol.doc :-)

Čtenář glos A. Č. mi napsal:
Ve včerejším zpravodajství ČT1 jsem viděl dva rozhořčené rozhovory s protestujícími studenty ze Slovenska a následně jejich zapojení se do manifestace.
Vyhledal jsem si na internetu jak je to s placením školného pro zahraniční studenty.
"Pro zahraniční studenty platí stejná pravidla jako pro studenty české. To znamená, že když jsou schopni studovat v češtině, tak školné neplatí, pokud studují v cizím jazyce, tak školné platí." Dále jsem se dočetl, že u nás v minulém studijním roce studovalo 9300 slovenských studentů.
To není malá sumička na jejich podporu. Když se jim to nelíbí, proč nejdou studovat domů? Co nám přinesou po ukončení studií?
01. 03. 2012 | 12:08

zlatá loď napsal(a):

xx

ti Slováci mi také lezou krkem., navíc např. v Brně obsadí celé koleje, neb mají horší spojení a tam koleje přidělují dle času dojezdu a chudáci čeští studenti musí bydlet na drahých a špatných privátech daleko od školy a menzy.
01. 03. 2012 | 12:13

Gustáv Kočí napsal(a):

Možná až začnete rozlišovat mezi prací a službou - bude lépe.
01. 03. 2012 | 12:45

kočka šklíba napsal(a):

XX k 01. 03. 2012 | 11:46
No ne že by ten dotyčný neměl pravdu, je to tak, ve snaze vykázat co nejvíce vysokoškolsky vzdělaných lidí, se zde od roku 1990 zřejmě na VŠ berou lidé, kteří by sotva před rokem 1989 odmaturovali. Nakonec i na těchto diskuzích je pár takových diskutujících, a to nemluvím o úrovni soukromých VŠ. Jenže školné(zápisné) nerozliší studenty schopné a neschopné, ale studenty bohaté(s bohatými rodiči) a ty co si nebudou moci dovolit studovat z finančních důvodů. Školné přece není zárukou, že budou studovat ti co na to svými schopnostmi mají.
A pro chytráky co zde zase budou psát, že si studenti mají najít brigády, a že oni sami makali, no ono studovat nejtěžší gympl v Praze(VŠE) nebo plzeňská práva a přitom pracovat, je lehké, ale studovat medicínu nebo jiné náročné obory a přitom pracovat skutečně nejde. A v neposlední řadě, před 10 lety, možná ještě před 5, najít brigádu nebylo tak těžké, nyní velmi obtížné i v Praze. Zvláště pro holky.
01. 03. 2012 | 12:47

Pavla2 napsal(a):

XX: Přesně, proč nejdou Slováci studovat k nim. Tady to mají zdarma, co by chodili na Slovensko. To se mi nelíbí. Zůstalo by více peněz pro české studenty. Jinak je opravdu ostudné, že vysoké školy tak zdegradovaly, že dříve by spousta uchazečů či studentů nebyla schopna ani udělat maturitu. Dnes se každý hrne na výšku v domnění, že získá teplé místečko alespon za 50 tisíc. Já být dnes mladým člověkem, zvláště chlapem, tak jdu na řemeslo. Těch už pomalu není a budou se mít brzy velice dobře, protože si budou moci své zákazníky vybírat. Což se o vysokoškolácích říct nedá už ted.
Je škoda, že si mnozí mladí neuvědomují, že jsou šikovní na ruce a že holt každý na tu vysokou nemá, přestože ji dnes dokončí kdejaký trouba. A pak se diví, že se po skončení vlastně nehodí vůbec na nic.
Já být dnes ministrem, tak zruším polovinu škol, a to už od středních, aby bylo tolik míst, pro kolik je pak místo v určených oborech a taky, aby studovali ti, kteří na to v hlavě mají. Nikoliv v peněžence.
Přijetí jen na základě zkoušek a dobrých výsledků z předchozích škol.
01. 03. 2012 | 12:58

deep throat napsal(a):

Možná, že Dobešovu pracovní vytíženost mohl pan Nečas definovat i takto: "Pan ministr Dobeš je právě ve sprše, kde se očišťuje spolu se svým spodním prádlem. Tak milí studenti jistě chápete, že se v tomto stavu nemůže mezi vámi objeviti, i když by samozřejmě hrozně rád!
01. 03. 2012 | 13:04

rocco napsal(a):

kočka šklíba napsal(a):

Studovat medicínu a současně pracovat brigádnicky lze. A nepovídejte mi, že ne. :)
Pokud jde o školné, není účelné, aby studovalo 40% populace na VŠ zdarma. Ono není účelné aby studovalo 40% populace vůbec.
Pokud by se platilo školné, měly by VŠ na to, aby 10-15% nejlepších studentů platily školné a náklady kompletně. Jako je tomu v USA.
01. 03. 2012 | 13:06

could napsal(a):

Na 74 českých vysokých škol nastupuje 67% populačního ročníku.
Na soukromé VŠ nastupuje nemalé procento těch, kteří by se před r. 89 zmohli tak akorát na výuční list.
Fakt.
Zum Kotzen!
01. 03. 2012 | 13:41

Pavla2 napsal(a):

Vysoká škola je nadstandard a ten se platí. A také je to investice a každá investice se rovněž plati. Jsem pro školné za předpokladu, že tyto vybrané peníze půjdou na rozvoj škol, na kvalitnější pomůcky, lépe placené vyučující. A také na stipendia pro ty, kteří se budou snažit mít dobré výsledky nebo stipendia sociální. Samozřejmě s možností odloženého školného s úplně minimálním úrokem. Jestliže bude škol polovina, budou kvalitní, tudíž vychovají vzdělané lidi, kteří budou prospěšni společnosti a budou tudíž slušně vydělávat, což zase bude ku prospěchu jejich, tak snad by pak neměl být pro takové lidi problém zaplatit 100-150 tisíc, když budou vydělávat třeba třetinu, či i pětinu. Tato částka je pro dobře placené lidi úplné minimum. Jinak bych byla pro to, aby si kromě na školné mohli studenti půjčit i na pomůcky či placení kolejí, stravy a pod. Protože to taky představuje pro rodiny v dnešní době dost velký zásah do rozpočtu.
Před pár lety zároveń studovaly tři z našich dětí, vůbec si neumím představit, jak bysme je uživili na VŠ, pokud by všechny byly mimo bydliště. Studentské půjčky, které nyní banky poskytují, se musí platit hned, takže školné, zápisné a vše ostatní bych uvítala, kdyby si pak klidně zaplatily, až budou vydělávat. Třeba by si pak lidé svého vzdělání více vážili a nestudovali jen pro papír.
Je mi jasné, že tam vždy budou pro titul i ti neschopní, hlavně, když budou mít rodiče dostatek financí. Ale o těch nemluvím.
01. 03. 2012 | 13:44

xx napsal(a):

kočka šklíba: hm tohle je takový věčný spor. Podle mne je to problém plošná versus adresná sociální podpora.
Myslím si, že plošná sociální podpora je špatně a měla by fungovat adresná. Něco jako vysvědčení chudých. Vždyť přece chudoba cti netratí, ne ?
Kdo nemá na školné, může žádat o sociální pomoc. Tím se eliminuje ten argument, že školné zabrání chudým studovat.

Školné samo o sobě, bez odstranění nesmyslné politiky "40% na VŠ" ( skoro jak "70000 do výroby", pamatujete ) se kvalita školství nezmění.

Ale slovy tajemníka vlády ze seriálu jistě pane premiére, školství nemáme od toho aby poskytovalo vzdělání mladým lidem, ale aby je udrželo pryč z trhu práce co nejdéle a snižovala se tak opticky nezaměstnanost. A tenhle cíl školství by školné jistě mohlo narušit.
01. 03. 2012 | 13:48

Sauerkirschmann napsal(a):

kočka šklíba

Myslím, že holky si seženou brigádu a to velice dobře zaplacenou, mnohem lépe, pokud k něčemu vypadají.

Eins, Zwei, Drei, Choooolky, Píííífo, Zimmer frei.
01. 03. 2012 | 13:58

Taoiseach napsal(a):

xx

Máte pravdu, že počet studentů narostl a průměrná kvalita jde dolů. Takže reforma by měla přinést rozdělení univerzit na výzkumné a ostatní, zpřísnění akreditace, objektivní posuzování kvality a státní příspěvky za kvalitu, omezení "létajících profesorů" atd. ALE: školné kvalitu neřeší a neřeší ji ani rady, které budou prosazovat jenom zájmy konkrétních podniků.
01. 03. 2012 | 14:00

Sauerkirschmann napsal(a):

rocco

Technická: Ono nejde o 40 procent populačního ročníku nastupující terciální vzdělávání, jako spíše o 60 procent. I když mám dojem, že takových 10 procent z toho si to vzdělání platí už dnes - at jde o soukromé VS nebo VOŠky
01. 03. 2012 | 14:01

Zbyněk napsal(a):

kočka šklíba....
není li zájem při studiu pracovat, není třeba. Školné však třeba je a studenti si vezmou půjčky jako všude ve vyspělém světě, kde studenty ani nenapadne nechat si platit studium rodiči, neboť by se styděli. Místo vysedávání po hospodách se dá třeba prodávat v zelenině nebo u Vietnamců, takže půjčka ani nemusí být, nebo ne vysoká. Platit paušál na telefon 2000 také není třeba. Ale to víte sama, zařadila jste se mezi chytré, bohužel nás hlupáky musíte tolerovat.
01. 03. 2012 | 14:02

neo napsal(a):

xx:

podle čeho byste to ale chtěl určovat? Tedy onen fakt , KDO NEMÁ NA ŠKOLNÉ? Podle příjmu rodičů, či celé rodiny? A proč?

Co když rodiče nechtějí podporovat dítě na studíích a ono přesto chece studovat? Může se brát v potaz jen jeho finanční situace?

Tohle řeší princip školného odloženého. (i když nechci vidět co z toho naši politici zas ztvoří). Platíš až vystuduješ. Ty příjmy se liší dle oborů a totéž by platilo i u výše školného.

Někteří studenti, kteří by měli brigádu by ho mohli i třeba platit při studiu - dobrovolná svobodná volba. Atd..

školné samo o sobě kvalitu školství opravdu nezvýší, ale přísun peněz by mohl k něčemu přispět. A pokud by se třeba dále VŠ vzdělaní daňově zvýhodňovali, neviděl bych problém. také systémy půjček musí být kvalitní, aby bylo studium dostupné i těm kteří nemajéí bohaté rodiče.
01. 03. 2012 | 14:09

Taoiseach napsal(a):

xx

Ještě dovětek: když na jednu stranu uznáváte, že u nás studují (čeští) studenti, kteří "na to nemají", proč Vám vadí, že tu studují Slováci. Pavla2 píše "Zůstalo by více peněz pro české studenty", což ovšem není pravda, protože přednášející bere stejné peníze, ať přednáší dvaceti nebo třiceti posluchačům a vytápění posluchárny stojí taky stejně. Ekonomové tomu říkají úspory z rozsahu - :)
01. 03. 2012 | 14:12

Dagmar napsal(a):

Zbyněk

Nezlopte se pane, ale zdá se, že o náročnosti vysokoškolského studia máte poněkud nepřesné informoce. Buď jste na VŠ nestidoval, nebo studoval způsobem, který jste popsal. Studentů flákačů školným neubyde. Kdo ubyde budou pravděpodobně ti chytří, leč sociálně slabí.

Ne všude se na veřejných vysokých školách platí školné. A ty nejlepší soukromé univerzity "všude ve vyspělém světě" mají systém stipendií. nevratných, vázaných na vynikající studijní výsledky. Proč? Aby chudí nadaní mohli studovat a být pak prospěšní svým vzděláním.
01. 03. 2012 | 14:13

Pavla2 napsal(a):

Zbyněk: Přesně tak. Zdá se, že mnozí studenti dostatek peněz mají, kde je berou, nevím. Ale co máme u nás ve městě docela drahou restauraci poblíž studentských kolejí, tak tam studenti denně vysedávají. Když jsou prázdniny, tak tam není skoro nikdo. To je divné. A že by tedy neměli denně cca 70 kč na školu, když na bowlingu či pití ve výše zmíněné restauraci platí daleko více? A pokud by neměli, tak místo sezení a klábosení o ničem, by mohli jít na ty brigády. Např. do Kauflandu shánějí pořád.
01. 03. 2012 | 14:13

Taoiseach napsal(a):

neo

"Platíš až vystuduješ"
Jasně: absolvent, který má opravdu vysoký příjem, z něho platí odpovídající daně - takže není co řešit - :) Pak není potřeba je daňově zvýhodňovat.

"přísun peněz by mohl k něčemu přispět"
Kondicionál je namístě. Jakmile by bylo zavedeno školné, stát omezí svoje příspěvky univerzitám. Myslet si cokoli jiného by svědčilo pouze o nedostatku životních zkušeností - :)
01. 03. 2012 | 14:19

Pavla2 napsal(a):

Taoiseach: Nemuselo by být tolik vys. škol. Jenže je mi jasné, že u nás se vezmou všichni, protože školy dostávají peníze podle počtu studentů, takže školám je jedno, kdo tam studuje. Výsledek je ale pak ten, že po ukončení odejdou a pro stát to jsou vlastně vyhozené peníze. Ale to opět nikoho nebolí, protože to jde zase jen ze státního. A o tom to všechno je. Kdyby měli všichni ti, co rozhazují plnýma rukama, platit ze svého, tak se budou chovat úplně jinak.
01. 03. 2012 | 14:19

zlatá loď napsal(a):

Taoiseach

jo a za marie Terezie učili vysloužilí vojáci a zvládli ve třídě i 100 dětí. A vyžili jen z toho, co jim tito v sobotu přinesli v naturáliích. Prostor pro úspory je pořád.
01. 03. 2012 | 14:19

český maloměšťák napsal(a):

Hmm - představa, že mě bude u soudu zastupovat bývalá prostitutka či mi kýlu bude operovat chlápek, co po noční směně usínal při přednáškách a cvičeních - no nevím jak vy, ale já bych byl teda radši, aby studenti dělali to, co je účelem jejich činnosti - tedy aby studovali a úspěšně vystudovali.

Každopádně se radši budu snažit vyhýbat soudům i doktorům.

Jenže co když takový či taková budou dohlížet na kvalitu potravin nebo budou dělat na úpravně pitné vody ?
Kurva - já se asi z tedleté republiky fakt radši zdekuju....
01. 03. 2012 | 14:21

neo napsal(a):

taoiseach:

jde o adresnost více či méně amotivaci. Absolvent samozřejmě platí více dle příjmu a zvlášť, pokud se vrátí progrese, ale tady je problém v tom, že ty obory nejsou honorovány stejně, nýbrž se velmi liší. Proto se mi zdá výhodnější školné s následnou daňovou úlevou.

a systém stipendií je taky nezbytnost. Dokud tedy nebude reforma komplexní a nebude obsahovat všechno, tak nemá moc smysl školné zavádět.
01. 03. 2012 | 14:24

xx napsal(a):

Mám jeden příklad, znám jednoho takového snaživce, který sotva prolezl maturitou a ještě za komunistů se pokusil vystudovat politickou VŠP ÚV KSČ. Ale překazila mu to revoluce. Nyní studuje na soukromé vysoké škole politické VSPSV

To je vůbec zajímavá škola, cituji ze stránek: "Úspěšnost u přijímacího řízení je 100%, každý má šanci "
"Cena jen 39000 Kč za rok."

A největší bomba: Uplatnění uchazečů:
"kvalitními odborníky pro práci v politickém systému České republiky, zejména ve veřejné správě, politických organizacích a občanských sdruženích (např. jako asistenti poslanců či senátorů)"

Na škole studují cca tři stovky studentů, tedy produkce takto vysoce vzdělaných budoucích poradců politiků a profesionálních úředníků jede na plné obrátky. Vzhledem k tomu, že to není jediná VŠ, zaměřená na takovéto studium, je celkem jasné, že cíl EU "40% na VŠ" nejen splníme ale i překročíme.

Vzdělanostní ekonomiku však tímto způsobem nevybudujeme.
01. 03. 2012 | 14:26

Taoiseach napsal(a):

kočka šklíba

"Jenže školné(zápisné) nerozliší studenty schopné a neschopné"
Souhlas.

"A pro chytráky co zde zase budou psát, že si studenti mají najít brigády..."
Samozřejmě, že práce při sudiju MUSÍ být na úkor kvality vzdělání.

Vaši oponenti jsou poněkud vedle:
xx: "Podle mne je to problém plošná versus adresná sociální podpora"
Poskytování vzdělání není žádná "podpora", je to strategická investice, která přinese prosperitu CELÉ společnosti. To věděl už i císař Karel...
Zbyněk
"třeba prodávat v zelenině nebo u Vietnamců"
Jistě, ale na kvalitě dosaženého vzdělání to bude znát.
01. 03. 2012 | 14:31

xx napsal(a):

český maloměšťák: jeden můj známej lékař musel po škole pracovat jako noční hlídač, aby měl z čeho žít, protože v Motole jej vzali jenom na 1,5 hodiny placeného času denně (trávil tam ale celých 8h. aby získal dovzdělání a praxi ). Ale musel to přetrpět kvůli systému vzdělávání lékařů a kvůli kvalitní praxi kterou by někde na okrese nezískal. A samozřejmě nebyl sám kdo takto pracoval a Motol není jediná kde to takto funguje.

Takže pokud jste byl někdy v minulých letech na operaci v Motole, dost možná vás tam operoval nebo alespoň asistoval nějaký ospalý mizerně placený lékař po noční směně kdesi na staveništi.

A to bez školného ;)
01. 03. 2012 | 14:31

český maloměšťák napsal(a):

....Leda že bych při výběru advokátky požadoval , aby mi doložila příjmy svých rodičů - jak vysoké byly ....během jejího studia.
No a pokud by byly hluboko pod průměrem - tak bych na ni významně mrkl a zeptal se jí, jakou že to teda má tu hodinovou taxu.

Jenže co s doktorem ?
Zejména pokud je člověk třeba zrovna přejet tramvají či byl do limbu přiveden jiným zpúsobem .....jedině snad nějaká kartička na krku nebo co.
Třeba s nápisem : "Zákaz operace doktory, co místo studia kontrolovali, zda není salám prošlý"
01. 03. 2012 | 14:33

Taoiseach napsal(a):

Pavla2

"Nemuselo by být tolik vys. škol. Jenže je mi jasné, že u nás se vezmou všichni, protože školy dostávají peníze podle počtu studentů, takže školám je jedno, kdo tam studuje."
Naprostý souhlas. Ale to se dá vyřešit jenom zpřísněním akreditací (omezení počtu škol) a spřísněním požadavků na studenty (ty špatné vyhazovat). Školným se to nevyřeší.
01. 03. 2012 | 14:34

dotaz napsal(a):

ale teď byl článek, jak masově utíkají doktoři právě z Maďarska. Že prý 75 každý měsíc a v některých nemocnicích je již není kým nahradit, tak že systém může zkolabovat.
Lékařství je hodně drahé studium, je tam spousta laboratoří a pomůcek. Máme to ale platit, aby tito měli toto zadarmo, ale oni pak vydělávali v Německu? Máme ty Němce takto dotovat? Máme vychovávat zadarmo mozky pro cizí ekonomiky? Může si to náš chudobinec vůbec dovolit?
01. 03. 2012 | 14:43

Taoiseach napsal(a):

zlatá loď

Omlouvám se, nevím, na co konkrétně reagujete.

neo

"ty obory nejsou honorovány stejně"
Ano, bohužel, například učitelé jsou placeni mizerně. A měli by tedy platit podle nákladů na výuku, a ne podle svých příjmů? Bylo by to spravedlivé?

Proti systému stipendií a zvýhodněných studentských půjček samozřejmě nic nemám. Ale ty nejsou a priory podmíněny školným.
01. 03. 2012 | 14:43

xx napsal(a):

Taoiseach: Zdaleka ne všichni studenti přinášejí společnosti prospěch. Jak zde bylo několikrát uvedeno, větší množství absolventů VŠ automaticky neznamená větší prospěch společnosti. Opak je pravdou, absolventi co nenaleznou uplatnění společnost zatěžují a táhnou ke dnu. Ti co po absolutoriu odejdou do zahraničí také mnoho prospěchu naší společnosti nepřinesou. Můžete sice namítnout že lidstvu jako celku ano, ale to už bychom asi byli za hranici racionální debaty, že.

Školné samozřejmě nevyřeší všechny problémy a jak jsem napsal, v kombinaci s politickým tlakem na kvóty absolventů je školné ještě více bezzubé. Školné v nepokřiveném vzdělávacím systému kvótami by fungovalo především jako motivace k uvážlivému výběru oboru studia. Ale ne samospasitelně a jako jediné zázračné léčivo na všechny neduhy vzdělávacího systému.

Přesto si myslím že má smysl nad ním uvažovat. On totiž jediný lék na všechny komplexní problémy nikdy nikde neexistuje. Vždy se musí kombinovat a vždy je možná z různých léků namíchat jak prospěšnou medicínu tak smrtící koktejl.
01. 03. 2012 | 14:46

zlatá loď napsal(a):

Taoiseach

na 14:12

že se ušetří, když se nacpe do třídy víc děcek. Že to vyjde nastejno a ušetří se aspoň na topení, že si to tam jako víc lidí asi líp vydýchá.
01. 03. 2012 | 14:51

neo napsal(a):

taoiseach:

to ne, školné musí být podmíněno jimi.

právě náklady na výuku jsou určitě přesnější než pak příjmy, u těch učitelů je to vidět, navíc ti jsou placeni z daní a tak vlastně žádné daně ani neodvádí. Určitě by byl spravedlivější systém podílet se na nákladech formou školného (výše dle oboru) a mít daňové úlevy.
01. 03. 2012 | 14:52

xx napsal(a):

neo: pokud uděláte školné podle oborů, zase vám lidi budou lézt tam kde je to nejlevnější a tím se schopnost školného něco řešit zase sníží.

Co se týče podpory chudých, rozlišení je stejné jako u žadatelů o dávky v nouzi. Tam taky existuje mechanismus, jak na dávky získáte nárok.
01. 03. 2012 | 15:09

neo napsal(a):

xx: tam lezou stejně.

a u soc dávek je to dost jiný. Můžete mít potenciálního studenta, z bohaté rodiny, kde rodiče odmítnou mu školu platit. Pak by dle klíče neměl nárok na žádnou podporu a byl by víte kde.

odložené školné toto eleminuje úplně, tam jede student na vlastní triko a finanční situace rodiny jde úplně mimo.
01. 03. 2012 | 15:19

Taoiseach napsal(a):

xx

Musím se opakovat: tlak na kvalitu je možné dělat jen zpřísněním akreditací, hodnocením kvality a vyhazováním špatných studentů. Nevím, co konkrétně myslíte kvótami. Nicméně školné povede k poklesu kvality, protože v případě, že nebude řádné hodnocení kvality, musí nutně vést k prodeji diplomů.

Odchodům do zahraničí se nedá bránit jinak než atraktivní nabídkou, tj. nejen peníze, ale i zajímavá práce.

Výběr oboru je dost otázka, v dnešní době se společnost rychle mění, takže je třeba - bez legrace - aby školy vychovávaly hlavně flexibilní absolventy. A pokud mají např. firmy málo absolventů techniky, nikdo jim nebrání, aby vybraným studentům nabízely stipendia výměnou za závazek odpracovat u nich třeba pět let.

zlatá loď

OK. Ovšem přednášející na fakultě je opravdu něco jiného než učitelka v třetí obecné.

neo

Učitelé jsou placeni z daní, tj. žádné daně neodvádějí. Hm... Od toho už je jenom krůček k tomu, co říkal ten starý zbabělec o "parazitech". Pokud budeme učitele málo platit a ještě se na ně dívat tímhle způsobem, tak už to nebude chtít dělat nikdo. Ke škodě nás všech.
01. 03. 2012 | 15:20

Honza II napsal(a):

Problémy s ministrem školství Dobešem jsou na školách dva. Ani jeden však nikdo nemůže popravně ani naznačit.
Prvním je skutečnost, že nějaký psycholog z kriminálu a pak kádrovák v ABL je prostě pro většinu intelektuálů na školách prachobyčejný intelektuální póvl.
Druhou věcí je pak skutečnost, že naprostá většina rodičů současných studentů si pamatuje, že za socialismu bylo hlavně vzdělání zadarmo. Ale teď se všichni musí tvářit, jako že platit školné je v našich končinách naprosto obvyklé. (A nejspíše tedy i Marie Terezie už byla v tomto směru pomýlená.). Všichni musí jako dělat, že si to tak myslí, protože jinak by byli prohlášeni za renegáty socialismu.
A tak se vymýšlejí nejrůznější zástupné problémy, finty s nepropracovaností zákonů, se ztrátou akademických svobod. Prostě ve společnosti se opět nesmí některé věci otveřeně vyslovit, tak jako to bylo za Jakeše. A proto "problém s Dobešem" se nedá jednoduše nijak vyřešit.
Jediné řešení podle mě je, říci si veřejně, že některé věci ze socialismu, které nebyly špatné, se buď nedají zachovat anebo se dají nahradit něčím jíiným. Ale hrát si pořád na to, že za socialismu všichni lidé seděli v kriminále a pohraničníci je houfně stříleli na hranicíh, tak se opravdu pochopení současného vývoje společnosti a hlavně celospolečneský konsenzus nedá řešit. (Natož pak prostřednitvím bývalých zaměstnanců bezpečnostní agentury ABL.)
01. 03. 2012 | 15:27

neo napsal(a):

taoiseach:

proč to překrucujete?

jaký paraziti?
to, že jsou placeni z daní je holý fakt. To, že přímé daně tedy neplatí taky. Logicky tedy nemohou splácet školné formou přímých daní.
01. 03. 2012 | 15:28

xx napsal(a):

Taoiseach: já nevím proč by nutně muselo vést k prodeji diplomů. Jak jsem uvedl výše, ona politická VŠ je soukromá, platí se tam za rok bezmála 40 tisíc a přesto mají skoro 50% neúspěšnost. Je to tím že vezmou asi každého, ale to se děje i na některých školách kde se školné neplatí.

Kdyby platilo to co říkáte, musela by ta soukromá škola mít lepší úspěšnost než 50% kdyby docházelo k prodeji diplomů ne ?

Stejně jako s argumenty pro školné ani s argumenty proti školnému nelze problém nahlížet jen černobíle.
01. 03. 2012 | 15:44

Taoiseach napsal(a):

neo

S radostí budu pokračovat v překrucování. Kdo tedy vlastně platí přímé daně? Policisti a hasiči tedy ne. Lékaři? Jsou placeni ze zákonem předepsaného pojištění, které je podobné daním. Stavební dělníci? Co když staví silnici financovanou z veřejných zdrojů? Bankéři? Co když jejich banka dostala státní pomoc, bez níž by byli na ulici (přestože by patřili za katr)? Takové uvažováními připadá absurdní. Bolševici potřebovali takhle dělit lidi, aby zdůvodnili třídní boj. Pro mě je prostě veřejná služba práce jako každá jiná a stát (kraje, obce) je zaměstnavatel jako každý jiný.
01. 03. 2012 | 15:50

xx napsal(a):

Taoiseach: ještě k tomu výběru, píšete že se vše rychle mění, ale studium trvá 5 let, takže firma by musela předvídat na 5 let dopředu koho bude za 5 let potřebovat ? A co těch 5 let ? Kdo tu práci udělá ?

Tohle má jen omezené možnosti na opravdu malé procento velkých firem. Ale my nepotřebujeme vzdělané lidi jen pro velké molochy jako je ČEZ nebo O2. My potřebujeme naopak lidi co budou schopni vybudovat z ničeho takové molochy jako je Apple ;)

Ale něco takového není vůbec problém školného ale celý komplex problémů, od kvality škol po politickoekonomické prostředí.

Zkuste založit firmu v garáži a vyrobit nějaký převratný produkt za peníze z prodeje starého auta. Ty peníze vám požere jen administrativní proces založení firmy.

Takže školné ano nebo ne je jenom malilinkatým střípkem v mozaice, který bych rozhodně nepřeceňoval. Jak jsem napsal, rozhodně nevyřeší vše a jsou tu vážnější problémy, které nám tu celospolečenský prospěch narušují daleko významněji. Jakmile půjde ruku v ruce školné s dalšími reformami, pak jsem pro. Ale dělat z něho v té bramboračce co tu tato vláda předvádí vlajkovou loď pravicové politiky by bylo chybou.

Pro strany vládní koalice to byl je spíš takový záchranný kruh, jak si udržet ty nejpitomější pravicové voliče na své straně, protože postupem času z pravicových reforem zbyly jen třísky plovoucí na hladině rozbouřeného moře ;)
01. 03. 2012 | 15:56

český maloměšťák napsal(a):

neo
Taky Nečas tím pádem neplatí přímé daně .
Kruci - a tak rád straší všechny tím, že je prázdná kasa...

Jdu se mentálně oběsit...jsa vyčerpán vašimi úvahami....a Nečasovým fištrónstvím.
01. 03. 2012 | 15:56

neo napsal(a):

taoiseach:

všichni státní zaměstnanci jsou placeni z daní a tak fakticky přímé daně neplatí.

Samozřejmě, že je to práce jako každá jiná, o tom přeci není pochyb. Za práci dostávaj zaplaceno, ale přímé daně prostě neodvádí.

Kdyby čistě teoreticky byly odvody každého takového občana stejné, tak by se jim klidně mohla vyplácet rovnou čistá mzda.
Je to jako kdyby vám zaměstnavatel posílal měsíčně 50 000 kč a vy mu obratem 30 000 vracel.
01. 03. 2012 | 15:56

neo napsal(a):

maloměšťák,

samozřejmě, že neplatí... přímé daně platí jen pracující v sektoru soukromém.
01. 03. 2012 | 15:57

Taoiseach napsal(a):

xx

Pokud nebude hodnocení kvality (a toho se bojím), bude mít každý diplom stejnou hodnotu, a tedy všichni uchazeči, kteří chtějí jen ten diplom (a to zase nemusí být tak málo z těch 60 % ročníku), zaplatí raději vyšší školné na škole s minimálními nároky. Taková škola pak bude mít hodně studentů a bude vyhodnocena jako nejkvalitnější - stoprocentní úspešnost - :) . Přitom ušetří provozní náklady, když to s tou výukou "nebude přehánět". Nejde o to, že by to tak chtěly dělat všechny školy, ale takovýmhle školám bude těžko konkurovat.
01. 03. 2012 | 15:59

Taoiseach napsal(a):

neo

"Kdyby čistě teoreticky byly odvody každého takového občana stejné, tak by se jim klidně mohla vyplácet rovnou čistá mzda."
Jenže to prostě nejde. Je třeba zajistit, aby byli všichni zaměstnáváni za stejných podmínek. Tedy učitel na státní škole i učitel na soukromé škole. V USA, kde je neplacení daní druhým nejtěžším zločinem po vraždě, byste s takovou argumentací asi moc nepochodil.
01. 03. 2012 | 16:04

xx napsal(a):

Taoiseach: tyhle výčty kdo z čeho je placen jsou nesmyslné, protože vždy vybírají jen něco co se hodí.

A přitom je to tak jednoduché. Kde bere stát peníze. Jediným příjmem státu jsou daně. Stát vybere od lidí zhruba 1/3 všech peněz které se za rok v ekonomice utratí za zboží a služby.

Z hlediska makroekonomického, tedy z pohledu HDP a státního rozpočtu, lidé co jsou placení státním rozpočtem žádné nové peníze zaplacením daní do státního rozpočtu nepřinášejí. A o to jde. Fakt že mají na výplatní pásce kolonku daně a část jejich výplaty tak putuje zpět do státního rozpočtu na tom nic nemění. Jde jen o účetní operaci na papíře.

Pokud soukromá firma pracuje výhradně pro stát, má zisky z veřejných peněz, pak je na tom stejně jako státní zaměstnanec a nepřináší jejich daně do státního rozpočtu nic nevíc, jen se tam část peněz vrací.

To je to vážně tak těžké pochopit ? Státní rozpočet JEN PŘEROZDĚLUJE peníze, nevytváří ( tedy kromě těch dluhových injekcí, ale to je jen přerozdělení peněz z budoucnosti )

Opravdu na tom není nic složitého. Státní rozpočet bez ekonomiky, bez produkce a obchodu by nemohl existovat, respektive by se jeho příjmy neustále snižovaly až do nuly, pokud byste odboural tu část ekonomiky, která do státního rozpočtu peníze dodává.
01. 03. 2012 | 16:05

český maloměšťák napsal(a):

Teď mě tak napadlo - není tedy Nečas minimálně v očích Klause parazitem?

Hmm - to se mně nějak nezdá...todlencto /jdu se radši oběsit/.

P.S. Škoda že už Tesla Rožnov neexistuje. Mohli jsme si to ověřit - onu hypotézu, že čím vyšší vzdělání, tím vyšší odvody daní.
Takhle víme zase prd...

Stejně ale - že se vypařil z té Tesly tak akorát ...

http://zateze.kr-zlinsky.cz/0010_TESLA.HTM

http://www.petr-necas.cz/zivotopis

I když...ono je to dost vágní časový údaj, který by vypovídal o délce zaměstnání - posuďte sami :

"...V roce 1988 ukončil studium fyziky na Přírodovědecké fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Brně. (Tématem jeho práce byla plazmová fyzika.) Později působil jako technolog a výzkumný a vývojový pracovník v Tesle Rožnov pod Radhoštěm...."

Z dalšího pak není vůbec zřejmé, zda byl pracovní poměr vůbec skončen . Inu posuďte opět sami :

"...Členem ODS se stal v roce 1991, o rok později předsedou oblastní rady. Od června 1992 byl poslancem a členem zahraničního výboru Parlamentu ČR za ODS, kde se zaměřoval na otázky NATO a obrany. V září 1995 byl jmenován prvním náměstkem ministra obrany. V této funkci působil do roku 1996.
Mandát poslance obhájil znovu ve sněmovních volbách v roce 1996. Od té doby zastával funkci předsedy sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, člena organizačního výboru, člena podvýboru pro zpravodajské služby a místopředsedy Společného výboru Evropského parlamentu a Parlamentu ČR...."

Třeba máme celosvětový unikát. Člověka , který pracuje jak v Tesle tak ve Strakovce současně.
01. 03. 2012 | 16:07

xx napsal(a):

Taoiseach: Jaké je dnes to hodnocení kvality ? O jakém hodnocení kvality vlastně mluvíte ? Co dnešní soukromé školy se školným a neúspěšnými studenty ? Jak školné odstraní nebo znemožní hodnocení kvality ?

Asi mi něco z vaší argumentace uniklo, omlouvám se.
01. 03. 2012 | 16:08

xx napsal(a):

Taoiseach: ještě opravuji svůj minulý příspěvek, nikoli jediným ale hlavním příjmem státního rozpočtu jsou daně. Nějaké drobné peníze do rozpočtu putují i jinak, ale jsou toho jen promile.
01. 03. 2012 | 16:11

Dagmar napsal(a):

Tedy pánové, nejsem ekonom, ale zdá se mi, že v diskusi o přímých daních nemáte pravdu.

Přímé daně

Daň z příjmu fyzických osob – podléhají jí všechny příjmy jednotlivců kromě dědictví, darování a půjček (úvěrů) Poplatníkem je každá fyzická osoba žijící nebo déle se zdržující na území daného státu.
Předmět:
1. Příjmy ze závislé činnosti – ze mzdy
2. Příjmy z funkčních požitků – platy poslanců, senátorů
3. Příjmy z podnikání – z živnosti, zemědělské výroby,
advokáti, daňoví poradci, notáři¨
4. Příjmy z jiné výdělečné činnosti – autorská práva atd.

Všimněte si prosím pečlivě bodu 1. Všichni, kteří berou plat, tedy i úředníci, lékaři, učitelé... odvádí ze své mzdy přímou daň.
01. 03. 2012 | 16:13

český maloměšťák napsal(a):

neo
Hmm - neplatí.
Tak jak po někom může chtít - aby přímé daně platil ? A dokonce cosi mluví o tom, že ti, co neplatí - že je třeba si na ně posvítit...
To je mi ale pěkný ptáček.
To je váš ?

V dalším ale spekuluji, že je stále zaměstnancem Tesly Rožnov - a tak možná daně platí.
Leda že by si opravil údaje v životopise....protože uznejte sám " později působil" - copak to je nějaký časový či obzažný údaj ?
Todle napsat do životopisu nějaký svářeč - tak si při pohovoru na personálním poklepou na čelo - co to je ...todlet " později působil" ??
Od kdy do kdy ? Co bylo obsahem jeho práce a jakých dosáhl úspěchů....

NO jenže u nás je holt takový zvyk - že tramvaják například musí podstoupit psychologické testy a vrchní velitel ozbrojených sil ne.

Je to špatné, do nebe volající nesmysl a absurdita - ale nikomu to nevadí....
Hlavně že je v parlamentu a ve Strakovce sranda.
01. 03. 2012 | 16:14

resl napsal(a):

"Socialismus vychoval generace patologicky pokřivených lidí, plných nenávisti. Mají dvojí tvář - neschopnost vykonávat reálnou práci, maskují zdáním profesionality. Ve skutečnosti neumí než likvidovat lidi kolem sebe. Maskovat vlastní neumětelství. Vyznačují se totální neschopností vést kolektiv lidí, motivovat je, umí jen šikanovat, mocensky manipulovat, ponižovat."
MUDr. Jana Drtilová-psychiatrička
01. 03. 2012 | 16:21

xx napsal(a):

Dagmar: to je pohled účetního. Ale tady řešíme pohled makroekonoma, který se dívá na státní rozpočet jako na celek. Když celá mzda pochází ze státního rozpočtu, pak jakákoli její část pochází také ze státního rozpočtu. Odvedením jakékoli části takové mzdy zpět do státního rozpočtu se státní rozpočet co ? No nezvětší. Pouze se co ? Pouze se zmenší o něco méně než by se zmenšil kdyby daně ze mzdy neexistovaly.

Je to jen virtuální hra s účetními položkami a má to pouze psychologický účel. Pomyšlení že zaměstnanci státu neplatí daně by mnoho lidí co nechápou základní principy přivedlo do ulic.

Když i takový ing. Škromach si myslí, že svými daněmi živí státní kasu víc než obyčejný zaměstnanec, pak si dovedete co by to udělalo v hlavách nevzdělaného plebsu.
01. 03. 2012 | 16:21

český maloměšťák napsal(a):

Dagmar
Já to vím - ale neo to bere jako že ty daně jsou zase jen vybranými daněmi a pak se to zase přesune přes daně třeba učitelům a ti tak taky neplatí žádné daněA atd. atd.
No a proto vznikají ty absurdity - že tedy pak přinde Nečas domů a manželka mu říká koukej tak tohle teda ne tady neo tvrdí že daně žádné neplatíš a mně tady na pásce chybí dvacet tisíc a to by tak nešlo protože ten tvůj kumpán Dobeš chce naší Amálce a našemu Lojzovi napařit školné a kdo to má všcko utáhnout z toho tvého platu a navíc ten tvůj druhý kumpán zase zvedá dPH a prý že to bude na důchody jenže pak ten tvůj třetí kumpán tvrdí že důchody nebudou pokud si jeden na to neodloží několik tisícovek - o fondů - těm vašim společným kumpánům z NERVu a já teda už toho mám dost a jedu s dětma k našim a ať ti chodí vařit ta Nagyová beztak taky doma tvrdí že neplatí daně a přitom má na výplatní pásce díru širokou jak...no, abych nebyla sprostá tak radši neřeknu jak co...čau.
01. 03. 2012 | 16:22

neo napsal(a):

taoiseach:

tam jde o to, že jsou či byly různé sazby, různé odč. položky a slevy apod. proto se jim taky vyplácí mzda hrubá, ale z balíku, do kterého část vrátí. Jde prostě o nadbytečný transfer. A ten jde přes hafo dalších a jen to žere další peníze.
01. 03. 2012 | 16:23

neo napsal(a):

Dagmar:

božínku.........
technicky daně samozřejmě platí i státní zaměstnanci.
fakticky nikoli, protože jsou z nich placeni.

stát má peníze z daní pouze a jen lidí, pracujících v sektoru soukromém. To, že pak platí své zaměstnance mzdou hrubou a část si zase zpět vezme, je jen nezbytný krok právě kvůli rozdílným odvodům.

Kdyby vyplácel jen čistou mzdu, vyšlo by to nastejno.
01. 03. 2012 | 16:26

neo napsal(a):

maloměšťák:

může to chtít, aby měl být z čeho placen
01. 03. 2012 | 16:27

Taoiseach napsal(a):

xx

Přehlédl jsem jednu repliku: Ano, firma nemůže předvídat. Ale může předvídat někdo jiný (stát nebo neviditelná ruka trhu)?

Zdá se, že se shodujeme, že kvalita škol je důležitější. Neshodujeme se v tom, že podle mého by se reforma obešla bez školného.

Ty výčty, z čeho je kdo placen, opravdu nesmyslné jsou. "Pokud soukromá firma pracuje výhradně pro stát" - a pokud má řekněme 60 % státních zakázek? Nejsem zastáncem minulého režimu, ale musím konstatovat, že tehdy byly jenom státní podniky, které měly jenom státní zakázky, a rozpočet nebyl nula - v rozporu s Vaším posledním odstavcem.

"Jaké je dnes to hodnocení kvality?"
Žádné, bohužel. Nepsal jsem, že je, psal jsem, že je potřebné. Nepsal jsem, že školné znemožní hodnocení kvality, psal jsem, že školné bez hodnocení kvality by byla katastrofa.
01. 03. 2012 | 16:31

český maloměšťák napsal(a):

xx
A co když Řebíček /soukromý sektor/ dostane zakázku v hodnotě několika miliard a ze zisku z ní odvede několik set tisíc :(( - zaplatil přímé daně - nebo ne ?
Anebo když někdo/živnostník/ provede ve škole vodoinstalaci - a dostane za ní zaplaceno a z toho odvede daˇn ze zisku - zaplatil daň ?

Plus několik desítek možná set ticí dalších příkladů...

Není to náhodou tak - že daně platíte jen vy a neo ? A vám podobní makroekonomové ?

P.S. A co když si podnikatel půjčí peníze z banky která si je půjčila z centrální banky ? A díky nim zaplatí za dodávku zboží ši služeb jinému podnikateli - platí ten jiný podnikatel daň (v případě zisku) ?
A co když si půjčí od banky, které ty peníze poskytl stát coby dlužník či zachránce banky /jen v USA to bylo několik set miliard amerických dolarů/ ...taky neplatí také žádné přímé daně - ten druhý podnikatel ?

Hm - zdá se mi, že tak skutečně dojdeme pouze k tomu neovi a xx....

Uvědomte si, milý makroekonome, že v současném monetárním systému jsou téměř všechny peníze penězi státu. Stát má monopol na vydávání - výrobu peněz / i FED se chová v tomto modu/. A stát je ten, kdo rozhodne, jak se s penězi bude nakládat coby vyrobeným produktem/peněžní zásoba, úroková míra..../

Takže dle vašich úvah vlsatně neplatí přímé daně nikdo.
01. 03. 2012 | 16:39

český maloměšťák napsal(a):

neo
To je teda hloupý důvod....
Je jich takových u nás víc ?
01. 03. 2012 | 16:41

Kuchař napsal(a):

Zvláštní je , že se bouří především studenti různých filosofických zaměření.
Tedy ti studenti, jejiž přínos pro společnost bude nejspíš nulový.
01. 03. 2012 | 16:44

UmKab napsal(a):

Dobeš je proti gymplum a zvláštním školám a to mi k jeho hodnocení uplně stačí. Už jen čekám kdy podobný experty napadne smíšenej gerontopedoparalympijskoatletickej fotbalovej tým.Nedvěd přihrává vozejčkářovi pepíček křísí valdemara a GÓÓL! Krásná práce s berlema dámy, pánové a fotbal sledující osobové!
01. 03. 2012 | 16:44

neo napsal(a):

maloměšťák 01. 03. 2012 | 16:39

jsi opravdu takovej hlupák, nebo si na to jen hraješ?

jde o peníze na mzdy.

z rozpočtu se zaplatí mzda státnímu zaměstnanci a ten obratem vrací do rozpočtu daň. Kdyby dostal čistou mzdu rovnou, nic by se nezměnilo.

tečka
pokud tohle nechápešm je mi líto.
01. 03. 2012 | 16:46

Pavla2 napsal(a):

taoiseach: Já myslím, že by se kvalita škol dala zjistit mírou uplatnění absolventů té které VŠ, a také, jestli pracují v oboru, který vystudovali a za jakou mzdu nebo jestli jsou nezaměstnaní.
Jinak počet získaných diplomů asi není tím správným měřítkem, protože by se mohlo stát to, co jste psal. Mít nízké požadavky a tím by vystudoval téměř každý, což ostatně v současnosti je.
01. 03. 2012 | 16:48

Dagmar napsal(a):

český maloměšťák

To je dobrý argument. Podle logiky, kterou tu uplatňuje noe by všichni podnikatelé, živnostníci, umělci... kteří získají státní zakázku, také neplatili přímé daně, neboť též získali peníze ze státní kasy :-)

Noe

Když dovolíte, neplatím přímou daň technicky, ale bohžel prakticky :-(

Ale rozumím, o co vám jde. Jenomže stát (čti jeho úředníky) ani tak nezajímá odkud peníze přichází, ale kolik jich je. Máte pravdu v tom, že hlavním zdrojem příjmu státu z daní jsou daně nepřímé. Kdyby z vaší úvahy nečouhalo čertovo kopyto znevážení všech, kteří pracují mimo soukromou sféru, diskutovalo by se radostněji.
01. 03. 2012 | 16:52

xx napsal(a):

Taoiseach: 1/3 nemůže nikdy být víc než 3/3. Opravdu mi není jasné, co je na tom tak těžkého k pochopení.
01. 03. 2012 | 17:06

xx napsal(a):

český maloměšťák: Státní rozpočet je zkrátka 1/3 HDP a 1/3 nikdy nenahradí zbylé 2/3

Vaše argumentace mne vede k přesvědčení, vzhledem k tomu že umíte číst, psát a ovládat počítač, že jen šaškujete za účelem se jalově handrkovat. Zřejmě se nudíte.
01. 03. 2012 | 17:15

xx napsal(a):

český maloměšťák: Pardon, druhý odstavec mého příspěvku výše nepatřil jen vám ale všem ;)
01. 03. 2012 | 17:22

UmKab napsal(a):

V 89 se tady mělo všechno rozflákat ta dvacetiletá transformace je už pěkně otravná. Kapitalistický programy na komoušskym systému prostě neběží. Příště necinkat klíčemá ale házet flašky s benzínem! Jaro přichází až po zimě. Nejde mít daně jak kráva a ještě všechno platit cash. Nejde demokraticky rozhodovat o sebezaměstnání se z cizýho majetku. Nejde mít práva a svobody stojící na otroctví druhých.Dvacet let tu šlapem bláto v bažinách.
01. 03. 2012 | 17:33

Dáša napsal(a):

Jediní studenti mají v té naší republice rozum. Kdyby vláda začala šetřit sama na sobě. Pan Dobeš je mimo a ať se vrátí zpátky do vězení, ale tam by neměl takový plat. Proto se drží zuby nehty, ubožák jeden. Každý ministr školství nebyl k ničemu, ale tenhle.....bez komentáře ( malý Napoleónek )
01. 03. 2012 | 17:49

Dagmar napsal(a):

Dáša

To se vám tedy nepovedlo:

"Každý ministr školství nebyl k ničemu, ale tenhle...."

Čeština je dvojitým záporem pěkná potvora :-)
01. 03. 2012 | 17:54

Smíšek napsal(a):

Dagmar

Jak to tedy má být správně? Nějak vám nerozumím
01. 03. 2012 | 18:07

Dagmar napsal(a):

Smíšek

Dáša chtěla nejspíš napsat, že

" ŽÁDNÝ ministr školství nebyl k ničemu..."

Pokud však výrok uvedla zájmenem "Každý" tak aby byl správný ve smyslu jejího sdělení,

"neměli jsme dosud dobrého ministra školství"

Musel by znít: KAŽDÝ ministr školství BYL k ničemu..."

Viz výroková logika.
01. 03. 2012 | 18:17

bobo napsal(a):

nejvíce voličů TOP 09 bylo z řad studentů,tak že mají co chtěli...Proč si teď stěžují...
01. 03. 2012 | 18:35

JF napsal(a):

ano, tak nějak, jaký pán takový krám. Když už něco vystavovat do vitrín tak ať už to nevzbuzuje i při letmém pohledu veřejné pohoršení. Leda však že by publikum bylo krapet zakomplexované a a tak nějak zvláštně jednotně slepené třeba pod jednotným heslem "Se zdravým rozumem za zdravý rozum a třeba klidně i proti všem" ;-) To už bych se pak ani nedivil kdyby na hradě i s prevítem seděl genius zdejšího veškerenstva a bojoval vší svou volí právě proti těm výběrově nejhorším zvěrstvům kam jeho očko pohlédne. Ne náhodou pak bude bojovat za zdravý rozum obklopen tučným hejnem masařek. Selská mazanost pak může být nakonec i v tom být tedy správně a předevší správným h.vn.m či jinak .o..e. ;=) pomazán.

No inteligence by tedy mohla takovému bolševikovi mdlého rozumu pod praporcem "Za zdravý a ještě zdravější rozum" (pozn. redakce:jedná se však samozřejmě o miliony bolševiků mlčící většiny která hlavního samce či samici či co to je podporuje ;-) názorně a tedy materialisticky předvést že se nevyhýbá ani náročnější a delší fyzické práci a tu hromadu hnoje lidských exkrementů vybavena patřičně společensky (tím není myšlen pracovní oděv - ten patří spíše do technologie) a technologicky (např. založené ruce - tedy stávka ačkolic stávky zas vypadá spíš společensky ) vyklidit na příslušná místa v rámci jistého civilizačního prostoru. Tedy na ono pověstné WC, které bude teprve zřejmě brzy znovuobjeveno ... ( ale zatím jsme v polovině 19.století) ... moderní romány se totiž píšou od konce a stejně zřejmě i česká politika. Ach ty nezkrovené ambice ... ;-)
01. 03. 2012 | 18:43

občan Rožnova napsal(a):

to maloměšťák
Nečas se v Tesle Rožnov p/R brzy po nástupu stal předsedou ZV SSM, proto se věnuje politické práci celý život. V roce 1989 odešel na VZS, skončil, jako četař absolvent. I u jednoho moravského vojenského útvaru se angažoval opět v SSM. Proto byl v ODS protěžován od počátku jako odborník na vojenství a armádu a vstup do NATO. Svou profesi nikdy nezačal vykonávat. On a Benda jsou klasickými představitely ODS, Benda ještě navíc získal vzdělání v Plzni při náročné politické práci až po revoluci.
01. 03. 2012 | 19:29

neo napsal(a):

Dagmar:

to se mýlíte, rozhodně nikoho neznevažuji. Jejich práce je také důležitá a mají za ni odměnu. Mně jde jen o tu techniku placení daní a holt, když je někdo placen z rozpočtu, tak přímé daně neplatí. Ani nemůže.
01. 03. 2012 | 19:42

český maloměšťák napsal(a):

občan Rožnova
Děkuji za upřesnění - toto pan Nečas cudně ve svém životopisu neuvádí. Sám nevím proč.

Ale mě spíše zajímalo, že místo časových a kvalitativních údajů o své profesionální kariéře v Tesla Rožnov pouze napsal "později působil".
To je takové...no, je to prostě zvláštní - jako by se za tím něco skrývalo - víte , jak se někdy píše třeba " a pak tam nějakou dobu pobyl a všichni ho tam měli rádi".
No a také mě zarazilo, že neuvádí, že z Tesly Rožnov odešel - a tak se ptám, zda náhodou ještě není na něčí výplatní pásce....
To by byl světový unikát - premiér je současně i zaměstnancem neexistující firmy.
:((
01. 03. 2012 | 19:44

Zbyněk napsal(a):

Dagmar.....
Já jsem byl pryč, tak opožděně reaguji. Když jste se ozvala ,tak předpokládám , že jste vysokoškolačka. Nestiháte-li při studiu restaurace, tak nestudujte, nebo si kupte od pana profesora skripta, když koupíte dvakrát, pro přítele, budete moci sedět v restauraci celý den a titul vás nemine. Já to ale nemyslím ve zlém, nechci svár ,ale taková je u nás situace. Studenti protestují a neví proti čemu, ženou je do toho profesoři a rektoři kteří jsou vzdělanostně na úrovni amerických polírů. Dám příklad. Školné je spravedlivé, pro všechny stejné, všude ve světě fungující a různými stipendii ošetřené. Nebude! Platit budete vážení studenti veliké peníze když budete studovat déle. Ale to budete vy chytří platit všichni, neboť dnešní trend je studovat semestr v Anglii, Americe nebo Španělsku, což je velice přínosné. Je velice smutné, že se necháte manipulovat a ještě si myslíte jak jste chytří.
01. 03. 2012 | 20:00

český maloměšťák napsal(a):

neo
Je daň odvedená z platu učitele či Nečase příjmem státního rozpočtu ?
Z hlediska faktického i z hlediska definice dle českých zákonů a předpisů jde o daň z příjmů fyzických osob. Takže jde o realně zaplacenou daň.
Tečka.

Stejně jako je cena akcie after the bell cenou akcie v onen den. Tečka. /ale nic to nevypovídá o stavu vašeho majetku - pokud vlastníte tyto akcie a bude vás zajímat jiný okamžik stavu tohoto majetku - minulý či budoucí, ani o cenách valuovaných toky příkazů k prodeji či nákupu v daných okamžicích během celého obchodování a hlavně k určitému zájmovému datu/

Z hlediska makroekonomického je třeba umět rozlišit agregát k určitému datu, definici jednotlivých fragmentů, jejich toky , jejich poměry...
Ale tak jak jste to napsal - jde o nesmysl. Redefinujete něco, co už je dávno definováno a také obecně přijato.
Pokud chcete být originální - tak se vám to podařilo.
Ale jiný další význam to nemá.

Daň je v tomto pojetí peněžně ohodnocený zdaněný výkon /jeho kvalita - zda je tedy i nositele přírůstku bohatství - to je jinou věcí/. Je jedno zda jde o výkon při vypouštění odpadu z chemičky přímo do řeky, razítkování dokumentů či bombardování měst.

Bohužel bych také byl pro redefinici takovýchto výkonů - jejich podílu na zvyšování bohatství - ale asi to tak hned nebude...aby se to užilo...

Jen na okraj - co kdyby Nečas tu daň odvedl někam jinam- třeba na vaše konto ?
Pořád by ji neplatil ?
Hmm - ale v státní kase by chyběla , ne ? A někde zase přebývala ?
Nebo byste ji zase zapřel ? Že nic neplatil ?
A příští měsíc zas ?
Fuj...todlencto - z NIČEHO takhle bohatnout....

A co kdybychom ty peníze/určené jako daň/ orazítkovali ? A sledovali jejich pohyb ? A co kdyby /za předpokladu, že plat nevalorizujeme a daňová sazba je konstantní/ byly vapláceny tyto stejné peníze - ty orazítkované...
Mohlo by dojít k tomu, že Nečas by dostal každý měsíc pořád ty samé papírky/část určená jako daň/ a ty by pak posílal dál ?
Jde tedy o odváděnou daň z definice/typ/ -ale ve vztahu k plnění státního rozpočtu/proces/ je odvod....kvazineutrální. (je složité popsat veškeré toky konkrétních peněžních jednotek - peníze by musely být sledovány coby identifikovatelné objekty, jak je s nimi naloženo v každém čase...proto slůvko kvazi)

Mícháním různých kategorií logických pojmů dochází sice k zajímavým - ale jalovým diskuzím.
01. 03. 2012 | 20:21

kočka šklíba napsal(a):

Zbyňku jak tohle víte: "Studenti protestují a neví proti čemu, ženou je do toho profesoři a rektoři kteří jsou vzdělanostně na úrovni amerických polírů". Máte nějaké relevantní zdroje informací? Nebo jste včera slyšel na Nově toho novodobého modrého svazáka?.
Vy máte vyšší vzdělanostní úroveň než americký polír že si troufáte posuzovat tuto úroveň u profesorů a rektorů VŠ? Spíše ne, ptz opravdu vzdělaní lidé by si nikdy netroufli na takovéto paušalizující trapné hodnocení.
Ona vůbec celá vaše odpověď Dagmaře působí jako dost ubohý výkřik puberťáka.

Kuchaři v 01. 03. 2012 | 16:44 nesmysl, z pražských státních vysokých škol se, kromě VŠE, protestů zúčastnily všechny, nesmíte čučet jen televizi víte? Musíte si zdroje hledat i jinde.
01. 03. 2012 | 20:25

Eva napsal(a):

Čtu tady zajímavé příspěvky. Já jsem původně vyučená, ale ve svém oboru jsem práci nenašla a vystudovala dálkově gymnázium a absolvovala rekvalifikační kurz.Přestože jsem měla dobré výsledky, práci jsem opět nesehnala, protože všichni vyžadují vyšší školu. A vy se divíte, že všichni chtějí studovat. Když to řeknu nadneseně, tak dnes i na uklizečku chtějí pomalu maturitu. A že vysokoškoláci dřou u mašin, no není se co divit, když tu jejich práci mnohdy vykonávají nekompetentní lidé. Byla jsem zaměstnána v jedné firmě, kde v kancelářích seděli lidé, kteří mají pouze vyučení v potravinářství a vysokoškoláci skutečně dělají u mašin. Pak nastávala situace, kdy tzv. programátor nebyl schopný zpravit přístroj na čipování obědů.
01. 03. 2012 | 20:39

Dagmar napsal(a):

Zbyňku,

jsem už zaplaťbůh absolventka a musím říci, že jsem "jentaktak" stihla ještě kvalitní výuku vázanou na kvalitní přednášející jakož i cvičící vyučující. Že úrověň vysokoškolského studia klesá, je zřejmý fakt. Ale školné to v navrženém pojetí spíš zhorší. Studovala jsem i v zahraničí. Co tam bylo nesporně lepší, byl vztah vyučujících a studentů i způsob vedení přednášek.

neo

Nebudte tomu věřit, ale mýlím se ráda. Mít stále pravdu jednoho unaví. Prostě platím daně, stejně jako další miliony zaměstnanců a prezentují nám je jako daně přímé, kterými také jsou. Chápu, že z jiného zorného úhlu to může být jinak, ale dokud ty daně budu paltit, tak mne váš způsob výkladu neuspokojí. Jó kdybyste věděl, jak daně neplatit, to by bylo jiná.

P.S. Za svou práci mám plat a občas, zcela výjimečně i odměnu.
01. 03. 2012 | 20:56

resl napsal(a):

Je taky fakt, že mladí kluci, kteří dělají manuelně se ptají : proč z mých daní mám já platit studium ? vysokoškolák si později najde kvalitní flek, bude mít větší plat, možnosti a já budu do smrti dřít. Co byste jim p. Komárku řekl ?
01. 03. 2012 | 21:24

Dagmar napsal(a):

kočka šklíba

Hezky jste to Zbyňkovi řekla. Už dávno jsem vám chtěla napsat, jak obdivuji volbu vašeho nicku. "Alenka v říši divů" je od dětství má oblíbená knížka a kočka, která se umí tak "mizivě" šklíbit, že nakonec zmizí a zbude jen ten škleb... Ano, klasika má svá kouzla :-)
01. 03. 2012 | 21:25

Dagmar napsal(a):

resl

Sice jste tu otázku nepoložil mně, ale protože "tady" zrovna jsem, dovolím si vám odpovědět. Poraďte těm mladým klukům, co dělají "manuelně" ať emigrují a platí daně někde jinde. Ve světě na ně s jejich způsobem myšlení jistě netrpělivě čekají, udělají tam štěstí a my to tady bez nich nějak zkusíme přežít.
01. 03. 2012 | 21:31

ujo napsal(a):

pro nea:
nebylo by nejjednodušší stát zrušit a tak vyřešit problém daní?
Sice bychom se vrátili o více než tisíciletí zpět ale co na tom?
Jak to říkal Vladimír Iljič?
Jeden krok vpřed, dva kroky zpět.
Nebo to bylo obráceně?
Ani ty socialistické školy nestály za moc.

Mooc hezky je to popsáno v citaci:
resl napsal(a):
"Socialismus vychoval generace patologicky pokřivených lidí, plných nenávisti. Mají dvojí tvář - neschopnost vykonávat reálnou práci, maskují zdáním profesionality. Ve skutečnosti neumí než likvidovat lidi kolem sebe. Maskovat vlastní neumětelství. Vyznačují se totální neschopností vést kolektiv lidí, motivovat je, umí jen šikanovat, mocensky manipulovat, ponižovat."
MUDr. Jana Drtilová-psychiatrička

Napadá mne řešení: všechny takto postižené, řekněme lidi od 40 do 80 let preventivně internovat.

Ještě by to chtělo vyjádření podepsané k současné situaci
01. 03. 2012 | 22:03

kočka šklíba napsal(a):

Dagmar, díky, máme asi stejné oblíbené dětské knihy, i když Alenka je tak zvláštní kniha, že mě mnoho z ní došlo až podstatně později;).
A vy jste to zase hezky napsala reslovi, no opravdu ti "manuelně" ;) pracující přece nepotřebují učitele pro své děti, lékaře, nepotřebují zřejmě mnohé z profesí ke svému životu.
Ale myslím, že ti manuálně pracující, kterým to myslí, vědí, že vzdělaní lidé, a to nejen vysokoškolsky, jsou pro stát ta nejlepší investice. Alespoň doufám pořád ve většinový zdravý rozum tohoto národa.
02. 03. 2012 | 01:15

kočka šklíba napsal(a):

....že mně mnoho....
02. 03. 2012 | 01:16

Dagmar napsal(a):

kočka šklíba

Já měla senzačního dědečka a ten si se mnou v Alence "říkal", a načil mne milovat Carrollovu imaginaci. Ale v dospělosti jsem si pak některé podivuhodnosti vyložila jinak. "Za zrcadlem" už tak ráda nemám.

A s tím pravapisem tady, nevím proč, mám občas také problém. Na malé ploše ty chyby snadněji v rychlosti napíšu a pokud si text po sobě nepřečtu, je chyba "hotová".

Přeji vám pěkný den.
02. 03. 2012 | 07:33

resl napsal(a):

Dagmar,
sice jsem nežádal vás o odpověď, ale i tak děkuji. Jen by mohla být méně arogantní. "šklíba" má sice doporučení, ale co když se budou ptát : kdo mně zaplatí učňovská léta ? Lékař nebude potřebovat automechanika ? Že je vzdělání investice nepochybuji, ale každý student by také měl investovat do sebe a na té formě by se studenti měli dohodnout. Aby ale nedošlo k mýlce, jsem proti praktikám Dobeše a myslím, že by odstoupit určitě měl
02. 03. 2012 | 07:34

resl napsal(a):

ujo,
ta citace není kolektivní, jako není každý člověk na světě stejný. Všichni jsme jedinci a proto žijeme. Až budeme stejní, tak se vyvraždíme.
02. 03. 2012 | 07:38

Dagmar napsal(a):

resl

Je milé, že jste poděkoval. Pokud vím, tak ti, kteří jsou vyučení také za dobu "učení" neplatí (zatím). Věřte, že by mne vůbec nenapadlo hloupě vykřikovat, že jsou "placeni z mých daní". Dokonce to pokládám za správné. V dobře fungující společnosti to tak musí být. Od "výmyslu" dělby práce se prostě vzájemně potřebujeme.

Také vám pěkný den.
02. 03. 2012 | 07:55

Jarda napsal(a):

Zvláštní je že nikdo nemluví o základním školství, které bude pomalu a jistě likvidováno a tím i venkov. Hurá - Praha bude za chvíli až v Benešově.
02. 03. 2012 | 08:24

Monika Lapková napsal(a):

No, tak, já nevím, jak vy, nemám sice vysokou školuk ani maturitu a přesto pracuji v kanceláři a když vidím, jaké blbce tady vysokoškolsky vzdělané lidi máme, myslím, že by to redukovat mělo, protože leppší je mít chytrého řemeslníka než blbce s titulem.
02. 03. 2012 | 08:24

Jarda napsal(a):

Co jste myslela tím redukovat?
02. 03. 2012 | 08:27

Pavla2 napsal(a):

Monika: To máte pravdu. Mnozí z těch, co se dnes pyšní titulem, by před 20 lety neprolezli ani střední školou. Navíc tito lidé nemají absolutně zájem o obor, vůbec něco umět, jde jim jen o ten papír, jak má pak vypadat jejich výkon v praxi? Bylo tu zmíněno, že studenti nemají čas na brigády. Jak je tedy možné, že zároveň studují dvě vysoké školy? A přitom zvládnou ještě další aktivity? V tom případě vysoké školy nejsou tak náročné, aby nemohli jít občas na brigádu. Krom toho mají 4 měsíce prázdnin, kdy se určitě dá několik týdnů obětovat práci. Během roku snad 2x, 3x do měsíce to určitě problém také není.
A tak, jak píšete, je lepší mít šikovného řemeslníka než pitomce s diplomem.
Bohužel, těch druhých už tady začíná být po našich neustálých úpravách ve školství přemíra.
02. 03. 2012 | 09:49

Cip Obrowsky napsal(a):

Kdo tvrdí, že se dá mdeicína studovat současně s kvalitní brigádou, je idiot.
02. 03. 2012 | 10:21

Pavla2 napsal(a):

CipObrovský: A snad se dnes studuje jen medicína? Myslím, že je řeč všeobecně o školách.
02. 03. 2012 | 11:06

Pavel napsal(a):

S tou prací...
spousta mých známých, co dodělali střední školu šla na vejšku proto, že nemohli najít práci.
Mnoho mých kolegů z vysoké školy nešlo učit, protože z platu 15 000 čistého v případě, že nebydlíte u rodičů, toho moc nenaspoříte a hlavně...pokud bydlíte ve městě, kde jsou dražší byty, nedají vám hypotéku. Zvlášť, když se ve školství šetří smlouvami na dobu neurčitou.
A to se ještě neplatilo školné a nehrozilo penzijní připojištění. Stavebko si většina platí.
Asi naše ministerstvo hodlá zavést trend jako za Rakousko- Uherska, že učili především staří mládenci a staré panny :-)
Kolik asi tak naspoří do 35 let český učitel? :-) Když nebydlí u mamiky? A může si pak za těchto podmínek dovolit rodinu?
Ještě že už to nedělám.
02. 03. 2012 | 11:37

Taoiseach napsal(a):

Pavla2

Obávám se, že s měřením kvality pomocí uplatnění absolventů to nebude tak jednoduché. Např. právníci často nemají pevné platy, nýbrž řadu jiných příjmů, které nebudou chtít zveřejňovat. Pokud mají pevné platy, budou asi v průměru vyšší než platy lékařů a ty budou vyšší než platy učitelů. Znamená to snad, že jsou všechny právnické fakulty "kvalitnější" než pedagogické? Ostatně někteří vykřičení turbostudenti z plzeňských práv mají platy velmi vysoké - :) . A to jsem jmenoval jen "velké" obory. U těch "malých" je další problém - uplatnění může být velmi variabilní. Když nastoupí např. absolvent geografie do veřejné správy, pracuje ve svém oboru, nebo ne? Také vznikají nové obory (hraniční obory, prolínání oborů atd.). Pokud se nějaký absolvent podílí na založení nového oboru, je na světové špičce, ale ve statistice bude špatný, protože nepracuje v oboru, který vystudoval.

Hodnocení kvality se musí dělat jinak a je otázka, zda se má dělat na úrovni univerzit nebo fakult - ale rozhodně ne oborů.
02. 03. 2012 | 11:48

Taoiseach napsal(a):

xx

"1/3 nemůže nikdy být víc než 3/3"
To zní logicky - :)

"Stát vybere od lidí zhruba 1/3 všech peněz které se za rok v ekonomice utratí za zboží a služby."
Co se míní tím "které se utratí"? Pokud se tím myslí HDP, tak to rozhodně není jedna třetina. Nicméně ano: stát vybírá RŮZNÉ daně a ty se stávají hlavním příjmem státního rozpočtu. Otázka je, co z toho vyvozujete. Rozdělování lidí podle toho, kdo je zaměstnává, mi prostě zavání třídním bojem minulého režimu. A ostatně nejen přímé daně, ale i nepřímé, platí všichni.
02. 03. 2012 | 12:01

Ctirad PIisk napsal(a):

To, jak vypadá naše školství, nejenom to vysoké, je odrazem toho, jak ubohá je naše společnost. Pamatuji si, že když jsme dělali zkoušky na gymnázium a další střední školy v r. 1976 (tenkrát zavedené novum - žáci 8-mých tříd se o přijetí mohli pokusit již v 8. třídě), hlásilo se nás ze třídy 8, přijaly nás pouze 4 (pozor!, a to mezi těmi 4, které nepřijali, byly i děti poměrně vysoce postavených "papalášů", ale neudělali dobře přijímací zkoušky, tak je nevzali!!!). Bez prokázaných schopností u přijímací zkoušky se jedinec prostě na školu nedostal (samozřejmě i tenkrát fungovala "tlačenka"). Po roce 89 prudce rostl počet vysokých škol a jejich kapacita. Výrazně ubylo dětí (naše tržní společnost je přece nepotřebuje, nahradí je Bulhaři, Rumuni, Ukrajinci, Vietnamci...). Rovněž začali vznikat soukromé vysoké školy, bohužel většinou jednostranně zaměřené na ekonomiku (proboha, co s těmi kvanty ekonomů budeme dělat?). To, že si do nich jdete titul koupit, je sice rozšířený názor, ale zásadně nezakládá se (alespoň dle mých osobních studijních zkušeností na SVŠE Znojmo)obecně na pravdě (kdo něvěří, ať si to tam jde sám zkusit a uvidí během studia se počet dálkových studentů scvrknul o cca 1/3 a přitom všichni zaplatili školné - prostě na to neměli dostatek schopností nebo skončili z jiných důvodů). Soukromá škola je soukromá škola, školné je zde samozřejmé, každý se sám svobodně rozhodne, zda zde za předem daných podmínek bude studovat. Bohužel fenomén trhu a pěnez pronikl neblahým způsobem do školství státního, kde nemá co dělat, stejně jako ve zdravotnictví. Důležitý je najednou jenom počet žáků nebo studentů (od nich se odvíjí dotace na školu), kvalita výuky a schopnosti žáků a studentů jdou vniveč. Mohu sám posoudit, dcera chodila na stejnou základní školu (tehdy elitní ve městě)a na stejné gymnázium jako já. Nyní jsou tyto školy výrazně lépe vybavené, než pamatuji já, ale úroveň jejich znalostí žáků (zejména z přírodovědných oborů a matematiky, no hrůza). Slušná je snad pouze výuka němčiny na gymnáziu (dcera studuje 6-ti letý obor s výrazně rozšířenou nemčinou, ale jinak naprostá hrůza. Apropo, v matematice jsem na SVŠE bez potíží stačil čerstvým o generaci mladším absolventům stejného gamnázia ve svých téměř 50-ti letech!!! Čest vzdávám učitelům a profesorům, kteří mě tenkrát učili. Mimochodem, na SVŠE mě matematiku přednášela profesorka, která mě tam taky učila, proč asi? Za nás byl učitel nebo středoškolský profesor autorita, jeho slovo mělo velkou váhu. Dnešní společnost mu toto odepírá, běda, jak se na žáčka nezbedníčka jenom trochu zamračí, hned z toho má problém, končící někdy i vyhazovem nebo i hůř. Pamatuji si, že učitel tělocviku (nebyl to žádný papaláš)udělil fyzickou lekci (pořádnou facku) 4 pubertálním spolustudentům (tuším rozbily míčem v šatně světlo před hodinou tělocviku) a byl mezi nimi i nedávný starosta Znojma!!! (jeho otec byl dobře zpsán)a žádný problém se nekonal(všem, i viníkům bylo jasné, že zasloužili!!!). Dneska (abychom nepoškodili osobnost dítěte), si od dětí a mládeže musí nechat pedagog na hřbetě málem dříví štípata nesmí ani ceknout. Ten schopný a mezi kluky velice oblíbený pedagog by z toho dnes měl vyhazov, soud a podmínku. Ale to jsem moc odbočil. Je jasné, že pokud se dá kvantitě přednost před kvalitou, musí to skončit katastrofou. Pak se nedivme, když nám takto společností pokřiveně vytvarování jedinci, jejichž bohem jsou peníze a pocit sobecké moci, jdou vládnout a protože to nedokáží, vymýšlí (možná i záměrně)ekonomicky nesmyslná opatření a vedou náš stát ke krachu.
02. 03. 2012 | 12:48

pedagog napsal(a):

Školné je správná věc, proč by měli studenti parazitovat na ostatních občanech. Školy nejsou jejich a vzdělání je zbožím - pak z něho žijí. Vše něco stojí, tak zaplať, když to chceš ! A kdo platí (stát, potažmo politici), ten kontroluje. Nač živit armádu absolventů na pracáku.
02. 03. 2012 | 13:58

Smíšek napsal(a):

Pedagog

Teda vy jste muž na svém místě. Už mi je jasné, proč mají pedagogové malé platy. Poskytují mizerné služby, dokonce tak mizerné, že by měli část platů vrátit. Pedagogové jsou paraziti co učí parazity.
02. 03. 2012 | 14:51

Nuba napsal(a):

pedagog
nedivím se, že je školství v takovém stavu, jestli jste vy skutečně pedagog, o čemž silně pochybuji. Spíš tmář. Vzdělání je veřejný zájem, je to rodinné zlato nebo stříbro, kterého bychom si měli vážit a pečovat o něj. Vzdělaná společnost je i společnost bohatá, a to jak materiálně tak duchovně. A odráží se to na většině. Na těch studovaných, kteří mají vyšší platy a odvádějí i vyšší daně a potom i na těch, ostatních, protože i oni jistým dílem potom participují na prosperitě vzdělané společnosti. Je pravda, že momentálně na vzdělané společnosti participují nejvíc zloději, a proto se bude muset za chvíli platit i za vzduch.

Vaše názory jsou přízemní, vyhýbám se slovu hloupé
02. 03. 2012 | 18:21

Mick Plumber napsal(a):

Vůbec se tady nezmiňuje nikdo o záměru vytvořit oligarchii.Měl jsem v USA na starosti 4 děti menších buržoustů(mých bříbuzných,z poloviny ani ne tzv. čechů)Děti middle uper a vyšších tříd jsou vzdělávány za peníze od základky a na privátních školách od už ZŠ taky učí muži z titulem i ne vyjímečně např Harvardu.Osobní zkušenost.Zdejší postkomunistické plky jsou komické.Prostě záměrem vládnoucí třídy je vytvořit vysoce vzdělanou elitu,která může ovládat a řídit ekonomiku.Není rozhodně zájem o nějaké demokratické rovnostářství.O tom kdo bude učit nemajetné vrstvy je vládnoucí třídě šuma fuk.Vládnoucí třída jsou ti,kteří mají tu moc oblbnout okolo voleb většinu národa rozeštvaným zpravodajstvím,fotbalem a sázkařením z bulváru.Vytvořit vládnoucí třídu bude ještě pár let trvat.Pomocí rekatolizace,mektání lidí jako je Nečas a v podstatě všechny partaje komouše nevyjímaje.Možná budem rádi,když nám Němci smrknou práci u soustruhů.Večer mrknem na seriálek Nádražíčko a pod. Atd .....sem tam proklouzne nějaký genius.....komu je kolem 20-ti,včas emigrujte!
04. 03. 2012 | 18:56

427,877 napsal(a):

Servil Nečas už zase lže o kandidatuře Knížete na Prezidenta
04. 03. 2012 | 19:20

PeN napsal(a):

Ani 100 Dobešů by nedokázalo nadělat ve školství takové škody, jako dokázali nadělat Komárkovi souvěrci - šílený Liška, zelený zloduch Bursík a ta paní, kterou nemohu jmenovat, neboť bych u ní musel použít takové invektivy, že by mě pan zdejší cenzor doživotně smáznul...
04. 03. 2012 | 21:34

Amigo napsal(a):

PeN: Ondřej Liška byl přesně ten člověk, který dnes školství chybí, proto se ho VV bojí. Dokázal totiž komunikovat s akademiky a součaně měl nějakou vizi a chtěl školství posunout. Například zásadním způsobem se věnoval tomu, aby bylo české školství schopno zařadit do hlavního vzdělávacího proudu i studenty a žáky se speciálními pedagogickými potřebami. Proto leží v žaludku nahnědlým véčkařům a proto se do něj trefují, mají z něj strach. Jenom doufám, že pan DObeš už rychle zmizí. Čím dříve, tím lépe, každá hodina se počítá...
04. 03. 2012 | 21:52

PeN napsal(a):

Amigo: Ano, v podstatě máte pravdu, jenom interpretace je naprosto zhovadilá. Zatímco se vinou "pokrokových" ministrů školství za zelené Khméry do hlav nebohých žáků vtloukaly nesmysly multikulti, politicko korektní fráze, ekoteroristické bludy a sexuální "osvěta", zatímco se páchaly obrovské škody snahami o integraci neitegrovatelných, šla úroveň základního vzdělání této země do totálního kopru, což doufám nemáte odvahu popřít. Dobeš pouze obrací školství z hlavy, kam ho postavili právě zelení Khmérové, zpět na nohy. Proto také všichni ti grýnpísové tak kvičí...
04. 03. 2012 | 23:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy