Kdo s kým ve Sněmovně

26. 04. 2012 | 00:37
Přečteno 6036 krát
Kdo s kým - a proti komu - hlasoval poslední dva roky ve Sněmovně. Aneb vláda v ohrožení.Jak je známo, poslanec Huml (zvolený na kandidátce VV) přešel ani ne před rokem k ČSSD. Analýza hlasování v parlamentu ale ukazuje, že v poslední době k opozici přešel i p. Škárka a v podstatě i sl. Kočí. Co je ale velice zajímavé, navzdory tvrzení mnoha „komentátorů“ ani p. Doktor už nehlasuje vždy s vládní koalicí a v poslední době hlasoval někdy s koalicí a někdy s opozicí.
Určitě si pusťte animaci.
V grafu co bod, to jeden poslanec (najetím myší zjistíte jeho jméno) v čase. Poslanci, pokud hlasují shodně, jsou zobrazeni u sebe, pokud hlasují rozdílně, jsou daleko od sebe. Na první pohled je tedy vidět hlavní rozdělení v parlamentu, tj. koalice vs. opozice.
Pěkně jsou díky animaci vidět přechody poslanců v čase mezi koalicí a opozicí (Huml, Škárka, částečně Kočí, Doktor). Poloha poslanců je spočítána pomocí multidimensional scaling, přičemž jednotlivá hlasování jsou vážena – aby např. procedurální hlasování měla jen velmi malou váhu.

Pro změnu v postojích (hlasování) u p. Humla i p Škárky lze najít jednoduchá vysvětlení – p. Huml tvořil „levou“ část VV, které před volbami byly středovou stranou a jejich povolební přesun na „pravici“ mu zjevně nevyhovoval. U p. Škárky šlo pravděpodobně o domluvu se Lvem p. Paroubka (kterou teď pokazil pražský soud).

Taková vysvětlení ale chybějí u sl. Kočí a p. Doktora – oba jsou to jasně „pravicoví“ poslanci. Pro „pravicovou“ vládu to není zrovna dobrý výsledek, pokud tito nezařazení poslanci – kteří tedy již nejsou vázáni stranickou disciplínou – s nimi nehlasují. Signalizuje to, že takových vládních poslanců výrazně nespokojených s konáním vlády bude pravděpodobně více (a to nejen z klubu VV).

Speciálně je nyní situace zajímavá u p. Doktora, který by se mohl stát hlasem, který rozhodne o pádu nebo zachování vlády. Z nedávné české historie máme různé příklady. Poslanci „zázračně“ podporující vládu, když to zrovna nejvíce potřebovala – když už nestačily ani hlasy pp. Melčáka s Pohankou, přeběhl p. Wolf a p. Snítilý úspěšně vyvažoval další odchody a návraty do vládní koalice (zelené rebelky, p. Tlustý a spol.). Nicméně nakonec nespokojenost (v širokém slova smyslu) s vládou v roce 2009 převládla.

Do hlavy p. Doktora (ani jiných poslanců, hlavně "Bártovců") ale nevidíme, ale brzy poznáme, které tendence tentokráte převáží. V pátek vláda pravděpodobně přežije, ale zda vydrží do řádných voleb za dva roky je velkou otázkou.

Chcete poslancům napsat, co si o jejich hlasování myslíte?

Pro milovníky historie: animace hlasování v československém, českém a slovenském parlamentu od roku 1991 do dneška.

Psáno pro nový Data blog iHned, kde to je zveřejněno s textem vzniklým ve spolupráci s Honzou v pruhovaném tričku.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kanalnik napsal(a):

skvela grafika
26. 04. 2012 | 01:17

B. napsal(a):

Všichni mají o čem psát. Je to stejné, jako strategie "uříhnutí si" nejnižšího traktu zažívacího po buřtech s cibulí zakoupených v "chemických obchoďácích".
Nebylo by lepší odstřihnout tu ostudu Česka od penězovodů? Pak byste slyšeli, jak jim je hlasování "šumák".
26. 04. 2012 | 06:48

rejpal napsal(a):

Pro změnu v postojích Humla, Kočí a Škárky lze nalézt ještě jedno vysvětlení. Nikam neutekli - byli nejprve vyloučeni ze své strany, teprve pak se rozptýlili. Mohu si myslet o kterémkoli z nich cokoli, ale ve srovnání s platformou jde zásadní rozdíl (není to polemika s blogem, ale jsou tak často nazýváni přeběhlíky, že si tohle připomenutí zaslouží).
26. 04. 2012 | 07:19

Pepa Řepa napsal(a):

Ale no tak Škopiku,
grafika je hezká, ale nic nového pod sluncem. Jste-zřejmě-realista. Den po volbách-zvláště když jsou na hraně- se už přemýšlí koho přetáhnout. A to obě strany lana. Kdykoliv, jakkoliv.
Cesty jsou různé, od Tluchořovy-vybrat ze stáda nejhloupější kus, přes socanskou vytipovat největšího vožralu až po kupování za prebendy, či obolus.

Co na něj máme, táže se prezident v Beeing there, když se zjeví neznámy zahradník Chance?
To je největší páka. Zahradníků bez minulosti je málo, to byla Kosinskiho fikce. Na každého někdo něco-v malém rybníku- jde o to, kdy to použije, či za co vyobchoduje.
To je politika. Bohužel.Jsou materiály i na organizaci mající transparentnost v názvu. Jak fakturuje, jak se uchází o živobytí.Jeden další byl pověstný tím, že natočil co na vlastní oči viděl a pak licitoval, co za to když to nepustí.
Dotáhl to na ministra. Jiný loupežník zakládá stranu na bázi boje proti korupci.

Moralistické pohoršené mantry zaznívají vždy z tábora těch, kterým kusy ubyly.Jejich přetahovač to zvoral.
Jedno kolo skončilo, přijde kolo jiné. V politice není čistých, do týdne by s nimi zametli. Začne přetahovaná zpět. Na podzim vypukne další kolo.
Hele Franto, poslechni si to, když nezvedneš pazouru, dáme to Kmentovi.
Už se na tom pracuje, řekl bych.

A tak grafy jsou sice hezké, ale vypovídají pouze o mazanosti či blbosti kusů v šedé zoně. Nic proti ženám, ale v poslední době se daří vytipovat samice. Zubovou, Jakubkovou, Kočí .....až po poslední ambiciozní kousek.

Inu více žen do politiky. Pro přetahovače dar z nebe.
26. 04. 2012 | 07:39

jozka napsal(a):

Kdyz jsem videl nadpis, cekal jsem ze tu bude neco ve smyslu Barta - Klasnova, Topolanek - Talmanova...

Ne, vazne, autore diky, je to docela zajimave.
26. 04. 2012 | 07:39

Pepa Řepa napsal(a):

Asi by se mělo jít do učení někam do Nebrasky za cowboyi.
Někteří hodili laso jen jednou a jalovice byla jejich. Sem tam i nějaký ten bejk.
Nechcete se toho ujmout? Klobouk máte.
26. 04. 2012 | 07:52

michal skop napsal(a):

Pepa Řepa

Klobouků mám i několik, ale zatím je zima, ještě nejsou třeba (-:

Když už jste začal s tou alegorií - já spíše koukám na to, které ty kusy jsou skutečně chycené (jako p.Wolf blahé paměti, tam to bylo opravdu na jedno hození lasa, nebo p.Snítilý, který měl úvaz zdánlivě volnější), až některé mohly přejít na druhou stranu s tím, že tam je teprve ta správná travička, co jim chutná. Na samotné házení lasem jsem naštěstí moc daleko od Prahy.
26. 04. 2012 | 08:22

Pepa Řepa napsal(a):

michal skop
travička zelená
to je jejich potěšení.....zpívá se v písni.
A když je k tomu ještě krmelec se senem na zimu.......
I když vypálíte cejch, je Vám to prd platné. Stačí přes plot nabídnout lepší lahůdku a stračena zapomene na stádo.
Moc se nelišíme, řekl bych.
26. 04. 2012 | 08:36

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Kdyby neexistovala stranická disciplína, a kdyby „nemuseli“ poslanci hlasovat se stranou, tak bychom asi zjistili, že názory poslanců nejsou názorům lidí až tak vzdálené.
26. 04. 2012 | 08:46

Carlos V. napsal(a):

Co na to říci ? Odpustím si reakci na současná divadla, jen obecně :

Volební systém nereflektuje řádně prání voličů. Podle mého názoru by byla třeba následující modifikace :

- možnost hlasovat i křížem kandidátkami, podobně jako u obecních voleb

- v rámci kandidátky nebrat vůbec v úvahu pořadí. Každý kandidát nechť je rovnocenný a volič ať má možnost opravdové volby nezkreslené úvahou stranického sekretariátu

- vidím-li kvality našich poslanců, mám pocit že je více "volných míst", než odpovídajících kandidátů. Snižme tedy počet poslanců. Na 101, 81 apod.
26. 04. 2012 | 09:40

Almo G™ napsal(a):

Moc pěkné. Který nástroj tohle umí?
26. 04. 2012 | 09:52

im napsal(a):

Velmi názorné a poučné. Nejen to současné hlasování, ale i ten historický přehled hlasování od roku 1991. To Vám jistě dalo spoustu práce. Díky, že jste se s námi rozdělil.
26. 04. 2012 | 09:59

modrý edvard napsal(a):

Jo, je to krásné. Ale obecně mě nepřekvapuje, že nezařazený poslanec nedodržuje stranickou disciplínu,a logicky se toulá dál od stáda.
A ohledně přeběhlíků si myslím, že poslanec má zachovávat věrnost programu, se kterým byl zvolen (s nutnými kompromisy), ne nutně vedení strany.
26. 04. 2012 | 10:29

bukvice napsal(a):

V nadpise je třeba ještě doplnit : A ZA KOLIK ?
26. 04. 2012 | 11:44

michal skop napsal(a):

Almo G™

výpočet je v pgsql a R, zobrazení google motion chart
26. 04. 2012 | 14:44

Alan napsal(a):

Hodnocení nemá nic společného s hodnocením, které by nám ukázalo hlasování o souladu s programem... Např. člen ODS hlasující proti zvýšení daní tu nutně musí dopadnout jako kavka, pokud stran hlasuje pro. Tedy bez dalšího, to znamená jen toto: kalice se rozpadá .... nic víc. O souladu hlasování poslanců s programem to neříká nic. Vůbec nic..
26. 04. 2012 | 16:47

Loskuták nikoliv slepý napsal(a):

Článek je typickou ukázkou toho, jak lze použít bádala k vyplnění politického cíle. Vypadá to pěkně, tváří se to pěkně, ale je to úplně na hovno!!! Btw: vedle Doktora jsou v grafu pěkné figurky - hned vedle Baštýř !!! Řízený přímo Hlubokou a Dlouhým, to už do názvu nedáte přitom to má cenu zlata, vy hloupý ťunťo. Doktora možná nikdo neřídí a do hlavy mu fakt nevidíme, ale Baštýř, to je jiná kapitola. Ten hlasuje podle not Pavlíka Dlouhejch. Nebo-li si tu už někdo kope zákopy a zakládá frontu na útok na Nečase či vládu a Vy pro stromy nevidíte les....
26. 04. 2012 | 17:41

Zemanová Jana, české Budějovice napsal(a):

Pane Michale, kvalitativně vaše práce neříká vůbec nic. Jsem z Jižních Čech, mou pozornost přilákalo jméno pana Doktora v titulku. Svezl jste se na mediálně zajímavých jménech, nic víc. Pana Doktora jsem volila a myslela, že tu najdu nějakou odpověď na to, jak se odchyluje od programu ODS a svých názorů. ODS jsem volila od jejího založení, a už to neudělám. Pan Nečas se spolčil se zločineckou bandou u nás v Českých Budějovicích a na Hluboké. Jestli pan Doktor nehlasuje s nimi, je to myslím spíše dobře, ale z vaší práce to nepoznám zcela. Vláda se stejně rozpadne a zboří jí lotr Kalousek, tak jak to udělal již několikrát. Obsah článku tedy neříká nic, vůbec nic.
26. 04. 2012 | 17:52

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

A jak se hlasuje v senátu?

"Senát totiž návrh poslanců na zrušení této výsady odmítl."
"mezi podporovateli byli jen dva občanští demokraté."
http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/nekonecny-pribeh-zruseni-dozivotni-imunity-znovu-neproslo-763032
26. 04. 2012 | 18:49

Almo G™ napsal(a):

autor: Díky.
26. 04. 2012 | 20:55

modrý edvard napsal(a):

ten, kdo se s blbem hádat nebude: ano. Je to jasná černá skvrna na ODS.
26. 04. 2012 | 22:04

Arpád napsal(a):

Tuto vládu nechce většina občanů !Pokud vláda dostane důvěru od "kapříků",kteří si rybník nevypustí,navrhuji odpovědět generální stávkou !Tato vláda může za vzestup komunistů Ti co nechodí k volbám,dnes volají !Zlatí komunisti !!!!
27. 04. 2012 | 12:13

Jane napsal(a):

Grafy pana Škopa by se měly povinně inzerovat na bilbordech místo těch karikatur!
27. 04. 2012 | 15:41

Karel (taky) napsal(a):

Jak to tak vypadá, tak koalice mafiánů přišla za rok a tři čtvrtě o třináct poslanců, ne o tři. Ještě šest a jsou tam, kde měli být už dávno.
Horší je, že denně páchají miliardové škody - dokonce za potlesku některých duševně nedovyvinutých jedinců.
28. 04. 2012 | 07:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy