Panu Singerovi s láskou

22. 11. 2013 | 08:27
Přečteno 30335 krát
Kde skutečně venkované "získávají potraviny" a proč dle ČNB je špatné mít průměrný plat 60 000 Kč.


Zpráva z tisku:

Otázka: Ovšem nejchudší lidé pociťují jinou inflaci, než je průměr. Například vydávají větší část příjmů za potraviny, jejichž ceny rostly rychleji.

Odpověď pana Singera, guvernéra České národní banky: Mnoho z nich žije na venkově, a často tak umí potraviny získat jinde než z oficiálního trhu. […]

Chápu, že p. Singer ještě věří na ladovský venkov. Že se tu stále živíme kořínky a houbami, v létě přidáme borůvky, na podzim sklidíme brambory z políčka, každý den podojíme kravku, kterou pasou děti opékající si na strništích brambory a na posvícení že zabijeme pašíka. A už se všichni těšíme na Vánoce, protože na Štědrý den a Boží hod se jak ve mlýně, tak v myslivně a na Starém bělidle bude jíst a pít do sytosti.


Ladovský venkov
Ladovský venkov

Venkov dle představ p.Singera

Žít ve věži ze slonoviny jako p. Singer, také bych si to asi tak myslel. Ale protože zrovna žiji v kraji, kde i 15 tisíc jsou slušné peníze, tak to vidím trochu jinak. Proto jsem dnes (vlastně již včera) p. Singerovi po cestě do "města" nafotil, kde získávají potraviny ti „nejchudší lidé, z nichž mnoho žije na venkově“.

Ano, jsou výjimky - brambory se koupí od místního zemědělce (nebo v Polsku), maso lidé kupují u řezníka (pokud chtějí „maso“) – ale to je stále "oficiální trh". Někdo (asi menšina i na venkově) má doma jablka nebo ořechy, trochu zahrádky, tři slepice na vajíčka, někdo si třeba ve sklepě vypálí slivovici. Ale naprostou většinu jídla získávají, zvláště ti nejchudší, z těchto vyfocených míst (a jim podobných):

vesnický obchod
vesnický obchod

Vesnický obchod - zvláště pokud už moc neřídíte auto, tady často "získáváte potraviny". Já také tady někdy "získávám chleba nebo housky", nepeču si je doma ani v obecní peci na návsi.

albert
albert

Holandský Albert, tady často "získávají potraviny" i bratranci Poláci za vyměněné koruny, čímž posilují hodnotu koruny, proti čemuž potom musí ČNB zakročit.

kaufland
kaufland

Klasika nejchudších lidí z venkova - německý Kaufland. K večeru tu jsou akce na chleba, zelené saláty večer stojí klidně 5 % původní ceny, což způsobuje k nelibosti ČNB velké deflační tlaky.

tesco
tesco

Britské Tesco není tak levné jako v Británii, ale večer tu také mají docela slevy na chleba, který tak "nejchudší lidé z venkova" mohou pořídit za silně deflační ceny. Na fotkách ještě chybí menší bratříček Kauflandu Lidl, polská Biedronka, vietnamská večerka a další. Ale snad to pro ilustraci stačí.

K samotnému „tupému zdražení“ a jeho prezentaci


Nechci zde dělat rozbor rozhodnutí ČNB „tupě zdražit“ Eura (a tím benzin, potraviny, elektroniku, …) - resp. nás pojistit proti deflaci a recesi - ani jeho dopadů. To již napsali jiní a lépe, mě třeba přijdou zajímavé a za přečtení postřehy vlka (1. díl, 2. díl, 3. díl, 4. díl) nebo Jirky Skuhrovce. Nicméně když už mě p. Singer donutil prostudovat horu jejich výstupů, tak bych na prezentaci p. Singera i prezentaci ČNB „pro novináře“ chtěl ukázat pár věcí. • Že ty intervaly spolehlivosti (a to používají jen 90%) jsou obrovsky široké a tady ani ČNB nic moc přesně neví, na to již upozornil Jirka Skuhrovec. Já se k tomu jen přidávám.


 • Graf vyhledávání slova Letáky na Google (slide č. 34 u p. Singera, č. 29 "pro novináře") nesedí na ten graf, co skutečně ukazuje Google - na obrázku níže je jejich srovnání překrytím. To mi přijde dost podivné. Zároveň vyhledávání letáků nejspíš také koresponduje s tím, že je firmy prostě začaly zveřejňovat na webu (tomu odpovídá hledání „letáky kaufland“ a „letáky tesco“).
  srovnání Google dle ČNB a Google
  srovnání Google dle ČNB a Google • Jako příklad v sekci „Rizika deflace“ uvádí ČNB „Dvě dekády deflačního vývoje v Japonsku“ (slide 32 "pro novináře"). Mně by tedy průměrný plat v ČR nad 60 000 Kč a nezaměstnanost pod 5 % přišly jako příjemná změna. Nicméně pro ČNB je to hrozba.


 • Stejně tak je pro ČNB nežádoucí pokles cen nemovitostí. Já nevím jak na vás, ale na mě to působí, že po roce 2005 (a možná již dříve, data na ČSÚ starší nejsou) se nafoukla realitní bublina a dnes (resp. na konci roku 2012 - žlutá čára níže) stále splaskává a jsme na průměrném růstu 3 % ročně od roku 2005 (omezeno na byty). Tedy dlouhodobě stále 1 % nad „inflačním cílem“, který by chtěla ČNB. Takže pokud bychom chtěli průměrně 2 % od roku 2005 do začátku 2014, tak by nemovitosti (zde byty) měly ještě klesnout a to na 120 % ceny ze začátku roku 2005.
  byty 2005 - 2013
  byty 2005 - 2013

  zdroj ČSÚ


 • Také v onom rozhovoru p. Singer říká: "Ten, kdo žije z úspor nebo z renty, což není velká část společnosti, mezi vítěze nepatří.". Zde bych upozornil, že v ČR je nějakých 2 350 000 důchodců (starobních). Dále 300 000 lidí na rodičovské a dalších více jak 50 000 na mateřské. Pro srovnání, Singerovo "vítězů-zaměstnanců" (také se tak cítíte?) je 3 750 000.


Pokud byste také chtěli mrknout, co si myslí lidé z věže ze slonoviny, doporučuji jejich vybrané spisy k této mini měnové reformě.Podpořit moje blogy můžete zkrz KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem:
DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu)
DMS ROK KOHOVOLIT (viz předchozí, automaticky každý měsíc po 1 rok)


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Xaver napsal(a):

Autore, vždyť ten Singer je jen ekonom. A pokud vím, tak nikdy nebyl v zaměstnání s pevnou pracovní dobou, s pravidelnou kontrolou své práce a za plat, který se blíží průměru. Tak co po něm chcete ?
22. 11. 2013 | 08:42

Filuta napsal(a):

To máte marné.
Singer bere skoro 4 miliony ročně, takže žije naprosto mimo realitu.
Mě by zajímalo, kdo dopustil, aby tenhle neschopný kindermanagement řídil ČNB.
Někdo se holt potřeboval napakovat, tak se znehodnotila koruna.

Nejlepší je Singerovo trvzení, že 100 korun je pořád 100 korun.
Pokud pan ekonom nechápe, že si občan za to kilo koupí podstatně méně, tak by měl vrátit diplom.
Znám lidi, kteří pobírají i nadprůměrné platy, ale utrácet se nechystají.
Nikdo přece kvůli Singerovi nevylágruje své železné rezervy. Nevíme, co udělají zítra. Může to být klidně měnová reforma.
Jediné, co toto stupidní opatření ČNB přinese bude to, že bohatí nakoupí zlato, nemovitosti nebo cizí měnu (nikoliv eura).Pokud to už neudělali.

I teď je výhodnější koupit si např. oblečení přes net třeba z Británie (kašmírový svetr za 1000 korun tady opravdu nekoupíte).

Po neustálém zdražování vlády Topky a ODS, přišla další rána.
Pánové by si měli uvědomit, že pověst o poslední kapce nelže.
Další pokus o ožebračení národa může fungovat jako rozbuška.
A pak se bude divit pan Singer i celá politická reprezentace.
22. 11. 2013 | 08:47

jozka napsal(a):

Singer je stejne stvoreni jako anylytici bezne se podivujici nad tim, ze klesly trzby v maloobchode pripadne nad vyvojem DPH. Tedy stvoreni zijici ve sklenenem zamku, jehoz nejvetsim problemem je prijit na to, proc ti lide ne a ne zacit utracet.
22. 11. 2013 | 08:48

šašek z Jihlavy napsal(a):

Navrhuji změnit název centrální banky na Singerovka, protože to na nás hezky a hlavně rychle ušili. Asi křížkovým stehem.
22. 11. 2013 | 08:48

karel napsal(a):

A rozjíždí se akce, co Čech, to ekonom (za slovo ekonom dosaď cokoliv). Prostě každý Čech rozumí všemu. Jen to jaksi není vidět na naší práci. Každý řemeslník, co přijde, je mistr světa a nadává na toho před ním, co to zprasil atd. A na to bohužel dojíždíme. Myslíme si, že selským rozumem přijdeme na všechno. A populární je dnes na vše navíc nadávat. Dělají to noviny, politici, proč by to neměli dělat bloggeři a lidi po hospodách?
22. 11. 2013 | 08:50

Míla napsal(a):

Teď jsem zvědav,na co to/v případě neúspěchu/svedou.Mám dojem,že to odnesou, jako obvykle,komunisti.A bude to s noblesou vyřešeno.
22. 11. 2013 | 08:52

Maximus napsal(a):

Odposlechnuto:

Tak mám pocit, že s tím eurem si chtěl někdo pouze elegantně přivydělat pěkný balík. Dobrý nápad....,že? Když si pomyslím na směnu Kellnerových Eur na Kč, obdržel za ně o 5% více při transakci 5.11.2013, kdy se Španěly podepsal koupi O2 za 64 miliard Kč. Španělé dali přednost české koruně zejména kvůli dlouhodobé stabilitě české koruny. Mezi koho se rozdělilo ušetřených 3,6 miliard za O2 ? Údajně se dělí v poměru 2,6 miliard pro Kellnera, miliarda pro členy rady ČNB, kteří hlasovali pro oslabení koruny jako jejich provize. Co na to říkají naše vyšetřující bezpečnostní orgány? Dobře vymyšlená a zorganizovaná státní loupež co? ..........
Hezký den v Čurbestánu.cz
22. 11. 2013 | 08:54

karel napsal(a):

to Filuta - Vy jste přesně ten ekonom, o kterém píšu, že si myslí, že všemu rozumi a nerozumí ničemu. Pro lidi se nezdražila jen eura, ale všechny cizí měny, pro Vás specielně opakuji slovo VŠECHNY, takže na nákupu eur nevyděláte. Vyděláte na tom, že utratíte české koruny za české výrobky a čím méně budou tyto české výrobky z dovozových surovin, tím lépe pro nás všechny. A i když tam budou dovozové suroviny, pak se k tomu přidává česká práce, která je za české koruny (a i když zaměstnanci dostanou přidáno, což je mimochodem také účel opatření ČNB - a to se nám bude snad proboha líbit!) a zboží by mělo být opět levnější, o něco, ale mělo. Nejlépe bud ehodnotit celou akci za rok a jsem zvědav, na co místní zase budou v tu dobu nadávat.
22. 11. 2013 | 08:55

Xaver napsal(a):

Singer a mnozí jiní tzv.ekonomové si myslí, že problémem je nízká spotřeba (rozuměj nedostatečné utrácení). To je ale nesmysl. Ty obchody přece v podstatě nabízí pořád to samé.
Fabriky se věnují výrobě krámů pro obchody.
22. 11. 2013 | 08:57

David napsal(a):

"...Ovšem nejchudší lidé pociťují jinou inflaci, než je průměr. Například vydávají větší část příjmů za potraviny, jejichž ceny rostly rychleji

...Žít ve věži ze slonoviny jako p. Singer..."

----------------------------------------------

Rozhodnutí ČNB byla hloupost a nebo darebáctví!

Hoši m.j. vůbec nezaregistrovali, že když se zvedla DPH o 4%, tak ceny stouply někde i o desítky procent. A teď, když se ceny začaly vracet k "tržnímu" normálu, tak si to vysvětlili deflací.

A teď si představme, že hoši z ČNB na nás chtějí, abychom místo zodpovědného šetření na důchody naopak začali zase nezodpovědně a bezhlavě utrácet. Jako kdyby toho konzumu nebylo už dost!

Na druhou stranu si představme, že pomalu a jistě začneme žít podle zásad zdravého životního stylu. Tak to teprve bude "neštěstí"!

Přestaneme se přežírat nezdravými potravinami,

přestaneme kupovat všechny ty různé nesmysly, které jsou obchody přeplněné,

přestaneme chlastat, kouřit, brát drogy, hrát automaty,

a ještě si představme, kolik bychom ušetřili, kdybychom nemuseli krmit všechny ty psy a kočky, kterých náš národ vlastní v přepočtu na jednoho obyvatele nejvíce v Evropě,

a k tomu ještě zavedeme ve velkém bleší trhy,

a tak, když toto uděláme, tak ta naše slavná ekonomika, založená na bezbřehém konzumu a RŮSTU, se zhroutí jako domeček z karet.

Takže více konzumu, více plýtvání, ať hoši z ČNB - věži ze slonoviny - mají radost!

A po nás potopa!!!
22. 11. 2013 | 09:01

michal skop napsal(a):

karel

ale já se netvářím, že jsem ekonom (ač třeba bankovnictví jsem také studoval) - ale poznám, když modely mají přesnost (na 90 %, ani ne standardních 95 %) nějakých 6 % ("procentních bodů") a když se argumentuje grafem, který mi nějak nesedí s originálem. A nesedí mi s realitou, když p. Singer mluví o tom, kde chudí venkované sháněj jídlo - na to snad nemusím být ekonomem.
22. 11. 2013 | 09:02

Petr z Tábora napsal(a):

Pro zajímavost udávám z E15 údaj, že ČNB za dny dny nakoupila v rámci své intervence eura za 200 miliard korun. Prostě my v Čechách nejsme troškaři.

to Maximus:
Touto teorií se asi řídil pan senátor Dryml ve svém podnětu pro vyšetřování BIS.
Další teorie tuším pana Pelce říká, že jde o útok na sestavovanou vládu, aby nemohla vykázat dobré hospodářské výsledky.
22. 11. 2013 | 09:04

Ládik!!! napsal(a):

Singer ještě opomenul podkožní tukové zásoby občanů. Češi jsou nadprůměrně obézní. Mohu potvrdit na sobě - mám BMI=29, makám a jím zdravě, křivka poklesu hmotnosti na BMI=20 směřuje k době 24měsíců. To bude dávno po krizi. Někdy si myslím, jestli klausův utahovací opasek neměl být kolem krku, a ne kolem pasu.
22. 11. 2013 | 09:06

karel napsal(a):

to michal skop - nechtěl jsem psát dlouhé příspěvky, ale bylo třeba tam zmínit, že v této odpovědi pan Singer zahrál na silně populistickou notu a toto si měl odpustit (rozhovor jsem četl celý). Celosvětovým problémem se stává, že jakékoliv názory se strašně polarizují a nekompromisní bojovníci za svůj názor déky tomu získávají nejen kladné body u voličů, ale i peníze od vlivných organizací (doporučuji knihu Zakaria - Postamerický svět).
22. 11. 2013 | 09:07

dříve čtenář napsal(a):

Pane karle - když už vy jste teda ten ekonom, tak byste měl domyslet, že pěstování a těžení českých surovin bylo již dávno u nás zlikvidováno. Snad si nemyslíte, že rozhodnutí ČNB u nás způsobí např. znovupostavení cukrovarů, pěstování cukrové řepy i soběstačnost na cukru? O masu a dalších zemědělských surovinách nemluvě. Řepky ani fotovoltaiky se nenažerem ani my, ani singer. Jó, takový bakala to prosral, že přestal produkovat koks. A myslíte si, že teď po inflaci koruny obnoví doly, zprovozní koksovny a začne prosperovat?
Spíše se přikláním ke konspirační teorii pana Maximuse, nebylo by to vlastně nic divného a my ostatní, "co spolu nemluví", to ještě nějak snesem...
22. 11. 2013 | 09:11

karel napsal(a):

dříve čtenář - přečtěte si znovu a lépe můj příspěvek. O ničem takovém není.
22. 11. 2013 | 09:15

Dalimír napsal(a):

Vzpomínám si na dobu posledních let totáče kdy se již břichatí komunističtí papaláši usazeni ve svých kamenných palácích také přestali ohlížet na lid dělný a proto také špatně dopadli ! Tihle ti novodobí mocipáni zacházejí ještě dále a beze studu drtí společnost svým vysoce arogantním chováním ! Komunisti se chovali inteligentněji, neprovokovali takhle lidi ! Až se národ skutečně nas..e tak všichni podobní Singerům a Kalouskům zmízí s povrchu zemského ! Možná ta doba není zase tak vzdálená !
22. 11. 2013 | 09:27

aga napsal(a):

No tak už si to přiznejme, soudruzi, ti komouši měli co se týče kapitalismu a bank pravdu.

Navíc, specielně u nás je zadání nadnárodní bankovní mafie škodit, škodit a rozkládat. Z tohoto úhlu pohledu je třeba posuzovat všechny kroky pana Singera a spol., a bádat nad nimi jinak je marnost nad marnost. Že se při tom ještě vyvolení napakujou je rovno třiceti stříbrným za jejich zradu, je to prostě válečná kořist od porobené země.
22. 11. 2013 | 09:32

Filuta napsal(a):

Aga

Proč si ti "demokrati" berou do huby soudruha Gottwalda?
Ten okradl národ jednorázově, oni to dělají 23 let, a to na "všech frontách".
22. 11. 2013 | 09:54

ldoneses nails napsal(a):

karel - vaše utopie se zakládá na tom, že čeští pracující teď dostanou přidáno. A to jako za stejných prodejních cen vývozních výrobků?
Celá akce je nám vysvětlována jako že vývozní ceny zůstanou stejné - při inflaci se sníží prodejní cena našich výrobků do zahraničí, my budeme brát za jejich smontování stejně, neřkuli více, budeme více peněz utrácet a roztočí se kola ekonomiky závratným směrem kupředu? No a ty suroviny, jejichž soběstačnost máme ani ne cca 60% nám nezdraží? Tak takovou blbost by snad nevymyslel ani blahé paměti kůl v plotě jakeš...
22. 11. 2013 | 09:58

Filuta napsal(a):

Karel

Na nákupu cizí měny teď opravdu nevyděláte, ale mít na účtu (v cizí bance, protože "české" banky můžou kdykoliv vytunelovat) třeba švýcarské franky, dává asi větší jistotu, nežli tam mít koruny či eura.

Maximus

O tom Kellnerovi se spekuluje hodně. Asi taky pustil chlup směrem k Singerovi a té jeho zločinecké bandě.
Ať mi nikdo nevykládá, že měl v úmyslu posílit českou ekonomiku. I mně,jako laikovi, je jasné, že to krizi jen prohloubí. Všechno zase zdraží. I to podělané exotické ovoce před vánoci. Včera mě dojalo, že dvě české hrušky stojí v Bille 20 korun, kolik budou stát pomeranče z dovozu?


Pan Špok

Singer neviděl dnešní vesnici ani z rychlíku.
Známí, kteří tam bydlí, většinou pracují ve městě. Na zahradě mají anglický trávník, pár keřů, s nimiž není příliš práce a bazén. Domů se vracejí až za tmy. Že by si pořídili prase a kravku, opravdu nehrozí.
22. 11. 2013 | 10:02

aga napsal(a):

Filuta

Pomeranče stojí 27,- 29,- ale velmi často jsou v akcích za dvacet či ještě méně. Paradox dnešní doby je v tom, že české brambory jsou dražší, o hruškách nemluvě. Není v tom jiná logika, než ta, že nás chtěj dostat do pozice nevolníků potravinově závislých na dovozu. A obecně bude plebs potravinově závislý na rozhodnutí korporací - viz bohulibé plány EU na registraci každého semínka píchnutého do vlastního kompostu. O takové totalitě se komoušovi ani nesnilo.
22. 11. 2013 | 10:15

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Singer jde momentálně proti důvěře potenciálních spotřebitelů a investorů.
V součtu Kalouskovy rétoriky a realpolitiky ve vztahu k nutnosti šetřit jde spíše o sabotáž než o benigní zásah.

Ti grázlové viděli realnou ekonomiku akorát ve Škodovce a v dalších podnicích zaměřených na export, myslí si, že do šedé ekonomiky lidé vstupují rádi a s nadšením a že lokální ekonomiku zajišťují chovatelé králíků a pěstitelé tuřínu...
Bohužel na Singera a ČNB je krátký každý a už vůbec nemá na věc žádný vliv onen subjekt, kterému prý dle Ústavy patří veškerá moc - tedy tkzv. " lid".

Ráda může být Církev /indexace plateb vyplývajících z tkzv. církevních restitucí/, rádi mohou být zemědělci a zřejmě i Agrokombinát Babišovice /platby SAPS/, investoři do aktiv denominovaných v eurech a vybírajících si zisky v CZK...
Moc nadšeni nejsou asi ani ti, kterým Kalousek nasliboval v druhém pilíři aspoň ty dvě procenta ročně, ani další , kdo tomuto mágovi uvěřili a hodili likviditu někam na jedno až dvě procenta.

Nic proti nikomu z podstaty cílení té akce - potransformační inflace už byla kdysi mnohem vyšší - za Kalouska šla jeden rok až někam k 10 procenrům...ale Singerovy čárymáryfuk mohou znamenat do blízké budoucnosti velké problémy i pro ČNB, pokud euro půjde dolů ne-li do čestru...
Jakou má vlastně Singer a spol, s. r. o. faktickou odpovědnost ?
Sbalí fidlátka, řekne " och pardon, pardon, přibalil jsem si prostě špatné noty, to se stává...no nic, teď jedu koncertovat do Londýna, adié companeros někdy v lepších časech, omlouvám se těm, kdo prodělali...".

Ti blázni chtějí ve vývozní ekonomice financovat vše prostřednictvím DPH, to nejde z podstaty, leda že opět zvýší sazby nebo to tu přivedou /co se týče důvěry, ale nejen jí/ cu grunt.

Co na to Sedláček ? Má k této příležitosti již sesmolen nějaký esej, v kterém budou vystupovat Gilgameš, římský císař, čínský bůh srandy i nové paradigma ?
------------------------------------------------------------------------------
Ta sranda bude moc černá. Vytahovat ze sraček to zas bude stát, rozpočet. To si už ale Singer a spol. s. r. o. budou mastit kapsy jinde a možná že právě že na úkor zrovna tohoto konkrétního státu.
22. 11. 2013 | 10:27

Ládik!!! napsal(a):

Nemluvil tím Singer o státní podpoře šedé ekonomiky?
22. 11. 2013 | 10:28

M.Š. napsal(a):

"...ale já se netvářím, že jsem ekonom (ač třeba bankovnictví jsem také studoval) - ale poznám, když modely mají přesnost (na 90 %, ani ne standardních 95 %) nějakých 6 % ("procentních bodů") a když se argumentuje grafem, který mi nějak nesedí s originálem. A nesedí mi s realitou, když p. Singer mluví o tom, kde chudí venkované sháněj jídlo - na to snad nemusím být ekonomem."
Souzi,stále říkám,že ekonomie je pavěda a ekonom je vůl a korunovanej.A začal ten marasmus Klausem,prý také ekonomem.
22. 11. 2013 | 10:28

Baba napsal(a):

Našinec obcházívá totéž, v pozadí nejsou lesy, nýbrž hradba ještě vyšších domů. Flegmatik zaregistroval, že síť supermarketů Albert je holandské provenience, zakladatelem je Albert Heijn ze Zaandamu a její počátky se datují do roku 1887. Tedy nikoli princ Albert Sasko-Korubsko-Gothajský, manžel královny Viktorie, zakladatel současně vládnoucí windsorské dynastie, v po němž pojmenované koncertní síni, slavnostně otevřené 29. 3. 1871 slavil úspěchy například v březnu 1883 náš Antonín Dvořák.
22. 11. 2013 | 10:28

Ládik!!! napsal(a):

A nepřipravuje tím půdu pro euro?
22. 11. 2013 | 10:31

Sch napsal(a):

Karel, Filuta

Zda dnes vydělat nákupem EUR-nad tím visí otazník. Žádné ano nebo ne!
"Dotáhne-li" ČNB kurz ke 30 Kč, tak kdo dnes nakoupí ve velkém za 28 -vydělá slušný balík. Pravděpodobnost je poměrně vysoká, ale jistota to není.

ad Karel. Vydělat na nákupech českého zboží?
1. Tak otázka pro mnohé nestojí. Lidé nechtějí ani tak vydělávat, jako přežít.
2. Nakoupit nepotřebné věci "zalevno" jako pojistka proti devalvaci mých úspor NENÍ výdělek.
3. V globálním světě už téměř neexistuje "český výrobek". Poslední je košík na houby, který plete Nováková za denního světla z proutí vrby za barákem. Ten je ryze český.

Vezměte důchodce - vdovce, který má našetřeno 200 tisíc korun, aby si po dobu necelých pěti let ke svému třeba devítitisícovému důchodu
mohl přidat 2 tisícovky a zakoupit tak potřebné léky, které mu těch 5 let pomohou přežít.
Postupně mu hrozí znehodnocení svých úspor. Podle vaší rady by si od báby měl koupit 100 košíků a bude vysmátej. Vaše logika je opravdu obdivuhodná na pozadí diskutujících, kteří "znají takzvaně všechno".
22. 11. 2013 | 10:34

MartinO napsal(a):

Fascinuje mě jací jsou Češi národ Brouků Pytlíků: Každý kdo má díru do zadele žije v přesvědčení, že rozumí všemu. Od fotbalu přes ústavní právo až po monetární politiku. A každý má tady nesmírnou potřebu se ke všemu vyjadřovat.

Dobrá, Kalouskovi jste se smáli že nerozumí financím, protože je chemik. Pánové z rady jsou ovšem vesměs všichni PhD v oboru, někteří dokonce VŠ profesoři. Mají přístup k nejčerstvějším informacím statistikám a datům ke kterým se ani běžný člověk nedostane. Tyto informace pro ně zpracovává profesionální tým analytiků.

Hned se všude možně objeví desetitisíce blogerů a diskutérů s tím, že členové rady jsou úplně blbí, zcela mimo, ničemu nerozumí, jsou uplacení a začnou spřádat svoje ekonomické a monetární teorie :-D Holt, žiji v ČR tak jsem se už naučil s tímhle chytrolínstvím žít.

Včerejší žaloba na ČNB už ale je docela silná káva. Zajímalo by mě, jestli také na Swiss national bank podal nějaký Švýcar žalobu když před 2 lety provedla to samé v ještě větší míře. Podal nějaký Číňan žalobu na čínskou centrální banku že udržuje mnoho let umělý, výrazně podhodnocený kurz yuanu? Jsme jenom my národ trotlů?
22. 11. 2013 | 10:40

Ládik!!! napsal(a):

kydači,
proč pořád měníš nicky?
22. 11. 2013 | 10:41

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2499786/budou-se-vracet-miliardy-korun-z-darovaci-dane-na-povolenky-evropsky-verdikt-dava-znecistovatelum-nadeji.html

http://www.top09.cz/co-delame/napsali-o-nas/kalousek-povolenky-zdarma-nerozdam-6930.html

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/hasek-kalousek-asi-chce-dale-ulevit-cirkvim/
22. 11. 2013 | 10:51

viděno z našeho dvorkku napsal(a):

to Maximus
Vy nám snad čtete myšlenky, pořád jsme dumali, komu konkrétnímu tento krok ČNB něco vynese neboť tady v této republice se neděje nic náhodně a hlavně nic pro občany. Jen máme někdy málo informací z makrosféry. Děkujeme za objasnění.
22. 11. 2013 | 11:03

Sch napsal(a):

MartinO napsal(a):

"Dobrá, Kalouskovi jste se smáli že nerozumí financím, protože je chemik."

Tomu se mohli smát jen hlupáci. Mám shodou okolností 3 známé. kteří kdysi nestačili na VŠCHT (matematika) a přešli na VŠE. Dva z nich ukončili národohospodářskou fakultu s červeným diplomem.
Myslím, že třeba pan Michl by od Kalouska mohl mnohému učit.
A to není míněno ironicky.

Co se týká vašich "kritikou nedotknutelných PhD" (zejména od plebs) - víte pane, jedna věc je inteligence, vzdělání nebo zkušenosti a druhá je záměr-lajtmotiv.
22. 11. 2013 | 11:12

resl napsal(a):

bejt některejma, bojoval bych za korunu do roztrhání těla. poslouchejte "ekonoma" Klause a Zemana a pak si tu hezkou, českou korunu dejte zarámovat. jen ne euro, to by "vlastence" zničilo. raději bídu a poděkování dvěma lumpům, pro které budocnost nic neznamená. oni v ní žít už nebudou, tak se ji pokusí zkazit i vám.
22. 11. 2013 | 11:23

Karlička Čížková napsal(a):

Pan Singer byl nedávno na jakémsi školení. Na rozdíl od lidí, kteří si myslí, že pan Singer ani vlastně moc neví, co by měl v té baňce dělat, tak já si myslím, že když byl proškolen, tak to musí vědět moc dobře. Už si tedy přesně nevzpomínám na jakém školení, ale prý to bylo školení jen pro zvané a moc se o něm nepsalo. Možná o tom někdo tady bude vědět víc.
22. 11. 2013 | 11:25

Karel napsal(a):

resl

Zatím se drží vlastní měny i bratři Poláci. A chtějí v tom nějakou dekádu vytrvat.
22. 11. 2013 | 11:27

Syrphus vitripennis napsal(a):

MartinO
Že Češi ničemu nerozumí a do všeho jenom kecají už tady psal pan karel, s tím jste se nemusel zatěžovat:) Co kdybyste radši uvedl, s čím konkrétním v blogu pana Škopa nesouhlasíte?
22. 11. 2013 | 11:28

Xaver napsal(a):

Sch:
Vaše vysvětlení Singerových představ o správném likvidování úspor je dokonalé.
Škoda, že Singer nemá plnohodnotné vzdělání, takže to nedokáže pochopit.
22. 11. 2013 | 11:33

Karel napsal(a):

Další následek finanční krize: Do 24 měsíců zmizí Ládik!!!
22. 11. 2013 | 11:41

tymitaky napsal(a):

MartinO napsal(a):
Fascinuje mě jací jsou Češi národ Brouků Pytlíků: Každý kdo má díru do zadele žije v přesvědčení, že rozumí všemu. Od fotbalu přes ústavní právo až po monetární politiku. A každý má tady nesmírnou potřebu se ke všemu vyjadřovat.
Naprosty souhlas.
Specialiste jako Ladik!!! nebo Neo maj potrebu se vyjadrovat se ke vsemu aniz by necemu rozumeli. Dutohlavci
22. 11. 2013 | 11:43

Targus napsal(a):

To: MartinO

Pánové z rady jsou ovšem vesměs všichni PhD v oboru, někteří dokonce VŠ profesoři.

Takoví jsou úplně nejhorší.

Těm bankovním trdlům stejně jako vám prostě ještě nedocvaklo, že drtivé většině lidí prostě došly prachy. S bídou dají dohromady částku potřebnou na extrémně předražené a navíc toxické žrádlo, energie a střechu nad hlavou. Na nic jiného už prostě nezbyde.
CO JE NA TOM K NEPOCHOPENÍ???
22. 11. 2013 | 11:51

resl napsal(a):

Karel 11.27,
ne, nechtějí, čekají jen až jim to jejich ekonomika dovolí. Zeptejte se jich.
22. 11. 2013 | 11:56

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Karel, MartinO – Hlavně byste měli okomentovat to, na co upozornil Maximus v 08:54.

A také toto: "Lidé státu půjčili 21 miliard, ČNB jim ale jejich investice znehodnotí. - Zatímco ministerstvo financí lidi namlsalo, že se vyplatí v příštích letech spořit, ČNB jim vzápětí fakticky vzkázala, aby šetřit přestali a vrhli se na utrácení."
22. 11. 2013 | 11:58

Filuta napsal(a):

Aga
Je to jednoznačný záměr zlikvidovat zbytky českého hospodářství.
Dobré české hrušky kilo za 56 korun (no nekupte to) a hnusné bez chuti, španělské nebo argentinské provenience, o 20 kč levnější.
Všiml jsem si toho taky u mléčných výrobků.
Brambory seženete jenom odporné a nepoživatelné ani po úpravě v troubě a přitom drahé jako prase.
Na trhu jsem koupil od pěstitelů, nikoliv překupníků (dobré brambory nejsou prané) výborné české brambory. Ti mi vysvětlili, že do nás za drahé peníze supermarkety perou krmné brambory, které vydávají za konzumní. Proto jsou taky tak hnusné, je z nich větší výnos za cenu kvality(jediný Interspar prodává solidní brambory).

Chtěl bych vědět, kde v EU by si řetězce takhle dovolili ojebá...vat zákazníky.
Další zdražování už tak předraženého zboží si fakt nedokážu představit.
Platy jdu trvale dolů nebo v lepším případě stagnují (vyjma Nea - tomu plat samozřejmě coby nepostradatelnému analytikovi neustále stoupá), ale náklady na bydlení a základní spotřební záležitosti stoupají do závratných výšin.

Jestli má být tohle ten neoliberální blahobyt, tak snad radši tu socialistickou chudobu.
22. 11. 2013 | 12:04

Filuta napsal(a):

Targus
Vy jste zjevně nepochopil jejich taktiku.
Nejenže nám všechno zločinecky zdraží, donutí nás pracovat načerno a za otrocké mzdy (bez jakékoliv zákonné opory)a znehodnotí naše úspory, oni ještě ke všemu nesnesou, abychom nějaké úspory vůbec měli.

Představa Singera je asi taková, že svůj mizerný plat do mrtě utratíte (což většině Čechů po zaplacení nájmů a základních potravin nečiní problém), abyste" posílili ekonomiku".
Pakliže si nenecháte žádnou rezervu a na dveře vám zaklepe exekutor, sdělí vám soudruh Kalousek, že jste se chovali nezodpovědně a patří vám to.
Taková menší schíza je ten život v české kotlince.
22. 11. 2013 | 12:11

Haha napsal(a):

Je opravdu komické kolik lidí ještě bere vážně tu bandu věštících gamblerů, kterejm se tak úspěšně daří manipulovat nenažraný stádo na čím dál sušší louky. Ekonom na vyšším postu než účetní je prachsprostej ezoterik, co místo čaker používá čachry.
22. 11. 2013 | 12:12

john petres napsal(a):

Bankovní radu ČNB vybírá a jmenuje exkluzivně pan prezident(Toto dílko jest výtvorem pana Klause...).Jinak mimo mrealitu života jsou v Česku prakticky všichni t.zv.vyvolení.Nevíte-li,koho tím myslím,pak je mi vás opravdu líto.Ahoj.
22. 11. 2013 | 12:16

Marie napsal(a):

Filuto
Brambora je v podstatě jedovatá rostlina. Solanin v ní obsažený jihne až po ovaření. A přečtěte si, co se v ní tvoří při smažení a pečení. A vůbec, není to rostlina, která je domácí. Brambory byly dovezeny do Evropy, aby zachránily před hladem v dobách neúrody a vydrancování sýpek tranzitujícími vojsky ubohý zemědělný lid.
22. 11. 2013 | 12:18

turista napsal(a):

Pan guvernér Singer sice asi financím rozumí, žije však ve slonové kosti zcela mimo realitu hospodaření běžných českých rodin. Současný náhlý boom nakupování souvisí s vánoci a jen částečně s jeho tzv.depreciací kursu koruny. Export se možná po jeho zásahu trochu zvýší a na jeho opatření vytřískají zahraniční vlastníci našich podniků, kterým bude stačit o pěkných pár euro méně na stagnující mzdy českých zaměstnanců. Pan guvernér Singer se však bude po vánocích divit jak spadne tuzemská poptávka, protože většina lidí peníze nemá. Singerovým opatřením se znehodnotily naše převážně mizerné platy a úspory asi o 10% včetně potenciálních výnosů ze všech forem spoření. Lidi však na penězích nesedí pro nic za nic. V době vleklé recese, neustálého zdražování a nikoliv deflace držíme nutné železné rezervy na které nesáhneme ani kdyby euro bylo za 30Kč. Takže Singer takto zvýšení spotřeby domácností v dlouhodobém horizontu a tedy potřebného růstu HDP nedosáhne. Jisté mocné ekonomické skupiny se však jeho rozhodnutím napakují, protože i pro finančnictví musí platit zákon zachování hmoty. Když jedni zchudnou tak jiní zbohatnou.
22. 11. 2013 | 12:24

Dáša N. napsal(a):

turista
chtěl asi napsat, že pan Singr se zachoval, jak slon v kostním porcelánu (bone china))))
22. 11. 2013 | 12:28

turista napsal(a):

No pan guvernér Singer nahrál na smeč více subjektům. Dobře je to patrné například na panu Kellnerovi, který takovou nahrávku s chutí zasmečoval. A zbohatl o dalších několik miliard.
22. 11. 2013 | 12:53

Honza napsal(a):

Cílem elit a politických loutek,které vykonávají jejich zadání /byť byli námi zvoleni/ je zlikvidovat tento stát. Proto nás také neustále krmí hesly o tom, že stát je špatný hospodář.Jaksi k tomu nedodají, že jim byla svěřena úloha hospodaření s majetkem státu.ČNB samozřejmě nechce zůstat pozadu, protože jejím zájmem není stabilita státu a měny, ale to jak získat větší zisk obchodem s počmáranými papírky. A stejně tak jako bankovní /i když soukromé/ domy ve světě, které zkrachovaly, či je vysekával stát, tak ani v ČNB nikdo nenese odpovědnost za špatné hospodaření. Miliónové platy jim zůstanou... Tak co by se zalamovali, přemýšlením o tom, jak znehodnotí lidem úspory. Vždyť přece dluhy rozhýbávají ekonomiku ne?Proč by nevyměňovali zlatý poklad za německé dluhopisy. Zlato má tu chybu, že se nedá úročit. Tak není ten správný artikl pro peněžní ústav. Jen mi tedy není jasné, proč si ty Němci dluhopisy za zlato měnili, když je tak k ničemu..
22. 11. 2013 | 13:10

Dalimír napsal(a):

Filuto měna byla za Zápotockého v 53r. a byla nutná páč šmelináři měli za války žně a proto bylo třeba ty křečky umravnit ! Dělníkům ta měn.reforma nikterak neublížila a rozhodně žili za socialismu slušnější nežli v téhle kapitalistické bezohledné otrokárně tečka
22. 11. 2013 | 14:24

Filuta napsal(a):

Dalimír
A podle vás ti, kteří nebyli dělníky, byli gauneři, kteří si peníze nakradli?

Pohlížíte na svět dosti zvláštní optikou.
Podle vás snad poctivě pracuje jen manuál?
Inženýr už je parazit?!
22. 11. 2013 | 14:58

modrý edvard napsal(a):

autor: Sorry, tohle "Jako příklad v sekci „Rizika deflace“ uvádí ČNB „Dvě dekády deflačního vývoje v Japonsku“ (slide 32 "pro novináře"). Mně by tedy průměrný plat v ČR nad 60 000 Kč a nezaměstnanost pod 5 % přišly jako příjemná změna. Nicméně pro ČNB je to hrozba." byste z úst vypustiti neměl, pokud chcete být pokládán za nestranného.
a dál: článek obsahuje vlastně dvě slepené části. Kvůli tomu fejetonu na začátku nebudu studovat zbytek, zvl. grafy p. Singera.
22. 11. 2013 | 15:24

xx napsal(a):

Je to vůbec tragikomické. Oficiální cenový index ceny nemovitostí vůbec nezohledňuje, takže dramatický růst cen v letech 2000-2007 o cca 12-15% ročně se do inflačního cíle ČNB nijak nepromítal.

Ale najednou, když je ČNB s argumenty v úzkých, pokles cen nemovitostí se jim hodí do krámu a šermují s ním jako Exkalibrem.

Je to šílené a nezbývá než hledat, kdo za tím stojí, čímu zájmu takhle situace vyhovuje. Že by se chystal nějaký velký nákup něčeho v CZK měně zahraničním investorem ?

p.s. s těmi byty - v roce 1999 jsem koupil byt za 495 tis. a tentýž byt v tomtéž stavu jsem prodal v roce 2007 za 1 650 tis. Račte si inflaci cen přepočítat. Cena vzrostla na trojnásobek původní hodnoty, přičemž průměrná mzda nevyšplhala ani na dvojnásobek.
Zato hypotéky táhly růst HDP po celou doby velmi masivně.
22. 11. 2013 | 17:09

Občan zZz napsal(a):

O naší současné ekonomice.

Čro Plus – Ekofórum – 16.11.2013, 19:10hod., délka 30min
Moderátor Moderuje Petr a ekonomové Jaroslav Šulc, Josef Vlášek a Petr Gapko.

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3007133

Hlavním hostem je odborový ekonom Jaroslav Šulc, což je opravdu důvěryhodný odborník.
Opravdu to není jeden z těch ekonomomů s myšlením hurá pravicového svázáka. Díky kterým (připočtěme Kalouska) je naše ekonomika tam kde je.

_ _ _
Kdo by chtěl pořad stáhnout (velikost je 12 mb), ať zadá do internetového vyhledávače následující adresu.
http://media.rozhlas.cz/_audio/3007133.mp3
(Alespoň mně stahování funguje. Komu ne, má asi jinak nastavený internetový prohlížeč. Ať si pořad vyhledá v archivu Čro, ke kterému se dostanete tak, že vyhledáte na internetu slovo iRadio.)
22. 11. 2013 | 18:18

Občan zZz napsal(a):

Pořad z předchozího odkazu moderoval Petr Holub.
22. 11. 2013 | 18:22

Občan zZz napsal(a):

Ještě několik odkazů k tématu

Jan Macháček z Respektu o naší ekonomice a o zásahu ČNB.

http://respekt.ihned.cz/audit-jana-machacka/c1-61260370-jak-se-cesti-ekonomove-porad-divi

http://respekt.ihned.cz/audit-jana-machacka/c1-61269290-jak-to-bude-s-inflaci

http://respekt.ihned.cz/audit-jana-machacka/c1-61278590-proc-jsou-reakce-na-krok-cnb-tak-negativni

_ _ _
Ze stejného zdroje ještě Jan Švejnar: Já bych s devizovou intervencí ještě čtvrt roku počkal

http://respekt.ihned.cz/fokus/c1-61233790-ja-bych-s-devizovou-intervenci-jeste-ctvrt-roku-pockal
22. 11. 2013 | 18:25

michal skop napsal(a):

modrý edvard

co je špatného na průměrném platu 60 000Kč a 4-5% nezaměstnanosti?

(A ano, tento blog má 2 dost odlišné poloviny na jedno téma)
22. 11. 2013 | 21:12

modrý edvard napsal(a):

michal skop: Není to argument, je to takové laciné. Snad i Vám je jasné (... při Vašem vzdělání, pane redaktore ...), že pokud si pořídíme deflaci, tak tím Japonsko stejně nedoženeme.
Ta první polovina, to jsou fotografie různých prodejních domů. Já na tom nic zajímavého nevidím (někdo třeba jo, co já vím), zajímavější by bylo srovnání, že v Praze se dá v obchoďáku nakoupit levněji, než v obchoďáku dejme tomu v Krumlově.
22. 11. 2013 | 21:49

michal skop napsal(a):

modrý edvard

nějak úplně nevidím souvislost mezi inflací (spojenou s poklesem kurzu koruny) vs. deflací a úrovní dané země (platy, nezaměstnanost, ale i další). S inflací dle ČNB přeci také ČR Japonsko nedožene. Ale je to naopak ČNB, která ukazuje Japonsko jako odstrašující příklad. Přitom já ho beru daleko spíše jako pozitivní příklad. Přijde mi dost divné, pokud země, co funguje skoro nejlépe na světě, je brána za odstrašující příklad jenom proto, že nevyhovuje nějakým teoretickým modelům + banky tam musejí trochu pracovat jinak, než ve většině světa.

V Kauflandu se dá nakoupit všude (po ČR) za skoro stejně (jinak už je to s platy v něm - čím blíže "městu", tím vyšší). Obchod přímo na vesnici je samozřejmě dražší. Ale to byla hlavně reakce na slova p. Singera, který snad opravdu věří tomu, že na venkově dneska lidi mají normálně hospodářství a nejsou závislí při nákupu jídla na Kaufland (a spol.). Ano, jsou tu lidé, kteří v různé míře hospodáří, ale to jsou jen výjimky. Po pravdě mně ta slova přišla tak neuvěřitelná, že jsem se zmohl jen tuto foto-odpověď.
22. 11. 2013 | 22:50

ff napsal(a):

Autore,za jedna s hvězdičkou.
Nejste rohaté zvíře a, narozdíl od Singra víte, jak to chodí mimo Prágl.
Mimochodem, krok ČNB má hezky rozebranej v BL ekonom odborů a Soros Singra už pochválil. Po spekulaci proti britské libře už se moc těší na spekulaci proti CZK,
i když vejvar nebude nic moc.
22. 11. 2013 | 23:39

pamětník napsal(a):

Karel:
«Zatím se drží vlastní měny i bratři Poláci»
Nejen oni, ale i bratranci Dánové, Švédové, Norové, Britové, Švýcaři.... Zbavit se vlastní monetární politiky neznamená vždy přínos. Ale říkejte to takovému reslovi. :)
23. 11. 2013 | 00:19

michal skop napsal(a):

Karel, pamětník:

Polsko hlavně nesplňuje kritéria přijetí. "Politická vůle" by spíše byla než nebyla.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Euro_w_Polsce
nebo
http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/polska;w;strefie;euro.html
23. 11. 2013 | 01:05

SergioL. napsal(a):

...první co mě napadlo, když ČNB zdražila korunu bylo:

Naši vysocí finančníci a ekonomové mají strašlivou obavu z toho, aby si lidé s průměrnou a podprůměrnou mzdou náhodou nekoupili něco navíc....abychom se snad náhodou nepřiblížili západoevropskému prostoru, kde zaměstnancům zůstává v kapse mnohem víc peněz, resp. za to co jim zbyde si koupí daleko více...(např. auto je spotřební zboží....nikoliv mnohaletý "miláček" rodiny), napadlo mě, že někomu jednoduše vadí, že by se snad průměrný Čech začal pomalu stávat sebevědomým občanem...bohatším občanem...a nikoliv pologramotným ubojeným bezzemkem v montovně v polofeudálním pašalíkově, jak je tomu teď.
Zase na druhou stranu si říkám...marže maj dnes obchodníci tak nadsazený a ti "čeští bezzemci" jsou už ohledně nakupování natolik otrlí, že se na nějaký zbytečný nakupování jednoduše vykašlou...a počkaj si, až ty ceny zase jednoduše trh řečeno hezky eufemisticky "zoptimalizuje" na koupěschopnou hladinu. A kašpárci i vykukové z toho budou mít tak akorát z ostudy kabát a hlavně milá děti...tu špatnou pověst, co kvůli ní už kejhaj...protože potrefená husa se dycinky vozve...
23. 11. 2013 | 01:43

muromec napsal(a):

Když se kouknu z okna svého slovenského bytu ve svém slovenském městě, vidím na ulici lidi kteří se potkávají, na potkání se objímají, a se slzama v očích jeden druhému říkají: "Zaplať pánbů, že jsme se od Čechů trhli! Představte si, že by nám centrální banka a politici prováděli to co teď provádějí v Česku!" A pak jdou dále, a cestou si mumlají: "Bože, a my měli celou tu dobu z Čechů komplexy jak jsou od nás moudřejší!"
.
Jen kecám...
Samozřejmě se na ulici nic takového neděje. Předně je sobota, a lidi v tuhle hodinu po ulici chodí jen zcela ojediněle, a ani když začnou chodit, nebudou dělat nic z toho co jsem opsal. Ale teoreticky by mohli.
23. 11. 2013 | 07:11

Filuta napsal(a):

muromec

To jsou pěkné kecy.
Mám na Slovensku hodně známých a nikdo z nich z eura nadšený není.
Jsem zvědavý, jestli jim ta údajná radost vydrží, až se EU rozpadne. Věčně ten bordel pohromadě držet nebude, už teď drží jenom setrvačností.
My budeme mít aspoň svou měnu, oni si budou moci eury tapetovat.
Kdyby nám ji ČNB uměle neznehodnotila, tak jsme na tom byli rozhodně líp.

Myslíte, že kvůli tomu, že se ČNB potřebovala s pár podnikateli napakovat, budou teď toužit Češi po euru?
23. 11. 2013 | 07:43

muromec napsal(a):

Pane Filuto, našel jste v mém pokusu o vtipný příspěvek zmínku o euro? Mluvil jsem jenom o tom, co s váma provádí vaše ČNB a vaši politici.
A jinak - co jsou to za známí? A jak se má to nadšení z eura podle vás projevovat? Mají skákat radostí, nebo provolávat "hip, hip, euro!" - ? Ano, každý vám poví, že svým způsobem byl narušen náš vztah k penězům. Bereme 1 euro pomalu jako 1 korunu, a vydáváme ho téměř tak lehce. To je opravdu nevýhoda. Já když mám nakupovat v českém Penny (to je můj oblíbený řetězec) a mám platit 500,- Kč, říkám si: Sakra, tolik peněz!? a pak si to přepočtu na eura = 20,- EUR, a říkám si: Vždyť je to za hubičku.
Dát předtím žebrákovi 5 korun, člověk se cítil jako velký dobrodinec. Dnes mu dám 1 euro (30 slovenských korun) a cítím se jako držgrešle.
To je jediný nedostatek přechodu k euru z mého pohledu. To samé mi říkají o mí přátelé a známí. Ale jinak "peníze jako peníze", je třeba při placení přemýšlet a počítat.
Ale taky si uvědomujeme, že nebýt eura, slovenská koruna by snad měla dnes problémy s nepříjemnou (snad uměle zvenka vytvářenou) inflací. Ba ne, pane, pakliže se vám někdo na Slovensku doslova stěžuje na Euro, nesmíte mu věřit. To jsou jenom takové řeči, aby se přátelsky zavděčili Čechovi, když vy si chválíte korunu a nadáváte na euro.
Ale docela se těším, až ta koruna spadne na těch 30,- Kč za euro, že se pravidelný pobyt a návštěvy mé rodiny na Moravě (žena je Moravačka) zase o něco zlevní. Už aby to bylo.
.
Ale ještě jednou, když jsem psal ten příspěvek výše, na euro jsem přitom nemyslel ani náhodou.
23. 11. 2013 | 08:09

ld napsal(a):

Tuhle jsem taky zakolísal v kolenou, když jsem v Bille spatřil brambory po 22 Kč/1 kg. Ještě jsem zkoumal cedulku, zda to není cena za vícekilové balení. Ale nebyla. O kus dále pak nabízeli krabicové mlíko za 21 Kč. Řeč je o komoditách, ve kterých jsme byli soběstační.
Takže klíčaři a eurotrojdi, příště tu ruku raději strčte pod vlak.
23. 11. 2013 | 08:56

Palosino napsal(a):

Skvělý autore! Jen ty fotky...tak to vypadá i u nás. Ej.
23. 11. 2013 | 11:42

mik napsal(a):

Zdrazeni eura je zcela vporadku jednak koruna skutecne ma cim dal mensi hodnotu o silne mene muze blabolit kdo chce co chce a pak jsou ty dve moznosti bud nekdo zase potrebuje namastit kapsu nad bezpracnym ziskem plovoucim kurzem 23-28-23 nebo 28-23-28 jak chcete nebo proste je to zacinajici priprava na prijeti eura protoze mezinarodni menovy kurz by silnou korunu neschvalil stejne jako kdyz se na Slovensku snazili dostat slovenskou korunu pod kurz euro za 30 ..nemyslim si ze by mezi zivotni urovni a nejakem tom HDP byl mezi CR a Slovenskem nejaky vyznamny rozdil a z toho logicky vyplyva ze kurz koruny vuci euru musi byt podobny menit se zcela jiste nebude v kurzu euro za 23... myslim ze ani ne za 25 ta hodnota kolem tech 28 je pondekud realnejsi a pro jistotu jsou i hlasky o 29.. nebyt Klause a jemu podobnych mohla mit CR uz euro davno bud zaroven se Slovenskem nebo treba rok po nem jestli prejdou v dohledne dobe na euro polaci v Polsku se mluvi o 2015 tak to pujde hodne rychle ..
23. 11. 2013 | 12:16

modrý edvard napsal(a):

autor: já jsem jen ekonom-amatér. 1. Ale věřím tomu, že deflace je průšvih. Jako argument beru to, že Japonsko neroste od té doby, co si ji pořídilo. (pamatuji doby, kdy nedělní přílohy novin počítaly, kdy Japonsko předstihne USA) 2. Taky nevidím souvislost mezi inflací/deflací a úrovní daného státu, ale vidím souvislost mezi inflací/deflací a vývojem jeho ekonomiky v čase.
3. Neznám konkrétně Kaufland. Ale obecně jsem pozoroval, že v obchoďákách v Praze je o chlup levněji, než v okresních městech. Přičítám to větší konkurenci a koncentraci. 4. Nevydám se ve Vašich stopách a nebudu řešit, co, jak a v jaké souvislosti p. Singer řekl. Ve Vašem článku mi to připadá, že jste slova o levném životě na venkově použil jako hůl, kterou Singera bijete kvůli in-/de-flaci.
23. 11. 2013 | 14:04

JUDr. Josef Hörl napsal(a):

Milí diskutují, nebyla to hloupost ČNB a její bankovní rady, ale nedodržení ústavnosti v jejich činnosti a jejich pravomocech. Teď se jedná již jen o úmysl přímý nebo nepřímý, ale vylučujeme jaksi jen nedbalost. Včera bylo podáno trestní oznámení na Bankovní radu ČNB na Prezidiu policie ČR a útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminalitě OKFK a dále oznámeno Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně a vše najdete na stránkách podávajících Právníku Radících Občanům i s tím, že požádali ČTK, aby oznámily nahlášený brífink všem médiím k tomuto TO na ČNB v pondělí v 10.00 hod. před PS ve Sněmovní ulici. Ten bude již poté, co kopie TO na ČNB dostanou všechny parlamentní kluby obou komor parlamentu, aby měli při zahájení činnosti doopravdy o čem jednat. Bližší informace jste mohli získat v páteční MF dnes a nebo na stránkách p-r-o.cz a ers.blok.cz. Všechny zdraví sympatizanti a členové PRO a 4. Odboje. Národe neklesej na mysli, protože pojďme s Vámi řešiti to, že: stát bez spravedlnosti není státem, ale jen bandou lupičů a gaunerů. Připojte se k nám a hezky česky si uděláme pořádek v NAŠÍ VLASTI.
23. 11. 2013 | 14:32

Našeptávač napsal(a):

Je smutné, když mnohdy o bytí a nebytí mnohých, rozhodují lidé s neúměrnými příjmy, vzhledem ke svému dosaženému vzdělání a schopnostem. Lidé odtržení o reality a denodení praxe a ještě se tváří jako bozi, že to jsou oni, kdo vlastně zajišťuje většině lidí, alespoň tu bídu s nouzi. Ti lidé se tváří jako mistři světa a nakonec se chovají jak poslední póvl, protože jejich jediným životním krédem jsou peníze, osobní prospěch a zisk.
23. 11. 2013 | 14:53

znalec napsal(a):

5.11.podepsal Kellner dohodu se Španěly o koupi O2 za 64 miliard Kč- platba měla proběhnout v Kč, Španělé jí dali přednost před Eurem pro její stabilitu. 7.11. devalvovala ČNB Kč o 5 %, 8.11. proběhla směna Kellnerových Eur na Kč, dostal za ně o 5% víc- zisk 3,6 miliard se dělí na 2,5 miliardy pro Kellnera a miliarda pro členy rady ČNB, co hlasovali pro oslabení koruny. Víc v tom není, další kroky ČNB budou následovat, až bude zase probíhat podobný obchod desetiletí..

to neni z moji hlavy ale věřim tomu
23. 11. 2013 | 15:00

Zlatko Radvan napsal(a):

Je hezké, že se ČNB "svědomitě" stará o to, aby čistě náhodou inflace nebyla příliš nízká, nebo nedej Bože, aby se nepřekulila do deflace. Proto tu intervenci provedla pouhým "vyemitováním", jinak rozuměj de facto vytištěním nových korun, za ně pak nakoupila eura a tím si zvýšila devizové rezervy. Ale to vlastně nalila do "neoběhu" nesmyslmých 200 miiard Kč. jen pro připomínku - jedná se vlastně o téměř dva roční deficity státního rozpočtu. A ty vyemitované koruny skončily s vysokou pravděpodobností opět, tak jako již mnokrát v nedávné minulosti v trezorech bank ve Frankfurtu. A jednoho dne se třeba někdo z těch, kteří je mají v těchto trezorech "uschovány", rozhodne a bude je chtít uplatnit (kde jinde také) na českém trhu. A to se teprve budeme dovit, kam "řízená a cílená inflace" poskočí. Ale ten, jehož příjem činí např. 100.000,-Kč měsíčně ani 5% inflaci příliš v běžném životě nepocítí, ale ten ten jehož celý obrovský měsíční příjem se skládá z 5.865,-Kč starobního důchodu bude mít ještě větší problém než měl. A pravděpodobně ser začne shánět po obchodě či reswtauraci, kde mu podají ostrý vzduch maštěný větrem.
23. 11. 2013 | 15:04

Někdo by měl dostat na zadnici ! napsal(a):

..........řeknu to krátce.
To vše je jen proto,aby bohatí bohatli a chudí chudli !
Dále také vše proto,aby stát mohl živit i nadále NEPRODUKTIVNÍ a často nadbytečné
státní úředníctvo, včetrně hord příživníků jejichš hlavní pracovní činností
ba požehnaným posláním je nezaměstnanost a naprosté nicnedělání .
23. 11. 2013 | 15:27

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

http://www.tradingeconomics.com/singapore/inflation-cpi

the most important categories in the consumer price index are housing (25 percent of total weight) and food (22 percent). The index also includes: transport (16 percent), education (7 percent), health (6 percent), communication (5 percent) and clothing and footwear (3 percent). Recreation, alcoholic beverages, tobacco and others account for the remaining 16 percent of total weight.

http://www.tradingeconomics.com/czech-republic/inflation-cpi
23. 11. 2013 | 15:37

veverka napsal(a):

Maximus

Naprosto přesné.

Jde prostě jen o další megazlodějinu.

Kellner se ještě víc napakoval(samozřejmě na úkor běžných občanů) a o to šlo.

Všechno ostatní je jen mediální mlha a kamufláž.
23. 11. 2013 | 16:26

Jank napsal(a):

Sleduje nekdo z CR kurzy eura? Na takovy nakup byla doba vice jak pred rokem, kdy (Mam kurz EU/CAD 1.234)bylo niz a ne ted (1.425). Nebo je to u vas bezne nakoupit nejdraz a prodat nejlacineji (zlato, kdy bylo tusim kolem $800)? Uvedomujete si, ze po zavedeni eura, nejen ze budete mit nizke platy, vsechno bude drazsi, ale i vase uspory budou nizsi. Vyplati se nekomu v CR vubec setrit?
Ekonomika se NEROZJEDE, kdyz lidi budou vic skrceni. Kazdy normalni clovek si spocita, pri dnesnich cenach, co vsechno si muze dovolit. Kdyz se mu nezvysi plat, tak proste vic nakupovat NEBUDE. Vlada musi udelat OPAK toho, co dela doted. Povolit ten danovy opasek, zrevidovat platy ve statni sfere, setrit na vsem kde se da a tem, kteri by chteli podvadet, dat vzhledem ke skode nekolikanasobne penezni tresty. Pokladny by se plnily velice rychle, zvlast, kdybyste zavedli i majetkova priznani na nekolik let zpet.
23. 11. 2013 | 16:34

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Ti, co vládnou penězům, ti žijí ve svém světě a krizí rozhodně netrpí.
Politici a centrální bankéři odrbávají lid a jdou na ruku finančníkům a spekulantům.

„Z tuzemských bank loni akcionářům nejvíce vydělala Československá obchodní banka (ČSOB). Z investovaných peněz si přišli na šestadvacet procent, což dělalo 15,7 miliardy korun.„
http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/nejziskovejsi-bankou-pro-akcionare-byla-loni-csob_289747.html#.UpC6leKeyQs
23. 11. 2013 | 16:38

Vladimír1950 napsal(a):

"Sytý hledovému nevěří"a o tom to je.Singer(spíše by se měl jmenovat Sígr) je naprosto mimo realitu. Je na něm vidět,jak mu jde koryto v ČNB k duhu,býval kdysi jistě o 20-30 kg lehčí, ale to neměl tu superfunkci..Je to všechno jedna kulišácká banda,která myslí jen na sebe.
23. 11. 2013 | 16:40

palivec napsal(a):

kdyby netušil jen to,bylo by to dobrý.
23. 11. 2013 | 16:56

Varmuža napsal(a):

Když člověk trochu sleduje pohyb cen komodit na burze , kde změna cen může být např. u ropy 3 % za den ba i víc , nebo ceny zemědělských komodit u nás z roku na rok 30% i více , tak se opravdu diví takovému mediálnímu poprasku kolem Eura. Změna o 5 % v kurzu nemá na praktický život člověka , v ČR téměř žádný vliv. Zdánlivě to vypadá , že pan Singer (ČNB) pracuje s penězi , ale osobně jsem přesvědčen , že pracuje s našimi předpoklady a očekáváními a snaží se spíše o předvídatelné ekonomické prostředí než o dramatickou změnu. Možná to ČNB mohla provést méňe okázale , ale kvůli spekulacím na burze se to asi musí udělat takto.Takže tady ty Ladovské obrázky pana Škopa jsou podle mě více zavádějící , než intervence ČNB.
23. 11. 2013 | 17:11

Sláma napsal(a):

Pro Filutu: Jistě jste psal o čistém příjmu páně Singera. V hrubém totiž v roce 2012 měl oficiální příjem 4,554.342,- Kč (slovy: čtyřiapůl mega). Zajímavé je, že v roce 2012 měl mzdu vyšší o 5,93% než v roce 2011. Tedy centrální bankéři rozhodně na sobě nešetří ...
23. 11. 2013 | 17:52

Sláma napsal(a):

Varmuža napsal: " Změna o 5 % v kurzu nemá na praktický život člověka , v ČR téměř žádný vliv ..
To může napsat jen někdo, kdo má vysoce nadprůměrný plat. Lidé s průměrným platem se mohou rozloučit v příštím roce například s dovolenou (tuzemskou). A tak nějaký český hoteliér přijde o zákazníka. A protože lidí s průměrnou mzdou je velké množství, přijdou ti hoteliéři o mnoho zákazníků a přijdou na buben. A tím se roztočí pozitívní zpětná vazba, vedoucí k deflaci, intervence neintervence.
Navíc se pohyb kurzu nezastavil na oněch proklamovaných 27 Kč. Ve skutečnosti lze výše. Nyní je otázkou, jestli to celé není velkou spekulací na kurz nebo jestli nezačně run na korunu.
To by pak mohlo dopadnout opravdu velmi špatně.
23. 11. 2013 | 17:57

vy lidi to máte blbý Škopiku napsal(a):

my-kohouti-si něco k zobání najdem, Božka vyhrabe i žížalu.

Jen mě mate ten nepoměr. Na swingers party je to sudý, na singers party 4:3
23. 11. 2013 | 18:15

Varmuža napsal(a):

Pro pana Slámu: Problém Vaší úvahy je v tom ,že počítáte s tím ,že se do všeho zboží ze zahraničí hned promítne změna kurzu. Tak to v reálném světě nechodí ,zvlášť pokud lze očekávat deflační tlaky. Český hoteliér taky není dobrý příklad . Změna kurzu mu umožní být atraktivnější pro zahraniční turisty. Doporučuji si neplést inflaci 5 % a změna kurzu Eur/Kč 5 %.
23. 11. 2013 | 18:41

Dana H napsal(a):

Komunisti nám lhali o všem. S výjimkou kapitalismu
23. 11. 2013 | 18:54

Anna napsal(a):

Singera a tu jeho zaprodanou bandu přisluhovačů nám byl čert dlužen. Doslova a do písmene.
23. 11. 2013 | 19:03

vy lidi ste divný napsal(a):

mudrujete o tom, zda je změna výhodná či ne, což se objeví až za rok, za dva, jiní spekulujete o O2, což těžko dokážete, či o kolik podraží v Hornídolní u Máni lahev rumu, místo abyste se mrkli na paragraf -tuším-15, zákona o ČNB, kde lze takovou úpravu použít pouze v koordinaci s vládou.
Včil mudrujte synové Evy, zda pošeptal had, věděl Rusnok či ne? Když řekne, že netušil může to být u soudu zajímavé, ale jak chcete trestat Singeś party.
23. 11. 2013 | 19:05

Pavel13 napsal(a):

znalec napsal(a):
"5.11.podepsal Kellner dohodu se Španěly o koupi O2 za 64 miliard Kč- platba měla proběhnout v Kč, Španělé jí dali přednost před Eurem pro její stabilitu. 7.11. devalvovala ČNB Kč o 5 %, 8.11. proběhla směna Kellnerových Eur na Kč, dostal za ně o 5% víc- zisk 3,6 miliard ..."

Na druhou stranu je mi srdečně jedno, že španělská Telefonica dostane o 3,6 mld. méně. Za jejich působení se poplatky za telefonování držely nad úrovní okolních zemí, takže už mají nahrabáno. Sám Kellner ty peníze nestačí prožrat, jen bude potřebovat získat zpátky méně peněz. Ceny by měl pohlídat ČTU, doufejme.
23. 11. 2013 | 19:30

mIcHal napsal(a):

Proč nemají alespoň husu? Civí na starou rašpli herečku do televize a potom mají hlad. Polovina pozemků se sklízí jen pro dotace, neprodukují nic. Ať si tedy najmou a ukáží co umí. Ale naučená bezmoc je šílenství. Stejně jako nezaměstnaní, kteří čekají na NĚJAKOU LEPŠÍ PRÁCI LÉPE PLACENOU. Pupkáč politik maxi ovar má miliuardy,a válí se v posteli co je rok dlouhej, tak by chtěli alespoň milion na rok. Těžko, peníze neinvestují, kupují zbytečné pitomosti z reklamy. Mají hlad spravedlivě. Znám sedláka co má stovky krav... ale pro lidi do práce jezdí až do běloruska. beru od něj pro psy zbylé maso, ale už i ti bělorusové jsou vyžraný a 1000 za den je jim málo když já potřebuju pomoc... bída je zaviněná, paroubek Vykrmen, Houska ještě líp, těm lidi nacpali bachory k puknutí.. spravedlivě nyní žerou žaludy po lese.. husu zvládne i duchodce, většinou se pase, potravin končí polovina v popelnici, prakticky každá domácnost z něj uživí 3 - 5 kusů... ale proč volili zemana lháře haška a chtěli by jen krást jako rát
23. 11. 2013 | 20:32

Sláma napsal(a):

Varmužo, rozhodně si nepletu posun kurzu s inflací. Ale žiju v Evropě, takže jednoznačně prodělávám, a je to více než 5%, protože se kurz pohybuje nad 27, zpočátku to vypadalo, že vyletí ještě více, na 29 - 30 Kč, což rozhodně nelze vyloučit.
Hoteliér možná není úplně nejlepší příklad, měl jsem dát jiný. Ovšem představa, že celou naši ekonomiku bude táhnout export a služby turistům je neskonale hloupá.
Hlavně z toho důvodu, že jsou tak ničena celá ekonomická odvětví, která zajišťují zaměstanost.
Problém, který zřejmě nejste schopen pochopit, je disponibilní příjem. Člověk, krerý má průměrný či podprůměrný příjem v podstatě velkou většinu svého příjmu rozdělí mezi nezbytné, tedy jak se říká mandatorní, výdaje a k utracení podle jeho gusta mu zbývá méně a méně.
Navíc zkušenost např. se zvýšením DPH ukazuje, že když se roztočí vlna zdražování, neví se, kde přestat.
Tedy máte pravdu, pokud máte 4,5 mega ročně, jako Singer, tak kurzovní změnu prakticky nepocítíte. Pokud ovšem žijete od výplaty k výplatě, tak i výpadek několika stokorun vám velice zamotá hlavu.
23. 11. 2013 | 22:50

Varmuža napsal(a):

Pokud se pane Slámo bavíte o " disponibilním příjmu " tak je relevantní pro českého občana a jeho koupěschopnost INFLACE nikoliv kurz koruny. Myslím ,že si to opravdu dost pletete.
23. 11. 2013 | 23:37

leoš z hukvald napsal(a):

je třeba narovnat kosy, naostřit vidle, nabrousit sekyrky, nahledat kamení do praků prostě se připravit na vyúčtováni s těmi hraboši a ostatní nechutnou cháskou-nebo dále chcete diskutovat na netu a v hospodách - TO DISKUTÉTSTVÍ PŘECE SKOČÍ JAKO VŽDY JEN KOCOVINOU "NEJSME JAKO ONI-toto heslo se nám již vymstilo! Vyčkávací taktika se také vymstila.A čekáni na BLANECKÉ RYTÍŘE mohou jen duševně nedonošení. Narhuji
PROTO ZAHÁJENÍ VYKLIZENÍ AUGIÁŠOVA CHLÍVU NA PRVNÍ JARNÍ DEN R.2014 LEOŠ z Hukvald
23. 11. 2013 | 23:40

michal skop napsal(a):

modrý edvard

USA vs. Japonsko, vezměme HDP/capita (upraveno o tu in/deflaci): rok 1990: 33077 / 26649 = 1.24; rok 2012: 42296 / 31274 = 1.35, US sice Japonsku utíkalo, ale nepřijde mi to nějak extra drastické (Ale Japonsko i tak stále "rostlo"). Japonsko naopak USA za tu dobu uteklo o rok v průměrné době dožití. (Dle gapminder.org - vřele doporučuji, včetně třeba nového videa z BBC) Průměrný plat je v obou zemích podobný (http://en.wikipedia.org/wiki/Personal_income_in_the_United_States )

Jinak na začátku mě zarazil ten rozhovor p.Singera, kkde mi přišlo několi věcí dost mimo a tak jsem po cestě nafotil ta místa, kde "venkované získávají potraviny". A z toho jsem se (konečně) dostal k prostudování těch podkladů, co ČNB zveřejnila a našel tam těch několik problematických míst (třeba ten nesedící graf mě pořád není jasný)
23. 11. 2013 | 23:48

mik napsal(a):

Proste prejit co nejdrive na euro a je po spekulacich jenze Babis je odpurce prijeti eura ale Babis pujde nastesti do dvou let do haje vlada se sesype prezident zdravotne nevydrzi a vse se to bude opakovat jiste je jedno lidi chteli zmenu maji ji mit bude hur ..
24. 11. 2013 | 04:39

Pepi napsal(a):

Když bylo €uro za 24-25Kč... v létech 12010-2012...
...tak ČNB sppala a nic nedělala..!!
A když nyní bylo už dlouhodobě kolem 25-25,40Kč/€uro,
tak začal bankoGamber Singer a spol z ČSN škodit všem v ČR..!!
Graf vývoje kurzu je na (stačí si zadat 5R a5-let) :
http://www.kurzy.cz/kurzy-men/grafy/nr/CZK-EUR/od-24.11.2008/
Takže já se ptám..?.. co z toho ti bankoGambleži
s naší ČS měnou budou mít.. hlavně pro sebe a své bankoKámopše..??
ČS občan, když víc nevydělá, tak také víc NEUTRATÍ, ty národní škůdče..!!
--- Konečně už bylo podáno TRESTNÍ oznámení na radu ČNB na PČR
a také stížnost senátora Drimla na BIS..!!
Zde: http://www.denik.cz/ekonomika/na-vedeni-cnb-miri-trestni-oznameni-kvuli-oslabeni-ceske-meny-20131122.html
--
Komu slouží ČNBgembelři..??.. a ten bankovníPašík... Česko to rozhodně není..!! ___Je otázkou na bakoGemblery z ČNB...?....1-proč to ti bakstéři udělali po volbách? 2-kolik na tom vydělávají pro sebe, když o změně kurzu věděli předem? 3-komu slouží a kam se chce ten Singer bez ohledu na pohromu Česka vyškrábat do EU, 4-komu se zaprodali, aby tady lidem v Česku škodili..??..!! __Nejvíc exportujem do Němec, tak na tom vydělá hlavně Němec..!! _________ČNB bankoGembleři, ztratili poslední zábrany v ochraně ČS měny, páč LŽOU a za naše peníze gemblujou proti zájmům Česka gembleři z ČNB..!! __Devalvace měny je kolem -6.3%... z 25,72Kč/€uro na dnešních 27,33Kč/€uro..!! === cca -6,3%..!! z grafu na: http://www.kurzy.cz/kurzy-men/grafy/CZK-EUR/
--
Je to už v pořadí pátá ZLODĚJNA na 24-let "budování" kapitálizmu v ČSSR:: 1-rozdělení ČSSR + 1-Klausova roz-privatizace/rozkradení Česka, 2-vytunelované banky, 3-vykrádání Česka Kalouskovo "rovnou daní", 4-vykradení Česka "svatejma" církvema, kterém jde stále jen o MAMON..., 5-okradení občanů Česka bankoGaunery z ČNB.... na kterém vydělají Němci vlastnící většinu průmyslu... a co bude dál.... ani nechci DOmyslet... (připojení vykradené kolonie k Německu).... (Áda zbraněma neuspěl, takže nastoupil ekonomický "Drag nach Osten)..!! ______Dle mého názoru i ekonoma Pikory.... v dnešním lumpenKapitálizmu.... ___"Bohatí neskutečně BOHATNOU a chudí stále jen chudnou a CHUDNOU"__!!.... a bohužel nikde na dohled nevidím zlepšení.... jen jedno "zabít zlodějskej systém" jeho transformací, jak slušně říká M. Zelený....!!...
24. 11. 2013 | 10:48

Bene napsal(a):

Guvernér státní banky je blbí gauner a samozřejmě na tento post takoví blb nepatří, přivádí Český národ do bídy a to úmyslně, kdo ho asi za to potrestá ???, zřejmě to opět zůstane na občanech, protože chytrého politika Česko nemá !!!
24. 11. 2013 | 11:35

Čech napsal(a):

Mnohokrát leckdo leckde, a i tady, jasně a srozumitelně dal najevo, že přes kdykoliv pomeranče na pultě a otevřené hranice, za peníze skoro všemi směry, mu bylo líp, když již zmíněné bylo jen občas anebo prostě nebylo. Stačí jen vzpomenout přes den nabité osvěžovny pracujícím lidem všech profesí, ať již se stravujícím nebo jen společensky účastným, kdy anii nezapomenutelné Kdo nekrade okrádá rodinu státní kasu nedokázalo vyprázdnit a ještě astronomicky zadlužit jako parta náhle se zjevivších hospodářských "spasitelů" posametového dění v ČR, zákonodárce, a zejména v zákonech zvýrazňovanou nezávislost, nevyjímaje. A tak, lid je sice zdrojem a tvůrcem veškeré státní moci, ale jak vidět i cítit, pro sebe to nedělá. Proč?
24. 11. 2013 | 11:50

StD-starobní státem okrádaný důchodce napsal(a):

Všichi poslanci, senátoři,hejtmani a státní úřednící, včetně Mr.Singra z ČNB by si měli příkladně na jeden rok snížit hrubou mzdu na 25 000 Kč měsíčně, pokud se ji to nelíbí, mohu jít od válu.
24. 11. 2013 | 12:05

jan zlatoústý napsal(a):

ZCELA NESMYSLNÉ JE SNAŽIT SE HLEDAT V SINGEROVÝCH BLÁBOLECH LOGICKÉ CHYBY.
rétorika ČNB je rétorikou pro tupý dav, jediný smysl intervence ČNB není v tolik omílaných "logických" argumentech, ale že bylo nutné vyjít vstříc několika podnikatelským subjektům, které na intervencích vydělají miliardy. A jestli pár set tisíc lidí na hranici chudoby bude žrát hlínu, to může být Singerovi a spol na háku. Nebo si někd myslí, že pokud Kelner při koupi O2 na inflačním kroku ČNB "náhodou" přišel v dokonalé sysnchronizaci s podpisem smlouvy k miliardové úspoře , neprojeví svojí vděčnost i hmatatelnou formou?

PS. v bankovním prostředí mám na nejvyšších postech několik známých, Singerův krok hodnotí VŠICHNI jednoznačně ve smyslu řádků výše. Mají poměrně triviální argumentaci - u každé centrální intervence se ptejme "QUI BONO?" v tomto případě to rozhodně nebyl ani občan, ani zamšstnanost.
24. 11. 2013 | 12:21

blue napsal(a):

dovolím si půjčit jeden graf z vlkova.
http://vlkovobloguje.files.wordpress.com/2013/11/deflace2.jpg
Akci ČNB lze vysvětlit vlastně velmi prostě z pohledu kurzu koruny. Po třetím přiblížení se k hranici 26kč/EUR a jejím neproražení se kurs vydal opět směrem k posilování koruny. ČNB se rozhodla uměle tu hranici 26 kč překročit, kurzem 27kč/EUR zacílovala přesně do původního trendového kanálu a pro několik dalších let se pokusila rozhodnout o oslabování koruny. Je to dlouhodobý cíl, na roky... okamžité negativní dopady na kupní sílu by měly být vyváženy vyšší konkurence schopností v dalších letech.

To mi říká ten graf. Jestli uspěje, jestli klady převáží negativa, netuším.
24. 11. 2013 | 13:14

modrý edvard napsal(a):

autor. Četl jsem, stojím si na svém. Na důkaz dobré vůle jsem se podíval na graf č. 37, pokud není doprovázen dalším textem (není), nedokazuje IMHO vůbec nic dalšího. Ono vyhledávání podle mě neakcelerovalo, jen lineárně rostlo.
24. 11. 2013 | 15:44

michalskop napsal(a):

modrý edvard

K tomu grafu vyhledávání na Google: tam mi šlo o to, že to dle mě prostě není ten graf, co Google ukazuje (u toho druhého to sedělo ok) - je tam link na ty Google Trends. Dle ČNB je ten nárůst 10x, ale Google ukazuje jen 3x. Což zrovna nevrhá dobré světlo na ty další grafy, které tak snadno ověřit nejde.
24. 11. 2013 | 20:41

T.Paine napsal(a):

Ceny potravin zvyšují o 15 % DPH + o další dvouciferné procento odvody a zdanění mezd (45+ %) + daň z příjmu + daň ze zisku + daň z PHM + silniční daň + X dalších daní, poplatků a administrativních nákladů firem spojených s odvodem daní. Náklady jsou náklady. Ty musí být v soukromém sektoru pokryty výnosy z prodeje.

S tím ČNB podle zákona hnout nemůže. Soběstačnost v produkci potravin může ČNB maximálně nepřímo podpořit (kursem), nikoliv však zajistit na 100 %. Kvalitní orná půda postupně mizí navždy pod hangáry, satelity, RD, obchoďáky, firmami,... Kravíny, vepříny, drůbežárny v rozkladu.

Jednociferně levnější potraviny se „spásným“ tvrdším kursem o dvouciferné procento při trvale mínusovém běžném účtu platební bilance?

Proč ne? Jaké furiantsví? Jaké výkazy, statistiky, bilance a účetní počty? Zase budeme v něčem první na světě. Ukážeme světu, věřitelům, zahraničním firmám, dovozcům a zahraničním majitelům firem v Česku, že na to máme. A místo 2 % inflace, budeme mít 2 % nezaměstnanost. Jako Švýcaři.

Viz tabulky a graf.
http://www.cnb.cz/cs/statistika/platebni_bilance_stat/platebni_bilance_q/bop_czk.htm
http://www.cnb.cz/cs/statistika/platebni_bilance_stat/platebni_bilance_q/index.html
http://research.stlouisfed.org/fred2/series/BPBLTT01CZA636N
24. 11. 2013 | 23:36

T.Paine napsal(a):

Soběstačnost v produkci potravin, osvobození práce od odvodů a daní, progresivita kategorií nepřímých daní, minimalizace nákladů firem a státu pro placení a správu výběru daní, motivace k investicím, demotivace ke spotřebním výdajům a zadlužování, celková daňová (de)motivace, úspory, efektivita, odpovědnost státní správy, ... je práce pro poslance a ministry až do haleluja.

V.Británie má daň na základní potraviny 0 %, Švýcarsko 2,5 %, Lucembursko 3 % (30 let v kuse), Itálie 4 % (24 let v kuse), Francie 5,5 % (31 let v kuse), Holandsko 6 % (27 let v kuse), Německo 7 % (30 let v kuse), Polsko 5 %, Rakousko 10 % (29 let v kuse).

ČR 15 % (10 měsíců a 24 dnů). V EU má na potraviny vyšší DPH než ČR jen Dánsko (25 %, kompenzováno štědrými sociálními dávkami).

Srovnání supersnížených, snížených a standardních sazeb DPH na kategorie zboží a služeb v zemích EU viz odkaz. 
http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf
24. 11. 2013 | 23:38

T.Paine napsal(a):

ČNB, guvernér Singer a členové Bankovní rady jsou a budou v(d)ěčný terč.

V mnohém se lze s kritikou ztotožnit. Více peněz v ekonomice, ať už s takovým nebo makovým kursem nebo úrokovou mírou, snižuje kupní sílu peněz. Mediálně a ve školství prezentováno: Místo kupní síla peněz klesá, ceny rostou. Malý, „nepodstatný“ detail.

Světe, div se, měna jako dluhy s úrokem, měna bez úplného krytí vzácnými kovy (zlato, stříbro, platinum, palladium) dlouhodobě ztrácí kupní sílu. Historický a světový unikát.

Kdo by to čekal? Geniální investiční prodej zlatých rezerv ČNB (přesněji: vlastnictví všech občanů) na konci 90. let a neakumulování drahých kovů současným vedením ČNB je z historického, hospodářského a ústavního hlediska podivuhodné. Nebyla by první, ani poslední, centrální bankou, které to dělaly a dělají.

Jistě, investice ČNB do dluhopisů bonitnějších (spíše víra, než hmatatelná jistota) států nesou (ne)zisk v podobě nízkých (ne)reálných (ne)úroků. Akcie nesou (někdy) (ne)spolehlivé dividendy. U krachu akciovek jsou však při likvidaci upřednostňováni věřitelé akciovek, před majiteli akcií. „Nepodstatné“ riziko.

Navíc, papírové investiční instrumenty mají counterparty (protistrana) riziko. V minulosti mnohokrát měly a mohou mít hodnotu jenom toho papíru. Z malého pravidelného zisku se vyklubaly a budou klubat vysoké, reálné, „šokové“ a okamžité ztráty. O riziku investičních bublin nemluvě.

Jak často, v jakých cyklech, s jakou pravděpodobností, v jakém rozsahu ke ztrátám reálné likvidní hodnoty papírových instrumentů docházelo? To si dnes může na internetu zjistit každý. Vzácné kovy a fyzické komodity měly reálnou směnnou hodnotu blízkou nule možná jen v době, kdy člověk stále ještě sbíral kořínky.

Vyšší nominální množství peněz v ekonomice ovšem také snižuje reálnou hodnotu dluhů státu, firem, rodin a jednotlivců. Na ty dluhy s úroky si někdo půjčil.

Byla to ČNB?

K těm, kteří si na ty dluhy s úroky půjčili, by měla směřovat oprávněná tvrdá kritika. Od devadesátých let schvalují poslanci menšinou všech členů Sněmovny deficitní rozpočet.

Jak je možné, že občané byli a jsou v apatickém klidu? No, jo. Skoro každý něco od státu bere a dostává. Na hodného strýčka, co rozdává peníze kohosi a na zavolání se nelze zlobit. Copak to takhle může jít do nekonečna bez důsledků? Podle podrážděných reakcí patrně musí.

Život na dluh s úroky (!), na všechno možné i nemožné, bez ohledu na potřebnost, užitečnost a návratnost, je sladký. Dokud nepřijde větší nebo menší „šok“ v podobě exekuce a dotyčný není propuštěn ze zaměstnání.

Ex-guvernér ČNB Pavel Kysilka v pořadu OVM správně uvedl, že to není ČNB, kdo může udělat dlouhodobé hospodářské změny. Je to daňová a výdajová politika poslanců a ministrů.
24. 11. 2013 | 23:49

T.Paine napsal(a):

Debatu (a referendum) o tom, co mají být poctivé peníze by pravděpodobně uvítalo více občanů. Měna plně krytá vzácnými kovy (zlato, stříbro, platinum, palladium) bez dluhopisů s úrokem? Žel, nikde na českém horizontu, široko daleko, není vidět ani záblesk seriózního zájmu.

Nebo dluhová měna s úrokem a centrální bankou? Ústavu přijali poslanci. „Ústavodárci“ do ní napsali centrální banku. Tak ji holt máme. Stejně, jako je tomu dnes ve všech státech světa. V historii lidstva však relativní novum. Dnes, ani zítra, to nikdo nezmění a ani nechce. Peníze jako dluh je uzavřený systém s permanentním nedostatkem peněz pro zaplacení všech úroků. Je to podobné jako závislost na alkoholu.

Ekonomika s nízkým dluhem a nízkým tempem růstu dluhů je jako umírněný pivař (pokud si vzal pivař za manželku ČNB). Ekonomika s vysokým dluhem a vysokým tempem růstu dluhů je jako pijan tvrdého alkoholu (a vrchního dělá ECB, Fed a podobní).

Podle běžného účtu platební bilance České republiky nadýchá české hospodářství promile přes limit meziročně každý kvartál, nepřetržitě už 20 let.

Řídit se s tím „dá“, jízda je z principu pomalá, škubavá, s přejížděním přes plnou čáru. S ujetými kilometry ostražitost řidiče pod vlivem alkoholu klesá, riziko nehody (skokové dvouciferné znehodnocení dluhů a úspor), s vážným zraněním a pobytem v nemocnici (vysoká nezaměstnanost) stoupá. Zodpovědná a milující manželka (ČNB) bez řidičáku sedla opět za volant (suplování tragické a zoufalé daňové a fiskální apolitiky) a zajela na parkoviště, kde manžel musí vystřízlivět.
25. 11. 2013 | 00:05

modrý edvard napsal(a):

michalskop: no s tím grafem asi máte pravdu, když to říkáte. Argument chápu. Ale mně připadá zkoumání grafu, který sám o sobě nic neříká, jako ztráta času.
25. 11. 2013 | 10:19

dedek napsal(a):

I toto je možné. Dorazilo mi to mailem.


5.11. podepsal Kellner dohodu se Španěly o koupi O2 za 64 miliard Kč,- platba měla proběhnout v Kč, Španělé jí dali přednost před Eurem pro její stabilitu.
7.11. devalvovala ČNB Kč o 5 %,
8.11. proběhla směna Kellnerových Eur na Kč, dostal za ně o 5% víc- zisk 3,6 miliard se dělí na 2,5 miliardy pro Kellnera a miliarda pro členy rady ČNB, co hlasovali pro oslabení koruny.

Víc v tom není, další kroky ČNB budou následovat, až bude zase probíhat podobný obchod desetiletí…..

<image001.jpg>

Ing. Miroslav Kubíček
realitní poradce
______________________________________
Prodejní centrum s.r.o.
člen obchodní sítě Realitní společnosti České spořitelny, a.s.
Vítězné náměstí 577/2 · 160 00 Praha 6 · Czech Republic
Tel.: +420 233 312 655 · Fax.: +420 233 320 195
Mobile: +420 777 288 014
Email: mkubicek@rscs.cz www.rscs.cz
25. 11. 2013 | 13:16

Miroslav Polák napsal(a):

Pane Škope,
nečetl jsem ani zdaleka celou diskuzi, ale Vaše postřehy (1-4) ano. Musím s Vámi souhlasit. Jsem jakýsi hybrid složený ze systémového inženýra, praktického manažera 80. let, přeškoleného ekonoma na tržní hospodářství z počátku 90. let a praktického poradce pro vrcholové vedení firem (od OSVČ po velké a.s.) hlavně pro organizační a finanční řízení za posledních dvacet let.
S Vaším názorem se až na detaily shoduji. A navíc mi v hlavě neustále leží jeden zásadní problém.
Neuznávám totiž názor, že inflace ve výši 2% je vlastně složená z 1% růstu kvality zboží ve spotřebním koši a druhé 1% je zdravá rezerva proti deflaci.
Moje teze je, že inflace je nezdravá absolutně. Zvyšování kvality má krýt růst produktivity a tzv. rezerva se dá porovnat s penězokazectvím, které bylo celá staletí hrdelním zločinem.
Vždyť v celém 20. století je inflace legálním nástrojem centrálních bank k vymazání dluhů! Účetně se nemůžete zbavit dluhu bez jeho vyrovnání nebo bez souhlasu věřitele, ale inflace je dokonalým nástrojem na "beztrestnou" loupež.
Výmarská republika "vymazala" válečné reparace denominované v markách hyperinflací, jenže jaksi mimochodem zlikvidovala sama sebe a cesta k 2. světové byla otevřená.
Státy s vlastní emisní bankou se snaží "vyrůst" z dluhu. Co to znamená? Inflací znehodnotí úspory a reálně sníží dluh a zvýší nominální příjmy.
Jenže na druhé straně doporučují fondové důchodové systémy. Současná akce ČNB nám ukázala jejich bezpečnost. Znehodnocení úspor během několika hodin o 5% je skutečně unikátní a je skvělou podporou snahy na reformu důchodového systému.
Současně vymazala výnosy ze státních dluhopisů. Takže, kdo v dobré víře půjčil státu, spláče nad výdělkem (ovšem jen tehdy, pokud zainteresovaní nezařídí ukončení umělého kurzu a tím i zpevnění koruny před jejich splatností).
Je vůbec možné se za těchto okolností bavit o "zdravé" inflaci, když její důsledky řádově překračují škody páchané kdysi lapky na cestách? Ochuzuje téměř celou společnost a ještě zavádí snahy o řešení důchodového systému do slepé uličky? Nebylo by vhodné se zamyslet i nad tímto problémem?
25. 11. 2013 | 14:16

Titinka napsal(a):

Putin, nebo Stalin, by onoho neznaleho pana poslali zit na venkov, aby poznal. Jaky je to problem dnes a navic v modernim Cesku?
25. 11. 2013 | 18:26

Sláva Novák napsal(a):

Přál bych tomu blbečkovi, aby žil za peníze co mají důchodci na venkově. Ikdyž budou mít zahrádku a nějakou slepici, či husu, tak je musí něčím krmit a to taky něco stojí A proč si potom jezdí kupovat pažáci je potom kupovat na venkov.
25. 11. 2013 | 20:09

Mirek napsal(a):

Není to přece jenom jinak. Neudělal přece jen ten pan Singer správnou věc? Bez emocí, s razancí a hlavně včas. Pochopitelně, že je to přímá reakce na dlouhodobější práci našich politiků a jejich ministerstvech. Na jejich straně je teď míč a oni by se měli snažit. Kdo jiný by se měl snažit o své voliče než oni a přijít s následnými opatřeními. Zlobit se na někoho, kdo jen analyzuje a rozhodnutí dělá podle vypočtených křivek je stupidita sama. Nerespektování ekonomických ukazatelů se našemu státu už několikrát hrubě nevyplatilo. Já říkám - ČNB bravo !!!
25. 11. 2013 | 21:13

analytik napsal(a):

Pro pana Poláka :

Jsem zvědav, co budete psát, až naše koruna zpevní zase na 25 a méně. Pro stát jako je ČR by to dlouhodobě neměl být problém.
25. 11. 2013 | 21:19

Mard napsal(a):

Filuta napsal(a):
Proč si ti "demokrati" berou do huby soudruha Gottwalda?
Ten okradl národ jednorázově, oni to dělají 23 let, a to na "všech frontách".

Já si klidně do per toho šmejda sifilickýho Gottwalda vezmu. Ten vrahoun chcípnul v březnu 1953 a s měnovou reformou nic společného neměl. Ne že by to ale pomohlo jeho hnusné, černé duši!
Jinak komouši kradli mnohem lépe - měnová reforma měnila peníze v poměru 50:1, takže by jste z dnešního 23 tisícového průměrného platu dostal výtečných 460 korun! To je to pracujícímu lidu, rolníkům a pracující inteligenci líbilo jak dostali, od avantgardy všeho lidu, přes držku :-)
25. 11. 2013 | 21:53

Mard napsal(a):

Miroslav Polák napsal:Neuznávám totiž názor, že inflace ve výši 2% je vlastně složená z 1% růstu kvality zboží ve spotřebním koši a druhé 1% je zdravá rezerva proti deflaci. Moje teze je, že inflace je nezdravá absolutně.

Tedy, vy jste expert na Nobelovu cenu za ekonomii, výtečně jste to rozlousknul! Je vidět že musíte radit jiným, aby také pochopili Vaše moudra! Sice to má malý háček, duševně jste někde v 14-tém století, ale časem Vaší teorii ještě vypilujete o vliv tištění nekrytých peněz na sociální výdaje a podobné drobnosti. Jsem rád že mezi sebou takovéto neuznané Járy Cimrmany stále máme!!
25. 11. 2013 | 21:59

Miroslav Polák napsal(a):

Pro analytika: Nepsal jsem o kurzu, ale o inflaci. A zpevňování kurzu souběžně s iflací možné je. O tom jsme se už přece přesvědčili.

Pro Marda: Brilantní úsudek. Děkuji Vám a blahopřeji.
26. 11. 2013 | 11:53

magda napsal(a):

Singer není ekonom, ale programátor. Napakoval se na tom Kellner, ten kupoval v té době telekomunikace. Kdy už se konečně nas.ereme?
26. 11. 2013 | 13:06

turista napsal(a):

Singer ven! A do tepláků!
26. 11. 2013 | 19:02

turista napsal(a):

Singer je zmetek. Jeho zásah znamená snížení koupěschopnosti našich platů a úspor v podstatě o 10%. Singer si žije natolik ve vatě, že si neuvědomuje, že tím, že lidem znehodnotí o 10% příjmy a úspory nevyvolá spotřebitelský boom. Ani tomu exportu moc nepomůže, protože náš průmysl je závislý na dovozu surovin, které Singer uměle zdražil. Budeme pouze o poznání víc rýt držkou v zemi a pár lidí z toho vytříská jako např.nedávno pan Kellner na obchodu s Telefónicou.
26. 11. 2013 | 21:08

Ivan Hochmann napsal(a):

Konečně si někdo všiml jak se dělá politika ČNB.
Kellner vydělal ca 3.5 mld.Z toho prý šla jedna miliarda těm ,kteří hlasovali pro.
Tak se dělají miliardářské elity.
On je pan Kellner opravdu chytrý člověk,jenže tu jeho "chytrost" zaplatíme všichni na zdražení cen logicky vyplývajících z "opatření" ČNB.

Jen více takových kšeftů. Ivan

P.S.
ATLET ROKU!!!!
Často si klademe otázku, kam, že vlastně mizí naše peníze ze společného rozpočtu státu.
Pro mne byl šok, když jsem se dozvěděl, kdo byl sponzorem a jaké byly odměny moderátorů, kolik stál pronájem sálu, elektřina, catering, šatny, projekce, tisk pozvánek, kulisáci,
scéna, přepravní společnosti, doprava ( luxusní BMW, AUDI....), nepředstavitelné peníze vystupujícím.
Celkem cca 38 milionů Kč !
Moderátoři : Absolonová 85.000,- Kč
Háma 85.000,- Kč
Sportovci: 200.000,-až po prvního 1.500.000,- Kč
Umělci: Karel Gott300.000,- kč
(1 píseň a básnička trvala celkem 5minut 47 vteřin)
Umělci další : všichni na osobu 80.000,-Zahr.host 525.000,-kč

Jako jeden ze sponzorů se objevila i VZP, která se potácí na hraně krachu, není schopna proplácet včas lékařům a nemocnicím peníze za úkony, operace, vyšetření.
Tak tato VZP zaplatila za reklamu tomuto pořadu více jak 5 milionů korun českých !!!!

Pacienti se přeobjednávají, operace ruší a léčí se jinak, není na prevenci u zubního lékaře 2x do roka, není na očkování a další velice důležité věci. Atleti, kteří jsou u VZP za mírný poplatek, pobírají za sebemenší zranění obrovské sumy peněz a v každé nemocnici mají samozřejmě přednost.
Jedna z dalších "elit národa" . Vláda ČR :
Hrozí krizí,krachem,dluhy a vesele rozdají co mohou. Pokud bude mít v Praze někdo koncert, určitě tam také uvidíme logo VZP. Je to prostě podnik,jako každý . Ale zcela mimo mísu! To je podnik, který vybírá, spravuje obrovské peníze, které mají sloužit k prevenci, vyšetření a k nápravě zdraví svých pojistníků- občanů ČR, kteří této pojišťovně dle zákona MUSÍ každý měsíc platit pojistné. Pokud by tento systém fungoval alespoň tak, jak ve fingovaném "Kocourkově", scénář by zněl jasně:

Okamžité odvolání parazita ředitele VZP,který mimochodem pobírá měsíční plat 230.000,- a roční prémie v šestinásobkuměs.platu,t.j.1.5mil.
Ministra zdravotnictví, který tuto zlodějinu podporuje okamžitě za mříže!!
27. 11. 2013 | 23:01

Brumík napsal(a):

Autor předvádí myšlenku že stát je tu od toho aby se staral o občana, opak je pravdou, občan je tu od toho aby pracoval na pár šašků co se vydávají za představitele státu. O to kde kdo co nakupuje nejde, pokud by se nezvedla inflace musely by ceny českého zboží "dle zákonů trhu" klesnout a to nikdo dobrovolně neudělá. Takže daleko jednodužší je devalvovat měnu - a proč to dělají, proč devalvují, zjednodušeně řečeno aby si udržely svoje teplá dobře placená místa, aby nenastal chaos, aby nenastal převrat, aby to zůstalo jak je. Pár guvernérů, lobistů,manažerů si žije celkem slušně. Není to tak dlouho co jeden předseda vlády nějakej Tupolánek tuším, ukazoval své přirození kde komu. A proto tu jste - občané- aby se gauneři měli dobře. A kde a za co nakupujete ha ha ha co je komu po tom.
28. 11. 2013 | 07:58

renša napsal(a):

Guvernér ČNB a spol. jsou idioti.Kdyby nebyli tak by nedelvovali korunu.Ovšem už se proslýchá že devalvace souvisí s koupí O2 ve Španělsku.Vydělal 2,5 miliardy Kellner a 1miliardu členové rady a guvernér ČNB co souhlasili s devalvací.
28. 11. 2013 | 12:12

YYYYYY napsal(a):

:)

Jsem za podání hromadného trestního oznámení ne bankovní radu za podvod a zneužití informací k vlastnímu obohacení.

:(
29. 11. 2013 | 07:36

Mc. Boulder napsal(a):

Profesionalita a schopnosti našich Vůdců poprvé vytryskly na světlo za ministrování paní Hanákové a pana Drábka, člověk byl zděšený jaké nuly a s prakticky neomezenou mocí, se v ČR mohou dostat ke kormidlu. Pan Singer je jen pokračování. Možná by pomohlo, kdyby několika kolová výběrová řízení pod dohledem psychologů, personalistů a dalších parazitů z poradenských agentur neabsolvovaly pouze uklízečky apod., ale naopak naši Vůdci na ministerských, ředitelských postech, na místech vedoucích odborů atd...
29. 11. 2013 | 08:24

Gustavson napsal(a):

Pánové a dámy, včetně autora,

za sebe můžu říci, že mi (zatím) peníze nechybí, neboť stát (zatím) platí své (některé, zvláště svobodné:) zaměstnance velice dobře. Jím zpravidla české biopotraviny, jejichž cena, ač vysoká, se kvůli kurzovým machinacím a měnovým spekulům přímo nezvedá. Přesto všechno jsem však celkem slušný škudlil, čímž sice nepomáhám "roztáčet" českou ekonomiku (a zisky nadnárodních firem... a plat vlády a p. Singera...), ale mám zato slušnou finanční rezervu. Ta se mi sice v dobách inflace reálně o pár procent ročně snižuje, ale kolik podle vás stojí životní "jistota"? 3%? 5%? Jestli více než inflace, tak na tom slušně vydělávám. Nějaké potraviny (ač v současnosti z Práglu) si (i tady) vypěstuji, protože mě to baví, takže zároveň šetřím za lékařskou péči.

Co říkáte na tohle? Nějaké machinace ĆNB mě zajímají jen jako zvlášnost současné společnosti a jinak se mě téměř nedotýkají. Udělejte to všichni a krz hlubokou finanční krizi se proměníme ve slušnou agrární společnost, kde Si(n)gři, Kalouskové, Kellneři, Zemani a jim podobní nenajdou žádný špek, tzn. všichni budou hubení a budou makat! Vsadím se, že v takovém případě nám sama EU a nadnárodní koncerny začnou cpát ty jejich EURa, aby se to tu nestalo.

P.S. Pro všechny "neskromné" - při troše snahy (a hledání) lze kupovat nejen české potraviny, ale i české oblečení, automobily, elektromotory či jiná zařízení vhodná pro domácnosti (i firmy).
16. 12. 2013 | 13:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy