Panu Singerovi s láskou
Zpráva z tisku:
Otázka: Ovšem nejchudší lidé pociťují jinou inflaci, než je průměr. Například vydávají větší část příjmů za potraviny, jejichž ceny rostly rychleji.
Odpověď pana Singera, guvernéra České národní banky: Mnoho z nich žije na venkově, a často tak umí potraviny získat jinde než z oficiálního trhu. […]
Chápu, že p. Singer ještě věří na ladovský venkov. Že se tu stále živíme kořínky a houbami, v létě přidáme borůvky, na podzim sklidíme brambory z políčka, každý den podojíme kravku, kterou pasou děti opékající si na strništích brambory a na posvícení že zabijeme pašíka. A už se všichni těšíme na Vánoce, protože na Štědrý den a Boží hod se jak ve mlýně, tak v myslivně a na Starém bělidle bude jíst a pít do sytosti.
Venkov dle představ p.Singera
Žít ve věži ze slonoviny jako p. Singer, také bych si to asi tak myslel. Ale protože zrovna žiji v kraji, kde i 15 tisíc jsou slušné peníze, tak to vidím trochu jinak. Proto jsem dnes (vlastně již včera) p. Singerovi po cestě do "města" nafotil, kde získávají potraviny ti „nejchudší lidé, z nichž mnoho žije na venkově“.
Ano, jsou výjimky - brambory se koupí od místního zemědělce (nebo v Polsku), maso lidé kupují u řezníka (pokud chtějí „maso“) – ale to je stále "oficiální trh". Někdo (asi menšina i na venkově) má doma jablka nebo ořechy, trochu zahrádky, tři slepice na vajíčka, někdo si třeba ve sklepě vypálí slivovici. Ale naprostou většinu jídla získávají, zvláště ti nejchudší, z těchto vyfocených míst (a jim podobných):
Vesnický obchod - zvláště pokud už moc neřídíte auto, tady často "získáváte potraviny". Já také tady někdy "získávám chleba nebo housky", nepeču si je doma ani v obecní peci na návsi.
Holandský Albert, tady často "získávají potraviny" i bratranci Poláci za vyměněné koruny, čímž posilují hodnotu koruny, proti čemuž potom musí ČNB zakročit.
Klasika nejchudších lidí z venkova - německý Kaufland. K večeru tu jsou akce na chleba, zelené saláty večer stojí klidně 5 % původní ceny, což způsobuje k nelibosti ČNB velké deflační tlaky.
Britské Tesco není tak levné jako v Británii, ale večer tu také mají docela slevy na chleba, který tak "nejchudší lidé z venkova" mohou pořídit za silně deflační ceny. Na fotkách ještě chybí menší bratříček Kauflandu Lidl, polská Biedronka, vietnamská večerka a další. Ale snad to pro ilustraci stačí.
K samotnému „tupému zdražení“ a jeho prezentaci
Nechci zde dělat rozbor rozhodnutí ČNB „tupě zdražit“ Eura (a tím benzin, potraviny, elektroniku, …) - resp. nás pojistit proti deflaci a recesi - ani jeho dopadů. To již napsali jiní a lépe, mě třeba přijdou zajímavé a za přečtení postřehy vlka (1. díl, 2. díl, 3. díl, 4. díl) nebo Jirky Skuhrovce. Nicméně když už mě p. Singer donutil prostudovat horu jejich výstupů, tak bych na prezentaci p. Singera i prezentaci ČNB „pro novináře“ chtěl ukázat pár věcí.
- Že ty intervaly spolehlivosti (a to používají jen 90%) jsou obrovsky široké a tady ani ČNB nic moc přesně neví, na to již upozornil Jirka Skuhrovec. Já se k tomu jen přidávám.
- Graf vyhledávání slova Letáky na Google (slide č. 34 u p. Singera, č. 29 "pro novináře") nesedí na ten graf, co skutečně ukazuje Google - na obrázku níže je jejich srovnání překrytím. To mi přijde dost podivné. Zároveň vyhledávání letáků nejspíš také koresponduje s tím, že je firmy prostě začaly zveřejňovat na webu (tomu odpovídá hledání „letáky kaufland“ a „letáky tesco“).
srovnání Google dle ČNB a Google
- Jako příklad v sekci „Rizika deflace“ uvádí ČNB „Dvě dekády deflačního vývoje v Japonsku“ (slide 32 "pro novináře"). Mně by tedy průměrný plat v ČR nad 60 000 Kč a nezaměstnanost pod 5 % přišly jako příjemná změna. Nicméně pro ČNB je to hrozba.
- Stejně tak je pro ČNB nežádoucí pokles cen nemovitostí. Já nevím jak na vás, ale na mě to působí, že po roce 2005 (a možná již dříve, data na ČSÚ starší nejsou) se nafoukla realitní bublina a dnes (resp. na konci roku 2012 - žlutá čára níže) stále splaskává a jsme na průměrném růstu 3 % ročně od roku 2005 (omezeno na byty). Tedy dlouhodobě stále 1 % nad „inflačním cílem“, který by chtěla ČNB. Takže pokud bychom chtěli průměrně 2 % od roku 2005 do začátku 2014, tak by nemovitosti (zde byty) měly ještě klesnout a to na 120 % ceny ze začátku roku 2005.
byty 2005 - 2013
zdroj ČSÚ
- Také v onom rozhovoru p. Singer říká: "Ten, kdo žije z úspor nebo z renty, což není velká část společnosti, mezi vítěze nepatří.". Zde bych upozornil, že v ČR je nějakých 2 350 000 důchodců (starobních). Dále 300 000 lidí na rodičovské a dalších více jak 50 000 na mateřské. Pro srovnání, Singerovo "vítězů-zaměstnanců" (také se tak cítíte?) je 3 750 000.
Pokud byste také chtěli mrknout, co si myslí lidé z věže ze slonoviny, doporučuji jejich vybrané spisy k této mini měnové reformě.
Podpořit moje blogy můžete zkrz KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem:
DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu)
DMS ROK KOHOVOLIT (viz předchozí, automaticky každý měsíc po 1 rok)