Pachuť supernízké nezaměstnanosti pod Orlickými horami
Včerejší údaje Ministerstva práce a sociálních věcí o tzv. registrované (tj. Úřady práce naměřené) nezaměstnanosti přinesly další tzv. příznivý údaj, a to pouhých 5,1 % (průzkum agentury Bloomberg čekal 5,2 %).
Proč "tzv. příznivý" a nikoli prostě "příznivý"? Cožpak není každý další pokles nezaměstnanosti automaticky a samozřejmě dobrou zprávou? Není.
Nejnižší číslo (a dokonce počet uchazečů nižší než počet volných míst!) hlásí už zase Praha-východ a Rychnov nad Kněžnou. Rodiště Karla Poláčka a Rudolfa Rokla se na špici (1,8 %) ocitá díky boomu automobilky v Kvasinách a okolí. Anekdotická evidence v rámci mé sociální bubliny říká, že „díky“ (podobně jako "příznivý") není v tomto případě úplně správné slovo. Obyvatelé Rychnova a širokého okolí z tohoto umístění na špici už dávno nemají radost. Rychle totiž roste počet zaměstnanců nasátých do této oblasti ze všech koutů republiky a z blízké i docela daleké ciziny, a tak prudce rostou ceny bydlení pod Orlickými horami, stejně jako dopravní problémy a kriminalita. I takhle chutná pokles míry nezaměstnanosti hluboko pod rovnováhu; Angličané tomu říkají "Too much of a good thing".
Nechtěl bych teď být v kůži třeba místního provozovatele penzionu. Musel bych teď odhadnout, jak dlouho tento boom potrvá, a podle toho nastavit své investice. Budou ty stovky nových dělníků potřebovat ubytování aspoň třeba pět let? Pak by se mně možná vyplatilo opustit dobré jméno útulného (ale převážně sezónního) penzionu a nastolit režim nijak zvlášť vábné (ale celoročně vytížené) dělnické ubytovny. Co když ten boom ale bude trvat jen rok nebo dva? Pak by mně hrozil nechvalně známý "efekt olympijského stadionu": chvíli velká sláva a pak dlouhá smutná cesta k dlouhodobějšímu rozumnému využití.
Z pohledu zaměstnavatelů to asi bude znít nehezky, ale je to tak: už aby se zvedly české mzdy natolik, že nynější ukrutný hlad po české práci poleví. Česko je teď evidentně mimo rovnováhu a Rychnovsko je toho jen extrémní ilustrací.