Posuny v modelu ČNB problémem nejsou
Bankovní rada České národní banky se po svém posledním měnověpolitickém jednání stala terčem poměrně velké vlny kritiky. Stížnosti se týkají hlavně úprav prognostického modelu. Coby bývalý dlouholetý zaměstnanec ČNB mám pro tyto změny pochopení. Problém ale vidím jinde.
Bankovky, mince a kočáry
Návrh Jitky Chalánkové a dalších senátorů posílit právo na placení v hotovosti patří do koše. Způsob placení je na každém z nás.
Otočka ČNB směrem ke zlatu
ČNB má podle jejího guvernéra zvýšit držbu akcií a zlata. První návrh je dobrý; druhý je s otazníkem.
Sázka na českého rozpočtového Churchilla nevychází
Naše veřejné finance teď lze s nadsázkou přirovnat k Británii roku 1940. Chybí nám ale Sir Winston.
Dvě rady, snad nikoli hraběcí
Na úplnou ochranu všech před dopady energetického šoku vláda nemá. Bolestné změny jsou nezbytné.
Symbolické kapesné by děti měly dostávat, jakmile zvládnou základní počty
Nejen o kapesném, ale taky o kvalitě výuky finanční gramotnosti v českých školách a o základních instinktech, které ve světě peněz platí po staletí.
Vysoké úrokové sazby ztíží lidem i firmám splácení úvěrů - budiž
V případných aktuálních úvahách bankovní rady ČNB o dalším zvyšování úrokových sazeb by problém nesplácených úvěrů hrát roli neměl.
Míříme k drahé pohodě
Bankovnictví je tvrdě regulováno už teď. Stejným směrem míří i energetika. A možná i další obory. Veškerá tato sílící regulace nás sice (snad) bude čím dál víc chránit před riziky, ale rozhodně nebude zadarmo.
Evropské rozdíly v energodrahotě
Ve spotřebitelských koších evropských domácností rostou v posledních měsících především ceny energií: uhlí, plynu, elektřiny nebo třeba pohonných hmot. V konkrétním rozsahu těchto nárůstů jsou ale mezi zeměmi Evropské unie docela významné rozdíly.
Devizové násilí znejistilo firmy
Česká národní banka už řadu týdnu posouvá kurz k (mírně) silnějším hodnotám tím, že prodává své devizové rezervy. Mnozí tomuto nápadu tleskají; já ne.