Na obranu generického feminina!
Ženského rodu jsou veledůležité generické termíny jako je lidská bytost, osoba, osobnost, postava, autorita, ale i společnost, vlast, vláda, ústava, sněmovna, komise, organizace – stěžejní pojmy struktury a fungování společnosti skládající se z žen a mužů, a vedle toho vždy i z malého procenta různých rodových odchylek, což je naprosto normální. Na respektování a rozlišování rodů byla čeština díky své stavební architektuře vždy velice citlivá a schopná elegantně vyjádřit mnohé, co v některých jiných jazycích možné není. Díky tomu a kulturním tradicím byla čeština vždy jazykem "ženštějším" než např. chladně neutrální tvrdá angličtina, která si dnes vypomáhá těžkopádnou formulí "he or she" (jejíž používání jsem, by the way, nedovolil své anglické jazykové redaktorce už před dvaceti roky).
Nedávno mi jeden přítel, který si nepřeje být jmenován, sdělil důvěrně, že se jistá parta chystá vydat s velkým mediálním humbukem protestní deklaraci cílenou proti generickému femininu, za použití stejné argumentace, s jakou se snaží převychovat český národ bojovnice proti generickému maskulinu. Ptal jsem se, proč to chtějí udělat, když jim musí být jasné, že to je blbost, jalové gesto, a že z toho bude jen další ostuda. Což těch blbostí a ostud nebylo ještě dost? Což naše společnost nemá dost jiných vážnějších starostí? Pomůže to někomu?
Odpověděl mi, že tohle všechno dobře vědí. Považují však za nutné udělat něco aspoň nepřímo a symbolicky proti drzosti a agresivitě rádoby expertek a expertů - tzv. genderických lingvistek a lingvistů. V dnešní atmosféře si netroufají to udělat přímo, mohlo by jim to přijít draho. Přímo se může vyjádřit jen významná veřejná osobnost prokazatelně ženského rodu, jako je bývalá ministryně sprevedlnosti Daniela Kovářová, nebo uznávaná starší kapacita české jazykovědy, jako je profesor Oldřich Uličný (jeho osvěžující stať "Čeština není němčina aneb za nápady s novojazykem vystrkuje růžky další ideologie" stojí za přečtení).