Čtenářům blogů na Aktuálně.cz nabízím jedno nadčasové téma k diskusi. Mazat či nemazat příspěvky na webu, které nebyly pravdivé, nebo ve kterých došlo k omylu?
Dám konkrétní příklad: Andrej Babiš si pohrál s novinářskou lačností po sólokaprech a několik dní vypouštěl signály (některé prostřednictvím twitteru) o tom, že zvažuje nákup vydavatelského domu Ringier Axel Springer. Na tento špek naskočil v pondělí 24. června ekonomický deník E15 zprávou “Babiš kupuje český Ringier, zaplatí přes čtyři miliardy“. Vzhledem k tomu, že autor Tomáš Skřivánek má pověst zkušeného ekonomického redaktora s praxí v Lidových novinách, MF Dnes a týdeníku Euro, jeho zprávu převzala i další média, Dokonce i tisková agentura ČTK, což je na pováženou. Tamtamy zpravodajských serverů se rozezněly, internetová dozvuková komora (internet echo chamber) začala produkovat první úvahy a komentáře.
Jako českému občanovi, kterému záleží na tom, co se o jeho vlasti v zahraničí povídá, mi nebylo příliš milé, když jsem se minulý týden dozvídal v titulcích: „The Economist: Česká politická kultura klesla do bahnité hloubky“ (lidovky.cz 19.6.), „Bahno české politické kultury, píší Britové“ (MF Dnes 20.6), „Česká politika tone v žumpě, míní tisk – The Economist: Kam až poklesla politická kultura“ (Právo 20.6.), nemluvě o četných odkazech v internetových diskusích, jakož i ve výrocích politiků a komentátorů.
Při dnešní schůzi parlamentu jsme si mohli vybrat: "Mediálně politická bramboračka" (Petr Nečas) nebo "česká Watergate" (Vít Bárta)? Včerejší policejní akce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ÚOOZ na úřadu vlády s osmi zadrženými včetně šéfky Nečasova sekretariátu Jany Nagyové stále vyvolává více otazníků, než odpovědí.